Sport Luchfvaart Kerk en school Rechtszaken RIJSTDIEFSTAL. Dszer dagen werd het bij de- rivierpo- iitie te Sliedrecht bekend, dat aan een cafehouder te Dordrecht balen rijst ge- leverd vverden, afkomstig van de firma S. te Rotterdam. Het nader onderzoek bracht aan het licht, dat schipper A. van St. Philips- land deze balen geleverd had. Hij had ze ontvangen door bemiddeling van den beurtschipper van den R. van Mole- naarsgraaf, die ze op zijn beurt weer ge- kregen had van schipper H. en zijn knecht V., beiden in dienst van de firma S. De schipper H. nam telkens, wanneer hij klanten moest bedienen, te veel ba len mee uit het pakhuis en leverde dat te veel af aan v. d. B. Groote hoeveelhe den rijst zijn op deze wijze gestolen. Alle bij dezen diefstal betrokkenen zijn in verzekerde bewaring gesteld. Een groote partij rijst kon nog bij de ver- schillende afnemers in beslag worden genomen. KORTE BERICHTEN. Heden viert Maurits Wagenvoort, be- fcend publicist, romanschrijver en wereldreizi- ger (ook wij plaatsten meermalen verhalen van zijn hand) zijn zeventigsten verjaardag. Hij zal dan tevens een halve eeuw journalist zijn. lawntennis. DE KAMPIOENSCHAPPEN TE WIMBLEDON. Timmer en mej. Bournan winnen. «e kampioenschappen te Wimbledon wor den wel begunstigd door het weer. Nu zijn rustig achtereen de eerste, tweede en derde ronde van het heerenenkelspel en de eerste en tweede ronde van het dames-eneklspel en ve- le ewdstrijden van de eerste ronde van het heeren heeren dubbelspel afgespeeld, zoodat in de beide enkelspelen nog si edits 16 heeren en 32 dames aangebleven zijn. Timmer slaat De Buzelet. Nederland heeft gister een goeden dag ge- had. Timmer heeft gewonnen van de Buzelet met 2—6, 4—6, 6—3, 6—2, 6—3. Men kan dus zien dat het wel gespannen heeft. In de eerste sets speelde de jonge Franschman uit- stekend met scherpe volleys en harde smas hes. Intusschen speelde Timmer goed genoeg om de Franschman af te matten en in de der de set had onze kampioen hem te pakken, om hem niet meer los te laten Zeer zuiver spe- lend in de hoeken en hard en diep genoeg, om de Buzelet niet toe te staan, te veel naar het net te komen. Timmer won spoedig twee sets en hoewel hij in de derde ronde nog zwaar moest vechten om den Franschman de leiding te ontnemen, was deze echter gedemo- raliseerd, toen zijn tegenstand was gebroken en Timmer den stand op 3 tegen 3 had ge- bracht. Mej. Bouman in actie. Terwijl dit gebeurde, speelde mej. Bouman op de aangrenzende baan een vrij rustig par- tijtje met Miss Lyle, de dochter van den ouden speler Sir Lyie en won met veel meer gemak, dan de cijfers aanduiden: 86, 61. In de eerste set leidde de kampioen met 5—1, doch liet haar tegenstander opha'.en tot 5—5. Daarna echter speelde de Holiandsche uit- nemend en gaf aan de Engelsche jongedame niet veel kans meer. Zij komt nu in de vol- gende ronde tegen Miss Joan Ridley, die de Belgische speelster Yvonne Sigart spelen- derwijst met 60, 61 had afgemaakt. Laat op den avond wonnen de dames Bou man en Couquerque van de gez. Baurne met 60, 62. A nde> e uitslagen. In het heeren enkelspe! heeft Nigel Sharpe een groote verrassing gebracht door zoo- waar De Morpurgo te verslaan met 6—2. 64, 46, 63. H. W Austin, de reuzen-dooder, heeft Brugnon verslagen met 6—3, 6—4, 6—0. Brugnon speelde ver beneden zijn gewone peil en op net laatst was hij geheel gedemo- raliseerd en sloeg elk enbal in het net of ver uit. Von Kehrling won van den Zuid-Afri- kaner Raymond met 6—3, 7—5, 6—3. Een prachtige strijd met Von Kehrling, steedis rets beter. A.N W.B., jhr. v. d. Berch van Heemstede, namens de N. W. U., maj. W. J. M. Linden, namens den Ned. Krachtsportbond, A. J. Stikkel, eerelid, F. C. Hirschman, tijdwaar- nemer, kap. Rovekamp, le luit. Milders en sergt.-maj. namens den Motordienst uit Haarlem, burgemeester mr. J. A. N. Pa- tijn, J. C. van Hulst, J. Rauch, resp. voorz. en secret, van de B.B.N., A. Fels, oud-voor- zitter, J. G van Turenhout en mr. P. Lam- merts Hurrelbrink, beiden oud-secretaris-pen ningmeesters van de K.N.M.V., H. Levy en Bronkhorst, resp. voorz. en secret, van de Motorclub Zuid-Holland, de laatste ook na mens de R.A.I., A. Citroen, honorair be- stuurslid, Bieze, prov. vert, van Noord-Hol- land, J. G. Goddart, coijim. U. P. M. C., af- gevaardigden van de Heerlensche Motorclub, de prov. vert, van Utrecht, W. van Vlijmen, M. Flinterman, Schonfelt, vertegenwoordi- ger van den minister van Waterstaat, bene- vens nog talrijke vrienden en enthousiasten van de jubilaresse. Mevrouw Cohen, uitgeefster van De Mo- torsport, officieel orgaan van de K.N.M.V., had een hangklok aangeboden, terwijl bloem- stukken waren gezonden o.a. door den Motor dienst te Haarlem, het dagel. best, van den A.N.W.B., het kantoorpersoneel, de B.B.N., Prov. Vert, van N.-Holland, Delftsche Moto- renhandel, A. Citroen, H. Hendrinks, De Nederl. Prestatierit, Motorclub Assen en om- streken en de T.T. organisatie en de R. A. I. De voorz. der jubileerende vereeniging, mr. J. H. Muloch Houwer, heeft alle spre- kers op hoffelijke wijze bedankt. DE NEDERLANDSCHE T. T. "Zaterdag 6 Juli a.s. de vijfde Nederl. T. T. op het ..Circuit van Drente". Van jaar tot jaar neemt het aantal deelnemers toe en nog nooit eerder ver- scheen een dergelijk groot aantal rijders als in 1929 aan den start van dit groot internationale evenement, zoowel wat het totaal aantal rijders betreft alsook het aantal deelnemende buitenlanders, zal de vijfde Nederlandsche T. T. record zijn. Buiten de reeds vroeger vermelde prijzen werden de T. T. commissie in den laatsten tijd nog aangeboden: Van de Texas Company: 1 groote zil veren Trophy, waarvan zilveren afgiet sels zullen worden uitgereikt aan de eerste prijswinnaars in elke klasse. Van de Bataafsche Imp. Mij. 1 zilveren beker; van de A. P. C.: 1 zilveren beker; van de fa. C. Saarlooos: 1 zilveren beker; van de motorclub „Assen en Omstreken" 1 zilveren beker; van den heer A. M. van Dusseldorp, voorzitter van de motorclub „Assen en Omstreken": 1 zilveren beker; van de K. N. M. V.: zeven gouden medail- les; van de R. A. I. 66n zilveren beker; van mr. Binks een zilveren cup. Het gerechtshof te s'-Gravenhage heeft de boete thans verminderd tot 2500 subs, zes maanden hechtenis. EEN PROCES TEGEN DEN STAAT. Een schadevergoeding van f 53.00G toegewezen. Men zal zich herinneren, dat de offi- cier-vlieger Coblijn indertijd een actie tot schadevergoeding tegen den Staat in- stelde, in verband met een hem in 1918 overkomen ongeluk bij een dienstvlucht, waarbij hij ernstig verminkt werd. Aan- vankelijk was een rege'.ing betreffende de schadevergoeding met den Staat ge- troffen voor den tijd van vijf jaren, waar bij tevens werd bepaald, dat na afloop van dien termijn het geval opnieuw on- der de oogen zou worden gezien. Over de vaststelling van de nieuwe regeling ontstond echter verschil van meening en een procedure volgde. In deze procedure is op 3 April van het vorig jaar voor de Haagsche recht- bank gepleit door mr. Du Ry van Beest Holle voor eischer en mr. A. F. Telders voor den Staat. De rechtbank gelastte een deskundigen-onderzoek over de ver- schillende grondslagen van den door eischer opgemaakten schadestaat. Thans heeft de rechtlank haar eindbe- sl'ssing in deze zaak gegeven. De Staat werd veroordeeld tot het betalen eischer boven zijn pensioen een schadevergoeding ten bedrage 53.000. aan van van RECHT OP PENSIOEN. Een gepensioneerd Indisch militair was aangesteld als wachter bij de genie en gencot als zoodanig zeker daggeld. Later werd bij ministerieele beschikking daggeld verminderd met het voile dat een Indische pensioen. De wachter zag daar in een korting op zijn pensioen en achtte dit in strijd met het beginsel van onver- vreemdbaarheid, dat voor pensioenen geldt. Derhalve dagvaardde hij den Staat voor de rechtbank te 's-Gravenha ge en vorderde het z. i. te weinig betaal de op. De rechtbank heeft evenwel deze op vatting niet gedeeld en oordeelde, dat ook al indien de minister bij de bepaling van de bezoldiging uit was gegaan van zekere beginselen, waaronder dat voor gepensionneerden bij de bepaling van het loon rekening wordt gehouden met hun pensioen, zulks allerminst zou zijn een inbreuk op het onaantastbaar recht van pensioen. De vordering werd mits- dien niet-ontvankelijk verklaard. DE .VERMISTE SPAANSCHE OCEAAN-VLIEGERS. De onderzoekingen zonder resul tant. Het Britsche vliegtuig-mocderschip „Eagle" heeft Dinsdag den geheelen dag het onder zoek naar de vermiste Spaansche Oceaan vliegers voortgezet. Het Spaansche ministe- rie van marine heeft verzocht een punt, on- geveer 240 K.M. ten Zuiden van de Azoren in oogenschouw te willen nemen, alwaar de overblijfselen van een tweedekker gesigna- leerd waren. Vanwege de admiraliteit is een desbetreffende opdracht aan de „Eagle" ge geven, welk schip gisteravond op het bedoel de punt werd verwacht. Alle overige nasporingen, welke in totaal door 6Spaansche, 2 Portugeesche en 2 Ita- liaansche oorlogsschepen worden verricht, hebben nog niet tot het gewenschte resultaat geleid. Ook de Portugeesche kanonneerboot die na sporingen heeft gedaan naar de vermiste Spaansche Oceaanvliegers, is zonder resul taat naar Ponta Delgada teruggekeerd. De heeren J. Bosscher en A. C. Beek, van Alkmaar, zijn te Delft geslaagd voor het candidaats-examen voor werktuigkundig in- genieur. s ^ej. M. v. d. Idsert te Alkmaar is aan de R.K. meisjeskweekschool te Amersfoort geslaagd voor het examen van onderwijzeres Te Deventer is de bondsdag-jaarlijk sche vergadering gehouden van den Christe- lijken Jongevrouwenbond, onder presidium van jonkvrouwe De Savornin Lohman uit Arnhem. De heer J. Ph. Makkink te Alkmaar, leerhng van het gymnasium te V/inschoten is daar geslaagd voor het eind-examen aan die onderwijs-inrichting. Voor het cand.-examen werktuigkundig ingenieur zijn te Delft geslaagd de heeren H. C. de Boer te Den Helder en F. C. van Zwieten te Heemstede. Voor het examen werktuigkundig ingenieur slaagde te Delft de heer N. J. C. Smit te Den Helder. minimum- Het damesenkelspel. In het damesenkelspel won Miss Wills in de derde ronde van Mrs. Schomburgh 60, 60, en won de Alvarez in de derde ronde van Mrs. Serpieri met 62, 62. Verder sloeg Miss Nut hall Miss Round 6—1, 6—1. Miss Ryan won van Mrs. Hill 6—0, 6—2. Ook het heeren dubbelspel is gistre aan gevangen. J. M o t o r e n. HET ZILVEREN JUBILEUM DER K. N. M. V. De receptie te 's-Gravenhage. Gister heeft de Kon. Ned. Motorwielrij ders Ver. de herdenking van haar vijf- en twintig-jarig bestaan voortgezet met een re ceptie van het bestuur in haar kantoorge- bouw in de 2e v. d. Boschstaat te 's-Graven hage. De h.h. Lotsy en Deenen complimenteer den de K. N. M. V. namens het Sportpark Dordrecht, waarbij de eerste er op wees, dat tusschen beide lichamen steeds een prettige verstandhouding heeft bestaan. Spr. deed zitn gelukwenschen vergezeld gaan met het over- handigen van een groote zilveren plaquette. De heer jhr. mr. J. C. Schorer bood namens de Koninklijke Nederlandsche Automobiel Club zijn gelukwenschen aan, waarbij spr er aan herinnerde, dat tusschen beide orga- nisaties een langdurige en vriendschappelijke samenwerking is geweest. Hij sprak de hoop uit, dat nog lange jaren een dergelijke ver- houding zal blijven voortbestaan. Een zilve ren sigarendoos met inhoud werd hierbij te vens overhandigd. Vervolgens sprak de heer jhr. mr. E. S U van Doom namens het Nederlandsch Olympisch Comite. Deze afgevaardigde sprak zijn bewondering en waardeering uit voor het werk, dat de K. N. M. V. in den loop der jaren heeft verricht. Vooral wees spr. daarbij op het vele en nuttig- dat op touristisch gebied is gewrocht. Hij wenschte de jubilaresse nog een lange reeks van ja ren van grooten bloei toe. De volgende heeren kwamen eveneens hunne opwachting maken. Slicker namens de AUSTRALIE-ENGELAND. De eerste etappe. Het vliegtuig „Sauthern Cross" met den aviatuer Kingsford Smith heeft de eerste lan ge etappe van de vlucht naar Engeland vol- bracht door gistermorgen om half elf veilig te Durby in Noord-Westelijk Australie te landen, na een vlucht onder zeer gunstigc- atmosferische omstandigheden. Het vliegtuig Southern Cross verliet het Durby vliegveld in den namiddag met Sin gapore als bestemming, de eerste etappe van de vlucht naar Engeland. De te volgen weg gaat over Rangoon, Al lahabad, Karachi, Bender Abbas en Rome VLIEGFEESTEN OP WAALHAVEN. Naar wij vernemen worden op 27, 28, 29 en 30 Juni te Waalhaven groote vlieg- feesten gehouden, geoorganiseerd door de Rotterdamsche Aeroclub. GEMEENTE-ARCHITECT VEROORDEELD. Het gerechtshof te Leeuwarden wees heden arrest in de zaak van den vroege- ren gemeente-architect van Onstwedde 0. L., die door de rechtbank te Winscho- ten veroordeeld was tot 5 maanden ge- vangenisstraf wegens vervalsching van de loonstaten. De adv.-generaal vorderde in appel 9 maanden gevangenisstraf, terwijl het Hof hem hedenmorgen veroordeelde tot 5 maanden, met aftrek van de preventie- ve hechteni3. HET FaILLISSEMENT VAN LIEBERMANN. De aanvraag afgewezen. Het gerechtsho fte 's-Gravenhage heeft bevcstigd de beschikking van de Haag sche rechtbank, waarbij is afgewezen de faillissementsaanvraag van Liebermann door een crediteur uit Riga. ONJUISTE BELASTIGAANGIFTE. Een landbouwer uit Geervliet was door de rechtbank te Rotterdam wegens het doen van onjuiste aangifte voor de vermogens- en inkomstenbelasting ver oordeeld tot 10.000 boete, subs, zes maanden hachtarus. VERGADERING CLASSIKAAL BESTUUR VAN ALKMAAR. De jaarhjksche vergadering, die door het geheele land op den laatsten Woensdag van Juni wordt gehouden door de door de ge- meenten afgevaardigde predikanten en ouder- hngen in elke classis van de Ned Herv Kerk, had den 26sten Juni voor de classis Alkmaar plaats in de consistoriekamer van de Groote Kerk te Alkmaar. Ze werd bijgewoond door 31 predikanten en 38 ouderlingen. De voorzitter opende met gebed en een toespraak, di€ hij vastknoopte aan de woor- den. laat alle dingen met orde geschieden Hij steide het pessimisme, waarbij alles wordt bescnouwd van den donkeren kant, maar dat toch noodig is, om de dingen onder de oogen te zien, tegenover het optimisme, dat kinder- hjk alles zien in 't licht en zeide, dat men in het duister toch het licht moest zien. Dat heed de mensch noodig in het ieven, evenals de proteten van het oude Israel zagen het licht onder zeer moeilijke omstandigheden, gedra- gen door de hoop, voortkomende uit het ge- loof. Moge het ook zoo zijn bij ons, mogen ook wij alles zien in de orde des geloofs. We gevoelen wel in het leven, dat we worden ge- dragen in de orde des geloofs, dat in onze werken zijn uiting heeft Laat alle dingen in orde geschieden in de groote en kleine din gen van ons werken. Het is noodig voor ker- kelijke mannen orde te stellen op zaken ook in de dingen naar de wereld. Spr wijst in dit verband op nalatigheden en verzuimen in verschillende zaken, die ver band houden met de kerk, den wensch uit- sprekende, dat daarin voortaan orde moge heerschen. Hij herdenkt ten slotte de uit d^ classis vertrokken personen en verwelkomt hen, die zijn gekomen, vooral de jongeren; hij herdenkt ook ds. Schermerhorn, die voor het laatst deze vergadering zal bijwonen en hu.digt hem als een man, die, hoewel op zeer vooruitstrevend standpunt staande, toch an- deren weet te waardeeren en met anders den- kenden weet samen te gaan, een man van groote kracht en scherp geestelijk inzicht. Na lezing der notulen volgt een beknopt verslag over het werk van het Classikaal bestuur in den afgeloopen jaarkring, waarin wordt gewaagd van 297 ingekomen en 240 uitgaande stukken; van het doorzenden met advies aan het Prov. Kerkbestuur van Noord- Holland van 14 aanvragen om dispensatie van het minimum-tractement a 2500, 24 aan vragen om ondersteuning uit de verschillen de fondsen der kerk, 14, om uit het batig saldo der diaconierekening te mogen geven of leenen aan de kerkvoogdij; van 4 maal goedkeuring verleenen aan besluiten van kerkeraden, om land te koopen of te ver- koopen; van het houden eener schriftelijke kerkvisitatie; van herziening der quotisatie (de bijdragen der gemeenten in de kosten van bestuur der kerk); van het vertrek der predi kanten H. Jansen, J. Broeksma, J D. van der Veen, J. A. Raube en het inkomen der predi kanten F W. J. van der Poel en J. Rooker en de (andidaten M. Groenenberg en H. Bax. Bij de benoeming van bestuursleden wer den ds. D. Eilerts de Haan herbenoemd tot lid van het Prov. Kerkbestuur en ds. T. W. J. van den Kieboom tot secundus, lid van dat bestuur. De aftredende leden van het Classikaal Be stuur werden alien herbenoemd, terwijl in eene vacature werd gekozen ds. F. W J van der Poel. De samenstelling van het Classikaal bestuur za] dus op 1 Januari 1929 aldus zijn r F. W. j van den Kieboom, praeses, Ber gen; IJ. van Dijk, Schagen; K. Spaan, ouderling, N. Schermer; J. Slooten, ouder- ling', Oterleek; J. van Beek, Wieringen; P Groot Jz„ scriba, Oudorp; H. van Kuipers, ouderling, Schagen; O. J Staal, sec-scriba, N. Scharwoude; N. J .C Schermerhorn, as sessor, N Niedorp; J. Heep, N. Schermer; P. Groot Jz., quaestor, Oudorp. Tot secundus: W. D. M. Baas, Alkmaar; J. F. Tinholt, Valkoog; J. Ohlen, Alkmaar; W Rampen, Bergen; J. Deetman, Alkmaar; O J Staal N.-Scharwoude; P. Clay, Alkmaar; F W. J. van der Poel, Helder; Mr. J. L. N. Zillinger-Molenaar, Warmenhuizen; H J Witken CzN. Zijpe; O J. Staal, N.- Scharwoude. Hierna kwamen in behandeling acht synodale voorstellen over wijzigingen in bestaande wetten, trachtende te regelen en te verduidelijken. Het tweede was, om orde te scheppen in de zaak van aftreding en bevesti- ging v,an kerkeraadsleden, wat echter de goedkeuring van de vergadering niet kon verwerven. Het derde bevatte de bepaling dat diakenen, om benoembaar te zijn den drie-en-twi itigjarigen leeftijd moeten hebben bereikt, wat algemeene instemming vond. Het vierde handelde over den inhoud van den ligger van het predikantstractement waarbn het woord .digger" wordt veranderd in „officieele opgave" en waarop vermeld moet worden. a. Vrije woning of vergoeding voor woninghuur; b. Rijkstractement en dat van de burger- lijke gemeente of andere corporatie of per- soon; r c. de toelage der gemeente; d. de netto-inkomsten uit pastoriegoede- ren en pastoriefondsen; e. de emolumenten, terwijl b tot e tezamen het tracteroent opleveren. Deze wijziging werd met bijna algemeene stemmen aangenomen. Over veranderingen van het aandeel, dat van vacante gemeenten den ring toekomt, waren de meeningen niet in het voordeel van de Synode, die voorstelde om, als de inkomsten uit pastoralia en rijkstractement jestaan het bedrag boven f 1400 voor de helft te doen toekomen aan den ring. Het zesde voorstel wil het mogelijk maken, om aan de beide kerkvisitatoren in eene clas sis een lid van het classikaal bestuur toevoe- gen. Dit werd om de meerdere kosten afge wezen. Een bifzonder voorstel was ingekomen om I te bemerken, dat de Commissie voor de dia- conale armenzorg in de Ned. Herv. Kerk, die staat buiten het kerkelijk verband, daarin wordt cpgenomen. Er wordt besloten, om dat voorstel met aanbeveling bij de Synode in te zenden. Hierna sloot de voorzitter deze goed bezochte vergadering met gebed. De Ned. Herv. Kerk en het Zui- derzeegebied. Na afloop van de gewone Classikale ver gadering hield ds. D. Eilerts de Haan eene mleiding over bovenstaand onderwerp. Spre- ker begint met een woord van dank aan het Classikaal Bestuur, dat hem in de gelegen- heid heeft gesteld hier zijn onderwerp te be- handelen en aan de aanwezigen voor hunne belangstelling. Hij wil spreken over de taak der kerk met betrekking tot het droog te leggen Zuiderzee- gebied. Denkend aan dien breeden waterplas schouwen wij in de toekomst. Dan zien wij aaar wuivend graan, menschen, huizen, boo- men en daarboven dit alles de spitsen der kerktorens en te midden daarvan de pastorie als het middelpunt, vanwaar uit de zegen van het evangelie wordt gebracht. Dat is een beeld van de nabije toekomst, oie werkelijkheid gaat worden en ons oproept het voor ons deel tot werkelijkheid te maken. De afsluiting en droogmaking van de Zui derzee is een nationaal werk van den eersten rang. Een geheel nieuwe en vruchtbare pro vince, grooter dan Zeeland wordt aan ons land toegevoegd. Tal van zegenrijke gevol- gen zal dit medebrengen. De innerlijke posi- ue van ons land wordt versterkt, het uiter- lijk aanzien naar buiten verhoogd. Spreker zou lust hebben, de geschiedenis te verhalen van de wording en de uitwerking der plannen. Hij zou in het breede willen uitweiden over het tweeledig doel daarvan, de afsluiting en de drooglegging, het water- schapsbela'ng en het economisch belang. Hij zou de groote voordeelen willen opsommen Hij zou willen wijzen op de macht van den mensch, die der zee haar prooi ontworstelt. Hij moet zich daarvan onthouden, om zich te bepalen tot wat noodig is te weten met het oog op de taak der kerk. Daartoe moeten wij ons rekenschap ge ven van den omvang van het droog te leg gen gebied en van het aantal bewoners, die er eene plaats zullen kunnen vinden. De geheele oppervlakte zal bedragen plm. 232000 H.A. De nieuwe provincie is 't best te vergelijken met Zeeland. Dit telt op eene oppervlakte van plm. 180000 H. A. plm. 235000 inwoners. Naar deze maatstaf zal men voor Zuiderzeegebied moeten rekenen op 250.000 tot 300.000 menschen Men denkt, dat het geheele gebied zal zijn droog gelegd binnen 25 jaren in 4 gedeelten. Het eerst komt aan de beurt de Wieringer- meerpolder, die in cultuur zal zijn gebracht in 1934 Deze poldef zal omvatten 24000 H.A. Rekent men, dat de drooggelegde HaAarlSmeer b'J eene £rootte van 18000 H.A. 25000 inwoners telt, dan zouden naar 30Z000atotS35f()on dCa ^'ierin£ermeerpolder 30.000 tot 35.000 menschen kunnen wonen Denken wij aan dit nieuwe gebied met zijne bewoners, dan zien we hier, naast de econo- mische, groote cultureele en kerkelijke belan- gen. Iedere kerk zal dit gevoelen; ook de Ned n1pfV+ mag niet achterblijven. Het is met te zeggen op welke wijze de bevolkmg van het nieuwe gebied zal plaats vinden komen.6' 2661 Vek Ned" HervSSS Bij al het andere zullen dezen hebben te zorgen voor hunne godsdienstige Kgen Sedin nm eablJ leidend en Felpend op- treden. Doen wij dit niet, dan zal zij op dit tZll'")arLu!L^teeke,nis. kriiSen> die haar toekomt. Gelukkig is dit begrepen. vnm-6 rtyl V re,elt eene c°mmissie benoemd voor de kerkelijk geestelijke belangen alles, wat tot de bestuurstaak behoort' i„ vcreeniging van kerkvoogdijen deJJZ" nJe"f st}^ting, het Zui voor derzeefonds, die ten doel heeft in overleg met de bynode werkzaam te zijn ter behartS van de stoftelijke belangen en de uitweSe omanisatip 7 i uni an u T-T uu"«iuige aagnwsatie' Zii wiI dit doel bereiken door het aanleggen van een bouwfonds, waaruit voor- schotten en subsidies kunnen worden ver- strekt voor het koopen, in erfpacht nemen of op andere wijze aanvaarden van gronden or het Sift ,hetStichten van «ebouwen voor HpL hIi - zooals kerken en pasto- rieen Het is vooral van belang, gereed te ziin als de gronden worden uitgegeven. F re tar wijst, aan de hand der statuten verQ.tSf goederen o{ Selden alleen worden verstrekt aan gemeenten in overleg met de Synode, dat de stichting geen parhj kiest in de,kfst'e bestuur of beheer, welk vraag- 2 «if beshfsmg 13 aan de nieuwe gemeen. tingltrijd gee" Parh] k'eSt in den rich- cevr0SitnUider2eef°ndaS moet ^Id worden gevraagd. De tegenwoordige gemeenten moe- ten toonen, dat zij kerkelijk gevoelen Wat er noodig is, valt niet te begrooten, maar het zal zeer veel zijn. De wijze, waarop de gelden bijeen gebracht moeten worden vloeit voort uit de wijze waarop ze zullen worden uitgegeven De nieuwe gemeenten zullen worden ze- holpen met giften en subsidies, maar ook met voorschotten die langzamerhand weer moe ten worden afgelost. Hieruit volgt, dat het bouwfonds ook zal moeten dienen als lee- ningsfonds. De gelden daarvoor zullen in verschillen- den vorm worden gevraagd: lo. giften en biidragen van particulieren en colleges ineens of jaarlijks; 2o. voorschotten, renteloos of te gen matige rente. Om een heerschend misverstand uit den weg te ruimen toont spreker aan aan de hand van eene verklaring van de Synodale Commissie, dat er geen tegenstelling'bestaat tusschen de Synode en het fonds en dat de ^ynode gaarne de meest mogelijke en loyale samenwerking met het fonds begeert. Er moet dus geld komen, veel geld. Hier- yoor is eene goede organisatie noodig. Deze is classikaal gedacht en plaatselijk. Het is gewenscht, dat in iedere classis eene commis sie wordt gevormd, bestaande uit leden van het bestuur, de beheerscolleges en invloed- rijke particulieren en dat in iedere plaats een comite wordt aangewezen. Hier is een groot kerkelijk werk. Wij moe ten ons bewust worden van zijn belang, aan- pakken en zoo medearbeiden aan den opbouw van de kerk. Het debat wordt geopend door W. Spel- berg, die vraagt, hoe spreker zich voorstelt, dat gemeenten zich zullen vormen als zooda nig en hoe men eene kerkelijke organisatie verkrijgt die zich tot de commissie wendt om steun te verkrijgen. Inleider zegt, dat dit moeilijk is te bepa len, maar verwacht, dat er terpen zullen worden opgeworpen waarop hoofdgebouwert zullen worden gesticht, waaromheen gemeen ten zich vormen. Dan zal de commissie niel wachten op een verzoek, maar vooruit loo- pen, met de menschen contact zoeken om te overleggen. Ds. Heep gevoelt zich bezwaard door een artikel in het huishoudelijk reglement van de commissie, dat gewaagt van hulp der com missie ook in andere deelen voor het land. Hem wordt geantwoord, dat dit kan, als die streken in dezelfde conditie verkeeren, maar dat het nog lang niet daaraan toe is. Ds. van Dijk brengt op het tapijt de bestrijding, die de commissie ondervindt. Er is gezegd, dat de gelden der collecten al zijn gegeven aan de Zuiderzee-commissie; dat die commissie te onafhankelijk zou ziin van de synode; dat die commissie het laatste woord heeft, dat het overleg met de synode neerkomt op een praatje en dat de commissie haar gang gaat. Hij voor zich meent, dat de zaak vrij zeker is gesteld. Inleider zegt hierop, dat de' statuten en het huishoudelijk reglement met volkomen overeenstemming ziin opgemaakt. De synode keurt de bepaling. dat de Zuiderzeecommissie haar gang gaat, heel goed. DS. Baar betreurt het, dat nu in het Zui derzeegebied niet dadelijk goed wordt gere- geld de kwestie van het beheer, dat beheer en bestuur niet komen in eene hand. Ds. Eilerts de Haan antwoordt. dat dat alleen kan komen als een nieuw reglement op het beheer voor de geheele kerk tot stand komt. Ds. Van Beek vraagt, waar de door de col- lecte opgebraehte gulden zijn gebleven en ont- vangt de mededeeling, dat die nog berusten bij den Quaestor-Generaal van de synode en cat nog geene verantwoording van de gelden is gedaan, omdat gewacht wordt op de nieu we inzamelingen. De voorzitter van het Classicaal Bestuur betuigt den inleider zijn dank voor het gege- vene. Hij heeft het bewustzijn gewekt, dat veel moet worden gedaan. Er is een loyale oppo site geweest, terwijl verwacht was. dat er eene sterke strijd zou ontbranden. Hij con- eludeert, dat we hier bijeen zijn geweest met mannen eens geestes en dat we als kerke lijke mannen samen willen werken. Maar hij ontkent niet, dat het moeielijk zal zijn, om commissies samen te stellen, om de rectite per sonen daarvoor aan te wijzen. Hij vraagt de mcdewerking van alien, wat met apolaus wordt beantwoord. Hierna sluit hij deze bijeenkomst.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 8