-• lames inderkte bii^ Kunst sancties, tot tijd en wijle er een wetswijziging op het stuk der nakeuring zal hebben plaats gevonden. In het gevolgde.debat werd o.a. gevraagd wat de voorzitter verwachtte van het boden bemiddelingsvoorstel. De voorzitter zou het afkeuren, indien ge- meenten zich niet aan het besluit hielden, maar wees er tevens op, dat de Bioscoop bond geen redelijke gronden voor zijn strijd tegen centrale nakeuring kan aanvoeren. De Zuidelijke gemeenten zijn bereid een oplos sing in de hand te werken, mits van de zijd? van den Bioscoopbond geen principieele be- zwaren tegen de keuringsorganen (B. en W. en Ged. Staten) zouden worden ingeHracht. Anders zullen de gemeenten den strijd vol- houden en zal de Bioscoopbond eindelijk het Ioodje moeten leggen. En zullen de Zuidelij '■e gemeenten zorgen, dat het bioscoopbedfijf a het Zuiden kan worden uitgeoefend. Waalwijk, de zesde gemeente, erin betrokken. In de gemeente Waalwijk zijn Zaterdag de bioscopen gesloten, zoodat thans reeds zes gemeenten, de vorengenoemde alsmede Maastricht, Venlo, Sittard, Eindhoven en Til- burg in het bioscoopconflict betrokken zijn. In deze zes gemeenten zijn in totaal 18 bioscopen gevestigd, die nu alle gesloten zijn, deels op last van de resp. gemeentebesturen, deels ingevolge het besluit van den Neder- landschen Bioscoopbond. DE ZAANDIJKER TOL. 4 ]j Maatregelen om hem. waardeloos (e /$Naar aanleiding van het besluit, dat aan de gemeente Zaandijk opnieuw concessie is verleend tot het exploiteeren van haar tol, fcijn in een spoedvergadering van het dage- lijksch bestuur van de Zaansche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer de maatregelen fbesproken om de tollen krachteloos te ma ken. Er is besloten om met ingang van 1 Juli geen tojabonnementen meer te nemen. Onder /eiding van de V.V.V, zal het interlocaal yerkeer worden omgelegd. Van 1 Juli af zal *het doorgaand verkeer op duidelijke wijze worden bekend gemaakt dat de tolvrije weg van Amsterdam, Zaandam naar Krommenie en verder loopt via Koog aan de Zaan, Guis- pad, Westzaan, Assendelft en slechts tien minuten extra vraagt, waardoor men twee tollen ontloopt. Met de autobusmaatschappijen worden be- sprekingen gevoerd om van 1 Juli af het autobusverkeer zonder passeeren van den Zaandijker tol te regelen. In Wormerveer zal een gemeenschappelijk depot worden inge- *-icht, waar men de goederen voor alle vracht- rijders verzamelt en bestelt. In den loop der volgende week zal een vergadering van tol- plichtige automobilisten worden uitgeschre- ven. ZOUTLAGEN IN DE NABIJHEID VAN HENGELO. Men schrijft uit Hengelo (O.) Er schijnt hier in den laatsten tijd een strijd te ontstaan in het aanboren van mine- ralen, speciaal zout. Onder leiding van de Koninklijke Neder- landsche Zoutindustrie worden reeds sinds eenigen tijd boringen verricht aan de grens van Hengelo onder de gemeente Lonneker, naar wij vernemen, niet geheel zonder suc- ces. Sedert eenigen tijd worden evenwel ook van andere zijde op een ander punt in onze gemeente boringen naar zout gedaan, n.m. taan den weg van Hengelo naar Bechum en maaksbergen. Voor de volledige installatie .wordt hard gewerkt, hetgeen zeer begrijpelijk is, aangezien de mijnwet bepaalt, dat, indien er meer dan een gegadigde is in een bepaal de streek voor het verkrijgen van een conces sie ten behoeve van mijnbouw, aan die maat- schappij of persoon concessie verleend wordt, die het eerst de mineralen heeft aangeboorc en deze kan toonen. i Dit is tevens een der redenen dat men om ,trent den stand der vorderingen geen mede deelingen wenscht te doen. Intusschen werken de machines dag en nacht. en vertrok met zijn gezin naar Renkum/Za- terdagmorgen was hij per trein van Renkum naar Zutphen gekomen, en verder per auto naar de fabriek te Lochem. Hij Hep de fa briek binnen en vroeg aan den machinist, waar hij den heer Nahuis, directeur van de fabriek, kon aantreffen. Meteen liep hij door naar de eerste verdieping. Daar zocht hem de heer Nahuis op, die het bezoek van den Duitscher niet vertrouwde. Meteen kwam ook Meng op de twee toeloopen. De heer Na Jiuis zag dat de Duitscher een revolver bij zich had, verborgen onder een jas, welke de man over een arm droeg. De heer Nahuis vluchtte, de indringer zond hem twee scho ten achterna, zonder evenwel den directeur te raken. Daarom schoot de Duitscher op Meng, die in den buik werd getroffen. De aanvaller richtte toen 't wapen op zich zelf, schoot zich door den rechterslaap, en was on- middellijk dood. Meng werd op last van dr. Hugenholz naar het ziekenhuis te Zutphen overgebracht. Zijn toestand is redelijk wel. Het lijk van den dader is, na door het parket van Zutphen te zijn geschouwd, naar het ziekenhuis te Lochem overgebracht. De reden is klaarblijkelijk, dat de Duitscher niet kon verdragen, dat Meng in de fabriek in zijn plaats was gekomen. Inzake het drama in de Hollandsche Leder- fabriek te Lochem kan nog worden medege- deeld, dat blijkens uit Zutphen ontvangen berichi de toestand van den getroffene, den heer M. vrij bevredigend is. Het schot schijnt van links naar rechts door den buik te zijn gegaan en vermoedelijk zijn geen edele dee- len getroffen. Voorloopig moet hij evenwel in het ziekenhuis te Zutphen blijven. \V*.. - I o Amsterdam, Nieuwendijk 225/229, Utrecht, Oude Gracht OUDE GRAVEN TE UGCHELEN. In de buurtschap Ugchelen (bij Apeldoorn, zijn bij het grintgraven een vijftal graven ontdekt, op een terrein, dat gelegen is aan flen Hoenderlooschen weg, even voorbij het fgebouw „Ugchelen's Belang". Op een vijftal plaatsen zijn duidelijk de ylijnen van een kuil waar te nemen. Er zijn ook stukken van urnen gevonden en het meest merkwaardige is dat men bij iederen kui ^een bijzonder stuk natuursteen heeft ontdekt. -Het is vrijwel zeker, dat bij voortgezette on- sderzoekingen nog meer graven zullen wor- jden gevonden, omdat vermoedelijk hier in 'den ouden tijd een kerkhof is geweest. De heer Homan, eigenaar van het terrein, heeft reeds geschreven naar dr. J. H. Holwer- >da, directeur van het Rijksmuseum voor oud- heden te Leiden. DE KONINKLIJKE FAMILIE. De konmgin en prinses Juliana zullen zich meden per auto van het Loo naar Arnhem be- jgeven. Daar zullen zij de koningin-moeder |,ontmoeten, die om 9.30 uit Utrecht vertrekt Vwaarna gezamenlijk de reis naar Arolsen ..wordt voortgezet. .Prins Hendrik zal Woensdag naar Mid- fdelburg vertrekken en logeeren bij den com- missaris der koningin, jhr. mr. J. W. Quarles .van Ufford. Den volgenden dag zal de prins daar als voorzitter de vergadering van het Ned. Roode Kruis leiden. De prins is verder voornemens Vrijdag a.s. een bezoek te brengen aan de landbouw- jtentoonstelling te Goes. Des avonds keert hij -naar Den Haag terug. MOORDAANSLAG EN ZELFMOORD TE LOCHEM. Zaterdagmiddag heeft te Lochem een dra- bnek in de Hollandsche lederfa- Gedurende een twintigtal jaren werkte daar voorheen als fabrieksbaas een 50-jarige -j jC i r? d'e ®cMer voor een tweetal jaren, doordat de fabriek zich toen toelegde op de Vj" fiJne leersoorten, vervangen werd door den fabrieksbaas Ph. Meng. De Duitscher nam uit eigen bewegjng ontsjag HET SLACHTVEEFONDSENCONFLICT. Een hard oordeel over de vee- houders, die aanvoerden op de markten. De overzichtschrijver van het Overijsselsch Landbouwblad ir. S. L. Louwes be- spreekt de houding, aangenomen. door een aantal N. en Z.-Holl boeren in het slacht- fondsenconflict, die liever dan het belang van hunnen stand in het oog te vatten en de adviezen der organisaties op te volgen, met groote quanta slachtvee naar de markten togen, om een tientje extra te verdienen, zoo noodig aan hun eigen inkoop-combinatie. Het blad zegt o.a. het volgende: „Wat we hier gezien hebben, is het droe- vigste beeld, dat we kunnen hebben. Het is verraad aan de eigen zaak. Laffer en ge- meener kan het niet. Zoolang er vele boeren blijven, die er zoo over denken, zullen andere groepen den boer kunnen voorschrijven, wat hij moet doen. De slimmerikken, die meenen door hun verraad hun eigen zak te spekken, zullen vroeger of later de lasten moeten mee- dragen. In deze zich steeds meer organisee- rende maatschappij staan degenen, die den boer voor hun wagen willen spannen, aan alle kanten, maar de ergste vijanden, dat zijn dezen. „Zoolang dit soort een belangrijk aantal vormt, zal de boerenstand alles, wat een an der hem aandoet, moeten verduren. Onkruid wiedt men uit, hier is het het koren zelve, dat niet deugt. Daar helpt geen wieden, daar moet men andere planten nemen. Daar moet het ras veredeld. Dezulken zullen moeten overtuigd; ze moeten zien het laffe, het vol- gens iederen standaard minderwaardige, hun- ner eigen handelwijze. Zij moeten bewust worden gemaakt van de draagkracht hunner eigen handelingen. Er dient te worden ge- zorgd, dat zij, die na hen komen, beter onder- legd zijn. V66r Hollan 1 we^r een grooten strijd waagt, voede het eerst zijn eigen men- schen op". ten op jaarloon in dienst worden genomen en eens per jaar worden betaald. In zulk een geval behoeft er krachtens de wettelijke be- palingen slechts eenmaal per jaar te worden geplakt. Voor alle overige gevallen moe echkr tegelijk met elke loonbetaling een rentezegel worden geplakt. Uiteraard komt het voor, dat de werkgever wel op den vervaldag de rentekaart behoor- lijk volgeplakt bij den Raad van Arbeid in- levert, doch dat hij niet geregeld bij elke loonbetaling heeft geplakt. Wordt het niet tijdig plakken evenwel bij een controlebezoek ontdekt, dan wordt de werkgever op zijn ver- plichting tot geregeld plakken bij loonbeta ling gewezen. Tot het opmaken van proces verbaal wordt in den regel slechts overge- gaan na herhaalde overtreding en herhaalde waarschuwing, gepaard aan klaarblijkelijken onwil. Van in den aard van den landbouw hun grond vindende bezwaren van eenige beteeke- nis tegen het bij iedere loonbetaling plakken van rentezegels is niet gebleken. Betaling van het loon op den akker komt slechts spo- radisch voor. Meer toegevendheid tegenover de werk- gevers in land- en tuinbouwbedrijven is ter voorkoming van nadeelen voor de verzekerde arbeiders niet geraden. ERNSTIG MIJNONGELUK. Drie arbeiders bedolven In den nacht van Zaterdag op Zondag is in een der gangen van de ondergrondsche werken op de Staatsmijn „Maurits" te Lutte- rade een ernstig mijnongeluk gebeurd. Een drietal mijnwerkers verrichtte daar werk- zaamheden, toen zij plotseling verrast wer- den door vallend gesteente, waaronder zij werden bedolven. Den geheelcn nacht duurden de reddings- pogingen voort. Eerst gistermorgen om- streeks 6 uur slaagde men erin, de veronge- lukten te bevrijden. De miimverker Verhees uit Mechelen (Belgie) werd dood te voor- schijn gehaald. Bij een anderen mijnwerker, van Aulcken genaamd (uit Stein a. d. Maas), waren de vijf teenen van den rechtervoet ge heel afgeknepen, terwijl een derde arbeider inwendige verwondingen opliep. INBRAKEN TE ROTTERDAM In pand No. 19 aan den Coolsingel te Rot terdam, waarin verschillende kantoren zijn gevestigd, is ingebroken. Op de eerste etage is uit een bontzaak voor eenige duizenden guldens gestolen. Op de tweede etage is in de kantoren van de ZuiJ-Hollandsche Voor- schotbank getracht twee brandkasten open te boren. De inbrekers hebben het pand verlaten doo de voordeur, nadat zij het slot uit de deur hadden gestoken. REDDERS ONDERSCHEIDEN. De consul-generaal van Noorwegen heeft Zaterdag namens zijn regeering in het loods- gebouw te Hoek van Holland aan schipper J. Slis en den eersten machinist H. Benard van de stoomreddingboot „President van Heel", de gouden en aan de overige beman- ning en de nagelaten betrekkingen van de drie bij „Valka" verdronken matrozen de zilveren medaille uitgereikt voor de redding van de bemanning van de ..Christian Michelsen". GEBREK AAN DRINKWATER. Te Veendam heerscht een nijpend gebrek aan drinkwater. De regenbakken zijn leeg en tal van welwaterputten laten tengevolge van de aanhoudende droogte den bodem zien Van gemeentewege voert de Ned Staatsspoor geregeld leidingwater aan in tanks van tien- duizend liter, en dit water wordt dan in de plaats voor 2 ct. per emmcr verkocht leder gezin heeft per dag recht op drie emmers water. De vraag naar een waterleiding, waarvoor de plannen reeds lang bestaan, wordt steeds grooter. DE INVALIDITEITSWET. PremiebetaUng. De minister van Arbeid, H. en N. heeft op de vragen van het Tweede Kamerlid den heer Van den Heuvel, betreffende de toepassing der premiebetalingsbepalingen ingevolge de nvaliditeitswet ten opzichte van de werk- gevers in den landbouw, nader geantwoord, dat van een zeer onderscheiden toepassing der Invaliditeitswet, in den door den heer Van den Heuvel bedoelden zin, geen sprake is. Algemeen wordt door de Raden van Ar beid vastgehouden aan den wettelijken regel, dat bij elke loonbetaling een rentezegel moet worden geplakt Het blijkt evenwel bij de 1 andb.ou\voedrij ven voor te komen dstknecli- VERKEERSONGEVALLEN. Zaterdagmiddag is de wielrijder J. Veenboer uit de Oranjeboomstraat alhier in de Van Oldebarneveldtstraat aangereden door een handwagen, die op zijn beurt weer tegen een andere handwagen was gereden. De wiel rijder werd van zijn fiets geworpen en kwam terecht tusschen den trattoirband en een juist passeerende autobus. Hij is met zware inwen dige kneuzingen overgebracht naar het Zie kenhuis aan den Coolsingel waar hij even later aan de bekomen verwondingen is over leden. Twee meisjes, die op den Dordtschen Straatweg te Rotterdam van achter een vrachtwagen plotseling de straat over staken zijn aangereden door een passeerende auto, waarvan de bestuurder hen te laat zag. Het eene meisje, de 9-jarige Cornelia Naakt ge- boren uit de Spastraat kreeg zoodanige ern- stige verwondingen, dat zij direct na haar opneming in het Ziekenhuis Coolsingel overleden. Het andere, haar 7-jarig zusje Catharina, kreeg een hersenschudding en zware inwendige kneuzingen en verkeert in hoogst zorgwekkenden toestand. Den chauf- ieur treft geen schuld. AUTOONGELUK. Gistermiddag heeft op den Amsterdam- schen weg op Het kruispunt van den Schelm- schen weg een ernstig auto ongeluk p'aats gehad. Omstreeks 1 uur kwam uit de rich- ting Apeldoorn een auto, terwijl op het zelf- de moment een andere auto van uit de rich- ting Ede kwam aanrijden, bestuurd door den tandarts Willemsen uit Apeldoorn. E)e wa- gens kwamen met elkaar in botsing. De auto uit de richting Ede, waarin bleek te zitten de familie Klein uit Hilversum, bestaande uit vader, moeder en drie zoons, sloeg over den kop, terwijl het voorste gedeelte van den ande ren wagen totaal werd vernield. Op het hulpgeroep kwamen onmiddellijk omwonende te hulp Snellen om de inzittenden uit hun benarde positie te verlossen. Het jongste zoontje bleek er het ernstigst aan toe te zijn. Hij was bewusteloos. De moe der had ernstige kneuzingen opgeloopen,, ter wijl de vader en de andere zoon slechts onbe- teekenende kwetsuren opliepen. Onmiddellijk werd de familie naar het St. Elisabeth-Gasthuis te Arnhem werd ver- voerd, waar de moeder en het jongetje wer den opgenomen. De bestuurder van de ande re auto liep eenige lichte kwetsuren op. De politic stelt een onderzoek in. Het schijnt dat de uit Apeldoorn komende auto had moeten stoppen. DE OVERWEG. Donderdagavond tegen 11 uur is een auto uit Haaksbergen door de gesloten afsluit- boomen van den spoorwegovergang bij War- ken gereden, waarna de auto geheel vernield op den spoorbaan terecht kwam. De baan- wachter wist den machinist van den naderen- den trein nog te waarschuwen, doch kon niet verhinderen, dat de vernielde auto nog juist door den trein gegrepen werd. Van de inzit tenden zijn een vrouw en een meisje ernstig gewond. EEN NIET UITGEVOERD DREIGEMENT. Per radio gewaarschuwd. Zaterdagnacht werd per extra-radiobericht omgeroepen, dat de burgemeester van Grijpskerk (Gr.) aanhouding verzocht van een persoon, die zich vandaar naar de omge- ving van Dedemsvaart had begeven met het doel om aldaar mej. T. van het leven te be- rooven. De burgemeester van Ommen zond RoUtie naar Pcdgnsyagrt, \yaar njen.ook reeds gewaarschuwd bleek. De bewuste man werd slapende in een hooiberg aangetroffen. Hij was reeds bij mej. T. geweest en had haar gedreigd bij een eventueele huwelijk haar van het leven te zullen berooven. De man is aan- gehouden. MOEDIGE REDDING DOOR TWEE JONGENS. Zaterdagmiddag is aan den Westerdoks- dijk te Amsterdam een 13-jarige jongen, ze- kere Adam Querido, bij het baden in het IJ te ver gegaan en in de diepte verdwenen. Hij kon door twee broers, n.l. den 12-jarigen H. Ronday en J. Ronday, oud 15 jaar, in bewus- teloozen toestand aan den wal worden ge- bracht, waarna een zekere heer Helfering de voldoening mocht smaken den jongen na kunstmatige ademhaling tot het bewustzijn terug te brengen. De jeugdige redders en de geredde zijn per auto van den G. G. D. naar een der ziekenhuizen overgebracht. KORTE BERICHTEN. e Westdorpe is de bijna ledige land- bouwschuur van den landbouwer Kerckhaert door den bliksem getroffen en geheel afge- brand. Te Zevenbergen heeft de marechaussee het gemeenteraadslid A. J. v. M. gearres- teerd als verdacht van onzedelijke handelin gen met minderjarige meisjes. Na langdurig verhoor is v. M. naar de gevangenis te Bre da overgebracht. Donderdagmiddag is de 1 H-jarige W J. bij het spelen in de Rotte gevallen en ver dronken. Te Papendrecht was een jonge man, op een vlet staande, bezig met herstellingswer- ken aan een schip. Aan boord raakte een an ker los, dat op het vlot viel, hetwelk daar- door kantelde en den jongen man in de diepte deed verdwijnen. De zes-jarige A. Schipper uit de Her man Kosterstraat te Rotterdam is in die straat door een vraehtauto overreden. Het kind is naar het hulpziekenhuis aan de Maashaven gebracht, waar het bij aankomst bleek te zijn overleden. Minister Kan heeft het voornemen Donderdag a.s. de landbouwtentoonstelling te Goes te openen. Na een rede van dr. Gunning is te Apeldoorn opgericht een vereeniging om te komen tot het oprichten van een jeugdtrer- berg. Op aanwijzing van een paar bewoners heeft de Utrechtsche politie aan de Oude- gracht aldaar een man gearresteerd, die zich door braak toegang had verschaft tot de kelders der firma Pijper. De nieuwe Diaconesseninrichting te Utrecht zal officieel worden geopend op Woensdag 10 Juli a.s. De koningin-moeder zal hierbij tegenwoordig zijn, evenals de Mi nister van Arbeid. Donderdag is te Den Haag overleden, 77 jaar oud, de heer N_A. M. van den Thoorn, in leven oud-ingenieur directeur van den Rijkswaterstaat. HOOG EN LAAG WATER TE BERGEN AAN ZEE. Laag water Juni. Dat Hoog water v.m. nam. 17 0.35 106 18 1.33 2.04 19 2.25 2.52 20 3.05 3.31 HOOG EN LAAG Dat 17 18 19 20 v m. 9 13 10.08 10.57 11.43 WATER EGMOND AAN ZEE. (In Zomertijd). Ju ni. Hoog water nam 9 49 1044 11.35 TE v.m. 0.32 130 2.22 3.02 nam. 1.03 2.01 2.49 3.28 Laag water v m. 9.01 956 10.45 11.31 nam. 9 37 1032 11.23 HET ZANGERSFEEST. Een geslaagde dag, ondanks drei- tli gende luchten. Mode propaganda voor den volkszang. De „Bond van gemengde zangvereenigin- gen in Noordholland", die zich ten doel stelt de bevordering van den volkszang in het al gemeen en van den gemengden koorzang in het bijzonder heeft gister in onzen mooien Muziektuin zijn 20e zangersfeest gehouden. Het leek er in den morgen nog allesbehalve op dat het een geslaagde dag zou worden: de regen gudste uren aaneen in stroomen neer en daarom zal het voor de zangers(es- sen), die tijdens den neersiepelenden regen zich moesten ophaken om naar Alkmaar te gaan, niet in alle opzichten een prettig toch- tje zijn geweest. En toch waren ze van hein- de en verre gekomen, uit heel West-Friesland, en een paar vereen. uit meer nabije plaat sen. Zoodat er van de ongeveer 850 leden, die de 22 afdeelingen van den Bond te zamen tellen, plm. 500 aanwezig waren. Jammer genoeg hebben anderen zich laten afschrik- ken, zoodat er behalve de zangers en zange- ressen niet veel publiek in den tuin aanwezig was. Te ruim 1 uur opende de heer Jb. de Jong, uit Hoogkarspel, als voorzitter het feest met een toespraak, waarin hij begon met te zeg- gen, dat hij groote vreugde gevoelde nu voor 't eerst in de lange jaren van't bestaan van den Bond kinderen zullen' meezingen. Gij, ouderen, zei spr., weet't wel, dat 't voor ons zoo goed is, dat wij op z'n tijd met de kinderen kind zijn en zijt met ons over tuigd van de waarheid dezer gedachte, oud, maar toch altijd weer nieuw; dat wie de jeugd heeft, is verzekerd van de toekomst. En daarom geldt ons eerste welkom, u, jeugdige zangeressen en zangers, en't stemt ons dank- baar, dat daar in onzen Bond zitting heb ben, mannen, dit 't hebben aangedurfd, dat de kinderstemmen, dezen dag, hier zouden klinken in de vrije natuur. En gij hebt te recht begrepen, dat 't voortbestaan van on zen zangersbond gegrond is op de gedachte „wie de jeugd heeft, is verzekerd van de toe komst", en op die andere, reeds voor twintig eeuwen uitgesproken door den grooten Men- schenzoon, toen hij zeide: „Laat de kinder- cens tot mij komen, en vcrhindert ze niet". Daarvoor is noodig die wondere macht, die ook zijn deel was, en die we vinden uitge- drukt in dat schoone woord: „Liefde". Ont- vangt voor die liefdedaad bij dezen onzen zeer vriendelijken dank. Vervolgens heette spreker welkom beide be- oordeelaars van den zang, de heeren Jan Sfuis en Bernard Diamant en de vertegen- woordigers van het dagelijksch bestuur dezer gemeente. Van Alkmaar begint de victorie. Mocht dit ook in dezen zin waar zijn, dat 't ge- meentebestuur van Alkmaar er toe zou kun nen besluiten, het eerste te zijn, dat als be- gunstiger tot onzen Bond toetreedt, want 't is ook bij 'n zangersbond nu eenmaal 'n feit, dat bij zonder de bekende ronde schijven niet licht in stand kan blijven. Welkom heette spr. ook afgevaardigden van bevriende zangersbonden en 't verheugt ons, dat zij de lange reis naar hier hebben a3flgec|urfd. Mocht hung*; aanweziffhdd te midden hunner Noordhollandsche vrienden hun enkele genoeglijke uren bezorgen. Tenslotte sprak de voorzitter een woord van welkom tot de zangers en zangeressen en hen, die gekomen waren om naar den zang te luisteren. Spr. eindigde dan als volgt: Mocht daar contact zijn tusschen beiden, mocht van den zang invloed uitgaan op hen, die willen hoo- ren. Maar niet alleen uw gehoor zal moeten worden gestreeld; de zang zal zoo moeten zijn, dat hij dieper doordringt, dat hij de ziel zal moeten treffen en ontroeren, en indien dat mogelijk mocht blijken: Dan zal daar stilte zijn in elks gemoed, Dan is ;t u, zangersu, hoordersbeiden j Lgoed; Dan is daar in uw ziel, uw diepste zijn, lets goddelijks, vrede, iets van zonneschiji Dan vrienden! en 't is onz' hoogste [wensch, Dan keert gij huiswaarts als reiner we- v [zen als beter mensch. (Applaus). Hierna verzamelden alle aanwezige zan- gers(essen) zich rond den katheder, waar de secretaris van den Bond, de heer R. Sasburg plaats nam, om den samenzang te leiden. Uit plm. 500 kelen klonk even later de „Lofzang" van H. van Alphen, getoonzet door Frieso Moolenaar, en daarna „Ontwaakt, loopt herders dezen nacht", een compositie van Ju- lius Rontgen. Deze samenzang viel om zijn zuiverheid ten zeerste te roemen, het ensemble vooral in het tweede nummer was voortreffelijk. De nuanceering was hier subliem. Een-en-twintig koren waren aanwezig, n.m. West-Frisia, Winkel, dir. Jb. I. Hove- nier; Nieuw Leven, Hoogwoud, dir. P. Kist; Caecilia, Barsingerhorn, dir. H. J. Zaai; Zanglust, Houwert, dir. J. W. Harmsen; Ned. Herv. kerkkoor, Schagen, dir. Hove- nier; Apollo, Wieringerwaard, dir. K. Zan der; Zanglust, Avenhorn, dir. Kist; Nieuw Leven, Oudesluis, dir. A. J. Hoogvorst; Ons Genoegen, Heer-Hugowaard, dir. F. v. d. Mey; Gemengd Koor. Nieuwe Niedorp, dir. Hovenier; Zanglust, St. Pancras, dir. Zaai; G. G. K., Grootschermer, dir. P. J. Potgieter; Kolhorn, dir. Zaai; Helder's Gemengd koor, dir. v. d. Mey; Crescendo, Stohpetoren, dir. Zaai; Wognum's Zangkoor, dir. D. Saal Wzn.Zanglust, Koedijk, dir. Corns. Jonker, Polyphymma, Schellinkhout, dir. Harmsen; Thalia, Hoogkarspel; Excelsior, Abbekerk: Onderling genoegen, Benningbroek, alien on der leiding van R. Sasburg. Er viel dus heel wat te verwerken, maar elk koor zong een nummer, er werd vlug af- gewerkt, en zoodoende was men op tijd (zes uur) gereed. Twee vereenigingen waren bij loting aangewezen, nog eens &n der samen- zangnummers te laten hooren, het waren Koedijk en Schellinkhout. Jonker gaf: „Ont- waakt, loopt herders dezen nacht" in de be- werking van Julius Rontgen, Harmsen: „Loi- zang" van Frieso Moolenaar. Als vrije num- mers zong men compositie's van Zwijssig, Lotti, W. van Thienen, Roeske, Kools, Balke. Jos Vranken, J. S. Bach, Lasso, Mendelssohn, Diepenbrock, M. A. Brandts Buys, Beinte- ma en liederen voor koor gezet van Valerius. Over't algemeen had men geen te moeilijke stukken gekozen, en daardoor de krachten der uitvoerenden niet overschat, hetgeen van 'n wijs inzicht getuigt.Alleen had Wognum den Uil van Diepenbrock. t Leek 'n waag- stuk, doch 't werd uitmuntend voorgedra- gen. Er is goed, er is verdienstelijk, er is soms ook mooi gezongen. Verscheidene dirigenten maakten veel werk van nuanceeren, anderen daarentegen, waren daar minder muzikaal in Ook het dirigeeren gaf te zien dat daarin meer of minder geroutineerde leiders waren Deze zangersfeesten hebben het karakter van een groote openbare les. Eens per jaar komt men bijeen, en men zingt er voor een jury dit jaar bestaande uit de heeren Ber nard Diamant en Jan Sluis (eerstgenoemde toonkunstnaar te Rotterdam, no. 2. directeur eener muziekschool te Amsterdam). De jury geeft later een beredeneerd verslag uit, dat aan alle vereenigingen wordt gezonden, en waardoor men, wat betreft eventueele op- of aanmerkingen, zijn voordeel kan doen. Op deze manier heeft men al 'n aardig succes bereikt; de bond werkt in de goede richting. Dit jaar deden er voor't eerst eenige kin- derkoren mede. Het waren er drie: Zang-i school, Nieuwe Niedorp, Corns. Jonker's koorklassen en Zangschool Benningbroek. Die kinderzang had natuurlijk ieders aan- dacht en Jonker's klassen wel in 't bijzon der. Mocht het eerste nummer van de eerste klasse in deze omgeving wat erg zwak ge. klonken hebben, wat daarop volgde bekoor. de door beschaafden klank en zuiverheid „In den regen" van Wierts, door beide klas- sen, gezongen, moest herhaald worden. Benningbroek had frissche, heldere stem- metjes en af en toe kwam er een mooie fal- setklank voor den dag, die meer gebruikt had moeten worden. Bij het „Kerstlied" van den Hertog, evenals bij liederen door Jon ker's koorklassen gezongen, begeleidde Gerrit Hekket op de piano. De verkeerde plaatsing der piano bij Hovenier's koor H. Begeleid de zelf was oorzaak dat't instrument veel te sterk klonk en den zang daardoor over- stemde in plaats van steunde. 't Avonds, te ruim half 8, werd er nog sa menzang gegeven door Schagen en Nieuwe Niedorp, leider Hovenier; door Abbekerk, Benningbroek, Hoogkarspel en door Ben- ningbroek en ^Abbekerk nog eens afzondet- 4mm 151

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 6