tlhaaisclifl Coorant De kroon;uweelen. FEU1LLETON. No. 152 1929. Hoiiderd een en dertigste Jaargang. Maainlar t Juli. Radio-hoekje Dir-sdag 2 JulL Hilversum, W AL 10.-10.15 Morgen- -jjino- I? 15-—2.Concert door het A. V. R O.-iCwintet 2.—2.45 Kookpraatje. 2.45 o'_ Granofoonmuziek. 3.4.Lezing door Christie Doorman. 4.30-5.30 Micro- foondebutaiten. Viool en zang. 5.30-6.15 Concert <6or het Omroeporkest. 6.15—6.45 Chooin.-ecital door Rie Batenburg. 6.45 Voortz^ting concert. 7.—7.15 Verkiezings- rede Communistische Partij. 7.157.30 Ver- lipziigsrede S. D. A. P. 7.30 Voortzetting rnnrfrt 8 V. A. R. A.-Orkest. Een klein Kfuit „De Stem des Volks"; het V. A R |i-tooneelV. A. R. A.-orgel en spreker: W A. Vliegen. Huizen, 336.3 M. (Na 6 uur 1852 M.) (Uitsluitend K. R. 0.) 11.3012.Gods- dienstig halfuurtje. 12.151.15 Concert door het K. R. O.-Trio. 1.15-2.- Gramo- foonmuziek. 2—2.20 Kniples. 2.20-3 20 jVrouwenuurtje. 5—6— Gramofoonplaten- roncert. 6—6.45 Gramofoonmuziek. 6.45— 8.^_ Wiidingsdienst voor de verkiezingen van de Ned. Christ. Radiover. 8.—8.30 Concert door de Harmonie. 8.30—9— Verkiezings- praatje. 9—9.25 Concert door de Harmonie.. 259.35 Nieuwsberichten. 9.3510. Concert door de Harmonie. 10—10.15 Ver- kiezingspraatje. 10.15-11.30 Vroolijke avomf Accordeon, mandoline en humorist. Daventry, 1554 M. 10.35 Kerkdienst. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Orgelconcert. 1.20 2 20 Orkestconcert. 2.503.50 le steen- leecinn v. h. Shakespeare Memorial theatre. 4.20 Licht orkestconcert. 5.35 Km- deruurtje. 6.35 Nieuwsberichten. 7.05 De Wireless Singers (Madrigalen). 7.20 Le- rin? 7.45 Histor. causene. 8.05 Iersche volksliedjes. 8.20 Concert. Olof Sextet. (8.20 8.50 Lezing). 9.20 Nieuwsberichten. 9.35 Muziekles. 10.Variete en dansmuziek. 11.05—12.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1744 M. 12.502.10 Gramofoonmuziek. 4.055.05 Gramofoon muziek. 6.557.20 Gramofoonmuziek. 8.20 Liter, causerie. 8.55—11.10 Redemption", koor werk van C. Franck. Langeriberg, 462 M. 7.508.50 Orkest concert. 10.35 Gramofoonmuziek. 1.252.50 Orkestconcert. 3—3.50 „Asschenpoetster", sfrookje. 5.55—£.50 Orkestconcert. 8.35 Concert. Werag-orkest en solisten Werken van Niels W. Gade. Zeesen, 1649 M. 12.20—12.45 Les en weerbericht. 12.50—1.15 Gramofoonmuziek. 3 20—5.20 Lezingen. 5.20—6.20 Concert 6.208.05 Lezingen. $.20 Tooneel-uitzen- ding. Hamburg, 392 M. 4.35 Volksliederen Margarete Noylte—Daseking en orkest. 6.20 Operettemuziek. 10.35—12.40 Dansmuziek 12.50 Orkest- en koorconcert m. m. v. solis ten. Brussel, 511.9 M. 5.20 Kamermuziek. 6.50 Gramofoonplaten. 8.35 Orkestconcert. 9.30 Voortzetting concert. VERKIEZINGSREDE VERBODEN. De A. R. A.-uitzending van morgenavand. Naar men zieh herinneren zal heeft de V.A.R.A., in ruil voor den avond van 31 Aug. a.s., den avond van a.s. Dinsdag ge- kregen voor de uit/ ending van een program- ma uit Hilversum, waarop ook een verkie- zingsredevoering van den heer Vliegen voor- kwam. „Het Volk" meldt thans, dat de minister van Waterstaat het houden van deze redevoe- ring heeft verboden.' Alle partij en hadden z.i. ge'egenheid gehad, om in de ter beschikking gestelde kwartieren zich te uiten en hij achtte het onjuist, dat de S. D. A. P. dit nu buiten den tijd ook deed. Minister Van der Vegte verklaarde, dat hij order gegeven heeft den zender buiten werking te stellen, zoodra zijn verbod zal worden overtreden. „Het Volk" deelt nog mede, dat de heer Vliegen alhoewel hij zal spreken nu geen verkiezingsredevoering zal houden. Stadsnieiiws DE LIBERALE STAATSPARTIJ DE VRIJHEIDSBOND. I De tijd van de verkiezingen nadert. Was dat misschien de oorzaak, dat de dan cing van de Harmonie Zaterdagavond met een zeer talrijk publiek bezet was? Of hadden de beide sprekers van dien avond een bijzondere aantrekkingskracht? Hoe het zij, voor de Liberate Staatspartij was de opkomst van het publiek een groot succes. In de zaal heerschte een allergezelligste stemming, die geheel niet aan een verkie- zingstijd deed denken. Een zeer goed strijkie vergastte de aanwezigen op verschillende mummertjes, terwijl de intieme danszaal de gezelligheid zeer verhoogde. Intusschen was het bekende Alkmaarsche kwartiertje reeds verstreken, toen de onder- voorzitter der afdeeling Alkmaar, de heer iHaremaker, met een enkel woord de talrijke aanwezigen hartelijk welkom riep in het bij- zonder de beide siprekers van dezen avond; yerder de pers en de musici. Spreker lichtte daarna even toe de aanwe- zigheid van de muziek. Er was eens een be kende politicus, die zeide: „In alle poltiiek zit muziek!" Tenslotte hoopt spr. dat het mede door de jnuziek zou gelukken, dezen avond aange- maani en in de goede verkiezingsstemming te brengen. Nadat het strijkje daarna nog een tweetal Hummers gegeven had, nam de heer J. Rut gers, wefhouder van Amsterdam, het woord Rede mr. J. Rutgers. Deze spr. zou uiteen zetten het liberale enkele kleine partijtjes. Deze grootendeels standpunt tegenover de andere partijen. Op dit oogenblik zijn er in de 2e Kamer belangenpartijen zijn in het politieke le- ven een groot kwaad. In de laatste 354 jaar zijn we geregeerd door een extra-parlementair kabinet. Een volksvertegenwoordiging moet zich groepceren in een meerder- en minderheid. Dit is zeer moeilijk geworden door de kleine partijtjes vooral. Deze kunnen geen opbou- wend werk leveren. Een stem uitgebracht op een dezer partijen is dus een stem tegen de democratic. Het feit, dat we thans geregeerd zijn door een extra-parlementair kabinet is zeer ernstig A Is we nu weer een Kamer krijgen, die geen parlementair kabinet kan vormen, dan zullen we worden geregeerd tegen den wil van hei volk in. Wei zijn we nog niet bevreesd voor de dictatuur van Moskou e.d. en ook voor fas- cisme is geen gevaar, maar toch mogen we ons niet in slaap laten sussen. Er is hier 'n partij, de s.d.a.p. wier leiders in 1918 niet geschroomd hebben, te trachten een andere regeering te vormen dan de meer- derheid der kiezers wenschten. Het is dan ook niet zonder rede, dat de Vrij- heidsbond eischt, onverzwakte handhaving van de democratic. Zorgen we daar niet voor, dan gaat ons beginsel verdwijnen. Hoe komt het nu, dat we thans leven onder een extra-parlementair kabinet? De regeering moest verdwijnen wegens het afstemmen van de post-gezantschap bij den paus. Hier stemden tegen de V.D., de S.D.AP., de Liberalen en de C.H. Na den val van Colijn kreeg mr. Marchant de opdracht een nieuw kabiret te vormen. Deze heeft toen, met de SD.A.P., een ont werp-regeeringsprogram vastgesteld waari.i o.m. stond: herstel van het gezantschap bij den paus!! Waarom stemde Marchant even vroege: dan tegen dien post? Hij draagt de schuld, en net hem de S D. A.P., dat ons land niet parlementair gere geerd is. 't Was volkomen juist, dat 3 partijen, die een meerderheid hebben, een regeering tracht- ten tevormen. Maar men moet een program hebben voor de regeeringsjaren. Eigenaardig is het, dat die drie partijen (A.R., R.K. en C.H.) een coalitie vormden, die gevallen is door een geloofskwestie, waar- mee duidelijk is aangetoond, dat deze drie partijen geen gemeenschappelijk beginsel hebben, om daarop een regeering te bouwen Zoo was het in 1925. En nu? Thans gaan er weer stemmen op, om als het mogelijk is, de oude coalitie te herstellen. Is er dan sinds 1925 niets veranderd? Zeer zeker wel. Dat blijbt wel uit het pro gram der R.K. van 1925 en dat van thans. In 1925 zeiden ze, dat Nederland moest worden geregeerd volgens christelijk begin sel en. In 1929 zegt men, dat ons land door Rome geleid moet worden. Hetzelfde is het geval met de C.H. Ook zij hebben hun program veranderd. Zij zegt, dat Nederland geregeerd moet worden op christelijken grondslag. Bij deze 3 partijen is het program ver- xherpt. Stel nu voor, dat deze partijen weer (The crinkled Crown.) Geautoriseerde verta'ing uit het Engelsch ^van William le Queux, door Mej. E. H. Het was een zeer eenvoudige gelegenheid, ™°n de gerechten en de tediening er bo- n het middelmatige waren. Er zaten maar zestal gasten en ze konden er spreken, jV gevaar van beluisterd te worden vertelde hem, dat ze besloten had om ^at hij haar geraden had en ze tiiH in nu maar het liefste zich eenigen aie i,?n/ri]s zou vestigen. Zij had daar, nog 7ppr aanJ® weelc doorg^bracht en had er nf,!^na?e herinneringen ar.n. Is' wat ik later zal d»en. Ik kon j ftaaa van de intrest van mijn ffiHp'n it 2€€n totaal werkeloos leven ben Hal i;tfctgraag eenige bezigheid heb- 'wan Mni zou ik aan het tooneel men w f°u een h°peloos onderne- zi i mii i a- 'wf°U u m'sschien in staat VD 6 nchtln« wat te helpen?" wri2 ^aar,ve"ass>ng luidde Lenoir's ant- Ze hennnrde zich nu ook h^'i n Zl]uaar vader had hooren zeg- d^t' hi w°ir hooger ln stand was dan zij; w* me eCn gegcede familie behoorde door S J m opvattingen verschild had Hij lichtte dit toe, als volgt: „Mijn familie e- ik, wij hebben jaren lang in het geheel geen omgang gehouden, met een uitzondering. Ik had ten lievelingszuster, die zoo eenigszins een bohemienne was. Ze ging aan het tooneel en maakte het daar vrij goed; had nu wel geen uitbundig succes, maar voldoende, om tevreden te zijn. Haar familie was heel boos op haar en liet haar geheel aan haar lot over. Ze is nu vijftien jaar geleden gestorven; haar echtgenoot was haar al eenigen tijd voorgegaan en liet haar een kind na, Stephanie, een lief meisje. Ik ben nu al verscheidene malen bij haar ge- weest, na den dood van haar moeder en ze heeft mif altijd met open armen ontvangen. Zij is ook artiste van beroep, maar in een andere richting, dan mijn zuster; zij is dan- seres; geen acrtice". Hij zei verder, dat Stephanie Dubois zij telde nu drie en twintig jaar en \vas onge- trouwd ieder, die haar oom aan haar voor- stelde, een welkome ontvangst zou bereiden en ook alles zou doen, om zoo iemand ter wille te zijn. Lenoir zelve en zijn zuster wa ren zeer op elkander gesteld geweest en Ste phanie koesterde een warme genegenheid voor hem, om der wille van haar moeder. Pauline's verrassing, dat zij medewerking vond van zulk een onverwachte zijde, hielp haar over haar wanhoop heen. Binnen een paar dagen was al'es afgesproken. Zij verliet het land, waar zij heel haar leven had door- gebracht, om een nieuw bestaan te beginnen, in een ander land. Zij had een langen brief van Lenoir aan zijn nichtje bii zich, yaarin een regeering vormenDat kan niet, als haar programs niet veranderd worden. Ze strooien ae kiezers dus zand in de oogen, en spr. hoopt, dat de a.s. verkiezingen het niet mogelijk zul len maken, dat zij weer een coalitie vormen. Ajpplaus.) Over de kleine partijen wil spr. niet veel zeggen. E>e stemmen daarop zijn verloren. Of eigenlijk, geheel waardeloos zijn ze niet. Want het is een feit, dat de Vrijzinnigen daardoor de meeste stemmen verliezen. E>e kleine par tijen brachten in 1925 150 000 stemmen uit, wat de Liberale partij 4 a 5 zetels kostt;, zetels, welke nu aan andere partijen werden toebedeeld, als bijv. de S.D.A.P. De S.D.A.P. en de V.D.B. Als men van deze partijen iets hoort, dan is het niets anders als „Ontwapening!" Zij verstaan ddaaronder de nationale ontwape- ning. Deze leus is niet nieuw. In 1922 en 1923 behoorden de V.D. tot de grootste bestrijders van die leus. Marchant heeft het gezegd, dat nationale ontwapening wil zeggenkom maat binnen Maar ziet! Vlak voor de verkiezingen draaide de V.D. om! Dat kostte die partij reeds een aanfal vooraanstaande leden. Als men aan de kiezers een bepaald program voorhoudt, moet men dan ook willen verwe- zenlijken. Als men de gelegenheid' krijgt om een re geering te vormen dan komt men met een program waarop de nat. ontwapening niet voorkomt! Dat deed Marchant in 1925. Mr. Marchant heeft bij een debat onlangs moeten erkennen dat de nat. ontwapening mogelijk zou zijn als de V.D. en de S.D.A P minstens 51 zetels zouden bezetten. Dat zal echter nog lang niet het geval zijn, m.a.w. de kwestie der nationale ontwapening komt heusch niet aan de orde en zoo ja, dan wordt ze toch verworpen. Het behoeft dus thans heelemaal niet zijn: nat. ontwapening. Toch komen de V.D. en S.D.A.P. met dez? leuze. 't Is wel merkwaardig, dat de S.D.A P. thans vooral van nationale ontwapening spre ken, maar de werkelijk soc. leuzen hoort men zoo goed als niet. Men tracht thans kiezers te van pen met de leuze: „Nationale Ontwa pening". Welke gevolgen heeft de stembusstrijd van 1925 gehad? Dat gedurende 3 maanden een parlemen- taire regeering is opgetreden. Daarna is er geregeerd buiten de kiezers om. Al de geschilpunten in de politieke partij en bleven dus rusten, zoodat er in de afgeloo- pen jaren niet veel is gebeurd op politiek ge- bied. De belangstelling der Nederlandsche kie zers is dan ook zeer gedaald. En toch is er een oogenblik geweest, dat het oog van geheel Nederland op de 2e Ka mer gericht was: bij 't ontwerp-verdrag Ne derlandBelgie. De tegenwoordige 2e Kamer heeft dat ont werp-verdrag aangenomen. Het is te danken geweest van de le Ktfmer dat van de totstandkoming van dit verdrag niets is gekomen en er is mar een partij ge weest die zich eenstemmig tegen het verdrag keerde: de liberale. Het ging hierom: le. 't verdrag was een- zijdig en altijd-durend en 2e het Antwerpen- Moerdijk-kanaal zou er dan komen. Dat was een groote bedreiging voor onze havens. Henri Polak zeide toen, dat het grootste deel van onze welvaart daarbij betrokken was. De arbeiders en de middenstand, die juist zoo afhankelijk zijn van onze welvaart, kun nen zich niet verplaatsen en zouden tot ar- moede vervallen. En de S.D.A.P. wilde zelfs voor stemmen; een groot deel stemde zelfs voor! Dat heet het belang der arbeiders dienen! De Eerste Kamer verwierp het verdrag, d.w.z. de kwestie is hangende gebleven. Ook wij begrijpen, dat de positie in Belgie een an der is geworden. We begrijpen, dat dit moe1 leiden tot een andere verhouding tusschen Nederland en Belgie. Allen vraagstukken, over en weer, zullen moeten worden herzien. Maar de Liberale partij stelt deze voor- waarden, dat de herziening geschiedt met volledige wederkeerigheid op grond van het tractaat van 1839. Als de nieuwe Tweede j<amer een waarborg wil zijn voor de welvaart van ons land, dan moet men zijn stem uitbrengen op de liberale partij. Alle andere partijen zwijgen over dit ver drag. Ze roepen om ontwapening. Prof v. Emden was het. die voor het ont- werp BelgieNederland-verdrag stemde Door de voorstanders der nationale ontwape ning wordt steeds gezegd1: gij liberalen zij I hij zich in de m< est waardeerende bewoor- dingen over Pauline uitliet en Stephanie ver- zocht, haar zooveel mogelijk van dienst te willen zijn. Voor zij ging, wist zij eigenlijk niet goed, of zij nu al of niet een brief zou schrijven naar Ryderstreet, om Easterbee mee te dee- len, dat zij buitenslands ging. Haar eindbe- sluit was echter toch, dat zij maar zou zwijgen: Waarom zou zij zich vernederen, om een man te schrijven, die niet eens de vriendschapsbetrekkingen met haar scheen te wil'en aanhouden! Easterbee had haar wel gevraagd, om hem te laten weten, wanneer zij Soho verliet, en, als zij den tweeden brief van hem ontvangen had, zou zij dit ook zeker wel gedaan hebben. Maar nu hij, in haar oog, niet zijn belofte ge houden had, om haar te schrijven, verbood haar trots haar, om gevolg te geven aan zijn verzoek. Het was Lenoir een pak van het hart, toen hij haar aan het station goeden dag had ge zegd, en wist, dat zij nu veilig en wel naar Parijs ging. Hij had op zeer luchtige wijze uit haar weten te krijgen, dat zij geen af- scheidsbrief aan Easterbee had geschreven. „Waarom zou ilc dit ook eigenlijk gedaan hebben?" ze, met een heldhaitig vertoon van onverschillgheid, dat den Franschman echter niet misleidde. „Hij heeft zich wel de moeite gegeven, om mij te toonen, dat ik hem onver- schillig ben. In een nieuwe omgeving zal ik hem gauw genoeg leeren vergeten". Lenoir wist wel zeker, dat het groote bit- terheid zou brengen in haar gemoed1, eer zii niet voor nationale ontwapening. Dus zijt ge geen voorstnder van den vrede. Spr. ontzegde aan de voorstanders der na tionale ontwapening het recht, om zoo iets te zeggen. Laten we eens naar Engeland kijken. Daar kwam een groote overwinning voor de labour- partij. In Engeland zijn de socialisten de verkie zingen ingegaan met de leuze Internationale ontwapening. Precies hetzelfde wat de liberalen hier wil len. In Frankrijk verklaarden de soc., dat zij voorstanders waren van de landsverdediging. En in Duitschland? Daar gingen in 1928 de soc.dem. de verkiezigen in met: geen verderen aanbouw der pantserkruisers! Ze overwonnen! 4 soc. ministers vormen thans mede de regeering. En toen ze aan de regeering waren stemden ze voor den verde ren aanbouw der pantserkruisers. Zie hier, wat de werkelijkheid is van leu zen als „nat. ontwapening!" Men komt zoo vaak op de proppen met De- nemarken. Maar Denemarken ligt geheel anders. En dan Belgie. Daar gingen de socialisten de verkiezingen in met de leuze: Beperking van militaire lasten. Daarmede bedoelen zij: dienstplicht van 6 maanden. Wij hebben, zonder een soc. regeering een dienstplicht van 5 maand! En minister v. d. Velde (soc.) zeide, dat de ontwapening algeheel moest zijn. Als hier de S.D.A.P. en V.D. durven zeg gen, dt de liberalen zouden zijn geen strij- ders voor den wereldvrede, dan zeggen wij: kijk eens naar jullie eigen makkers in het bui- tenland. Ook wij wilden den wereldvrede. Zeer zeker. Als we denken aan 1914, is er toen van li berale zijde ook maar iets gehoord, om mee te doen, om deel te nemen aan den strijd? Neen Er was maar een persoon, die Nederland in den oorlog wilde doen scharen aan den kant van de entente: Vliegen, de toenmalige voorzitter der S.D.A.P. En het is aan het liberale ministerie Cort v. d. Linden te danken. dat wij buiten den oorlog bleven. Nogmaals hulde aan dien man (Langdurig applaus). Maar om de neutraliteit te handhaven, moeten we een leger hebben. Wij willen hand- having van ons cultureel leven en wij willen ons land verdedigen tegen iedereen, opdat niet ons grondgebied geschonden kan wor den. Wij streven naar international ontwape ning. Wij willen versterking van den Volken- bond, om zoo te komen tot een wereldvrede Wat is de reeele politiek, waar Dresselhuys altijd een groot voorstander van is ge weest. Uitbanning van den oorlog, dat is onze wensch. Onze vrijhandel! Steeds zijn we de strijders geweest voor den vrijhandel. Deze vrijhandel heeft ons land welvaart gebracht Speciaal in Alkmaar wil spr. iets zeggen 't Is wel eigenaardig, wat de gevolgen zijn van de actieve handelspolitiek. We hebben een grooten uitvoer van zuivelproducten (kaas vooral). Hetzelfde is met Zwitserland het geval. In Zwitserland kwam men tot bescher- mende rechten, en de cijfers van de kaas- export in beide landen zijn treifend voor de gevolgen daarvan. Ziehier: 1913: Nederland 62000 ton kaas export, Zwitserland 36000 ton kaas export, beide vrijhandel. 1928; Nederland 92000 ton kaas export (vrijhandel); Zwitserland 26000 ton kaas export (beschermrechten). Deze cijfers spreken voor zich zelf. Men heeft heelemaal geen actieve handelspolitiek noodig. De vrijhandel is een der grootste middelen voor het bereiken van den wereldvrede. Door het wegnemen der tolmuren wordt het Internationale verkeer grooter. De conflicten worden vaak veroorzaakt door overproductie. Het wegnemen van de tolmuren en van de tarieven neemt vele oor- zaken van conflicten weg Toch nog een enkele opmerking t. o. v. den vrijhandel. Men zegt van zekere zijde. dat de liberale partij zou opkomen voor de be- zittende klasse. Welnu, ook de oorlog leerde, hoe gemak- kelijk men bezit kan verliezen en winnen. Dit verwijt is dus heelemaal onjuist, om- dat ze steeds voorstanders van den vrij handel zijn geweest. Wij hebben ons verzet tegen het schoenen- wetje, om een voorbeeld te noemen. Juist de vrijhandel is voor de arbeiders een groot voordeel. Wel een heel sterk bewijs dus, dat de liberalen steeds opkomen voor de belangen der arbeiders. Het zijn de liberalen geweest, die de soc. wetgeving brachten. Daar was de leerplicht- wet, de woningwet, de wet op de persoon- lijke dienstplicht, de wet op de belasting naar draagkracht enz. enz. Zij zijn alle af- komstig van de liberalen. Nu komen we met een premievrij sfaats- pensioen. De liberalen waren steeds voor een premie vrij staatspensioen, maar ze nemen een ander standpunt in dan de S. D. A. P. Deze toch willen geen premievrij staatspensioen voor alien, maar alleen voor hen, die in loondienst zijn geweest. De liberalen willen er iedereen in doen deelen. Ook met de V.-D. verschillen de liberalen van meening over het staatspensioen. De liberalen zijn voor invoer van het staatspensioen op 65-jarigen leeftijd voor iedereen. De liberalen hebben steeds medegewerkt, als er bezuinigd kon worden. Nu het thans mogelijk is, het benoodigde bedrag te vin- den, nu zijn de liberalen voor staatspensioen van iedereen. Wil men dus premie-staatspensioen, welnu, dan moet men stemmen op lijst 31. Spr. wekt ten slotte op, dat de kiezers niet moeten stemmen op partijen, die de coalitie willen vormen. Stemt dus op de liberalen. Ze zijn geen militairistenze willen Internatio nale ontwapening, zijn voorstanders van den vrijhandel en voor het premievrij staats pensioen. (Langdurig applaus). Hierna pauze. (Slot in ons volgend nummer) VRIJZINNIG-DEMOCRATISCHE LANDDAG. In den Muziektuin. Twee sprb kers. Onze mooie muziektuin heeft zoo langza- merhand wel getoond, dat hij ook voor an dere doeleinden een zeer geschikt terrein is dan alleen voor muziek. Gistermiddag had er bijgewoond door een niet overtalrijk publiek de aangekondigde landdag van den Vrijz. Dem. Bond plaats. Te ruim half 3 (den tijd van aanvang) sprak de heer F. J. A u k e s, uit Castricum, als voorzitter van de Federatie van vrijz. dem. in den Kamerkieskring Den Helder, een kort openingswoord. Hij noemde den vrijz. dem. Bond de partij der rechtvaardigheid, welke uitspraak gebaseerd is op de beginsel- verklaring. Deze eeretitel is ook te danken aan het werk, dat de vertegenwoordigers de- den in verschillende regeeringslichamen. Het verheugde spr. dat mej. Goudsmit en mr. Oud bereid waren geweest naar hier te ko men om enkele punten der beginselverkla- ring nader toe te lichten. Spr. hoopte dat dit zou mogen leiden tot het uitbrengen van zeei veel stemmen op den Vrijz. dem. Bond. Hierna gaf spr. het woord aan mej. mr. Ada Goudsmit die zich speciaal tot de vrouwen richtte. Zij constateerde, dat de invoering van het vrou- wenkiesrecht voor een niet gering deel is t« danken aan het werken van den V. D. B., die het als een eisch van recht beschouwde, dat de vrouwen zouden mee beslissen over het bestemmen van de belastingen, die toch ook door haar worden opgebracht Nog te weinig beseffen de vrouwen hun belang in deze zaak. De vrijz.-dem. ijveren sinds jaren voor een andere politieke samenstelling dan zooalsdie hier te lande bestaat. Overal elders loopt de scheidingslijn niet tusschen kerkelijk en onkerkelijk, zooals hier, en die een valsche is gebleken. Zij leidde sinds eenige jaren tot het voeren van het bewind door een extra- parlementair kabinet. En dezen toestand nu noemde spr. absoluut fout. De regeering heeft geen sterke partij achter zich, maar doordat hare leden daar niet zijn als partij- mannen, zijn zij toch tamelijk sterk. Dit gaat langzaam-aan naar een toestand als in het land van Mussolini, al zal een echte dic tatuur in ons land zeker niet mogelijk zijn. Om dezen bestaanden toestand te verande- ren, moet men a.s. Woensdag een goed ge- bruik maken van zijn stembiljet. De vrijz. dem. willen de scheidingslijn trekken tusschen het al of niet democratische en zij willen de ontwikkelingskansen voor al ien dezelfde doen zijn, de vrouw daarbij in- begrepen. Hieruit volgt ook, dat zij §trijden voor wijziging der huwelijkswetgeving, die. op enkele uitzonderingen na, nog dateert uit den tijd van Napoleon. Spr. weidde in het kort uit over deze wet, die de vrouw eigenlijk beschouwt als een onmondige of onder cura- zoo ver zou wezen, dat zij den jongen En- gelschman, die zulk een indruk op haar had gemaakt, geheel uit het oog kon verliezen Maar, ofschoon het hem zeer aan het hart ging voor haar, wenschte hij zich toch geluk met zijn werk en was hij dankbaar, dat hij die jongelui gescheiden had. Hij wist ook, dat hij nu maar heel weinig risico beliep. Als Easterbee terug kwam en haar vertrokken vond, stonden de kansen wel honderd tegen een, dat hij geen stappen zou doen, om haai te vinden; hij zou het onvermijdelijke aan- vaarden, waarschijnlijk blij zijn, dat de zaak op zoo'n gemakkelijke wijze geeindigd was. Hij was wel onrechtvaardig geweest jegens den jongen man, wien hij zulke gevoelens had toegeschreven. Maar men diene in het oog te houden, dat Lenoir zooals dit niet anders kon van een lid van de Broederschap al heel weinig dacht van den stand, waar- toe Easterbee behoorde. Hij zou het zeker zoo heel nauw niet nemen in zijn omgang met een meisje van lager stand. Op z'n best ge- nomen, had hij eens willen profiteeren van haar weinige ervaring en zich met haar wil len vermaken, zoolang hij daarin lust voelde. Het kon nooit bij hem opgekomen zijn, om de dochter van Van der Wyck tot zijn vrouw te maken. Hoe meer hij er over dacht, hoe meer hij overtuigd raakte, dat hij er verstan- dig aan had gedaan, de jongelui te schei- den, door het achterhouden van dien brief. Easterbee keerde eerst een week later dan hij dit gedacht had, naar Elcwick terug. Hij was wel zeer verrast, dat hij daar geen brief vond van Pauline. Ziin brieven aan haar wa ren misschien een beetje stijf geweest; maar het was toch een vriendeliik schrijven, dat wel eenig antwoord verdiende. Zoodra hij er den tijd voor vinden kon, ging hij naar haar oude woning in Soho Ge- lukkig voor Lenoir zou zijn huichelarij niet ontdekt worden. De hospita, Mrs. Beale, was een goede veertien dagen geleden aan een hartkwaal gestorven. Een zuster van haar, een slordige vrouw, was van buiten gekomen en had het huis overgenomen, maar zij wist niets van de vorige bewoners en van brieven voor hem die daar nog afgeleverd zouden zijn. Daar Easterbee begreep, dat hij op die ma- nier dus niets verder zou komen, dach hij aan Lenoir. Hij voeldt in het minst geen verlan- gen, om met den Franschman in aanraking te komen, maar overwon zijn tegenzin, door de bedenking, dat, als hij iets van Pauline wenschte te hooren, dit dan de eenige bron was, waar hij kans van slagen had. Hij wist, waar hij hem vinden kon, daar Pauline eens zijn adres had gezegd. Dus wachtte hij hem een avond af, op een uur, dat hij van zijn werk zou terug komen. Lenoir herkende hem dadelijk, als den jon gen man, dien hij op „De Motten" had ontmoet, op den avond, van den dood van zijn ouden vriend. Hij voelde zich niet heel erg op zijn gemak, toen hij Easterbee zag. Hij had zich dan toch vergist, toen hij meen- de, dat de kapitein het er zoo niet bij laten zou. Wie weet, wat hij te weten gekomen was;' Maar hij hield zich goed en nam den hoed af, schoon hij niet geheel zijn verlegenheid verbergen top. - (Word! vftwotoiJV

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 5