VRIJSTELLING RIJWIELBELASTING 1929-1930 MELKONIAN GRATIS Kampeeren Ter veraaehtiug en geneziiig van stuk- geloopen voeten, zadelpijn, zonnebrand, ontvellingen, muggebeten, schrijnen en 8metten, moet men steeds voorzien zijn van een doos of tube Coos 30, 60, tube 80 ct. PUROL MEINEED GEPLEEGD VOOR HET KANTONGERECHT TE HELDER De veehouderszoon Jacob Pieter E. te Te- xel had op 26 Maart voor den kantonrechter te Helder, gedurende de behandeling van een iachtwet overtrading een als onder eede ge- hoord gtuige e enverklaring afgelegd, die valsch was en in strijd met de waarheid, voor welke meineed hij thans terecht stond. Jacob E. had verklaard dat den verdacht? SOT W/70 IK/-,, T - zijn neef Pieter Bremer den geheelen dag niet W 72 Willsie. Lydia of thft pines. (G.) had gezien, terwijl bleek dat hij met hem in Duitsche letterkunde. Tooneelwerken. 832 B 14 H. Bahr. Das Konzert. 832 W 31 F. Wedekind. Friihlings Erwachen Romans. 833 B 79e Ida Boy—Ed. E in Echo. (G.) 833 G 36 G. af Geijerstam. Pastor Hallin (G.) 833 H 73 b F. Hollaender. Die Briefe des Fraulein Brandt. (G.) 833 H 73 cCharlotte Adutti. (G.) 833 S 87.3 E. Stilgebauer. Die Liigner des Lebens. DI. 1. Das Liebesnest. (G.) 833 W 85.5 Anny Wothe. Der Berg des Lichts. (G.) Wetenschappelijke werken. 283 P 90 K. E. Proost en G. Horreiis de Haas. Het vrijzinnig-protestantis- me. DI. 3 in zijne verhouding tot cultuur, wetenschap, kunst, mo- 335 R 64 Henr. Roland Hoist—v. d. Schalk. raal en opvoeding. De weg tot eenheid. 570.2 L 73 v. W. J. Long. Het vroolijke boschtooneel. 580 R 89 J oh. Ruys. De paddenstoelen van Nederland. 641 W 79 ij. Marline Wiitop Koning. IJs, verfrisschende dranken, vruchten- schotels; recepten. 641 W 79 zZomergerechtenkou de schotels en hors (Foeuvres; re cepten. ■?09 L 95 H. Luns. Tien wandelingen in Flo rence. 750 B 77 Sandro Botticelli; des Meisters Werke; (Album). Reisboeken. In Nederland: 914.1 J 40 IV A. Jolles. Wandelingen door Nederland; dl. 4. Zuid-Gel- derland. (G.) In het Buitenland: 914.3 R 31 H. Reimann. Das Buch von Leipzig. 914.3 S 33 P. Scher en H. Sinsheimer. Das Buch von Munchen. 914.3 W 31 H. von Wedderkop. Das Buch von Koln, Dusseldorf, Bonn 914.9 H 52 G. Herczeg. Das Buch von Un- garn und Budapest. 914.9 H 66 L. Hirschfeld. Das Buch von Wien. (G.) Geschenk. Rechtszaken VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van Maandag 24 Jurii.) ERNSTIGE MISHANDELING De niet ter zitting verschenen Zuiderzee frerker Willem K. is opgeroepen als verdaeh te, ten einde zich te verantwoorden terzakt een niet bepaald geringe mishandeling van den machinist Albert Buiterhek, die hij op 21 Febr. te Barsingerhorn in het gelaat heeft ge stagen, hem getrapt en geschopt en ten slotte hem met een mes in den rug had gestoken. De twee combattanten zijn al vechtende van den dijk afgerold. De machinist had zich voor de bekomen snede n den rug onder genees kundige behandeling moeten stellen Gevorderd werd op grond van het jachtveld aanwezig was geweest. Eisch in deze hoogst ernstige zaak 2 maanden ge- vangenisstraf. Vonnis 200 boete of 3 maanden hechte- ms. BE LEE DIG ING VAN EEN AMBTE- NAAR. De expediteur Joh. K. in Hoorn had op 24 April den rij ks veld wach ter Jacob Slegt, ge- stationeerd te Oostwoud, in Midwoud belee- digd, door hem te kwalificeeren als een „staatsruifvreeter". Verdaeh te, een driftig persoon, was uit zijn humeur omdat hij werd gecontroleerd door verbalisant en een ambtenaar der directe be- lastingen met betekking tot de wegenbelas ting, en toen geen inschrijvingsbiljet kon too- nen. Eisch 30 boete of 30 dagen. Vonnis 25 boete of 25 dagen. DIEFSTAL VAN TE VELD STAANDE NARCISSEN. De niet verschenen verdachte Gerardus T te Castricum heeft op 5 Mei een aantal nar- cissen, eigendom van den bollenkweeker Hee re afgesneden en zich wederrechterlijk toege- eigend. Gevorderd werd 20 boete of 20 da gen. Vonnis conform eisch. ERFVREDEBREUK. De 22-jarige visscher Leendert B. te Eg mond aan Zee, in den nacht van 4 op 5 Mei wederrechterlijk zich bevindende op het afgesloten erf in gebruik bij de familie K Wijker aldaar, had zich niet op de eerste vordering van de huisvrouw Wilhelmina Zwart verwijderd en staat deswege terecht Verdachte deed het voorkomen of de vrouw wier man op zee was, hem verwachtte, doch de politierechter noemt half 2 in den nacht geen geschikte visitetijd en trekt deze bewee- ring in twijfel. Juffr. Wijker zei meermalen door verdachte te zijn lastig gevallen. Eisch 35 boete of 35 dagen. Vonnis 25 boete of 25 dagen VER NIE LING. De arbeider Joh. K. te Alkmaar is niet aan wezig om terecht te staan terzake het feit. dat hij op 21 Mei in beschonken toestand 2 glasruiten had vernield van de eel, waarin hij wegens den kennelijken staat, waarin hij verkeerde was opgeborgen. K. bezigde tot het plgen van dit yernielingswerk zijn schoenen Ook heeft K. in dienzelfden avond met be- hulp van een rijwiel een glasruit verbrijzeld in een welbekend danslocaal aldaar. De schade is aan den eigenaar betaald. De officier eischt tegen verdachte, die zich aan veelvuldig drankmisbruik maakt, 2 x 40 boete of 2 x 40 dagen. Vonnis 2 x 15 boete of 2 x 15 dagen. EENVOUDIGE BELEEDIGING, De niet aanwezige inwoner van Castricum Jan-M. heeft op 5 Mei den getuige Ytse Bei- tema niet zooeven beleedigd door hem een schoft, 'n schurk en 'n ploert te noemen. De beleedigde zegt geenerlei aanleiding te heb ben gegeven tot deze beleediging. Verdachte is een buurman van getuige. Eisch en vonnis 15 boete of 15 dagen. OPLICHT1NG DOOR EEN PSYCHOPAAT. Voortgezet wordt de behandelng van de zaak tegen J. W. thans in Groningen ge- detineerd, welke verdachte zich heeft schu' Betaa.lt dit jaar Uw Rijwiel- belasting niet zelf, daar U een rijwielbelastingplaatje kunt bekomen tegen inlevering van slechts 150 der Coupons, verpakt bij de bekende Egyptian 41^ Cigarettes Deze buitengewone aanbieding is slechts geldig tot en met 14 Aug. 1929. weg te ruimen. Hiervoor is hij een paar rriaal maai naar Den Haag geweest, om op die on- billijkheid te wijzen en tot zijn. genoegen is dan ook art. 104 gewijzigd. De heer Van Zoonen vroeg of de hekk-n voor de erven, waar de slooten gedempt waren, niet spoedig geplaatst konden- word en. De voorzitter zeide, dat dit werk niet eerder uitgevoerd kon worden, voordat be- sloten was welke beharding er zou komen. Nu dit pas is besloten, worden de hekk»n spoedig geplaatst. WIERINGERWAARD. De 57-jarige D. J. K., telegraafarbeider, wonende te Lexmond, in dienst bij de firma van den Berg te Waddinxveen, welke firma verschillende werkzaamheden heeft aangeno- men aan de rijkstelegraaf, is Maandagmid- dag uit een 7 meter hooge telegraafpaal ge- vallen. Hij zou juist naar beneden klimmen en had de riem, waarmede hij zich in den re- gel vastmaakt, losgemaakt. Door den harden wind geraakte hij zijn evenwicht lAvijt en viel. nij heeft zijn rechterarm gebroken, terwijl hij ook erg klaagde over pijn in zijn been en rechterzijde. Dr. Schroder heeft een nood- verband gelegd, waarna deze een ziekenauto uit Alkmaar heeft ontboden, waarmede de patient naar het Neutraal Ziekenhuis werd vervoerd. den ernst gen aard van't misdrijf en den slechten con- dig gemaakt aan oplichting, gepleegd te Hel- duitestaat van verdachte. die een querulant der. Verdachte is psychiatrisch onderzocht en persoon is, f 75 boete of 60 dagen hechte- bevonden een psychopaat te zijn. De officier nis. Vonnis echter luidt: 6 weken gevangenis- straf. VERNIELING VAN EEN POLDER- HEK. Deze zaak contra Arie B. en Jan K.. beide te H.H.-waard, die zich hadden schuldig ge maakt aan vernielin? van een hek, eigen dom van den polder Hensbroek is reeds een- eischte formeel 5 boete, ten einde hem ter beschikking der regeering te stellen. De verdediger mr. Prins acht het meer ge- schikt verdachte te veroordeelen tot een voor waardelijke geldboete, overigens refereert pleiter zich aan het requisitoir. Verdachte, buitengewoon welbespraakt, ver- Wzwkt in een vloeiende rede een voorwaarde- maal ter zitting behandeld en toen verwezen I JijA'e straf en toont er geen voorstander van naar de instructie voor nader onderzoek. De le ZIJn om a's psychopaat ter beschikking van behandeling werd thans voortgezet en de te worden gesteld. en officier gaf in zijn repuisitoir te kennen, dat hij vrijspraak zou vragen omdat de zaak noj altijd onopgehelderd bleek te zijn. ondank. dit gehouden onderzoek. De oolitierechter sprak Arie B. vrij en veroordeelde Jan K. tot f 1 boete of 1 dag hechtenis terzake vernie ling. AANRANDING VAN EER EN GOEDEN NAAM De rentenier Cornell's B.'te Boosingerhorn stond terecht als verdacht de eer en goeden naam te hebben aangerand van zekeren hee Prins, omtrent wien hij ugen het echtpaar Swaars op 2 verschillende tijdstippen had medegedeeld dat deze amoureuze betrekkingen onderhield met mej. T. N., echtgenoote P D. te Schagen. De belasterde heer J. C. Prins, rijwielhersteller te Schagen, wien deze praat- jes ter oore kwamen heeft tegen B. een klacht ingediend. Deze wordt door den politierechter krach- tig onder handen cenomen over schandelijk; brieven, die hij heeft geschreven en verzonden omtrent deze juffrcuw D. en eenige andere personen, met wie zij volgens schrijver in re latie zou staan. De verdachte is de huisheer van mej. D welke omstandigheid heel wat te denken gaf, in verband met diens handelingen. Verdachte beweert niets gezegd te hebben over zekere betrekkingen tusschen mej. D. en den heer Prins, doch hii heeft alleen gezegd dat Prins bij die familie aan huis kwam. Swaars zegt die praaties niet geloofd te heb- i7e?en. )'uffrouw Swaars had verdachte ook dergelijke eerroovende insinuaties gebe zigd. Juffr. Swaars had de veronderstelling geuit of B. soms niet goed wijs was. De officier acht de zaak ernstig genoef om tegen verdachte B. 150 boete of 60 da" gen te vorderen, waarop hij werd veroordeeld tot deze straf en voorts door een scherpe re- primande op zijn ongeoorloofd optreden werd gewezen. Vedachte had op 't kantie af de gevange- ms kunnen ontloopen, zooals kan worden on- gemaakt uit de overwegingen van den pol'i- nerechter De politierechter is van een andere mee- ning en veroordeelde verdachte tot 2 dagen gevangenisstraf met last dat hij daarna ter beschikking der regeering zal worden gesteld. Hierna sluiting. MEERVOUDIGE STRAFKAMER. Zitting van Dinsdag 25 Juni. Piet E d«i Haag en Jozef M. te Rotter dam. Gelegenheid geven tot hazardspd (wed- den op draverijen der Kennemer Sportclub. Beiden vrijgesproken. Klaas R. te Alkmaar. Onjuiste aangifte van vermogensbelasting. 800 boete of 80 dagen. Froiriwciaai nieuwe OUDE NIEDORP. n 0 Raadsvergadering. j Kaad dezer gemeente vergaderde Maandag 24 Juni des namiddags te 1Y, uur onder voorzitterschap van den burgemeester, tevens secretaris. Allen waren aanwezig. Ingekomen was o.a. een schrijven van Ged. Staten d.d. 29 Mei jl. no. 30 ten geleide van een afschrift van een uittreksel uit het Kon Besluit van 2 Mei 1929 no. 32 houdende goedkeuring van het raadsbesluit van 14 Maart jl. tot vaststelling van het vermenig- vuldigingscijfer Plaatsel. Ink. Belasting dienst 1929—1930. A'lle ingekomen stukken werden voor ken- nisgeving aangenomen. Verder deelde de voorzitter mede, dat de couw van een verwerkingsinrich ting voor vleeschkeuringsdienst. kring Barsingerhorn, is opgedragen aan den heer de Groot voor 73900 en dat een leening is aangegaan van 125000 bij de ver. van Ned1, gemeenten; dat door de Tweede Kamer een amende- raent van Gerhard is aangenomen tot wijzi- ging van Art. 104 L. O. Wit 1920, waardoor onze gemeente vanaf 1922—1927 het inge- gehouden schoolgeld niet meer tehoeft te be- talen; dat de verbreeding van den Oude Niedorperweg naar Verlaat is opgedragen aan den laagsten inschrijver Nap te Lutje- winkel. Voorstel van B. en W. tot vaststelling eener verordening op het openbaar gewoon lager onderwijs. Na behandeling werd deze ver ordening onveranderd vastgesteld. Een concept besluit tot wijziging der be- grooting dienst 1928 en een tot wijziging der fcegrooting dienst 1929 werden onveranderd aangenomen. Voorstel van B. en W. tot wijziging en aanvulling der verordening op de heffing van leges ter secretarie en van rechten wegens verriclitingen van de ambtenaren van den Burgtrlijken stand. Na eenige toelichting van den voorzitter met algemeene stemmen aangenomen. Voorstel tot vaststelling van eene instructie: a. op het schoonmaken der schoollokalen. b op het toezicht en de hulp bij het gebruik der schoolbaden. Na voorlezing onveranderd aangenomen. Voorstel om M. Smit aan te stellen als be- steller van vrachtgoeduen vanaf het station Noo. dseharwcude der N. S. naar de gemeen te Oude Niedorp. De voorzitter deelde mede dat C. Kooij als zoodanig had bedankt. Voorstel' B. en W. aangenomen. Voorstel van B. en W. om hun college een crediet te verleenen voor het aanbrengen van een andere brug over de Leijervaart ter vervanging van de bestaande houten Leijer- brug. De voorzitter deelde mede dat de bestaande brug af was en niet meer is te herstellen. De heer Bakker vroeg of een vaste brug niet beter was. De voorzitter zeide dat dit niet ging, dan werd de brug te hoog. Na eenige bespreking werd B. en W. een crediet verleend van 2700 voor het maken van een nieuwe brug of elders een andere brug over te nemen. Voorstel tot vaststelling eener nieuwe ver ordening op de heffing van gelden voor het gebruik van de laad- en losplaats te Oude Niedorp, zoomede eener nieuwe-verordening op de invordering dier gelden, een en ander met intrekking der verordeningen vastgesteld ter openbare raadsvergadering van 14 Maart j.l. Na toelichting van den voorzitter werd deze verordening onveranderd vastgesteld. Voorstel om met intrekking van het raads besluit van 14 Maart jl. aan B. en W een crediet te verleenen van 400 voor een nieu wen aanlegsteiger te Oude Niedorp (bij P Meereboer). De voorzitter deelde mede dat bij het vo- rige raadsbesluit een crediet werd verleend van 250. Op voorstel van den heer Bakker werd be sloten den steiger langer te maken, waar door de kosten hooger worden en alzoo een crediet van 400 noodig is. Het voorstel B. en W. werd aangenmen. Voorstel tot aankoop van ongeveer 2500 M2. grond van W. F. Smits en Nicolaas bmits, beiden wonende te Nijmegen, zulks ten behoeve van de verbreeding van den Oude Niedorperweg nabij het Verlaat en tot ver- koop aan genoemde personen van het perceei Weiland Sectie C. No 104, gr. 0.79.40 H.A. De voorzitter zeide hierover niet veel te zeggen, in commissie is dit reeds eerder be sproken Zonaer hoofdelijke stemmen werd dit voorstel dan ook aangenomen. Voorstel om aan Th. Droog te De Weel te verkoopen een perceei grond in de zg. „Bul- lenweid". B. en W. stelden voor aan den heer Droog 10 snees grond te verkoopen voor 1000 met voorwaarden dat hij binnen 10 jaar op dien grond een woning laat bouwen. De heer J. Bakker deelde mede dat zijn broer, Th. Bakker, reeds eerder had ge- vraagd om dien grond te koopen en op deze condities wilde hij zeker ook dien grond koo pen. Spr. vond voor het bouwen van een huis den termijn te lang, hij meende dat die grond bestemd was voor bouwterrein. De heer Van Zoonen meende, dat die grond bestemd was voor aanvrage volgens de land- arbeiderswet. Ook de heer Kriller was deze meening toegedaan. De heer J. Wit deelde mede dat heel zeker nog wel een aanvraag zou inkomen van een landarbeider. Na nog eenige bespreking stelde de heer Van Zoonen voor, 10 snees aan Th. Droog te verkoopen met de bepaljng binnen 2 jaar een woning te bouwen op dien grond. De voorzitter deelde mede dat B. en W. dit voorstel wel over wilden nemen. Algemeen werd dit voorstel aangenomen met de bepa- ling om binnen 2 jaar een woning op dien grond te bouwen. Voorstel inzake het aanbrengen eener nieuwe verharding op den Oude Niedorper weg vanaf de z.g. steenenpijp tot waar de grintweg naar het Verlaat aanvangt. De voorzitter deelde mede, dat de verbree ding van dien weg nu klaar is en dat nu de vraag is, welke beharding er moet komen: een wegbedekking met straatklinkers of een andere gesloten dek. Verschillende inlichtin- gen zijn door B en W. gevraagd en gekregen en ook is door spr. op verschillende plaatsen een kijkje genomen. Inlichtingen zijn bekomen van deskun- digen. De wegen in de Haarlemmermeer ge maakt van teerporfier, waren in uitstekenden toestand. Onder leiding van den hoofdop- zichter van de Prov. Waterstaat hebben de heeren dit de vorige week zelf waargenomen. De heer Kriller vond het wenschelijk den weg dan te beharden tot perceei Kort. B. en W. vonden dit goed. De weg zou dan aanbe- steed worden en voor 15 Sept. a.s. klaar moe ten zijn. De heer Van Zoonen vroeg hoe breed de weg behard werd. De voorzitter antwoordde, dat de bedoe- ling van B. en W. was 5 Meter en de zij- kar.ten of berm verder te bestraten met uit- komende klinkers. De heer Van Zoonen zou graag zien dat de banne de zijwegen bij het raadhuis en bij G. de Heer, waarvan zij eigenares is, tege- lij'k ook behardde met deze porfier. B. en W zullen het voorstellen aan de banne in over- weging geven De heer Wit vond dat 4lA M. beharding breed genoeg was, ook de Reijdersweg is 4 Yi M. De voorzitter deelde mede, dat de zij- kanten toch behard werden, dus het heel zeker niet goedkooper zou zijn om den weg 4 lA M. te maken. De heer Ligthart meende dat tot de huizen toe bestraten niet noodig was. Na nog al een langdurige gedachtenwisseling werd het voorstel van B. en W. aangenomen met 1 stem tegen, die van J. Ligthart. Voorstel tot het aanbrengen van eenige brandkranen te Oude Niedorp. De voorzitter deelde mede, dat hier in het dorp niet overal voldoende water is voor de brandspuiten bij eventueelen brand. En nu de weg toch opengebroken wordt, zal het goed zijn enkele brand'kranen te laten aan brengen. Hiervoor werd na eenige bespreking een crediet verleend van 800 aan B. en W. voor aanschaffen van enkele brandkranen. De heeren Wit, Bakker en Ligthart stem- den tegen. Voorstel om B. en W. te machtigen aan te gaan eene geldleening van ten hoogste .iOCOO a pari en op een renfevoet van ten hoogste 4 3/4 pCt De voorzitter zeide, dat B. en W. boven- genoemd voorstel wijzigen in een kasgeld- leening, om later, als de verschillende werken zijn afgeloopen, een leening te sluiten, dan is er precies bekend hoe groot de leening moet zijn. Besloten werd een kasgeldleening aan te gaan, groot 2300. Bij de rondvraag deelde de heer Wit mede dat het bord van standplaats voor woon- wagens weg was. De voorzitter zeide, dat dit bij het werlc op- nemen was ontdekt en er een ander komt. De heer Tromp zeide, dat de heeren bij de mededeelingen hadden gehoord, dat art. 104 L. O.-wet 1920 was gewijzigd, waardoor onze gemeente een aanmerke'lijk bedrag, niet behoefde te betalen aan de gemeente Nieuwe Niedorp. Dat die wet zoodanig is gewijzigd heeft de burgemeester mede bewerkstelligd, veel moeite en tijd heeft hij daarvoor opgeofferd. Hij dacht wel dat de Raad er mede zou in- stemmen, als hij hem alle hulde bracht voor het vele werk, dat hij hiervoor heeft ge- daan. (Teekenen van instemming bij alle leden). De voorzitter dankte den heer Tromp voor deze hulde en zeide, dat hij niet meer heeft gedaan dan wat zijn plicht was als burge meester om voor de gemeente te werken om te trachten een groote onbillijkheid uit den NOORD-SCHARWOUDE. De harmonie „Excelsior" behaalde Zon- dag op het concours van de muziekvereeni- ging der Holl. draad- en kabelfabriek te Anv sterdam, den 2den prijs in de eere-afdeeling. BARSINGERHORN. De heer A. Vader, klerk aan de gemeente secretarie te Barsingerhorn slaagde voor het mondeling gedeelte van het secretaris-exa- men, zoodat genoemde candidaat thans het yolledig examen-radicaal van Gem.seeretaris bezit. De heer C. Nij, die voor enkele dagen slaagde voor adjunct-commies bij de Pos*, Telegraaf en Telephoondienst, is geplaatst aan het P-T.T.-kantoor te Schagen. it onze Itaatsmachine. Wettelijke Regeling van het Geldschietersbedrijf. II. Na in onze vorige bijdrage uit de Memo- rie van I oelichting tot het ingediende initia- iiei-voorstel van een wettelijke regeling; van het geldschietersbedrijf te hebben aange- tooiid, dat een wettelijke regeling in dezen gewenscht is en gewezen te hebben op het feit, dat in andere landen reeds een wet- geving in deze materie bestaat, gaan we thans na hoe de voorstellers zich deze rege ling gedacht hebben. Ze zijn daarbij uitge- gaan van de preventieve gedachte. Dus niet allereerst het strafbaar stellen van woeker- praktijken, omdat deze in de meeste gevallen zeer moeilijk voor den rechter bewezen kun nen worden, maar het ontwerpen van zulk een regelmg, waardoor het uitoefenen van woekerpraktijken wordt verhinderd of al- thans moeilijk gemaakt wordt. Gelijk we het vorig maal reeds memoreerden, is de Engel- sche en de Amerikaansche wetgeving in deze materie dezen weg der preventieviteit inge- slagen. De voorstellers van het onderhavige wetsontwerp hebben haar op dit pad ge- volgd. Het ontwerp begint het geheele geld schietersbedrijf te verbieden voor zoover het geen gemeentelijk of toegelaten particuliere geldschietbank is. Onder geldschieters wor den verstaan: alle natuurlijke of rechtsper- sonen, die, onder welken naam ook of in welken vorm, een beroep of bedrijf maken van t uitleenen van geldsommen uitsluitend of voor een overwegend deel vijfhonderd gul den of minder bedragend. Natuurlijk zullen als geldschieters niet beschouwd worden notarissen, verder rechtspersonen aange- sloten bij de Cooperatieve Centrale Raiffeisen- bank te Utrecht of bij de Cooperatieve Boeren- leenbank te Utrecht en rechtspersonen aan- gesloten bij andere bij algemeenen maat- regel van bestuur genoemde rechtspersonen. Een gemeentelijke gUdschietbank wordt opgericht door den gemeenteraad, waarvoor hij een reglement opmaakt. In dit reglement moet onder meer worden vastgesteld het be- drijfskapitaal en de daarvoor te betalen ver- goeding en de voorwaarden, waarop geld sommen ter leen worden verstrekt. Aan min- derjarigen mag geen geld worden verstrekt. De oprichting, de opheffing der bank als- mede het reglement behoeft de goedkeuring van Gedeputeerde Staten. Een particuliere geldschietbank mag alleen worden opgericht met toelating van B. en W., welke toelating o.a. geweigerd wordt, wanneer gevaar te duchten is, dat de bank niet in overeenstemmirig met de bepalingeni dezer wet of van plaatselijke verordeningen gehouden zal worden of overigens gevaren van misbruik ten aanzien van de geldleeners te vreezen zijn of wanneer in de localiteitem van de bank alcoholhoudende dranken ver- krijgbaar gesteld worden. De toelating is persoonlijk of voor of ten name van den toe- gelatene en onder zijn verantwoordelijkheid door een ander, die daartoe schriftelijk door hem gemachtigd is. Deze toelating geldt ook voor hem, c' gedurende drie maanden na het overlijdei i den toegelatene het bedrijf voortzet, maar vervalt automatisch, wanneer de toegelatene insolvent is verklaard of onder curateele is gesteld. Wanneer niet te duchten is, dat deze naam aan het bedrijf een val- schen schiin geven zal, mag ook een an dere naam dan die van geldschietbank ge- kozen worden. Ook van deze particuliere ban- ken wordt geeischt, evenals van de gemeen telijke, dat ze op Christelijke Zon- en Feest- dagen gesloten zullen zijn en dat geen geld geleend mag worden aan minderjarigen of beschonken en. De boekhouding dezer ban'ken wordt ook onder controle gesteld. Zoo moet een re gister gehouden worden, waarvan de ge- nummerde bladen door of vanwege het hoofd der poiitie zijn geteekend, waarin op deni dag van het uitleenen zonder open vlakken of wat dies meer zij iedere uitgeleende geld- som wordt ingeschreven. Van iedere geld- leening moet een acte worden gemaakt, wel ke na behoorlijke kennisneming door den geidleener moet worden geteekend De ver- schuldigde interest mag niet meer bedragen I\iil4es fl* n I 7 4 L- I tinl 1 ,.1- 11 _1 De plasties kunnen, bij verkrijgbaarstel- ling, tegen inlevering der coupons persoon. lijk in ontvangst worden genomen te: Amsterdam, Reguliersdw.str. 58; Rotter dam, v. Ditmar's Kiosken; Den Haag, Segboer's Kioskenondernemiog, Spui 231. Schriftelijke aanvragen moeten vergezeld gaan van 20 cts. aan posteegels voor porto en aanteekenrecht en kunnen slechts geadresseerd worden aan: Fa. K. G. MELKONIAN, Postbus 114, Amsterdam, G. MELKONIAN C AIRO EGYPT.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 6