Puistjes Kunst Buitenland DE DELF7SCHE COURANT. De heer W. Kerremans, directeur van de „Delftsche Courant" zal op 1 Juli a.s. die functie neerleggen en zich te Schoonhoven vestigen als uitgever van de „Schoonhoven- sche Courant". Benoemd is tot directeur-hoofdredacteur van de „Delftsche Courant" de heer Herm. H. J. v. d. Pol, tot dusver lid van de Haag- sche redactie van het „Algemeen Handels- blad" POGING TOT VERGIFTIGING. Wraakr.eming door de dienstbode. Bij het gebruiken van eieren ontdekte het gezin van den slager Van Zuiden, te Hooge- veen, dat aan het zout een bijzondere smaak was. Bij onderzoek bleek dat er een hoeveel- heid phosfor in het zout vermengd was. De marechaussee, met het geval in kennis gesteld, heeft in voorloopig arrest genomen <jo dienstbode van de familie, een meisje uit Hollandscheveld. Het gezin is in het zieken- tiuts opgenomen en in de maag werden de resten van de phosfor ontdekt. Na bebandeld te zijn, zijn vader en beide kinderen weer naar huis gegaan. De dienstbode bekende aan de marechaus see de phosfor in het zout te hebben gedaan. Ookzaak van deze daad is een wraakne- ming tegenover het hoofd van het gezin, dat haar een berisping had toegediend. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. Te Zaandam is de 18-jarige tremmer van het in de haven liggende stoomschip „Mar- quardt Petersen", woonachtig te Flensburg, bij het baden verdronken. pTEGEN DEN SLUISMUUR GEVAREN Het Zweedsche s.s. „Virgo", op weg met {jraan van La Plata naar Kotka, dat, na te 'Amsterdam gebunkerd te hebben Maandag- middag weder naar zee vertrok, is bij het in- tkomen der nieuwe sluis te TJmuiaen tegen den muur gevaren, waardoor het stoomschip aan weerszijdeir van den voorsteven een groot gat bekwam, juist boven de waterlijn Het schip moet gerepareerd worden alvorens de reis te kunnen voortzetten. Gistermorgen vroeg is het naar Amsterdam teruggekeerd om de schade voorloopig te herstellen. NA DEN OVERVAL OP WILLEMSTAD. Wat de Oost-lndische pers zegt. De kwestie van den overval op Curasao heeft nog voortdurend de belangstelling. De „Locomotief" wijdt wederom een hoofd artikel aan de zaak, waarin het blad op zeer scherpe wijze het feit hekelt, dat het ministe- rie van kolonien niets wist, evenmin als het 'departement van buitenlandsche zaken, ter- iwiil het departement van defensie onbekend is met het feit. dat Curasao precies de eenige plaats in het Rijk is, waar een oorlogsschip dienst zou moeten doen. Ook de inlandsche pers houdt zich thans bezig met het geval. De „Bintang Timoer" zegt dat het geheele geval bewijst, dat het kleine Nederland met in staat is om de onder zijn gezag staande landen te beschermen. Voor hetgeen Indie be- treft moet Nederland daarom het vertrouwen van de onderdanen hebben, omdat daarmede meer bereikt wordt dan met forten, al waren deze ook van staal. De „Sin Po" constateert, dat Nederland niet in staat is om de verantwoordelijkheid voor zulke uitgebreide kolonien te dragen. Troepen naar Curasao vertrokken. Zooals gister reeds in een deel der oplaag is medegedeeld, is per boot van de K.N.S.M. een detachement koloniale reserve ter sterkte van 50 man onder bevel van 'n lste luitenant der infanterie naar Curasao vertrokken. De commandant der koloniale reserve ma joor J. J. Barendsen, deed het detachement tot aan boord uitgeleide en sprak het daar namens den minister van defensie toe. PROV. STATEN NOORD-HOLLAND De Prov. Staten van Noord-Holland kwa tnen gistermorgen bijeen, onder voorzitter schap van den waarnemend-commissaris der koningin, den heer N. J. Hendrix. DirecUe P. E. N Ingekomen was een motie van den heer \1 rahams, luidende: Gezien de voordracht van Ged. Staten tot het toekennen van een toelage aan den heer Van Oldenburg in verband met zijn vervul ling van de directie van het P. E. N., of er aanleiding bestaat, nu de provineie een eigen centrale gaat instellen, de directie van het P. E. N. te reorganiseeren. Ten slotte was ingekomen een voorstel-Van de Vail, waarin wordt gevraagd, de bestaan- de wegen Schoorldam—Schoorl en Dam- wegZuidelaan bij de provineie in eigen be- heer en onderhoud te brengen. Dit voorstel zal worden behandeld bij het desbetreffende punt van de agenda. Afgekeurd vleesch. Aan de orde kwam vervolgens het voorstel- Weiss inzake de vernietiging van afgekeurd vleesch, met het afwijzend prae-advies van Ged. Staten. De heer Boissevain (V. B.) wees erop, dat Ged. Staten juist een jaar den tijd hebben ge- had om over dit voorstel prae-advies uit te brengen. Door dit ophouden had gevaar kun nen bestaan, dat te Amsterdam niet tot destructie van afgekeurd vleesch had kunnen worden overgegaan. De heer Michels (S. D.), lid van Ged. Sta ten, zeide, dat de beslising van Ged. Staten inzake het Amst. raadsbesluit allang in het bezit van het gemeentebestuur van Amster dam moet zijn. Spr. zette verder uiteen, 1 dat de behandeling van een zaak uiteen, dat de behandeling vari een zaak als deze niet snel- ler kan gaan dan geschied is. De voordracht werd aangenomen. Gezondheidszorg Vervolgens kwamen aan de orde de voor setllen inzake gezondheidszorg in de provin eie van de heeren Polak c.s. en anderen, en tot het instellen van eeif geneeskundige amb- tenaar van den heer Asscher c.s. De heer Asscher (V. B.) betreurde het, dat Ged. Staten afwijzend hebben geadviseerd. Noch spr., noch een van zijn mede-voorstel- lers hebben de bedoeling een afzonderlijken dienst in te stellen. Spr." merkte op, dat zijn voorstel door Ged. Staten niet is bestreden De heer dr. De Hartogh (V. B.) onder- iteunde het betoog van den heer Asscher. Spr. sette uitvoerig uiteen, hoe belangrijk de taak is van den adviseerenden medicus, door het voorstel-Asscher gevraagd. Het volk heeft recht te weten, waarom hygienisdhe maat- regelen worden getroffen. Spr. deed met klem een beroep op de Staten om het voorstel-As scher aan te nemen. De heer dr. Droog (R.K.) hield een uit voerig betoog ter bestrijding van het voorstel- Asschers. Spr. zette uiteen, dat nog meer ambtenaren op dit terrein verwarring zou stichten. De heer Polak (S. D.) constateerde, dat aan het verzoek in zijn motie, in 1927 'inge- diend, volkomen is voldaan. Ged. Staten kon- digden aan dat zij willen trachten iets te be- reiken. Spr. hoopte, dat de medewerking der gemeentebesturen zal worden verkregen. Uit de schoolartsendiensten kan een dienst van geneeskundige zorg zich ontwikkelen, zeggen Gedeputeerden. Daarmee wordt een groot perspectief geopend. Als. Ged. Staten slagen in hun opzet, hebben zij een knap stuk werk verricht. Mocht de aanstelling van een geneeskun- dig ambtenaar later noodig blijken, dan zul- len Ged. Staten zelf wel met een voorstel ko- men. De heer dr. Van Spanje (R.;K.) besprak de gezondheidszorg en de opleiding van medici. Spr. geloofde, dat uitbreiding van deze zorg niet noodzakelijk is. De heer dr. Abrahams stelde voorop, dat deze geheele bespreking noodzakelijk was, omdat het Rijk zijn plichten op hygienisch ge- bied verwaarloost. Spr. erkende met den heer Polak de groote moeilijkheden voor Ged Sta ten tot het organiseeren van dit werk. Maar dat sluit niet uit, dat het toch beter kan. Spr. had in dit geval een andere houding van Ged. Staten verwacht. Spr. vroeg, of Ged. Staten hun meening niet willen herzien en of het voorstel niet kan worden aangehouden, opdat Gedeputeerden zich nog eens kunnen beraden De heer dr. Vos w§s van meening, dat vooral voor het platteland de gezondheids zorg niet een politioneel karakter moet dra gen. Voor alles is noodig een schema, dat niet ineens hoeft te worden uitgewerkt, waarvan men weet, waarheen het voeren zal en wat het zal kosten. De heer De Miranda (S.D.) meende, dat wanneer degenen, die nu pleiten voor een medisch ambtenaar, in den vervolge deze denkbeelden zullen blijven steunen, een heel andere toestand in de provineie zal ontstaan. Wanneer het komt tot aanstelling van een medisch ambtenaar, dan weet men, dat het daarbij niet i !ijf. Men kan niet zeggen, dat men op hygienisch gebied iets voor de bevol- king doet, als men Ged. Staten alleen maar opdraagt een ambtenaar aan te stellen. Spr. herinnerde daarbij aan den opzet van den gezondheidsdienst te Amsterdam. De aanstelling van een ambtenaar zal moeten beteekenen het begin van een provincialen dienst, totdat een wettelijke regeling zal zijn getroffen. Hierna werd gepauseerd. BRAND. In een hoenderpark Te Warffum is een der hoenderparken van den heer G. Bulstra in brand geraakt. Alle kuikens, die er in waren, werden een prooi der vlammen. Vermoedelijk is de brand ont staan door de verwarmde kunstmoeder, die in het hok was geplaatst. Gisternacht is te Opmeer de boerderij van den heer Vis tot den grond afgebrand. In een spoorwagen. Gisteravond ontstond brand in een gela- den gesloten spoorweg-goederenwagen, met verfstoffen en ijzerwerk, die stond onder de overkapping van de douaneloods der inkla- ring te Venlo. Toen het dak van den wagen was doorgebrand, tastte het vuur de houten kap van de loods aan. De brandweer was spoedig ter plaats: en met drie stralen werd het vuur aangetast. Men was het vuur spoe dig meester. De schade is vrij groot.. De oor- zaak van den brand is onbekend. Maandagnacht is het huis van den aan- nemer H. Wubbolts te Stadskanaal afge brand. De oorzaak is onbekend. Van den in- boedel is niets gered. VREEMDELINGENVERKEER. Congres van A. N. V. V. V Tilbuxg eeft Maandagavond op bijzonder hartelijke wijze de ruim 200 deelnemers aan het Vreemdelingencongres ontvangen. Aan het station werden de gasten ontvangen door den Senaat van het Studentencorps der R. K. Handelshoogeschool. Om 8 uur was de officieele ontvangst ten stadhuize. De burgemeester, in gezelschap van het voltaliig dagelijksch bestuur der ge- meente, sprak de talrijke aanwezigen toe. De algemeene voorzitter, de heer Ch. R. Th. baron Krayenhoff, toonde zich dankbaar voor de geestdriftige ontvangst en vooral voor de waardeerende wijze, waarop het hoofd der gemeente zijn welkom had uitgesproken. Terwijl de eerewijn werd rondgediend, bracht het Politie-muziekcorps een serenade De president der nieuwe Koninklijke Har monic het Eerste Kamerlid Henri Blomjous, sprak in den tuin der nieuwe Kon. Harmonie het bestuur toe. (Bovenstaande is reeds in ons vorig no opgenomen). Na een allerhartelijkste ontvangst, welke den leden 's avonds, van de zijde van den burgemeester namens het gemeentebestuur ten deel viel, werd in de Socifeteit van de Kon. Harmonie met haar prachtigen tuin, alsook in den foyer van den schouwburg tot laat in den nacht gedanst en gefeest en er waren gistermorgen maar wei'nig leden in den foyer van den schouwburg aanwezig, toen de voorzitter, baron Krayenhof, zeer punctueel om half negen reeds de vergade- ring opende met een woord van welkom Doch geen kwartier daama was, naar de Telg. meldt, de foyer stampvol met alle con- gresleden, die soms van verre moesten wor den aangevoerd, omdat Tilburg in zijn hotels niet alle gasten kon herbergen. Nadat de voorzitter zijn groote voldoening over deze ruime opkomst had uitgedrukt werd allereerst aan de orde gesteld de keuze van de. plaats, waar het volgende jaar de algemeene vergadering zal worden gehou- den. Voorgesteld werden Zwolle, Baarn en Assen. De vertegenwoordigers van deze af- deelingen kwamen ieder met groot enthou- siasme od voor de bijzondere voordeelen, welke hun plaats biedt. Na de stemming, die gehouden werd om de gevoelens der verga dering te peilen bleek, dat de meesten voor Assen en Baarn zijn. Het bestuur zal later be- slissen, welke plaats de meest practische zal zijn. De heeren Van Blijenburgh, Jhr. Feith en Von Weiler werden gekozen tot het nazien van de rekening en verantwoording voor het jaar 1929. Daama werd overgegaan tot de verkiezing van nieuwe leden voor het hoofdbestuur. Herkozen werd de heer A. Robertson, Rot terdam, terwijl gekozen werden de heeren H. Lamsvelt, Arnhem, G. Houtekamer, Kloe- tinge, en mr. H. W Iordens, Deventer. Enkele wijzigingen in de statuten, meest van redactioneelen aard, o.a. in zake afstand van 5 pCt. van de subsidieering, welke de provinciate afdeelingen van de provineie ont vangen ten gunste van de algemeene vereeni- ging, werden goedgekeurd. De heer W. P. F. van Deventer, directeur van d« A. N. V. V gaf een aantal toelichtin- gen over het werk van de vereeniging in het afgeloopen jaar. De belangstelling uit het buitenland voor Nederland is de laatste jaren zeer toege- nomen, wat voor een groot deel te danken is aan de actie van de A. N. V. V. Een groot aantal Duitsche auto's heeft dit jaar de bol- lenvelden bezocht als gevolg van de nieuwe reclameplaat die in het buitenland verspreid werd De voorzitter wees voorts op de dwaas- heden, die in het buitenland nog steeds over Holland verspreid worden en die voorloopig nog niet kunnen worden tegengegaan. Baron Krayenhof gaf daama enkele voor- beelden van de propaganda, die door andere landen gemaakt wordt en waarbij Nederland schandelijk moet achterblijven, omdat de re- geeringen dier andere landen deze propa ganda zwaar subsidieeren. Men begrijpt in Nederland nog niet, dat door het aantrekken van vreemdelingen hierheen, die hun goud meebrengen, het nationale vermogen veel grooter wordt. In de meeste andere landen heeft men de buitenlandsche propaganda in een hand gebracht, om de krachten zoo wei- nig mogelijk te versplinteren. Slechts met in- spanning van alle gezamenlijke krachten kan afdoende propaganda worden gemaakt in dienst van de schoonheid van Nederland en zijn groote beteekenis op velerlei gebied. De voorzitter wijdde toen een woord van grooten dank aan het werk van den directeur en sprak dan zijn verheugenis uit, dat men er dit jaar eindelijk in geslaagd is, een nieuw en mooi orgaan („Ons Nederland") voor de vereeniging het licht te doen zien (applaus). Verder deelde hij mede, dat van de Ned Spoorwegen een schrijven. ontvangen is, dat „Ons Nederland" in den vervolge ook als proef op de groote lijnen van de Nederland- sche treinen zal worden verspreid. Hij ver- heugde zich er over, dat de pers dit orgaan zeer welwillend heeft ontvangen. De vergadering gaf algemeen blijken van instemming met den inhoud van het orgaan. De heer F. K. J. Heringa, chef van de af- deeling Handel en Nijverheid van het Dept. van Arbeid, verheugde zich eveneens over de algemeene instemming met de uitgave van het nieuwe orgaan, maar hij vestigde er spe- ciaal de aandacht op, dat het alleen blijvend kan zijn, indien het van alle zijden gesteund wordt door de leden. De secretaris, Jhr. Quarles van Ufford, zette uiteen de onderhandelingen van de A.N.VV. met de burgemeesters van de Noordzeebadplaatsen om een gezamenlijke actie te voeren tot vreemdelingenbezoek. Eerst in 1930 zal die actie een aanvang nemen. Daarvoor heeft de A. N. V. V. reeds f 7.500 beschikbaar gesteld. De voorzitter bracht een woord van groote hulde aan de V. V. V. te Tilburg, voor de bij zonder aangename en prettige wijze, waarop de congresleden hier ontvangen zijn en waar door zij zich alien geheel thuis voelen. Nadat de heer Van Deventer nog had aan- gedrongen op betere en goedkoopere verbin- dingen tusschen Zuid- en Noord-Beveland en de heer Meyering, Tilburg, hulde had ge bracht aan den voorzitter, werd de vergade ring gesloten. Gistermiddag werd een tocht per auto naar Oisterwijk ondernomen via het landelijke Moergestel, waarvoor zich 210 deelnemers hebben opgegeven. Te Oisterwijk werd het gezelschap door het gemeentebestuur ont vangen. GRONDVERSCHUIVING. Te Schore (Z.) 'heeft een grondverschui ving plaats gehad bij de nieuwe sluiswerken die behooren bij het waterschap De Breede Waterweg bewaster Yersche. Een groot ge- deelte van den nieuwen dijk aan de oostzijde van het steenen bouwwerk is in de spinkom ge schoven. Ook de steenen muur aan die zijde is ontzet. Maandagavond werkte de grond nog. Doordat het weer kalm is, is echter geen onmiddellijk gevaar te duchten. Een en ander beteekent een belangrijke stagnatie in de werkzaamheden, die bijna voltooid waren. MEISJESHANDEL? De politie te Dusseldorp heeft daar gear- resteerd den „natuurkundige" G. H. W. uit Roermond. Deze gaf zich uit voor arts en had eenigen tijd geleden per advertentie in een Dusseldorpsch blad jeugdige meisjes opge- roepen voor zijn practijk en voor zijn huis- houding. Als resultaat hiervan is vol gens zijn eigen meedeeling een 20-jarig meisje van Nederlandsche afkomst, laatstelijk wonende te M.-Gladbach zonder pas van Duitschland naar Nederland gereisd. Op het oogenblik zijner arrestatie wilde hij met een 19-jarig Duitsch meisje naar Nederland gaan, hoewel hij wist, dat deze geen pas had en de ouders van het meisje er onkundig van waren. De Dusseldorpsche politie verdenkt W. van handel in blanke slavinnen. IN DEN TREIN. Een reiziger uit Haarlem heeft aangifte ge daan, dat hij in den trein tusschen Amster dam en Haarlem, toen hij met vier medereizi- gers dobbelde, een bedrag van f 22.50 heeft verloren. Te Haarlem verlieten de heeren den trein. Toen heeft de gedupeerde reiziger van een van hen een rijksdaalder teruggekregen. Het dobbelspel geschiedde door middel van een palletje, dat onder ledige doppen van okkernooten wedr gelegd in het gelaat verdwijnen spoedig door deze des avonds met wat PUROL in te wrijven en door zich des morgens te wasschen met warm water en gewone zeep oi beter nog met Purolzeep. 't Voldoet iedereen. KORTE BERICHTEN. Gisterochtend omstreeks 8 uur is uit een haventje van het IJ aan den Grasweg, achter perceel 47, te Amsterdam Noord, opgehaald het in verren staat van ontbinding verkeeren de lijkje van een pasgeboren kind van het vrouwelijk geslacht. Om het lichaam zat een touwtje, vermoedelijk afkomstig van de ver- pakking. Te Haarlem is, 65 jaar oud, overleden de heer W. Saeijs, die als aannemer o.a den stadsschouwburg aan het Wilsonsplein al- daar heeft gebouwd. Het zesjarig zoontje van den heer Van Balen, te Katwijk aan Zee, is in het Prins Hendrikkanaal aldaar geraakt en verdron ken. „Staatscourant" No. 115 bevat een op- gave van de tijden, gedurende welke de jacht op de verschillende wildsoorten in de onder- scheidene provincien geopend zal zijn. ORPHEUS. Ditmaal geen geheel gevulde Groote Kerk zooals zoo dikwijls het geval is geweest wan neer „Orpheus" zong. Maar waar vindt men tegenwoordig bij een concert een volte zaal of kerk? Nergens! Laat „Orpheus" zich daar mede troosten. Doen de zangers aldus dan kunnen zij over de opkomst van gisteravond zeer tevreden zijn. Als zangsoliste was er mevr. Suze Luger —van Beuge, de prachtige alt die men zich van eenige jaren geleden, toen zij ook bij een „Orpheus"-concert optrad, nog wel zal herin- neren. En wederom is er van den zang dezer altiste veel genoten, in't bizonder van de lie- deren ..Procession" van Franok en van „Non Credo" het altijd nog mooie lied van Widor „En Priere van Fause, en een aria uit het oratorium „Judas Maccabans" van Handel waren daaraan voorafgegaan. Handel's mu- ziek is tip-top, maar toont, zooals in deze aria met die vele woordherhalingen, bemerkt men, dat men thans heel anders denkt en compcneert, al behoeft men daarom nog niet tot de modernen te behooren Onze stadgenoot de heer Maschhaupt gaf cello solo's. Ook het spel van dezen cellist is bekend. Meermalen heeft de heer M zich doen hooren en steeds weer treft zijn sobere voordracht, die ondanks dat toch niet koud is, getuige o.a. het „Arioso" van Bach, het „Larghetto" van Mozart en in Largo van Eecles dat in 'n enkele maat de gedachte doet gaan naar de „Aria" voor viool van Bach. De speler legt het er niet dik op, daarom juist boeit het. De heer Klaas PieketWeeserik opende het concert met een zeer goede uitvoering van het concert in F Groote terts van Handel, 'n compositie uit drie korte deelen bestaande. Ook z'n spel in ..Invocation" van Lemmens en in „Marche Sortie" van Dubois, met eer. eigenaardige registratie, was goed. Als orgel- begeleider der solisten had hij het soms moei- lijk, vooral bij de Fransche liederen. Hij heeft er zich flink doorheen geslagen en steeds ge- zofgd dat hij de solisten niet overstemde. Orpheus zong met zeer mooi klankgehalte en fijne voordracht, alle eer aan dirigent Hoogerwerf, twee nummers van Schubert, w.o. het bekende „Die Nacht", twee „Weih- nachtsliederen" waarin de componist Sonnet eventjes bekende kerstmelodieen laat door- schemeren, nog eens twee nummers met or- gelbegeleiding „Sanctus van Riga" en „Ma- ria Mater Gratiae" van Verdussen, waarin de solo's zeer verdienstelijk door koorleden versterkt werden En dan herdenkt ik vooral Hoogerwerf's compositie „0, Heil'gen". Met een stuk van Matthieu Neumann werd deze avond besloten, die wederom eervol voor Orpheus verloopen is. A. K. me vriendschap op den basis van gemeen- schappelijk enthousiasme voor de zaak van den internationalen goeden wil en van het gezonde verstand. Wij zijn niet bijeengeko- men om andere naties te bedreigen of andere volkeren te beheerschen of bondgenootschap- pen te sluiten. Wij zijn bijeengekomen in dea hoop behulpzaam te kunnen zijn bij de voor- bereiding van de wegen, die leiden tot ver- zekering van den vrede en het scheppen van een toestand van algemeene veiligheid, niet met behulp van wapenen, doch zonder deze. De rede van generaal Dawest Ambassadeur Dawes verklaarde in zijn rede in Londen: De lange tijd, die na den wereldoorlog verloopen is voor een passen- den weg gevonden werd voor de reparatie- onderhandelingen wordt verklaard, door het onderscheid tusschen het menschelijk oordeel en de menschelijke natuur. De juiste weg bestaat daarin, een overeen- komst voor te bereiden door voortdurende en eensgezinde samenwerking tusschen eco- nomische deskundigen en staatslieden. Overgaande op de vlootontwapenings- kwstie, legde de ambassadeur er den na- druk op, dat het de staatslieden moeten zijn, die de definitieve bepalingen van de vloot- ontwapening uitwerken, die eenvoudig en zoo ondubbelzinnig moeten worden gehouc den, dta zij ook den eenvoudigen „man if the street" zonder voorbehoud begrijpelij.' zijn. Spreker besloot met te zeggen dat in d harten der beide groot-Angelsaksische volk?, ren de gedachte aan gelijke rechten in vloot zaken vast verankerd was. Slechts in een samenwerken van de beide Engelsch spre- kende volkeren ligt een veilige garantie voor den vrede gelijk voor de menschelijke vrll- heid in het algemeen. POLEN. SPOORWEGBOTSING. Drie dooden. Bij Zdolbunon in de Oost-Marten zijn gis- teren twee goederentreinen door verkeerden wisselstand in botsing gekomen. Enkele wagens zijn vernield; 3 spoorwegbeambten zijn gedood, twee gewend. ENGELAND. DE AARDBEVING OP NIEUW- ZEELAND. Ernslige schade Volgens dagbladberiehten was de aardbeving, die Nieuw-Zeeland bezocht, de zwaarste sedert 28 jaar. Een electri- sche centrale werd te Takata vernield. Te West-Port stortte een toren in, terwijl overal in de stad groote schade werd aangericht. Te Nelson werden vele scho- len beschadigd. Daar ter stede stortten eveneens honderden schoorsteenen in. Te Wellington snelden vrouwen en kin deren gillend de straat op. Draadlooze berichteu van schepen in de haven van West-Port melden dat de stad waar getroffen is. De water- en electrische geleidingen werden in vele districten onbruikbaar, waardoor het zakenleven tot stilstand kwam. De bevolking verkeert in een toe stand van paniek. Vijftien slachtoffers. Volgens nadere berichten uit Wellington is het aantal slachtoffers, bij de aardbeving op Nieuw-Zeeland om het leven gekomen, tot 15 gestegen. DE BEWAPENING TER ZEE. Besprekingen der groote mogend- heden. Men gelooft te Londen dat waarschijn- lijk Frankrijk, Italie en Japan zullen worden uitgenoodigd zich bij Groot-Brit- tannie en de Vereenigde Staten aan te sluiten in de verdere besprekingen be- treffende de bewapening ter zee, doch d..u het niet zou behoeven te verwonde- ren als, gelijk het geval was bij de vloot- conferentie van Geneve, Frankrijk en Italie zouden weigeren. HET ONDERHOUD TUSSCHEN MAC- DONALD EN DAWES. MacDonald's rede te Lossiemouth Minister-president MacDonald verklaarde te Lossiemouth o.a. het volgende: „De ont- moeting tusschen den Amerikaanschen am bassadeur en mij was gekenmerkt door war- SOCIALISTISCHE MEETING TE WARSCHAU. Gisteravond hadden de Poolsche socialis- ten te Warschau een groote internationale meeting belegd in het circusgebouw, waar o.a. het woord werd gevoerd door den voor- maligen Belgischen minister van buitenl. za ken Vandervelde en den voorzitter van den Duitschen rijksdag Loebe. ITALIC j HET ARTIKEL VAN MACDONALD. De pers spreekt er luchtig over. De geheele Italiaansche pers van gister schijnt een loopje te willen nemen met den strop, die MacDonald om zijn hals gehaald heeft door de ontijdige publicatie van zijn artikel over de minderheden. Bijna alle bladen commenteeren op grappige wijze het feit, dat de minister-president MacDonald moet te- rugtrekken, wat de volksvertegenwoordiger MacDonald eenige weken vroeger geschreven heeft. Intusschen schijnt het, dat Mussolini niet voomemens is stappen te nemen naar aan leiding van dit artikel. AMERIKA WERELDCONFERENTIE VOOR ONTWAPENING. Te land, ter zee en in de hunt. Op voorstel van den democratischen sena tor Tydings is in den Senaat besloten presi dent Hoover uit te noodigen een wertldcon- ferentie /oor de ontwapening te land, tei zee en in de lucht bijeen te roepen. HOOVER EN DE HERSTELOVEREENKOMST. Naar uit Washington wordt gemeld. is president Hoover van meening, dat de her- stelovereenkomst van Parijs niet door het Congres behoeft te worden geratificeerd. De ioestemming van het Congres zou slechts noodig zijn voor wat betreft de matiging der Amerikaansche eischen op het gebied <ter bezettingstroepen. ERNSTIGE AARDSCHUIVING IN COLUMBIA ;- Groote verwoestingen. Dertig dooden. In Columbia is gister een ernstige aard- verschuiving voorgekomen, waarbij 30 per- sonen het leven verloren en talrijke andere gewond werden. Het eerste bericht over het ongeluk, komende van Popaya geeft nog geen duidelijk beeld van het gebeurde. Volgens dit bericht heeft een aardverschuiving dui- zenden tonnen grond in den loop van de Quilcale rivier verschoven en is deze hierdoor buiten zijn oevers getreden. De stad Sevilla aan de rivier Cauca is overstroomd Sevilla zou bijna geheel ver- woest zijn en de bewoners zouden zijn ge- dwongen te vluchten. HANDHAVING DER ANTI-DRANKWET Verschillende slachtoffers. De hardhandige wijze. waarop in de Ver.' Staten op sommige piaatsen wordt opge- treden tegen mogelijke overtreders van de anti-drankwet. is Maandag ter sprake ge bracht in het Huis van Afgevaardigden te Washington. Volgens den volksvertegenwoordiger Schaeffer, was Henry Verhala, een geacht koopman uit Big Falls, in Minnesota, door agenten van de „droge" politie, dood ge- schoten in zijn auto. Schaeffer verklaarde in het Huis: „De wet wordt toegepast door moordenaars en wets- overtreders, die zelf verdienden te worden gestraft. E>e lijst van moorden (killings) is een nationaal schandaal". Sinds Maart heb ben de droge agenten vijf menschen gedood; gedurende de negen jaar was het totaal der „martelaren van bet drankverbod" 233. DE HITTE HOUDT AAN. Nog meer slachtoffers. De buitengewone hitte in de Noordelijke Staten langs den Atlantischen Oceaan duurt nog voort. Het aantal slachtoffers van de hitte is in de groote steden nog grooter geworden. Op een verlaging van de temperatuur i« voorloopig niet te rekenen.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 7