SOPkA (ieneeskundige brieven. ispirin Rechtszaken voltrekken tusschen de R.K.-bruid en den Soc.-Dem.-bruidegom die aan geestelijke im potence is gaan lijden. Tusschen de Soc.-Dem. en de R. K. vakbe- weging is geen verschil meer. Bij de vis- schersstaking in Scheveningen, waren de Christelijken de drijfkracht. Op de congres- sen van de Soc.-Dem. vakbeweging in Duitschland en Engeland was het Roomsche beginsel van solidariteit tusschen werkgevers en werknemers het beginsel. De Soc.-Dem. zegt ontwapening, maar bouwt in Duitsch land pantserkruisers. In Belgie, Frankrijk en Engeland wil de Soc.-Dem. niets van ontwa pening weten en zelfs MacDonald verklaar de, niet aan eenzijdige ontwapening te kun- nen denken. De Soc.-Dem wil de machtsposi- tie, maar die machtsposities brachten op 1 Mei in Berlijn 200 dooden. De parvenu van de macht treedt op met de onbeschaamdheid van de parvenu. Een orthodox domine in Spakenburg wekte rijn menschen op, om zich niet te laten Werven door de ronselaars, omdat zij de ar- beiders het eten niet uit den mond mochten halen. De Soc.-Dem. burgemeester van Zaandam breidt de politie uit en staat met open armen klaar om de onderkruipers aan zijn politio- neel hart te drukken. Voor deze Soc.-Dem. heeft het socialisme zooveel waarde als het gelukzaiig hierna- maals voor den doorsnee Christen. Hierna betoogde spr. uitvoerig, dat de tijd voorbij is, waarin de Communistische bewe- ging in Rusland de generale staf voor de wereldrevolutie wilde zijn. Het Communisme is in alle landen op den teruggang. Bescha- mend noemde spr. den fractiestrijd in Rus land zelf. Na 10 jaar werken is gebleken, dat die methode van organisatie niet werkt. Het Russische recept deugt voor Europa abso- Tuut niet. Deze Communistische Internatio nale is een onmogelijkheid geworden. De ar- beiders in West- en Midden Europa hebben crop te rekenen, dat zij tot een nieuwe for- matie moeten komen. Ook daarom is in Hol land de vraag van het vormen van een Rev. Soc. Partij aan de orde gekomen. Deze partij vereenigt in haar grondslagen de Revolu- tionnairen van verschillende schakeering, zoowel uit het kamp der linksche Soc.-Dem. als velen uit het Communistische kamp en uit het Libertair Soc. kamp. Zij zoeken niet de kracht in verdogmatiseering, doch hebben inzicht, het element, dat wij kennen uit de eer- ste periode van Domela Nieuwenhuis. Zij beoogen de klasseversterking te brengen. Deze partij geeft „De Baanbreker" uit en poogt den weg naar nieuwe machtsvorming te banen. Zij stelt op den voorgrond, dat de daadwerkelijke actie der arbeidersklasse den doorslag moet geven en eischt daarom af- schaffing van alle wettelijke maatregelen en voorschriften, die de bewegingsvrijheid der arbeidersklasse belemmert. Zij eischt onmid- dellijke en volledige amnestie voor de 2000 slachtoffers van het koloniaal wanbeheer, die naar Dingoel zijn verbannen. Ieder Neder- lander met respect voor menschelijkheid, dient zich diep te schamen voor het Indische beheer van Fock, dat een doorloopende ver- trapping van de meest elementaire rechten van den mensch is. De Revolutionnaire Socia- listische Partij wenscht voorts den consequen- ten strijd tegen het militarisme. Uitvoerig zette spr. hiervan de noodzake- lijkheid, ook voor ons land, uiteen, waarbij hij stil stond bij de beweging, die in ons land door de publicaties van het Utr. Dagblad ontsfond en hetgeen bij de schaking van den Gouverneur in Curasao naar voren kwam. De oorlog laat zich niet weg zingen met het: „Makkers, wij gaan de kazerne sloo- pen". De arbeidersklasse dient op politiek en economisch terrein tot machtsvorming te ko men, zoowel in den strijd voor lotsverbetering als in den strijd, die den val van het kapita- lisme beoogt. In dit teeken zal de Rev. Partij haar werk willen doen. Zij meent, dat het eenvoudig een teeken van den voltooid verle- den tijd is, als men zich in sommige kringen nog anti-parlemer.tair noemt. De pralrtijk leert, dat de anti-parlementairen driedubbel overgehaalde parlementairen zijn Hierna stelde hi} nog in het licht de enorme beteekenis, die de strijd van Karl Liebknecht in den Rijksdag heeft gehad. De opvoedende waarde, die er ligt in re- volutionnairen parlementairen arbeid mag men als factor voor de machtsvorming der arbeidersklasse niet onderschatten. Spr. eindigde met een woord van opwek king om kennis te nemen van de lectuur der Rev. Soc. Partij en op 3 Juli kleur te beken nen door op de lijst van de R. S. P. te stem- men. ssasB ankoeleiuchtstroomt die in het warme iaar- getijde zoo welaadig aandoet, heeft vaak een verkoudheidten gevolge. Neemt dan Tabletten J. Blankman, N.H., zonder beroep, van Geesterweg 10 naar Bergen. M. Kurthen, D.E., buffeijuffrouw, van Houttil 9 naar Bergen. PfovincSaag nieuws BERGEN. Gevonden vooiwerpen: Een grijze dameshandschoen, een imitatie paarlen armbandje, een auto oliespuit, een rubber pop, een ovaal broche, een zakmesje, een wandelstok, een namaak zilveren dames- tasch met inhoud. een rozenkrans, een olie- regenjas, een double halsketting. BROEK OP LANGENDIJK. In den nacht van Maandag op Dinsdag zijn uit het pakhuis van den kruidenier W. Aar dema 9 stuks kazen ontvreemd. Van de(n) dader(s) geen spoor. EGMOND AAN ZEE. Een onverkwikkelijke geschiedenis. Men bericht ons van Soc.-Dem. zijde: Toen gisteravond door de soc.-dem op de daarvoor beschikbare gemeentelijke en par- ticuliere gebouwen verkiezingsbiljetten van de S. D. A. P. zouden geplakt worden en de heeren Van der Garde, Coevert, Blok en Broek, alien leden van de soc.-dem. afdeeling ter plaatse, met dit propagandawerk bezig waren, werden zij gevolgd door een groep belangstellenden, die geleidelijk aangroeide. Dat deze groep den plakkers allesbehalve goed gezind was, bleek uit vele opmerkingen en dreigementen en toen de menigte tot plus minus 500 personen was aangegroeid en de sociaal-democraten met steenen gegooid werden, waren dezen genoodzaakt hun werk te staken en voor eigen lijfsbehoud naar hun woningen te vluchten. Noch de gemeente-veldwachter, noch de rijksveldw uchter lieten zich zien en tusschen de menigte bevonden zich mannen als het hoofd der school en leden van den Raad, be stuursleden van Vreemdelingenverkeer, die niet alleen geen enkele poging deden om dit schandaal te verhinderen, maar zelfs met de menigte bleven meeloopen om de plakkers te volgen. Tot half twaalf bleef het rumoerig in het dorp. BLOKKER. Bij beschikking van den Minister van De fensie is aan den dienstplichtige S. Komman- deur, uit deze gemeente, voor goed vrijste!- ling van den militairen dienstplicht verleend. DIRKSHORN. Tot Hoofdingelanden van de banne-Haren- karspel zijn benoemd de heeren C. Francis en J. Zutt Jz. Hoe snel het bij gunstig weder kan groeien, blijkt ook dit jaar weer. Was er begin Mei nog weinig of geen gras, thans ziet men op verschillende lande- rijen reeds de maaimachine in werking. En de oogst valt niet tegen. KOEDIJK. De concerten in den afgeloopen winter ge- geven voor en met medewerking van den Ned. Blindenbond, waarvoor in onze ge meente tevens een commissie werkzaam was, hebben tot uitslag gehad, dat onze plaatsge- noot de heer P. Visser een piano heeft ont- vangen om zich in de muziek verder te ont- wikkelen en zoo mogelijk zelf in zijn onder- houd te voorzien. Voorwaar een mooi resul- taat voor alien, die hier aan hebben medege- werkt. Er komt al weer werk op het terrein der afgebrande huizen. Thins is men begonnen het derde pand op te bouwen voor den brandstoffenhandelaar M. Koger. van van VERTROKKEN PERSONEN. N. Bosman, geen, rijwielhandelaar, Zeglis 124 naar Broek op Langendijk. H. Kouba, R.K., dienstbode, van Ooster- burstraat 6 naar Uitgeest. G. A. op de Weegh, R.K., zonder beroep, van Dijk 19 naar Heijthuizen. M. Smit, N.H., zonder beroep, van Aster- 8traat 19 naar Egmond-binen. J. Bergpost, N.H., en 2 kinderen, geen, van Emmastraat 99 naar Broek op Langendijk M. Hollenberg, R.K., dienstbode, van Doe- lenstraat 43 naar Castricum. J. van Straten, geen, betonwerker, Oudorperdijkje naar Oudorp. S. E. Blauw, N.H., zonder beroep, van 2e Landdwarsstraat 38 naar Oudorp. K. Dros, N.H., ass. huishoudster, v. Hout til 12 naar Texel (de Cocksdorp). W. Schermerhorn, N.H., zonder beroep, van Jaagpad 38 naar Heiloo. Verdronkenoord 72 naar Nijmegen. J. J. Bijlsma, geen, schilder, van Baan- •ingel 35b naar Amsterdam. C. A. van Rees, R.K., winkeljuffrouw, van C. Prins, N.H., vrijwilliger marine, echtge- noote, R.K., en dochter, geen, van Heiligland 14 naar Den Helder. C. van Dijk, N.H., zonder beroep, van Lan- gestraat 51 naar Amsterdam. H. Madderora, N.H., schilder, met vrouw, geen, en 2 kinderen van Omval 454 naar Ou dorp. A. C. Brons, R.K., dienstbode, van Kraan- buurt 4 naar Zandvoort. C. J. Hoogland, R.K., van Koningsweg 51 naar Harenkarspel. N. A. Doffer, R.K. gep. gemeentebode, van Iulpstraat 6a naar Ursem. A. Koper, R.K., zonder beroep, van Heul 15a naar Noordwijk KENNEMERLAND. Binnen enkele dagen zal de exportveiling van aardbeien aanvangen en met groote be- langstelling wordt nagegaan hoe de teelt van dit product zal zijn. De strenge en droge winter heeft zijn spo- ren nagelaten en bovendien hebben rups en tor (beiden insecten die bij de aardbeientelers overbekend zijn) de laatste dagen hun vernie- lend werk vooi tgezet. Of de teelt voor driekwart mislukt is zou den we niet gaarne onderschrijven en de tijd zal moeten leeren of deze pessimistische ge luiden bewaarheid worden. De aanvoer van aardbeien, grootendeels van de koude grond, was al van beteekenis, vooral in Beverwijk en de prijzen waren hoog. We noteerden voor aardbeien met dop 60 tot 85 c i voor vrucht zonder dop 68 tot 90 per 100 K.G. en de handel was vlug met opgaande prijzen. Nog enkele dagen en de aanvoer van asperges is gedaan, daar na den langsten dag de aanvoer ongeveer stil- staat. Zonder twijfel is de aanvoer van ge- noemd product voldoende geweest en de prij zen vrij goed. De noteering voor de afgeloo pen week was in opgaande lijn; voor dik wit 60 tot 77, dik blauw 50 tot 58. dun wit 7 18 tot 28 en dun blauw J 16 tot 28 per 100 bos. Spinazie was een gewild artikel en de aanvoer beperkt, de prijzen waren f 0.80 tot 1.70 per kist. Postelein was ook gewild, de prijzen vrij hoog, n.l. 0.90 tot 1.20 per kist. Bloem- kool had iets van de enorm hooge prijs inge- boet, doch was pietemin nog hoog, de no teering was voor le soort 30 tot 38 en voor 2e soort 15 tot 25 per 100 stuks. De aanvoer van wortelen was beduidend groot en de prijzen bleven op peil, hoewel le soort iets minder gold. We noteerden voor le soort 18 tot f 35 en voor 2e soort 10 tot 15 .per 100 stuks. Rabarber werd in groote kwantums aangevoerd en de handel was iets beter, doch de prijs was laag, de noteering f 1.50 tot 5.50 per 100 bos. De aanvoer van komkommers was vrij groot, de noteering was vrij goed, n.l. voor groene 7 tot 10 en voor gele 8 tot 17 per 100 stuks. De aanvoer van tomaten is nog niet groot, de noteering f 20 tot 36 per 100 K.G. Van de nieuwe groenten kwamen al be- duidende partijtjes. We noteerden voor sper- cieboonen f 85 tot 92, voor peulen 35 tot 52, voor doppers 40 tot 55 en voor tuinboonen 38 tot 42 per 100 K.G. De aanvoer van sla was groot en de han del matig, alleen le soort gold iets meer; de noteering was 1.50 tot 5.50 per 100 stuks. Als nieuwe snufjes werden aangevoerd frambozen en perzikken, die duur waren. De noteering voor frambozen was 0.80 per slofje en voor perzikken 0.07 tot 0.15 per stuk. De overige niet genoemde bosgroenten gold iets meer dan de vorige week. CASTRICUM. WATERINSTALLATIT. Door het polderbestuur van den Castri- cummerpolder is nabij de pompinstallatie, waar voorheen twee bronnen waren aange- sloten op bedoelde installatie, thans een der de bron geslagen waar het water wordt uit- gepompt op een diepte van 65 meter, terwijl de andere bronnen op mindere diepte zich bevinden. Door aansluiting van deze bron kan met een electrische motor meer dan de dubbele hoeveelheid water in den polder wor den gevoerd. Voor het examen van 2e machinist di ploma B ter koopvaardij slaagde dezer da gen de heer C. van der Linde, wonende al- nier. De speldjesdag welke Zondag werd ge- houden ten bate van de vereeniging het „Wit Gele Kruis" heeft een bedrag van ruim £0 opgebracht. ZUID- EN NOORD-SCHERMER. Dinsdagavond hield de afdeeling Zuid- en Ncord-Schermer van de Noord-Hollandsche vereeniging „Het Witte Kruis" hare algemee- ne vergadering, onder voorzitterschap van burgemeester C. de Groot, in het cafe „De Jonge Ruyter" te Groot-Schermer. Gelezen werden van het jaarverslag en het verslag van de afgevaardigde ter algemcene vergadering, alsmede van het jaarverslag tu- berculosebestrijding. Op een ingekomen v:rzoek om eervol ont- slag wegens huwelijk per 1 Augustus a s van Zuster Leegwater als huisbezoekster der t.b.c.-bestrijding werd gunstig beschikt. Een tweetal aanbevelingen van candidaten voor een hoofdbestuurs zetel worden gespro ken. De heer D. Pascha stelde voor, den voor- zitter candidaat te stellen en deze Candida- tuur bij de andere afdeelingen warm, aan te bevelen. Dit werd met algemeene stemmen aangenomen. Op voorstel van den voorzitter werd besloten 12.50 bij te dragen aan de stichting rustoord voor huisvrouwen te Den Dolder van het Groene Kruis. Tegen den aan- staanden winter zal gfctracht worden een cursus in eerste hulp bij ongevallen te doen houden. De voorzitter stelde voor, tot afgevaardig de ter eerstvolgende algemeene vergadering aan te wijzen, den heer Y. Molenaar en tot diens secundus den heer N. Waterdrinker, se- cretaris der afdeeling. De heer Pascha kon zich hiermede niet ver- eenigen. Spreker vond, dat de voorzitter dient te worden afgevaardigd. Indien twee personen zouden worden afge vaardigd is de tweede de secretaris. Zij zijn het beste op de hoogte van de vereenigings- zaken en juist door dit bijwonen der verga dering elders blijven zij ook het best op de hoogte. De heer Molenaar verklaarde dat hij nu onder geen beding meer eene afvaardi- ging zal aanvaarden. De voorzitter zeide, dat men hier van geen persoonlijke kwestie moet maken en om dat bij voorbaat uit te sluiten, stelt hij voor, in elk geval ditmaal den heer Waterdrinker te zenden. Dit werd goedgevonden. De rekeningen van den penningmeester, werden goedgekeurd en vastgesteld als volgt: algemeene dienst 1928: ontvangsten 382.76, uitgaven 181.40i/3, batig saldo 201.35Idafdeeling t.b.c.-bestrijding: ont vangsten 128.00, uitgaven J 239.46, nadee- lig saldo 111.46. De heer Waterdrinker wees er op, dat hij nu juist een jaar geleden tijdelijk voor een jaar het secretariaat op zich heeft genomen. Nu zou spreker echter die functie wel aan een vasten titularis willen overdragen. Op verzoek van den voorzitter zal hij nog tot de volgende najaarsvergadering aanblijven. Naar aanleiding van een voorstel van den secretaris benoemde de voorzitter een com missie tot het onderzoeken van de mogelijk- heden inzake het oprichten van een eenvou- dige zwemgelegenheid aan de Veersloot en van een douche-inrichting in het Witte Kruis- gebouwtje. Deze commissie bestaat uit den voorsteller, het schoolhoofd, de heer Van Stralen, den heer Pascha (als voorsteller, van een douche-inrichting) en den heer Y. Molenaar als bouwkundige. De voorzitter noodigde deze commissie uit binnen een maand haar taak te volvoeren. Spreker wil dan dadelijk weder vergaderen en de zaak nog in dit seizoen in orde doen brengen. Mevrouw Slooten wees op de wenschelijk- heid, om meer te doen voor de t.b.c.-bestrij ding en zou gaarne zien dat de zuster in be- paalde gevallen, door haar genoemd, meer actief zou optreden, door opneming der pa- tienten in een sanatorium te bevorderen. De voorzitter zeide, dat dit het betreden zou zijn van het terrein van den geneesheer en waar- schuwde hiervoor. Mevrouw Slooten vroeg of de voorzitter hiertoe niet het initiatief zou kunnen nemen, waarop deze antwoordde, dat hij om dezelfde redenen dat niet wenscht te doen. Spreker begreep zeer wel, dat Mevrouw Slooten de beste bedoelingen heeft, maar als leeken moeten wij daar afblijven. De heer van Stralen zou het nuttig vinden indien het Witte Kruis in de school een verbandkistje deponeerde. De voorzitter was van oordeel dat zulks niet op den weg der vereeniging ligt, maar gaf in overweging, dit bij het ge- meentebestuur aan te vragen. Op voorstel van den heer Molenaar werd Voor Uwe gezondheid zonder papier 100 pCt. tabak besloten eenig schilderwerk en eventueel tim merwerk te doen verrichten aan het maga zijntje. Spreker wees er op, dat, terwijl het „zijn jaar" als timmerman is, toch aan een ander het plaatsen van een ligtent is opge- dragen. De voorzitter zeide, niet in te zien, dat iemand recht heeft op werk van de ver eeniging. Is er wat onderhoudswerk betreft in dat opzicht een zekere regel, daar kan dan mede worden gerekend, maar als leider van eene vereeniging, behoud ik mij het recht voor weri re laten doen door wie ik dat nuttig vindt en dit te meer, als het spoedig moet worden uitgevoerd. Nadat nog enkele ondergeschikte punten van huishoudelijken aard zijn besproken sloot de voorzitter de bijeenkomst. VOOR BEN POLITIERECHTER. Vervolg. HOOGER BEROEP OVERTREDING TREKHONDENWET. De 37-jarige melkslijter Krijn Corn. v. D te Helder is door den kantonrechter aldaar veroordeeld wegens overtreding van de trekhondenwet, het rijden met een niet goed- gekeurden trekhond op 7 Maart j.l. Verdachte was tegen dit vonnis in hooger beroep en zei, dat hij den hond medevoerde aan een touw en het dier niet voor de kar liet trekken, De hond was afgekeurd en hot begrootte verdachte het dier af te maken. Hij is thans door een automobiel doodgereden De verbalisant, majoor der Rijksveldwacht Hofman, verklaarde, dat de hond met een touw aan zijn halsband aan de kar was be- vestigd en hevig de kar voorttrok, zoodat de bestuurder feitelijk niets te doen had. Ver dachte verklaarde aan verbalisant, dat hij met zijn hond kon doen wat hij wilde Verdachte erkende voorts heden, dat hij niet in het bezit was van een nummerbewijs. De officier zag geen nieuwe gezichtspun- ten en vorderde bekrachtiging van het von nis. waarbij appellant is veroordeeld tot 5 boete of 3 dagen hechtenis. Aangezien verdachte blijft aandringen op het verhoor van den 15-jarigen melkventer de Boer uit de v. Breughelstraat 18 als ge tuige a decharge, werd de zaak geschorst tot a.s. week 10 uur v.m. NOG EENS ONJUISTE AANGIFTE VERMOGENSBELASTING Hierop stond terecht een koopman en ex- ploitant uit Alkmaar, die voor het belasting- jaar 19281929 op een door hem geteekend aangiftebiljet heeft opgegeven in het bezit te zijn van een kapitaal van f 24.860, terwijl later den inspecteur der Directe belastingen bleek, dat verdachte aan effecten, bankdepo- sito's en rekening courant saldo bovendien nog bezat een vermogen van 34.270.69, welk bedrag niet" door hem is aangegeven op bovenaangeduid aangiftebiljet Verdachte werd verded-igd door .nr Schenkeveld. Hij erkende de onjuiste aangifte en zei d- ze aangifte niet te hebben aangedurfd op groxl van huishoiidelijk-e omstandigheden. Ver dachte wenscht echter niet, dat daarover meer wordt gesproken. Na verhoor van den inspecteur, den heer Dibbits en eenige andere getuigen a decharge, waaronder de heer Biersteker de rijksac countant, als getuige-deskundige, komt de of ficier aan het woord tot het houden van zijn requisitoir. Deze, wat de appreciatie van het feit be treft, zich refereerende aan hetgeen dienaan- gaande in de vorige zaak is opgemerkt en releveerende dat de administratie van ver dachte slordig was, vorderde 3000 boete of 100 dagen hechtenis. Mr. Schenkeveld bracht den officier lof voor dit met verzachtende omstandigheden reke ning houdend requisitoir en trachtte met een enkel woord de daad van verdachte te ver- goelijken en begrijpelijk te maken. Pleiter schilderde verdachte voorts als ge- lukkig oorlogsspeculant. Toen heeft hij het belastingontduiken geleerd. Het ging van kwaad tot erger. Over de beteekenis van het feit zelf, bracht pleiter in het midden, dat verdachte is een groote scharrelaar en geen boekhouder. Daar om gelooft pleiter niet dat het een onzettelijke mystificatie is geweest. Verdachte kende zelf zijn vermogen niet. Hieruit mag blijken, dat opzet twijfelachtig is. Na ontdekking heeft hij de gevraagde cautie onmiddellijk gestort Hij is een financieele zwakkeling, hij teekent, hii betaalt, hij doet, hij gelooft. Door de ontdekking, de spannjng en de openbare terechtstelling is volgens pleiters meening een voldoend exempel gesteld. Pleiter verzocht ten slotte clementie in den vorm van een lichtere straf. Na eenige bespreking tusschen rechtbank, inspecteur en verdediger over de navordering wordt overwogen de zaak te schorsen. Het bleek dat de boekhouder van verdachte het volmaakt eens is met den rijksaccountant. Het onderzoek wordt alsnu geschorst tot de zitting van a.s. Dinsdag. DE ULVENHOUTSCHE MOORDZAAK. Voor de rechtbank te Breda is gister, zoo- als gemeld, begonnen de zaak tegen J. F. Mertens en M. de Vugt, beiden verdacht van den gruwelijken moord te Ulvenhout. Het eerst werd behandeld de zaak tegen den verdachte C. de Vugt. Ondervraagd zei verdachte niets te verklaren te hebben. Zijn ontkennende verklaring, voor den rechter- commissaris afgelegd, herhaalde verdachte niet. Hij zou niets verklaren. De getuigenverklaringen. Dr. E. Gommers, als eerste get.-deskundige gehoord, vertelde, dat hij om een uur in den nacht van 25 Sept. den 69-jarigen Van den Burgt deerlijk gebrand en aan het hoofd gewond aantrof in de woning van zijn buren. Overgebracht naar het ziekenhuis. overleed de man daar Dinsdags. En daar HOOG EN LAAG WATER TE BERGEN AAN ZEE. (In Zomertijd). Juni. Hoog water Laag water Dat v.m. nam. v m. nam 21 3.43 4.08 0.14 0.30 22 4.19 4.44 0.50 1.09 23 4.56 5.23 1.28 1.47 HOOG EN LAAG WATER TE EGMOND AAN ZEE. (In Zomertijd). Juni. Dat 21 22 23 Hoog water v.m. nam. 3.40 4 05 416 4.41 4 53 5.20 Laag water v m. nam. 0.02 0.18 0.38 0.57 1.16 1.35 heeft hij zich nog uitgelaten over zijn aan- vallers. Het waren twee zwartgemaakte mannen, een groote en een kleine, die dien nacht in zijn woning drongen en hem sloe- gen Voorts gaf dr. Gommers verklaringen omtrent de doodsoorzaak, evenals dr. Hulst te Leiden, getuige-deskundige, die de eerste sectie op het lijk verrichtte. Behalve de brand- wonden trof de deskundige twaalf wonden aan het hoofd aan. Deze wonden werden vrijwel zeker toegebracht door slagen van een bij verdachte De Vugt in beslag ge- nomen revolver. Een stuk Iaken, dat een del nachtelijke bezoekers voor masker gebruikte, was geheel gel ijk aan de stof van een gor« dijn, hetwelk in de woning van De Vugt werd aangetroffen. De derde deskundige dr. Houben, arts te Bieda, ondei zocht op 30 Sept. eenige wond- jes op de handpalm van verdachte De Vugt en verklaarde. dat deze veroorzaakt konden z'Jn door der vizierkorrel van een revolver waarmee hard geslagen wordt. Verschillende getuigen, die min of meer verzwaiende verklaringen ten opzichte van verdachte deden,, werden nog gehoord. Ook hierop antwoordde hij steeds: „Ik heb niets te verklaren". Als getuige werd nog gehoord een wacht- meester, die uitvoerig mededeelde, wat het slachtoffer van den moord hem bij verschil lende confrontaties gezegd had. Aan zijn college deed verslagene in het ziekenhuis het verhaal van den overval en de brandstich- ting en hij was daarbij zeer normaal. Nog eenige bewoners van Ulvenhout wer den gehoord, die o.m getuigenis aflegden over verdachte's gedrag. In de avondzitting werd de tweede ver dachte, Mertens, gehoord. Hij verklaarde zich niet te herinneren wat hij vroeger ge zegd had en zeide, niets met de zaak te ma ken te hebben, dus ook niets te zullen verkla ren. Een der rechters trachtte hierop Mer tens tot andere gedar hten te brengen. Mer tens bleef echter bij zijn reeds geuite bewe- ring, dat de rechters maar moesten uitzoeken of zijn vroegere verklaringen juist waren. Op een pertinente vraag van den president verklaarde Mertens nogmaals alles verge- ten te zijn en niets te zullen antwoorden. De verdediger deelde daarop mede, dat Mertens door zijn houding bedoelde zich volgens arfikel 219 te verschoonen. Deze houding kon de president niet bewonderen en toen Mertens bleef volharden, ging de recht bank in raadkamer. Na ongeveer anderhalf uur werd verdachte weer voorgeleid. Hij bleef bij zijn verklaring. Daarna werd nogmaals gehoord de ver dachte De Vugt; die ook bleef ontkenncri, en toen mr. Tielman nog eens probeerde den man tot andere gedachten te brengen, heette De Vugt al zijn vroegere verklaringen leu- gens. Daarop nam de off. van justitie requisi toir tegen De Vugt en eischte vijftien jaar ge- vangenisstraf. DE STRAFZAAK-LIEBERMANN Gister heeft mr. D. Giltay Veth zijn plef- dooi gehouden in de zaak Liebermann. Hij kwam tot de conclusie, dat verdachte niet kan worden veroordeeld, omdat hij niet gehad heeft het opzet van de benadeeling van de crediteuren der „Veendammer", omdat hij daadwerkelijk geloofd heeft, dat tegenover die activa, die uit de „Veendammer" zouden worden gehaald, nieuwe activa zouden ko men, hetzij uit de transactie Schim van der -oeff, hetzij uit de transactie-Stegemann, het zij uit de transactie-Paardenkooper. Met zijn phantastisch brein heeft hij aan phantasti- sche menschen en phantastische mogelijkhe- den geloofd, terwijl hij op meer dan schr.n- dalige wijze in den steek werd gelaten door zijn raadslieden, zijn aangewezen bescher- mers. Dit moet in aanmerking genomen worden bij de beoordeeling van den persoon Lieber mann en bij de geheele zaak als zoodanig. A.s. Vrijdag re- en dupliek. DE VOORPOST VAN DEN DOKTER Het zal vier of vijf jaar geleden zijn, dat da Nederl. Vereeniging „Eerste Hulp bij Onge- lukken" een prijsvraag uitschreef voor een pro pa ga nd agesch r i f je over het wezen en doet dief vereeniging. De prijs werd toegewezen aan den heer W. N. van der Hout, journalist in den Haag. Het bekroor.de werkje, dat was ingezonden onder het motto „Wie snel helpt, helpt dubbel" en getiteld ,,De Voorpost van den Dokter", werd door het bestuur der Ver< eemging verspreid, door gebrek aan geld ech ter niet op zoo ruime schaal als gewenscht was. In dat boekje van 12 bladzijden, dat zonder overdrijving een juweeltje mag heeten, wordt aan de hand van enkele dagelijks voorkomen- de, maar daarom niet minder sprekende en pakkende voorbeelden, een betoog opgebouwd, dat onafwijsbaar aan ieder en een iegelijk den plicht voorhoudt, zich met „Eerste Hulp" bezig te houden, ieder op zijn wijze, maar bij voorkeur door het volgen van cursusaen en aansluiting bij een vereeniging op dit gebied voor voortgezette oefening. Zooals gezegd, gebrek aan middelen heeft verhinderd, dat deze voorpost zoo ruim ver spreid en bekend is geworden als het had moeten zijn. De schrijver verdiende beter en men bejammerde, dat zijn lezerskring niet grooter kon zijn. Maar gelukkig kan thans op een gunstig teeken gewezen worden. Zonder twijfel heeft het geschrift meege- werkt aan den duidelijk toenemenden groei1 der vereeniging. Deze bestond. toen het boekje |BAgEI Lei op den orantc band en hoi Dayerlcruis. Pr'Js 15 eta.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 6