DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. 9E UITSLAC DER VERKIEZINCEN. ESMOND AAN ZEE. 6 run Buitenland UW VACANTIEOORD. No. 15? OH nummel bestaaf aif 3 blades. Honderd een en dertigste iaargang 1929 A6<nra«raentei»rJJs Mj Yooruitbetaling per 3 raaanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct Advertentiepr. 25 ct p. regel, grootere letters naar nRifmut Brieven franco $.Y. Boek- en Handelsdr. y.Il Herms. Coster Zoon, Yoordam Cj), TeJ. Administr. No. 3. Itcdactie No mte. KATEHUAK Directeur: C. KRAK. Hoofdredacfeur Tj. N. ADEMA. ■MBaK^mgnanHi Poslgiro 37060 Wie in een kaartclubje een heelen avond aan het pandoeren geweest is en na afloop bemerkt, dat hij niets gewonnen en niets ver loren heeft, komt onwillekeurig tot de conclu- sie, dat hij evengoed niet had kunnen spelen. En wie na afloop van de groote verkiezin- gen het resultaat van a! het daarvoor bestede geld ziet, het resultaat van alle propaganda van de inspanning van duizenden, sprekers propagandisten, journalisten en alien, die ambtshalve bij een stemming betrokken war den, die vraagt zich thans onwillekeurig af is dat nu alles wat we er mee bereikt hebben? De groote partijen, welker getalsterkte den doorslag kon geven, die althans den koers van ons staatsscheepje kunnen aangeven, zijn dit- maal niet noemenswaard sterker of zwakker nit den verkiezingsstrijd te voorschijn geko men. De sterkste Nederlandsche partij, de Ka. tholieke Staatspartij, heeft haar zeteltal be houden en men zou dit eigenlijk als een ver lies aan invloed kunnen beschouwen. De partij van de groote gezinnen, die doel bewust op bevolkingsaanwas, op vergrooting van eigen kiezerstal aanstuurt en welker vu- rigste propagandisten zoo menigmaal voor- spellen, dat Nederland in verloop van tijc een Katholieke staat zal warden, die partij zou eigenlijk meer dan andere vooruit moeten gaan en wanneer zij na vier jaar, zij het dan ook met iets grooter stemmenpercentage, het- zelfde aantal zetels behoudt, dan zijn er in of buiten de partij toch factoren, die belem merend op een gezonden, normalen groei moe- ten werken. Dat de S. D. A. P. naar verhouding het snelst gegroeid is, geeft te denken. Er zijn er onder onze lezers natuurlijk, die zich daarover van harte verheugen en ook, die zich met bezorgdheid afvragen waar het op den duur toe zal komen. Wie objectief de verkiezingsuitslagen der laatste jaren verge!ijkt, heeft den groei dier partij eenvoudig te constateeren. De S. D. A P. heeft een opgewekt politiek leven, zij weet door pakkende leuzen en onverflauwde actie do belangstelling van haar kiezers te wekken zij slaat in den aan de stemming voorafgaan- den tijd graag eens op de groote trom en zij profiteert waarschijnlijk in niet geringe mate van de halfslachtigheid in andere partijen waar aan vastheid van richting, doeltreffend- heid van politieke leuzen en opgewekt politiek leven nog wel eens het een en ander ontbreekt, Dat Vrijheidsbond en Anti-Revolutionnai- ren in politiek opzicht een veer moesten laten is een merkwaardig verschijnsel. Waar zijn de drommen volgelingen, die eertijds achter de banieren van een Thorbecke en een Kuyper schreden? Is met het heen- gaan van die groote politieke leiders ook het oude vuur gedoofd of passen hun program- ma's niet meer in dezen tijd, waarin men conservatief noemt wat eertijds het kenteeken van vooruitgang en hervorming droeg. Dit althans wat den Vrijheidsbond betreft; wat de Anti-Revolutionnairen aangaat, schijnt het eerder dat velen der eertijds ge- trouwe broeders behoefte aan nog grooter zelfbeperking hebben en de partijen van een Lingbeek en een Kersten welker zetel- aantal nu reeds tot vier is gestegen trek- ken geloovigen, die zich in het Anti-Revolu- tionnaire verband niet meer op hun plaats voelen. De Vrijzinnig Democraten hebben hun zetelaantal, evenals de Christe'ijk histori- schen, behouden. Het is moeilijk ten opzichte van deze partijen voorspellingen te doen, zij vertoonen zoo nu en dan een opleving, die plotseling weer door een inzinking gevolgd iwordt. Het blijven partijen, die verrassingen kunnen brengen. En wat de kleinere partijen betreft, dat zijn heel dikwijls politieke eendagsvlinders of vierjaarsvlinders. De eendagsvlinders trekken slechts aller belangstelling op den stemmingsdag en de vierjaarsvlinders fladderen na afloop van sen wetgevend tijdperk soms even onver- wachts de Kamer uit als ze er vroeger in zijn Siekomen. De Plattelander Braat heeft zich weten te nandhaven, maar wie bedenkt welk een groot 'Percentage onzer bevolking belang bij een goede vertegenwoordiging van landbouw en fveeteelt heeft, gevoelt wel, dat velen dezer 'plattelanders in den heer Braat toch niet den meest aangewezen vertrouwensman zien. In Floris Vos zien wij een reclamecandi- daat, een benzinecandidaat, die in dezen tijd Van snelverkeer een helder oogenblik had toen hij op revolutionnaire wijze den strijd ♦egen detollen is begonnen. Van zijn kortston- ■4 P°Pu'?r'teit heeft hij handig geprofi- teerd door zich als candidaat van een fonkel- nieuw partijtje tot Kamerlid te laten kiezen. Waarschijnlijk is hij van de familie der vrijheidsbonders en waar hij alleen weinig zal kunnen bereiken, zal hij zich wel meestal aan de zijde van zijn naaste politieke geest- verwanten scharen. v eommunisten wonnen een zetel en de katholieke Volkspartij heeft er een verloren. Dat is merkwaardig, want het zijn twee min of meer revolutionnaire groepen, die zich in het verbond der grootere broeders niet thuis gevoelen. Aan de linkerzijde kunnen de ontevreden werknemers, wanneer de S. D. A- P. hun nog te conservatief is, zich bij allerlei kleinere partijtjes voegen en het geeft te denken, dat hun aantal blijkbaar steeds grooter wordt. Aan de rechterzijde, met name voor zoover de Katholieken betreft, zijn zij, die grooter aandacht voor de belangen der arbeidende klasse vragen, grootendeels aangewezen op de Volkspartij en het is een eigenaardig ver schijnsel, dat de eenige vertegenwoordiger daarvan nu uit onze Kamer zal verdwijnen. Vanwaar die tegenstelling tusschen links en rechts, waar eenerzijds het aantal opposan- ten in arbeiderskringen groeit en het ander- zijds verdwijnt? Hebben de Katholieke arbeiders geen eigen wenschen en grieven meer, of weten de stuur- lui van het Katholieke staatsscheepje thans zoo behendig te manoeuvreeren dat velen weer aan boord geklauterd zijn in de ver- wachting, dat het nu voor hen ook den goe- den kant uitgaat? Het is moeilijk uit te maken, waaraan de heer Arts thans het verlies van zijn zetel heeft te wijten, maar het is niet waarschijn lijk, dat deze partij of een dergelijke voort aan voor goed van het stembil jet verdwenen zal zijn. Als men het resultaat van deze stemming ziet, is men inderdaad geneigd om te zeggen: hadden wij ons de moeite voor deze kleine po litieke verandering maar bespaard. Katholieken en S. D. A. P. blijven hetzelf- de aantal zetels behouden, de Vrijheidsbond verliest en een, maar Floris Vos komt straks de gelederen weer versterken. De Anti-revolu- tionnairen verliezen een zetel, maar domine Kersten vischt hem op en zal er wel iemand opzetten wiens geloofsboom uit dezelfde wor telsoort zijn sappen heeft getrokken. Het grootste verschil zit in het vervangen van een lid der Katholieke Volkspartij door een communist en nu kan men redeneeren, dat beide partijen van revolutionnairen bloe- de zijn, zij zijn toch van een geheel ander ka- rakter en deze verwisseling van zetel waar- door links een wint en rechts efn verliest, is ten slotte de eenige verandering van prac- tische beteekenis waar het bij deze verkiezing op neer komt. Het is niet gemakkelijk, met het voorbeeld der Kamerverkiezing voor oogen, een politieke causerie over den stand der partijen en haar vooruitzichten in onze gemeente te houden. Er komen op het stembiljet voor de Kamer, de Prov. Staten en de Raadsverkiezing een geheel verschillend aantal partijen en partij tjes voor en zelfs twee Kamerverkiezingen zijn daardoor onderling nog moeilijk te ver- gelijken. De S D. A. P. verkreeg hier ter stede ach- tereenvolgens bij de Kamerverkiezing van 1925, de verkiezing voor Prov Staten in 1927, de Raadsverkiezing in dat jaar en de Kamerverkiezing in 1929 resp. 3667, 3412, 3696 en 4229 stemmen. Telt men er die van de communisten, voor zoover die een eigen lijst hadden. bij, dan worden deze cijfers 3706, 3556, 3696 en 4304 (bij de raadsverkie zing hadden de communisten geen eigen lijst en zullen zij dus voor een groot deal wel op de S. D. A. P. gestemd hebben). Zelfs in aan- merking genomen, dat het aantal kiezers voor Raad en Kamer meer dan duizend verschilt, mag uit het feit, dat de S. D. A. P. bijna de helft van dit aantal stemmen meer dan bij de Raadsverkiezing op haar partij zag uitge- bracht, zeker als bewijs gelden, dat die partij hier ter stede aan kracht heeft gewonnen Wij zullen op het oogenblik niet nagaan of dit een reactie op de daden van het be- kende elftal beteekent, al zouden wij ons daarover allerminst verwonderen. De Vrijheidsbond toch, wiens medewer- king aan de daden van dit elftal bij velen ont- stemming gewekt heeft en die daardoor zeker vele van zijn minder partijvaste broeders thans aan de S. D. A. P. heeft verloren, heeft ditmaal een beduidend verlies te boeken. Voor dezen bond gelden bij de vier boven- vermelde verkiezingen de volgende cijfers: 954, 1628, 1672 en 1099 Telt men de stem- men op den heer Ter Hall (in 1925 verbonden met den heer Staalman) er bij, dan komt men tot de volgende cijfers: 1398, 1628, 1672 en 1322. Zelfs al gooit Floris Vos zijn 200 Alk- maarsche stemmen in de politieke weegschaal, dan heeft de Vrijheidsbond er nog minder dan in 1927. Natuurlijk deden personen en plaatselijke factoren toen hun invloed gelden, maar het was nog voor den tijd, dat de V. B.-ers tot het elftal toetraden en wij vreezen, gezien reeds den uitslag van de thans gehouden stemming, dat bij de eerstvolgende raadsver kiezing personen en plaatselijke omstandig- heden weer hun invloed en dan in negatieven zin op het stemmenaantal dezer partij zullen doen gelden. Voor de Anti-Revolutionnairen zijn de cijfers resp. 552, 469, 537 en 503. Ook hier valt een achteruitgang te constateeren, hoe- wel in veel mindere mate. Bedenkt men bo- vendien, dat de heeren Kersten en Linabeek aan hun politieke hengels resp. 45 en 50 stem- men ophaalden en dat mr. Sluis bij de eerst volgende raadsverkiezing weer als no. 1 op de lijst zal prijken, dan gelooven wij niet, dat men aan die zijde voor de eerstvolgende Raadsverkiezing erg beducht behoeft te wezen. Voor de Christ. Historischen (die bij de Statenverkiezing geen eigen candidaat had den) zijn de cijfers resp. 887, 1141 en 920 en voor de Vrijz.-Dem. 1796, 1493, 1375 en 1839. Zooals men ziet zijn de cijfers alles- behalve constant, van dezen kant zijn altijd politieke verrassingen te wachten en de keuze van candidaten is daaroin voor de Raadsverkiezing een niet te onderschatten factor. De Kath. Staatspartij verkreeg te Alkmaar resp. 3844, 3788, 3862 en 4290 stemmen. Telt men de stemmen der R.K. Volkspartij daarbij, dan komt men tot resp. 4166, 3995, 4049 en 4500. De groei van deze partij houdt in onze ge meente ongeveer gelijken tred met dien der S. D. A. P bedenkt men echter, dat zij geen meevallertjes aan stemmen van afvalligen van andere partijen heeft te wachten, dan geven wij voor een eerstvolgenden nieuwen raads- zetel meer kans aan de S. D A. P. dan aan de Kath. Staatspartij. De kleinere partijen kregen achtereenvol- gens 477, 228, 220 en 535 stemmen. In verge lijking met het aantal kiezers is het percen tage betrekkelijk gering. Het aantal kiezers was resp 14537, 14623, 14162 en 15492, een factor, die natuurlijk bij een beschouwing van den voor- of achter uitgang van invloed geweest is. Van onv/aarde waren resp. 439, 607, 414 en 478 stemmen. Het is haast niet te geloo ven, dat er nog zooveel menschen in onze gemeente zijn, die niet in staat zijn behoorlijk hun stembiljet in te vullen en waarschijnlijk zijn hieronder dan ook velen te rekenen, die niet aan de stemming willen deelnemen, maar het, met het oog op de strafvervolging, toch raadzaam vinden, op het stembureau te ver- schijnen. Het aantal thuisblijvers, die ook niet sehijnbaar willen stemmen, was resp. 657, 1576, 1058 en 1040, een beduidend en beden- kelijk percentage. Onze verkiezingsdienst heeft vlug en goed gewerkt Op ons laatste bulletin was de naam Hellenberg Hubar in tweeen gebroken, wat weldra ontdekt en hersteld werd. Het is te begrijpen, dat het samenstellen zetten en drukken van verkiezingsbulletins een werk van opletten en voortmaken is. Dat onze bulletins zoo nauwkeurig waren dat wij met alle het eerst verschenen en dat twee er van zelfs drie kwartier eerder ver- spreid konden worden dan door een ander blad hier ter stede, doet ons met genoegen op de journalistieke zijde van deze verkie zing terugzien. Dagelijksch overzicht. DUITSCHLAND EN DE KOMENDE CONFERENTIE. Waar moet de confererttie gehouden worden? De definitieve liquidatie; een persstem. Bij de bespreking der kwesties, die voor de aanstaande regeerings-conferentie van betee kenis zijn, is in de laatste dagen het betrek kelijk secundaire probleem, in welke plaats de daging zal plaats vinden, opvallend op den voorgrond getreden. Voor Duitschland speelt deze kwestie een ondergeschikte rol vergeleken met de vraagstukken, die betrekking hebben op het onderwerp, waarover moet worden on- derhandeld. Maar men begrijpt in Berlijn de beweegredenen der Engelsche regeering, om van haar kant London als de plaats der da ging voor te stel'len. Terwijl in Duitschland, Frankrijk en elders de parlementaire vacantie al is begonnen of spoedig een aanvang zal nemen, zal het Engelsche Parlement volgens zijn arbeidsplan nog de heele maand Juli moeten dagen. De afwezigheid der leidende ministers gedurende dien tijd zou voor Enge - land' niet gewenscht zijn, vooral omdat de regeering pas sedert korten tijd aan het be- wind is en naast de samenwerking met het Parlement heeft ze nog een aanzienlijke hoe- veelheid ander werk af te doen. Van Franschen kant wordt nog steeds de meening geuit, dat eigenlijk Parijs als de plaats voor de conferentie in aanmerking moest komen, daar Frankrijk een hoofd- schuldeischer van Duitschland is; maar men geeft toch de voorkeur aan een neutraal land, als Zwitserland, om er nadruk op te Ieggen, dat men Duitschland als een gelijk waardige partner wil behandelen. Wat nu de houding van Duitschland aan gaat tegenover de keuze van een Zwitsersche stad, verklaren de bevoegde heeren in Ber lijn: Men kan met het door Frankrijk oor- spronkelijk voorgestelde Lausanne niet ac- coord gaan, omdat daar de noodzakelijke technische inrichtingen voor een belangrijke politieke conferentie mankeeren, die in andere Zwitsersche groote steden wel voorhanden zijn. Als men het eens kon worden over een stad in West-Zwitserland, dan zou Geneve met zijn bestaande instellingen voor confe rences, tijdingsdienst, woning, enz. het meest voor de hand liggen. De besprekingen tus schen Parijs en Londen zijn ook van belang wegens het tiidstip, d'aar de Engelsche staats- lieden aan ae conferentie en,, als de conferentie niet in Londen plaats vindt, dan zou ze, om bovengenoemde rede- nen, misschien vertraagd worden tot na half Juli. Vor Duitschlad is het beslissend, dat er in deze onderhandelingen geen stroomingen ge- dragen worden, die het karakter ervan ver- anderen. Dr. Stresemann heeft bij het jongste Rijksdag-debat, in overeenstemming met de sprekers van de verschillende partijen, ver- klaard, dat het nu gaat om de definitieve li- kwidatie. De basis hiervoor is in de ver- biding va nde ontruimingskwestie met een definitieve reparatie-overeenkomst door de te genpartij zelf gegeven, toen de Duitsche aan- spraak op oniruiming verleden jaar in Ge neve werd aangemeld. Van Duitschen kant wordt't streven, dat op't oogenblik in Pa rijs aan den gang is, van de hand gewezen Parijs wil n.l. -de behandeling der ontrui mingskwestie als een zaak van goeden wil den Franschen kant voorstellen, of zelfs dit probleem van de reparatie-kwestie afscheiden. Er wordt daarom al van twee afzonderlijke, achtereenvolgende conferenties gesproken. Van Duitschen kant meent men ook, dat dit streven het eigenlijke doel d-er aanstaande onderhandelingen buitengewoon schaden kan De officieuze „Deutsche diplomafische korrespondenz" verklaart: Het is noodazkelijk en spreekt van zelf, dat de Rjjnland- ontruiming tegelijk wordt gere- geld met de reparatie-kwestie. Men gelooft in Berlijn, dat ook bij de schuldeischende na- ties het grootste deel der bevolking den goe den wil heeft en in deze opvatting met" de Duitsche overeenstemt. Evenmin als de ont ruiming van het Rijnland mag de kwestie van het Saar-gebied onbesproken blijven. De komende gebeurtenissen verlangen zoo verklaart de genoemde agentuur ten slotte van alle kanten den moed en den wil, om elkaar wederkeerig te begrijpen en om de overblijfselen van den oorlog definitief te li- kwideeren. Op deze manier alleen kunnen alle beletsels worden overwonnen, die nog in den weg staan voor een goede verstandhou- ding in heel Europa en den wereldvrede. ENGELAND. DE VERZEKERING TEGEN WERK- LOOSHEID. De regeering heeft besloten, de basis van de bijdragen tot het fonds voor verzekering tegen werkloosheid onverwijld zoo te wijzigen, dat de bijdrage van den staat verhoogd zai worden. Op het oogenblik bedraagt de geheele we- kelijksche bijdrage voor mannen tusschen 20 en 65 jaar 1 sh. 9 st., waarvan de patroon 8 st., de workman 7 st. en de staat 6 st. be- taalt. Er is kritiek op geoefend dat de staat minder betaalde dan de werkgever en de werkman. Daarom zal komende week een voorstel in- gediend worden om het aandeel van den staat op de helft van wat patroon en werk man samen bijdragen, te bepalen. Indien het totaal dus op 1 sh. 9 st. blijft, zal de schatkist 7 st. bijdragen en de patroons en werkman samen 1 sh. 2 st.. Het beginsel van gelijke bijdragen is reeds bepleit door de com- missie van Blanesburgh, waarvan juffrouw Bondfield, de tegenwoordige minister van ar- beid, lid1 was. Men schat, dat deze wijziging den belas- tingbetalers op 3 millioen in het jaar zal komen te staan. Om bet platteland meer voor de arbeiders partij te winnen, beoogt de regeering verder verscbeidene maatregelen in het belang der boerenarbeiders. Hun minimum-loon zal dienvolgens van 30 sh. op 35 sh. gebracht worden en verder zal overwogen worden den veldarbeider in hets telsel van verzekering tegen werkloosheid te betrekken. De loonen en de omvang van werkloosheid zijn bij den landbouw lager dan bij andere bedrijven en daarom denkt men aan een regeling op de basis van lagere bijdragen in een afzonderlijk verzekeringsfonds. HET ALCOHOL-VERBRUIK. In een toespraak in een bijeenkomst van de National Commercial Temperance League te Londen heeft dr. Weeks gezegd dat uit de statistiek bleek dat de Britsche natie in het afgeloopen jaar 51 millioen gallons (1 gal lon 4.24 L.) absoluten alcohol had ge- bruikt. Alleen in whisky uitgedrukt kwam dit neer op 30 flesschen per hoofd van de bevol king in een jaar. HET PROCES-MARY DUGAN. Sprekende film. Van het bekende stuk van Bayard Veiller, „Het proces-Mary Dugan", is thans een sprekende film gemaakt, die in het Londen- sche Empire Theatre zal worden vertoond. Het verloop van het stuk is nauwkeurig gevolgd en de dialoog geheel overgenomen. FRANKRIJK. EEN NIEUWE BISSCHOP. Pierre Gerlier is dezer dagen met groote olechtigheid in de Notre Dame te Parijs tot oisschop gewijd. Er was voor deze wijding hjzondere belangstelling, omdat Gerlier nog cort geleden een bekend lid van de Parijsche aalie was. Hij heeft den oorlog meegemaakt als infanterist, is aan de Marne gewond en leeft als krijgsgevangene langen tijd in een Duitsch kamp doorgebracht. Hotel Zeezicht. Geheel gemoderniseerd. Tel. 16. Tennis. Zeilen. Strandbedrijf. Garage. den geestelijken stand opgenomen en nu slechts zes jaar later, is hij tot bisschop ge- Tal van vroegere collega's van mgr. Ger- her woonde zijn wijding bij evenals vele makkers uit den oorlog. £es" aartsbissichop- pen, een-en-twintig bisschoppen en vele ande re geestelijken namen aan den plecljtige.f dienst deel, die drie uur duurde. t DE BEDRIEGER BEDROGEN. Een dubbel spel van opsnijden, dat door den laatsten speler werd gewonnen, heeft zich afgespeeld in een trein, rijdende tusschen Parijs en een plaatsje, dat druk door henge- laars bezocht wordt. Vier hengelaars lagen rustig in een coupe te slapen, toen een conducteur binnenkwam, die hen wakker maakte voor het controleeren der kaartjes. Woedend, dat zij in hun rust waren gestoord, dreigden zij den conducteur uit den trein te gooien, als hij de coupe niet onmiddellijk verliet. De conducteur liet zich met van de wijs brengen en eischte vertoon van de biljetten. Toen pakten drie der mannen hem beet, terwijl de vierde de deur opende, blijkbaar met de bedoeling den beambte er uit te gooien. Deze green snel naar zijn zak en haalde er iets blinkends uit, dat zijn aanvallers voor een revolver hielden. De conducteur trok aan de noodrem en aan het volgende station werden de vier heeren aan de politie uitge- leverd. De z.g. revolver wasniet anders dan een blinkende tabaksdoos geweest. HONGARIJE. ONMENSCHELIJKE BEHANDELING, Arrestant aan een paar gebonden. Naar het blad „A. Reggel" meldt, werd de graankoopman Lajos Nagy, die aan den burgemeester van zijn dorp, met wien hij overhoop lag, een beleedigenden brief had ge- schreven, op grond hiervan door een onder- officier der gendarmerie gearresteerd en ge- boeid en vastgebonden aan diens paard naar de gevangenis der stad Szolnok gevoerd. Daarbij vond dit transport in zulk een tempo plaats, dat de afstand van meer dan tien k.m. binnen de drie kwartier werd afgelegd. Behoeft men zich te verwonderen dat Nagy, in de gevangenis aangeland, zijn verontwaar- diging in niet meer parlementaire termen uitte? Het gevolg was een proces wegens be- leediging van een ambtenaar, waarin de rechtbank, oordeelend, dat zoowel de arresta- tie alsook het boeien en het naar de gevange nis voeren geheel onwettig waren geweest en op grond van het getuigenis van twee gev-.n- genbewaarders, die verklaarden, dat "Nagy volkomen gebroken in de gevangenis aange- komen was, hem tot 20 pengo boete veroor- deelde. De onmenschelijke onderofficier kwam er af met vijf dagen kamerarrest en overplaat- sing naar een ander district. EEN STAD DOOR EEN SPRINKHAAN IN 'TDONKER. Volgens de bladen uit Boedapest heeft de hevige wind van Donderdag zwermen sprink- hanen meegevoerd. Behalve te Boedapest zijn ook te Funfkirchen veel sprinkhanen waarge- nomen. Te Funfkirchen zou, naar Wolff- meldt, door een sprinkhaan, die op een draad van de electrische geleiding ging zitten, zoo- dat deze in aanraking kwam met een anderen draad, de heele stad gedurende eenigen tijd in het donker gebracht zijn. ITALIC 25 ARBEIDERS BEDOLVEN. Naar verluidt zijn in het Calabrische fa* brieksplaatsje Cotrone in de Monte Cetini- fabrieken 25 arbeiders bedolven onder de in- ;estorte stellage van een betonhal. Geen van en kon meer levend gered worden. EEN TRAGEDIE. x Aan de ,,Piccolo" wordt uit Livorno gfr meld, dat zich op het landgoed der familie van graaf Malaspina bij Livorno een trage- die heeft afgespeeld. De met kolonel graaf Malaspina gehuwde markiezin Strozzi dood- de met revolverschoten haar beide kinderen en pleegde vervolgens zelfmoord. De reden voor de daad is niet bekend. Men vermoedt, dat de markiezin in een vlaag van zinsverbijs- tering heeft gehandeld. RUSLAND. SCHEPEN IN NOOD OP DE MANDSJOERIJSCHE KUST. N Uit Moskou wordt gemeld, dat aan de kust bij Wladiwostock een hevige storm heeft ge- woed. Bijna alle schepen in de haven van Wladiwostock werden van hun ankers gesla- gen. Het Zweedsche s.s. Siam is gestrand. De draadlooze stations ontvangen onophoudelijk S. O. S. signalen van in nood verkeerende schepen. Verschillende visschersschepen zijn vergaan. Het Russische stoomschip Losowski met een lading hout op weg naar Japan, is in zwaar beschadigden toestand door oorlogs- schepen de haven van Wladiwostock binnen- geslegDt. w i OURANT. o Tjren Qiyljftr A 3 .ina" vw ,1»

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1