@8 SO PL A my a De weg langs het geproj-ecteerde kanaal door de Sireek tusschen Zwaagdijk en Enk- huizen werd geschrapt. Aan het vraagstuk van de wegen m de duinstreek bij Bergen en Schoorl ^ac! Commissie mede een beschouwing gewijd. In het door den Hoofdingenieur-Drrecteur van den Prov Waterstaat opgestelde ont- werp waren de volgende wegen ortt- worpen ten eerste een weg vanaf den Bergerweg ter hoogte van de Zuivelfabriek Oostwaarts om de bebouwde kom van Bergen heen tot een punt aan de Zuidlaan op ongeveer 500 M. ten Oosten. van den weg Bergen— Schoorl, waarna verder de Zuidlaan naar het Oosten wordt gevolgd ten tweede: een weg van een punt aan de Zuidlaan op ongeveer 1250 M. ten Oosten van den weg Bergen—Schoorl, ongeveer evenwijdig aan den bestaanden weg langs den Duinvoet tot aan den Laan- en Damweg te Schoorl, waarna verder laatstgenoemde weg wordt gevolgd naar het Oosten tot den Rijksstraatweg; ten derde een weg, die aanvangt bij den Rijksweg Alkmaar—Ni-euwediep juist tegen- over het punt, waarop de door de Geestmer- arabacht ontworpen weg het Groot Noord- Hollandsch Kanaal bereikt en vandaar onge veer in Zuid-Westelijke richting loopt; ten vierde een weg van Egmond aan den Hoei langs den duinvoet naar de Fransch- man; ten vijfde een weg van de Franschman in Oostelijke richting, loopende ten Zuiden van de kom van Bergen naar den weg Alkmaar Bergen—Schoorl. Fret gemeentebestuur van Bergen meende evenwel, dat een betere oplossing zou wor- den verkregen, indien inplaats van den onder 5 genoemden weg van de Franschman a naar het N. O. rechtstreeks een weg werd gemaakt, die alsdan zou kunnen aansluiten aan den onder 3 genoemden weg en aldus tevens aansluiting zou geven aan den weg door Geesfmerambacht. Ged. Staten hadden daartegen in beginsel geen bezwaar, indien schending van natuur- schoon zou zijn uitgesloten en daarom aan B. en W. van Bergen de vraag gesteld of deze. konden garandeeren, dat aan dezen weg niet zou worden gebouwd. Hoewel die zekerheid niet ten voile is ver kregen, oordeelden zij de toezegging van het Gemeentebestuur van Bergen van dien aard, dat zij gemeend hebben, geen be zwaar te moeten makaen, dezen weg in het plan op te nemen, zoodat de onder 5 g-e- fcoemde weg daardoor komt te vervallen. B. en W van Schoorl hadden erop aange- rfrongen. den duinweg Bergen—Schoorl— Schoorldam mede op het Wegenplan te plaatsen en die in het beheer en onderhoud bij de provincie te brengen De Bond van Bedrijfsautohouders had zich daartegen verzet, omdat het inrichten van dien weg tot weg voor doorgaand verkeer bet natuurschoon onherstelbaar zou schaden, doch stemde wel in met het verzoek om den geheelen weg Castricum—Egmond aan den Hoef—BergenSchoorldam, voor zoover mogelijk, langs een nieuw trace in beheer en onderhoud bij de provincie te brengen. Ged. Staten waren ook daarvoor niet te vindeu, omdat h. i in het thans aangeboden plan een alleszins bevredigende oplossing van het verkeersvraagstuk in deze streek is verkregen. Ook oordeelden zij die wegen niet van zoodanige beteekenis, dat ze bij de Provincie in beheer en onderhoud behooren te komen. Tegen den aandrang van de Commissie om op het wegenplan een weg van Heiloo naar het N. Holl. kanaal te plaatsen, maakten Ged. Staten geen bezwaar meer. Met voldoening constateerden Ged. Staten dat de Commissie het voorgestelde nieuwe trace voor den weg Geestmerambacht langs Oudkarspel en het N. Niedorper Verlaat naar Aartswoud algemeen gewensclit oordeelde. Bij het uitwerken van de plannen betref- fende de verbinding tusschen den Omval ten O. van Alkmaar en het N. Niedorper Verlaat was gebleken, dat het wenschelijker was, de verbinding ten N. van den Huigendijk met het N. Niedorper Verlaat in hoofdzaak laten loopen langs den Westelijken Ringdijk van de Fleer-Hugowaard inplaats van langs den Middenweg Ter plaatse bij de kruising volgens het met den spoorweg Alkmaar- Helder kan volgens het nieuwe trace een onderdoorgang gemaakt worden. waarna de Boterweg en verder weer de Ringdijk ge volgd wordt tot het punt, waar de weg KoedijkNoord-Scharwou deNNi edorp er Verlaat wordt bereikt. Het plan met betrekking tot de wegen om Hoorn is vrijwel in overeenstemming geble- ven met dat van 1927. Wij hebben ons hier bepaald tot het weer- geven van het wegenplan, zooals het thans in de zomerzitting van Prov. St., waar en- kele leden nog gepoogd hebben om de Staten te overtuigen, dat verder gegaan moest wor den, is vastgesteld. Voor de uitvoering van de plannen voor het maken van wegen voor doorgaand ver keer, die bij de Provincie in beheer en on derhoud zullen worden gebracht, werd aan Ged. St. een crediet van 14 millioen ver- leend; rente ten hoogste 5 af te lossen in 40 jaar en bepaald werd, dat gedurende de jaren 1929 tot en met 1940 jaarlijks een be- drag van 75000 uit de gewone' middelen gestort zal worden in het fonds ter bestrij- ding van de kosten van aanleg van wegen. Het gaat dus in N.-Holland nu eens einde- lijk ernst worden met het in beheer nemen van wegen door de Provincie. Wie op dit gebied de achterlijkheid in N.-Holland kent, heeft maar e6n wensch, n.l., dat de werken met den meesten spoed ter hand worden ge- nomen. Dat de veraoeken van de gemeente Schoorl zonder invloed zijn gebleven, valt te betreu- ren en kan alleen een gevolg zijn van het feit, dat in dezen door Statenleden moest worden beslist, die voor het grootste deel met de toestanden aldaar niet op de hoogte zijn. Het moge waar zijn, dat voor het doorgaand verkeer naar Helder gebruik kan worden ge maakt van den rijksweg langs het N.-Holl. kanaal, maar het is evenzeer waar, dat er van den weg BergenSchoorlKamper- duin een zoodanig druk gebruik wordt ge maakt, dat het voor de kleine gemeente Schoorl absoluut onmogelijk is, de voor een goed onderhoud van dien weg benoodigde Voor Uwe gexondheid zonder papier 100 pCt. tabak kosten te dragen. Wij hopen dan ook, dat er nog eens een college van frissche jonge kerels, die wat verder dan Haarlem komen, zal worden sa- mengesteld, dat oog zal hebben voor de ver- schillende streekbehoeften in de Provincie en zich niet met formalistische dooddoeners zal afmaken van urgente vraagstukken. Het moge waar zijn, dat het wegenplan uitsluitend raakt wegen voor doorgaand verkeer, maar toch is het niets dan een for malistische dooddoener om te beweren, dat daarom de Provincie op andere wegen geen taak heeft te vervullen. Een dergelijke bewering kan alleen in het brein ontstaan van hen, die absoluut geen no- tie hebben van het steeds meer toenemend toerisme. Dat de weg Bergen—SchoorlKamper- duin voor het toerisme hoogst gevaarlijk is, hadden de Statenleden kunnen vernemen van ieder toerist, die regelmatig van dezen weg gebruik maakt. Het standpunt van Gedep. St. is ook daar om zoo or1 gisch, omdat het Hoogheem- raadschap Nrd. Holl. Noorderkw. den weg in beheer heeft, die loopt langs den voet van den Zeedijk en aansluit op den Schoorlschen weg naar Petten, welke weg door het Hoog- heemraadschap wel in een goeden staat voor doorgaand verkeer wordt gebracht en heel gemakkelijk vanuit Petten een aansluiting kan geven op den Rijksweg Alkmaar—Hel der, waardoor deze weg ook een weg voor doorgaand verkeerd zou zijn geworden. Het standpunt van Ged. St., dat een weg van Egmond a. d. Hoef tot den Franschman te Bergen wel.een weg voor doorgaand ver keer behoort te worden en de weg van Ber gen naar Kamperduin niet, is eenvoudig be- lachelijk, maar aangezien er onder de Sta ten leden geene zijn, die de gave bezitten om het belachelijke van dit standpunt in het juiste licht te stellen, is dit stand punt door de Prov. St. in meerderheid he- laas als een levend standpunt aanvaard. Dat Gedep. St. in afwijking met het in zich van den Hoofdingenieur-Directeur van den Prov. Waterstaat zich hebben vereenigd met de wenschen van B. en W. van Bergen, is ook niet iets, waarmee wij hartelijke inge- nomenheid kunnen betuigen. N.-Holland be- noorden het IJ is niet zoo rijk aan natuur schoon, dat niet angstvallig gewaakt dient te worden voor het schenden hiervan. Het streven van B. en W. van Ber gen om het boschgebied vanaf de Sparre- laan tot den duinvoet in handen van de ge- meenschap te krijgen, verdient toejuichting doch het komt ons niet gewenscht voor, om dit smalle gebied nog weer te doorkruisen met een weg voor het snelverkeer. Ons leek het beter^ om dit verkeer vanuit Geestmeram bacht, dat, gezien het achterland, toch een locaal verkeer zal blijven, vanaf de Zuidlaan door de Hertenkamp naar de Eeuwige Laan te leiden. Het plan van den Hoofdingenieur-Direc teur van den Prov. Waterstaat om vanaf de Franschman ten Zuiden van Bergen een weg voor doorgaand verkeer te maken, die aansluit op den Bergerweg, komt ons logi scher voor, omdat in de toekomst o.i. Alk maar, de Zaanstreek en Amsterdam vanwaar het autotoerisme verwacht mag worden, in de toekomst, bij de tot standkoming van de rijkswegen voor alles behoefte zal hebben aan een weg voor doorgaand verkeer naar Bergen aan Zee. Hierbij zal het ook noodig zijn, dat een behoorlijke oplossing gevonden wordt ten aanzicn van den kronkelenden Bergerweg, die voor met den weg onbekende autorijders voor doorgaand verkeer allesbe- halve geschikt is en mede zal de meer dan hinderlijke overweg tot een betere oplossing moeten worden gebracht. Dat Alkmaar zich niet het bezit verzekerd heeft van de grcnden ten Westen van den spoordijk, om de van uit de Lindelaan ge dachte weg naar het voormalig Bergertol tot stand te brengen, dient mede te worden betreurd. Wanneer in 1930 tie wet tot herziening van de financieele verhouding tusschen het Rijk en de Gemeente in werking zal treden, en zoo langzamerhand de wegen in N.-Holland een behoorlijk en gevaarloos autoverkeer toe la- ten, dan heeft ook Alkmaar behoefte aan gronden voor den forensenwoningbouw, die zij zeker niet zal hebben te zoeken in den Overdiepolder. Het vastgestelde wegenplan dient, naar wij hopen, dan ook nog wel gewijzigd te moeten worden, omdat de logica er nog te veel in ontbreekt. Voor alles hopen wij ech- ter, dat met spoed, hetgeen er goed in is, tot uitvoering wordt gebracht. ZIJPE. Thans heeft ook de heer W. Jimmink be- dankt voor zijn benoeming als lid van den gemeenteraad, eveneens de heer C. List. Op- volger is nu de heer A Eriks, de vijfde, die, naar wij vernemen eveneens bedanken zal. URSEM. Door de rijkspolitie te Akersloot werd al- hier kennis gegeven van een aldaar gepleeg- den rijwieldiefstal. De rijksveldwachter van Zutphen was door zijn actief optreden een week geleden juist in het bezit gekomen van enkele uitstekende gegevens en van Dinsdag op Woensdagnacht mocht het hem gelukken met den majoor der rijksveldwacht den da- der te pakken te krijgen, die heden voor den hulp-officier van justitie te Akersloot werd geleid en overgebracht naar Alkmaar. Uit het verhoor bleek dat nog meerdere diefstal- len van rijwielen door denzelfden persoon wa ren gepleegd. voorbereidende werkzaamheden gevorderd, dat met ingang van 1 Juli a.s. daaawerkelijke hulp verleend kan worden in die gezinnen, waar door ziekte van de huiavrouw die hulp niet gemist kan worden. De dezer dagen alhier gehouden inza- meling van gelden ten behoeve der Vereeni- ging tot Werkverschaffing aan Hulpbehoe- vende Blinden te Amsterdam, heeft opge- bradit 83.75. Dinsdag hebben de leerlingen van de 4de klasse der Openbare lagere school hun jaarlijksch schoolfeestje genoten onder ge- leide van hun onderwiizers. Een bezoek werd gebracht aan Amsterdam, waar des mid dags de kinderen zich vermaakten in een speeltuin in de Watergraafsmeer. Ook de 5de en 6de klasse maakten elk af- zonderlijk reeds een schoolreisje naar Am sterdam, waar de Artis werd bezocht, terwijl de 6e klasse tevens een bezoek bracht aan het Koloniale Museum. Het ligt in de bedoeling dat de 7de klass? nnnenkort een uitstapje zal maken naar Rot terdam, waarvoor een rondvaart in de ha vens en een bezoek aan den Dierentuin op iet programma staan. Onze plaatsgenoot, de heer F. van 't Sant, onlangs geslaagd aan de Bisschoppe- lijke kweekschool te Beverwijk, is thans be- voeien) financieelen en moreelen steun voor noemd tot tijdelijk onderwijzer aan de R.K. de p s j j te Vragen. school te De Goorn, gemeente Berkhout. OUDE NIEDORP. De collecte alhier gehouden ten be hoeve van de alleenstaande blinden te Wolfhezen heeft opgebracht 47. Onze Kolonien. VERMINDERDE POPULARITEIT VAN DE SAREKAT ISLAM. De „Javabode", de verminderde populari- teit van de Partij Sarekat Islam Indonesia constateerend, merkt op, dat de oorzaak van den achteruitgang in eigen boezem gezocht moet worden, waar de heeren Hadji Salim en Tjokroaminoto en andere leiders nog te veel waarde hechten aan de conservatieve leu- ze „eenheid door den Islam". Het blad wijst er op, dat congressen voor Kromo geen at- tractie meer hebben. De „Bintang Timoer" meldt, dat de opper- leiding van de partij *binnenkort algeheel ge- reorganiseerd zal worden, teneinde aan de partij nieuw leven in te blazen. De heeren Tjokroaminoto en Hadji Salim zullen hun Elaatsen inruimen voor nieuwe en jongere rachten, die betrokken zullen worden uitde leerlingen van de zoogenaamde cursussen voor opleiding van leiders van de P. S. I. I. De heeren Hadji Salim en Tjokroaminoto zullen voorloopig echter nog wel de touwtjes in handen hebben, totdat hun vervangers geheel in staat zullen zijn zelf het roer in handen te nemen. Van de reis van den heer Salim naar Europa zal gebruik worden gemaakt, om in kringen, die sympathie voor de P. S. I. I BROEK OP LANGENDIJK. Oze plaatsgenoot, de arbeider-telegra- fist W. Warmendam, die onlangs is ge slaagd voor assistent bij de Ned. Spoor- wegen, wordt als zoodanig met ingang van 29 Juni a.s. overgeplaatst naar Alk maar. VEENHUIZEN. Onder steeds stijgende belangstelling van de ingezetenen had Woensdagavond alhier een demonstratie plaats met de nieuwe motorbrandspuit. Ook hier bleek, dat Heerhugowaard zich thans een per fect brandbluschmiddel heeft aange- schaft. Bij deze proefneming constateer den wij ook, dat na aankomst in een spanne tijds water gegeven kan worden. Met twee stralen wierp de motor 800 L. water per minuut met kracbit het lucht- ruim in. En het feit, dat men ook de Veenhuizers de werking der nieuwe brandspuit heeft getoond en het welsla- gen dier proefneming hebben hier groo- te voldoening gewekt. CASTRICUM. De nacht van Maandag op Dinsdag is voor de exploitanten aan het strand al hier een zeer drukke nacht geworden door het zeer hooge watertij tengevolge van de nsterken wind. We hebben de strandpolitie, die dien nacht naar het strand was getogen een en ander hooren vertellen. Hij deelde ons mede dat het water tot ver voorbij de geplaatste ten- ten en andere inrichtingen spoelde en dan ook de tenten danig hebben doen lijden. Met alle macht was men in de weer om de badtenten en badstoelen tij- dig in veiligheid te brengen, wat ook mocht gelukken. Doordat de exploitantei de tenten op hooge houten installaties hadden geplaatst, zijn deze gelukkig niet weggespoeld. Er is echter met alle kracht gewerkt moeten worden om ver der onheil te voorkomen. Door het gemeentebestuur is aanbe- stoed het bouwen van een kolenloods en magazijn met ijkkamer aan het gasbe- drijf alhier. Daarbij werd het laagst in- geschreven door G. Nootebos voor 4926 en het hoogst door A. Hopman voor 5595. Er waren 9 inschrijvers. De gun ning is aangehcuden. VIJF JAAR VOOR VERDUISTERING. Maandag heeft de raad van justitie te Se- marang de slot-zitting gehouden in de zaak van den gewezen boekhouder van Djoengka- r£, beschuldigd van verduistering. De offi- cier eischte in zijn requisitoir schuldig ver- klaring en veroordeeling tot vijf jaar gevan- genisstraf met aftrek van den tijd in preven- tieve hechtenis doorgebracht, wegens het voortgezet misdrijf van verduistering. OPHEFFING VAN DE VERBANNING. Naar Aneta verneemt, wordt getaxeerd, dat ten hoogste vijftig personen, die in Di- goel gei'nterneerd zijn, in aanmerking ko men voor het doen opheffen van de internee ringsbesluiten. Van dit vijftigtal zijn er vijftien uit West-Java afkomstig. Zooals be- kend is, stellen verschillende bestuurshoof- den een nauwkeurig onderzoek in. Voorloo pig zal het nog eenige maanden duren, al- vorens het eerste transport wordt inge- scheept. Alleen die personen komen voor terugzen- ding in aanmerking, van wie het overtui- gend vaststaat, dat zij aan de onlusten heb ben meegedaan, zonder dat zij het karakter van actie begrepen hebben. Ingezonden stukken (Buiten veranlwuotUeUjkheid van de Rt- dactie. De opname in deze rubriek bewijst g'enszins dat de edncfit er mede inslemt.) Alkmaar, 27 Juni 1929. Mijnheer de Redacteur. Gaarne een plaatsje voor het volgende: A1 een paar maal heb ik gelezen dat er personen zijn die erg voor geruischlooze wegen zijn. Ik moet bekennen voor bosch en wandelwegen zijn ze prachtig, maar voor verkeerswegen zij nze zeer zwaar te berijden. Indien die mijnheer ook eens met een handwagen langs den weg moest zou hij ze niet wenschen. Ieder die dit weet zal het mij toestem- men. En wat het voordeel hiervan is zal de ondervinding leeren. De Westerweg is dunkt mij al een voorbeeld. U, mijnheer de Redacteur, dankend voor de plaatsruimte. Een belanghebbende. ESinnentand HOOG EN LA AG WAFER TE BERGEN AAN ZEE. (In Zomertijdj. Juni. Hoog water Laag water Dat v.m. nam. v m. nam. 28 8.03 8.28 4.28 4.46 29 8.52 9.19 5.10 5.29 30 9.46 10.14 5.55 6.20 HOOG EN LAAG WATER TE EGMOND AAN ZEE. (In Zomertijd). Juni. Hoog water Laag wafer Dat v.m. nam. v rn. nam 28 8.00 8.25 4 16 4.34 29 8.49 9.16 4.58 5.17 30 9-43 10.11 5.43 6 08 DRUK STEENKOLENVERVOER. Duitsche goederenwagens geleend. Ter voorziening in het gebrek aan open goederenwagens hebben de Ned. Spoorw. driehonderd van dit soort wa- gens van de Duitsche Spoorwegen te leen gekregen in afwachting van de levering dezer wagens, dia voor een deel in Duitschland besteld zijn. De wagens zul len binnen eenige dagen met extra-trei- nen worden aangebracht en terstond van kenteekenen voorzien: „N. S. ge bruik voor binnenland." Vermoedelijk is deze vergrooting van het wagenpark noodig geworden met het oog op het drukke steenkolenvervoar van onze mijnen naar het binnenland. NED. AANNEMERSBOND. Dinsdagmiddag is te Deventer de jaarlijksche algemeene ledenvergadering van den Ned. Aannemersbond begonnen. Te 3 uur heeft de afdeeling Deventer het hoofdbestuur ontvangen in het gebouw van de Bouwkundige Vereeniging. De afdeelingsvoorzitter, de heer J. Berends, begroette het hoofdbestuur. Daarna begaf men zich na een rijtoer naar het stadhuis. Hier begroette de burgemeester, mr. F. W. R. Wttewaall, vergezeld van wethouders en gemeente- secretaris, het gezelschap. Ir. Thvssen beantwoordde deze '«de met eon enkel woord. DE Dr. H. NANNING'S TANDPASTA 25&75c.p.tube reinigt mond en tanden. TEXEL. Gisteravond is brand uitgebroken te Westergeest op den hofstede toebehoo- rend aan den heer J. S. Dijt, bewoond door C. v. Heerwaarden. Waarschijnlijk door een broedmachine is de brand ont staan. Voordat de brandweer van den Burg aanwezig is, was alles reeds afgebraml. Alleen de aanwezige wol is gered. Het huisraad en de inboedel van de heer Van Heerwaarden ging geheel in de vlammen op. Indien de windrichting anders was geweest, zou ook de nabijgelegen woning van den heer H. Dijt verbrand zijn. BERGEN. Naar wij vernemen is de in April j.l. op- gerichte Vereeniging voor Huis- en Kraam- verzorging, onderafdeeling van de afdeeling Bergen yan de Noordhollandsche vereeniging „Het Witte Kruis", thans zoover met bare WARMENHUIZEN. De heer J. P. du Croix, die benoemd is tot 3e fitter aan het gasbedrijf, heeft deze benoeming niet aangenom-en wegens zijne benoeming te Velp. BERKHOUT, De collecte voor de alleenstaande blin den te Wolfhezen heeft alhier opge bracht 51.65. AVENHORN. De collecte voor de alleenstaande blin den te Wolfhezen heeft alhier opge bracht j 36.70. A.S. KAMERVERKIEZINGEN. 37 deelnemende partijen met 644 candidaten. De verkiezingsdienst van het Persbureau Vaz Dias deeli mede: Nu de voorbereidingen met het oog op de berekening van den uitslag der stemming op 3 Juli a.s. nagenoeg voltooid zijn, kan wor den vastgesteld, dat de 37 aan de Kamerver- kiezing deelnemende partijen in totaal met 644 candidaten bij hun strijd om de honderd zetels op het Binnenhof uitkomen. Het aantal candidaten, waarmede elke par tij of groep uitkomt, wordt hieronder ver- meld: R.K. Staatspartij 61; Soc. Dem. Arbei- derspartij 77; Anti Rev. Partij 90; Chr. Hist. Unie 20; Lib. Staatspartij „Vrijheids- bond" 47; Vrijz. Dem. Bond 50; Staatk. Ge- ref. Partij 13; Herv. Geref. Staatspartij 9; PlattelamL,sbond (Braat) 31; R.K. Volks partij 14; Communistische Partij (De Vis ser) 40; Communistische Partij (Wijnkoop) 12; Nat. Boeren- en Tuindersbond 9; Rev Soc. Partij 36; Democratische Partij 22; Middenp. v. Stad en Land 6; Federatief Ver- band (Ter Hall) 14; Partij v. d. I<1. handel- dr. en Ind. Middenst. 20; Chr. Democr. Unie 11Verbond van Nationaiisten 9Soc. Dem. Volkspaitij 6; Alg. Welvaartspartij 8;_ Soc. Econ. Volkspartij 5; Ned. Chr. Arbeiders- partij 7; R.K. Boerenpartij 2; Anti Stem- dwangp. (v. d. Horst) 2; Neutr. Volksp. (Gij- sen) 3; Int. Volksp. (Braam) 1; Volksp. v Hoofd- en Handarbeiders 6; Groep van Nu nen 2; Lijst Siedenburg 1; Vrije Chr. Partij (Van Es) 1; Lijst Verweij 3; Alg. Belang (Lijst Heijdenrijk) 1; Volkspartij (Lijst Arts Den Haag) 2; Invalidenpartij (Lijst Wassen berg) 2; Lijst Seymour 1 cand. NQORDSCHARWOUDE, Met ingang van 1 Juli is als locale kracht ten postkantore alhier aangesteld mej. M. Sloteinaker van Oudkarspel. AKERSLOOT. In verband met den diefstal van een rijwiel aan het pontveer alhier is door de rijks- en gemeentepolitie de dader B. opgespoord, aan,gehouden en overge bracht naar het Huis van Bewaring te Alkmaar. OPENING VAN DE JACHT. De minister van Binnenlandsche Zakefl en L. heeft de volgende data aangegeven voor de opening van de jacht op: Grofwild: Edelherten en damherten in al le provincies van 26 October a.s. tot 29 Ja- nuari 1930; linden van 2 tot 26 Januari 1930; reebokken in alle provincies behalve, Groningen, Friesiand, Drente en Limburg van 1 Juli tot 11 Augustus a.s. en van 5 October tot 10 November a.s., in de vier laatstgenoemde provincies van 5 October tot 10 November a.s.; reegeiten in alle provin cies van 26 October tot 10 November a.s. Klein wild: patrijzen, in alle provincies be halve Groningen en Friesiand, van 7 Sep tember tot 1 januari a.s., in beide laatstge noemde provincies van 14 September tot 1 Januari a.s.; boutsnippen in alle provincies behalve Groningen en Friesiand van 7 Sep tember tot 23 Februari 1930 en in beide laatstgenoemde provincies van 14 September tot 23 Februari 1930; korhennen in alle provincies van 28 September tot 27 October a.s., korhanen in alle provincies behalve Groningen en Friesiand van 28 September tot 1 Januari a.s. en van 14 tot 27 April 1930, in beide laatstgenoemde provincies van 28 September tot 1 Januari a.s.; fazan- tenhennen in alle provincies van 28 Septem ber tot 1 Januari a.s.; fazantenhanen in al le provicies van 28 September tot 26 Januari a.s. en hazen in alle provincies van 28 Sep tember tot 1 Januari a.s. Waterwild: zwanen in alle provincies van 55 Augustus tot 2 Februari 1930; ganzen id. van 5 Augustus tot 27 April 1930; water- snippen id. van 5 Augustus tot 6 April 1930; eenden (alle soorten behalve bergeen- den en eidereenden) id. van 5 Augustus tot 16 Februari 1930 en goudplevieren id. van 2 September tot 16 Februari 1930. De jacht op wilde eenden op het eiland Texel zal zijn geopend van 29 Juli a.s. tot 16 Februari 1930. In het geheele rijk zal de jacht niet wor den geopend op hertenkalveren, reekalveren, bergeenden, eidereenden, duikers, kempha- nen, wulpen, scholeksters, grutto's, tureluurs. meerkoeten en waterhoentjes. HET COLLECTIEF CONTRACT IN DE METAALINDUSTRIE. Nu de afdeelingen Rotterdam en Am sterdam van den Algemeenen Neder- landschen Metaaltewerkers Unie het ontwerp-collectief contract in de metaal- industrie hebben verworpen, beteekent dit dat de geheele moderne bond het con tract heeft afgewezen. De Metaalbond zal dus van 1 Juli af wel een contract hebbe.i met de confessioneele arbeiders- bonden, doch niet met den modernen bond. Wat de gevolgen zullen zijn van het besluit van de meerderheid van de leden van de A. N. M. B. is nog niet te zeggen. Aan den tegenwoordigen toe- stand verandert het besluit niets, want er was geen contract, VALSCIIE ENGELSCHE BANK- BILJETTEN. Eenige arrestaties. Verleden week Donderdag werd in een cafe op Katendrecht te Rotterdam een Engelsch viifpondsbiljet uitgegeven, dat vervalscht bleek te zijn. Het biljet werd in beslag genomen, en de poiltie stelde onmiddellijk een onderzoek in, dat ten gevolge had, dat reeds den volgenden dag een man werd gearresteerd, die evenwel wegens gebrek aan bewijs weer moest worden vrijgelaten. Bij voortgezet onderzoek is het de afdeeling valsch geld van de centrale recherche gelukt in een lunchroo mop de Hoogstraat drie mannen te arresteeren. Op een van hen werden vijf vervalschte Engelsche vijf- pondsbiljetten gevonden. Er werd voorts een werkplaats ontdekt in een leeg- staand huis aan de Woelwijkstraat, waar verschillende ingredienten werden in beslag genomen. Een van de gearresteerden heeft men op vrije voeten gesteld, omdat gebleken U, dat hij met deze zaak niet? uitstaan- de had, een ander echter bleek pas kort uit de gevangeni? te zijn ontslagen, waar hij een straftijd had uitgezeten naar aanleiding van een poging tot het ver- vaardigen van valsche Nederlandsche bankbiljetten. Ten slotte heeft de politie wederom gearresteerd den man, die reeds op den Vrijdag na he uitgeven van het valsche biljet te Papendrecht was aangehouden. Ook hij bleek een goede bekende van de politie te zijn. Behalve het uitgegeven biljet, waren nog geen biljetten in omloop gebracht, er zijn ook bij huiszoeking geen nieuwe biljetten gevonden. De gevonden biijet- ten waren buitengewoon slecht n&ge- maakt. 4

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 7