DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Honderfi m en dertlgste laarganj 1828 im USt het PaHement Dagelijkscb ove^zicht. BuitenBand No. 143 Dii Bummef besfaaf oil 2 bladtn. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, nitgegeven. (Abonnementsprijs bij voorultbetaling per 3 maanden voor Alkmaar 2.—, franco door bet geheele Rljb 2.5®. Aizonderlijke en bewijsnnmmers 5 cents. PRIJS OER GEWONE AD VERTENTIEN Per regel f 0.25, bij groofe contracten rabat. Groofe letters naar plaatsrnlmta. Brleven franco aan de N. V. Boefe. en Handelsdmkkerl] v/h. HERMr OOSTEB ZOON, Voordam G 0. Dlrectenri C, ERAS. DOIDERUAG ZIJ, DIE ZICH MET 1 JULI A.S. VOOR MINSTENS 3 MAANDEN OP DIT BLAD ABONNEEREN, ONTVANGEN DE TOT DIEN DATUM VERS CHI JNENDE NUMMERS FRANCO EN GRATIS. DE DIRECTIE. Den Haag, 19 Juni 1929 De Interpellate van den heer Colijn (A R over de gebeurtenissen op Curasao heeft den geheelen vergadering van de Eerste Kamer heden in beslag genomen zonder dat er eenig practisch resultaat is bereikt. Wij ge- looven ook niet, dat de interpellant dat be- 50gd heeft. Aan het einde van den dag het debat als het ware resumeerend heeft de heer Colijn nog eens duidelijk gemaakt wat de bedoeling was van zijn interpellatie en waar- om men het recht miste haar overijld te hee- ten, gelijk enkele sprekers hadden gedaan. In de eerste plaats verwachtte hij, dat de minister van Kolonien thans wat meer zou weten dan toen hij zijn eerste iniichtingen aan de pers verschafte en antwoordde op de hem officieel gestelde vragen. Maar in de tweede plaats achtte hij het onoirbaar, niet toelaat baar, dat als een college als de Eerste Kamer bijeen is, zij wel zal vergaderen en allerlei op zich zelf zeer nuttige beslissingen zal nemen doch in alle talen zal zwijgen over een ge- beurtenis, welke een levensbelang van het vaderland treft en doen alsof zij van den prins geen kwaad wist. Inderdaad vinden we dit laatste een zeer krachtig argument ten gunste van de interpellatie, en is daarmee aan den heer Mendels (S. D. A. P.) het be- zwaar uit de hand geslagen, dat de heer Colijn voorbarig zou zijn geweest met zijn aanvrage. De heer Colijn heeft bij de toelichting van zijn interpellatie uitdrukkelijk verklaard, dat geen enkele politieke bijbedoeling achter zijn optreden zat. Hij wilde in de eerste plaats opheldering omtrent verschillende punten, welke hem nog steeds onduidelijk voorkwa- men, het optreden van de militaire autori- teiten, die, hoewel gevangen, zich toch be- trekkelijk vrij konden bewegen, de afwijzing van de tien geweren, welke de Petroleum maatschappij ter beschikking van de autori teiten wilde stellen en waarmee misschien toch wei goed werk had kunnen worden ver- richt, de houding van den gouverneur. de on bekendheid met den feitelijken toestand op Venezuela, en dan het volslagen gebrek aan 1-eiding bij de autoriteiten, toen de overval olaats had. Alleen enkele mindere militairen lebben getoond, dat hun plichtsgevoel nog in hen sprak, maar zij hebben dit met hun leven moeten bekoopen en spr. bracht hulde aan hunne nagedachtenis. De spreker waardeerde het, dat er met spoed maatregelen waren getroffen om een herhaling van dergelijke gebeurtenissen te voorkomen, maar hij meende te moeten aan- dringen op een vast garnizoen van ongeveer 250 man politiesOlaaten, die b.v om de twee iaar worden afgelost, alsmede een politie- raartuig met een bemanning van omstreeks 100 oovarenden. vast in de West-Indische wateren gestationeerd. Ten slotte verklaarde hij niet deze regeering aansprakelijk te wil- len stellen voor de gebeurtenissen, maar veeleer de gansche Nederlandsche natie, die zich weinig meer bekommert om haar roem rijk verleden en in haar optreden doet denken om een uitgedoofden vulkaan Het antwoord van den minister van Kolo nien, den heer Koningsberger, bracht niet veel nieuws. Hij legde er den nadruk op, dat hij juist getracht had aan Curasao een be hoorlijk garnizoen van politiesoldaten te verschaffen, maar dit heel wat voeten in de aarde heeft gehad en nog heeft. De heer Colijn vraagt nu vlagvertoon maar juist tijdens zijn ministerschap is geen Nederland sche oorlogsbodem in de West-Indische wa- teren geweest. Tijdens opheldering betreffende de houding der auto riteiten. Hij wilde evenwel geen motie indie- nen, omdat de Kamer niet voldoende is inge- licht en hij den schijn wilde vermijden alsof zijn interpellatie een politick doel beoogde. Feitelijk had hiermede de interpellatie als afgedaan kunnen worden beschouwd. Edoch de heer Koster (Vrijheidsbond) achtte de gelegenheid gunstig om naar aan- leiding er van een betoog voor te lezen, waarin hij beweerde, dat de grondoorzaak van alle ellende was te zoeken in den mi nister van Defensie, wiens voornaamste taak wel schijnt te zijn: bezuinigen, en die daar- aan vastknoopte een bestrijding van de ont- wapeningspropoganda van de sociaal democraten en vrijz'innig-democraten. Wat natuurlijker dan dat de trouwe pleiter voor eenzijdige ontwapening, prof. Van Embden (V.D.) daarop inging en nu be weerde, dat als we maar waren overgegaan tot opheffing van leger en vloot, zoo iets niet zou zijn gebeurd? Dan toch zouden we over voldoende middelen hebben beschikt om een behoorlijke politiemacht te land en ter zee te onderhouden, terwijl we nu ons geld weg- gooien aan dure kruisers waarmee we toch niets kunnen uitrichten. Hem viel later de heer Mendels (S D.A.P nog bij door te beweren, dat het voor ons kleine land nu eenmaal onmogelijk is om onze kolonien behoorlijk te verdedigen en dat we ons vertrouwd moeten maken, dat we alle kans hebben ze te verliezen. Hij vond gelegenheid daarbij er op te wijzen, dat te- genover dergelijke overvallen als van de Venezolaansche vrijbuiters onmogelijk af- doende voorzorgsmaatregelen zijn te nemen. Onze eigen geschiedenis spreker herinner- de aan Herman de Ruyter, het Turfschip van Breda, de hooiwagens van Lochem bewijst dit. Ook vond hij gelegenheid on Colijn te verwijten, dat zijn interpellatie toch werkelijk te gehaast was aangevraagd: straks moeten we toch weer op de zaak terug- komen! Nog andere sprekers hebben we gehoord. Zoo den heer Blomjous (R K die volkomen instemde met de interpeliatie, evenals de heer De Vos van Steenwijk, die verklaarde dat de geheele Christelijk-historische fractie met den heer Colijn sympathiseerdey den heer Van Lanschot (R.K.), die met den heer Mendels vond, dat de heer Colijn te haastig was ge- weest. Daarna heeft de minister van Kolonien nog gedupliceerd zonder evenwel iets nieuws te berde te brengen, waarop de mi nister van Defensie nog even zijn beleid heeft verdedigd, daarbij verzekerend, dat onze vloot werkelijk zoo goed is als met de be- schikbare middelen kan verwacht worden. Tegenover den heer Colijn, die bij zijn reeds genoemde resumtie van het debat het beleid van den minister van Defensie aan kritiek had onderworpen, voerde minister Lambooy aan, dat deze tijdens zijn ministerschap pre- cies had gedaan wat hij nu niet goedkeurde, omdat hij een permanente stationeering van een oorlogsschip in de West te duur vond En hiermede was de interpellatie afgeloopen Morgen is de Ziektewet aan de orde. Telef.nr. Administratis 3. Teleloonnr. Redactlc 33. Poitgbo 37580. een nieuwe maritieme conferentie. Als practisch Amerikaan gaf Dawes een methode aan om tot het gestelde doel te komen. Men moet, volgens hem, de oplossing van het vraagstuk der bewapeningsbeperking aan de technici en militairen ontnemen en uitslui- tend den staatslieden in handen geven, die daarbij op de technisChe voorlichting der ma ritieme en militaire deskundigen kunnen steu- nen. Het vraagstuk moet als een zuiver poli- tiek vraagstuk worden behandeld, de technici hebben niets andere te doen dan den staats lieden de gegevens te verschaffen, ten einde tot een oplossing te kunnen komen. Zij moe ten het middel verschaffen om de militaire waarde te bepalen van de verschillende schepen en op dien grondslag zou men dan kunnen komen tot de vaststelling van hetgeen ieder binnen de overeengekomen sterktever- houdingen aan bewapening zou mogen heb ben. Dawes zeide o.m.: „Deze schepen mogen in waterverplaat- sing, kaliber van de kanonnen, leeftijd, snel- heid en andere kenmerken verschillen, toch zou aan elk ervan een overeengekomen be hoorlijk vastgestelde waarde toegekend kun nen worden, waardoor het bijvoorbeeld mo- gelijk zou worden de kruiservloten of de ge- combineerde vloten van twee marines te vergelijken en tusschcn hen gelijkheid vast te stellen." Daarna zullen de staatslieden met behulp van dezen door de deskundigen verschaften maatstaf de bepalingen van de definitieve overeenkomst tot vermindering van de strijd- krachten ter zee opstellen, in zulke eenvoudige termen dat zij voor den gewonen man ver- staanbaar zijn. De groote taak is du6 de vaststelling der Hooldiidacteor; TJ, N. ADEMA. Ook vond hij gelegenheid o, den heer gjMBfjJKf A S" nu nog zorgvuldig bewaarde geheimen zul len dan moeten worden medegedeeld, wil men tot een zuivere berekening komen. Doch in ieder geval hebben twee groote staatslieden blijk gegeven van hun wil om eenig resultaat te bereiken inzake de mari tieme ontwapening. Ramsay MacDonald heeft reeds bij vonge gelegenheden getoond, dat hij met groote ernst deze zaak wil aanvatten en ook de Vereenigde Staten stellen zich in de alien eerste plaats tot doel om tot vermindering der hoog opgevoerde bewapeningen te komen. Het besluit van den senaat om presi dent Hoover uit te noodigen tot het bijeem roepen van een wereldconferentie te dier zake moge hierop wijzen Met belangstelling zien we verdere stappen tegemoet VOLKENBOND. INTERN. ARBE IDSCONFERE NTIE Voorkoming van ongeltikken. De Internationale Arbeidsconferentie be- I gon gisteravond met de bespreking van het rapport van de commissie tot voorkoming van ongelukken. Een arbeidersamendement werd aangenomen, dat het herstel in de preambuul van den tekst vraagt van de aanbeveling, die door de commissie is geschrapt en de be- voegdheid der arbeiders en hun organisaties erkende in de kwestie van de voorkoming van ongevallen. De zitting van gistermorgen. De Internationale Arbeidsconferentie heeft beidersorganisaties gistermiddag in eerste le- znig de conventie voor de beveiliging van ha- venarbeiders met 75 tegen 22 stemmen aan, waarbij de werkgeversgroep en bloc tegen- stemde. De werkgevers waren in het bijzon- der ontstemd over de verwerping door de conferentie van hun amendement, dat ten doel had de conventie niet op de binnen- scheepvaart van toepassing te verklaren. CHINA. NANKING EN FENG. Feng uitgekocht. Een draadloos bericht uit Sjanghai meldt dat naar verluidt tusschen Nanking en Feng Joe Hsiang een overeenkomst is tot stand ge- komen. Daarbij verbindt Feng zich om tegen een groote geldsom naar het buitenland te vertrekken en zijn leger aan Nanking over te geven. BELGIS. HET SPOORWEGONGELUK BIJ GEERAARDSBERGEN. De dijk bezweek. Een passagiers- rijtuig versplinterd. Het spoorwegongeluk te VianeMoerbeke gebeurde op 300 M. ongeveer van het station, waar aan de spoorbaan wordt gewerkt._ Bij het gelijktijdig voorbijreden van twee treinen, een in de richting Gent, de andere in de rich- naar Manage blijkt in voile vaart op deze van den trein naar Gent kantelde. E>e trein naar Manage blijkt in voile vaar t op deze locomotief te zijn gereden en ontspoorde. De eerste wagen van dezen trein, die vol arbei ders zat, werd letterlijk versplinterd, evenals de bagagewagen. Zeven arbeiders en een treinconducteur bleven op slag dood. Het aantal gewonden bedraagt 15, onder wie vijf zeer ernstige gevallen. Het ongeluk gebeurde omstreeks 5 uur 's ochtends. Negen dooden en 28 gewonden. Het aantal dooden bij het spoorwegonge luk te Viane-Moerbeke bedraagt 9, waarvan acht arbeiders uit de omstreken van Geer- aardsbergen en 1 treinconducteur uit Gent; 28 mannen en vrouwen liepen vrij ernstige verwondingen op. Acht hunner verkeeren in doodsgevaar. Onder de gewonden bevinden zich een tiental vrouwen, die zware kwetsu- ren aan beenen en buik opliepen. De meeste gewonden zijn in het ziekenhuis te Geer- aardsbergen opgenomen. Minister-president Jaspar, vergezeld van zijn kabinetschef heeft zich gistermiddag naar Geeraardsbergen be- geven, waar hij de gewonden heeft bezocht en de lijken der slachtoffers gegroet. DUITSCHLAND. HET PLAN-YOUNG. En het Reichsverband der deut- schen Industrie. Volgens het „Berliner Tageblatt" heeft de „Reichsverband der deutschen Industrie" een motie aangenomen waarin het plan-Young weliswaar als op zichzelf ondragelijk en economisch bedenkelijk wordt gekenschetst, maar waarin ook wordt geconstateerd dat door het verloop der Parijsche conferentie geen economisch maar een politiek resultaat was bereikt, ten opzichte waarvan de Reichs verband als economisch lichaam geen stand' punt heeft in te nemen. 20 JUNI het plan-Young, en dat de verdere bespre- kingen voor de kanselarijen zijn weggelegd. Omtrent den datum en plaats der conferentie is echter nog niets besloten, doch geruchten spreken van een zitting in Juli te Lausanne. Uit Parijs vertrokken. Dr. Stresemann is tezamen met den staats- secretaris von Schubert gisteravond om 0 uur 55 uit Parijs vertrokken. DE BRITSCH-AMERIKAANSCHE BESPREKINGEN. De redevoeringen van MacDonald en Dawes. In de richting van maritieme ontwapening. De staatslieden MacDonald en Dawes I gistermorgen met 92 tegen 19 stemmen de hebben, naar gemeld, hun aangekondigde aanbeveling voor de voorkoming van be- redevoeringen gehouden, waarnaar immers drijfsongevallen aangenomen. De Nederland- met zooveel belangstelling werd uitgezien, scjje regeerings-gedelegeerde en de Neder- omdat men verwachtte eenige bijzonderheden iancjer arbeiders-gedelegeerde Kupers stem te vernemen over het tusschen hen plaats ge- ^en v55r> Nederlandsche werkgeversafge' had hebbend onderhoud over den toestand vaardigde Regout stemde tegen. der bewapening ter zee. Daarna werd aangenomen een conventie, Ramsay MacDonald legde er vooral den waarbij wordt voorgeschreven, dat het ge- nadruk op, dat de besprekingen niet tot doel wjcj1t 0p colli van 1000 K.G. of meer duide- het tegenwoordige hebben gehad om te komen tot een uitslui- zichtbaar aan de buitenzijde moet worden ministerie heeft dit herhaaldelijk plaats gehad I tend Engelsch-Amerikaansch bondgenoot- en als nu juist de „Kortenaer" naar het moe-1 schap. Ongetwijfeld daCht de premier hierbij derland was teruggekeerd, dan is dit ge- schied in overleg met onzen gezant in Vene zuela, die alien wenschte, dat Nederland een oorlogsschip zou uitzenden, wanneer dit noodig was En daaraan heeft de regeering zich gehouden. Wat de gebeurtenissen zelf betreft, wist hij niet veel meer dan hij reeds had medege deeld en hij verdiepte zich in onderstellingen. die aan den heer Colijn het verwijt ontlokte dat de minister een cursus in defaitisme gaf De minister wachtte nu op een nader schriftelijk rapport over het gebeurde, ten- einde een juist oordeel te kunnen formuieeren Later heeft hij nog beloofd, dat hij de nadere iniichtingen, die hij mocht ontvangen ter ken- nis van de Kamer zou brengen. Wat de toe- komsuge maatregelen betreft, deelde minister Koningsberger mede, dat er reeds een inter- departementaal overleg plaats heeft omtrent den bouw van een politievaartuig. Na de pauze heeft de heer Colijn gerepli- reerd en in het bijzon-'gr zijn teleurstelling uitgesproken over de ontstentenis van alle aan het Fransch- Engelsch vlootaccoord, waartegen hij zelf immers is opgekomeu. Om alle argwaan weg te nemen, zei MacDonald, na eerst te hebben gewezen op het groote belang van goede betrekkingen tusschen En- geland en de Vereenigde Staten, het volgende: „Wij zijn niet bijeengekomen om andere naties te bedreigen niet om andere volken te overheerschen en evenmin om bondgenoot- schappen en pacten te vormen Wij zijn niet voornemens andere naties voor een uitge- maakte zaak te stellen die zij al of niet kun nen aanvaarden. Wij zijn bijeengekomen in de hoop dat wij mee zouden kunnen werken om een centraal lichaam te vormer. waarom- heen de andere naties zich kameraadschappe- lijk meewerkend, kunnen groepeeren om de kunsten en de middelen van den vrede te be- studeeren, een gevoel van veiligheid niet door wapens, maar door de afwezigheid van wapens te verwerven" De twee voornaamste zeemogendheden zul len dus probeeren en hierop komt het fei telijk neer voorbereidingen te treffen voor vermeld, voor zoover het transport te water geschiedt. Een amendement van de Japansche regee ring werd aangenomen, waarbij wordt toege- staan, dat het gewicht bij benadering wordt bepaald, wanneer er geen mogelijkheid be staat tot weging over te gaan. De conventie werd daarna in eerste lezing met 82 tegen 24 stemmen aangenomen. De werkgevers stemden tegen. Eveeneens werd aangenomen een aanbeve ling inzake de aanwezigheid van de vereischte beschermingsinstallaties op machines. Deze aanbeveling werd eveneens in eerste stemming aangenomen, met 75 tegen 25 stem- men. De conventie en de aanbevelingen gaan thans naar de redactie-commissie, waarna zi; Vrijdag in eindstemming in de conferentie zullen worden behandeld. Hierbij zal een meerderheid van tweederden voor de aanne- ming vereischt zijn. De middagvergadering Na de verwerping van een reeks amende- menten der werkgevers nam de Interp. Ar- ONTSPORING VAN EEN D-TREIN. Drie lichtgewonden Gistermiddag tegen 2 uur ontspoorden tusschen Munster—Osnabriick de vijf laat ste personenwagens van den D-trein op de lijn KeulenAltona. Drie reizigers werden licht gewond, doch konden met een noodver- band de reis in het voorste gedeelte van den trein voortzetten, die drie kwartier opont- houd had. De lijn Munster—Osnabriick was voor den duur van ongeveer vijftien uur ver- sperd. De oorzaak van de ontsporing is niet bekend. HET INTERNATIONAAL VROUWEN- CONGRES. In het gebouw van den Rijksdag te Berlun heeft het vrouwencongres een openb. vergade ring gehouden over het onderwerp ,,Het vrou- wenkiesrecht en de uitwerkingen die het tot dusver gehad heeft". Mevr. Plaminkwa uit Tsjecho Slowakije hield een welkomst-toe spraak, vervolgens voerden zeven sprekers uit verschillende landen het woord. FRANKRIJK. DE STRIJD IN MAROKKO. De Fransche opmarsch begonnen De Fransche opmarsch in Marokko is be gonnen Tangeriff werd genomen, aldus een bericht uit Parijs. STRESEMANN TE PARIJS. Besprekingen met Briand en PoincarL Gister voor den lunch, ter eere van het bezoek van Stresemann aan Parijs, had de Duitsche minister een onderhoud met Briand dat een uur duurde. In een perscommuniquS deelde Briand mede, dat men zich heeft be ziggehouden met het onderzoek naar de mo- geUjkheden van het in werking stellen van HET AUTONOMISTEN-PROCES. Dr. Ricklin gehoord. In het proces van Dr. Roos werd gister na den afgevaardigde Brogly den bekenden Dr. Ricklin een verhoor afgenomen. Op een vraag van den president of getuige niet moet toegeven, dat Frankrijk reeds veel voor dep Elzas heeft gedaan en of hij gelooft, dat de wonden in het Elzasser volk te heelen zou den zijn, antwoordde Ricklin dat hoewel Frankrijk inderdaad reeds veel goeds tot stand heeft gebracht de wenschen van de bevolking niet alle bevredigd zijn. Wanneer hij de tweede vraag van den president aldus mag uitleggen, of een vrijspraak van Dr. Roos de wonde van den Elzas kan heelen, dan kan hij in naam van het grootste deel der Elzasser bevolking verklaren, dat een vrijspraak in het gansche gebied met groote vreugde en dankbaarheid zou worden ont vangen, terwijl die dankbaarheid zich hierin zou uiten, dat de leiders in het vervolg voor de welvaart van den Elzas ter eere van Frankrijk zullen arbeiden. WETENSCHAPPELIJE ORGANISATIE VAN DEN ARBEID. Het 4e intern, congres geopend. De minister van binnenlandsche zaken Tardieu heeft het vierde internationale con gres voor de wetenschappelijke organisatie van den arbeid geopend. Aansluiting staking Athene. De staking algemeen. De re* geering grijpt in. Nader wordt uit Athene gemeld: De staking der havenarbeiders in Pi raeus is thans op alle havenarbeiders overge- slagen. Dinsdag nog konden 1000 ongeor- ganiseerden onder bescherming der politie verscheidene kustschepen lossen, waarna zij echter door hun georganiseerde vakgenooten werden aangevallen. De aanvallers moesten met behulp van politie, mariniers en cavalle- rie uiteengedreven worden. Bij deze schiet- partij werden talrijke arbeiders gewond. Alle door de regeering tot dusverre ondernomen verzoeningspogingen hebben schipbreuk ge- leden. In verband hiermede heeft de regeering besloten met alle ten dienste staande midde- len de staking te breken. Hoewel de duur der staking niet te schatten valt, kan zij moeilijk zeer lang zijn, gezien de slechte financieele positie der weerstandkassen. POLEN. STAKINGSONLUSTEN. Arbeiders werpen barrikaden op. Te Pabjanios, bij Lodz, hadden tengevolge van het ontslag van Poolsche arbeiders in de fabriek van Krische ernstige onlusten plaats. Een gedeelte der arbeiders legde bij' wijze van protest het werk neer en deed po- gingen, het werkwillige deel der fabrieksar* beiders met geweld van het werk te verja- gen. Toen de politie de rust wilde herstel- len, verschansten de arbeiders zich achter barrikaden en bekogelden de politieagenten met steenen en flesschen. Eerst na eenigen tijd gelukte het de politie, met de blajike sa- bel de rust te herstellen. Negen personen werden gearresteerd. OOSTENRIJK. v DE HUURWET. De Bondsraad heeft als laatste parlemen- taire instantie zonder discussie de nieuwe huiirwet goedgekeurd, zoodat deze met in- gang van 1 Augustus in werking treedt. ROEMENI8. DROOGMAKING VAN HET OVER- STROOMNIGSGEBIED. Een Nederlander naar Boekaresl. De bladen te Boekarest melden de aan- komst aldaar van den Nederlandschen inge- nieur v. Konijnenburg, die daartoe uitgenoo- digd en ontvangen is door den minister van landhouw Michalahi en andere autoriteiten. Men mag aannemen, dat de besprekingen in verband staan met de plannen tot droog< making van de overstroomingsgebieden van den Donau HONGARIJEt DE IN- EN UITVOERVERBODEN. Ratificatie door de kamer van af gevaardigde n. De Kamer van Afgevaardigden heelt gis ter de conventie van Geneve inzake de ophef fing van in- en uitvoerverboden en beperkin- gen geratificeerd met het voorbehoud, daf deze ratificatie slechts dan van kracht wordi wanneer zij ook door de andere staten van lejhEuropa wordt geratifjK.csrd. CODRA

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1