Ahiiiistht ConranL De broonlaweelen. of- I'KU 1LLKTON. ames inderkkedia 1929. No. 142 Honderd een en dertigste Jaargang, Woensdag; 19 Juni. Radio-hoekje Dander dag 20 Juni. HUversutn, 1071 M. 10.—10.15 Morgen- wijding. 12.15—2.— Concert door het A. V. R. O.-Kwintet. 2.—2.30 Lezing: Over vet- planten, door J. Ringh. 2.303.Gramo foonmuziek. 3.4.Kniples. 4.5.Zie- kenuurtje. Truus Hooyer, declamatie. 5.— 5 30 Sportpraatje. 6.-7.— Concert door het Omroep-orkest. 7.—7.30 Verkiezingspraatje S D. A. P. 7.30 Vervolg Concert. 8.—8.30 Radiopraatje. 8.30 „Boezemvrienden", blij •pel in 4 bedrijven van Fu'da. Met medewer- king van Willem Hunsche, Ezerman, Her- mus, Jeanne HunscheVerkade e. a. In de pauze persberichten. Daarna gramofoonmu ziek. Huizen, 336-3 M. (Na 6 uur 1852 M-) (Uitsluitend N. C. R. V.) 11.—11.30 Korte Ziekendienst. 12.30—1.45 Solistenconcert. 6.-6.30 Solistenconcert. 6.306.45 Gramo- foonplatenconcert. 6.45—7.— Verkiezings- speech. 7.8.— Orgelconcert. 8 Uitzend- avond. Boris Lensky-Trio en causerie. Daventry, 1562 M. 10.35 Kerkdienst. 11.05 Lezing. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Con cert, viool, piano en sopraan. 1 20 Gramo foonmuziek. 2.50 Lezing voor de scholen. 3.10 Vacantiepraatje. 3.20 Vesper in de Westminster Abbey. 4.05 Lezing. 4.20 Con cert. Militaire kapel en Th. Gordon, alt. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Muziek. 635 Nieuwsber. 6.50 Landbouwber. 7.05 Oude Italiaansche liederen door E. Conti, sopraan. 7.20 Lezing. 7.45 Lezing: China today. 8.05 „Amo-Amas- Amat", radio-revue. Gershom Parkington Kwintet, koor en solisten. 8.50 Duetten voor 2 piano's. R. Robertson en E. Bartlett. 9 20 Nieuwsberichten. 9.35 Lezing. 9.55 Dans- orkest en variete artisten. 10.55—12.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1744 M. 12.20 Pro- testantsche causerie. 12.50—2.10 Gramo foonplatenconcert. 4.05 Kinderuurtje. 4.35 Gramofoonplatenconcert. 6.55—7.20 Gramo- foonplatenconcert. 8.2011.10 Concert Tango Argentin Orlando-Orkest. Langenberg, 462 M. 10.35 en 12.40 Gra mofoonmuziek. 1.25-2.50 Orkestconcert. 6.05—6.50 Orkestconcert. 8.20 „Schneider Wibbel", comedie in 5 beelden. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. Zeesen1649 M. 12.20—5.20 Lezingen en lessen. 5.20—6.20 Orkestconcert. 6.20—8.05 Lezingen. 8.20 Stenografiewedstrijd. 8.35 „Ist Mr. Brownie zu verurteilen", hoorspel Daarna tot 12.50 Dansmuziek. Hamburg, 395 M. 4.35 Feestmarschen door orkest. 6.20 Populair concert. 8.20 Koorconcert. In de St. Nicolaaskerk te Kiel Orkest, koor, vocale en instrumentale sous- ten. 10.35 Actueele causerie. 11.05 Dans muziek. Brussel, 512 M. 5.20 Orkestconcert. 6.55 Gramofoonmuziek. 8.35 Concert. Orkest en Mr. Morelli, zanger. 9-35 „La Nuit d'Octo- bre", Musset. 10.— Dansmuziek Provinciaa! nieuws Het waren deze week weer vooral de toma- ten, die de veiling beteekenis gaven. Voor eer- ste kwaliteit werd gemiddel 71 besteed, B- kwaliteit gold van f 65.10 tot 68.80, C. bracht van 66.60 tot 69.40 op, terwijl voor CC. van 38,40 tot 41.90 werd betaald. De aanvoer beliep reeds 26.200 K.G. - HEEMSKERK. Hier is een begin gemaakt met het rooien van doornenheggen aan den publieken weg en zulks in verband met een reeds vroeger geno- men raadsbesluit om in de politieverordening vast te doen leggen. dat het verboden is na 1 Januari 1930 doornenheggen aan den open- baren weg te hebben. BROEK OP LANGENDIJK. De veiling. (The criokled Crown.) Geautoriseerde vertaling uit het Engelsch van William le Queux, door Mej. E. H. 18 „Ik vind, dat ce bedoeling van dit bezoek heel duidelijk is", zei Easterbee, nadat hij den brief nauwleLend had doorgelezen. „Ik denk dat ze er niet zelcer van waren of uw vader al of niet den tijd heeft gehad om ons de inlichtingen te geven. Door dezen Forbes -- ik heb hem even gezien in „De Motten" en hij lijkt mij al een zeer ongunstig type willen ze u op slimme wijze uithooren of u ook in het bezit bent van een aanzienlijke som gelds". Ze vertelde hem, wat Lenoir den vorigen avond tegen haar had gezegd. Was het mo- gel ijk, dat hij een wenk had gekregen voor dezen zet hunnerzijds? Easterbee sehudde het hoofd. „Mijn vriend Pennington weet heel wat meer van deze edele broederschap dan ik Wij spraken er juist over, op den avond toen de tragische gebeurtenis plaats had, nadat wij uit „De Motten" waren gekomen, waar, zoo- als u weet, wij Lenoir ontmoet hadden, wien we de condoleance aan u meegaven. Pen nington zegt, dat alle belangriike zaken wor- WIERINGER WAARD, Zaterdagmiddag vergaderde de Raad on- der leiding van Burgemeester Haringhuizen, tevens secretaris Afvyezig was de heer van der Kolk met kennisgeving. De voorzitter deelde mede dat de borden „Rechts van de vaart rijden" wel succes heb ben en hoopte, dat binnenkort alle bestuur- ders van voertuigen er rekening mee zullen houden. De heer C. Blaauboer vond't ook een groo te verbetering, maar dacht dat het bora aan den Sluizerweg wel gemist kan worden, om dit te verplaatsen naar't Noordeinde van den Barsingerweg. De voorzitter zeide, dat er re kening mee kan worden gehouden en deel de verder mee, dat strenger maatregelen zul len moeten worden genomen als men zich niet aan 't voorschritt houdt. De heer Blaauboer wees nogmaais op 't groote aantal overtreders van de maximum- snelheid. De voorzitter zeide de politie te hebben op- gedragen, desnoods bekeuringen te doen. De heer Sleutel zou een advertentie willen plaat- sen voor meerdere bekendheid. Men achtte dit echter niet noodig. De voorzitter deelde me de, dat, ingtvolge het eenstemmig genomen besluit, op 16 Mei aan den heer K. Koster Hzn. op diens SOsten verjaardag een bloem- stuk is aangeboden voor wat hij tijdens zijn burgemeesterschap voor deze gemeente heeft gedaan toen hij steeds de beiangen van Wie- ringerwaard met alle ernst en toewijding behartigde. Van den heer Koster was een dankbetuiging ingekomen ook namens zijn vrouw. De voorzitter hoopte, da het hetn nog vele jaren moge zijn gegeven in goede ge- zondheid met zijn echtegenoote de zaken in Wieringerwaard met belangsteling gade te slaan. Punt 1 der agenda was een adres van C. Hoedjes om tegemoetkoming in de vervoer- kosten zijner kinderen naar de R.K. Parochi- ale school te Schagen, ingevolge art. 13 der Lager Onderwijswet. Het betreft 3 kinderen en de kosten zijn plm. 5 per kind per maand. De voorzitter zeide dat B. en W. de rege- ling zooals die in Anna Paulowna is willen voorstellen. Bij een inkomen van 800 1100 wordt 90 pCt vergoeding gegeven; bij 11001400 inkomen 80 pCt. enz. Waar de heer Hoedjes een inkomen heeft van plm. 2500 zal in dit geval 40 pCt. ver goeding kunnen worden toegestaan, terwijl bij stijging van het inkomen dit percentage wordt verlaagd. De heer Speets zeide, dat de ze aanvrage eigenaardig aandoet, doordat het hier een beter gesitueerde betreft, die zeif een rijtuig, misschien zelfs een auto heeft. De heer P. Viser vroeg of nu alle anderen, die verder dan 4 K.M. van de school wonen ook van deze regeling zullen profiteeren. De voorzitter las het betreffende wetsartikel waaruit blijkt onder welke voorwaarden men tegemoetkoming kan krijgen De heer Blaau boer zeide, dat het met de tram allicht goed- kooper is. Ze moeten toch van 't goedkoopste middel van vervoer gebruik maken. B. en W. stelden ten slotte voor, om te be- ginnen met 1 Mei vergoeding te geven, bere- kend naar het inkomen van Hoedjes over 1929—1930. Dit werd goedgevonden. Dan was ingekomen een verzoek van de schoolschoonmaakster om a.: verhooging van loon; b. het aanschaffen van een nieuwe hooge stelling ^or het schoonmaken der zol- ders. Met algemeene stemmen werd besloten het loon van 3.50 op 4 per dag te bren- gen. Wat b. betreft,dit werd aan B. en W. overgelat. u. Ook was ingekomen een verzoek van het Burgerl. Armbestuur om verhooging van subsidie over 1928 met suppletoire be- grooting. Met algemeene stemmen werd 1500 verhooging gegeven en dan de sup pletoire begrooting goedgekeurd. Tevens werd goedgekeurd: Verslag, balans en winst- en verliesrekening der Woning- bouwvereeniging „Volkshuisvesting". De heer K Koster Hzn. heeft eervol ont- slag verzoclit als acnbtenaar van den Bur- gerlijken stand, in verband met zijn hoogen leeftijd. Hij is't nu 25 jaar geweest. Met al gemeene stemmen werd het ontslag op de meest eervolle wijze verleend. Van de vereeniging van Staatsburgeressen afd. Alkmaar, was het verzoek ingekomen op de voordracht voor het benoemen van re- genten voor het Centraal Ziekenhuis een vrouw te plaatsen. B. en W. vonden dat in zoo'n college een vrouw zeker op haar plaats zou zijn. Waar de bijdragende Gemeenten in het College van regenten slechts 2 plaatsen zullen bezetten, achten B. en W. het wen- schelijk deze personen te kiezen uit de Bestu- ren dier bijdragende gem. Alzoo werd't ver zoek voor kennisgeving aangen. Enkele ver- slagen n.l. over den tcestand der gemeente, Volkshuisvesting, Provincie en Volksgezond- heid zullen bij de leden circuleeren. De heer Speets vroeg of er ook een verslag is van het Schooltoezicht. De voorzitter zeide, graag te zullen be- vorderen, dat een verslag over het school toezicht zal worden toegevoegd. De heer Visser vroeg of het toezicht door den school- arts hier tamelijk regelmatig gebeurt. Hij vond dat dit zeer nuttig en noodig is. De voorzitter deelde mede, dat er plannen aan- hangig zijn om te komen tot districtschool- instituten. Dan krijgt men een schoolarts die niet anders doet dan toezicht houden op scholen. De heer Visser vond, dat, als om de 3 maanden de school moet worden bezocht, dat het dan ook gebeuren moet B. en W. stellen voor, toestemming te verleenen aan de heeren J. Oudendijk alhier en aan W. H. Tielrooij te Schagen tot het aanleggen van een radio-distributienet. De voorwaarden werden gelezen, waarna met algemeene stemmen de toestemming werd verleend. Hierna was aan de orde: Vaststelling verme- nigvuldigingscijfer gem.-ink. belasting dienst 1929—1930. De voorzitter deelde enkele gevallen mee, waaruit blijkt, dat de financieele toestand vrij goed genoemd kan worden. Daarom stelden B. en W. voor het vermenigvuldigings cijfer van 1.25 pCt. te verlagen tot 1.10. Wethouder Sleutel wilde nog wat verder gaan en verlagen tot 1 pCt. Er is 4600 ge- wetensgeld ontvangen en dit behoeft z.i niet te worden gereserveerd. De voorzitter zeide dat de meerderheid van B. en W. voorzichtig wil zijn. Anders moet er bij tegenvallers in de bclastingopbrengst later weer verhoogd worden. Wethouder Koster zeide dat het voorstel van wethouder Sleutel niet de finan cien in gevaar brengt, maar later zouden allicht weer moeten veranderen. Stabi- den geregeld door een commissie, uit de ver eeniging gekozen en dat den gewonen leden enkel wordt medegedeeld wat ze weten moe ten. Uw Fransche vriend hoort volstrekt niet tot de vooraanstaande leden van het geheel en zou dus allerminst in aanmerking komen om door de leiders in vertrouwen genomen te worden. Waarschijnlijk weet hij echter ge- noeg van hun manier van doen, om te ver- moeden, dat zij een dergelijke methode volgen zouden". „Ik begrijp het volkomen", antwoordd Pauline. „Wat raadt u mij nu te doen? Ik kan de gedachte niet uitstaan om dien man te ontmoeten, daar ik vast overtuigd ben, dat mijn vader het doodelijk schot werd toege bracht door zijn oude vereenigingsledenZou ik nu niet naar huis terugkeeren en hem een brief schrijven, dat, daar ik geen sympathie voel voor de opvattingen van mijn aimen va der, ik ook liever geen onderhoud wil hebben met Forbes of een van diens vrienden?" Easterbee dacht eerst enkele seconden na, voor hij met zijn antwoord te voorschijn trad: „Het zou pittig gehandeld zijn, maar toch weet ik niet of het wel goed zou wezen. Ze zullen zich niet door de eerste de best£ weige ring laten afschepen. Hoogstwaarschijnlijk zal die kerel u als een schaduw volgen en eindelijk wel de gelegenheid schoon zien u enkele listige vragen te stellen, die hem nood- wendig het antwoord moeten geven, waaruit hii dan te weten komt wat hij weten wil. Ik we liteit is in deze gewenscht. De heer Sleutel vond, dat het gewetensgeld ten goede moet komen aan de belastingbetalers, want die hebben dan te veel betaald. De heer Visser wil ook den veiligen weg bewandelen, we kunnen dan beter later weer verlagen. Met Amsterdam, Nieuwendijk 225/229. Utrecht, Oude Gracht 151. op een na algemeene stemmen werd besloten tot 1.10 pCt. Wethouder Sleutel stemde tegen. De straatverlichting aan de Driemolens was in Dec. 1928 tot stand gekomen. Met al gemeene stemmen werd goedgevonden de ver goeding van Anna Paulowna ad 10 per jaar te doen ingaan Januari 1929. Dan wer den goedgekeurd enkele af- en overschrijvin- gen tot een gezamenlijk bedrag van 2329.47 Aan de orde was benoeming stembureau voor verkiezing leden Tweede Kamer. Er moeten 2 leden gekozen worden, terwijl de voorzitter ambtshalve voorzitter is. De heer Sleutel werd met 4 en de heer Koster met 5 stemmen benoemd. Beiden na- men de benoeming aan. Als plaatsvervanger werd de heer Speets benoemd. Punt 7 is benoeming ambtenaar van den burgerlijken stand. De voordracht luidt: 1 H. Koster Kzn., 2. J. Speets. De heer Koster werd benoemd. Deze dankte de heeren voor't vertrouwen en hoopte het even lang te mogen zijn als zijn vader. Hierna kwamen B. en W. met een voorstei betreffende het huren van een terrein voor beoefening van de zoogenaamde „lichamelijke oefening" door de schooljeugd. Met 1 Juli a.s. moet dit onderwijs in de gereglementeer- de Gymnastiek worden ingevoerd. Het ter rein, dat ook „01ympia" gebruikt leek B. en W. zeer geschikt. „01ympia" stelde als voor- waarde een vergoeding van 200 per jaar. B. en W. zouden willen accepteeren ingaan- de 1 Juli 1929. Voorloopig voor een jaar. De heer Sleutel meende, dat het een goede gingstijd noodig is, omdat ook „01ympia" het land huurt. De heer Visser vroeg of de huurtijd gunstig is, in verband met dien van de gymnastiekvereeniging. De voorzitter zei de, dat tijdig maatregelen zullen woren ge nomen. Blijkt het noodig dan kunnen B. en W. later nog met een nieuw voorstel komen. De heer Blaauboer vroeg of met 1 Juli be- gonnen moet worden. Hij vond het bedrag hoog en vroeg of het schoolplein beslist met voldoende is. De heer Sleutel meende dat het een goede steun voor „01ympia" is. Door lage contri- butie brengt deze vereeniging de gymnastiek- sport onder ieders bereik. De voorzitter zegt, dat dit terrein, mede met het oog op de ligging, heel geschikt is. Misschien doet zich later iets nog beters voor. Met alleen de heer Blaauboer tegen, terwijl de heer Koster zich van stemming onthield, werd het voorstel aangencmen. Bij de nu volgende rondvraag stelde de heer Goosens de vraag of er nog niet-aange- slotenen zijn aan het waterleidingnet en of het voldoende is, als men alleen een buiten- kraan heeft. De voorzitter deelde mede, dat heel spoedig 95 tot 96 pCt. zal zijn aange- sloten. 't Kan zich een enkele maal voordoen dat uitstel verleend wordt. Maar wie een kraan buiten heeft, zal hiervoor natuurlijk ook moeten betalen. De heer Speets infor- meerde naar den toestand van de brand- spuit. Hij vermoedde, dat deze spuit verre ten achter staat bij nieuwere constructies. Som migen in de gemeente zijn niet gerust, dat de bluschmiddelen hier toereikend zullen zijn bij een flinken brand. Kunnen B. en W. voor zich zelf, voor den Raad en voor onze Ge- meentenaren de verantwoordelijkheid aan- vaarden, dat bij een aanzienlijken brand, de hulpmidelen voldoende zullen zijn? De voorzitter zeide dat onze spuit ontegen- zeggelijk van een oud systeem is. Maar we kunnen in geval van nood hulp krijgen van naburige gemeenten. Er zijn weinig branden geweest in de laatste jaren. Voor ongerustheid onder de ingezetenen is dus geen bijzondere reden. De kosten van aanschaffen en exploitatie zijn voor een ge meente als de onze niet goed te dragen. Wil len echter de heeren met een voorstel komen, dan zullen B. en W. een onderzoek instellen. Na eenige discussie, waarbij bleek, dat ook de andere leden van meening zijn, dat een dergelijk financieel offer niet van deze ge meente mag worden gevraagd, zeide de heer Speets er geen voorstel van te willen maken, vooral ook omdat Wieringerwaard zich bij een eventueelen zwaren brand verzekerd heeft van de hulp van Anna Paulowna en Zijpe. De raad ging vervolgens in comite. ZUIDSGHARWOUDE. Vergadering van „De Koop- handel". De Groentengroothandelarenvereeniging „De Koophandel" vergaderde Maandagmia- dag 2 uur in de kolfbaan van „De Roode Leeuw", alhier. De heer K. Wagenaar leidde de vergadering met een kort openingswoord in, waarna de heer Jn. Kramer als secreta- ris de notuleering der vorige vergadering voorlas, welke na een opmerking goedkem rend werd bevestigd. De functje van secre taris werd door den penningmeester tijdelijk waargenomen. De opmerking betrof dat de kosten der nachtgesprekken door den telefo- nist genoteerd en deze kosten per omslag be- rekend zouden worden. De secretaris deelde hierop mede dat deze lijst wel opgevraagd is, doch nog niet ontvangen. Medegedeeld werd dat de heer van Her- wijnen, controleur van den Plantenziekten- kundigen dienst,, zich metterwoon Je St.' Pancras gevestigd heeft. Het telephoonnum- mer is 169. Als nieuwe leden werden met groote meer derheid van stemmen toegelaten de heeren Jb. Huibers te Broek op Langendijk, 'J. de Nijs te Zuid-Scharwoude en P. Wagenaar te Noord-Scharwoude. Ingekomen was een mis sive van de vereeniging „Buva" te Alkmaar, waarin de voorwaarden van toetreding als lid per vereeniging nader waren omschre- ven. De kosten waren 0.25 per lid. Rechts- kundige adviseurs zijn de heeren mr. Lees- berg en mr. Langeveld te Alkmaar, mr. Buiskool te Schagen en mr. Zegers te Den Helder. Voor eventueel rechtskundig advies moet men eerst daarvoor een bewijs aanvra- gen bij de Kamer van Koophandel. In de vorige vergadering werd de wensche- lijkheid geuit van het niet-varen der schip- pers op Zondag. De heer Hoogland Sr. betoonde zich hfer- van voorstander, wijl de heer C. Dekker o.m. mededeelde dat deze dienst naar Rotterdam zoo goed als opgeheven is, doch voor Am sterdam zullen er wel bezwaren zijn. De heer Jn. Kramer meende dat „Koop- liandel" hieraan niets kon doen en dat het meer op den weg der schipperij ligt. De heer H. I<amp, schipper, betwijfelde het ten zeerste aangaande Rotterdam of de koop- lieden daarmede genoegen namen. Verder zeide hij dat het de bedoeling wel is: heili- ging van den Zondag, maar dat dit van de schipperij moeilijk kan verwacht worden, wel ke met zoovele factoren moet rekening hou den, als b.v. de verschillende wettige bepa- lingen enz. Wel zou hij willen den-schippers te vragen zooveel mogelijk het niet-varen op Zondag te bevorderen. De vergadering vond dit goed en ging tevens accoord toen de voorzitter zeide, dat op de medewerking van „Koophandel" kan gerekend worden. Om geen invloed op de gehouden stem ming voor nieuwe nieuwe leden te willen uit- oefenen, zeide de heer Hoogland Sr., dat er nog zoovele kleine kooplieden zijn, die geen lid van „Koophandel" zijn. De voorwaarden van toetreding zijn ook die menschen wel- licht te bezwarend en achtte hij dit niet in het belang noch in dat van den koopman, noch van de vereeniging. Over enkele van deze kooplieden werd nu van gedachten gewisseld en wees men er op dat vooral in Noord-Scharwoude onderschei- dene van deze „gelegenheidskoopers" zijn, en had de bespreking tot resultaat dat men er voor was, dat niet-leden van „Koophandel" dubbel tarief betalen. De heer Deutekom had gaarne gewild dat men besluiten kon, dat op het gebruikelijke bordje vermeld werd het aantal stuks dat in 100 Kg. ging. De voorzitter was contra den heer Deute kom en leidde dit punt dan ook in deze stem ming in, daarbij opmerkende dat dit z.i. niet in het belang van den handel kan zijn. De heer Deutekom wees er op, dat War- menhuizen het wel doet en wilde uniformiteit in deze op de veilingen. Er waren blijkbaar meer tegen- dan voor- standers voor het voorstel-Deutekom. Voor- standers zeiden o.m. dat men zich altijd op het eerste gezicht verkijkt en de handel schaadt en dat er een ongemotiveerd opdrij- ven ontstaat enz. enz. Tegenstanders zeiden o.m. dat de koopman juist kennis moet heb ben van hetgeen hij koopt en ook „er moet wat muziek inzitten" enz. enz. De voorzitter deed opmerken dat de leden uit Noord-Scharwoude voor des heeren Deu- tekom's voorstel waren en die van Broek op Langendijk er tegen. Verder had hij verno- men dat er een nieuwe veiling te Noord- Scharwoude komt. Hij zou willen, nu het^ er zoo voorstaat, dat men nog een paar jaar met een dergelijk ingrijpend voorstel wachtte. Ook de bouwers moeten er hun goedkeuring aanhechten en als dit geschied is, is het nie> zoo gauw weg. De voorz. maakte hiervan een voorstel en wilde dit met het voorstel van den heer Deutekom tegen elkaar in stemming brengen. De heer Deutekom wijzigde echter zijn voorstel aldus: Aan het Marktbestuur te Warmenhuizen verzoeken het partijgetal te doen vervallen. De heer Keeman vond dit geen stap in voorwaartsche maar wel in achterwaartsclie richting, waarop de vcorzitter het gewijzigde voorstel van den heer Deutekom in stem ming bracht. Dit voorstel werd aangenomen met '29 stemmen voor, 10 tegen en 1 stem bianco. Punt 7 betrof: Mededeeling over goedge- keurde aardappelen. In de onlangs gehou den vergadering der Provinciale Commissie werd deze aangelegenheid besproken. Deze vergadering is door den voorzitter bijge- geloof, dat het beter is hem wel te ontvangen en hem van het spoor te brengen. Ik zou u dolgraag helpen bij het onderhoud, maar mijn tegenwoordigheid zou hem juist het be wijs zijn van hetgeen waaromtrent hij zich zekerheid wenscht te verschaffen. U houdt hierbij wel in het oog, nietwaar, dat hij even- veel van mij weet als ik van hem?" Pauline was het hiermee eens. Maar hoe kon zij hem van het spoor brengen? Hoe kon zij nu vast bedenken, of aan Easterbee vertel- len, wat ze zeggen zou, als ze niet wist wat Forbes tegen haar zou zeggen". „De eenige manier, miss Van der Wyck, om voorbereid te zijn op hetgeen uw tegen- stander doen zal, is u te verplaatsen in zijn toestand: wat u in zijn geval zoudt doen. Laten wij de houding trachten op te maken, die deze ellendige spion waarschijnlijk zal aannemen. Hij begint natuurlijk met de ste- riotiepe sympathiebetuiging. Dan zal hij de veronderstelling uitspreken, dat uw vader u zeker arm heeft achtergelatenhij kan zelfs zoo ver gaan, dat hij u eenigen bijstand aan- biedt, als u hem vertelt dat zijn vermoeden juist is". Pauline maakte een gebaar van afkeer. „Ik zou er niet toe kunneh overgaan om een cent van hun geld aan te nemen, al hing leven of dood dan ook in de waagschaal!" „Natuurlijk, dat zou endenkbaar zijn", zei Easterbee overtuigd, „Nu, ik geloof, dat het eenige zal zijn, om over te gaan tot een rede- lijke camouflage. Vertelt u hem, dat uw va der een klein beetje geld had bespaard; dat dit voldoende is, mits u een strikte zuinigheid betracht, om u in staat te stellen in uw eigen onderhoud te voorzien. Als u dit maar dade- lijk vertelt, me dunkt, dan moet u zoo wel van hem afkomen. Hij mag het dan al of niet ge- looven, maar hij mag u toch niet beschuldi- gen, dat u hem een leugen hebt verteld". Vlug van begrip als Pauline was kon zij hem gemakkelijk volgen. Zij vertelde hem toen, dat haar eerste ingeving was geweest om Lenoir te raadplegen, maar dat zij daar van toch weer had afgezien. „Ik ben blij, dat ik bij u gekomen ben", zei ze eerlijk. „Afgescheiden van andere overwe- gingen ben ik wel zeker, dat u veel knapper is dan hij". De jonge man kreeg een kleur bij dit com pliment. „Als men een paar jaar ervaring achter den rug heeft in mijn vak, dan wordt je geest wel gescherpt", sprak hij luchtig. Zij stak hem de hand toe. „Nu, kapitein Easterbee, ik ben u dankbaar voor uw echt waardevolle hulp! Ik ga naar huis en wacht daar den spion af. Dank zij uw uitstekenden raad zal ik het alleen wel afkunnen, naar ik hoop". Toch was er nog iets, dat Easterbee's na- tuurlijke eerlijkheid hem gebood haar te zeg gen, eer zij ging. „Ik hoor, dat u er alles van begrijpt, miss Van der Wyck. Als ik geheel buiten deze zaak had gestaan, zou ik u precies denzelf- den raad hebben gegeven. Maar ik wil er u nog even op wijzen, hoe ik van harte hoop, dat Forbes en door hem de beruchte broe derschap het niet verder dan tot gissingen kan brengen omtrent hetgeen er in waarheid is voorgevallen. En als u mijn raad volgt, zal het mij evenzeer van dienst zijn als het u zal helpen". Door deze openhartige verklaring was hij nog slechts in haar achting gestegen. Zij zag er uit, dat hij niet onder valsche vlag wilde varen, wat haar betrof. Het bevestigde haar dus in haar vroegere beschouwing van hem, als een door en door aehtenswaardig En- gelschman. En ze begreep heel goed, dat hij in het ambt, dat hij nu bekleedde, niet altijd volgens dien hoogen standaard zou kunnen handelen, als hij dit wel zou verkiezen; dat het noodzakelijk was dezelfde soort wapens te gebruiken, die tegen hem aangewend wer den: om camouflage te beantvoorden met camouflage en intrigue te vergelden met te- gen-intrigue. Forbes vertoonde zich op slag van 6enen. Nu Pauline hem terugzag na zoo'n lang tijdsverloop, kreeg zij weer een even ongun- stigen indruk van hem als tevoren. De tijd had nog harder gemaakt den blik in die kou- de, onvriendelijke oogen en sterker doen uit- komen den trek van wreedheid om de dunne lippen. n. Z (Wordt vervolgd). kwaliteit, die echter zoo goed als niets waard zijn. In St. Pancras is er zelfs een bouwer, die bekend heeft gemaakt, dat men bij hem de uwe aardappelen voor niemendal kan af- halen. Verder worden er nieuwe Malta-aard- apelen aangeboden voor een zeer sckappelijken prijs, weshalve het te begrijpen is, dat gaen hooge prijzen voor onze Schotsche Muizen worden betaald. Er wordt verwacht, dat de aanvoer al spoedig belangrijk zal worden: de stand van de vroege aardappelen is goed en men rekent er op, dat weldra vele akkers ge- rooid kunnen worden. De vooruitzichten van de prijzen worden alzoo niet gunstig geacht. Met de bloemkool ging het de afgeloojfen week best. Maandag werd zelfs 37.30 be- steed, welke hooge prijs wel geen stand kon houden, doch Zaterdag niet lager daalde dan 33 per 100 stuks. Voor tweede soort werd van 18.30—/ 21.90 betaald. Boswortelen waren lager in prijs dan de vo- rige week. Gemiddeld werd f0.50 per 100 bos betaald. De aanvoer was nog gering. De volgende week zal er elken dag veiling voor deze groente zijn, daar men meent, dat er ver- schillende akkers plukklaar zijn. Aardbeien brachten 2 cent per stuk op. Als een bijzonderheid kan worden vermeld, dat er reeds een kleine hoeveelheid slaboonen aan de veiling kwam, welke 1 per K.G. opbrach- ten. Een groot verschil met de 1500 K.G. oude aardappelen, die voor f 0.70 per 100 K.G. wer- den verkocht. We hebben in dit overzicht niet te spreken over de beide veilingen, doch slechts van 66n, daar die te Noordscharwoude geen aanvoer had. Evenals de vorige week was er geen han- del in rabarber over de veiling, zoodat de rwee dagen, die voor de rabarberveiling wa- ten bestemd, er geen aanvoer in dit product was. Wel vernamen we, dat er iets in rabarber om- ging doordien sommigen een bepaalde hoeveel heid ter levering beschikbaar stelden, doch de handel aan de markt stond stil. Dit beteekent dus, dat nog altijd geen vraag is naar dit pro duct en de tuinbouwers daarmee dus een strop hebben. Verleden jaar was er heel wat op voor ferkocht tegen hooge prijzen, waardoor de ra- sarberteelt toen zeer winstgevend was. Deze week kwamen de -erste nieuwe aard- apels aan de veiling der Langendijker Groen- tencentrale. De prijs viel tegen. Den eersten dag werd voor groote Schotsche muizen 15.70—/ 18.10 besteed, drielingen brachten 1 k f 2 minder op, terwijl voor kleine 4.80 tot 6 werd betaald. Den volgenden dag was de prijs iets beter, doch bleef verre ten achter bij dien der ten vorigen jare eerst-aangevoerde partijen. Toen werd n.l. 34.2040.50 ge maakt. In 1928 werden op 1 Juni de eerste nieuwe aardappelen geveild, nu was het 14 Juni. Er blijken nog heel wat oude aardappe len aanwezig te zijn, over 't geheel van goede

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 5