BinnenBand tot heden nog nooit een dergelijk verzoek was ingekomen, terwijl ook nog niet was besproken door B. en W. De heer Tromp merkte op dat in de laatstgehouden vergadering van de club over dit verzoek ook niet is gesproken. Besloten werd dit verzoek aan te hou- den en eerst inlichtingen daaromtrent in te winnen. Van het comitG tot het houden eener land-, tuinbouw- en huiselijke tentoon- stellin gtijdens de Septemberfeesten is het verzoek ingekomen vanwege de ge- meente een medaille beschikbaar te wil- len stellen. De heer Tromp achtte het wel gelegen op den weg van den raad om daartoe te besluiten. Met algemeene stemmen werd daar toe dan ook besloten en aan B. en W. op- gedragen daarvoor een medaille aan te koopen tot een bedrag van 50 60. Een dergelijk verzoek was gericht tot de gezamenlijke raadsleden. De voorz. stelde voor dat in comit6 na- der te bespreken, waartoe werd besloten. Daarna kwam in behandeling een schrijven der vereeniging voor stroom- distributie in Nederland, waarin werd gewezen op een ingediend wetsontwerp, waartegen deze vereeniging krachtig meende te moeten ageeren. Met het oog op deze actie werd ora een extra bijdra- ge gevraagd. Naar aanleiding daarvan werd door den heer Kostelijk gevraagd of onze ge- meente reeds lid der vereeniging is, waarop een bevestigend antwoord werd gegeven door den voorz., die tevens na- dere toelichting verstrekte, met betrek- king tot het wetsontwerp en de actie welke er tegen wordt gevoerd. Door den heer Krom werd er op gewe zen, dat het voor onze gemcente van groot belang is een zelfstandig bedrijf te blijven houden, zoodat het gewenscht geacht moet worden een actit te steunen, welke wil voorkomen, dat aan het P.E.N, het recht wordt gegeven de gem. electr. bedrijven te naasten, uit de verdere discussie bleek, dat algemeen voor deze actie wera gevoeld en op voorstel van den heer Kostelijk werd besloten een extra bijdrage van 25 te geven. Vervolgens werd door den voorz. rae- dedeeling gedaan van het antwoord der Nederl. spoorwegen op het verzoek de halte Middelw eg in te richten voor laad- en lostation. Te dezer zake heeft de voorz. een on- derhoud gehad met den inspecteur te Alkmaar en hierbij bleek, dat voor den aanleg ongeveer 25000 noodig zou zijn, terwijl dan tevens nog voor beveiliging gezorgd zou moeten worden. Daar men van het vervoer aan de hand van gege- vens geen groote verwachting had, zou- den belanghebbenden jaarlijks een flink bedrag moeten bijdragen. Hoewel door den heer Kostelijk de opmerking werd gemaakt, dat de houding der Spoorweg- directie drijft naar steeds grooter vervoer te water, werd algemeen gevoeld, dat met zulk een opzet van deze zaak niets zou kunnen komen, zoodat mair beslo ten werd, het schrijven voor kennisge- ving aan te nemen. Op de overeenkomst met de gemeente Alkmaar te sluiten betreffende toelating van leerlingen was de goedkeuring van Gedep. Staten ingekomen, weshalve B. en W. werden gemachtigd deze overeen komst te teekenen. Een dankbetuiging van den gem.veld- wachter voor toekenning eener bijdrage voor woninghuur werd voor kennisge- ving aangenomen. Uit de rekening van het Burgerl. Arm- bestuur bleek, dat deze sloot met een na- deelig saldo van 813.16. Na eenige discussie met betrekking tot de tekorten in de administrate van het B. A., deelde de voorz. mede, dat het noo dig zou zijn de begrooting voor 1929 met 2000 te verhoogen om de zaak wear in het reine te brengen. Uit de rekening van het G. E. B. bleek, dat deze loopt over 41343.06 in ont- vagnst en uitgave, de kapitaaldienst over 114.403.07 lA, terwijl er een winst- saldo is van 6183.31 K. Het bedrijf heeft dus zeer gunstig gewerkt en het laat zich wel aanzien, dat voor het komende jaar de stroomprijs wel verlaagd zal kunnen worden. Bij de gehouden stemming werden de heeren P. Kostelijk, P. Tromp en A. van der Oord aangewezen deze beide reke- ningen na te zien. Oj een verzoek van mej. van der Pal om een jaarlijksche tegemoetkoming der gemeente van 150, omdat ze bijna nooit meer per rijtuig wordt gehaald, doch zich per auto moet verplaatsen, werd na toelichting door den voorz. met algem. stemmen goedgunstig beschikt. Als voorwaarde werd daaraan verbon- den dat ze dan ook aan niemand mag weigeren per eigen gelegenheid te ko men, waar ze wordt geroepen. Naar aanleiding eener vraag van den heer Kostelijk of dit bedrag ook van in- vloed zal wezen op het pensioen, werd door den voorz. geantwoord, dat de pen- sioensgrondslag met dit bedrag zal wor den verhoogd. Daarna kwam in behandeling een schrijven omtrent het verstellen der ker mis in de kom der gemeente, de z.g. Zwaanderkermis. In dat schrijven werd medegedeeld, dat in het belang van land- en tuinbouw een vervroeging ge wenscht was, zoodat werd voorgesteld te bepalen dat deze kermis zal worden aangevangen den Zondag het dichtst ge legen bij 15 Juni. Ook de betrokken cafe- houders gingen hiermee accoord. Na eenige toelichting door den heer Tromp werd daartoe besloten, wat alge meen een goede oplosing werd geacht. Voorgesteld werd een wijziging in het kohier der hondenbelasting, waardoor het totaal der aanslagen met 27 zal worden verhoogd. Zonder discussie werd daartoe besloten. Eveneens gesthiedde dit met een voor- gestelde wijziging der begrooting, als ge- volg der te lage earning van kwade p.os- fing van het openbaar vervolgonderwijs ook het Roomsch-Katholiek vervolgonderwijs is stopgezet; dat door een en ander het alge meen belang wordt geschaad; dat J. Cloeck en F. Evers aanvoeren, dat twee derden van de leerlingen van den ge- meentelijken cursus voor openbaar vervolg onderwijs (bedragende in 1927 77) niet ge- schikt zijn, andere cursussen te volgen; dat niet kan worden gezegd, dat door den slech- ten financieelen toestand der gemeente het vervolgonderwijs is opgeheven als een punt van uitvoering van een algemeen bezuini- gingsplan; dat h.i. de tegenwoordige om- standigheden den gemeenteraad nier nood- zaken te beweren, dat de beperkte middelen, waarover de gemeente beschikt, aanleiding moeten zijn het kloine bedrag, noodig voor het vervolgonderwijs 41.60 per leerling per jaar) te bezuinigen; dat A. van Crefeld e.a. aanvoeren, dat door de opheifing van het openbaar vervolg onderwijs te Alkmaar voor hen geen gele genheid meer zal bestaan, hun kinderen dat avondonderwijs te doen verstrekken, hetwelk zij voor hen gewenscht en noodig achten; overwegende ten aanzien van het beroep van het bestuur der Afdeeling Alkmaar van het Nederlandsch Onderwijzers Genoofc schap, dat art. 17, le lid, der Lager-Ondem wijswet 1920 het recht van hooger beroep toekent aan ieder, die belang heeft bij de vernietiging of verbetering van een krachtens deze wet door Gedeputeerde Staten genomen besluit; dat „belang" daarbij is te verstaan in den zin van eigen persoonlijk belang; dat de Afdeeling Alkmaar van het Neder landsch Onderwijzers Genootschap niet ge- acht kan worden bij de vernietiging of ver betering van het bestreden besluit belang te hebben overwegende ten aanzien van het beroep van J. Cloeck en F. Evers, dat deze appel- lanten weliswaar ingezetenen der gemeente Alkmaar zijn, doch niet is gebleken, dat zij een eigen, persoonlijk belang, als bedoeld in art. 17, eerste lid, der Lager-Onderwijswet 1920, bij de vernietiging of verbetering van het bestreden besluit hebben; overwegende ten aanzien van het beroep van A. van Crefeld en anderen, dat blijkens de overgelegde ambtsberichten voor een groot gedeelte van de kinderen, die bij handhaving van het openbaar vervolgonderwijs in de ge meente Alkmaar dat onderwijs zouden vol gen, gelegenheid bestaat aldaar ander, voor hen geschikt, voortgezet onderwijs te genie- ten; dat onder die omstandigheid moet worden geoordeeld, dat het instandhouden van het openbaar vervolgonderwijs te Alkmaar met het oog op den ongunstigen toestand der ge- meentekas bezwaarlijk te rechtvaardigen zou zijn dat mistsdien geen voldoende aanleiding bestaat, in afwijking van het gevoelen van Gedeputeerde Staten aan dezen bezuinigings- maatregel van den gemeenteraad goedkeu ring te onthouden; Gezien de Lager-Onderwijswet 1920; hebben goedgevonden en verstaan: I. het bestuur van de Afdeeling Alkmaal van het Nederlandsch Onderwijzers Genoot schap en de appellanten J. Cloeck en F. Evers niet-ontvankelijk te verklaren in hunne beroepen. II. het beroep van A. van Crefeld en an deren ongegrond te verklaren. Onze Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, is b^last met de uitvoering van dit besluit, waarvan afschrift zal worden gezonden aan den Raad van State, Afdeeling voor de Geschillen van Bestuur. •MWK TEGEN DOR5T!^ ten en enkel uitgaven tot een totaal be drag van 847.47. Goedgevonden de aldus gewijzigde be grooting in te dienen. Op het verzoek een lichtpunt aan te brengen bij den spoorweg-overgang na- bii de Roskam, werd na toelichting door den voorz., den heer Kostelijk en den heer Groenland, gunsti°- beschikt. daar algemeen werd geoordeeld, dat dit daar ter ptaalse hoogst gewenscht geacht moet worden terwijl ook de lichtcom- missie er zich vc6r verklaard had. Door den heer Krom werd de opmer king gemaakt, dat verschillende com- missies werkzaam zijn ter voorbereidina van de Septemberfeesten met het oog en het 300-jariar bestaan van den polder, doch het zal niet wenschelijk zijn, den commissies een eventueel te kort op de schouders te laden. Door den voorz. werd daarop geant woord, dat hij daarover in comitO van gedachten wenschte te wisselen. Door den heer Groenland was een vraag ingediend, welke echter niet bij den raad thuis behoorde, doch bij de Bouwvereeniging, waar Spr. de zaak ter tafel zal brengen. De heer Kostelijk had ingediend de vraag of het niet mogelijk zou zijn onze gemeente van gas te voorzien. Nadat deze vraag door den heer Kos telijk was toegelicht, werd ook door den voorz. mededeeling gedaan van bespre- kingen, welke door hen waren gevoerd met den directeur der gasfabriek aan den Langendijk en burgemeester Kroo- nenburg van Sint Pancras. Na een tame- lijk breedvoerige discussie werd aan B. en W. opgedragen een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid van gas- distributie uit een der nabij gelegen ge- meenten; allereerst zal worden geinfor- meerd aan den Langendijk. Daarna sluiting der vergadering. NOORDSCHARWOUDE. Door eenige abonn6's van de autobus- dienst is het plan opgevat om bij de openstelling van de verbeterde Twuyver- weg aan de firma Kok, Tuinman en Wil- ken een huldeblijk aan te bieden voor de goede uitvoering van haar diensten. Een ingezetene onzer gemeente, die dezer dagen met de reisvereeniging een reisje maakte naar Belgie, werd te Brus- houd ontvreemd, toen hij zich een oogen- sel in een hotel zijn portefeuille met in- blik naar zijn kamer begaf. Hoewel de politie er onmiddellijk bij te pas kwam is tot heden van de dader(s) geen spoor te bekennen. Raadsvergadering Vrijdagavond kwam de raad in openbare vergadering bijeen. Voorzitter was burgemeester jhr. A. L. v. Spengler. Van den heer Broersen was bericht van verhindering ingekomen. Mededeelingen cn ingekomen stukkeii. De voorzitter deelde mede, dat wegens ongesteldheid van den heer Oosterlee, gemeente-opzichter, diens zoon de heer A. Oosterlee, bouwkundigo te Alkmaar, als tijdelijk gemeente-opzichter is aange- steld. Bij de gehouden kasopname bleek een saldo van 1273.08 aanwezig te zijn. Van de gezondheidscommissie was het verslag over 1928 ingekomen. Het verslag van de rekening der u. 1. o. school wees een bedrag van f 161.28 ten laste van deze gemeente. Van de oudercor. missie was een ver slag van het vervolgonderwijs 1928/29 in gekomen. Van de afdeeling Alkmaar der vereeni ging van Staat burgeresser een adres om een trouwelijke candidaat te stellen voo rhet college van regenten van het Centraal Neutraal Ziekenhuis. Van het gemeentebestuur van Harden- berg een verzoek om adhaesie te betui- gen tegen opheffing der plattelandsch belastingkantoren. A1 deze stukken werden voor kennis- geving aangenomen. Van de zangvereeniging ..Crescendo" was een verzoek ingekomen om een bij drage of medaille beschikbaar te stellen voor Let a.s. zangconcours ter gelegen heid van het 40-jarig bestaan. B. en W. stelden voor een gouden me daille beschikbaar te stellen tot een be drag van 50, wat met algemeene stem- me l voor werd goedgevonden. De suppletoire begrooting werd vastge- steld tot een bedrag van 9633.18. Aan de woningbouwvereeniging „A1- geme enBelang" werd een renteloos vooischot van 1200 verleend voor on- derhou dvan woningen dezer vereeniging aan de Costerstraat. Op verzoek van P. de Wit en C. Kuiper Wz. werd ontheffing van hondenbelas ting verleend. Naar aanleiding van het gesprokene in de vorige vergadering over de vergoe- ding aa^ de leden van het Burgerlijk Armbestuur stelden B. en W. thans voor om voor iedere vergadering per lid een presentiegeld van f 3 te geven. Allen voor. De rondvraag leverde niets op, waar- na sluiting volgde. De heer P. Zuidscherwoude, schrijver ten postkantore alhier, is als zoodanig aangesteld te Zeist op een nader te be palen datum. De heer Z. is alhier reeds 15 jaren werkzaam bij de posterijen, waarvan 12 jaren als besteller. Hij ..eeft zich al dien tipi doen kennen als een aecuraat en voorkomend beambte. HET BIOSCOOPCONFLICT IN HET ZUIDEN. Stopzetten der bioscoopexploUatie in Oosterhout. Het Dioscoopconflict in het Zuiden breidt zich voortdurend uit. Zaterdag werd als ze- vende gem. in het conflict, betrokken de ge meente Oosterhout, waar de door B en W. dier gemeente uitgevaardigde schorsing der bioscoopvergunning in kracht van gewijsde is gegaan. Het aantal stopgezette bioscoop- exploitaties is hiermede tot 19 gestegen. AMERIKAANSCHE ZAKEN- MENSCHEN NAAR AMSTERDAM Het doel van de Amerikaansche t» riefpolitiek. De correspondent van de „Times" te New York meldt, dat Vrijdag per s.s. „Staten- dam" een delegatie van 200 Amerikaansche zakenmenschen, onder leiding van den heer Thomas W. Lament, naar Amsterdam is ver- trokken ter bijwoning van het Congres der Internationale Kamer van Koophandel. Het doel van hun uitzending zou zijn den Europeeschen zakenmenschen te overtuigen, dat de Vereenigde Staten geenszins wenschen den invoer van goederen uit buitenlandsche staten te beletten. De heer J. Barnes, een gToot graanhan- delaar, die vice-president van de Internatio nale Kamer is, heeft in een interview ver-! klaard, dat het doel van de Amerikaansche tariefspolitiek uitsluitend is: beveiliging van den Amerikaanschen levensstandaard tegen noodlottige concurrentie van goedkoopen ar- beid. Het is beter, zeide hij, den Amerikaan schen sfandaard te stellen als doelwit voor andere volkeren, dan toe te laten, dat deze standaard wordt gedrukt door de openstelling van de Amerikaansche markten voor een on- beperkten stroom van producten van goedkoo- pe arbeidskrachten. GEEN ONREGELMATIGHEDEN.. Na breedvoerige discussies vereenigde de raad van Eindhoven zich in zijn jongste ver-; gadering met het rapport der eommissie in- zake beweerde onregelmatigheden bij ge- meentelijke grondaankoopen. In dit rapport werden de beschuldigde personen van alle blaam gezuiverd. TEEKENS IN SPOORWEGBOEKJES. In de nu afgeloopen maand is te Vevey ea conferentie gehouden van spoorwegautoritel- ten uit zeventien landen ter vaststelling van een ontwerp-regeling om voor de spoorweg. dienstregelingen en de officieele reisgidsen van alle landen van Europa gelijkvormige feekens in te voeren in plaats van de tot nu gcbruikte tcxkeiis er. mededeelingen om- oaar vervoigonaerwijs zal worden gegeven dat weliswaar art. 2i, 6e lid, der wet de arti- kelen 22 en 23, eerste lid, sub c. en e. van toepassing verklaart op het vervolgonderwijs, doch dat Gedeputeerde Staten bij het hantee- ren van laatstgenoemde wetsbepalingen reke ning dienen te houden met de door den wet- gever beoogde vrijheid van de gemeentebe- sturen om te beslissen omtrent het geven van openbaar vervolgonderwijs; dat hieruit voortvloeit, dat slechts aan een raadsbesluit, waarbij gebruik wordt gemaakt van de vrij heid, door de wet gelaten, om geen vervolg onderwijs te doen geven, goedkeuring be- hoort te worden onthouden, indien hiertoe redenen nopen van zoo klemmenden aard, dat de financieele belangen der gemeente daar voor moeten wijken; dat naar het oordeel van hun college, de financieele toestand der ge meente tot bezuiniging dringt en dat, daar bovendien te Alkmaar ruimschoots gelegen heid bestaat tot het genieten van ander avondonderwijs, niet kan gezegd worden, dat het vervolgonderwijs volstrekt onmisbaar moet worden geacht; dat van dit besluit lo. het bestuur der Af deeling Alkmaar van het Nederlandsch On- derwijzersgenootschap, 2o. J. Cloeck en F. Evers ingezetenen der gemeente Alkmaar en 3o. A. van Crefeld en 76 anderen, van wie de eerste 23 ouders of verzorgers van leer lingen, die aan het eind van den cursus 1927/'28 van het openbaar vervolgonderwijs te Alkmaar nog als zoodanig waren inge- schreven, en de overigen ouders of verzor gers van leerlingen der openbare scholen te Alkmaar bij ons in beroep zijn gekomen; dat het bestuur der Afdeeling Alkmaar van het Nederlandsch Onderwijzers Genoot- December 1927 het aantal leerlingen bij het openbaar vervolgonderwijs 54 en bijhet schap aanvoert, dat uit den aankoop door de gemeente van de Heilooer bosschen en het verleenen van subsidie voor een Roomsch- Katholiek Lyceum blijkt, dat de financieele toestand der gemeente niet zoo ongunstig is, dat opheffing van het openbaar vervolgon derwijs noodzakelijk is te achten; dat op 31 Roomsch-Katholiek vervolgonderwijs 140 be- droegdat door het raadsbesluit tot onhef- Vergeet nooit L&kerol Pastilles bij U te steken. Die helpen tegen dorst en drogen keel! 50 ct p. doot bij Apoth. en Orog.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 7