ih»isclit Conrant. as s? - De kroonjuweelen. ames inderideed FEUILLETON. een en dertigste Jaargang. Stasf snieuws Radio-hmekje No. 143 Hondefd 1929. voor bet loopend publiek, worden geen rij wie len toegelaten en mogen aldaar ook niet aan de hand worden vervoerd. Op het middenterrein wordt niemand toe gelaten, die niet voorzien is van een daarvoor geldige kaart, welke strikt persoonlijk is. Voertuigen mogen niet langer dan noodig is voor het in- en uitlaten van passagiers zich in de Nieuwpoorslaan ophouden. Voor stationneerenden rijtuigen en auto's is gelegenheid bij den Heilooerdijk. Vruchten- en ijswagens enz. worden bij de Vierstaten niet toegelaten. Voetgangers, die zich naar en van het terrein begeven, worden verzocht den rechterkant van den weg te houden. Het einde der motorraces wordt door bel- luiden bekend gemaakt. Na afloop kan het publiek door alle uitgangen, welke op het sportterrein aanwezig zijn, vertrekken. Bij het uitgaan moeten de voertuigen en rijwielen, ook die op particulier terrein ge staid zijn, wachten, tot het loopende publiek vertrokken is en het rijverkeer uitsluitend in een richting via Nieuwpoortslaan—Lange- laan naar den Kennemerstraatweg. Publiek hetwelk zich op het terrein bevindt en na afloop met auto of andere voertuigen wenscht te vertrekken, moet aan den derden ingang instappen. Voor den derden ingang zal voor inzitten- den van motorrijtuigen gelegenheid zijn zich van kaarten te voorzien, zonder het motor- rijtuig te behoeven verlaten. HET FEDERATIEF VERBAND. Rede Henri ter Hall. Gering, zeer gering was de belangstelling gisteravond voor de rede van den heer Henr ter Hall, nummer een van de lijst van het Federatief Verband voor de a.s. Kamerver- kiezingen. Een comite, zooals men dat gewoon is Ponder dag 3Q Juni. Vrijdag 21 Juni. HUversum, 1071 M. 10.10.15 M orgen- viiding. 12.15—2.— Concert door het A- V. R O.-Kwintet. 2.05—2.45 Uitzending voor wholen door A. Aler. 2.45-4.- Klassieke muziek. Gramofoonmuziek. 4.30—5 Le zing door H. M. Schmidt Crans. 5.-5.30 Gramofoonmuziek. 5.307.— Concert door het A. V. R. O.-Kwintet. 7.—'7.15 Verkie- zingspraatje Ned. Chr. Arb. Parti]. 7.15 7.30 Verkiezingspraatje Vrijheidsbond. 7.30 IVervolg) concert. 8.—8.15 Gramofoonmu ziek. 8.15 Aansluiting van het Kurhaus te Scheveningen. Symphonieconcert door het Residentie-orkest. Daarna persberichten. "o'gens gramofoonmuziek. Haizen, 336.3 M. (Na 6 uur 1852 M 11—11.30 Korte Ziekendienst N. C. R. V. ii 3012.Godsdienstig halfuurtje. K. K. n io 151.15 Concert door het K. R O.- Trio" 1.15—2.— Gramofoonplatenconcert. 4__5.Gramofoonplatenconcert. N. U K. V 5 —6.30 Solistenconcert. 6.30—7.— Gau- concert 8.50 Cursus over: Drie vormen in re- P1£teS^««2 /M. 10.35 Kertdienst. 11.05 Kookpraatje. 1L1 9ram1 mnrert I voor dergelijke bijeenkomsten, ontbrak; het Sonatenconcert, 2 violen. 12.5 g "Federatief Verband schijnt dat niet als ver- 1 20-2.20 Orkestconcert. 2.50 Voordescho- ten 3.20 Lezing. 3.50 Concert. Sybil Eaton kwartet. 4.35 Licht concert Chelsea Octet 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing. 6 3o Nieuwsberichten. 7.05 Italiaansche liederen door E. Conti, sopraan. 7.20 Muziekcritiek. 7 45 Politiekpraatje. 8.05 Concert Militaire kapel E. Gourley, humorist. 8.45 Fragmen- ten van „Mr. Cinders", muziek en comedie. 9.20 Nieuwsberichten. 9.35 Actueele cause- Tie. 9 50 Nieuwsberichten. 9.55 Spaansch svmphonie-orkestconcert. N. Vallin, sopraan Symphonie-orkest. 11.20 Een verrassing 11.35 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1744 M. 12.20 Half uurtje van de „Sirene". 12.50 Concert van gramofoonplaten. 4.05-5.05 Orkestconcert. 6.55—7.20 Gramofoonplatenconcert. 8.53— 1110 Fragmenten van „Lohengrin'var Wagner. Orkest, koor en solisten. Langenberg, 462 M. 10.35 en 12.40 Gra mofoonmuziek. 1.25-2.50 Orkestconcert. 5 056.50 Concert door het Westfaa.sche harptrio. 8.20 Concert door het Klein rag-orkest. Intermezzo „Das Postamt acter van Rabindranath Tagore. Daarna dansmuziek. Zeesen, 1649 M. 12.20—5.20 Lezingen en lessen. 5.20—0.20 Concert. 6.20—8.05 Le zingen. 8.20 „Dies ist die Stunde, die Fruh- ling und Sommer trennt", cantate voor 3 spreekstemmen van Claudel. 9.05 Orkestcon cert. Hamburg, 395 M. 11.50 Muziek en zang voor scholen. 4.35 Scandinavische liederen. Orkest en sopraan. 5.20 Beethovenconcert. 620 Kamermuziek. 8.20 Romeinsche avond, onder leiding van H. Platen. Orkest. 10.05 Gevarieerd concert. Orkest en soli. 11.05 Ac tueele causerie. 11.35 Dansmuziek Brussel, 512 M. 5.20 Orkestconcert. 6.50 Gramofoonmuziek. 8.35 Fragmenten van „Mignon", opera van Thomas. POLITIEMAATREGELEN TIJDENS DE MOTORWEDSTRIJDEN OP 23 JUNI 1929. Op Zondag 23 Juni 1929 wordt zoowel bij den aanval als bij afloop het rijverkeer in een richting geleid en wel door de Nieuwpoorts laan in de richting Heiloo en langs den Ken nemerstraatweg in de richting Alkmaar. Vanaf 11 uur des voormiddags zijn de Nieuwpoortsteeg en Langelaan aan de straat- wegzijde voor het rijverkeer gesloten. Alle voertuigenverkeer gaat over de Nieuwpoorts laan ingang Vierstaten. Voor het sportpark zijn drie ingangen; ge- rekend vanaf den Hout zijn de eerste en de tweede ingang bestemd voor het loopend pu bliek, terwijl de derde ingang bestemd is voor auto's, andere voertuigen, motorrijwielen en fietsen, welke op het terrein worden gestald Het tarief van stalling op het terrein is auto's 0.50, mdtorrijw. 0.25 Op de Zandersloot, waar een ingang Is (The crinkled Crown.) Geautoriseerde vertaling uit het Engelsch van William le Queux, door Mej. E. H. 19 Hij was op een diplomatieke zending uitge- stuurd en deed al zijn best om zich in zijn ©ptreden aan te passen aan de gelegenheid. Maar zij proefde de harde natuur van den man achter het gemaakt-vriendelijke uiter- lijk. Hij deed haar denken aan een meedoo- genloos roofdier, dat zijn klauwen inhield, rich al voorbereidend op een doodelijk toe- >pringen op zijn slachtoffer. Gelijk Easterbee dit had woorspeld, opende hij het gesprek met in zorgvuldig gekozen bewoordlngen uitgedrukte betuigingen van deelneming, benevens enkele vleiende gezeg- den over de goede hoedanigheden van den doode. Toen keek hij het vertrek eens rond en schijnbaar of het was naar aanleiding van de armoede, die zijn harde blik had waarge- nomen, zei hij „Ik vrees, dat de arme Van der Wyck, als de meesten van ons, niet heel gelukkig is ge- weest in wereldschen zin en dat zijn droeve dood u in een pijnlijke positie heeft achterge- laten". Die woorden klonken sympathiek genoeg, nraar er stond geen ware deelneming te lezen in den blik uit die harde, koude oogeiL De heer t e r H a 1 1 begon dus zonder te zijn ingeleid. Hij opende zijn rede met zijn dank te betuigen voor het drukke bezoek, dat zijn revue's steeds in Alkmaar hebben mogen ondervinden. Hij meende, nu cr dertig revue's zijn geweest, het bijltje er bij neer te mogen leggen, hij had in dezen niet voor niets ge- leefd. Thans kwam spr. in een andere kwaliteit voor het forum, n.l. als candidaat voor de Tweede Kamer, niet van een bepaalde partij, maar van een verbond van menschen, die geen politiek willen, maar zaken-doen. Herinnerend aan den uitslag der verkie- zingen van 1925, meende spr., dat het lijs- tenstelsel wel ongelukkig is, als men beseft, dat spr. met ruim 25000 stemmen n i e t en de heer Staalman met zeer veel stemmen min der w e 1 verkozen werd. Oorzaak was hier het verbinden der lijsten. Een en ander was aanleiding, dat verschil- lende menschen hun aandacht daaraan schonken en verleden jaar aan spr. vroegen of hij, candidaat gesteld door een on-politie- ke organisatie, de lijst zou willen aanvoeren, hetgeen door spr. werd geweigerd. Sindsdien werd het Federatief Verband opgericht door personen los van alle partij- politiek, en dezen hebben spr. toen gecandi- deerd en met hem nog dertien andere gelijk gezinden, die ieder voor zich overtuigd zijn, dat de partijpolitiek moet worden bestreden, omdat zij vaak wordt gesteld boven het landsbelang. Deze candidaten zijn overeengekomen, dat diegene hunner, die de meeste stemmen krijgt, den voorrang zal genieten bij de aanwijzing van een lid der Kamer, zoodat men bij het F. V. dus niet stemt op de lijst, maar volgens het oude beproefde stelsel op den persoon. Spr. citeerde een stuk van mej. mr. van Dorp, uit het Haagsche Maandblad, waarin het lijstenstelsel sterk wordt afgekeurd. Hij was het daarmee volkomen eens, het geeft aanleiding tot onwaardige afkammerij van politieke tegenstanders. Van de verkiezingen van 1925 vertelde de heer ter Hall nog een en ander, waaruit hij afleidde hoe minderwaardig vaak de partij politiek is. Spr. citeerde wijlen den heer Roodhuizen en den heer D. Hans, die getuigen resp., dat spr. nog nooit iets had bedorven in de Ka mer en nooit sprak over iets waarvan hi] geen verstand had, en dat hij het minst absent was geweest. Men had spr. wel eens het vragende lid genoemd, en spr. zei, dat, als een candidaat van het F. V. gekozen wordt, de „zaak op denzelfden voet zal worden voortgezet". Sprekende over de samenstelling der Ka mer, wees spr. er op, dat vele harer leden behalve de vergoeding daarvoor. nog non- activiteitstractement genieten. Dit is iets waartegen het F. V. zich verzet. Uit Het Volk las spr. iets voor, waaruit een onjuiste voorlichting bleek. Het blad schreef nl., dat spr. in Nov. 1925 tegen een motie ten aanzien van de pensioenen der oud-gepensionneerden had gestemd. Spr. was toen echter geen lid van de Kamer. Zoo was er nog meer, wat spr. noemde een niet-kieskeurig-zijn in de keuze van strijd- middelen. Er gebeurt meer in de politiek. Spr. wees op de beweging van den Middenstandsbond over het z.g. onrechtmatige van de belasting op cafe's e.d. Het is echter gebleken, dat die wel terdege wettig is. In de politieke partijen, geen enkele uitge- zonderd, heerscht in hooge mate oneenig- heid, gelijk spr. aantoonde. Van de soc.-dem. zei spr.. dat zij heel bra ve menschen worden Dit bleek wel, toen in Belgie een 20-tal socialisten een ridderorde aannamen. Spr. verheugde zich daarover. Over de plaats van mej. Westerman op de lijst van den Vrijheidsbond zei spr., dat die zoodanig is, dat zij veel kans loopt uit de Kamer te verdwiinen. iets wat spr. zou be- treuren, omdat deze dame aan het onderwijs onschatbare diensten heeft bewezen. Hierna kwam spr. aan een punt, waaraan het F. V. bijzondere aandacht schenkt: het onderwijs. Het moet niet blijven voortduren, dat schippers- en kramerskinderen zoo goed als geen onderwijs genieten. De uitgaven voor het onderwijs zijn verdubbeld, maar of ook het onderwijs zelf er zoo op is vooruit- gegaan, betwijfelde spr. ten zeerste, waarbij hij o.a. wees op de gevolgen van de split- sing op onderwijs-gebied. De arbeidswet achtte spr. een zegen, ech ter. er zijn nog te veel groepen, die er buiten vallen, wat hij afkeurde. Er worden vaak nog onmenschelijk lange werkdagen gemaakt in het cafe- en amusementsbedrijf. Het moet zoo worden, dat alien zich aan de wet hebben te houden. Afkeurend sprak spr. over het niet betalen van belasting door reizende circussen e.d. Men zegge "niet, dat zij vermakelijkheidsbe- lasting betalen, want dat is onjuist; immers het publiek betaalt die. Het is gewenscht, dat de minister een weg vindt om die „reizi gers" in de belasting te doen bijdiagen. Ook moet het hier zoo worden, als in het buitenland, waar b.v. musici niet worden toegelaten te werken. zoolang in dat land nog werkeloozen in dat vak zijn. Kom nu eens in Scheveningen! Hoeveel international musici zijn daar niet! Hierop kwam spr. op de ongelijkheid van de pensioenen voor de oud- en de thans ge- pensionneerden. Daaraan moet een einde ko- men. Het is niet waar, wat prof, van Gijn beweerde, dat n.l. het pensioen een lijfrente is, waarvoor niets gedaan is. Men betaalt er voor, zei spr., zoo lang als men in betrekking is, zelfs moeten ongetrouwde vrouwelijke ambtenaren weduwenpensioen betalen! Ten bewijze van de geldverspilling aan het departement van defensie wees spr. op het besluit tot invoering van een nieuwe kepi voor de' soldaten, waarvoor het nog aanwe- zige laken werd verkocht met een verlies van 438.263. Ti Aan de artillerie-inrichtingen te Hembrug heeft men ontzaglijk groote uitgaven gedaan voor het maken van mitrailleurs, maar daar mee kon niet geschoten worden. Een contract met Amerika over de levering van onderdee- len verzuimde men op te zeggengevolg was, dat de onderdeelen steeds bleven toestroo- men. Nog meer dergelijke staaltjes haalde spr. aan om op de onzinnige verspilling aan „Defensie" te wijzen. Wat de bewapening betreft, spr. wilde ge tuigen, dat hij is voor het handhaven van de onafhankelijkheid van het grondgebied, in Europa en daarbuiten. Spr. wees even op de vragen van den heer Colijn inzake de bewa- king van Curasao en vertelde, dat het dezelf de heer was, die indertijd de opheffing van het garnizoen aldaar bepleitte Daarom had dezen zwagen gepast. Vervolgens kwam spr. op voor de belangen der bemanningen van de reddingsbooten langs onze kusten. Spr. had zich geschaamd, toen onlangs gebedeld moest worden voor de helden van Hoek van Holland De zorg voor dergelijke menschen moest op den staat druk- ken. Het Dorus-Rijkersfonds; ook samenge- bracht door bedelen, verlicht veel, maar des- ondanks bleef spr. eischen, dat de staat voor de oude redders zorgt. Het fonds kan slechts 4 per week geven aan een beperkt aantal dapperen, en er zijn nog meer dan 200, aan wie men, zelfs dit luttele bedrag nog niet kan uitkeeren. Het vraagstuk der onbewaakte overwegen was een volgend punt, dat spr. behandelde. Hij was er niet tegen de bewaking op te hef- fen langs weinig drukke locaalsporen, maar men heeft zelfs drukke hoofdsporen onbe- waakt gemaakt en dat is sterk af te keuren. De wegenverbetering in het algemeen juichte spr. toe, maar men verspille daarbij niet, zooals gebeurt bij den Delftweg (Delft- Rotterdam), dien men niet verbreedde toen het verkeer er druk was, maar wel nu een nieuw-aange'egdp weg alle verkeer tot zich heeft getrokken, zoodat de Delftweg zoo goed als niet meer gebruikt wordt. De invaliditeitswet, hierna besproken, geeft veei raars te zien. Er wordt veel meer aan geneeskundige behandeling dan aan uit- keering besteed. In de radio keurde spr. af, dat er gods- dienstoefeningen door worden uitgezonden, omdat deze naar hij meende absoluut niet meewerken tot stichting. Iedereen kan profi- teeren van de radio, men geve dus iets wat iedereen kan bevredigen. Uitzending van ver- kiezingsredevoeringen achtte spr. onge- wenscht. De paragraaf over Oost-Indie, zooals het F. V. die heeft vastgesteld, werd ten slotte besproken. Spr. stelde vast, dat Nederland zich moet beschouwen als voogd en een eer- lijk, krachtig bewind moet voeren in het be- lang der vele rassen. De gouverneur-generaal moet kunnen regeeren volgens eigen inzich- ten en niet gebonden zijn aan den minister in Den Haag. Nederland heeft nog een groot- sche taak te verrichte in den Oost. Resumeerende, zei spr., dat het F. V. wars van alle politiek is. Een soc. dem. of wie ook, die een voorstel doet in het belang van het heele land vindt het F. V. aan zijn zijde. Het doel is: zaken doen. Spr. hoopte dat het F. V. dit zal kunnen bewijzen in de nieuwe zittingsperiode der Tweede Kamer. Hij be- val daarvoor aan te stemmen op lijst 32, welker candidaten zijn overeengekomen dat de man met de meeste stemmen verkozen zal worden verklaard. Pauline riep al haar vermogen om te vein- zen te hulp en doorstond zijn blik moedig. „Wij hebben steeds in armoede verkeerd, zoo lang ik mij herinneren kan", zei ze, „en ik ben nu ook heel arm. Gelukkig was mijn arme vader een zeer spaarzaam man en liet hij mij een klein beetje geld na, dat mij in staat zal stellen deze crisis door te maken. Binnen korten tijd hoop ik werk te vinden. Ik ben jong en bezit een uitstekende gezondheid; ik ben niet bang om aan te pakken. Ik zou dan ook al eerder gewerkt hebben, maar om de een of andere reden heeft mijn vader zich treft. Nu is er geen keus". tretf. Nu is er geen keus". De scherpe blik werd niets minder door- dringend. „Zooals ik daareven al gezegd heb, zijn wij alien zeer arm", zei hij op den langzamen, zachten toon, waarin hij toch niet dien klank van oprecht-gemeende hartelijkheid kon bren- gen, dien hij zoo gaarne daarin gelegd had, waarnaar hij zoozeer streefde. „Maar in het geval van de dochter van een ouden kame- raad kon er wel eens een poging in het werk gesteld worden. Velen met mij zouden bereid zijn u eenigen tijd te helpen, zoo lang onze middelen dat toelieten". Wat zou ze hem graag botweg gezegd heb ben, dat ze geen hulp verlangae van hem, of van zijn met-bloed-bevlekte clubgenooten; dat zij liever van gebrek zou omkomen, dan een cent aan te nemen van hun besmet geld! Maar Easterbee had haar vermaand, toch vooral voor?ichtig te zijn, en ze had zich Amsterdam, Nieuwendijk 225/229. Utrecht, Oude Gracht vast voorgenomen dien huichelachtigen spion weg te zenden, niets wijzer dan hij gekomen was. „Dit is in het geheel niet noodig", zeide ze op haars ondanks kouden toon. „Ik maak mij niet ongerust over mijn toekomst; ik zal wel in mijn eigen onderhoud kunnen voorzien". De lange, magere man stond op, misschien heel goed wetend, dat hij niet in staat zou zijn een zeer afdoend verslag uit te brengen aan zijn kameraden. Het kon zijn, dat ze de waarheid gesproken had. Het kon ook zijn, dat ze veel slimmer was dan ze wel leek en dat ze hem handig van de wijs gebracht had De tijd zou het leeren. Heel diplomatiek blies hij den aftocht. „In ieder geval, mocht u zich tijdelijk in moeilijkheden bevinden, deel ons dit dan mede. Het adres van uw vaders oude club is u natuurlijk bekend. Een brief je daarheen ge zonden zal mij zeker bereiken. En ik beloof u, dat ik er onmiddellijk werk van zal maken". Zij kon het niet over haar lippen krijgen, om hem te bedanken voor dit schijnbaar vriendelijk voorstel; ze kon enkel bevestigenc knikken. Tegelijkertijd viel het haar in, hoe knap Easterbee toch was; hoe juist hij had voorspeld welke gedragslijn deze huichelaar zou volgen. Forbes bood haar niet de hand; mogelijk, dat een zekere stroefheid in haar houding hem een waarschuwing was, dat die toch niet aangenomen zou worden. Maar eer hij ging wist hij zich al thans voldoening te verschaf- fen omtrent een punt van ondergeschikt be- REVOLUTIONNAIR-SOCIALISTISCHE PARTIJ. In de groote zaal van de Harmonie werd door den Rev. Soc. Partij gisteravond een vergadering gehouden, waarin de candidaat dezer partij, de heer Sneevliet, het woord voerde. Deze vergadering, die slechts door een 25- tal personen bezocht was, werd geleid door den heer Molenkamp. De heer Sneevliet zeide, dat hij even- als in zijn radio-rede, die hij in tegenwoor- digheid van vier rechercheurs heeft gehou den, de noodzakelijkheid van de vorming eener revolutionnaire partij in het belang van de arbeiders en in het belang van het socialisme, zou uiteen zetten. In de eerste plaats gaf hij een uiteenzetting van de verhouding, die er na den revolutie- tij-d, zooals die zich na den wereldoorlog heeft ontwikkeld, is ontstaan. Hij herinnerde aan het pas verschenen boek van den Engel- schen socialist Bralsford, kenner van de in- ternationale verhoudingen, getiteld: „Hoe lang nog?", waarin deze de groote trastvor- ming, de veramerikaniseering op allerlei ge- bied schetst en doet uitkomen, hoe die zich niet meer verdraagt met het wezen van den nationalen staat en in het licht stelt, dat het aantal wrijvingsvlakken veel grooter is ge- worden en de kans op oorlog veel grooter is dan in 1914. Bralsford blijft het antwoord schuldig op de vraag: „Hoe vervormen wij het wezen van den nationalen staat tot een internationale gemeenschap?" Hij acht het mogelijk, dat het internationaal- kapitalisme in zichzelf nog voldoende hervormingskracht bezit om den politieken bovenbouw in overeenstemming te brengen met den economischen grondslagen aan den anderen kant acht hij het mogelijk, dat door groote, revolutionnaire botsingen de arbeidersklasse zal trachten den politieken bovenbouw in socialistischen zin te voltrek- ken. Het wezen van het kapitalisme, zoo be- toogde spr., is niet veranderd. De winsthon- ger is niet te verzadigen en alle mogelijke po- gingen zijn waarneembaar, dat men de moei lijkheden poogt af te wentelen op de schou- ders van de minstdraagkrachtigen, dat zijn in de eerste plaats de loonarbeiders. Het meesterschap van den mensch in het overwinnen van de natuur om de productie te vergrooten, is wonderbaar en ondanks, dat de productie stijgt, is de oude strijd om de verdeeling van de opbrengst van den arbeid versterkt. Door het rationalisme komen ook de voor- deelen van het meesterschap van den mensch over de natuur aan de bezitters van den grond en arbeidsmiddelen, aangezien door de versimpeling van den arbeid het aandeel in de productie voor den arbeider verkleint. Spr. toonde dit met voorbeelden aan, door te wij zen op het werksysteem in de Philips- en Fordfabrieken, waar 63 pCt. van de arbei ders in 3 weken leeren, wat zij op die fabrie- ken hebben te doen. Ondanks dat de welvaart van den mensch stijgt, is het gevaar voor werkloosheid voor den arbeider dreigender dan ooit. Deze methode is door de verarming van den wereldoorlog aan Europa opgedrongen. Nieuwe ellende in ongekenden vorm wordt de arbeidersklasse gebracht. Ondanks de toene- mende beschaving weet het kapitalisme geen weg met het groote probleemwerkeloosheid Al jaren bedraagt het aantal werkeloozen in Engeland, millioen. Ondanks dat MacDo- nald een van zijn knapste menschen, Thomas, als minister heeft aangesteld, om de werke loosheid aan te pakken, weten wij, aldus spr., dat de werkeloosheid niet uitgesneden kan worden, zonder verandering der grondslagen van de maatschappij. De roovers van den grond en productiemiddelen moeten ont- eigend. Juist het kapitalisme verscherpt de tegenstellingen. Het kapitalisme, dat langen tijd Europeesch en N. Amerikaansch was, is bezig, wereldkapitalisme te worden. Overal, waar het kapitalisme nieuw tot ontwikkeling komt, ziet men de meest afzichtelijke verhou dingen voor de daarbij betrokken arbeiders. Spr. schetste de ellendige arbeidsverhou- dingen, die hij in Shanghai, Bombay, Cal cutta en Indie zag; schreeuwende toestanden worden daar met een stalen gezicht door Chr. dynastieen bedekt en gecamoufleerd. Kinderen van 8 tot 10 jaar werken daar als volledige textielarbeiders. Wanneer zij iff slaap vallen worden zij door bamboeslageg wakker gehouden en zij moeten dit doen vooi loonen van 4 tot 6 in de maand. Het arbeids-tempo in de fabrieken word< voortdurend opgevoerd. Als lid' van den Hoo- gen Raad van Arbeid nam spr. dan ook ken- nis van een boekje van den zoon van den tex- tielfabrikant „Van Heek", die betoogde, dat de 8-urendag in Holland niet gehandhaafd kan blijven als men wil voorkomen, dat de Hollandsche katoentjes in Indie nog afzef zullen vinden. Het vraagstuk is dan ook internationaal. Groote botsingen zijn onvermijdelijk. De ar beider, die denkt, moet tot het besef komen van de internationale solidariteit ter voorko- ming van de verslechtering van het levens- peil. De scherpe uitbuiting in Indie moet ten- gevolge hebben, dat de bruinen de rekening over de blanke heerschers in bloed zullen op- maken en schrijven. Het eenige middel voor de arbeiders voor een ruimer aandeel uit den arbeid, is de klassestrijd. Dit leert ook dte sta king der landarbeiders in Groningen, die van de houtwerkers aan de Zaan en van de Scheveningsche visschers. Mgr. Nolens, met wien Albarda zoo graag een ministerie wil vormen, verklaarde, dat er met deze verkiezing geen groote vraagstuk- ken aan de orde zijn. Hij zegt dit uit vrees voor de groote vraagstukken. Men doet het met zaken-kabinetten, omdat men aan de groote vraagstukken niet durft beginnen en terwijl men dit doet, gevoelt men de stroo- ming in het land, die door „De Telegraaf" ondersteund wordt en die in de richting gaat van het fascisme. De groote vraagstukken zijn het rationalisme, het vraagstuk van de koloniale roof, dat van de toenemende bewa pening in Indie, dat van de toenemende on- derdrukking van het Indische volk en dat van de verzorging van de ouden van dagen. Er is ook het toenemend gevaar van de werkeloos heid voor onze arbeidersklasse. Men wil deze vraagstukken niet aansnij- den, omdat bij de behandeling van die vragen tal van groepeeringen, waarvan de R.K. Staatspartij het duidelijk voorbeeld is, gevaar loopen, uiteen te vallen. Komende tot de ontwikkeling van de ar beidersklasse, stelde spr. vast, dat men na een periode van geweldige actie te doen heeft gekregen met een periode van stilstand en in- zinking en sterke innerlijke verwarring in het leger van de arbeiders. De soc.-dem. partij is verzakt tot een bur- gerlijke beweging. Geestelijk heeft Marchant de Soc. Democratic ingepalmd voor zijn poli tiek. De Vrijz. Dem. geven hetzelfde antwoord als de Soc.-Dem. De Soc.-Dem. zegt nog wel klassestrijd, maar het hoogste doel voor haar bij deze verkiezing is: machtsplaatsen in de regeering te zamen met de R. K. en de Vrijz. Dem. Zij hopen, dat Nolens het huwelijk zal lang. „U lijkt zeer veel op uw moeder, miss Van der Wyck, maar ik kan niet de minste gelijke- nis ontdekken met uw vader. Ik vertrouw echter, dat u zijn beginselen hebt overgeno- men, dat u gelooft in de groote zaak?" Het was haar een ware verlichting, dat zij eindelijk dan toch de waarheid kon spreken. „Neen, toch niet", zei ze met bijzonderen nadruk. „Zoodra ik in staat was tot opmer- ken en onderscheiden, heb ik't ten zeerste be- treurd, dat mijn vader zich bij u en uw vrien- den heeft aangesloten. Was hij dien slechten invloed ontgaan, dan was hij mogelijk een goed mensch geweest, inplaats van een onte- vreden dweper en droomerHaar stem eindigde in een snik. „Was hij niet in die vereeniging geweest, dan zou hij vandaag misschien nog in leven zijn". De man werd doodsbleek bij dit ronduit spreken; de wreede lippen sloten zich opeen en haast snauwende klonk zijn antwoord: „Het overijlde oordeel van een onervaren en onwetende jonge vrouw U hoort b'ijkbaar tot die slavinnen, die onder haar ketenen juichen. Ik vrees, dat ik mijn sympathie aan u verspild heb, miss Van der Wyck. Ik wensch u goedendag". Opzettelijk keerde zij hem den rug toe toen hij ging. Nu zij haar geheim maar be- waard had, kon het haar niets schelen hoe diep zij hem gekrenkt had. Een zucht van verlichting ontsnapte haar toen zij alleen was. Zijn hatelijke tegenwoor- digheid scheen de lucht te vergiftigen, die zij inademde. Ze wilde onmiddellijk, nu, terwijl het onderhoud haar nog versch in het geheu- gen lag, woord voor woord opschrijven wat zij onder elkaar gesproken hadden. Zij had beloofd om er dienzelfden middag nog bij Easterbee op de kamers verslag van af te leggen. Hij voelde er niet veel lust in om naar Soho te gaan, voor het geval dat hij soms eens den Franschman mocht ontmoeten of eenig geheim afgezant van de vereeniging, die er gedurende een tijd maar al te zeer op bedacht kon zijn om haar te bespionneeren De jonge man was zeer ingenomen met de handige wijze, waarop zij zich van haar taak gekweten had en prees haar met warmte. „U kon het niet beter gedaan hebben", zei hij. „U heeft ze in een toestand van onzeker- heid1 gelaten en hoe langer ze daarin verkee- ren hoe aangenamer het mij is". Zij bloosde geweldig bij deze waardeering; het deed haar zeer aangenaam aan om te we ten, dat haar behandeling van de zaak zoo zeer zijn goedkeuring had weggedragen, dat zij iets gedaan had, waarmee ze hem ook ge- holpen had in de zaak, die hij zoo met hart en ziel voorstond". „Vindt u, dat mijn uitval ni.et een beetje onpolitiek was?" vroeg ze eenigszins onge rust. „Om uw eigen woorden te gebruiken. had ik hem niet in het onzekere moeJ^t3^- wat mijn ware gevoelens zijn?" Easterbee glimlachte vriendelijk. (Wordt vervolgd). 151

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 5