Uiiiistht CiiiiiI De broonfuweelen. t'ElllliLKTON. 1929. No. 140 Hondsrd een en dertigste Jaargang. xdaandas' IS Juni. 6. a. Suite des miniatures 'J. Morks. b. Genot der Kunst, Marsch H. A. Maas Het Stedelijk Muziekcorps. (Dit Alkmaarsche concert, hedenavond in den Sted. Muziektuin alhier gegeven, wordt door de A. V. R. O. over Hilversum uitge- zonden). DE DIRECTEUR DER GEMEENTE- WERKEN MAAKT BEKEND, DAT DE TURFMARKTBRUG OP DINSDAGMOR- GEN 18 JUNI VAN HALF ACHT TOT 10 UUR VOOR RIJ- EN VOETVERKEER ZAL ZIJN AFGESLOTEN. Racflio-hoekje Dinsdag 18 Juni. Silvers urn, 1071 M. 10.00—10.15. Mor- genwijding. 12.152.00. Concert door het A. V. R. O.-Kwintet. 2.00—2.45. Kookpraat- je. 2.45300. Gramofoonmuziek. 3.00 4.00. Kniples. 4.00—5.00. Microfoondebu- tanten (piano en vocaal duet). 5.307.00, Concert door het Omroep-orkest. A. Dirks, bariton. 7.00—7.15. Verkiezingspraatje v. d. Alg. Welvaartspartij 7.15—7.30. Verkie zingspraatje v. d. Vrijheidsbond. 7.30. (Ver- volg Concert. 8.00—8.30 B.oekbespreking door Dr. v. Hoik. 8.30. Militaire muziek. Concert door de stafmuziek v. h. 5e Regi ment Infanterie. 10.00 Persber. Daarna tot 11.30 Gramofoonmuziek. Huizen, 336,3 M. Na 6 uur 1852 M. Uitsl. K. R. O.-uitz. 11.30—12.00. Godsdien- stig halfuurtje. 12.15—1.15 uur Concert door het K. R. O.-Trio. 1.152.00. Gramo ifoonplatenconcert. 2.20—3.20. Vrouwenuur- tje. 5.007.00. Gramofoonplatenconcert (Schubert). 7.00—7.25 Cursus Kerklatijn ipasbeginners. 7.358.00. Cursus Kerkla tijn gevorderden. 8.00—8.25 Lezing over: Is <de jeugd revolutionnair? 8.259.00. Con cert door het K. R. O.-strijkkwartet. 9.00— 9.45 Carillonbespeling door J. Vincent van het Paleis op den Dam te Amsterdam. 9.45- 10.00 Verkiezingsspeech. 10.0011.30 Con cert door het Haagsch vocaal ensemble en bet K. R. O.-kwartet. 10.00 Persber. Daventry, 1562 M. 10.35 Kerkdienst. 11.05 Huishoudpraatje. 11.20 Gramofoon muziek. 12.20. Orgelconcert. 1.20. Orkest- concert. 2.50. Muziekles. 3.55 Fransche les 4.33. Orkestconcert. 4.35 Wetenschappelijke lezing voor scholen. 4.50 Orkestconcert 5.35. Kinderuurtje. 6.20. Gedichtenvoorle- zing. 6.35 Nieuwsber. 6.50 Voetbalwedstrijd EngelandZuid Afrika. 7.05 Oude Italiaan- sche liederen door E. Conti, sopraan. 7.20 Vacantiepraatje. 7.35 Muziek. 7.45. Litterai re causerie. 8.05. Concert B. de la Porte, Contra alt. A. Clayton, tenor. Gershom Par tington Kwintet. 9.20. Nieuwsber. (8.20— 8.50 Causerie). 9.35. Muziekles. 9.55 A1 dershot Taptoe. Militair schouwspel. 10.35 „Up the stairs", 1-acter van Jefferson Far- ieon. 11.10—12.20. Aldershot Taptoe. Parijs, „Radic-Pans>\ 1744 M. 12.50 2.10. Gramofoonmuziek. 4.055.05. Orkest concert. 6.557.20. Gramofoonplatencon cert. 8.5511.10. Symphonieconcert. Orkest en solisten. Langenberg, 462 M. 10.35 en 12.55. Gra mofoonmuziek. 1.25—2.50. Orkestconcert. 6.05—6.50. Operaconcert. Orkest en solisten 8.35. De Duitsche symphonie. Werag-orkest 0. 1. v. Dr. Biischkotter. Zeesen, 1649 M. 12.20—4.50. Lezingen en lessen. 4.50—5.50. Orkestconcert. 5.50 7 05. Lezingen. 8.20. Mannenkoor Gau Stet tin. Pommersche Zangersbond. Knapenkoor 9.20. Lezing. 9.50. Pianoconcert door Lotte Bimbaum en J. Simon (2 vleugels). Hamburg, 395 M. 11.50. Opera m uziek met causerie voor scholen. 4.35 Concert door het Dubbelkwartet v. Hamburg (koor'i 6.20. Dansmuziek. 7.45. „Die Agvptische Helena", opera in 2 acten van Hofmanns thals en Rich. Strauss. 11 05. Dansmuziek Brussel, 512 M. 5.20. Trio concert 6.50 Gramofoqnmuziek. 8.20. Concert door net orkest o. 1. v. Flor. Alpaerts. VOCAAL EN INSTRUMENTAAL CONCERT met medewerking van het Stedelijk Muziekkorps van Alkmaar Directeur: H. A. Maas Gemengd Koor „Harmonie" van Heiloo Directeur: Joh. Brands, op Maandag 17 Juni van 8 019.15 uur. Programma: 1. a. Varietas delectat, Marsch H A Maas b. Le Roi s'amuse L. Delibes Het Stedelijk Muziekcorps. 2. a. Kermisvrijers Joh Brands b. Goeden Nacht Joh. Brands „Harmonie". 3. Concert Ouverture Rich. Hoi Het Stedelijk Muziekcorps. 4. Volkszangliederen te zingen door Joh Brands Aan den vleugel A. Kooger. a. Trauergesang Blummer b. Den Uil A. Diepenbrock „Harmonie". GE VON DEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van politiiy Lan- gestraat en aldaar te bevragen op all/werk- dagen tusschen 11 en 1 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 12, 13 en 14 Juni 1929: bril in etui, uittreksel uit de Burgerlijke Stand; mesje; huissleutels. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen de ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 12, 13 en 14 Juni 1929: rijwielbelastingmerk, C. v. d. Meulen, Forestusstraat 11; huissleutd, G. J. Struis, Akerslaan 16; ringetje, M. v. Zutphen, Zocherstraat 61; bril, B. van Kleef, Ropjes- kuil 58; autoband met wiel, J. Brum, Omva! 27; portemonnaie, K. v. Maarleveld, Snaar- manslaan 2; fietsband, P. Kalb, le Land dwarsstraat 28; zweep, Hillenius, Stuart- straat 96; badpakje met toebehooren, M Groot, Koningsweg 5'5; portemonnaie met inh., M. Groot, Koningsweg 55; ketting, H. Swart, Achterwezel 30; muts, M. de Moel, Laat 18S; damestasch, S. de Haan, Linde- gracht 29; ring, D. Zuidema, Achterwezel 5; gummibal, K. de Jong, Popelmanslaan 2; kinderjas, E. Ilbrink, Nieuwesloot 69; zak- mesje, B. Baas, Dahliastraat 5; dop van een autobenzinetank, W. N. Blokpoel, Houttil 12 armbandhorloge, J. Blom, Waterschapstraat 22; tompouse en actetascb, kantoor Alkmaar Packet, Voormeer; ring met steen, G. Bakker, Marktstr. hoek Houttil; lot „bazar", R v. d Pol, Laat 92; pakhuissleutel, wed. K. Hop, Raaksje 2; broche, C. Ursem, Koningsweg 76; doos chocoladereepen, J. Hagen, Heiloo, Rijksstraatweg 127b; portemonnaie met inh L. Wolf, 3e Oosterstraat 3. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hier van kennis te geven aan het Bureau van poli tic. Rechtszaken VOOR DEN KANTONRECHTER. (Zitting van Vrijdag 14 Juni) SCHRAAL BELOONDE GOEDHEID. De 36-jarige koekbakkerspatroon Dirk Pie- ter Z. aan de Laat te Alkmaar, had op 8 Mei gehoor gegeven aan de dringende verzoeken van zijn personeel om hen eenige uren te la- ten overwerken, ten einde hen den volgenden dag, op Hemelvaartsdag vrijaf te kunnen geven.- Deze vrijheid was in strijd met de arbeidswet. Ongelukkig kwam juist, toen de laatste hand aan den ploeg was gelegd, de agent Roorda voor de (The crinkled Crown.) Geautoriseerde vertaling uit het Engelsch van William le Queux, door Mej. E. H. 16 „En u is op zoo onverwachte en gewichtige zaken uit geweest?" vroeg hij en zag in span ning haar antwoord tegemoet. Fleel dien dag was de overhe'erschende ge- dachte van Pauline geweest, hoe zij zich hou- den zou tegenover Lenoir, die, zij voelde dat haar beste vriend was zoo dan niet haar eenige door zijndangen tijd van samenwer- ken met haar vader. Zou zij hem de heele waarheid vertellen van hetgeen er had plaats gehad, of zou zij met ter zijdelating van bepaalde bijzonder- Leden hem enkel in breede trekken het feit mieedeelen dat die nachtmerrie van wezenEjke armoede van haar afgenomen was? In haar opgewondenheid had zij verzuimd 'Easterbee te raadplegen over dit onderwerp en zij wist dus niet wat zijn verlangens in deze w-ven. Hij had haar gewaarschuwd om zijn brief aan niemand te laten zien, dat is iwaar, m.?~ in zijn ondcrhoud had hij haar jgeencdei voorwaarden van geheimhouding controle op de naleving der arbeidswet en onze bakker was er „bij". 'n Bedenkelijk ge- val, daar hi] reeds eenmaal een dergelijkc overtreding had begaan en toen die zaak had geschikt. Echter wordt zoom geschikte zaak bij een volgende over treding als recidive in rekening gebracht. Ondanks de vertoogen van den heer Z., die heden terecht stond, vorderde de ambtenaar niet minder dan 10 boete of 10 dagen hech- tenis, welke straf door den kantonrechter werd teruggebracht op 8 boete of 8 dagen. We vreezen nu dat deze patroon bij 'n vol gende gelegenheid zich wel driemaal zal be- denken, eer hij er toe overgaat om mede te werken tot het verleenen van extra vrije da gen. MEER LICHT GEWENSCHT. Een strafzaakje contra den niet verschenen M. O. uit Castricum, vermoedelijk een over treding de plaatselijke verordening betref- fende en waarin geen getuigen waren ge- dagvaard, was den kantonrechter zoo weinig duidelijk, dat aanhouding tot a.s. week werd gelast teneinde den verbalisant, gem. veld- wachter Bleijendaal, ter nadere belichting als getuige te hooren. ONEVENWICHTIG OPTREDEN VAN HET PROVINCIAL WATERLEIDING- BEDRIJF? De heer Willem Z., 'n 60-jarig veehouder te Groot-Schermer, gem. N. en Z.-Schermer, stond heden terecht, omdat hij op 4 Juni j.l. niet had voldaan aan de hem gestelde ver- plichting het door hem bewoonde perceel aan te sluiten bij het prov. waterleidingbedrijf. Hij erkende deze tenlastelegging, doch gaf daarbij een uitvoerige toelichting, die een ge- heel anderen kijk gaf op de strafbaarheid. De heer Z. is namelijk al eens vroeger te dier zake veroordeeld en heeft toen zijn te- genstand laten varen, omdat hij echter in het bijzondere geval verkeert, dat zijn woonhuis is afgescheiden van zijn boerderij, is hij naar het kantoor te Purmerend, waaronder des- tijds zijn perceel resorteerden, gegaan en wist het daar klaar te spelen, dat beide per- ceelen, woonhuis en boerderij, werden aan- gesloten onder conditie dat het water zou worden geleverd over een meter, waarvoor iiij dan zou betalen 6 meterhuur. DE KLUTS FINAAL KWIJT GERAAKT? De 40-jarige arbeider Jacob O. uit St. Pan- eras werd op 10 Mei op de Kanaalkade te Alkmaar, alwaar hij reed met een vrachtauto, aangehouden door den motoragent Webster, die hem naar zijn rijbewijs vroeg, wat hij niet kon toonen. Daarop gaf hij op te zijn ge- naamd P. Gootjes, wat echter later bleek on- juist te zijn. Verdachte, een buitegewoon lang persoon, met een vervaarlijk diepe basstem, gaf toe hetgeen hem was tenlaste gelegd, maar be- weerde, dat het opgeven van den valschen naam op een misverstand berustte. Het was de naam van den eigenaar van den wagen en hij meende, dat hij dien naam aan den agent moest opgeven. Later, toen hij door den agent en een collega werd aangesproken, had hij onmiddellijk gezegd, dat zijn naam Jacob O. was. Het zou onzin zijn een valschen naam o pte geven, daar hij in Alkmaar genoegzaam bekend is. Ook alweer een zaak dus, die in aanmerkin gkwam voor meer uitgebreid on- derzoek en tot a.s. week werd uitgesteld. DE REMMEN, REUZEKRUIZEN VOOR MOTORRIJDERS EN AUTO- BESTUURDERS. De een z.g. „vlakke" Harley Davidson be- render, de veefokker Reijer Evert S. uit Z. en N. Schermer, werd te Alkmaar op 6 Juni op den Kanaaldijk aangehouden door de motor- agenten Webster en Volbeda, om een rem- proef te willen geven, waarna bleek, dat geen der beide remmn voided aan de gestelde eischen. De motorrijder werd dan ook ver- plicht om onmiddllijk die remmen te doen voorzien, wilde hij nog verder van zijn motor gebruik maken, onverminderd natuurlijk het proces-verbaal dat tegen hem werd opge- maakt en de oproeping die hem als concova- tie voor de strafziting van heden, plechtig werd uitgereikt. De veehouder, heden ter audientie present, beweerde, dat de reparateur Schmidts had be- werd, dat de remmen niet zoo slecht waren, doch slechts wat moesten worden aangezet. Deze zaak viel als nu ook in de termen om nog iets nader te worden bekeken en a.s. week zal deb ehandeling worden voortgezet met het hooren van de beide motoragenten, benevens den Ford-dealer Schmidt als getuigen. De aansluiting werd alzoo aangebracht. doch toen de levering zou aanvangen, gin- gen de perceelen over tot het kantoor Alk maar en verscheen de heer Schuurman, hoofd van het bijkantoor te Alkmaar, die mededeelde, de met Purmerend getroffen overeenkomst te annuleeren, waabrij hij ver- langde dat de heer zou betalen 18 per jaar voor het woonhuis, niettegenstaande alle boe- ren, die hun woning hebben in de boerderij kunnen volstaan met een enkele aansluiting. De heer Z. nam daarmede geen genoegen en het gevolg was dat de aansluiting door werk- lieden van het prov. bedrijf, gearriveerd per auto, werd verbroken. De gedupeerde land bouwer richtte toen een schrijven tot het hoofdkantoor te Bloemendaal, doch ontving ten antwoord, dat men zich daar onvoor- waardelijk vereenigde met de opvatting van den heer Schuurman, een oordeel, dat naar de meening van den heer Z., geen waarde had, omdat men verzuimde, ook de andere partij, in casu den verdachte, te hooren Voorts verklaarde de veehouder, dat hij in de meening had verkeerd, dat in dit verschil niet het prov. bedrijf, niet de kantonrechter, doch Gea. Staten had moeten beslissen. Op de -vraag van den kantonrechter of de burgemeester van N. en Z.-Schermer zich niet met deze aangelegenheid had bemoeid, antwoordde de heer Z., dat de burgemeester niet behoorde tot zijn vrienden en dus in deze aangelegenheid niet aan zijn zijde zou staan Zoowel de ambtenaar als de kantonrechter waren eenparig de meening toegedaan dat in deze nog geheel onopgehelderde zaak een meer nauwkeurige instructie gewenscht was en zij werd derhalve voor onbepaalden tijd aaneehouden tot nader onderzoek. DE BESLOMMERINGEN EENER HUISMOEDER. De bezognes van een moeder des huizes zijn veel en velerlei, en als zij de groote wasch moet doen en bovendien in spanning is over haar zoon, die een gewichtig examen moet afleggen, hoe kan zij dan nog letten op haar huishondje, dat zich door het hekje heeft vrij gegraven en zonder gemeentelijks hondenpenning roekeloos rond loopt op ge- vaar af in het gaskastje gei'nterneerd te wor den of zijn meester een proces-verbaal te be- zorgen? Deze narigheid overkwam op 4 Juni de weduwe W. A. S. in de Rochdalestraat te Alkmaar en toen zij te dier zake heden ook nog moest terechtstaan, was zij persoonlijk uit haar huishouden gebroken, om al die om- standigheden nog eens uitvoerig mede te dee- len. Zij kwam er met een niet te krassen boete af, daar haar 1.50 boete of 2 dagen hech- tenis werd opgdegd. BLOEMPJES LIEFLIJK EN SCHOON. De heer J. C. H., transportarbeider te Alkmaar, wandelde op Dinsaag 4 Juni ge- noegelijk met zijn kostjuffrouw Cornelia K. in den Alkmaarschen Hout, waarbij het paartje de vrijheid nam als souvenir aan deze idyllische wandeling, eenige takken van een bloeiende Rhododendron af te plukken en mee naar huis te nemen. Deze handeling werd echter zeer terecht niet door de Alkmaarsche politieverordening getolereerd en een ambtenaar, belast met de opsporing van dergelijke strafbare feiten, die een en ander constateerde, maakte zoowel tegen den heer H. als mej. K. procesverbaal op, met gevolg, dat beiden heden moesten te recht staan. Mej. K. was echter alleen verschenen en beweerde pertinent, dat niet H., met wien zij eerstdaags in het huwelijk hoopt te treden, doch alleen zij de schuldige was. Haar a.s. man had haar dat bloemenplukken nog ont- raden. Aangezien het wenschelijk geacht werd, als nu den verbalisant te hooren, werden bei den akez aangehouden tot a.s. week. VEROORZAKEN VAN BOSCHBRAND. Een koffieuurtie. Voor de Zutphensche rechtbank heeft terecht gestaan J. B., arb. te Nunspeet, die op 6 Mei in een bosch te Gorsel door het daar aanleg- gen van een vuur een fellen heide- en bosch- brand zou hebben veroorzaakt, waardoor 40 H.A. bosch en heide zijn verwoest. Verdachte bekende; hij had een koffievuurtje gestookt. Eisch f 40 boete of 40 dagen hechtenis. Binnenland DE Het leek haar dus, dat zij vrij was om te handelen, zooals haar eigen bescheidenheid haar dit ingaf. En het kwam haar nu al heel onaardig voor om zoo half-vertrouwelijk te zijn tegenover zulk een beproefd en goed vriend. Bovendien verlangde zij er zoo naar om haar hart nu toch eens uit te storten bij iemand die in staat was den toestand volko- men te vatten. Ze vertelde hem dus al wat er had plaats gehad op dien dag, zoo rijk aaa gebeurtenissen. Enkel op een punt bewaarde zij het stil- zwijgen: ze maakte geen melding van Easter bee, bij name; duidde hem enkel even aan, als den schrijver van den brief, dien ze dien och- tend kreeg. Evenmin noemde zij den naam van de straat waar ze heengegaan was om geld te ontvangen, dat Van der Wyck had verdiend met zijn verraad aan de kameraden. En de Franschman eerbiedigde haar terug- houdendheid ten opzichte van deze gewichtige mededeeling, ofschoon hij missChien, in ver- band met zijn gesprek met Easterbee, dien vo- rigen avond, slim genoeg was om heel goed den naam van den anderen deelgenoot aan het onderhoud te gissen. Lenoir bleef zwijgen nog geruimen tijd, na- dat zij klaar was met vertellen. Hij wist nu met zekerheid wat hij al zoolang had ver- moed: dat zijn oude vriend een verrader was; dat hij de beginselen die hij zijn leven lang was toegedaan, had opgeofferd aan zijn dorst naar wraak op degenen, die zulk een OVERVAL OP WILLEMSTAD. Morgen vertrekt een delachement militairen. Morgen zal van de koloniale reserve een detachement van plusminus veertig militai ren onder bevel van den eersten luitenant der infanterie L. F. Weyerman naar Curasao vertrekken. Om vijf uur des namiddags zai het vertrek van Amsterdam per s.s. Amster dam" plaats hebben. Mededeeling aan den secrelaris van den Volkenbond. De Nederlandsche gezant, W. H. D.. baron van Asbeck, heeft namens de regeering te Den Haag, stappen gedaan bij sir Eric Drummond, secretaris-generaal van den Vol kenbond, teneinde hem in te lichten omtrent de incidenten op Curasao en de door onze regeering ter zake genomen maatregelen. Deze stap van Nederland bij sir Eric Drummond had geen ander doel dan den Raad er van op de hoogte stellen, dat de ge beurtenissen te Willemstad door de regeering te Den Haag niet van dien aard worden be schouwd, dat zij de uitnemende betrekkingen welke tusschen Nederland en Venezuela be staan, eenigermate kunnen beinvloeden. Naar aanleiding hiervan seinde den heer G. Nypels, medewerker van het Hbld., Zater dagavond het volgende: Verwondering over de Nederland sche mededeeling te Madrid. In kringen van het secretariaat-generaal van den Volkenbond heeft het groote ver wondering gewekt, dat Den Haag uitsluitend mondeling en bij wijze van persoonlijke in- formatie een mededeeling over de gebeurte nissen op Curasao aan Sir Eric Drummonc heeft doen toekomen. Daar baron van As beck geenerlei nota bij Sir Eric Drummond heeft achtergelaten en uitdrukkelijk te kennen gaf dat hij geen andere instructies had, kon en kan de de heer Drummond geenerlei me dedceling aan de leden van den Volkenbonc doen, met het gevolg dat men wereldpublici- teit en daarmede dankbaarheid voor wat een schoon gebaar geweest zijn tege'never de le den van den Volkenbond en een reclame voor de vredelievende geestesgesteldheid van de Nederlandsche en de Venezolaansche regee ring, totaal gemist heeft. Niemand begrijpt hier de vreemde wijze van optreden van Den Haag, daar het den regeeringen van Neder land en Venezuela zeer tot eer zou gestrekt hebben dat dit incident op vriendschappe- lijke wijze is afgewikkeld zonder inmenging van den Volkenbond, terwijl de wereld er thans onkundig van blijft hoe heet met het incident staat. Er was geenerlei risico aan verbonden den Raad in deze zaak te mengen, daar Drum mond de zaak op geenerlei wijze bij ddn Raad aanhangig zou hebben gemaakt, maar zich ertoe zou bepaald hebben aan alle leden van den Volkenbond een mededeeling te zenden. Dr. Zumeta, gezant van Venezuela te Pa rijs en lid van den Raad, heeft mij er heden zijn leedwezen over betuigd dat hij niet na mens zijn regeering in het openbaar in ant woord op den stap van den heer Van Asbeck een wehvillende verklaring heeft kunnen af leggen, waarin het Nederlandsche standpunt zou zijn gesteund. E>eze verklaring zou hij natuurlijk hebben moeten en kunnen afleg gen „en marge" van den Raad als de ver klaring van den heer van Asbeck door den heer Drummond aan de leden zou zijn mee- gedeeld. De heer Zumeta machtigde mij te verkla- ren dat zijn regeering heel goed begreep dat onze autoriteiten door de eeuwen van rust haar waakzaamheid ietwat hadden doen ver- slappen en dat hij overtuigd was dat dit inci dent als waarschuwing zou gediend hebben, zoodat er maatregelen zullen worden geno men om nieuwe „coups de main" onmoge- lijk te maken. Zumeta, die kennis genomen had van de verklaring van den heer Van Asbeck, be- schouwde haar als zeer onvoorzichtig en juist en betreurde des te meer dat zij niet zal wor den meegedeeld aan de leden van den Vol kenbond, die dan zouden hebben kunnen con-, stateeren hoe deze incidenten worden afge wikkeld in den nieuwen Volkenbondsgeest.' Vragen aan den minister. Het Tweede Kamerlid de heer Boon heeft aan de ministers van kolonien en van defen- sie de volgende vragen gesteld: Is het juist, dat de oud-comandant der troe- pen te Curasao herhaaldelijk tevergeefs heeft aangedrongen op versterking der militaire bezetting, omdat hij slechts beschikte over een 100-tal totaal ongeoefende manschappen, dat er op het Waterfort wel eenige kanonnen zijn, waarvoor scherpe patronen, om ze#er mede te laden, ontbreken, hetgeen trouwens geen doel zou hebben, omdat er niemand aanwezig is, die er mee om kan gaan, dat de eerste mitrailleuse nog moet worden geim- porteerd, kortom, dat ieder behoorlijk afweer- middel ontbreekt? Is de regeering niet van oordeel, dat het gebeurde te Cura9ao aanleiding moet zijn om zoodanige maatregelen te treffen, dat het aantal en het gehalte der troepen, alsmede dc bewapening zoodanig worde, dat de groo te Nederlandsche belangen afdoende wor den beschermd, alsmede wordt voorkomen, dat wrijving ontstaat met mogendheden, wier belangen op ernstige wijze kunnen worden geschaad? Is de regeering door het gebeurde niet tot de conclusie gekomen, dat het dringend noo- dig is, om in de Carqibische wateren blij- vend een marinevaartuig met een landings- divisie te stationneeren, gelijk zulks vroeger steeds het geval is geweest, en waarop uit Curasao herhaaldelijk te vergeefs is aange drongen HET BIOSCOOP-CONFLICT. Te Maastricht is naar aanleiding van de sluiting der bioscopen een groote "openbare vergadering gehouden, onder voorzitter- schap van den heer W. Peters uit Venlo. Als sprekers traden op: de heer De Hoop, admi- nistrateur van den Nederlandschen Bioscoop- bond, over: „Hoe de bioscoopwet ontdoken wordt", de heer Strengholt over: „De ge- meenschappelijke filmnakeuring in het zui- den", de heer D. Hamburger Jr., voorzitter van den Nederlandschen Bioscoopbond, over: „Wie is verantwoordelijk voor het bioscoop-conflict?" Er was veel publiek en er was ook debat. In den Tilburgschen gemeenteraad. Aan het einde der jongste raadsvergaae- ring te Tilburg bracht de burgemeester, naar aanleiding van een tot hem door den Bioscoopbond gerichten „open brief", het zuidelijk bioscoopconflict ter sprake. Spr. deelde mede, dat de door hem in een vorige raadsvergadering gegeven cijfers nopens den voorraad voor het Zuiden goedgekeurde films gebaseerd waren op inlichtingen, welke hij had ontvangen van een lid der Centrale Keuringscommissie, tevens bestuurslid van de Vereeniging van Zuidelijke gemeenten, die zijnerzijds weer zijn gegevens ontleend had aan een interview, dat de secretaris-ad- ministrateur van den Ned. Bioscoopbond, de heer A. de Hoop, toestond aan „Het Volk". Spr. toonde nu aan de hand der officieele cij fers aan, dat hij den toestand niet ongun- stiger had voorgesteld dan hij in de laatste vier maanden werkelijk is. Toen schatte hij het aantal goedgekeurde C. films door de Zuidelijke keuringscommissie op 64 thans blijkt, dat deze commissie van den to- talen voorraad in 1929 door de Centrale Commissie toegelaten films is: 91 van het totaal aantal en 80 van de C. films. Er is dus inderaaad geen krimp voor de zuidelijke gemeenten. En spr. garandeerde, dat, indien de Bioscoopbond wil medewerken, de Zuide lijke Commissie gelijken tred zal houden met de Centrale Commissie. Bij de gedachtenwisseling, die volgde, wees de heer V a n R ij z e w ij k (R.K.) er, op, dat de Zuidelijke Commissie sedert het begin der centrale keuring (14 Maart 1928 slechts ongeveer 40 der CTfilms had goed- gekeurd. Spr. laakte het, dat van de 24 aan-j gesloten gemeenten slechts tien zich aan de besluiten der organisatie houden. In dit ver- band pleitte spr. voor een niet-toepassen der schrijnende wonde aan zijn ijdelheid hadden toegebracht. Voor dat verraad had het be- stuur dat over deze dingen oordeelde, zijn vonnis uitgesproken. Dit was den Fransch man volkomen duidelijk. Een lichtstraal blonk hem tegen uit al die geheimzinnige en benauwende duisternis: de toekomst van Pauline was verzekerd. Die som gelds de eerlijke Franschman kon een hui- vering van afkeer niet onderdrukken voor de wijze waarop dat geld verkregen werd zou voldoende zijn om haar althans voor gebrek te vrijwaren, wanneer die voorzichtig belegd werd, en om haar eenigen tijd speling te la ten, waarin zij gelegenheid zou hebben plan- nen te maken om haar klein inkomen nog wat te vermeerderen. Hij was niet bang dat zij, doordat zij zich nu zoo ineens in het bezit zag van een aanzienlijke som, verkwistend of roe keloos zou worden. Ze was opgevoed in een t: harde leerschool om het geld niet genoeg naar waarde te kunnen schatten. Pauline had er geen idee van wat zijn we- zenlijke gevoelens waren jegens zijn overle- den vriend; of hij hem nu al of niet in een heel ander licht was gaan beschouwen. Met het instinct van een waarachtig beschaafd mensch liet hij zich volstrekt niet uit over dit onderwerp; bepaalde hij zich alleen tot het geven van goeden raad betreffende de beleg- ging van het geld. Hij zou een betrouwbaren makelaar in effecten voor haar opzoeken, die ha^r den veiijgsten w.eg in deze kon wiizen. Allereerst waarschuwde hij haar, dat zij nooit een cent van haar kapitaaltje zou ne men, maar sober, enkel van den intrest zou leven, tot haar inkomen wat grooter werd. Maar onderwijl hij haar zoo vermaande wist hij, dat haar gezond verstand haar den juis- ten weg zou wijzen, in alle financieele aange- ilegenhedendat de intrest van eeh paar dui- zend pond een aardig inkomentje zou zijn voor een meisje dat het altijd zoo bekrompen gewoon was geweest. Pauline zelve bracht het gesprek op het onderwerp van de treurige wijze waarop haar vader den dood had gevonden. „Gisterenavond scheen u te denken dat het zelfmoord was", zei ze. „Maar toen wist u niet wat u nu weet. Twijfelt u er nog aan dat ze op de een of andere manier er achter zijn gekomen dat hij hen verraadde en dat zij het hem daarom met het leven lieten boeten?" Er viel niets waar te nemen, op het ernstig ge'aat van Lenoir. Voorzichtigheid was een eerste levensvoorwaarde bij hem en ze be greep dat zijn betrekking tot de vereeniging hem noodzaakte om zijn woorden goed te overwegen, eer hij ze uitsprak. Werd het toch ooit bekend, dat hij die vereeniging had be- schuldigd dan zou hem een gelijk lot treffen. Hij sprak op zeer meegaande wijze, wees er met nadruk op, dat er geen enkel bewijs was, waarop zij de theorie van moord kon gronden; dat er wel zeer veel te zeggen was XPor de veronderstelling. dat Van der Wyck wat in de war zou zijn geweest, tengevolge van den geestelijken schok, dien hij had on- dergaan, en dat hij in zijn overspannen toe stand zou besloten hebben zich het leven te benemen om een einde te maken aan zijn el- lende. Zij luisterde aandachtig naar de half-over- tuigende bewoordingen, waarachter hij daarvan was zij zeker zijn wezenliike op vatting van het geval trachtte te vcrbergen. Nu, zij kon het hem niet kwalijk nemen, dat hij liever wat over-voorzichtig was. Hij was immers lid van een wreede, mcedoogenlooze vereeniging, die niet draalde zichzelve recht te verschaffen, en hij moest bedacht wezen op zijn persoonlijke veiligheid. Zelfs niet te genover de dochter van zijn besten vriend mocht hij toegeven, dat die vereeniging in staat was tot zulk een bloedvergieten. Eer hij ging, gaf hij haar nog een ernsti- gen raad waarmee hij dus belangeloos toon de, hoezeer haar welzijn hem ter harte ging. „A1 wat u mij verteld heeft zai ik heilig houden, als een particuliere mededeeling tus schen vrienden. Als ik op een andere macier in het bezit van deze gegevens was gekonjen. zou het mijn plicht zijn geweest. die aan mijs collega's mee te deelen". „Aan degenen, die uw besten vriend wr- moord hebben!" flapte zij er uit. i Hij was volkomen voorbereid op the m;(- barsting harerzijds en lief er zich niet door van de wijs brengea

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 5