Zoo gezont als 'n ViscK SANAKXSN Rechtszaken Binnenland jp> .woond en deelde nu het genomen besluit me- de, n.l. dat getracht zal worden om door woord en geschrift de bouwers op te wekken de aardappelen te doen keuren Daarna wordt bekend gemaakt waar goedgekeurde aardap pelen te verkrijgen zijn. Wat van deze dus niet geveild wordt, weet men voor den han- del dan toch te verkrijgen. De heer Kloosterboer achtte het een groot bezwaar dat gekeurde aardappelen worden aanbevolen, waardooi de niet-gekeurde aard appelen niet verkocht kunnen worden. Ge- noemde heer achtte zich in staat een en an- der met bewijzen te kunnen staven. De voort- varendheid van den voorzitter van de keu- ringscommissie, n.l. de hoofdambtenaar van herministerie van landbouw inzake het aan- bevelen van het gekeurde goed, werd door spreker ten zeerste afgekeurd en zou gaame willen, dat hiertegen front gemaakt werd en ook zou hij de keuring aangevuld willen zien. De voorzitter zeide dat wij niet anders kunnen doen, dan te bevorderen dat zooveel mogelijk poters gekeurd worden. Wij kunnen hier wel gemakkelijk over een en ander pra- tenj maar bewijzen gaat altijd moeilijk. De heer Kloosterboer zeide, dat men toch met vierlingen blijft zitten, dat schaadt den handel. De heer Ootjes (Noorder Marktbond) wijst er op dat het allemaal niet zoo vlug gaat, want het certificaat van gekeurde aard appelen komt eens na verloop van een paar jaar, dat gaat niet op een jaar af. De voorzitter: Ja, wij moeten wachten om later de handel gelegenheid te geven gekeur de pooters te koopen, en tevens trachten eene commissie te zetten naast de keuringscommis- sie. Punt 8. Klachten over wagengewicht. In den Vierbond kwamen deze klachten naar voren. Er zijn bouwers die meer op hun briefje hebben als is aangevoerd. Het valt zoo moeilijk een en ander aan een juist oor- deel te kunnen ouderwerpen. Men zou b.v., als aan het juiste gewicht van een wagen ge- twijfeld wordt, hiervan in het vertrouwen het bestuur kunnen verwittigen, met verinelding van de arbeiders en tuinders, die geladen en gelost hebben. In Warmenhuizen worden de tuinders geloofd en neemt men ook steekproe- ven. Zoowel tuinders als transportarbeiders treft schuld, en hier dient nu krachtig te- gen gewaakt te worden. Het geven van fooien als anderzins is verderfelijk. Bovenstaande werd door het bestuur ter tafel gebracht en wilde nu dat alien mede- werkten, b.v. dat er een lijst zal worden klaar gemaakt, waarop de namen zullen voorkomen van hun, zoowel tuinder als transporteur, die zich van unfaire handelin- gen schuldig maken. Men kan deze klachten in vertrouwen b.v. aan den voorzitter mede- deelen. Uit de lijst zal dan later wel blijken, dat deze klachten veelai dezelfde personen betreffen. Hierover ontstond een breede gedachten- wisseling, en men bleek de meening toege daan, dat hoewel het moeilijk gaat, krachtig dient opgetreden te worden. De voorzitter drukte de vertegenwoordi- gers ten zeerste op het hart strenge maatrege len te treffen. Ook werd nog geklaagd dat een wagen soms door wisselend personeel geladen wordt. Getracht zal worden het daarheen te lei- den, dat dezelfde menschen die beginnen te laden ook zullen afladen. Rondvraag. De heer Hoogland gaf in overweging dat men aan de veilingen met de grootste maat der aardappelen voortaan zal beginnen. De voorzitter zegt toe hiervoor pogingen te zullen doen, hoewel men er in de Streek wel niet zoo direct voorg evoeld. Ook wil de heer Hoogland dat men voort aan zich niet meer bemoeit met den ouden en den nieuwen tijd, maar alles een tijd, n.l. de officieele tijd. De voorzitter zegt dat de tuinders zich niet om verschillende redenen met den nieu wen tijd bemoeien. Dit punt werd tot later uitgesteld. De overige rcndvraagpunten achten wij van minder belang om ze te releveeren. De voorzitter dankte nu de vergadering en de pers en hoopte dat het komende seizoen bevredigend zal zijn. De collecte voor den Zonnestraaldag heeft alhier opgebracht de som van 43.30. VOOR DEN POLITIERECHTER. Buitengew. zitdng van Maandag 17 Juni RIJWIEL- EN WEGENBELASTING- ZAKEN. Op de buitengewone morgenzitting van den Politierechter werden in eenige uren tijds niet minder dan 51 belastingzaken behandeld. 38 zaken, waarin geen getuigen waren gedag- vaard en geen verdachten waren verschenen, werden op de gebruikelijke wijze collectief be handeld en aan de overtreders onderscheidene c-oete straffen opgelegd. Voorts stond terecht ter zake overtreding der rijwielbelasting de glazenwasscher Joh. Ij^te Alkmaar. Deze fietsbcrijder werd op zijn rijwiel aangehouden door een controlee- rc-nd belasting ambtenaar en bleek niet in staat te zijn een geldig belastingmerk te kun nen vertoonen. Hem werd opgelegd 6 boete subs. 6 dagen hechtenis. Een derglijk lot onderging mej. K. A. W. te Oudkarspel. De heer J. P. den A., motorrijder, te Boven- jarspel was niet in het bezit van een geldige wegenbelastingkwitantie, toen hij werd aan gehouden. Wel bleek, dat hij juist op weg was naar het belastingkantoor, teneinde zich van een dergelijk onmisbaar document te voor- zien, doch toen was het reeds te laat. Niette- min werd met dit feit rekening gehouden bij het opleggen der straf en verdachte veroor- deeld tot 5 boete of 3 dagen. De autobestuurder Jacob G. te Helder ver- keerde in dezelfde ongunstige situatie en be- weerde thans, wel in het bezit van een wegen- kaart te zijn geweest, doch vergeten te zijn, dat deze op den vloer van de cabine onder de mat was vastgespijkerd. Ondanks deze toe- lichting werd hij veroordeeld tot 6 boete of 3 dagen De heer J. K. H. automobilist te Helder, die geen enkel geldig excuus kon aanvoeren of bedenken, werd eveneens wegens overtre ding der wegenbelastingwet veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen. Een te Wieringen wonend autobestuurder J. L. in wiens zaak de tegen hem gedagvaar- de getuige niet was verschenen, behaalde hiermede het voordeel, dat hij gemakshalvt- werd vrijgesproken. Stond voorts terecht de heer J. C. P., gara- gehouder te Alkmaar, die had doen rijden met een vierwielig mctorrijtuig, wargvan de be- stuurder geen geldige bdastingkaart kon too- nen en reeds ter zake een dergelijk feit was veroordeeld. Hem werd thans opgelegd 20 boete of 10 dagen. De heer P. gaf de verzekering, in't vervolg voor richtige navolging der voorschriften te zullen zorg dragen. Uit Wognum was verschenen de autobe stuurder Fr. R., welke verdachte zoo gelukkig was te kunnen aantoonen, dat hij als bezittef van twee wagens van het zelfde fabrikaat. waarvan belasting was betaald, had gereden met een kaart, behoorende bij dc niet gebruik- te auto, zulks met het gunstige resultaat, dat hij tot slechts 1 boete of 1 dag werd ver oordeeld. De landbouwer A. C. O. had zijn zoon Adr. Herm. O. doen rijden met een 4 wielig motorrijtuig niet gedekt door een geldig be- lastingbewijs en zelf ook met genoemd rijtuig gereden. Hij werd veroordeeld tot 2 geldboe- ten, respect. 10 en 6 te vervangen door 5 en 3 dagen. De zoon Adr. Herm. werd veroordeeld tot 6 boete of 3 dagen. Corn. K. te Hoorn, die had gereden met een motorrijtuig op 4 wielen en geen vereischte kaart van wegenbelasting kon toonen, beweer de heden in de meening te hebben verkeerd. dat de in zijn bezit zijnde kwitantie nog gel dig was. De onjuistheid van die meening werd hem duidelijk gemaakt door de opleg- ging van 10 boete of 5 dagen. De expediteur J. J. K. te Alkmaar en de garagehouder Corn. N. te Bergen hebben door een chauffeur doen rijden met een vier wielig motorrijtuig, waarvan geen geldig be- wijs van betaalde wegenbelasting kon worden getoond en werden deswege veroordeeld ieder tot een geldboete van 10 subs. 5 dagen hechtenis. DE ULVENHOUTSCHE MOORDZAAK. Voor de Arrondissementsrechtbank te Breda 1 lied t begonr.en de zaak tegen J. F. Mertens en M. de Vugt, beiden ver- dacht van den gruwelijken moord te Ulvenhout. Ieder der verdachten is ge- clagvaard terzake dat hij in den nacht van 25 op 25 November 1928 te Ulvenhout tezamen en in vereeniging, althans af- zonderlijk in een woning, bewoond door Petrus van der Burgt, opzettelijk dezen van het leven heeft beroofd door hen. terwijl hij op het bed lag, met een hard voorwerp slagen en stompen op het hoofd toe te brengen, waardoor een twaalftal wonden aan de linkerzijde van het hoofd zijn ontstaan. Daarna hebben zij het bed, waarop ge- melde van der Burgt zich bevond, "in brand gestoken. Althans hebben zij in de woning brand gesticht en zoodoende Petrus v. d. Burgt opzettelijk van het le ven teroofd, doordat hij daardoor in brand geraakte en gedeeltelijk is ver- brand. Door de brandwonden zijn giftige stoffen vanuit hot verbrande been opge- nomen, die geleid hebben tot een korre- lige zwelling die den dood tengevolge had. Deze doodslag is gevolgd, vergezeld en voorafgegaan van de wederrechtelijke toeeigening van een portemonnaie met geld, toebehoorende aan den verslagene. De doodslag werd gepleegd met het oovn erk om de uitvoering van den dief- stal voor te bereiden of gemakkelijker te maken of om zich bij betrapping straffeloosheid of het bezte van het vve- derrechtelijk verkregene te verzekeren. DE O NERVAL OP CURACAO. Antwoord van de vragen van den heer Colijn. Door den heer Colijn waren op 10 Juni j.l. de volgende vragen aan den minister van Kolonien gesteld: 1. Is de regeering bereid, zoo spoedig mo gelijk meer uitvoerige n: dedeelingen te ver- schaffen aangaande de voor onze internatio- lane reputatie zoo blameerende gebeurtenis- sen op het eiland Cura9ao? 2. Wil de regeering met name duidelijk ma ke n,waaraan het is toe te schrijven, dat een bende van 500 Venezelanen dermate gewa- pend kon zijn, dat de militaire politiemacht kon worden overmeesterd? 3. Kan er op worden gerekend, dat de regeering maatregelen van blijvenden aard nemen zal om een herhaling van zulke voor ons koloniaal gezag en internationale repu tatie smadelijke gebeurtenissen te voorko men? Hierop heeft de minister van kolonien, de heer Koningsberger de volgende antwoorden verstrekt Antwoord op vraag 1Toen de aanvanke- lijk van den gouverneur van Curasao op 9, 10 en 11 dezer ontvangen telegrafische be- richten betreffende in den nacht van 8 op 9 dezer plaats gchad hebbende gebeurtenissen de regeering nog niet in staat stelden, zich daarvan een duidel k beeld te vormen, heeft de ondergeteekende den Landvoogd den 12en dezer telegrafisch acht vragen gesteld, waar op den 14en dezer de antwoorden zijn ont vangen Vraag: Hoe is het mogelijk geweest, dat volledige overval plaats had? Antwoord: De overval was zeer goed geor- ganiseercl. Hoofdzaak was snelheid van uit voering. Tegen half tien reden groote auto- bussen, ongeveer tachtig, met verborgen wa- pens met groote snelheid op de hoofdwacht, hebben zich in drie partijen gesplitst en in en - kele seconden de wacht neergeslagen, het aan- wezige piket omsingeld en het arsenaal be- zet. De aanwezige militairen hebben zich van revolvers bediend voor hun verdediging. Van aanvallen was geen sprake meer. De opstan- delingen waren gewapend met pistolen, auto matische geweren, karabijnen en klewangs Van het garnizoen, honderd zesendertig man sterk, waren aanwezig zes politie-militairen in de hoofdwacht en een piket is rust van 24 man. De dienstdoende militaire politie sur- in r veileerde op straat en was over het geheele stadsdistrict verspreid. Twee ploegen waren buiten dienst en buiten de kazerne. Binnen een kwartier waren de opstandelingen meester van het fort, waarin de politiehoofdmacht, kazerne en arsenaal zijn ondergebradit. Er kwamen onmiddellijk daarop van alle kanten opstandelingen aan, die zich van wapenen voorzagen en gedeeltelijk gewapend waren. Kapitein Borren, gealarmeerd, reed per auto het fort binnen, paseerde de linie bij de poort, diev uurde, en viel bij de wacht in handen van de beide. Vraag: Waren geen rechercheberichten omtrent plannen daartoe en in verband daar- mede geen veiligheidsmaatregelen genomen? Antwoord: Bij de recherche waren geen be richten omtrent dit aanvalplan binnengeko- men en waren geen bijzondere veiligheids maatregelen genomen. Vraag: Heeft militaire bezetfing geen tegenstand kunnen bieden, hetgeen zou moe ten worden afgeleid uit feit, dat omtrent doo- den bij overvallers niets bericht? Antwoord: De militaire bezetting, 'die in het fort aanwezig was, heeft sterken tegen stand geboden, maar beschikt niet over gewe ren, ook niet de dienstdoende politie-militai ren buiten. Dezen, gealarmeerd, snelden naai de kazerne, maar kwamen te laat; de toegan- gen tot het centrum der stad bleken reeds af- gezet door handlangers. Het is niet bekend hoeveel gewonden de overvallers hadden; dezen weggevoerd worden gezocht. Vraag: Had U bericht gevangennoming Borren halftien? Wat geschiedde voor dat tijdstip en welke maatregelen zijn tusschen halftien en halftwaalf genomen ter hand having gezag? Antwoord: Van luitenant Berger ontving ik kort na den overval telefonisch bericht, dat Venezeulanen kazerne aangevallen hadden en ik alles moest sluiten. Ik hoorde niets meer en kon geen telefonische verbinding krijgen met politiewacht. Tegen halfelf uur kwam kapitein Borren bij mij op Gouvernementshuis en rap- porteerde, dat hij gevangen was en de Vene- zuelanen de macht in handen hadden en alle wapenen hadden medegenomen. Zij hadden hem medegedeeld niets tegen Cur09ao in den zin te hebben wilden daarentegen spoedig met het stoomschip „Maracaibo" vertrekken met medeneming van buit aan wapenen en munitie. Als wij het zouden verhoeaen, lieten zij de stad plunderen en C.P.I.M. in brand steken. Advies commandant was: zorg dat dc bende spoedig vertrekt; wij zijn machteloos en weten niet wat elk oogenblik gebeuren kan; tegenstand is nutteloos. Kapitein Borren is toen teruggekeerd. Zij hadden stoomschip „Maracaibo" aangewezen als schip. Ik ver- zocht toen agent Red D Line het personeel te verzoeken het schip te bedienen en uit te va- ren. Hooger personeel aanwezig; de beman- ning was gevlucht: agent zou maatregelen nemen. Nadien is hulp C.P.I.M. telefonisch aangeboden tien geweren en revolvers als on- voldoende afgewezen en aangeraden voor eigen veiligheid te waken. Bij elf uur luite nant Berger gekomen, had geen gegevens voor maatregelen; kon niet de verspreide, slecht gewapende militairen verzamelen voor tegenaanval. Een telefoon mededeeling, dat een mitrailleur en enkele geweren in veilig heid waren. Luitenant Berger gaf last deze naar Gouvernementshuis te brengen. Vraag: Wat daarna tot tijdstip vertrek Maracaibo? Antwoord: Voor die er waren kwam kapi tein Borren terug met aanvoerder en gewa pend zoogenaamd voor onderhandelingen. Er werd gezegd, zorg dat wij vlug wegkomen: wij doen niets verder tegen Curasao; U gaat mede. Ik ben naar het loodskantoor ge- gaan en last gegeven loods spoed te betrachten. Met klaarmaken en beman- ning schip, inladen wapenen, munitie ging veel tijd heen. Ik was gevangen en stonde onder bewaking buiten op gouver- nementsplein; van maatregelen. door wie ook genomen, tusschen tien en half twaalf werd mii niets bericht. Vraag: Is de bende van overwal gekomen of plaatselijk geformeerd, zoo ja, uit welke elementen? Antwoord: Bende is plaatselijk gevormd: de aanvalstroepj de versterking en afzettings- benden elk afzonderlijk. De aanvalstroep was meerendeels vreemde elementen, eerst den vorigen dag per schoener binnengeko men op goede passen de rest werd aangevuld door hier gevestigde Venuzuelanen en ver- dwenen weer. Vraag: Wat is geworden van rest bende? Antwoord: Er zijn ongeveer 2000 op Cura sao; reeds een tiental zijn gevangen geno men. Vraag: Zijn aanvoerder en hoofdleiders in- middels bekend geworden? Antwoord: Aanvoerder was bekend indivi- du. generaal Urbina, vorig jaar November uitgewezen, en veertien dagen in 't fort ge- interneerd te zijn geweest na een opstootje in Coro; hoofdleider Nachado was ook in Cura sao bekend als sportsman. Antwoord op vraag II. Deb eantwoording van deze vraag is hierboven reeds gegeven. Daaraan moge worden toegevoegd, dat vol- gens een aanvullende telegrafische mededee ling van den Gouverneur, aangenomen moet worden, dat door schoeners en langs de tal- rijke baaien van het eiland Curacao wapenen door de bende zijn binnengesmokkeld. Antwoord op vraag II. De beantwoording bevestigend beantwoord. Maatregelen van verschillenden aard zijp reeds in overweging. R.K. BOND VAN SPOOR- EN TRAMWEGPERSONEEL ST. RAPHAEL De bendsvergadering. Een propa- ganda-opiocht. De R.-K. bond van Spoor- en tramweg-per- soneel St. Raphael heeft Zondag te Arnnem zijn 26ste jaarlijksche vergadering gehouden. Hoewel het weder slecht was, kwamen toch tegen 12Vt uur ruim 6000 deelnemers bijeen om zich voor den optocht op te stellen. Onder een stroomenden regen zette de stoet, waarin een zevental muziekkorpsen, zich in beweging. Ruim 100 afdeelingen wa ren met hare vaandels vertegenwoordigd. Wegens het slechte weer werd de weg wat bekort, zoodat men tegen 1 y, uur in Musis Sacrum aankwam. Na het zingen van het Vereenigingslied. opende de voorzitter, de heer J. Hefmons uit Boxtel, de vergadering. Met groote vreugde constateerde spreker, dat het ledental sedert 1 Januari 1928 met pl.m. 1000 leden was toegenomen en gestegen was tot 12.717. Met nadruk betoogde spr. de noodzakelijk- heid, om toch steeds de eenheid te bewaren Pater Arsenus O.N.C. hield daar een rede, waarin hij uiteenzette de groote betee kenis der organisatie. Nadat de bondsadviseur pastoor Donders nog een kort slotwoord had gesproken, werd omstreeks 4 uur de vergadering gesloten. HET CONTRACT IN DE METAAL- NIJVERHEID. De gisteren gehouden ledenvergadering van den Metaalbond heeft zich bereid verklaard de collectieve arbeidsovereenkomst voor twee jaar af te sluiten, met den algemeenen Neder- landschen Metaalbewerkersbond, den R. K. Metaalbewerkersbond en den Christelijken Metaalbewerkersbond. DE BIETENVLIEG. D bietenakkers in midden-Limburg wor den geteisterd door de bietenvlieg. De schade is al zeer groot. Ook zijn helpers worden dan geacht in dienst te zijn van dengene, van wien het werk aangenomen is. III. Arbeid bij de werkverschaffing. Ook ten aanzien van deze kwestie hebben zich moeilijkheden voorgedaan. In meerdere gevallen heeft de beroepsrechter beslist, dat de personen, die dezen arbeid verrichten, niet geacht konden worden in loondienst te zijn met het gevolg, dat geen zegels behoefden te worden geplakt. Thans bepaalt art. 4b, dat ieder, die bij wiize van werkverschaffing is te werk gesteld HOOG EN LA AG WATER TE BERGEN AAN ZEE. (In Zcmertijd). Juni. Hoog water Laag watei Dat v.m. nam. v m. nam 19 2.25 2.52 10 57 11.35 20 3.05 3.31 11.43 21 3.43 4.08 0.14 0.30 22 4.19 4.44 0.50 1 09 HOOG EN LAAG WATER TE EGMOND AAN ZEE. (In Zomertijd). Juni. Hoog water Laag water Dat 19 20 21 22 v.m. 2.22 302 3.40 4 16 nam. 2.49 3.28 405 4.41 vm. 10 45 11 31 0.02 0.38 nam 11 23 018 en daarvan een geldelijke uitkeering geniet, geacht wordt de hem opgedragen arbeid te verrichten in loondienst van degene, die het werk verschaft. IV. Fooien of andere ontvangsten van der- den. In groote plaatsen vooral doch wellicht ook elders komt het voor, dat personen in dienst van anderen arbeid verrichten, doch doorvoor geen loon, noch in geld, noch in den vorm van kost en inwoning, van hun werkgever ontvangen Hun vergoeding voor hun arbeid bestaat uitsluitend in de fooien, welke zij van de klanten ontvangen. Denk b v. maar aan kellners. Deze fooien waren niet als loon te beschouwen, en het gevolg was dat de betrokken personen ook niet als arbei ders in den zin der wet werden aangemerkt Tengevolge van de wetswijziging worden de fooien of andere ontvangsten van derden. welke verband houden met ten behoeve van den werkgever verrichten arbeid, als loon vol gens de wet beschouwd. De personen, die daardoor op 10 Juni 1929 verzekeringsplich tig geworden zijn, hebben zich aan te melden bij den Raad van Arbeid binnen een maand te rekenen van den genoemden datum af. Wie echter buiten de verzekeringsrlicht valt, omdat hij op dien datum reeds 35 jaar is of de loongrens van 2000 heeft overschre den, kan zich binnen 14 maanden te rekenen van 10 Juni 1929 af met een verzoek om een rentekaart tot den Raad van Arbeid wenden, voorzoover hij niet invalide is en op dien da tum in loondienst is, of binnen een jaar daar na in loondienst treedt. V. Verhooging van het nagevorderde be-^ drag met 10 Meerdere werkgevers bleven tot dusver in gebreke zegels voor hun arbeiders te plakken. Het verschuldigde bedrag moest dan na de inlevering van de rentekaart worden nagevor- derd, terwijl dan nog dikwijls een waarschu- wing noodig was, alvorens het verschuldigde werd betaald, terwijl invordering per dwang* bevel niet tot de uitzonderingen behoorde Zooals vanzelf spreekt, worden de admini- stratiekosten daardoor noodeloos opgevoerd. Thans is aan de Raden van Arbeid de be- voegdheid gegeven om het nagevorderde be drag met 10 te verhoogen, naar boven af- gerond tot een bedrag v4n tenminste tien cent. Heeft een werkgever verzuimd 52 zegels van 0.60 te plakken, dan moet van hem worden nagevorderd 52 X 0.60 31.20. De verhooging met 10 bedraagt ruim drie gulden, zoodat de werkgever dan in plaats van 31.20 meer dan 34 heeft te be- talen. Het financieel belang van den werkgevet jrengt dus mee, om regelmatig zegels te plakken. VERKEERSONGEVALLEN. Door een vrachtauto overreden. Op den Stationsvveg te Dordrecht werd de 15-jarige wielrijdster A. W. aan- gereden door een vrachtauto, die be- stuurd werd door W. P. de G., doordat zij plotseling den weg overstak. Zij werd opgenomen met een hersenschudding, een gecompliceerde beenbreuk en een ernstige hoofdwonde en overgebracht naar het ziekenhuis te Dordrecht, waar zij gistermiddag te half d6n aan de be- komen verwondingen is overleden. Ongeluk met doodelijken afloop Gistermorgen reeds de 17-jarige tuin- dersknecht ten K. op de fiets naar zijn werk, toen hij op den Kanaaldijk door onbekende oorzaak in botsing kwam met een met paard bespannen voertuig, dat stapvoets kwam aanrijden. De wielrijder viel en stond daarna uit eigen beweging weer op om onder hevigen pijn plotse ling ineen te zakken. Waarschijnlijk heeft hij een trap van het paard gekre- gen, want hij had een ernstige wond in zijn buik. In het ziekenhuis is hij een paar uur daarna overleden. DE STAKING TE VALTERMOND. De staking onder de veenarbeiders te Valtermond duurt nog steeds voort. Waar andere jaren het turfgraven en baggeren meestentijds is afgeloopen om streeks 21 Juni, ziet het er momenteel naar uit, dat de werkzaamheden dezen zomer niet hervat zullen worden. Ver schillende droogmakersgezinnen, die niet georganiseerd zijn, hebben sinds October van het vorige jaar niets meer verdient, terwijl zij op het oogenblik ten gevolge van de staking nog steeds niet in staat zijn in hun brood te voorzien. Ook voor de neringdoenden in Valter mond beteekent deze staking een groote schadepost. De eischen van de arbeiders zijn 20 pet. loonsverhooging voor de turfgravers en 10 pet. voor de baggerlieden. In een gehouden vergadering van den Vervenersbond is besloten een loonsver hooging van 15 pet. voor de turfgravers en 5 pet. voor de baggerlieden te geven. Dit aanbod werd door de arbeiders ech ter niet aanvaard. Na deze vergadering is nog een vergadering belegd van huur- boeren (d. z. verveners, die het veen hu- ren) ter bespreking van de loonactie. Ook in deze vergadering heeft men geen overeenstemming bereikt met de arbeiders. Vele arbeiders vert.-ekken van Valter mond om in andere deelen van het land werk te zoeken. Een staking, die zoo lang duurt, is te Exloo nog nooit yoorgekomen, In alle Apoth, en Drog. vanaf/ 1per bus WIJZIGINGEN DER INVALIDITEITSWET. Met ingang van 10 Juni 1929 zijn in de Inva- liditeitswet enkele wijzigingen aangebracht, -elke voor arbeiders en werkgevers van groot belang moeten worden geacht. I. Verhooging van de loongrens. Sdert 1 Juli 1922 was van kracht de bepaling van art. 4 der Invaliditeitswet, dat als arbeider wordt aangemerkt ieder, die in loondienst ar- beid verricht tegen loon van niet meer dan 1200 gulden per jaar. Daardoor vielen buiten de wet alien, die een betrekking aanvaarden met een aanvangsloon van meer dan 1200 gulden. Deze kring van per sonen was grooter dan men aanvankelijk vcr- wachtte, wat niet te verwonderen is, daar de grens van 1200 gulden reeds in 1913 in de wet voorkwam, terwijl de omstandigheden na dien tijd sterk gewijzigd zijn. In verband daarmede is thans de grens van 1200 per jaar verhoogd tot 2000 per jaar. Het gevolg is, dat verschillende personen, die tot dusver buiten de wet vielen, verzekerings- plichtig zijn geworden. Deze personen moeten zich binnen e6n maand na 10 Juni 1929 aanmel- den bij den Raad van Arbeid. Als er geen verdere maatregelen genomen werden, zou er toch nog een categorie van per sonen overblijven, die de dupe zouden worden van de omstandigheid, dat de loongrens niet vroeger verhoogd is. Na 10 Juni 1929 toch wor den slechts zij verzekeringsplichtig, die den leeftijd van 35 jaar niet hebben bereikt. Er zul len er verscheidenen zijn, die na 1 Juli 1922 in loondienst zijn getreden tegen een aanvangs- loonsloon van meer dan 1200 gulden, doch op 10 Juni 1929 reeds 35 jaar of ouder zijn. Vielen ze eerst dus buiten de verzekering wegens overschrijding van de loongrens, nu is de leeftijd weer een beletsel voor hun opneming in de ver zekering. Het kan ook voorkomen, dat iemand nog geen 35 jaar is, doch dat het loon intus- schen gestegen is boven 2000. Ook zoo iemand ondervindt het nadeel, dat de loon grens niet vroeger verhoogd is. Om dergelijke onbillijkheden te ondervangen ,is bepaald, dat dergelijke personen zich binnen 14 maanden, te rekenen 10 Juni 1929 af, tot den Raad van Ar beid kunnen wenden met een verzoek om een rentekaart te ontvangen, doch alleen voor zoo- ver zij niet invalide zijn en op 10 Juni 1929 in loondienst zijn of binnen een jaar daarna in loondienst treden. II. Het verrichten van zoogenaamd aangeno men werk geen beletsel meer om loondienst aan te nemen. Bij de uitvoering der Invaliditeitswet zijn al tijd veel moeilijkheden ondervonden bij de be antwoording van de vraag, of iemand als arbei der in den zin der wet moest worden aange merkt, dan wel of hij geacht moest worden zijn werkzaamheden te verrichten op grond van een overeenkomst tot aanneming van werk. In het laatste geval waren geen zegels verschul- digd; streven viel dan ook waar te nemen, om bij het laten verrichten van arbeid door ande- ren den vorm van aanneming van werk te kie- zen. Menigeen, die zich eigenlijk in niets van een arbeider onderscheidde, kreeg daardoor geen zegels op zijn rentekaart. Thans is in de wet een artikel ingelascht, volgens hetwelk ieder, die ten behoeve van een ander in aange nomen werk persoonlijk arbeid verricht, als arbeider in den zin der wet beschouwd wordt. voorzoover het Bestuur der Rijksverzekerings- bank niet beslist heeft, dat hij als werkgever in den zin der Ongevallenwet 1921 of der Land- en Tuinbouw-Ongevallenwet 1922 is aan te merken. 0.57

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 6