SANATOGEN s i Rechtszaken Pa^ovincaaal nieuws I: vcrzocht hiervan kennis te geven aan het Bureau van politie. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van politie Langcstraat en aldaar It bevragen op alle werkdageri tusschen 11 en 1 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden ge- deponeerd op 7, 8 en 9 Juli 1929: porte- monnaie met inhoud: ledige portemon- naie: colliertje; sleutels; handschoenen; banden van mantels en jassen. Aanvvezig en te bevragen bij de na volgende ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 7. 8 en 9 Juli 1929: Belastingmerk in etui, H. Tellernan, Kerkplein; penning aan riem, D. Goot- jes, Jieul 20: onderstel kinderwagen, P. Stokman, Wognumschebuurt 14; porte- monnaie met inhoud, T. Baars. Eikelen- bergstraat 43a gouden broche, J. Leeg- water, Noorder>5dn 27 rinr. P. Mulder, Zeglis 31; spyoorabonnement op naam, rl. Brugman, Akei'slaan 6; grijze cein- luur, J. de Gi-ooot, Nieuwlandersin- gel 2; halskettiokje, P Stoop. Kennemer- -tmatweg 181; 2 duiven (gemerkt) N. Doets, Magdalenenstraat 2; hondenhals- band met pemiing. J. II. Kraak, Dijk- graafstraat 21; belastingmerk, J. Plant, Bergcrweg 64; broche, A. Tip, Oudegr. 173; doosjt inhoudende rozenkrans en en ten, R. Ilooda, Landstraat 46; broche, R. J. -'v Elburg. Togelenzang 6; kin- Gcrmvts, 11. v. J'bux-g, Vogelenzang 6; a'itosleotel, O* Snellingberg. "^erson- straat 51; rozenkxans, G. Peereboom, ISUu*-"vsh-vi 89. Wamneer mc: weder in V bezit is van het verloren voorwerp, vvorut men KANTONGERECHT TE ALKMAAR. Mondelinge uitspraak 5 Juli 1929). P. S. v. K. te Bergen, overtreding Wapen- wet, 30 boete of 15 dagen hechtenis. J. F. v. d. P. te Amsterdam, overtreding der geneeskunde, 200 boete of 100 dagen hechtenis. H. K. te Zuid- en Noordschermer, overtre ding Trekhondenwet, f 3 boete of 3 dagen hechtenis. A. K., K. Z. te Egmond aan Zee, overtre ding Vogelwet, de lste 4 boete of 1 week tuschtschool, de 2e 6 boete of 1 week tucht- school. J. v. d. E. te Uitgeest, overtreding Arbeids- wet, 5 boete of 5 dagen hechtenis. H. H. J. te Amsterdam, overtreding Art. 461 W. v. Str., 3 boete of 3 dagen hechte nis. R. Z. te Egmond aan Zee, J. v. d. N. te Schermerhorn, J. K. te Elburg, A. M. te Noordscharwoude, G. K., W. v. d. L. te Alk- maar, dronkenschap, de lste f 8 boete of 8 dagen hechtenis, de overigen ieder 2 boete of 1 dag hechtenis. A. K. te Egmond aan Zee,. H. S. R. te Limrnen, E. P. te Uitgeest, J. J. O. te Am sterdam, overtreding Jacht en Visscherijwet, de lste 40 boete of 20 dagen hechtenis, de 2e 4 boete op 4 dagen hechtenis, de 3e 6 boete of 6 dagen hechtenis, de 4e 3 boete of 3 dagen hechtenis. K. Z. te Egmond aan Zee, S. V., J. K. te St. Pancras, overtreding Leerp'.ichtwet, dc lste 4 boete of 4 dagen hechtenis, de 2e f 8 boete of 8 dagen hechtenis, de 3e 3 boete of 3 dagen hechtenis. K. S. te Heiloo, J. P. K. te Heemskerk. C. P. J., J. W. H. S. te Bergen, D. D. te Ha- ringhuizen, C. G. te Oterieek, W. K. te Wor- merveer, F. J. v. V. te Oudorp, C. v. d. PH. T. te Alkmaar, overtreding Motor- en Rij- wielwet, de lste, 2e, 7e ieder 4 boete of 4 dagen hechtenis, de 3e, fie en 8ste ieder 5 boete of 5 dagen hechtenis; de 4e 12 boete of 12 dagen hechtenis, de 5e 3 en S boe- ten of 3 en 8 dagen hechtenis; de 9e 1 boete of 1 dag hechtenis, de lOe 8 boete of 8 da gen hechtenis. P. A. C. te Beverwijk, M. K.. H. G. F., J. S., D. K, C. D., P. H., G. v. D D. IJ. en A. C. S. te Alkmaar, J. V. te Amsterdam, overtreding Politieverordening, de lste en 9e ieder 1 en 10 boeten of 1 en 10 dagen hechtenis, de 2e en lOe ieder 1 boete of 1 dag hechtenis, de 3e 3 boete of 3 dagen hechtenis, de 4e en 5e ieder 6 boete of 6 dagen hechtenis, de fie 7 boete of 7 dagen hechtenis, de 7e en 8ste ieder 2 boete of 2 dagen hechtenis, de lie f 4 boete of 4 dagen hechtenis. EEN HOPELOOS GEVAL. Een 41-jarige adjudant-instructeur van het 6e reg. veldart. te Leiden, die reeds door den Krijgsraad en het Hoog Militair Gerechtshof werd veroordeeld wegens het onthouden van lager onder wijs aan zijn kinderen, waarbij hij als raden voor zijn weigering opgaf, dat God al'een onderwijst, stond thans voor eenzelfde delict weder voor den Krijgs raad te 's-Hertogenboseh terecht. Hij motl reerde zijn weigering met een be- roep op zijn huwelijkstrouw. Hij had zijn vrouw toen ze trouwden hulp en bij- stand beloofd, dus had de vrouw b:j het onderwijs der kinderen alleen zijn hulp noodig! De aud.-mil. vond het een hope- loos geval en deelde mede, dat ook al vergeefs geprobeerd is den mar, uit de ouderlijke macht te ontzetten. De Voog- dijraad wilde zich het geval niet aan- trekken. omdat t een pricipieele kwestie geldt. De eisch luide drie maal 50 boe te subs, drie maal 15 dagen hechtenis. De uitspraak was drie maal 30 boete subs, drie maal tien dagen hechtenis. Vcrdachte zeide de straf veel te licht te vinden als hij .de wet overtreden heeft! Voor het gerechtshof te 'c-Hertogen- bosch heeft terechtgestaan D. A. v. d. L., boomkweeker te Eindhoven, ter zake vari het valsehelijk opmaken van een s'huldbekentenis van 10.000. De rechtbank had Leni vrije'esproken, doch de advocaat-generaal eischte 6 maanden gevaugenisstrag. Het hof heeft thans een onderzoek naar de geestvermogens van verdachte bevolen. BRABANTSCHE INBREKERS. De rechtbank te 's-Hertogenbosch wroor- deelde een 37-jarigen man uit Oss w gens diefstallen in Oostelijk Brabant, ovsreenkom- stig den eisch, tot vijf jaren gevangenisstraf en een 25-jarigen arbeider uit Oss wegens diefstal van een aantal gouden voorwerpen aldaar, waarvoor vier jaar geeischt was, tot anderlialf jaar gevangenisstraf. BRANDSTICHTING. Voor de Utrechtsche rechtbank heeft Dinsdag terecht gestaan de 39-jarige konijnenfokker en koopman W. H. J. te Soesi. Hij werd er van beschuldigd brand te hebben gesticht in konijnen- hokken en in een schuur, welke in Ja nuari van dit jaar voor 10.000 was ver- zekerd. Bovendien was in de schuur een auto, veizekerd voor f 1250. Er was plaats voor 200 konijnen, maar op het tijdstip van den brand waren er slechts 60. De officier van justitie eischte 10 maanden gevangenisstraf. Uitspraak 23 dezer. HEILOO. Dinsdag bi-acht de Vereeniging tot Werkverschaffing aan Hulpbehoevende blinden een bezoek aan ons dorp. De vereeniging, gezeteld te Amster dam, Middellaan 64, heeft het doel om van de blinden onafhankelijke burgers te maken, die met handenarbeid hun brood kunnen verdienen. Als ondei'bre king van den dagelijkscben arbeid wordt hun jaariijksch een uitstapje be- reid, door een piiiiantroop uit Amjter- S s die cn be en dam die gister voor de 18e maal, onkosten voor zijn rekening nam daardoor de zon in hun eentonig staan laat, schijnen. Om 8.18 zijn een 260-tal blinden hunne geleiders uft Neerlandsch hoofd- stad vertrokken om hier een dag aan- genaam te verpoozen. De directeur, de heer A. Boender- maker Jr. vertelde ons hoe hij voor de lOde maal dit uitstapje leidde en hij was vol lo" over de medewerking van B. en ~.Y., de gemeente- en rijkspolitie, doch bovenal over de burgerij die haar voile medewerking toonde om de gasten in elk opzicht ter wille te zijn. Gewoonlijk rdng men naar Heemstede, een enkele maal naar Schoorl, doch nu wilde men eens naar Heiloo en het bestuur had het eerste bezoek aan Heiloo zoo uitmun tend voldaan, dat men zeker tei-ug kwam. Ook hebben we meerdere gelei ders gesproken die het hier veel mooier vonden dan in Heemstede. Over de groo te bosschen raakte men niet uitgepraat. Bij aankomst werd halt gehouden bij „De Rustende Jager," waar den inwen- digen mensch werd versterkt. Daarna bracht men een bezoek aan de bosschen, waar de Kattenberg het brandpunt van de belangstelling was. Om 12.30 uur werd I. jffiemaaltijd gehouden, waarna „Ter Coulster" werd bezocht. Daar werd een wedstrijd georganiseerd in het touwtrekken, wat wel in den smaak viel. Om 5 uur werd een maaltijd gehou den. Het was een mooi gezicht de rijk voorziene tafels te zien en de gasten lie- ten zich de gerechten goed smaken. Op het tooneel was een aparte gelegenheid geres rveerd waar de Israelieten waren gezeten. Men was vol lof over de keurig ingerichte tafels van onzen plaatsgenoot den heer Joh. Jansen, als over den maaltijd en de bediening van den eige- naar van „De Rustende Jager". Na af- loop werd een concert aangeboden door de leden van het fanfarecorps „Eensge- zindheid" wat op hooge waarde werd gescliat. Met muziek van ons fanfarecorps voorop trok de stoet weer naar het sta tion. Met den sneltrein uit Alkmaar, die voor deze gelesrenheid hier stopte, trok- ken onze gasten weer huiswaarts. Ten slotte nog iets over het doel van het blindenwerk. Door hen worden alle mogelijke verbruiksartikelen gemaakt, die in Amsterdam en elders worden verkocht en niet altijd gaat die verkoop even vlot. Het bestuur vestigt de aan- dacht van het publiek op het mooie doel dat de vereeniging voorstaat en dat men in stand kan houden door de gebruiksartikelen te koopen. Ook wor den en zijn er op meerdere plaatsen af- deelingen opgericht om de vereeniging te steunen. Die iets voor het mooie doel doen en dit wil toonen door een bijdrage kan terecht bii den penningmeester, den heer G. D. Crommelin, Amsterdam, post-giro 20702. Ook heeft de vereeniging een eigen zanggezelschap da. op ver- schillende plaat - i concerten geeft en we hebben gister gehoord waartoe het in staat is. We spreken de hoop uit dat we een steentje hebben bijgedragen om het mooie doel meer te steunen. dat de dader vermoedeiijk te Heemskerk was geknipk Door de politie is een onderzoek ingesteld dat leidde tot erkenning door de echtgenoote van B. en een meisje van den dader die dan ook bekende Een geluk mag het heeten dat de dief vol- doende geld in zijn bezit had, zoodat vermoe deiijk het gestolen bedrag weder zal terug- komen. Naar wij vernemen zullen deze week op een dag een 700-tal kinderen uit Amsterdam alhier arriveeren met een 50-tal begeleiders die den dag in bosch, duin en aan het strand zullen doorbrengen. Reeds heeft het comity zich van voldoende bewijzen voorzien tot wandelingen in het provinciaal duin. Daarnaast zullen ook deze week een 200 ouden van dagen van Wormerveer alhier een dag komen doorbrengen. Zooals we reeds onlangs berichten zal in den maand Augustus alhier een R.K landdag worden gehouden, waarvoor het ini- tiatief is uitgegaan van den R.K. volksbond af dee ling CastTicum. NOORDSCHARWOUDE. Als arbeider-telegrafist te Zwaag is aangesteld de heer J. M. D. Morre van Noordscharwoude. Aanvankelijk zou het concert van de Zang- vereeniging ..Crescendo" en de harmonie Excelsior" Donderdag a.s worden uitge- zonden per radio, doch deze uitzending is uitgesteld tot Maandag 15 Juii as Door H. M. de Koningin ie een zilve- ren medaille toegezegd voor het a.s. Zang- concours van .Crescendo". CASTRICUM. Heden was de aanvoer van aardbeien aan ''c veiling Ons Belang beduidend hooger dan gisteren en is waarschijnlijk wel het hoogste in het geheel seizoen. Reeds thans kan men aan den aangevoerde kw an turns zien dat de oogst begint te verminderen. Als de vrucht zoo klein is wat bij een enkele aangevoerde parfij heden het geval was, welke dan ook ver onder den normalen prijs weg moet, dan kan men er van verzekero zijn dat de pluk bij dezen aanvoerder steeds minder zal worden cn gauw zal beeindigd1 zijn. De aanvoer was heden bijna 4300 manden, terwiil de prijzen, met uitzondering van een partij liepen van 7fi tot 78 cent per K G lets minder dus dan gisteren, maar de prijs is zeer goed te noemen. De dader van den inbraak te Heems kerk, die aldaar op zulk een handige wijze zich wist te verrijken blijkt ook hier een laoe- lichting op zijn kerfstok te hebben. Voor eeni ge weken werd een lade gelicht in den winkel van G. B. alhier en op signalement in het politieblad werd de politie er van verwittjgd EGMOND AAN ZEE. In de R.K. kerk alhier werd Zondag in ver- band met het 40-jarig jubileum van den heer R. J. Zoon als directeur van het kerkkoor een plechtige H. Mis opgedragen. Het koor zelf: door andere krachten versterkt, zong de drie- stemmige mis van Don Lorenzo Perosi, waar- in als solisten optraden de heeren C. Witte- brood, P. de Goede, Bek, C. Druiven en Oost meyer. Uit andere parochies waren veel zangers overgekomen om den luister van den dag te verhoogen. Gedurende de mis werd de jubila ris door pastoor Kerckhoffs toegesproken. De heer Schreurs uit Alkmaar bespeelde't orgel. De receptie 's namiddags werd druk bezocht, terwijl de heer Zoon door 't kerk koor en het kerkbestuur van Egmond aan den Hoef resp. met geschenken en bloemen gehu' digd'werd. Bisinenlanti VEREENIGING VAN NEDERL. GEMEENTEN. De jaarvergadcring. Gistermorgen hield de Vereeniging van Ned. gemeenten haar jaarvergadering te Breda. Aanwezig waren ruim tweehonderd vertegenwoordigers van gemeenten. De voorzitter, mr. W. C. Wendelaar, bur- gemeester van Alkmaar, stelde bij de opening der vergadering voor, een telegram van hulde te zenden aan de koningin, met welk voorstel de vergadering zich onder instem- ming vereenigde. Verder gaf de voorzitter een overzicht van de werkzaamheden der vereeniging in het afgeloopen jaar, waarbij hij in het bijzonder in het licht stelde de be- moeiing met het wetsontwerp tot regeling van de financieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten en het wetsontwerp tot wijzi ging van de Gemeentewet. Vervolgens kwam aan de orde het jaarver- slag over 1928. Ook dit jaar nam het aantal leden der vereeniging toe. Het bedroeg op 31 December 1928 780 gemeenten, met 6.970.984 inwoners; op 1 Mei 1929 telde de vereeniging 865 leden met 7.151.546 inwo ners. Onder deze 780 gemeenten bevinden zich onder meer alle veertien gemeenten boven 50.000 inwoners, van de 32 gemeenten met 20 tot 50.000 inwoners zijn er 31 lid en van de 79 met 10 tot 20.000 inwoners 73. Bij de bestuursverkiezing werden herkozen de heeren C. Klaar, seer, van Enschede, mr. dr. W. A. G. van Sonsbeek, burg, van Breda en F. C. van Lith, burg, van Veghel. In de vacature, ontstaan door het overlijden van mr. S. J. I van Aalten werd benoemd de heer mr. D. Droogleever Fortuyn, burg, van Rotterdam. Goedkeuring werd gehecht aan de oprich- ting van de afd. Zeelapd. De boschbouw in Nederland. De houtvester in de Houtvesterij Breda, de heer P. M. Tutein Nolthenius, hield een rede over den boschbouw in Nederland, speciaal betreffende de Houtvesterij Breda, daarmee in verband brengend, welk aandeel de ge meenten tot nog toe in den boschbouw had den. Spreker memoreerde, dat de belangstelling der overheid voor den boschbouw nog slechts van betrekkelijk recenten datum is. Ons land bezit in vergelijking met andere landen, weinig bosch. Slechts 7 pCt. van de oppervlakte van ons land is met bosch bezet, terwijl b.v. in Duitschland en Belgie het bosch respectievelijk 26.29 pCt. en 17.69 pCt van 's lands oppervlakte beslaat. De Staat bezit in Nederland een zeer geringe opper vlakte bosch (pl.m. 6 pCt. van de totale be- boschte oppervlakte). Op 1 Januari 1900 be droeg de oppervlakte bosch, toebehoorende aan den Staat pl.m. 2342 H.A., terwijl op 1 Januari 1928 deze oppervlakte was aange- groeid tot 15181 H.A. Een eenigszins uitgestrekt boschbezit moet voor een land niet alleen van groot belang worden geacht uit een oogpunt van houtpro- ductie, doch een volk behoeft de bosschen ook als plaatsen waar men tot rust en ont- spanning komt. Verder hebben de bosschen grooten invloed op den regenval en het klimaat. Veel hebben wij te danken aan de Vereeni ging tot behoud van Natuurmonumenten en de Natuurhistorische Vereeniging en niet het minst aan minister Kan en diens voorganger jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, die beiden getoond hebben een warme belang stelling voor den boschbouw te bezitten. De regeling, waarbij het aan gemeenten, vereenigingen en stichtingen van algemeen nut werd mogelijk gemaakt om met een ren- teloos voorschot van den Staat. hetwelk eerst na vijftig jaren behoeft te worden terugge- geven, bosschen aan te leggen, bepaalt het voorschot op ten hoogste 200 per H.A. en mag 80 pCt. van de bebosschingskosten niet te boven gaan. Op 1 Januari 1928 hadden reeds 49 gemeenten van deze gunstige rege ling gebruik gemaakt en was een oppervlakte van 8112 H.A. met renteloos voorschot en technische hulp van den Staat beboscht, wel ke oppervlakte jaarlijks toeneemt. Verder dient nog te worden gewezen op het streven van het Staatsboschbeheer om die terrqjnen geheel of gedeeltelijk van bc- bosschipg uit te zQsderen, welke uit een HOOG EN LAAG NX'Ai ER TE BERGEN AAN ZEE. (la Zomerlija). Hoog water Laag watei J u 1 i. Dat v m nam v m. nam. 11 7.26 7.56 3.59 4 19 12 S 17 8.47 4 46 5.08 13 9.13 9.41 5.36 5.59 HOOG EN LAAG WATER TE EGMOND AAN ZEE. (In Zomertijd). Juli. Hoog water Laag watei Dat vin nam. vm nam 11 7.23 7.53 3.47 4 07 12 8.14 8.44 4.34 4 56 13 9.10 9.38 5.24 5.47 aesthetisch, natuur-historisch of geologisch oogpunt, merkwaardig zijn. Een oppervlakte van pl.m. 5000 H.A. wordt thans als zoodanig (natuurmonument) be- waard. Hierna gaf spreker een overzicht van de grootte, de geschiedenis en de ontwikkeling der houtvesterij Breda en behandelde de wijze. waarop de nieuwe culturen in het leven wor den geroepen. AFSCHEID J. A. KALFF. Gister heeft ir Kalff, afgetreden directed der Ned. Spoorwegen, officieel afscheid ge- nomen van de personeelbonden. De plechtig- heid had plaats in de versierde commissaris- senzaal in het hoofdgebouw te Utrecht. De voorzitiers van de personeelbonden en ande- ren sprakeu hartelijke woorden, getuigeni van groote waardeering. De heer Kalff dankte geroerd voor het huldebetoon. Aan zijne echtgenoote en dochter werden bloemen aan geboden. Namens den Personeelraad zal den heer Kalff een portret aangeboden worden te maken door een door hem zelf aan te wijzen schilder. VERKIEZINGEN EERSTE KAMER. De candidaten voor Noora-HoLland. Voor den V.-B. zijn gesteld de heeren: S. v. d. Bergh te Wassenaar, E. Heldring te A'dam, dr. J. E. van Welderen baron Ren- gers te Ysbrechtum (Fr.), M. B. Boissevain Pijnappel te Blacirum, C. B. Menalda te Leeuwarden, D. J. van Houten Si-, te Weesp, C. H. Guepin te Santpoort. Voor de S. D. A. P.: H. Poiak te Laren, W. C. B. PothuisSmit te Amsterdam, F. M. Wibaut te Amsterda®, J. Oudegeest te Am sterdam, M. A. Reinalda te Haarlem, J. Kolk te Heerenveen, J. v. d. Wal te Amsterdam, S. de WolT te Amsterdam. Voor de V.-D.: J. J. G. S. Falkena te Heerenveen, J. Wuite Jzn. te Huizum (Fr.), H. C. BuismanBlok Wybrandi te Leeuwar den; P. C. Andreae te Sneek. Voor de Chr.-Hist.: mr. R. Pollema te Leeuwarden, H. van Eyck van Heslinga te Apeldoorn, J. L. Oosterhoff te Ternaard (Fr.), M. G. de Kruyff te Franeker, J. H Fricke te Leeuwarden. mr. H. Verkouteren te Amsterdam, dr. C. J. K. van Aalst te Hoeve- laken, J. ter Haar Jr. te Amsterdam, jhr. mr. D. E. van Lennep te Heemstede, E. Luden te Hilversum, mr L. M. de Jong Schouwenburg te Amsterdam, W. J. Kernkamp te Edam, mr. dr. Visser te Amsterdam. Voor de R. K.: J. N. Hendrikx te Aerden- hout, mr. J. N. J E. Heerkens Thyssen te Haarlem, mr. P. J. Reymer te Hilversum, M. Visser te Leeuwarden, H Brouwer te Hil versum, W Franssen Jzn. te Leeuwarden. Voor de A. R.W. de Vlugt te Amster dam, T. Nauta te Dantumawoude (Fr mr. V. H. Rutgers te Amsterdam, J. Douwes Jr. te Amsterdam, S. Sytsma te Dokkum, A. Colijn te Amstelveen, P. Eringa te Buitenpost, J. F,. H. Spier te Amsterdam. De candidatenlijst van de vrijzinnig-demo- cratische Statenclub is vastgesteld als volgt: I. prof. dr. D. van Embden te Amsterdam, 2. D. Kooiman te Purnierend, 3. mevrouw A. AukesTimmers te Bakkum, 4 J. Koster te Winkel. R.-K. Staatspartij: P. J S. Serrarens, Bilt- hov»nC. Evers, Amsterdam, (alleen in N.-Holland). De Volkskrant schrijft, dat de meerderheid' der katholieke Statenfractie in Noord-Holland aan een minderheid „hare aanvankelijke in- gewilligde rechtmatige verlangens" heeft ont houden, .zoodat deze minderheid niet an- ders overbleef dan zich recht te verschaffen door het indienen van een eigen liist met als eersten candidaat aen heer P. J. S. Serrarens". EEN FANTAST.... ,.Ik ben de brandstichter"Maat het is zeer waarschijnlijk niet waar. Gistermiddag hebben eenige ambtenaren in het stadhuis te Rotterdam een onbekenden man opgemerkt, die zich op vrij verdachte wijze ophield in een van de voor de wethou- ders bestemde vertrekken, zonder dat de be- trokken wethouder aanwezig was. Zij' waar- schuwden den portier, die zich naar de be- wuste kamer begaf. Inmidels was de onbeken- de, die zich ontdekt zag, op de vlucht gesla- gen. Buiten gekomen sprong hij in een juisc aankomenden lr^en auto in de hoop dat deze auto door zou den. Het was evenwel de auto van den burgemeester welke wagen juist bij het stadhuis moest zijn en dus voor den ingang in de zijpoort stopte. De vluchteling stapte uit en liep de binnenplaats op waar een inmidels gewaarschuwde agent hem ar- resteerde. De man is in het politiebureau aan de Groote Paauwensteeg voorloopig opgeslo ten. Hij vertelde in de wethouderskamer een actentasch te hebben willen stelen. Later zei hij dat hij de man was die de laatsten tijd in de binnenstad vele brandjes heeft gesticht. Hij is daarop geconfronteerd met enkele ge- tuirjen die hem in het geheel niet hebben her- kpnd. Al spoedig bleek, dat men hier te doen had met een zonderling die grif elk misdrijf zou bekennen. wat men hem maar ten last..- zou leggen. Hoewel het onderzoek nog wordt voortgezet, gelooft de politie niet met dezen man den brandstichter in handen te hebben. De aangehoudene zou gisteravond waar schijnlijk weer op vrije voeten worden gesteld. De centrale recherche zet het onderzoek naar den werkelijken brandstichter met kracht 1 voort hij 7ich wilde onldoen. Er werd veel ge- bruik van gemaakt om b.v. lastige schuld- sisrhers onschadelijk te maken. Een enkele minister van Lodewijk den Welbeminde, b v. Saint Florentin, gaf, zooals de histori- sus en iatere minister van Onderwijs Victor Duruy mededeelt .vijftig duizend van die bricven uit. Dat bracht geld in de steeds hongerende schatkist van den koning en van de bemiddelende ministers, maar de haat bij het volk wies en langzamerhand werd de Bastille de verstoffelijke, de in steer, gestolae gedachte van willekeur en tirannie. tk heb een afdruk in mijn bezit van twee ..lettres de cachet", een om op te sluiten en een om in vrijheid te stellen. Ze zijn voor- zien van de koninklijke handteekening en van de drie Bourbonlelien onder de ko ninklijke kroon. Vertaaid luiden ze aldus en ik maak even opmerkzaam op den heil- wensch aan het slot, die in vele gevallen wcl in schreeuwende tegenspraak moet zijn geweest met doel, waartoe de brieven moesten dienen Mijnh(eer). Ik schrijf u dezen brief om u te zeggen in mijn Kasteel van de Bastille te ont- vangen den h(eer) en bem daar te houden tot nader order mijnerzijds. Hiermede bid Ik God, dat hij u, Mijnh(eer), in zijn Heilige hoede neme. Geschreven den (w.g.) Louis. Het briefje tot in-vrijheid-stelling is van den volgenden inhoud: Mijnii(eer). Ik schrijf u dezen brief om u te zeggen in vrijheid te stellen den zich noemen- den dien gij op mijn order in mijn Kasteel van de Bastille opgesloten houdt. Hiermede bid Ik God, dat hij u, Mijn(heer), in zijn Heilige hoede neme. Geschreven den 1 w.g. Louis. Daaronder nog een handteekening: Philippeaux, met een toevoegsel, dat ik niet kan ontraadselen. (3) Het zal nog jaren duren, eer een staat Van zaken, die dergelijke uitwassen moge- lijk maakte die den koning de macht gaf om zonder eenig rechterlijk vonnis iemand van zijn vrijheid te berooven of zelfs blan- co-machtigingen daartoe uit te geven, werd gewijzigd. Maar de wijziging moest komen. De gedachten der groote menigte, geleid en opgevoed door verlichte geesten, vroe- gen om verruiming. Volksklassen die, be- halve voor het betalen van belasting, on- mondig werden verklaard, zouden haar stem doen hooren en in een brutaal, con- creet feit verkondigen, dat het oude regime had atgedaan en een nieuw stond geboren te worden. Dat brutale, concrete feit was de bcstorming, de ter neer werping van de geweldige Bastille op 14 Juli van den jare 1789. Teen Lodewijk XVI, de opvolger van den Welbeminde, hiervan hoorde, vroeg hij: ,,Maar dat is een oproer? Hem werd ten antwoord gegeven: „Neen, Sire, dat is een omwenteling." A. J. BOTHENIUS BROUWER. In de Galerie-La Tour te St. Quentin vindt men ten prachtig pastel-portret van Lodewijk XV, dat al de kenmcrken draagt, uitmuntend geieken te liebben. Eene repro- ductie daarvan bevat het merkwaardige boek: La Tour der Pastellmaler Ludwigs XV ,,herausgegeben von einen deutschen Reserve!:orps" te Bapaume, in 1917. (a) De ,,parlementen' 'in Erankrijk waren niet de lichamen. die wij onder deze bena- ming kennen, maar groote juridische instel- lingen, die de souvereine justitie in het land administreerden. Zij hadden tevens het recht en de macht om de koninklijke edic- ten ir te schrijven en daaruit putten zij zelf het rechi om soms tegen die edicten op te komcn. Hun juridische werkzaamhed -;n brachtcn hen dikwijis op het terrein der po- litiek, doch van ,,politieke parlc.nenten" kan voor 1789 niet gesproken worden. (3) De lettres de cachet" aldus £e- naamd, omdat zij gezegeld waren met het cachet van den koning waren aanvanke- lijk good bedoeld en hadden toi taak de regeering des'lands bij te staan in het hand- havtn der goede orde in een tijd, dat de Fransche.Staat maatschappelijk nog veel te wenschen overlict. Zij bestonden reeds lang voor dc XVIIIe eeuw en waren „het eenige middel, dat de koning bezat om zich in paiiiculiere aangelegenheden te doen gelder. en zich in den Staat te doen gehoor- zamen." Een ernstige studie hierover is het boek van FunckBrenlano, verschenen :n de Bibliotheque d'Histoire: „Les lettres de cachet". (Paris, Librairie Hachettej. t Overwerk, zorgen cn snelle tempera- tuursveranderingen ondermijnen het zenuwstelsel. Sanatogen bouwt *Uw zenuwen en lichaamskracht weer op, omdat zooals een bekend dokter •chrijft: Sanatogen gaat naar de kern der gezondheid, d w z. de cellen en bouwt deze op tot een blij» vend krachtig lichaamsgestel." Begin nog vandaag Sanatogen te ge- biuiken dan zult gij reeds zeer spoc- dig den versterkenden invloed op Uw eigen zenuwgestel bemerken. Het /enuwsterki nd Yoedsel Van*! 1/ per bu« bij alle apothekert en drogiiten N N N s s

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 6