DAOBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Honderfi m er iferflgsie faanjanf mi Dagelijksch overzicht. BuitenHand Binnenland 9(n 160 DIf avium er oestaar on 2 wadea. Deze Couranl wordt ELKEN A VOND, behalve Zon- en Feestdagen, nitgegeven. Abonnementsprijs bi] vooiultbetaling per 3 maanden foot Alkmaar 2.-, franco door bet geheele Rijk 2.50. AizonderlQke en bewljsnnmmers 5 eenfa. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIENt Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsrnlmta. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrnkkerlj F/h. RERMo COSIER A ZOON, Voordam C 0. Olrecteori C, KRAK. WOEKiDAG DE MISLUKTE STAATSGREEP IN ROEMENIE. De kroonprins er bij beirokken? de strenge maatregelen; de officieele verklaring van de Roem. legatie te Den Haag. De toestand in Roemenie is nog lang niet veer normaal, „al heeft de regeering de macht dan ook volkomen in handen Men weet, wat er deze dagen gebeurd is: een aantal ontevreden officieren heeft ge- tradht, de regeering omver te werpen. De aanslag werd echter tijdig ontdekt en verhin- derd. Naar het schijnt, waren de leiders voorne- mens het station, het postkantoor en de mi- nisteries gewapenderhand te bezetten, maar daar is niets van gekomen, omdat de regee ring de veertig aanvoerders reeds had opge- sloten, voordat zij hun slag konden slaan. Natuurlijk loopen er geruchten, dat de sa- menzweerders van plan waren den vroegeren 'kroonprins in't land te halen. Deze toch heeft al herhaaldelijk met behulp van onte vreden elementen onder het officierscorps in Roemenie trachten te woelen. De boerenpar tij die met Manioe aan het gewind is geko_ men, is hem echter vroeger gunstig gezind geweest, in tegenstelling met de liberalen van Bratianoe, en als hij werkelijk de hand in de nieuwe poging tot omverwerping van het cfpjpcr bleek gehad te hebben, zou hij de ste sympathieen, die onder de boerenpartij jegens hem overgebleven waren, verspeelo hebben. Echer, van Roemeensche zijde deelt men mede, dat er niet het minste verband bestaat tusschen de leiders van het complot en de li berate oppositie. Dat alles is zeker zeer geruststellend, maar de uiterst strenge censuurmaatregelen die zij'n genomen, wekken toch het vetnoeden dat de f revolutionnaire actie van grooteren omvang is dan men officieel wil doen voorkomen, al schijnt men dan ook niet te mogen twijfelen. dat de regeering haar volkomen baas is ge bleven en zal kunnen blijven. De mededeeling trouwens in de eerste telegrammen. omtrent de arrestatie van eenige honderden officieren, toont dat men het gebeurde niet zoo heel licht mag opvatten en niet kan spreken, gelijk een Reuter-telegram in de Engelsche bladen doe; van „some-agitators", die niet ernstig worden genomen en die tijdig achter slot en grendel zijn gebracht. De Roemeensche Legatie te 's-Gravenha- ge deelt mede, „dat de in de dagbladen gepu- bliceerde berichten betreffende onlusten welke in Roemenie zouden hebben plaats gehad" volkomen ongegrond1 zijn. In werkelijkheio bepalen zij zich tot het volgende: De autoriteiten hebben ontdekt dat men ge- poogd had te Boekarest iets te organiseeren dat op een complot tegen de openbare orde leek. Deze poging is beproefd door kolonel Stoica, maar in werkelijkheid heeft er geen or- deverstoring plaats gehad en tijdig waren maatregelen genomen. De poging werd ont dekt alvorens ze op eenigerlei wijze tot uit- voering was gekomen, zelfs nog tijdens de al- lereerste voorbereiding. Er hebben aan deel- genomen twee officieren van minderen rang, kapitein Zamba en onder-luitenant Georquco en een klein aantal werklieden. Allen werden onmiddellijk gearresteerd. De regeering is ten voile den toestand meester, het onderzoek wordt voortgezet. Te Boekarest en in't geheele land heerschen vol komen orde en goede verstandhouding. Het leger vervult zijn plicht als altijd en blijft volkomen gedisciplineerd. Het is overal kaltr, We zullen maar zeggen, dat de Roemeen sshe Legatie zich zeer voorzichtig uitdrukt het feit dat zij in Amerika 36,000 muzi- kanten werkloos heeft gemaakt, voor- spelt weini goods. Te Berlijn draaien nog maar in twee bioscopen, het Gloria Palast en het Ufa Palast, geluidsfilmen en beide hebben hun orkesten reeds op non-activiteit ge- steld, maar tot ontslag is het nog niet gekomen. Yoorloopig worden de leden er van nog in andere bioscopen van de- zelfde ondernemingen aan het werk ge- houden. Maar als de nieuwigheid vol- doet (en volgens het Berl. Tagebl. is dat welhaast zeker, gezien de groote belang- stelling die het publiek er voor aan den dag legt) zullen stellig eenige duizenden muzikanten buiten betrekking raken. Bij de ondernemingen die de geluids filmen produceeren zal n.l. slechts een zeer gering percentage van de orkesten een onderkomen kunnen vinden, ten hoogste enLele honderden. Het is een nieuw probleem dat ook in ons land, ofschoon in mindere mate, mettertijd wel actueel zal worden. DE KONINGSSTOEL TE RHENS. Naar een hoogte verplaatst. Sedert jaren was het oude monument de Koningsstoel bii Rhens aan den Rijn ten zuiden van Koblentz in de schaduw van een nieuwe mineraalwaterfabriek komen te staan, zoodat het niet meer in het oog viel. Op die plaats kwamen in vroeger eeuwen de keurvorsten van het heilige Roomsche Rijk bijeen om de Duitsche keizers of koningen te kiezen en in 1376 had keizer Karel IV daarom daar het steenen gestoelte geplaatst dat toen het geheel vervallen was en in onzen tijd gerestaureerd werd. De Koningsstoel (van den ouden stoel kan men moeilijk meer spreken, want vrijwel alle steenen ervan zijn ver- nieuwd) is nu van zijn vroegere plaats naar een hoogte ten Westen van Rhens overgebracht, zoodat hij van verre te zien is. Het oude stadje Rhens en de omlig- gende hoogten waren 's avonds ter vie- ring van dit feit verlicht en er werd een historisch spel vertoond dat de bekrach- tiging van de verkiezing van Lodewijk van Beieren tot Keizer In 1314 voorstel- de. De tegencar.didaat van dezen Lode wijk was de toenmalige Fransche Koning. Op de plaats waar de stoel zoovele eeuwen gestaan heeft, grensden de geestelijke keurvorsten van Mainz, Trier en Keulen met hun gebied aan elkaar. ENGELAND. Het conservatieve amendement inza- I:e de protectionistische politiek der Re geering is gisteravond met 340 tegen 220 stemmen verworpen. VOLKENBOND. KOMT DE INTERNATIONALE BANK TE AMSTERDAM? Naar de „Vossische Zeitung" uit Amster dam meldt, zou in de Internationale Kamer van Koophandel in hooge mate rekening worden gehouden met de waarschijnlijkheia, dat de Bank voor Internationale herstelbeta- lingen haar zetel in Amsterdam zal krijgen. Als degene, die het meest voor de functie van directeur in aanmerking komt, wordt de naam van den Fransehman Pierre Quesnay ge- noemd, een afstammeling van den beroem- den econoom uit de 18de eeuw. Quesnay maakte op de herstelconferentie te Parijs deel uit van de Fransche delegatie en is thans een der directeuren van de Banque de France. DUITSCHLAND. DE GELUIDSFILMEN. Een gevaar voor bioscoop-orkesten De muzikanten, die in Duitsche bios copen spelen hun getal loopt in de duizend.n zijn begrijpelijkerwijze on- gervst over de komst van de geluid- films. De opgang, die deze nieuwigheid in ner Lageriiuis ueei zal maken, is nog niet te voorzien. maar. AdmiraliteiL Alexander. Telel.nr. Admfnlstrafle 3. Telefoonnr. Redactle 33. Poatalxo 37680. er geen hoop meer bestaat dat er nog een lid van de bemanning van de duikboot H 47 zal worden gered. Er zijn maatregelen genomen om zoo spoedig mogelijk uit te vinden, waar de H. 47 is gezonken, doch het lichten van de boot in zulk diep water is vrijwel onmo- gelijk. Hij is er zeker van dat het geheele Huis meeleeft met het verlies der getroffen gezin- nen (algemeene instemming). Hij vermoedt dat ongeveer 22 personen zijn omgekomen. De H 47 is een duikboot van de Holland- klasse, een oud, langzaam type, waarvan de eerste tien in den oorlog naar een Amen- kaansch type door Vickers te Montreal wer den gebouwd, en vandaar op eigen kracht naar Engeland kwamen. Het zijn booten van 440 tot 500 ton en 170 voet lang en zijn voorzien van vier 21 duims torpedobuizen. 24 dooden. Het staat thans wel vast, dat het aantal slachtoffers van den Engelsche onderzee- zeeboot H 47 24 bedraagt. Volgens de laat- ste mededeelingen van de zijde der admirali- teit konden van de H 47 3 man, w.o. de be- velvorenden officier gered worden. 21 man, w o. de 2de officier, worden vermist. Een der overlevenden is gisteren aan de gevolgen van de bij de botsing opgeloopen verwondingen overleden. De L 12 heeft gisteravond op eigen kracnt Milford-have bereikt. Hooldredactonr: TJ. N. ADEftlA. OVERSTROOMINGEN IN HET WESTEN. Aan de Westkust van. Indie zijn zware regens gevallen, gepaard gaande met stormen. Berichten uit den staat Cochin melden, dat de toestand de afgeloopen week daar zeer ernstig was, tengevolge van overstroomingen. Uitgestrekte bouwgrondan kwamen onder water te staan en verscheidene huizer. werden door het water weggeslagen. Vele dor- pen zijn ontruimd. Uit Trivandrum wordt gemeld, dat een inlandsche boot met veertien inzittenden bij de kust is omgeslagen. De opvarenden worden vermist en zijn waarschijnlijk verdron- ken. DE RAMP VAN DE H 47. 22 dooden. Omtrent de ramp van de Engelsche duik boot H 47 wordt nader gemeld, dat de bot sing met de L 12 plaats vond op 52 gr. 0 min. 4 sec. N. B. 5 gr. 32 sec. W. L. in het St. George-kanaal op 12 mijlen afstand van St. Davids Head. De H 47 behoorde tot het 6a onderzee- flottille en had een bemanning van 24 koppen aan boord. Aangezien slechts 2 leden der bemanning gered konden worden, zijn dus waarschijnlijk alle overige 22 om het leven gekomen. De H 47 is gebouwd volgens het nood- program van 1916 en is in 1918 te water gelaten Vele onderzeeers van deze klasse zijn reeds buiten dienst gesteld en er zijn nog slechts 15 van in de vaart. De H 47 heeft een waterverplaatsing van 400 a 500 ton, is 51 M. lang en is uitgerust met 4 torpedo-lanceerbuizen. Een-en-twintig man van de H 47 verdronken. De commandant van de H 47 behoort tot een der opvarenden, die er het leven hebben afgcbracht. De geheele bemanning van het vaartuig bedroeg 23 koppen. Sleepbooten ter hulp uitgevaren. De H 47 behoort tot de zesde duikbooten- flottielje. Zoodra het bericht van de ramp te Portsmouth ontvangen werd, werden de sleepbooten „Grapper" en „Resolve" naar het tooneel van de ramp uitgestuurd met ber- gingsuitrustingen aan boord. De L 12 heeft ongeveer dertig officieren en manschappen. Beide duikbooten behooren tot de klassen van voor den slag bij Jutland. De plaats van het onheil. Een N.T.A. bericht meldt, dat de botsing der twee duikbooten plaats had in het St. Georgeskanaal tusschen Groot-Brittannie en Ierland, vlak vobr St. Davistead. Alle hoop opgegeven. In het Lagerhuis heeft de eerste Lord der medegedeeld, dat DE KONING. Het besluit dat de Koning niet naar Sandringham zou vertrekken, kwam gisteren zoo onverwachts dat sommige bedienden die met hem mee zouden gai-.n, reeds aan het station van Liver pool-street in hun trein plaats hadden genomen, toen zij teruggeroepen werden. De menschen op straut hadden zich al opgesteld om deu Koning te zien weg- riiden en waren diep teleurgesteld. Het was oekend, dat v6or de Koning naar Sandringham zou vertrekken, hij eerst geneeskundig onderzocht zou worden. Toen nu Lord Dawson, de lijfarts, den patient Zondagavond bezocht, vond hij dat de plaatselijke aandoening waar- door een fistel ontstaan is, niet zoo snel verbeterd was als men gehoopt had en, na verder onderzoek gisterenochtend, kwamen ook de andere geneesheeren tot het besluit dat het voor den Koning beter zou zijn, indien hij nog eenige da gen te Londen bleef, waar men alle ge- neeskundige hulpmiddelen gemakkelijk bij de hand heeft. Gisterenmiddag heeft de radioloog Graham Hodgson een nieuwe Rontgen- foto genomen. Op grond van deze zal na der over de wijze van behandeling be- slist worden. EEN GROOT PLAN. Een ondergrondsche goederenspoor- weg voor Londen. Th jmas, de minister voor de werkver- schaffing, bestudeert een plan voor den aanleg van een ondergrondschen goe- derenspoorweg te Londen, welks uitvoe- ring aan 60.000 man ten minste vier jaar werk zou verschaffen. De vader van het plan, burggraaf Elibank ver- klaarde, dat hij de kosten schatte op 40.000.000, welk kapitaal terstond be- schikbaar was. Aan de regeering is ge- vraagd, den interest te garandeeren. De spoorweg zou een lengte hebben van 75 mijlen en de werven met de verschillen- de spoorwegstations en de groote han- delscentra in het westen verbinden. Hij zou 54 stations krijgen, waarheen de goederen kunnen worden getranspor- teerd en vanwaar zij kunnen worden bezorgd. DE HERTOG VAN GLOUCESTER. De hertog van Gloucester, die in Mei den Keizer van Japan de versierselen van de Or- de van den Kousenband had overgebracht, en op zijn terugreis in Canada zijn sleutel- been bij het polospelen brak, is gisteren ge- zond en wel te Southampton aangekomen en dadelijk naar Londen doorgereisd. Hij vond zijn ouders in den tuin van het paleis Buc kingham, waar de Koning een wandeling maakte. FRANKRIJK. EEN UITLATING VAN CLEMENCEAU De Referee, een Londensch orgaan, be- vat een interview met Clemenceau. Wat dunkt u, heeft de vertegenwoordiger van he blad aan Clemenceau gevraagd, van den huidigen toestand der wereld en van Frankrijk in het bijzonder. Hij zal bevredigend zijn, heeft Clemen ceau geantwoord, zoodang het even- wicht van krachten op het vasteland blijft bestaan. Wordt dit verbroken door een opleving van het Duitsche imperia- lisme, dan zal er een nieuwe algemeene oorlog ever Europa komen. Clemenceau acht het niet mogelijk dat diplomatie en inzicht den oorlog baas worden. Op de vraag welke les er voor de we reld uit den oorlog valt te trekken, heeft Clemenceau geantwoord: De historie herhaalt zichde mensch zal haar dat moeten beletten. De vrede :"s door de grootste legers gemaakt. De Fransche staatslieden hebben, met be hulp van veel gepraat de toelating van Duitschland tot wat men den Volken- bond noemt mogelijk gemaakt. Beloften zullen de zelfde waarde hebben als die, waarmede deze mogendheid de onzij- digheid van Belgie heeft gewaarborgd, welke onzijdigheid zij per slot heeft ge- schonden zonder zelfs de gebruikelijke argumenten voor onwaarachtige voor- wendsels te zoeken. DE VLIEGENDE EERSTE- MINISTER. MacDonald heeft, gelijk men weet, se dert de aanvaarding van zijn eerste- ministerschap, een paar keer een mili tate vliegtuig gebruikt om tijd te win- nen. Dit wordt hem reeds misgund en met name wordt er aanmerking op ge maakt dat hij Zaterdag naar een verga dering van vrouwen van de arbeiders- partij te Durham is gevlogen. De conservatief Crooksbank heeft aangekondigd dat hij in het Lagerhuis de regeering vragen zal stellen over de reglementen nopens het gebruik van militaire vliegtuigen door andere bur gers dan hen die tot het departement van luchtvaart behooren. Hij wil weten of er voor het gebruik der toestellen betaald wordt en, zoo ja, hoeveel. Indien het antwoord ontbevredigend wordt ge- acht, zal er, door indiening van een voorstel tot verdaging, een beraadsla- ging over uitgelokt worden. Er bestaan namelijk geen precedenten voor het gebruik van een militair vlieg tuig door een minister die een Dartiiver- gadering wil bijwonen. 1 EEN NOODLOTTIGE BRAND Vier dooden. In het op 12 K.M. van Lorient gelegen dorp Pont-Aven is gisternacht een hotel afge- brand. De hotelbezitter, zijn zoon en twee kinderen in den ouderdom van resp. vier jaren en vier maanden, kwamen in de vlammen oin. BELGIE. DE TUNNEL ONDER DE SCHELDE. Aanvang der werken binnen een jaar. De intercommunale en interprovin- ciale maatschappij voor de tunnel onder de Schelde te Antwerpen heeft de con- clusies der commissie van Grooter Ant werpen, inzake de bebouwing van den linkeroever, aanvaard. Zoo is o.m. over- eengekomen, dat het nieuwe kanaal AntwerpenGent niet uitmonden zal in de Schelde te Burgt, bezuiden Antwer pen, maar wel tegenover de bocht van Austruweel. De werken zullen niet v6or medio 1930 kunnen aanvangen. Aan de aanne- mers zal negen maanden tijd worden gelaten voor het bestudeeren der plan- nen en het verrichten der noodige borin- gen terwijl de maatschappij zelf nog drie maanden zal noodig hebben voor het aandachtig bestudeeren der ontwer- pen en het nemen van do vereischte be- sluiten. 10 JUL1 De oorzaak is, volgens mededeelingen der directie, volkomen onverklaarbaar. De brand- weerlieden, die zich van gasmaskers moesten voorzien, werden in hun werk bijgestaan door twee booten van de brandweer. In den loop van den nacht zal een groote brandmuur worden omver gehaald. RUSLAND. EEN ZELFMOORD. Tengevolge van de gestoorde bijeen komst in het sowjetconsulaat tt Kharbin. Naar de Agentur-Indo-Pacifique uit Khar- bin meldt, heeft Tsjolmanenko, de vertegen woordiger van Moskou in den raad van be- heer van den Chineeschen Oosterspoorweg. die had deelgenomen aan de vergadering op het sowjetconsulaat van 27 Mei, doch uit hoofde van zijn positie niet was aangehou- den, zelfmoord gepleegd. Tsjolmanenko had opdracht gekregen naar Moskou te komen om verslag uit te brengen over deze vergadering, voor welker gevolgen men hem verantwoor- delijk stelde. AMERIKA. EEN CONSULSVROUW ALS SMOKKELAARSTER. Opium ten bedrage van een millioen geconfiskeerd. De douanebeambten hebben te San Francisco voor een waarde van een mil lioen dollar aan opium in beslag geno men. Deze opium bevond zich in de ba- gage van mevrouw Kao, de echtgenoote van een Chineesch consulair amfctenaar. De bagage werd in beslag genomen, daar men van de agenten van den Ame- rikaanschen geheimen dienst in het bui- tenland mededeeling had ontvangen, dat de bagage opium bevatte. JAPAN. DE' REGEERINGSVERKLARING. De politiek der nieuwe regeering te genover China. De ontwapening De nieuwe regeering heeft een verklaring gepubliceerd, waarin zij belooft al het moge- lijke te doen om de vriendschappelijke relaties met China te handhaven. Zij zegt dat zij zich zal onthouden van elke agressieve actie en elken steun zal verleenen, welke China in staat zal stellen zijn wettige wenschen te ver- wezenlijken. 1 De regeering zal voorts al het mogelijke doen om mede te werken aan de zaak der ontwapening, zoolang de nationale veiligheid er niet door verminderd wordt. De regeering is voornemens de uitgavea van alle departementen te verminderen, met inbegrip van die van oorlog en marine. Het goud-embargo zal worden opgeheven, zoodra de noodige voorbereidingen zijn ge- eindigd. SPANJE. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Bij een scherpe bocht bij Alfaro sloeg een zware autobus om. Twintig inzittenden werden gewond, waarvan twaalf zoo zwaar dat men aan hun herstel twijfelt. ZWARE BRAND IN EEN BERLIJNSCHE BOERDERIJ. In de Engelhardt-brouwerij in Ber'ijn- Stralau is gisteravond een groote brand uit- gebroken. Met inspanning van alle krachten kon het vuur tegen elf uur voor uitbreidinp worden bewaardop dat oogenblik waren 1 wagens op het terrein aanwezig. Slechts de fundamenten konden behouden blijven. In het gebouw, dat eerst verleden jaar was ge bouwd, lagen enorme voorraden graan, die >chter door het vuur niet werden aangetast, ONTROUWE POSTBODE. Te Gorcum is de besteller J. E. betrapt bjj het stelen van brieven uit het postkantoor. Uit de sorteerkamer had hij twee brieven meege- nomen naar de W.C. Een van die brieven heeft hij verscheurd en in de W.C. gegooid De andere brief is bij zijn arrestatie op hem gevonden. De man heeft bekend dat hij al geduren- de 1 Yt jaar brieven met of zonder geldswaar- den heeft weggenomen. Den laatsten tijd kwa men er geregeld klachten van vermissing van brieven, voornamelijk van die waarin geld was ingesloten. OUDE MUNTEN. Te Midwolde (Oldambt) zijn bij het gra ven op het terrein van den onlangs afgebran- den korenmolen van den heer J. H. Beeuwen vijftien zielveren munten (grootte van een rijksdaalder) gevonden, die dateeren uit de jacen 1600—1700 en die afbeeldingen van Spaansche wapenen vertoonen. Op het terrein waar de munten zijn opgedolven, moet vol gens overleveringe neen sarrieshut (kot^i.e- zenpost) zijn geweest. PRINS HENDRIK NAAR MECLENBURO. De prins heeft het voornemen zich Vrij- dagavond voor enkele weken naar Meclen- I burg te begeven en tijdens zijn verblijf in het I buitenland o.m. een bezoek aan Finland te brengen. HET BIOSCOOPCONFLICT IN HET ZUIDEN. Als drie-en-twintigste in de rij dev reeds geslotep bioscopen in het Zuiden des lands is thans ook Cinema Ameri- cain te Rozendaal met ingang van Maandag j.l. stop gezet. Het besluit van Ged. Staten van Noordbrabant tot schorsing van de bioscoop Luxor-theater te s-Hertogen- bosch gedurende een maand is in kracht van gewijsde gegaan. Dientengevolge Is deze bicscoon thans gesloten. De Cine- mabioscoop is op last van den BioscooD- bond eveneens gesloten- ALRMAAR CODRAHT.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1