DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Bezoekt de MOTORRACES te Alkmaar Uit het Parlement f Anowiwmientsprfjs T)ij vooruitlbetaliiig per 3 maanden f2.ft*, per post f2.50. Eewijsn. 5 ct. Adrertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsrulmw. Brieven franco N,V. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam CO, Tel. Administr. No. 3. BMactle No. 33. VRIJDAG Diredeur: C. KRAK. Hoofdredadeur Tj. N. ADEMA. Postgiro 37060 31 Jill ZIJ, DIE ZICH MET 1 JULI A.S. VOOR MINSTENS 3 MAANDEN OP DIT BLAD ABONNEEREN, ONTVANGEN DE TOT DIEN DATUM VERSCHIJNENDE NUMMERS FRANCO EN GRATIS. DE DIRECTIE. Den Haag, 20 Juni 1929. Hedenavond verschijnt de Memorie van FAntwoord der regeering op het Voorl. Ver- slag der Eerste Kamer over het wetsvoorste1 in zake de financieele verhouding tusschen Rijk en Gemeenten. Volgens usance wordt aan een Memorie van Antwoord aan de Eer ste Kamer de mededeeling vastgeknoopt, dat de Commissie van Rapporteurs de openbare behandeling van het betrekken wetsvoorstel voldoende voorbereid acht, zoodat het slechts van de Kamer afhangt, wanneer zij de zaak wil behandelen. Daar de behandeling van het hier bedoelde ontwerp eenigszins als een spoedzaak wordt beschouwd, stelde heden- morgen de voorzitter voor alvast te besluiten, dat het op 27 Juni aan de orde zal komen. Daartegen kwam verzet: de heeren Reijmer (R.K.) en De Veer (A.R.) vonden dat we! wat erg gehaast en protesteerden. Daartegen- over verklaagde de voorzitter van de Comm. van Rapp., de heer Westerdijk (V.D.), dat zij aandrong op spoedige behandeling. De presi dent wist nu niet recht, hoe hij daarmee aan- moest, doch de heer Rink (Vrijheidsb.) redde hem uit de moeilijkheid door voor te stellen de beslissing tot morgen uit te stellen; dan kun- nen de heeren er nog een nachtje over slapen en met elkaar de zaak eens bespreken. Dit werd goedgevonden. Daarna is de Ziektewet in behandeling ge- nomen. Aan sprekers geen gebrek, maar aan nieuwe inzichten omtrent de zaak wel, wat zeker niet te verwonderen is na de zeer lang- durige behandeling van de zaak in de Tweede Kamer. Laten we ons dus bepalen tot de mededeeling, dat het ontwerp door de meeste sprekers aannemelijk werd geheeten. De hee ren Gelderman (Vrijheidsb.), Reijmer (R.K.I en Danz (S.D.A.P., die voor de pauze het ivoord voerden, deden wel bezwaren hooren, welke als echo's uit de Tweede Kamer klon- ken, maar zij waren niet zoo overwegend, dat zij van plan waren tegen te stemmen. Na de rustpoos .heeft mevr. PothuisSmit (S.DA. P.) zeer uitvoerig hare ergernis uitgespro km over het door de Tweede Kamer aanvaar- de amendement van den heer Aalberse om de ongehuwde moeder buiten de wet te houden De heer Van der Hoeven (C.H.) had er ver volgens geen vrede mede, dat de bijzondere ziekenkassen buiten de regeling waren gehou- den. Maar terwijl eerstgenoemde verklaarde niettemin voor de wet te zullen stemmen, had de heer Van der Hoeven daartegen over wt-gend bezwaar en volgens hem zouden ook de meeste Christelijk-historische leden des- wege met hem tegen het ontwerp stemmen. Minister Slotemaker heeft met groote op gewektheid het wetsvoorstel weder verdedigd en toegelicht. Natuurlijk ook zonder nieuws t; berde te brengen; hij had even wel een paar goede troeven in de handen door er op te kun nen wijzen, dat enkele punten in de wet, die niet naar den zin der sprekers waren, niet aan hem waren te wijten doch bij amendement in de wet waren gebracht. Alleen voor de uit- sluiting van de ongehuwde moeder sprong hij zelf met overtuiging in de bres, omdat zij vol- komen strookte met zijn eerbied voor het hu welijk. Gerepliceerd is er niet en bij de daarop ge- volgde stemming is het ontwerp aangenomen met de groote meerderheid van 23 tegen stemmen. Tegen stemden de Christelijk-Histo rische leden Van der Hoeven, De Vos van Steenwijk en Verkouteren en de anti-revolu tionnair Pollema. Maar wat een schaars be- zochte vergadering Teekenen we nog even aan, dat het alsnu goedgekeurde voorstel op 1 Augustus in wer- kinz zal treden en met 1 Maart 1930 in voile uitvoering zal zijn. Van wat er heden verder verhandeld is, vermelden wij in de eerste plaats, dat de kasvoorschotten aan de Kon. Holl. Lloyd zonder discussie zijn goedge keurd. Alleen de heeren Van Embden (V.D.) en De Gijselaar (C.H.) verzochten aanteeke- ning, dat zich met het voorstel niet konden yereenigen. Na korte discussie heeft de Kamer hare goedkeuring gehecht aan de wijziging van de Leerplichtwet evenals aan de suppletoire In- dische begrootingen. Tegen het voorstel om aan den heer Hoogeboezem een paar mijncon- cessies in Oost-Java te verleenen had de heer Van Embden (V.D.) ernstig bezwaar omdat de regeering zich bij het contract verbond de concessie niet te zullen haasten binnen een periode van 30 jaar. De minister van Kolo nien kon hem-niet overtuigen van de billijk- heid van deze bepaling, opgenomen ten einde den concessionaris meer zekerheid en vastheid in zijn onderneming te verschaffing, waar- door het hem mogelijk zou zijn kapitaal te krijgen. De heer Van Embden vond deze gunst niet rechtmatig en vroeg stemming aan. Daar evenwel het aantal aanwezigen tot een handjevol was geslonken, was de voorzit ter zoo verstandig de stemming tot morgen aan te houden. Het wetsontwerp tot opheffing van het ver- bod van uitvoer van huiden en beenderen is door de Kamer zonder stemming goedge keurd, waarna zij zich tot slot van den mid- dag heeft bezig gehouden met de begrooting van het Wegenfonds. De heer Van der Lande (R.K.) heeft daarbij weder geprotesteerd tegen het uitblijven van definitieve plannen voor een brug over de Waal bij Nijmegen, terwijl deh eer Hermans (S.D.A.P.) klaag- de, dat Arnhem nog steeds geen vaste brug over den Rijn heeft. Minister Van der Vegte heeft het een en ander over de plannen tot bruggenbouw gezegd zonder veel positiefs mede te deden, maar in ieder geval heeft hij den heer Van der Lande genoegen gedaan met de verzekering, dat de voorbereiding voor den bouw van een brug bij Nijmegen reeds vergevorderd is. Morgen komt de begrooting van het Zui- derzeefonds aan de orde. Dagelijksch overzlcht. DE BESPREK1NGEN TE PARIJS. Het onderhoud tusschen Stresemann. Briand en Poincare. Besprekingen over het vergoedingvraagstuk en de conferentie der zes betrokken mo- gendheden. Stresemann, de Duitsche minister van bui- tenlandsche zaken heeft te Parijs een onder houd gehad met Briand en Poncaire. Na afloop van deze bespreking verstrekte Briand aan de pers de mededeeling, dat men overleg had gepleegd over de aanstaande re- geeringsonderhandelingen over het vergoe- dingsvraagstuk en het advies der Commissie van Deskundigen, waaromtrent nog nader diplomatiek overleg zal worden gevoerd, ten einde datum en plaats*vast te stellen voor de naar men hoopt in Juli nog te houden conferentie van de regeeringen der zes bij de zaak betrokken mogendheden. Deze eerste bespreking heeft dus naar alle waarschijnlijkheid gediend om elkaar weder- keerig eens te polsen over de verschillende aan deze zaak verbonden kwesties. Uit Parijs wordt verder nog gemeld, dat de drie staatslieden het hoofdzakelijk hebben gehad over het vraagstuk van de procedure, waarover men het dan ook schijnt eens te zijn geworden. Besloten is, zooveel mogelijk haast te ma- ken met de „liquidatie van den oorlog", zoo dat de parlementaire nog voor hun vacantie de noodige wettelijke sanctie aannemen kun- nen. Indien de Fransche regeering haar zin krijgt en de andere regeeringen even hard willen woortmaken, zou men al in de eerste helft van Juli bijeenkomen, waarschijnlijk er- gens in Zwitserland men spreekt van Lausanne. Omstreeks 20 Juli zouden dan de resultaten van de bespreking aan de Fran sche Kamer kunnen worden voorgelegd en ze zouden kunnen worden goedgekeurd voor den fatalen datum van 1 Augustus. In Fransche kringen is men niet algemeen tevreden over zoon, bijna overhaaste behan deling. Waar men nu aan het werk gaat om den geheelen politieken en economischen toe- stand van Europa te regelen, moet men zich behoorlijk den tijd geven deze zaken te be handelen. Een voordeel kan genoemd worden, dat dan in September, na de vacantie, in overleg kan worden getreden met MacDonald en dat voor het einde van het jaar een algemeene Euro- peesche conferentie zou kunnen worden bij- eengeroepen, waarin den politieken en eco- nomische toestand van Europa wordt be- handeld. Wat het vergoedingsvraagstuk zelf betreft; Frankrijk heeft dit reeds geratificeerd, doch Hoover heeft verklaard, dat de Ver. Staten dit niet behoeven goed te keuren, daar deze geen partij zijn. Dit heeft in Fransche kringen eenige ongerustheid verwekt en de strooming versterkt, die weigert met de schulden af te rekenen voor men zeker is dat het plan- Young door alien aanvaard wordt. Daarnaast zit men met de kwestie van de ontruiming van het Rijnland. Het is wel aan te nemen, dat de heer Stre semann het zijn Franschen ambtgenoot heeft duidelijk gemaakt, dat de bekrachtiging van het door de deskundigen getroffen accoord in den Rijksdag gewaarborgd is, als men van Frankrijk de toezegging zou kunnen verkrij- gen eener onmiddellijke en onvoorwaardelij- ke ontruiming van het Rijnland. In de door Briand aan de pers verstrekte mededeeling wordt hierover echter gezwegen. Blijkbaar zijn dus de moeilijkheden, welke het ontrui- mingsvraagstuk biedt, nog niet overwonnen. Er zijn dus nog verschillende moeilijkhe den uit den weg te ruimen en of alles zoo vlot zal verloopen als men, met het ook op den vervaldag van 1 Augustus wel wenscht, is nog zeer de vraag. Buifeniaffid VOLKENBOND. INTERN. ARBEIDSCONFERENTIE. De gedwongen arbeid De Int. Arbeidsconferentie heeft gistermor gen de discussie over den gedwongen arbeid voortgezet. De vraag betreffende den gedwongen ar beid, dien inlandsche hoofden krachtens de traditie van den inlander mogen eischen, wil den de arbeiders geheel uit de questionaire schrappen, niettegenstaande het feit, dat de vraag uitsluitend ten doel heeft de regeerin gen in de gelegenheid te stellen, aan het Int Arbeidsbureau mede te deelen, welke regle- menten in het belang der arbeiders ziin uitge werkt. De commissie nam een amendement van den Engelsche regeeringsgedelegeerde Ver non aan, waarin deze vraag zoo geredigeerd wordt, dat deze soort van gedwongen arbeid een tijdelijk karakter krijgt en, in afwachting van een totale afschaffing, 'n aantal bescher- mende voorschriftep geglven kunnen worden. Het voorstel der arbeiders werd met 36 tegen 61 stemmen verworpen. Mgr. Nolens steunde het Engelsche amendement. Bij de discussie over de vraag inzake de heerendiensten hield de heer Salim een rede, waarin hij een somber beeld ophing van deu gedwongen arbeid, die in Zuid-Sumatra en op Celebes nog wordt geeischt. Salim vo-egd; er terstond aan toe, dat deze cijfers niet door hem gecontroleerd waren. De Nederlandsche regeering-gedelegeerde Schrieke weerlegde de argumenten in het min- derheidsrapport tegen de vraag inzake de hee rendiensten aangevoerd en verklaarde niet te zullen ingaan op de onaccurate cijfers van den heer Salim. Met 52 tegen 36 stemmen besloot de con ferentie, overeenkomstig het advies van mr. Schrieke, de vraag over de heerendiensten te handhaven. Meer succes hebben de arbeiders gehad met een voorstel, dat beoogde van de regeeringen een uitspraak te vragen over het beginse! van de vakvereenigingsvrijheid, dat door hen in een zeer voorzichtigen vorm was gegoten. Dit voorstel werd gesteund door mgr. Nolens. De conferentie nam met 61 tegen 26 stem- men het voorstel van de arbeiders inzake de vakvo eenigingsvrijheid aan. Daarna kwam de vraag inzake den acht- urendag aan de orde, waarover gistermiddag verder zou worden beraadslaagd. De middagvergadering Bij de voortzetting der besprekingen over den gedwongen arbeid in de Internationale Arbeidsconferentie hebben de arbeidersge- delegeerden nog enkele niet-onbelangrijke successen behaald. Zoo is het amendement, waarbij aan de regeeringen een uitspraak wordt gevraagd over het beginsel van den aehturigen arbeidsdag voor gedwongen ar beid, door de conferentie met 72 tegen 19 stemmen aangenomen. Bovendien nam de conferentie met 59 tegen 49 stemmen een amendement uit het minderheidsrapport der arbeiders aan, dat beoogde de vragenlijst uit te breiden met een paragraaf betreffende de stichting van een internationale controlecom- missie, die toezicht zou moeten houden op de naleving van de te s'uiten conventies op den gedwongen arbeid. Bij de stemming waren de Nederlandsche regeeringsgedelegeerden d: eenige onder de koloniale mogendheden, die voor dit denkbeeld stemden. De vragenlijst is daarna in haar geheel met 83 tegen 17 stem- men aangenomen. De tweede vragenlijst, be- trekking hebbende op een aanbeveling inzake den gedwongen arbeid, werd zonder discussie en met algemeene stemmen aangenomen. Met 101 tegen 15 stemmen besloot de con ferentie daarop, het vraagstuk van Hen ge dwongen arbeid op de agenda van de confe rentie van 1930 te plaatsen. Het doel is, het volgend jaar een eonventie en een aanbeve ling over den gedwongen arbeid te doen aan nemen nadat de regeeringen over de vragen- lijsten geraadpleegd zullen zijn. Poenale sanctie. Redevoeringen van Kupers, Nolst Trenite en No lens. Daarna was aan de orde een motie, waarbij de conferentie op voorstel van de arbeiders- groep aandringt op spoedige behandeling van andere vormen van arbeidsdwang. Hier- bij heeft zij in het bijzonder den contractar- beid op langen termijn op het oog. Hierover hield de Nederlandsche arbeidersgedelegeer- de Kupers een uitvoerige rede, waarin hij een bizonder sombere voorstelling gaf van de werking van de poenale sanctie in Indie. Volgens spreker zou het aannemelijk zijn, onderscheid te maken tusschen gedwongen arbeid, en contractarbeid onder poenale sanctie, wannneer niet de inlandsche arbeider behoorde tot een economisch zwakke groep, die over geen enkel verweermiddel der Wes- tersche arbeiders beschikt. Kupers schetste in all bijzonderheden de nadeelen z.i. aan het stelsel verbonden. De oorzaken van alles moeten eenerzijds in het rasverschil, ander- zijds in de werving gezocht worden. Vervolgens stond spreker stil bij voorbeel den van werving van arbeiders op korten ter mijn zonder poenale sanctie. Volgens spreker zijn zoowel de loonen als de sociale omstan- digheden alsdan beter, terwijl desertie nau- welijks voorkomt en er slechts zelden sprak is van bloedige arbeidsconflicten. Kupers erkende, dat de Nederlandsch-In- dische regeering den laatsten tijd haar aan dacht heeft besteed aan een betere wervings methode en de pogingen, die zijn gedaan om vrije arbeidskrachten aan te werven, krachtig heeft gesteund. Hij betoogde verder echter, dat de contract arbeiders onder poenale sanctie feitelijk aan handen en voeten aan de ondernming gebon den zijn en leven in een staat van slavernij. De arbeid onder poenale sanctie is volgens Kupers een euvel, dat zoo spoedig mogelijk moet verdwijnen. Het wees vervolgens op de pogingen, die in Nederlandsch-Indie zijn gedaan om dit stelsel af te schaffen, en erkende dat de tegen woordige regeering bereid is, er zooveel mo gelijk mede te breken. De rede van Kupers werd beantwoord door den Nederlandschen werkgevers-deskundig prof. Nolst Trenite, die een woord van ernstig Jubiieumwedsirijden 25-jarig bestaan der K. N. M. V. - ZOYDAG 23 JUYI 1929, aanvang een uur. „ALCMARIA" V. V. V, protest deed hooren tegen de zeer partijdige en overdreven voorstelling van den heer Kupers. Prof Nolst Trenite zag er van af, alle overdrijvingen van Kupers te weerleggen Tegenover de eenzijdige voorstellingen van Kupers stelde spreker het oordeel van een oud-inspecteur-generaal van den landbouw uit Indo-China, die eenigen tijd geleden een studiereis langs de Oostkust van Sumatra heeft gemaakt. De poenale sanctie, die in Indie met groote gematigdheid wordt toegepast, is volgens de- zen schrijver een beslissende factor geweest in de ontwikkeling der plantages. Arbeiders, die aanvankelijk niet tot regel- matig werk zijn te bewerken, worden er door tot een arbeidzaam leven gebracht, terwijl de meerderheid der arbeiders na afloop van het contract een nieuwe verbintenis aangaat. Mgr. Nolens wees er op, dat de Neder- landsch-Indische regeering bezig is, de poe nale sanctie af te schaffen en dat de desbe- treffende ordonnantie reeds in voorbereiding is. Nolens verklaarde echter, tegen de motie geen bezwaar te hebben. Hij deed verder uit- komen, dat Nederlandsch-Indie niet de eeni ge mogendheid is, die bij dit vraagstuk be trokken is. De resolutie werd daarop met 64 tegen 21 stemmen aangenomen. DUITSCHLAND. DE HERSTELREGELING. In den Beierschen landdag. In den Beierschen landdag heeft minister Schmelzle gistermorgen, sprekende over de conferentie der deskundigen te Parijs, ge zegd: „Misschien zijn deze onderhandelin- gen nog te vroeg ingeleid, misschien was de samenstelling der Duitsche delegatie te een- zijdig, maar hoe dit zij, in elk geval blijft de uitslag ver ten aChter bij wat het Duitsche rijk, volk, cultuur en economisch leven hadden mogen verwachten. En de Duitsch-Nationalen. In een protestvergadering van de afdeeling Berlijn der Duitsch nationale partij heeft de Rijksdagafgevaardigde Freytag-Loringhofen Woensdag meegedeeld, dat de partij zou trachten, een referendum over het plan- Young uit te lokken. Indien dit niet mocht ge- lukken, zou de partij ageeren voor een referen dum over de „leugen dat Duitschland verant- woordelijk is voor den wereldoorlog". De Stahlhelm is bereid met de partij samen te werken en haar het initiatief te laten. De vergadering heeft eenstemm:» een motie aangenomen, waarin tegen de Parijsche over- eenkomst met nadruk wordt geprotesteerd en den Rijksdag wordt verzocht, ratificatie te weigeren. SCHEIDSRECHTERLIJKE UITSPRAAK. Voor de mijnen in het Roerge- bied. Voor de mijnen in het Roergebied is Don- derdag een scheidsrecht-erlijke uitspraak ge- veld, volgens welke de bepalingen voor over- werk en het minimumloon voor arbeiders met aangenomen werk tot 30 September 1930 onv-eraaderd blijven. De verlofdagen worden voor de jongste en oudste arbeiders uitge- breid. DE HAMBURGSCHE HAVEN. Naar het W. B. uit Hamburg meldt, heeft het stadsbestuur besloten tot den aanleg van een reeks havenwerken; o.a werd een bedrag van 10 600.000 M. goedgekeurd voor uitbrei- ding van de Z. W. haven. zien of deze hiaat in het duister gebeuren van dien ongelukkigen Novembernacht in den loop van het proces zal kunnen worden aangevuld. SCHEEPJE VERGAAN. De opvarenden gered. Naar uit Odense gemeld wordt, is de Duitsche barkas Orion uit Krausend op weg van Hamburg naar Odense ten Zuiden van het eiland Samsoe lek geworden en gezon- ken. De drie opvarenden konden doo,r een stoomschip worden gered. GEWELDIGE BOSCHBRAND. In Oost-Pommeren, In het 11000 morgen groote Ponickeler- Forst in het district Rummelsburg woedt sedert gistermiddag vroeg een geweldige boschbrand, die ten gevolge van de droogte met razende snelheid om zich heengrijpt. Volgens schatting staat ruim 6000 morgen bosch in brand, terwijl er geen mogelijkheid bestaat het vuur te stuiten. De ter plaatse aanwezige brandweer uit de omliggende plaatsen moet zieh beperken tot bij Treblin is geruimen tijd in groot gevaar geweest. Tot ver in den omtrek is de brand, die dreigt over te slaan op de aangrenzende wouden (Forsten genaamd) zichtbaar. SMOKKELAARSBENDE VEROORDEELD. Mitlioenen Mark boete. De Schepenrechtbank te Keulen heeft uit spraak gedaan in de groote smokkelaffaire, waarbij 17 personen terechtstonden, die sedert het jaar 1926 tabak, sigaretten, choco- lade en koffie uit Nederland naar Duitsch land hadden gesmokkeld. De voornaamste beklaagde, een vrouw, die de smokkelwaren had opgekocht, kreeg een boete van Wi mil- lioen mark. De leider van de smokkelaars- bende, een monteur, werd tot anderhalf jaar gevangenisstraf en 1 1/4 millioen mark boe<* veroordeeld. HITTE VERWACHT. Volgens de meteorologische instellingen zal het in geheel Duitschland heerschende warme zomerweer voorloopig aanhouden. Verwacht wordt, dat de temperatuur nog zal stijgen. DE DOOD VAN EEN NAT. SOC. Ongeluk of moord? Onder vrij groote belangstelling is te BerlinSchoneberg het proces begonnen tegen een aantal arbeiders. beschuldigd den nat. soc. koopman Hans Kiitemeyer in den nacht van 17 Nov. na een vechtpartij in het Landwehrkanal te hebben verdronken. Kiitemeyer had op 16 Nov. in het Sport- palast aan een vergadering van Hitlerianen d-eelgenomen, had na afloop met kameraden onder een glas bier nog wat nagepraat en was des nachts in eenigszins vroolijke stem ming met twee aanwezigen naar huis ge- gaan. Onderweg zijn zij aan het vechten ge- raakt met ongeveer 22 arbeiders, die in een straat bezig waren met het repareeren van den weg. De nationaal soc. waren gevlucht en tot driemaal toe was Kiitemeyer door de tegen- partij ingehaald en mishandeld. Dit gebeurde om drie uur's nachts. De man is om half zes verdronken. Wat er in den tusschentijd met hem is gebeurd, heeft men niet kunnen ont- dekken. Met eenige spanning wordt er naar uitge-. ONTPLOFFING. Vier zwaargewonden. Gistermiddag tegen een uur ontstond op een motorboot, die op de Spree voor anker lag, een ontploffing bij het bijvullen met ben zine. De uit vier man bestaande bemanning werd zwaar gewond, terwijl de boot geheel uitbrandde. ENGELAND. MACDONALD VLIEGT NAAR LONDEN TERUG. MacDonald, de eerste-minister, is gister- ochtend met een vliegtuig uit Lossiemouth naar Londen teruggekeerd. Het was de eerste maal dat een Britsch eerste-minister voor een officieele reis van een luchtvervoermiddel gebruik maakte. Heden zal MacDonald den kabinetsraad voor het ontwerpen van de troonrede presi- deeren. DE OVERSTROOMING IN BRITSCH-INDIe. Uit Sylhet, in Assam, wordt nader gemelt dat er in alle districten van Sylhet en Sachar waar thee verbouwd wordt, tengevolge van de overstroomingen groote ellende heerscht Tal van dorpen staan onder water. De be- woners hebben hun bezittingen en hun kud- den moeten achterlaten en zijn bij duizenden gevlucht. Zij lijden nu gebrek en ook moet er cholera onder hen heerschen, waardoor de reeds emstige toestand nog verergerd wordt. DE OPENING VAN DE ZITTING VAN HET LAGERHUIS. Gisteren is officieel bekend gemaakt, dat de plechtige opening van de zitting van het Lagerhuis op Dinsdag 2 Juli zal geschieden. Het is nog niet bekend, of de koning zelf de Troonrede zal kunnen voorlezen, maar het werd niet waarschijnlijk geacht. DE BETREKKINGEN MET EGYPTE. Een verklaring van den Egyp tischen premier. Mohamed Pasja Mahmoed, de premier van Egypte, die thans Engeland bezoekt, ver klaarde in een interview, dat hij de hoop koestert dat de banden van vriendschap tus schen de beide landen een genoegzamen waarborg zullen zijn om in de toekomst mede te helpen tot het oplossen van de Egyptische kwestie. Mahmoed is er zeker van, <tet de Britsche belangen niet onvereenigbaar zijn met de volledige onafhankelijkheid van Egypte. ZUID-SLAVI8. DE HEKS VAN PANCSOWA. Beschuldigd van minstens 50 moorden In de stad Pancsowa in het Banaat, vroe- ger tot Hongarije behoorend, is thans het pro ces begonnen tegen de „heks van Pancsowa", beschuldigd van ministens 50 moottkn. v COMMIT. Ha ^sr-TPrTT'Hf? ^r-r -ri \Joirfj/-\f I

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1