a* Kerk en school E Jc li« D n le >ti g, -a Ji ir E a. I >e cu la Je :o< t n i if, 1 it» /a ae i« zo |W 5l SI ;E d b s e E Is b If c c It 1 I te of 6 dagen hechtenis, de 4e 4 boete of 4 dagen hechtenis, de 5e 4 boete of L 3 dagen hechtenis, de 6e, 7e en 8e ieder y l/ 2 boete of 2 dagen hechtenis. A. K. te Uitgeest, J. J. V. te Velsen, ,W. L. te Egmondbinnen, W. C. en G. V. te Castricum, C. de G. te Beverwijk, 1 S. J. S., N. W., A. M. 0. en J. Ch. te Ber: m*i. J. S. en J. G. te Schermerhorn, J. C. S. te Harenkarspel, D. K. en T. 0. te Oterleek, J. K. te Oudkarspel, J. T. L. te Heerhugowaard, M. 8. te Zuidscharwou- J de, N. T., M. M., A. J. R., F. de V., T. K., W. V., G. R. en L. K., te Alkmaar, over- treding Motor- en Rijwielwet, de le, 8e en 22e ieder 3 boete of 3 dagen hechte nis, de 2e, 7e, lie, 12e, 13e, 16e, 17e, 19e, 20e, 21 e, 22e en 25e ieder f 4 boete of 4 dagen hechtenis, de 3e en 5e ieder 6 boete of 6 dagen hechtenis, de 4e 40 boete of 40 dagen hechtenis met toe- wijzing der civiele vordering, de 6e, 9e, 15e, 18e en 26e ieder 2 boete of 2 dagen hechtenis, de lOe 10 boete of 10 dagen hechtenis, de 14e 30 boete of 30 dagen hechtenis, de 24e 0.50 boete of 1 dag hechtenis. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van politie, Langestraat en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 en 1 uur, de navol- gende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 27, 28, 29 en 30 Juni en 1 Juli 1929. Portemonnaie met inh.; kindertaschje met beursje en inh.; bruin pakje; jongensbefje; kinderschoentje; belastingmerk; muts en pet; huissleutels; handschoenen; banden van mantels en jassen. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen- de ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 27, 28, 29 en 30 Juni en 1 Juli 1929. Muts, J. Groot, le Landdwarsstraat 21; 10-rittenkaart, J. Koot, Polderstraat 10; kindertaschje met inh., M. Meijer, 2e Land dwarsstraat 30; halskettinkje, J. F. Wagen- drever, Dijkgraafstraat 37; rijwielbelasting- merk, J. Peperkamp, Wognumsche buurt 6; heerenhorloge, C. de Moes, Runstraat 36; papiermandje, J. Offenberg, Lindenlaan 14; •rijwielbelastingmerk, H. Groot, Baanstraat ■22; portemonnaie met inhoud, M. Walraven van Garden, p.a. Van Schagen, Houttil 5; plankje van een vliegende Hollander, A. Schenk, Lombardstraat 13; sigarenpijpje, B. Faber, Egelenburgerlaan 3; kruisje, R. Reij, Paul Kriigerstraat 15; broche met steen, W. Bieman, St. Jac&bstraat 3; vulpotlood, Th. Langenberg, Eikelenbergstraat 24; driewie- lige kinderfiets, F. Jansen, Nieuwpoortslaan 217; notitieboekje C. Heinstman, Landstr. 39; hoed, T. de Boer, Eikelenbergstraat 25; beerenrijwiel, P. J Arzbach, 2e Landdwars straat 17; kasboekje, H. Obdam, Scharloo 20; baret, Jan Tromp, Verdronkenoord 54; armband, H. Dekkinga, Zocherstraat 35; drinkkruikje, A. v. d. Horst, Stationsstraat 51. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hier- van kennis te geven aan het Bureau van po- iitie. Provinciaal nieuws HEER-HUGOWAARD. Door tal van vergaderingen blijkt, dat de comity's en sub-comite's voor de te houden feesten ter herdenking der droogmaking van den polder ijverig be- zig zijn met de voorbereidingsmaatrege- len. Voor de alsdan te houden tentoon- stelling blijkt zoowel van hier als van elders groote belangstelling te bestaan; niet minder dan 32 medailles zijn reeds toegezegd, waaronder 9 gouden. CASTRICUM. Naar wij vernemen is het werk aan het gasbedrijf alhier, dat bestaat in het bouwen van 'n kolenloods met magazijn en ijkkamer, opgedragen aan den laagsten inschrijver G. Nootebos alhier voor ;n bedrag van 4926, welk bedrag wordt verminderd met een kleine 6om voor minder werk. Zondagavond tegen 11 uur bevonden zich op den rijksweg eenige jongelui die den avond in een dansgelegenheid hadden door- gebracht. Een dezer, de bekende R. Snel, al hier, nam in een dronken bui een stoel mede welke stond onder de waranda van het hotel de Rustende Jager en was daarmede aan het voetballen. De politie, inmidde'.s gewaar- schuwd, maakte aaaraan een einde. S., die onder den invloed van sterken drank verkeerde, werd medegenomen naar't politebureau. Dit ging evenwel niet gemak- kelijk, daar hij zich hevig verzette. Eindelijk had men den woesteling ach- ter het raadhuis en toen een der politie- mannen moest los laten om de deur te ope- nen, kwam achter den dronkenman een zijner kameraden die in de duisternis den arrestant wist te ontzetten. Een groot aantal jongens van even 20 jaar die mede getrokken waren, was daarbij aanwezig, en deze hadden ook de brutaliteit mede op het afgesloten terrein te komen. De politie zal tegen R. S. en H. B. proces- verbaal opmaken, terwijl ook de anderen er niet zoo zonder meer zullen afkomen. Maandag werd aan Ons Belang ge- veild ruim 1000 manden aardbeien, wat ge- zien den Maandag, als er maar een halven dag geplukt kan worden, niet is tegengeval- len. De prijzen waar zeer goed te noemen en varieerden van 59 tot 67 ct. per Kg. Maandagmiddag, toen een meisje van K. alhier van school naar buis ging, werd zij a. d. Bakkummerweg in een der beenen ge- schoten door een schot hagel, hetgeen afkom stig bleek te zijn uit den tuin'van J. M. Goes, waar zijn zoon blijkbaar aan het schieten .vas. Gelukkig is een en ander nogal goed af- geloopen. Men is thans begonnen met de vergrooting van de capaciteit van het pompstation in de duinen ten behoeve van de watervoorziening van Noord-Holland. Daartoe worden een 24 bronnen geslagen die op een hemelsbreedte van 3 KM. in het prov. landgoed worden verspreid en aangesloten worden op de pompinstallatie van het gebouw dat in de duinen ten zuiden van den strandweg reeds eenige jaren is gebouwd. Ook hier is uitbreiding aan de orde van den dag, niet alleen zal de zuiveringsinrich- ting worden vergroot, maar ook een reinwa- terkelder worden bijgebouwd. Een en ander geeft natuurlijk aan verschillende personen werk terwijl een dagelijksch opzichter van het bedrijf uit Bloemendaal in deze gemeente is komen wonen voor den duur van minstens 1 lA jaar. ZUIDSCHARWOUDE. De federatie Alkmaar van den Bond van Staatspensionneering had Zondagmiddag 2 uur een openluchtsamenkomts belegd op het terrein van den heer De Boer in de Koog De voorzitter der federatie, de heer Bruin van Alkmaar, opende de goedbezochte samenkomst. De strijd voor het premievrij staatspen- sioen gedurende 29 jaar werd door hem met enkele aanhalingen belicht. In het bijzonder constateerde spreker dat ook nu in het Zuiden van ons land, met name van de R.K. Volks- partij, een licht opgaat. Ook releveerde de voorz. o.m. hetgeen Ds. Baar op eene pro- paganda-vergadering in Heer-Hugowaard zeide, n.l. dat hij zich als christen schaamde dat de christelijken er een politiek zaakje van hebben gemaakt. Met den hoop op een democratischen uitslag der a.s. verkie- zing eindigde spreker met een beroep op het aloude woord van den grooten Meester: Hebl Uwe naasten lief, gelijk uw zelve. (Applaus). Als eerste aangekondigde spreker trad op de heer mr. K. Dilling, van de Dem. Partij, die begon met er op te wijzen dat paragraaf 15 van de Dem. partij volkomen onderschrijft hetgeen de bond voor staatspensionnee ring beoogt. De propaganda wordt wel eens overdrijving verweten, wat spreker niet ont- kende. Hij constateerd dat dit op dit terrein al- tijd voorkomt, omdat het noodig is de men schen wakker te maken. Spreker verwees naar Denemarken, het land van de cooperatie, waar sinds 1890 staatspensioen is ingevoerd. De kosten hiervoor werden gedragen voor de helft door den Staat en voor de andere helft door de gemeenten, hetwelk nader door de spr werd1 belicht. Daar is het oud en arm verdwenen. In ver- gelijking met Nederland zeide hij, dat het dieptreurig is dat de menschen op leeftijd hier zijn overgegeven aan burgerlijke armbe sturen en kekelijke liefdadigheid, terwijl ook nog gesteund moet worden op den bijstand der familie. Geen wonder dat de oude men schen verlangend uitzien naar de aalmoes- verlossing. Ook in Engeland dateert het pre mievrij staatspensioen sinds 1908, waarover spr. nog enkele beschouwingen hield, zoo ook over Frankrijk waar men het standpunt van zelfzorg huldigt. In Duitschland en Bel- gie heeft de vrijwillige pensionneering schip- breuk geleden. De meening o.a. bij de A.R. dat het rech; op Staatspensioen geen recht is, werd door spreker weerlegd. De vragen „wanneer" en „hoe" en „leeftijd" liet spre ker buiten beschouwing. Als eens de wet voor premievrij staatspensioen maar is aangeno- men, dan kan dat alles later geregeld wor den. Spr. ontwikkelde 't Nederl. stelsel van staatsp., waarbij hij o.m. de heeren Duys en wijlen Talma hulde en dank toebracht voor hetgeen zij in't belang der ouden van dagen hebben gedaan. Nadat spreker opgemerki had dat de staten van de Rijksverzekerings- bank bewijzen dat zeer vele menschen vrij willige premiebetaling niet kunnen volhou- den, wilde hij over de houding der christelij ke niet verder uitweiden. Het gebeurde te Curasao noemde spreker eene operette, en hij verwees hierbij naar de vele millioenen die besteed worden voor leger en vloot, waarmee me ntoch niet heeft kunnen verhinderen hetgeen daar is geschied. Wijzende op den enorme belasting voor den accijns, zeide spreker dat dit er op wijst dat de mogelijkheid voor staatspensioen er tocli is. Tcnslotte wees spreker er o.m. op dat de de- mocratische partijen het premievrij staats pensioen zullen brengen en spoorde aan aanstonds op die candidaten te stemmen. De tweede spreker was de heer F. A. C. Donders, no. 2 van de lijst der R. K. Volks- partij. Deze begon zich te kwijten van een hem opgedragen taak, om n.l. de groete mee te brengen van 10.000 geestverwanten. Dank bracht hij aan den vorigen spreker (vertrok ken) die getracht heeft de technische banen van Staatspensioen te belichten. In hoofd- zaak zal spreker behandelen de taak der R.K. Op zeer bevattelijke wijze trachtte de spreker aan te toonen, dat het ook de taak der R. K. is, om te ijveren voor Staatspensi onneering. Spreker kent geen partij. Als hij hier staat dan is het alleen voor de partij van Staatspensioen, als propagandist voor de ideale gedachte van dit streven. Spreker is het eens met hen die zeggen, dat geen staatspensioen kan verkregen worden zonder de katholieken, in wier massa het ideaal van den Bond leeft. In Brabant, een gewest van 20.000 stemmen, valt het niet gemakke lijk deze te winnen, daar de duimschroeven hier zoo sterk worden aangedraaid. Spreker zeide liever de hand te reiken aan een libe- raal dan aan de R. K. staatspartij. Wij wil- len de volkspartij leiden in de richting van de democratic. En dat gaat moeilijk, gezien de tegenwerking van de zijde onzer geloofs- genooten. Zoo zou spreker 14 dagen gele den optreden in „de Korenbeurs", Potten- straat, te Tilburg. Een zaal was gehuurd en betaald. Weldra werd ik door den zaalhouder opgebeld en deze zeide mij, dat hij ter wille van zijn brood mij de zaal weer moest ontne- men. Hier zit de geestelijkheid weer achter. Het mooiste is, zei spreker, dat een paar da gen voor en een paar dagen na de aan mij toegezegde en geweigerde zaal een paar hee ren hebben gesproken, n.l. de heeren Knot- tenbelt en Schuurmann. Wanneer ik mij ter wille van staatspensionneering inlaat met heeren van de democratic, dan wordt mij dat kwalijk genomen. Zoo gaat het in het zuiden, maar ook hier tracht men de pogingen ver- dacht te maken: In het Christelijk Nieuws- blad van 8 Juni 1929 kan men dat vinden Het bestuur van de afdeeling Zuid-Schar- woudeBroek op Langendijk heeft den ouden van dagen een auto-tocht verschaft, en nu noemt men dat verkapte linksche propa ganda voor staatspensionneering. Echter, de vos kan nooit zoo slim zijn of hij wordt achterhaald, want de redactie schrijft ver der, dat eigenliik de Christelijken dit hadden moeten doen. Och, organisatoren, laat U van die huichelarij niets aantrekken, het is kletskoek, niets anders. Immers, zij (de chris telijken) willen nu doen, wat jelui link- schen hebben gedaan. Ik heb U gesproken over de hoon, maar het is juist de hoon die U kracht geeft. Wat gij thans doet, dat is hun taak geweest. r,*,~ Verder ontwikkelde spreker de moeilijkhe- den die overwonnen moeten worden onder de katholieken, om duidelijk te maken dat alleen langs democratischen weg en in samenwer- king het ideaal van staatspensioen, kan ver- wezenlijkt worden. Hij spoorde aan moedig te volharden opdat tenslotte de plicht van den staat afgedwongen wordt. Wij zijn de motorische kracht, om aan de ouden van da gen te kunnen geven een blijden levens- avond. Met een beroep op alTen om aanstonds te stemmen in democratische richting, eindig de spreker. Nog werd een oogenblik gesproken door den heer du Burck, die den toestand hier niet veel beter vond dan in het zuiden. Hij wekte op, dat geen stemmen verloren gaan, daar men zegt niet te kunnen stemmen enz. Laten wij ons best doen, om hen die niet kunnen komen stemmen met een auto te ha- len. De democratische partij stelt 50 be- schikbaar hiervoor. Spreker bracht verder o.m. ter kennis, dat men in Noord-Schar- woude geweigerd heeft ons een terrein af te staan. Op onze vraag om een optocht te hou den werd ons zelfs geen antwoord gegeven. Ook deze spreker spoorde met klem aan te stemmen in democratische richting, hetzij op de S. D. A. P., hetzij op de dem. partij enz. De samenkomst werd nu door den voorzit ter gesloten met dank aan alien die door hun- ne medewerking gepoogd hebben deze sa menkomst schitterend te doen slagen. De sprekers verkregen af en toe een luid applaus. Eenige muzikanten uit Alkmaar en eene zangvereeniging uit St. Pancras zorg- den voor de afwisseling. WARMENHUIZEN. Veilingoverzicht. Na een rust van eenige weken die volgde na de laatste veiling van rabarber welke teelt als een totale mislukking is te be- schouwen wegens de zeer lage prijzen van dit product, is jongstleden Dinsdag hier de eerste veiling gehouden van vroege aard- appelen die een paar weken later is begon nen dan de vorige jaren wegens den langen winter, die achter den rug is, en het late voorjaar waardoor het poten der aardappe- len werd vertraagd. De prijzen zijn voor den eersten aanvoer niet best te noemen. Dinsdag was er een aanvoer van 8000 Kg. en werd besteed voor de groote van 7.20 tot 10.60 en de r'nelingen gingen van 5.30 tot /7.20. Woensdag was de markt met een minder aan voer 2 cts, minder en Donderdag konden de beste niet meer dan 6.50 opbrengen. Zelfs ging er een minder mooi partijtje voor 4.60 per 100 Kg. Deze lage prijzen maken wel dat de bouwers zich niet haasten met't rooien Daardoor was de aanvoer Vrijdag slechts 4300 Kg., waardoor vermoedelijk door den geringen aanvoer de prijzen zich konden hand haven en de prijs dien dag was van 5.80 tot 6.70. De markt sloot deze week met iets betere vooruitzichten voor de volgende week; er werd reeds weer 7.40 bested. EGMOND AAN ZEE. Door het breken van een sport viel de schilder J. B. tegen zijn ladder en bekwam eenige kwetsuren aan het hoofd. Een der lippen was gescheurd en moest gekrambd worden. Bij het oversteken van de straat voor zijn huis had het driejarig zoontje van den heer G. B. het ongeluk onver- hoeds tegen een fiets op te loopen.. Mis- schien doordat hij zich nog vast wilde grijpen, schoot zijn rechterhandje tus schen de voorvork en het voorwiel in en wel in de richting van de beweging van het wiel. Zoo werd het armpje bijna ge- heel meegetrokken en geheel bekneld. Door eenige spaken door te knippen werd het kint, weer bevrijd. doch de dok- ter achtte opname in het ziekenhuis zeer gewenscht. De jeugdige berijdster, die aan het ge- val heelemaal geen schuld had, was zoo ontdaan van den schrik, dat zij bij een der buren were! binnen gebracht om op haar verhaal te komen. WIERINGERWAARD. Bij kon. besluit werd de heer K. Zijp herbenoemd als heemraad van den pol der Wieringerwaard, terwijl de heer P. Visser is benoemd in de plaats van den heer C. A. Waiboer die wegens den 70- jarigen leeftijd moest aftreden. WINKEL. Bij door het Hoog Militair Gerechtshof in appel gewezen sententie, is W. H., dienstplichtige uit deze gemeente, we gens dienstweigering veroordeeld tot 10 maanden gevangenisstraf, onder aftrek van de preventieve hechtenis, en met ontslag uit den militairen dienst, zonder ontzetting van de bevoegdheid om bij de gewapende macht te dienen. FUSIE VAN PLUIMVEEHOUDERS- VEREENIGINGEN. LegWedstrijd te West-Graftdijk.. Zondag had in het „Heerenlogement" te Purmerend een gecombineerde verga- dering plaats van de besturen van den Bond van Pluimveevereenigingen in Noord-Holland en Algemeene Noord- Holl. Pluimveevereenigingen. Deze ver- gadering was belegd om de A. N. H. P. V. tot den nieuwen Bond te doen toetreden. Hiertoe werd door 5 der aanwezige be- stuursleden in principe besloten en deze zullen het n de komende algemeene ver gaderingen der afdeelingen voorleggen. Een commissie werd benoemd om den legwedstrijd te West-Graftdijk in het aanstaande seizoen doorgang te doen vinden. In deze commissie namen zit- ting een vertegenwoordiger van de Holl. Maatschappij van Landbouw, 66n van A. N. H. P. V., e6n van den B. P. N. H. de VVaterlandsche Pluimveevereeniging, de heer van Asperen .Vervenne, rijks- pluimveeconsulent. BERGEN. Gevonden voorwerpen. Drie sleutels, een grijs meisjesman- teltje, een nikkelen horloge, een ge- streept lederen kindertaschje, een zwar- te vulpen, een zilveren heerenhorloge, een kindermuts, een double bril, een geblocmde damestasch met inhoud, ccn zwarte kat. ZIJPE. Door de vergrooting van de gemeente Zijpe met de vroegere gemeente Petten, moest er voor de nieuwe gemeente Zijpe eene verkiezing voor den raad plaats hebben. Bij die verkiezing werd no. 1 van de lijst van den Vrijheidsbond niet geko- zen. Daarop volgde achtereenvolgens 12 bedankjes van de lijst waardoor er niemand meer over bleef. Thans is ver- kozen verklaard J. J. G. Blom (s.d.a.p.) te Petten. De S. D. A. P. beschikt in den raad over 3 stemmen waarvan 2 te Petten. BROEK OP LANGENDIJK. De Langendijker Veilingen. De veilingen stonden deze week in het tee- ken van de vroege aardappelen. In Broek op Langendijk, aan de veiling van de L. G. C. was de aanvoer al zeer groot, in Noord Scharwoude was hij aanmerkelijk minder. Met man en macht is men momenteel aan het rooien, doch de financieele resultaten zijn ver- re van schitterend. De stand van de aardap pelen is over 'f geheel genomen goed, het be- schot schijnt echter tegen te vallen, en de prijzen zijn verre beneden het middelmatige. Er blijken nog heel wat oude aardappelen te zijn en ook in het buitenland worden op het oogenblik de vroege soorten gerooid, zoodat er een te groote aanvoer is in verhouding tot de vraag. Men vraagt zich in tuinderskrin- gen af, of het wel verstandig is geweest, het beste pootgoed aan het buitenland te verkoo- pen dat thans een zware concurrent is voor ons land. Het is te hopen, dat spoedig een kentering intreedt, want anders gaat het met de vroege aardappelenteelt slecht uitpakken. De vooruitzichten op een spoedigen omme- keer zijn echter niet gunstig. Maandag werd voor groote Schotsche mui- zen nog 11.20f 12.50 betaald, althans aan de Broeker veiling Te Noord-Scharwou- de was deze prijs slechts 10.8011.50. Den volgenden dag was de prijs aanmerke lijk lager, welke inzinking zich voortzette, zoodat Zaterdag nog slechts 5.10 tot /6.80 werd betaald. De laatste 4 dagen waren de prijzen te Noord-Scharwoude en Broek op Langendijk ongeveer dezelfde. Deze prijzen zijn veel en veel te laag om van een loonende uitkomst te kunnen spreken. Voor drielingen werd aanvankelijk nog 68.20 te Broek, 66.20 te Noord-Scharwoude betaald. Zaterdag waren deze prijzen, respectievelijk 2.304.30 en 2.30—/ 2.90. Voor klei ne werd op het laatst der week 1.10— 2.20 betaald. Wortelen kwamen alleen aan de veiling te Broek op Langendijk. De prijzen waren niet slecht. De laagst bestede prijs was 6.40, de hoogste 10.90. Bloemkool was lager in prijs dan de vori ge week: Maandag 22.30. Zaterdag waser een stijging te constateeren; de prijs was toen 25. Tomaten zijn nog steeds duur. Voor A-kwa- liteit werd van 50.7059.50 betaald, B.-kwaliteit gold van 47.5056.20; voor C. werd van 49.90 tot 60.50 besteed, ter wijl C.C. met 4247 werd betaald. Snijboonen, de eerste, welke werden aan- gevoerd, brachten 59 op, Slaboonen 50.70, Spercieboonen 45. Voor rabarber werd den onbeduidende prijs van 0.60 per 100 Kg. betaald, het plukken dus niet waard. De aangevoerde uien werden met 3.10 tot 3.80 betaald. Aan aardappelen werden aan de L. G. C. veiling 112 spoorwagons van 10.000 Kg. aangevoerd. Te Noord-Scharwoude even minder dan 20 wagons. Boswortelen onge veer 65000 bos, tomaten ruim 50.000 Kg. HOOG EN LAAG WAlER BERGEN AAN ZEE. (In Zcmertijd). Juli. TE Naar we uit goede bron vernemen, al is't wat laat, heeft de heer S. Sieswerda h. d. school te Wieringerwaard, Zater dag den dag herdacht dat hij 25 jaar ge leden als onderwijzer te Aalsmeer werd benoemd. Na 3 jaar aldaar geweest te zijn, was hij 7 jaar te Zaandam en 7 jaar te's Gra- venhage om in 1921 in Wieringerwaard als hoofd der school te worden benoemd. In de acht jaar dat de heer Sieswerda hier is geweest heeft hij zich bij de kin- deren zeer bemind weten te maken. Wij willen den heer S. dan ook toe- wenschen, dat het hem gegeven moge zijn om nog vele jaren met denzelfden lust en ijver als tot dusver aldaar het onderwijs te dienen. De raad der gemeente Odoorn heeft met 8 tegen 5 stemmen besloten, aan huwend'e on- derwijzeressen ontslag te verleenen. Voor de betrekking van onderwijzeres aan school 1 te Castricum h»ebben zich aan- gemeld 23 sollicitanten. De Ned. herv. dameskrans te Eg- mond aan Zee, heeft uit de opbrengst van den gehouden bazar, die een batig saldo van 360 opleverde, het kerkge- bouw van nieuwe gordijnen voorzien. VERGADERING VAN NOORD-HOLLANDSCHE PREDIKANTEN TE ALKMAAR. Voor de Noord-Hollandsche Predikanten- vereeniging sprak te Alkmaar op 1 Juli 1.1. prof. dr. G A. van den Bergh van Eysinga over „den Gnostischen en den Kerkelijken Godmensch". Spr. ging uit van den ons best bekenden Christen, dien van de Orthodoxe Kerk, zoo- als de Apostolische Geloofsbelijdenis hem b.v. teekent. Dit is een bovenmenschelijk wezen. Alle trekken van zijn beeld vindt men reeds in het Nieuwe Testament. Pas ten tijde jran de Aufklarung der 18de eeuw is men over Jezus als over een mensch-zonder-meer gaan spreken. Toen brak de periode der Jezusbiogra- phieen aan, waarover Albert Schweitzer Dat 4 5 6 Hoog water v.m nam 1.23 1.57 2.21 2.52 3.11 3.43 Laag watei v m nam. 10.06 10 44 11.05 1142 0.01 HOOG EN LAAG WATER EGMOND AAN ZEE. (In Zomertijd). Juli. TE Dat 4 5 6 Hoog water v.m. nam. 1.20 1.54 2.18 2.49 3.08 3.40 Laag water v m. nam. 9.54 10.32 10.53 11.30 11.49 meesterlijk verslag gaf, niet zonder er dea staf over te breken. Bonnet, Wellhausen, nu laatstelijk Robert Eisler zelf verdediger van den historischen Jezus staan sceptisch tegenover de traditie; de laatste spreekt van de onhoud-bare, rationalistische aftrekmethode der liberale theologie Paulus' Christus staat dichter bij dien van de Gnosis dan bij dien van de Evangelien. Waren zijne brieven zoek geraakt. wij zou- den van jezus niet minder weten dan thans. Er wordt van hem slechts gezegd wat van de lijdende, stervende en verrijzende goden der mysteriediensten ook gezegd wordt. Zijn dood, wel verre van bewijs te zijn voor zijne historiciteit, staat al te zeer in het centrum, om als element van biografie beschouwd te mogen worden. In den bekenden tekst 2 Cor. 5 en 16: „indien wij Christus al naar het vleesch gekend hebben, nn kennen wij hem niet meer naar het vleesch" is de Gnosis aan het woord, die de opkomende historiseering van het goddelijk verhaal afkeurt, eene waar- schuwing tegen het Katholicisme, dat inad- aequate Christuskennis geeft Zoo laat hier, gelijk meermalen de Katholieke tekst nog een Gnostisch denkbeeld doorschemeren. Jezus heeft in het vleesch geleefd", is voor de kerk geene historische uitspraak, doch evengoed dogma als: Jezus is de Zoon Gods" of „de Heer is de Geest". Wrede kon bij Paulus de menschelijke, individueele per- soonlijkheid van Jezus niet vinden. De vraag naar de historiciteit is een vraag van den modernen geest en kon in de oudheid zoo niet opkomen. Men stelle zich voor: betoogen pro en contra de historiciteit van Heracles! Nog in de 18de eeuw heeft een geleerde als Mosheim Mithras en Mercuzius voor his torische figuren gehouden. Men kon in den oud-christelijken tijd werkelijk bestaan zon der te zijn geboren en zonder vleesch en bloed te hebben (Marcion's Christus). Het punt in kwestie tusschen den Gnosticus Marcion en den Katholiek Tertullianus was de soort van werkelijkheid of vleeschelijke realiteit. Het Joodsche dogma van de op- standing des vleesches, vereischte, dat ook Jezus vleeschelijk opgestaan was en dus in het vleesch had geleefd. De Gnostieken waren Doceten, d. z. menschen, die het lichamelijke van Christus voor schijn hielden; het Doce- tisme is echter zoo oud als het Christendom zelf. Het Marcusevangelie, plechtanker van de Jezusbiografen, teekent een Gnostischen Christus (Hoekstra) Aan een leven van Jezus zeide van Manen altijd nog niet toe te zijn. Nu zijn wij er nog verder van af dan ooit. Het oudste Evangelie zal een metaphysisch werkelijken Christus hebben verkondigd', maar die niet is geboren. De Kerk vervlecht Christus met het vleesch, omdat de menschen- met deze wereld door Christus verlost willen worden. Het dogma heeft niet de geschiede- nis verdrongen, maar het heeft integendeel de daarbij passende geschiedenis noodig gehad en geschapen. Onder den invloed van Joodsch en Romeinsch realisme is bet aard1- sche leven van den gezonden Godszoon steeds meer uitgewerkt, ter bestrijding van het Docetisme. Zoo werd vanzelf de indruk gewekt van historische berichten in moder nen trant God-Vader als Schepper, Christus' geboorte uit Maria en de Opstanding zijn bij- Tertullianus de hoofdzaken der orthodoxe leer. De Kerk maakte front tegen zooge- naamde nieuwigheden, die echter veeleer ouder waren dan zij zelve; de omstandig- heden hadden haar daaraan voorbijgevoerd. Spr. eindigde met eene poging om het 15de jaar van Tiberius als datum van Jezus' op treden te verklaren, en kwam nog tegemoet aan bezwaren van Guignebert en Goguel! tegen zijn standpunt. Aan het debat met prof, van den Bergh van Eysinga wordt deelgenomen door ds. Mak- kink van Alkmaar, die in hoofdzaak aan de hand van de dogmengeschiedenis (Nicea, Chalcedon, eerste Trullanum) ontloopen op een persoon in twee naturen met twee wil len; en dat tegen die gedachte van het men- schelijk-geboren zijn van Jezus door de kerlc positie is genomen met de leer van de aan- neming des vleesches door den Logos, van den Vader in eeuwigheid uitgaand-e ja, maar op een bepaald punt in de historie verscheen het keerpunt. Aan deze beknopte uiteenzet- ting knoopt spr. dan vast een uiteenzetting van meer speciaal wijsgeerigen aard. Hif stelt zijn opvatting tegenover die van prof, van den Bergh van Eysinga, die z. i. te weinig recht heeft laten wedervaren aan het „vleeschgeworden woord" (Sarx egeneto). Het wil er bij hem nog maar niet in, al onderschrijft li veel van wat prof, van den- Berg schitterend heeft uiteengezet, dat voor de kerk het historisch karakter van Jezus' verschijnen niet zou zijn aangenomen en ofschoon zelf noch gnosticus, noch cleri- caal in den door spr. geschetsten zin, neemt hij het op voor de psychologische grondlijti eener levende p-ersoonlijkheid, die een keer punt heeft gevormd, al valt er voorloopig historisch weinig of niets te bewijzen. Hif bedoelt dit niet als een psychische behoefte, als een beloofsartikel, rpaar als een conditio sine qua non in de ontwikkeling der wereld- en der kerkge^chiedenis o. h k. t. z. Het ging toen evenmin als nu z. i. om de vraag zonder meer: historisch of: niet histo risch, als met documenten aanwijsbare feiten. Zooals Hegel volgens prof, van den Bergh van Eysinga de waarheid heeft aan het licht gebracht, maar toch niet de volmaakte filo- soof is geweest, zoo moet het ook volgens ds. Makkink met Jezus zijn geweest. Hij was z. i. een nieuw begin. Van een ..aftrek- methode" is hier z. i. geen sprake. Bovendien als wii dit historisch-D&vcbiologisch moment il 1 ie Su h Fi la Ve ei u i i il I

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 6