Staat alles II tegen?- 7 Gebrek aan eetlust Vcrstopping Foster's Maagpillen aai|teele gestelde. Door te stemmen op de vrijz.- ,j'dem. zal men kunnen bijdragen tot het tot stand komen van een wijziging. BP; Vele ambten (notaris, gemeente-secretaris, (rechter, enz.) zijn nog niet voor vrouwen vakopengesteld en ook aaarin dient noodzake- W ij k te .worden tegemoet gekomen. vei1 Het volksonderwijs is voorts een punt, mji.waaraan de vrijz. dem. hun beste krachten wij den. Zij hebben gestreden voor de invoe- i .ring van het zevende leerjaar, maar zijn /daarmee nog niet tevreden. Er moet nog ■voortgezet onderwijs komen, als volgende op - ,het 7e leerjaar, omdat anders het volkskind Su 'in0g veei te weinig ontwikkeling zal worden V* bijgebracht voor het voeren van den levens- strijd. sc Verder zijn de vrijz. dem. voor een ande re, betere regeling der belastingen. Er is wel w iets verbeterd, maar nog steeds zijn er de in- VJ directe belastingen, die uit hun aard het meest drukken op de minvermogenden en de d< groote gezinnen. Daartegen strijden dan ook 'de vrijz. dem. met alle kracht. Verlaging ;dezer heffingen is nog eerder eisch dan van Vi 'andere belastingen. ,j Strijden tegen onrecht in het algemeen is z keen kenmerk van de vrijz.-dem. De strijd van mr. Marchant en de zijnen in de Tweede Ka- ,mer tegen hetgeen de minister deed ten aan zien van art. 40 getuigt daarvan. Helaas hebben noch de Vrijheidsbond noch de recht- sche partijen hen gesteund, zoodat de strijd niet is gewonnen. Wij zijn voor international ontwapening, getuigde spreekster, omdat wij meenen dat de h geschillen tusschen volken moeten worden opgelost door eerlijke arbitrage. Dat daar- mee nog niet het gewenschte resultaat is be- reikt, komt doordat de vertegenwoordigers in den Volkenbond nog niet voldoende zeker- f heid hebben van een groote macht achter hen, 'die aanstuurt op wereldvrede. Aan de kie- zers de taak om op 3 Juli de regeering dui- delijk te maken, dat zij naar Gen&ve men schen heeft af te vaardigen, die dat wel be- seffen, en ook om te toonen, dat het niet meer aangaat te zeggen: „De wereld is zondig en dus zal de oorlog wel altijd blijven". De nationale ontwapening is een zuiver Nederlandsche kwestie. Spreekster meende, dat men in ons iand daartoe heel goei kan komen om>!'?.t wij niet meer ir. staat zijei een weermacht in het le/en te houacn, zooals die moest zijn indien men werkelijk het land zou willen verdedigen. Spr. wees hierbij op een uitlating van den nieuwen Engelschen pre mier MacDonald, die in een interview zeide, niet in te zien waarom kleine staten niet zou den kunnen ontwapenen. Dit en de andere programpunten kan men mee helpen verwezenlijken door a.s. Woens- aiag op de candidaten van den Vrijz. Dem. nd te.stemmep. (Applaus). Rede mr. P. J. Oud. Nadat een orkes.tje zich had laten hooren, tvas het woord aan den tweeden spreker van den middag, mr. P. J. O u d, lid der Tweede Kamer, uit Den Haag. Deze, een goede be- kende voor het Alkmaarsche publiek, vroeg speciaal de aandacht voor de verhouding tus schen Vrijheidsbond en Vrijz.-dem. Bond. Spr. constateerde, dat laatstgenoemde den laatsten tijd aan felle aanvallen blootstaat van den Vrijheidsbond. Niet hierover, maar over het misleidende der argumenten meende spr. zich te mogen beklagen, en daarnaast durft men dan nog te zeggen, dat de vrijz.- dem. den strijd met minder deugdelijke mid- delen voeren. Spr. stelde hier tegenover, dat hij in Den Haag meermalen persoonlijk is aangevallen door sprekers van den Vrijheids bond, maar dat de vrijz.-dem. nog nimmer hadden gestreden tegen personen uit den Vrijheidsbond, en dat zou spr. ook nu niet doen. Hij wilde zich alleen bepalen tot het geven van voorbeelden uit het doen en laten van den Vrijheidsbond uit de geschie- 'denis, voor de waarheid van welke mededee- (lingen spr. instond voor de voile honderd procent. i Spr. deelde mede, dat in het blad Het Vad. te Den Haag een advertentie had gestaan, .waarin de Vrijheidsbond opwekte om toch niet te gelooven wat de vrijz.-dem. dagelijks in advertenties den volke meedeelden. Met geen woord werd gezegd hoe en waarom men zooiets kon en durfde zeggen. Spr. ging hierop de wordingsgeschiedenis van den Vrijheidsbond na, waarbij hij hulde bracht aan Goeman Borgesius, een man die zeer na stond bij de vrijzinnigen in de toen- malige Liberale Unie. Waren alle liberalen zo6 geweest, dan was het oprichten van den Vrijz. dem. Bond nooit noodig geworden. Er waren destijds drie liberale partijen, .wat te veel mocht worden genoemd/ en 'daarom wenschten de vrijzinnigen en de [vrij-lib., dat de L. U. zich zou splitsen, op- "dat er zouden komen twee liberale partijen: [vooruitstrevenden en conservatieven. E>e L. HLf. wilde daaraan niet voldoen en streefde 'naar de vorming van een nieuwe linksche partij, waarvan de vrijz.-dem. echter niets 'wilden wefen, omdat zij vreesden voor het conservatisme der L. U. Spr. meende, dat de vrijzinnigen gelijk hebben gekregen wat deze afwijzing betreft, Jomdat wel gebleken is dat de Vrijheids bond allerminst vooruitstrevend is. Velen hebben zich sinds dien van den Vrijheids bond afgewend, zoodat in 1025 de vrijz.- ;dem. twee zetels meer in de Kamer konden krijgen, en spr. maakte zich sterk, dat ook Woensdag a.s. de aftakeling van den Vrij heidsbond wel weer zal blijken. Bij de verkiezing van leden der Eerste Kamer is het aan den Vrijheidsbond te wij- ten geweest, dat in verschillende provincien de linksche meerderheid werd omgezet in een rechtsche, als gevolg van de vrees der libe ralen voor vooruitstrevende politiek, en dat niettegenstaande de Vrijheidsbond zich nog wel een partij noemt van den vooruitgang. Bii de bezuinigingsnolitiek der regeering. waarbij de ambtenaren hun recht van art. 40 verloren en bovendien het onderwijs zoozeer werd geschaad, hebben de leden van den Vrijheidsbond de regeering gesteund met rechts. De eenige uitzondering maakte het Eerste Kamerlid mr. Smeenge, wien spreker gaarne een eeresaluut bracht voor zijn trouw aan zijn standpunt ten aanzien van het on derwijs. Maar overigens stemden ook in de Tweede Kamer alle Vrijheidsbonders met de regeering en de regeeringspartijen mee. In 1925, toen het ging tegen de regeering van Colijn, die inderdaad was de leider der regeering, durfde de liberale prof. Colen- brander beweren, dat de strijd buiten dezen omging. Prof, van Gijn beweerde, dat de politiek van Colijn in wezen een liberale politiek was en wijlen de heer Dresselhuys had als eenig bezwaar hiertegen, dat men die poli tiek een coalitie-politiek noemde. Hij had liever gezien, dat diezelfde politiek ware ge- voerd door wat hij noemde een nationaal kabinet, waarin ook Vrijheidsbonders zou den moeten zitten. Zoo steunde de Vrijheids bond de regeering-Colijn. Toen deze ten val werd gebracht en het kabinet-De Geer optrad, kregen we, hoewel de tegenstellingen minder sterk werden opge- roepen, een voortzetting van de politiek van Colijn. De vrijzinnigen hadden gaarne gezien, dat de sinds dien verkregen betere uitkomsten der financien waren ten goede gekomen aan belastingen, die vooral den kleinen man drukken. Spr. wees hierbij o.a. op de rij- wielbelasting, die slechts gedurende zes jaren zou bestaan. Het was onoprecht, dat de regeering deze belasting wilde handhaven en haar billijk noemde als „vergoeding voor het gebruik der wegen" (dus zou het geen eigenlijke rij- wielbelasting zijn). De Vrijheidsbonders steunden de regeering ook in dezen. De strijd tegen de onderwijswet van het bezuinigings-ministerie is zwaar geweest voor de vrijzinnigen. Er was 40 millioen gulden over en de motie om daarmee het zevende leerjaar in te voeren werd door alle vooruitstrevenden uit de Kamer gesteund de Vrijheidsbonders waren er tegen. Ein- delijk is desondanks toch in 1928 het 7e leer jaar weer ingevoerd. Spr. kwam hierna aan de ouderdomsver- zorging. Onze belastingbetalers brengen jaarlijks 49 millioen op, die worden opgepot in een fonds, totdat misschien eens de ouder- domsverzekering wordt opgedoekt. De vrijzinnigen meenen daartegenover, dat men bij eveutueele liquidatie dier verzeke- ring de dan nog trekkenden beter kan uit- keeren uit de dan zoo noodig op te leggen belastingen. De staat is immers toch garant. De fondsvorming is onzin, zooals bleek in Duitschland, waar men zich voor den oorlog op dien weg begaf. Onrechtvaardig is het, nu groote schatten te reserveeren en de ouden van dagen van thans te laten omkomen. De vrijzinnigen betoogen, dat het ouder- domspensioen zal kosten 54 millioen, waar- voor dan te gebruiken zijn de bovenbedoelde 49 millioen, zoodat voor slechts 5 millioen een staatspensioen zou zijn in te voeren. De Vrij heidsbond houdt echter vast aan reserveering van minstens 16 millioen en wil in verhou ding daarmee het pensioen verslechteren Toch kost het stelsel voor staatspensioen van den Vrijheidsbond nog 10 millioen meer dan het onze. Hij wil bovendien kruisers bouwen en de belasting verlagen. Vanwaar zou hij het geld daarvoor binnen halen? In een rapport van een commissie wordt dit gezegd, maar men vergete niet, dat prof, van Gijn, een tegen- stander van staatspensioen, lid van die commissie was. Diens meening wordt in dat rapport verzwegen De Vrijheidsbond voert nu plotseling sinds een jaar het staatspensioen in zijn program maar men moet bedenken, dat er vele tegen- standers van die ouderdomsverzorging in dien bond zijn. Spr. noemde b.v. mr. van Houten, die reeds een advies gaf om alleen op die tegenstanders te stemmen. Met het stemmen op den Vrijheidsbond zou men wel eens ten aanzien van het staats pensioen „harakiri" kunnen plegen, vreesde spr. Inzake de ontwapening denkt de Vrijheids bond ook al weer anders dan de vrijzinnigen Geen nationale, maar Internationale ontwa pening is de leuze van den Vrijheidsbond. maar, zei spr., •internationaal, ontwapenen willen n a t u u r 1 ij k ook de vrijzinnigen, wat wel blijkt uit het optreden van de voor uitstrevende mannen in de verschillende re- geeringen (MacDonald in Engeland, Herriot in Frankrijk, Stauning in Denemarken). De vooruitstrevende partijen in de verschillende landen hebben het Radicale Verbond ge- vormd om te strijden voor ontwapening. Maar waar blijft de Vrijheidsbond met ten eerste poging cm daartoe te komen? Er gaat een liberale wind door de wereld, zegt de Vrijheidsbond, en dan wijst hij op Belgie. Maar, zei spr., de liberale partij in Beigie is juist de gevaarlijkste partij der wereld, een partij van konkelaars (Utrecht- sche publicaties) en annexionisten De Engelsche liberalen willen niets van de Nederlandsche dito weten, zij richten zich tot het Radicale Verbond en Lloyd! George, de groote voorman, is het ge- geweest, die staatspensioen bracht. Voor- waar. de Britsche liberalen zijn heel anders dan de onze. Dat Nederland in 1917 voor den oorlog gespaard bleef, is, naar spr. meende, niet alleen te danken aan ons leger en vloot, zoo als de Vrijheidsbond het voorstelt. Bij een eventueelen volgenden oorlog zal Nederland zich niet meer neutraal kunnen verklaren en dan zal Duitschland er belang bij hebben om zoo spoedig mogelijk met het Nederiand- sche leger af te rekenen en daarbij zolien ook andere- offers vallen Dan zal het aan den loop van de krijgs- kana afhangen of ons land terrein van den strijd zal worden, Men behoeft volgens den Vrijheidsbond niet te strijden voor ontwapening, omdat die er toch niet komt in cfe eerstvolgende vier jaren. Juist een redeneering voor een afgeieefde partij, zei spr. Men heeft daar geen ideal en meer en wil niet meer strijden. Hoe zou het gegaan zijn in de wereld ten aanzien van allerlei onderwerpen, als men had nedacht als deze liberalen?! Hoe het in de Tweede Kamer in de naaste toekomst zal gaan met de nationale ontwape ning, is nog niet te-zeggen, maar wel weten we, dat de kansen niet slecht staan: in 1925 kwamen er zeven voorstanders meer in de Ka mer, zoodat er thans 32 zijn. Als het zoo doorgaat, hebben de voorstanders van natio nale ontwapening over pl.m. 12 jaar de meerderheid. Eigenlijk is de toestand nog veel gunstiger, want in de gelederen der par tijen, die er officiee'l nog tegen zijn, bevinden zich ook veel voorstanders. Straks zal blijken wat er gebeuren kan. Bereiken de voorstanders niet de meerder heid, dan is het misschien wel mogelijk de militaire uitgaaf zoodanig te beperken. De Vrijheidsbond is echter ook daar tegen. Dat bleek wel bij de voorstellen van minister Lambooy (heusch geen ontwapenaar), o.m. ten aanzien van het aantal legerpaarden. Voorts herinnerde spr. er aan, dat de Vrij heidsbond op grond van het gebeurde op Curasao kruisers wil, die genoemde minister niet noodig acht. Dit Curagaosche incident heeft echter met ontwapening niets te maken, zei spreker, en daarbij ver- wees hij ook naar de uitlatingen van den heer Colijn in de Eerste Kamer. Het gebeur de in Curacao is slechts een kwestie van poli tic. In 1924 reeds had spr. betoogd, dat de zeerooverij in West-Indie beter moest worden bestreden, wat de minister had erkend, maar hij had er geen schepen voor. Dat komt, om dat gij het geld1 uitgeeft voor nutteloos oor- logstuig, had spr. gezegd. Met een kruiser van 25 millioen kunt ge geen zeeroovers be- strijden, maar wel met schepen van anderhalf millioen, die kleiner zijn en de bandieten overal kunnen vervolgen. en bovendien het voordeel hebben, dat zij niet verouderen, wat de kruisers al heel spoedig doen. Spr. meende te mogen tegenspreken, dat politie en militairisme lang niet hetzelfde is. Het een is een toezicht op en betraffing van inisdadigers, het andere beteekent den dood en de verminking van duizenden onschuldi- gen. Met de 500 millioen die ons land per jaar uitgeeft voor militairisme, is men nog niet in staat geweest zich in Curacao 500 roovers van het lijf te houden. Met het besteden op betere wijze van heel wat minder geld was dit zeer goed mogelijk geweest. Spr. eindigde met het uitspreken van de hoop, dat de kiezers zullen inzien dat de Vrijz.-dem Bond den steun der kiezers ver- zij zich uitgeeft, maar daarentegen een partij die de reactie dient. Spr. stelde vast, dat de vrijz.-dem. Bond den steun der kiezers ver- dient en hij hoopte dat in de nieuwe Kamer veel van de idealen van dezen bond verwezen- lijkt zal kunnen worden als gevolg van een versterkt terugkeerend aantal vrijzinnigen (Applaus). v Slidtine. De heer A u k e s bracht dank aan de beide sprekers voor de wijze, waarop zij de begin- selen van den Vrijz.-dem. Bond' hadden naar voren gebracht. Alles wat mr. Oud had ge zegd over de houding der Vrijheidsbonders vond bevestiging in wat zich in den Alk- maarschen gemeenteraad afspeelt met zijn samenstelling van elf tegen acht. Spr. ging den vooruitgang na in het aan tal vrijzinnige stemmen in den loop der laat- ste jaren en sprak den wensch uit, dat Woensdag weer een hooger stemmental zal worden bereikt. (Applaus). HET PAUSFEEST TE ALKMAAR. Zondag werd in den Muziektuin en op het Gem. Sportpark het Alkmaarsche Pausfeest gehouden. Het feest ving om 11 uur aan in den Muziektuin met een Pontificale H. Mis opgedragen door Mgr. Lorenzo Schioppa Aarts-bisschop van Justinio Polis Apostolis Internuntius bij het Nederlandsche Hof. De Aartsbisschop werd aan den ingang van den Muziektuin ingehaald door 24 mis- dienaars in roode togen die groene palmen droegen. Voorop liep de geheim kamerheer van den Paus E. Laane te Ginneken en de hee- ren Wijs uit Amsterdam en mr. Kusters uit Alkmaar, resp. commandeur en ridder in de Gregoriusorde. Een koor, bestaande uit 80 mannen uit Alkmaar en omgeving, zong hierna onder leiding van den heer Jac. Al „Ecce Saccesdos" van Mosman, „Missa Festiva" van Ph. Loots en „Tantum Ergo" van denzelfden componist. De concecratie werd aangekondigd door tromgeroffel, door de tamboers van St. Louis, terwijl tijdens de Elevatie fanfares schalden. De pon'tificeerende Internuntius werd bij de H. Mis geassisteerd als volgt: Presbyter assistens de H. E. Deken E. P. Rengs, Alkmaar; troondiaken a dextris de Z. E. Heer A. A. Baetsen O. P., Pastoor St Joseph, Alkmaar; diaken a sinistris de Z.E. Heer A. J. M. van Meeuwen, Hei'loo; diaken ad missam de W. E. Pater B. A. J. Siemes O. P. Alkmaar; subdiaken ad missam de Z. E. Heer J. v. d. Marck, Alkmaar; ad librum de W. E. Pater J. B. Frehe O. P.; ad can- delam de W. E. Pater A. J. Leygraaff, Alk maar; ad gremiale de Z. E. Rector P de Wit, Alkmaar; ad baculum de W. E. Heer C. Vis, Alkmaar; thureferarius de W. E. Pater N. A. van Rijn, O.P.; als ceremoniarius fun- geerde de Z. E. Pater J. Kleijntjens S. J., secretaris van Z. Exc. Mgr. L. Schioppa. De algeineene leiding van de plechtigheden was in handen van den Z. E Heer H. J. Micklinghoff, pastoor der St. Dominicus- kerk te Alkmaar. Na de Mis werd gezongen „Ave Maria" van Frans Witt, waarna Mgr. Schioppa den Muziektuin verliet. De plechtigheid werd bijgewoond door een 2000 belangstellenden. In het Sportpark. Des middags waren op het Gem. Sportpark een 3000 belangstellenden aanwezig. Mr. Kusters opende de plechtigheid met den christet. groet, sprak zijn vreugde uit over de oplossing van de Romeinsche kwestie en over het gouden priesterfeest van den Paus. Hierna richtte hij in het Fransch woorden van welkom tot Mgr. Schioppa, dien hij dank bracht voor diens bereidwillighcld om naar Alkmaar te komen. Voorts bracht hij dank aan den waarnemend commissaris der Ko- ningin, de aanwezige leden der le en 2e Kamer en van Prov. Staten voor hun tegen- woordigheid. Dank bracht hij aan de geeste- lijken voor de medewerking alsmede aan den bouwmeester de heer de Kort. Hij eindigde met een woord van hulde tot de aanwezige oud-Zouaven, die zich er zeker in zouden verheugen dezen grooten dag voo; de R. K. kerk te beleven. (Applaus). Hierna zongen een Jongens- en Mannen- koor onder leiding van den heer Al „0 Sacrum Convivium" van M. Haller, terwijl een Mannenkoor het „Coenantibus illis" van Haller liet hooren. Hierna sprak de heer W. Nieuwenhuis uit Amsterdam een rede uit over het onderwerp „Het Gouden Priesterfeest van Z. H. den Paus", die aanving met er op te wijzen, dat de bekentenis van de vrijwording des Pausen op zijn gouden Priesterfeest van groote be- teekenis was. Tot nu toe was de deur wel geopend, doch slechts ten halve. Een deur stond in aan- klacht gesloten, do«h ook deze is thans ont- s'loten. Het onrecht tegen den stedehouder van Christus begaan, was niet onherstelbaar, al verstreek jaar na jaar en volgden Pausen en Koningen elkander op. De bronzenpoort bleef te midden van't ge- raas der volken gesloten en het scheen dwaa.'.dd te denken dat er niet een tijd zou komen dat het onrecht ongedaan gemaakt zou worden. Het biddend onweerstaanbare van het Vati- caan heeft ten slotte toch het onrecht over- wonnen. Ons Hollanders ontbreekt wel eens het vertrouwen en de geestdrift die het on- mogelijke mogelijk maakt en de les van het openen der bronzen poort is wel deze, dat het Godsvertrouwen ons nooit rna-g verlaten. De 2e les is, dat thans de Paus openliiker de positie, die hij steeds innam weer gaat in- nemen. Hij treed-t de menschheid tegemoet om de christenmenschheid van het zedenbederf te redden. Meer en meer worden de R.K. kerken de ka- tholieken doordrongen van de kracht van hun apostolischenaard en steeds wordt meer terrein doortrokken van R.K. activiteit. In isolement ligt wel de kracht om sterkte te vergaderen. Waar de R.K. kerk gedoemd wordt naar de catacomben, streeft ze weer naar't licht. Dit leert ook de kerk in Mixico en Rusland; dat wereldleed is over de volke- ren gekomen, doordat de menschen God ver- gaten. Door de gebeurtenissen van den laat sten tijd is de kerk weer nader getreden tot de menschheid. De Paus is geen onderdaan van welke na- tie, is onafhankelijk van elk wereldlij-k gezag. Hij is de geestelijke machthebber, oefent alleen geestelijke macht uit en alle overwe- gingen van politiek zijn hem vreemd. Hij bezit geen machtsmiddel, geen enkel wapen en heeft niets anders dan de smeeken- de handen van den priester. Hij vertrouwt op God en op den goeden wil van de menschen. Spr. noemde dit een prachtig voorbeeld voor de machthebbers der menschheid, die alien steunen op de bajonetten. De paus beoogt voor alles het geluk der zielen, het geluk der geheele menschheid in de eeuwigheid1. Het is een goede gedachte geweest van de R.K. van Alkmaar, om het verdrag van Lateranen en het gouden priesterfeest van den paus te herdenken. Wij wegen geen poniificaten tegen elkander af. Door de goedheid van God trad steeds een paus op die beantwoordde aan de be- hoefte van zijn tijdperk. Spr. schetste hierna de verdienste van Pius XI en deed de grootschheid van deze figuur, ook als wetenschappelijk man, uit- komen. De H. Mis is voor hem het alles overheer- schende in zijn bestaan. Als de goede herder verlangt hij niets an ders dan ook het verst afgeareven schaap terug te voeren naar de kudde. Hij is de verzoenende leider, die de een- heid der menschheid proclameert en ook in staat zal zijn die eenheid te verwezenlijken. Wanneer wij 1870 met 1929 vergelijken, dan is er geen reden voor ontmoediging. Waar de kern groeit, daar kan het niet an ders of ook het geheel moet uitgroeien. De rijken onder ons hebben zich steeds af te vragen of zij wel steeds zijn wat zij moe ten zijn: vredestichters in hun woonplaats. Wij moeten voor het pausdom op alle ter- reinen leven, opdat het doodsche in West- Europa weer levend wordt. Spr. eindigde met een korte toespraak in het Fransch tot Mgr. Schioppa, waarin hij namens de R.K. jeugd de belofte aflegde, dat zij den Paus zullen steunen, opdat geheel de menschheid de poorten zal openen voor den Christus Koning. (Applaus). Het woord was hierop aan den kapelaan J. H. Hooijman uit Zwolle die het onderwijs „Het verdrag van Lateranen behandelde. Spr. stelde in het licht, dat ook de Neder landsche zonen van de R. K. Kerk steeds ge- protesteerd hebben tegen het onrecht den Paus aangedaan. Wij hebben nog steeds het zouavenbloed in ons en hier zitten er nog die met tranen in de oogen de witte vlag heb ben moeten hijschen. God heeft u den zegen bewaard en daar om Pius de XI rijs. (Applaus). Door God's beschikking waren de Pause- 1 ijke Staten tot stand gekomen en door Zijn wijsheid te niet gegaan. Door Zijn recht zijn ze weer opgekomen, want ook Mussolini voert Gods wil uit. Door de leiding van Gods voorzienigheid is het pausschap groot geworden in de we reld, uit deernis met Petrus. God heeft gewild, dat de geestelijke macht onafhankelijk zou zijn van de souvereine macht. De Paus moet zijn geestelijke macht vrij kunnen uitoefeneB.^^H Laten ook wij den slichter van de wereldlij- ke pauselijke macht Pepiin de Korte onzen dank niet onthouden, aldus spr. Napoleons macht, die den Paus gesleept heeft, is vergaan en de Paus is gefcleven. Ondanks zijn tijdelijke wereldlijke on macht is de Paus door de eeuwen gebleven Het zijn de donkere machten van het kwaad die de macht van den Paus hebben bestre den en daarom hulde aan de zouaven, die voor het behoud van die macht hebben ge streden. (Applaus). Staande op den Alkmaarschen grond we ten wij, dat wij ook hier hebben de martela- ren, dat zijn de helden. Zij hebben hun bloed en leven gegeven voor de ongeziene en on- hoorbare grootheden, het bezit van Petrus dat zijn stoffelijke goederen, die toch geeste lijk zijn, want Petrus is onsterfeliik. HOOG EN LAAG WATER TE BERGEN AAN ZEE. (In Zomertijd). J u n i. Daf "°0gwater Laag water Dat v.m. nam. Vm. nam Juli. 3 nS 753 8 34 1 903 9.41 4 1.23 1.57 10.06 10.44 HOOG EN LAAG WATER TE EGMOND AAN ZEE. (In Zomertijd). J u n i. Dat v^00gfwater J-aag water Dat v.m. nam. vm. nam Juli. 2 11.48 741 8„ 3 0.10 0.54 8.51 I-29 ___£__L20 1.54 954 10.32 pl !us)de a3n ^e^en van ^en Pflus. (Ap- De zouaven van den Paus hebben ons les geaeven in de hefde, zij hebben geleerd hoe een waar kind zijn kerk dient. i h,ij-'?ua£,r zijn ziJ overwonnen, doch in werkehjkheid is na 1870 de Paus ook geble ven souverein, onafhankelijk van ieder an- Hij kan nu weer treden in de gemeen- schap der volkeren. Den dag na den val van Home deed Renan de voorspelling, dat het spoedig met den Paus gedaan zou zijn. Van- naag zou spr. tot Renan willen zeggen: zie de vemjzenis van de verschillende pausen geert° V3n PiUS XI» die de wereld re* De Italiaansche garantiewet waarborgde de souvereiniteit van den Paus niet En zou men hen die de hand hebben geslagen aan den zoon Gods, de vrijmetselaars hebben de hand op den Paus gelegd, nu niet toeroepen: De Paus heeft gezegevierd. Mussolini ver- dient van ons meer dan hulde. vrfjn'itT^ ^e^10'P€n Paus te geven zijn God iieeft zich gewroken, ten eeuwige da- gem Daarvoor God loven wij u. (Applaus). De dag waarop de overeenkomst is getee- kend tusschen den Koning van Italic en den J aus, zal blijven het grootste moment in de wereldgeschiedenis en daarom zal Pius gel- den als de grootste triumfator in de ge- schiedenis. Machtige vorsten zijn verjaagd en zwer- ven in ballingschap. Pius XI was gevangen en is nu vrij en heerscht. Aan u, Koning der eeuwen, aan u de ze- gekroon, Heil u, Pius heil! (Applaus). God heeft het verleden gewroken. Spr. gaf hierna een schets van het groott gebeuren op het plein van den St. Pieter te Rome, na het sluiten van het verdrag van Lateranen. In de kreet „viva Pius de XI" toan aangehe- ven, beluisterde spr. de kreet „Heil u Pius, Christus Koning". (Applaus). Wij weten, dat de toekomst behoort aan onze kerk, als de bemiddelaarster tusschen God en den mensch. Dreigend zal de kerk de wereld doorgaan tot het eind der dagen. Maken wij roomschen van Alkmaar ons geen illusies? De toekomst zal zorg brengen, maar wij zullen God getrouw blijven en ge- sterkt worden door de wetenschap dat de Paus weer veilig te midden zijner kinderen als Paus Koning kan komen. (Applaus). Hierna zong het Mannenkoor met orkest- begeleiding het „Te Deum", van Verhulst. Pastoor Mickelinghoff sprak een slot- woord waarin hij de hoop uitsprak, dat men in de toekomst zal putten uit hetgeen men vanmiddag geleerd had, n.l. dat men als katholiek behoort tot een groote gemeen- schap. Wij gaan naar huis met de gedachte niet te zullen aarzelen onder leiding van God te strijden voor onze kerk. Hierna werd door den internuntius Pauselijke zegen gegeven. van de PiM»vinc5aal nieuws HEILOO. De „Pluimveever. Heiloo" hield Vrij- dagavond vergadering in cafe Helder. De voorzitter, de heer A. N. K. Hop- man, opende de vergadering met een in- leiding en heette alien welkom. Van den Noord Hollandschen Bond van Pluimveevereenigingen was bericht ingekomen dat Bussum en Bergen tot den bond zijn toegetreden. De voorzitter uitte zijn genoegen hierover en hoopte dat te zijner tijd ook fokstations komen en de Noordhollandsche bond ook op die wijze mag werkzaam zijn in ons be lang. Hierna werden 6 nieuwe leden voorge- steld en aangenomen, waarmede het le- dental de 50 nabij komt. De voorzitter wilde stelling nemen tegen de gedachte dat de bond de be- drijfsfokkerij achterstelt en wees daarbij op de toetreding van Bussum met 500 le den. Ook Bergen was ongerust, doch was door de mededeeling van den rijks- pluimveeconsulent ontwapend. De Wa- terlandsche vereenigingen, die eerst on der eigen vlag wilden varen, zijn nu overtuigd daar burgemeester Drost heef gezegd dat zij bij den bond aansluiten Daarna bracht de heer Krdner yf- slag uit van de voederafdeeling. A'es was correct in orde geweest waar"101" de heer Dumans den dank van de ■■srga- dering ontving. Ingevolge den wensch werd de^amen- stelling kuikenvoer gewijzigd, (®ch aan c1 analyse is niets gewijzigd. Een drukke discussle werd gevoera over den aankoop van voedtf. waarbij bleek, dat we onze samensteMng met de beste van den handel kunmn meten en de onze bovendien veel goadkooper is. Bii het punt aankoop en levering van voeder werd de wenschertjkheid betoogd om een inschrijving te openen. Na een uitvoerige discussle werd be- paald dat er een inschrijving geopend zal worden, waarbij de leverancier zich voor minstens 3 maanden moet verbinden. Men stelde echter vast dat m"": over den leverancier tevreden was, doch meenae dat hij aan particulieren voor denzelfden prijs leverde. Daarna bracht de voorz, in bespreking en artikel uit de Alkrn. Courant van Slechte spijsvertering en alle voedingsstoornissen moeten spoedig zwichten voor. Foster's Maagpil. lea, die uw geheele or- ganlsme verkwikken. Alonr verkrijgbaap I 0 65 per ttscotC

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 6