Indische Eroniek Zeetijdingen Boeken I CONGRES INTERNATIONALE KAMER VAN KOOPHANDEL. De bijeenkcmsten van Dinsdagmid- dag. Het Congres van de I. K. werd gistermid- /ag voortgezet. Zoo vergaderde de sectie /oor Industrie en handel in de groote aula, under voorzitterschap van oud-minister Clemen lei (Frankrijk). Behandeld werd de handelspolitiek en handelsbeiemmeringen. Alle ontwerp-resoluties werden na eenige discussie vrijwel ongewijzigd door de ver- gadering aangenomen. Zoo behoorde daar- toe een inzake handelsbeperkingen, waarbi] het Congres der I. K. v. K. een dringeno be- roep doet op de regeeringen, die er nog met toe zijn overgegaan onverwijld de nooaige stappen te doen om de conventie van 8 No vember 1927, zooals deze is uangevuld op 11 Juni 192C. te ratificeeren of anders te tee- ken ;n oir 20 September a.s. Inzake de meestbegunstiging verklaart net congres, dat op tal van punten aanvulung noodzakelijk is. Inzake de behandeling van vreemdelingen spreekt het congres de hoop uit, dat, wanneer slechts enkele staten tot eeri op 5 November as. te Geneve aanvan- gende conferentie op te stellen conventie toe- treden, dit voor tal van andere staten aan- leiding zal zijn om tot een dergelijken stap over te gaan In de resolutie betreffende lndirecte pro tectie wordt den regeeringen verzocht, zich te onthouden van maatregelen, die als hooge consulaire rechten en havengelden het han- delsverkeer beleromeren. en de bestaande at te schaffen of te verminderen. De hoop wordt uitgesproken dat de economische com- missie van den Volkenbond spoedig een prac- tisch resultaat zal weten te bereiken. In de juridische sectie is na een opgewon- den discussie betreffende het eigendomsrecht op wetenschappelijk gebied een resolutie aan genomen, welke de door de desbetretfende Volkenbondscommissie voorgestelde reso lutie afkeurt, aangezien deze geen voldoend-' practische bescherming biedt. Inzake de overdracht van handelsnieiken werd een Fransch-Engelsche resolutie aange nomen. volgens welke de inschrijving van ihandelsmerken en de geheele of gedeeltelijke overdracht in verschiilende landen onafhan- ikelijk kan geschieden, zonder dat de over dracht in het eene land voor een ander land hetzelfde gevolg heeft De inschrijving bij het internationaal bureau te Bern maakt het mogelijk een handelsmerk in een ander land in te schrijven, zonder dat het in zulk een land afzonderlijk geregistreerd wordt. In de sectie voor transport en verkeer is de overdracht van verhandelbare spoorcog- nossementen, gelijk de scheepvaart deze kent, besproken. De meerderheid was van oordeel, dat de moeilijkheden zwaarder wegen dan de voor- deelen en het Internationale oankwezen vol- doende in de behoeften der practijk voorziet. Voorts heeft de Fransche gedelegeerde Jacques Lacour Gayet als rapporteur der commissie ad hoc. de vereenvoudiging en mificeering der internationale 'tomenclatuur, bepleit Ter gelegenheid van het Congres der In ternationale Kainer van Koophandel heeft gisteravond in het Concertgebouw onder leiding van dr. Willem Mengelbnrg een feest- concert plaats gehad. GEWEL.DIGE BRAND IN EEN GRAANPAXHUIS. Hedenmorgen om half vier is een ge- weldige brand uitgebroken in 't graan- pakhuis der firma VVeersum aan de Oosterhaven te Groningen een vier ver- diepingen hoog pakhuis. De brandweer rukte met al het mate- riaal uit. De omwonenden werden ge- waarschuwd, hun woningen zoo spoe dig mogelijk te ontruimen. Een half uur na het ontdekken van den brand was het gebouw 66n vuurzee. waartegenover de brandweer geheel machteloos stond. Om 4 uur stortten de muren in. Op het terrein waren vele autoriteiten aanwezig, o.m. de burgemeester. De brand woedt in de ochtenduren in alle heviglieid voort. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. De brand werd ontdekt door 2 dienst- doende politie-agenten, die onmiddellijk alarm maakten. J Nader meldt men ons uit Groningen: Te ongeveer kwart over drieen ontdekten de beide agenten, dat er brand woedde in pakhuis IV, een uit 4 verdiepingen bestaand dubbel pakhuis, behoorende tot het complex pakhuizen van het Veem- en factorbedrijf, directeur de heer E. M. Wiersum. In dit pakhuis waren allerlei soorten gra- nen opgeslagen en er lag een partij Soja boonen op een eest te drogen. Een chauffeur, die langs het Damsterdiep fietste, zag eveneens in de verte 'n geweldige vuurzee. Hij waarschuwdc de brandweer die echter reeds onderweg was met alle beschik- bare materiaal. De brand woedde toen reeds zeer fei en hoewel van verschiilende kanten het vuur met talrijke slangen werd aangetast, bleek reeds spoedig, dat de brandweer hier vrijwel machteloos stond. Intusschen had zij druk werk, de beten- dende perceelen, het groote gebouw van de Elevator-Mij. en een groot pakhuis van de firma Boeke en Huidekoper nat te houden. De bewoners der naburige straten moesten zich in veiligheid brengen, daar steeds stuk- ken steen aan alle kanten neervielen. Een groote politiemacht was op de been, om het publiek, dat ondanks het nachtelijk uur in groote getale aanwezig was, op een afstand te houden. Gelukkig was er weinig wind, waardoor het gevaar voor de omgeving kon worden af- gewend. Om ongeveer 5 uur was er van de beide pakhuizen niets meer over dan een troostelooze mine. Om 9 uur hedenmorgen smeulde het nog. Te 10.30 uur echter kon de brandweer inruk- kCEen onderzoek naar de oorzaak is in vollen gang. De schade bedraagt eenige tonnen. De gebouwen zijn op beurspolis verzekerd. Nadere biizonderheden. Van het dubbele pakhuis „Oosterhaven" en „Eems" brandde't eerste totaal uit, ter- wijl het bovengedeelte van „Eems" verbrand de en dit pakhuis tevens niet veel water- schade had geleden. Bovendien brandde het pakhuis „Alva" geheel uit. De twee arbei- ders, die aanvankelijk van den brand niets bemerkt hadden, hcorden te ong. 3 uur een hevige plof op de 3de etage en meteen ging het electrische licht uit. 6 of 7 fir a's hadden voorraden in de pak huizen opgeslagen. Ook de inhoud van de pakhuizen is op beurspolis verzekerd. zijn zeggen heeft hij er op verschiilende J plaatsen zeven uitgegeven, die hij uit Enge- land had meegebracht. {J. Gistermiddag is de glazenwasscher Pol- derman, die aan het Kantongerechtsgebouw te Midelburg werkzaamheden verrichtte, van een ladder op straat gevallen. De man be- kwam een armbreuk, benevens een ernstige hoofdwonde en werd naar het ziekenhuis over- gebracht. Te Stadskanaal is de scheepsjager J. M., wiens Uuis is afgebrand, als verdacht van IrandsLchting in hechtenis gesteld. GROOTE JAARLIJKSCHE BIJENMARKT. Gisteren werd te Veenendaal de groote bijenmarkt gehouden aan den Nieuwen Weg, uitgaande van den Nederlandschen IJmkers- bond. Door de minder gunstige ontwikkeling in het voorjaar werd de markt een week later gehouden dan gewoonlijk en daar v^e ijmkers dit nog te vroeg vonden, werd be- sloten ook op Dinsdag 16 Juli nog markt te houden. Er waren 790 volken aan de markt, die over het algemeen in goede con- ditie verkeerden. De handel was echter zeer traag. De oorzaak daarvan was, dat de ijmkers over het algemeen de toekomst voor de bijen niet gunstig inzien. De heide staat er slecht voor. Deze heeft door den strengen winter zeer veel geleden. Ook zijn honderden Hectaren mooie heide door brand vernield. De grootste aan- voer was van den heer Hommelenberg te Beesd met 129 volken. welke werden ge- kocht door den heer D. W. Roskamp te Almen. De prijzen waren per volk ongeveer f 1 lager dan het vorige jaar en varieerden van f 3.50 tot 4. Enkele volken brachten 5 en meer op. Dinsdag 16 Juli wordt nog flinke aanvoer verwacht. Is het weer deze week gunstig, zoodat de bijen kunnen profiteeren van den rijken bloei der lindeboomen en witte klaver. dan zal de handel de volgende week zeer zeker heel wat vlugger gaan tegen vaster prijzen. HET ONGEVAL MET HET L. V. A.- VLIEGTUIG. Zie rubriek luchtvaart. Uit Soesterberg meldt men ons: Een duiker is er in geslaagd, het ver- ongelukte L. V. A. vliegtuig op den bo- dem van de zee op te sporen. Op de door den duiker aangewezen plaats zal nu door Marinepersoneel het toestel worden opgevischt. Van luitenant-vlieger Brugma, die bij het ongeval is omgekomen, heeft men het lijk nog niet gevonden BRAND IN EEN GARAGE. Drie auto's verbrand Uit Lemmer meldt men: In den afgeloopen nacht is door tot nu toe onbekende oorzaak brand uitgebro ken i i de garagt, welke gelegen is ach- ter hotel ..Boersma" te Lemmer. De garage werd een prooi der vlam- men; 3 luxe auto's, waarvan slechts 6en verzekerd is, een motorfiets en eenige andere fietsen, gingen mede verloren. De garage diende tevens als magazijn van het prov. electr. bedrijf voor kabels, welke totaal door de vlammen verteerd werden. Het gebouw was verzekerd. KORTE BERICHTEN. Gistermiddag is in de Gei-dersche IJsel onder Westervoort een zolderbak uit Harlin- gen, welke bak 45 ton meet en was geladen met asphaltketels, toen men het schip van de glooiing wilde duwen gekapseisd en ge- zonken. De opvarenden hebben zich met moeite kunnen redden. Op aanwijzing van een kellner is te Hoek van Holland aangehouden de varens- gezel A. v. N. uit 's-Gravenzande, die j.l Zondag in een strandtent een valsch Eng. pondstuk in betaling heeft gegeven. Volgens Het melsje ..Mary's jongen houdt veel meer van haar dan (t) van mij. Hij noemt haar m'n perzik, m'n oogappel, m'n ouikerpeertje". Ket jongmensch ..Jawel, maar htj Is groentenboer en lk ben to. den kaAshandel". (Passing Show), Door D. Bauduin. Over het Europeesche zakenleven in Indie. Hoe leeft de Europee sche zakenman. De Europeesche middenstand. Zijn moeilijkheden en perikelen Wanneer men over den Indischen handel spreekt, valt er immer en altoos opnieuw veel te vertellen van wat daarginds aan resul- taten is bereikt, van de bloeiende zaken en ondernemingen, die niet alleen aan wie daar- bij betrokken is en aan het moederland, maar ook aan de inlandsche millioenen welvaart brengen. Van de Europeesche werkers zelf, de wijze waarop zij werken en leven, wordt nieestal slechts weinig gerept. Een enkele kroniek, een enkel filmbeeld, komt ons daarvan af en toe wel i-ets vertellen en voor de rest gelooft men het wel. Ik heb naar mijn bescheiden krachten er toe bijgedragen om iets van het leven in onze Oost te vertellen aan den Nederlandschen lezer, onder meer door deze kronieken, die daarop het aanzijn hebben ge- schonken aan mijn boek „Het Indische Leven", hopelijk ook sommigen mijner lezers niet on- bekend. Niettemin is het niet alleen door vra- gen van anderen, doch schiet ook mij zelf t-el- kens weer iets te binnen, wat ik in den loop van den tijd meer uitvoerig naliet te be- spreken, en wat toch voor een grondige ken- nis van het Indische leven onontbeerlijk moet worden geacht. Zoo vroeg mij om op mijn uitgangspunt terug te komen onlangs een Nederlandsch zakenman, die nimmer in Indie is geweest, doch met Insulinde indirect con- necties heeft, om eens iets uitvoeriger te ver- halen van de wijze waarop diverse soorten van Indische zakenmannen-collega's hun dag plegen te verdeelen en van de milieus waarin zij werken. Ofschoon ik hem kon tegenwer- pen, dat daarvoor in de reeks d-ezer kronieken genoeg vers-preide bijzonderhed-en te vinden zijn geweest, die tesaam een beeld kunnen vormen, meende ik toch dat er genoeg aan- leiding bestond om in een paar hoofdstukken het leven van den Indischen zakenman in het bijzonder te beschouwen Daar heeft men dan bijvoorbeeld den Euro- peeschen middenstand in Indie, een klasse, die weliswaar bij verre niet zoo talrijk is als in het moederland, doch die in de kleine Indi sche maatschappij toch een plaats van belang inneemt en zich naast den veel uitgebreideren Chineeschen middenstand en de negoties van andere vreemde Oosterlingen toch wel dege- lijk weet te hand-haven en uit te breiden. De indische middenstand, voorzoover dan in Europeesche handen, zetelt gewoonlijk in de Europeesche woonwijken der indische stad Daar vindt men de zoogenaamde winkel- straten, die nog al belangrijk verschillen van wat men daaronder in Europa verstaat Een Indische winkelstraat neemt het niet zoo nauw met de rooilijn, waarlangs zich huizen en winkels in Westersche steden angstvallig rijen. Hier springt een winkel tot precies aan het wegdek naar voren, daar vindt men zijn buurman een tiental meters terug, zich ver- heugend in een voorerf, waarop een dozijn auto's kunnen parkeeren. Trottoirs zijn lang niet algemeen. Naast een aanzietilijk winkel- paleis vindt men niet zelden een smerige Chi- neesche toko, naast een Parijsch modemaga- zijn een Bombay-bazaar, die een deel van zijn artikelen aan de pui heeft hangen, naast een keurige apotheek een Oosterseh kruidenier, die tegelijk op zijn voorerf zijn klanten aan benzine helpt. De clientele van den Europee- schen middenstand pleegt althans in de snik- heete kustplaatsen niet zooals hier langs de etalages te flaneeren (Bandoeng met zijn koel klimaat is hierop een uitzondering), omdat dit nu eenmaal daarginds een al te warme treedt zonder zich langer dan noodig buiten liefhebberij is, maar het arriveert gemeenlijk in auto's en andere vervoermidd-elen en be- op te houden- blazend en puffend de koele hallen van den winkel. Een Europeesche zaak heeft natuurlijk een Europeesche leiding, vaak is een deel van het winkelpersoneel even eens volbloed Europeesch, doch het meeren- deel van het personeel wordt toch gerecru- teert uit de Indo-Europeesche bevolking. Dit brengt zyn eigenaardige moeilijkheden mede Wie zooals zij in Indie geboden en getogen zijn, bezitten vaak niet de gewenschte kennis en eigenschappen om specifiek Europeesche artikelen aan den man of aan de vrouw te brengen Ook vaak niet de energie en de am- bitie om de noodige verkoopkunst te ontwik- kelen Daardoor komt de Europeesche winke- lier, die op dit personeel in hoofdzaak aan gewezen is. voor eigenaardige moeilijkheden te staan en gaat hier meer nog dan elders het woord op, dat het oog van den meester niet gemist kan worden. Europeesche winkels openen reeds vroeg in den morgen, zoo circa zeven uur. Dan staat de koperen ploert (zooals men in Jan Oost de zon niet erg parlementair maar tref- fend oprecht noemt) nog niet op voile kracht te schroeien, dan is de clientele nog tamelijk frisch en in staat om met grooter energie dan midden op den dag te winkelen. Zoo brengt hier de morgenstond niet slechts goud in den mond doch ook in het laadje. In de middaguren, zoo ongeveer tusschen een en vier uur. zijn de Europeesche winkel- zaken gesloten. Dat zijn de fatale uren, waar op de daghitte zich het sterkst laat gevoelen en de heele Indische samenleving (behalve dan de handel in de handelswiik, maar daarover, later) in een soort van lethargische rust ver- zipkt, die omstreeks vier uur, half vijf, via een bad en een kop thee dan weer overgaat in geanimeerder leven. Niemand zou het in zijn hoofd krijgen om in deze middaguren te gaan winkelen en daarom kan de Europee sche winkel dan ook rustig zijn deuren slui- ten zonder nadeel voor de zaak In de stille straten, blakerend in fellen zonnebrand. ziet Nleuwe kellnerJb er hier nogal wat te maken Ervaren ober..Schitterend. man. Er komen filer zooveel paartjes op de huweiyksrels. dat Je zooveel yerglssingen In d« rekeningen kunt maken als je maar wilt". (Passing Show) men dan alleen nog hier en daar een inlander slenteren of op en om stoepen sluimeren. Zooals gezegd gaan om vier uur, half vijf. de deuren weer open Ditmaal echter niet voor lang, doch slechts voor luttere uren Tusschen zes en zeven worden de meeste zaken weer gesloten en daar men in Indie na sluitingstijd niet doet aan verlichte etala ges, zijn in onze Indische steden de Euro peesche winkelstraten op etn ongekend vroeg uur reeds in donktre verlatenheid gehuld. De economische positie van den Euror-ee- schen middenstand is in Indie niet gemakke- lij'k. Hij is aangewezen op -een hoewel kap;- taalkrachtige niettemin toch beperkte clien tele, namelijk hoofdzakelijk de Europeesche. En op eigen terrein heeft hij tegen een uiterst hevige concurrentie te strijden, namelijk die van den inlandschen en Chineeschen midden stand en die van den inlandschen en Chinee schen middenstand en dien der andere vreemde Oosterlingen, zooals Bombayers, Japanners en Arabieren. Op sommige onder- deelen van dit terrein heeft hij den strijd reeds geheel moeten opgeven. De handel in koloniale waren hetgeen voor Indie juister ware te bestempelen als het kruideniersbe- drijf, is bijna geheel in handen der Chinee- zen, die in zijden stoffen en snuisterijen voor- namelijk in handen der Bombayers, die in goedkooper speelgoed en aardevverk in han den der Japanners. In het kleermakers- en meubelwerkersbedrijf zijn eveneens de Chi- neezen geduchte concurrenten. De niet Euro peesche zaken hebben eenige voordeelen, die de Europeesche middenstand nimmer zal kunnen inhalen, zij beschikken over een on- beperkte keuze van zeer goedkoope arbeids- krachten en zij behoeven in teger.stelling met de Europeesche zaken geen „stand" op te houden. Wie bij een Chineeschen meubelma- k-er of kruidenier koopt, zal geen oogenblik verwachten in een winkelpaleis te worden ontvangen door een keurigen afdeelingschef Hij neemt genoegen met den schilderachtigen rommelboel, dit een Oostersch-e winkel meest- al is en met de niet al te zindelijke en vaak zeer ontkleede verkoopers van exotischen landaard, die hem daar te woord staan Zou hij hetzelfde in een Europeeschen winkel vin den, dan zou hij alreeds op den drempel ver- ontwaardigd1 terugtreden. Niettemin verwacht hij zeer onlogisch in een Europeesche zaak geen hoogere prijzen dan bij den exotischen leverancier Een en ander heeft tot gevolg gehad, dat de Europeesche middenstand zich van liever- lede is gaan bepalen tot die branches, waar in artikelen worden verhandeld van zulke waarde en kwaliteit, dat eenig prijsverschil geen beduidende rol meer speelt, en op dus- danige artikelen. die een Europeaan bij voor- keur nog immeds bij rasgenooten betreki Men zal een piano nog altijd never niet bij een Chinees koopen en een Parijsche mode jurk niet bij den Bombayer en een stijlvol eet servies eerder zoeken en vinden bij een Europeesch huis, dat garantie geeft en ge- broken stukken remplaceert dan bij een Japanner. Men zal ook liever zich door een blanke hand laten scheren en knippen dan door een vreemden Oosterling en delicatessen eerder betrekken uit de hygienische ijskast van den Europeeschen winkelier dan van den altijd wat dubieuzen Chinees Om van be- driiven zooals het apothekersbedrijf. dat uit- sluitend in handen van Europeanen is, niet te spreken Over het algemeen mag men zeggen. dat de Nederlandsche middenstander in Jan Oost een ijverig en handig man moet zijn, die ter- dege het terrein moet kennen en over energie en kapitaal in gelijke mate moet beschikken Bezit hij deze eigenschappen, dan kan hij in Indie een goed belegde en vaak zelfs nog een zeer goed belegde boterham v-erdienen HOLLAND—AMERIKA-LIJN. Binnendijk 9 Juli v. Rott. n. Philadelphia. Gaasterdijk, Antw./Pacifick., 7 Juli te Cris tobal. Grootendijk 8 Juli v. Vancouver te Seattle. Narenta, Rott./Vanc. 8 Juli te Swansea Westerdijk 7 Juli v. Boston te Philadelphia STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Enggano (uitr.) 8 Juli te P. Said. Madoera (thuisr.) 8 Juli v. Barcelona. JAVA—NEW YORK LIJN. Blijdendijk 7 Juli v. New York te Newport News. City of Florence Java/New York 7 Juli v. Almeria. Salabangka, Java/New York, 8 Juli v. Sa- bang. KON. HOLL. LLOYD. Eemland (uitr.) 9 Juli v. Lissabon. Drechterland (uitr.) 6 Juli te B. Aires. Maasland (uitr.) 9 Juli te Bahia. HOLLAND—AFRIKA-LIIJN. Nias 9 Juli v. Cuxhaven n. Amst. Meliskerk (thuisr.) 8 Juli te Southampton. Randfontein (thuisr.) 7 Juli v. Kaapstad. Rijperkerk (uitr.) 7 Juli te Kaapstad. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Automedon, Japan/Rott, 9 Juli v. Singa- pore Phemius, Amst./Japan, 9 Juli v. Singapore. Aeneas, Japan/Rott. 8 Juli te Suez. Alcinous, Liverp./Batavia, 8 Juli v. Sabang. Idomeneus 8 Juli v. Dairen n. Rott. Sarpedon, Japan/Rott., 6 Juli v. Shanghai. HOLLAND—BRTTSCH-INDIe-LIJN. Dinteldijk, Pacifick./Rott. 7 Juli te San Fran cisco. KON. PAKETVAART MIJ. Nw. Holland 8 Juli v. Svdney te Melbourne. JAVA PACIFIC-LIJN. Bintang, Java/Pacific, 7 Juli v. Belawan. HOLLAND—OOST-AZIe LIJN. Ouderkerk (thuisr.) 6 Juli v. Kobe. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA- LIJN. Algorab 9 Juli v. B.-Aires te Rotterdam. JAVA—CHINA—JAPAN-LIJN. Tjikarang 7 Juli v. Batavia te Shanghai. Tiikini 8 Juli v. Shanghai n. Macasser. Tjisaroea 6 Juli v. Batavia n. Hongkong. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Menado (thuisr.) 8 Juli v. Padang. Sibajak (uitr.) 9 Juli te Sabang. Sumatra 9 Juli v. Rott. n. O.-Afrika vis Kaapstad. Tambora (thuisr.) 8 Juli v. Port Said. Blitar (uitr.) 9 Juli Ouessant. Kota Baroe (uitr.) 8 Juli v. Djeddah. STOOMVAARTLIJNEN. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Adonis 8 Juli v. Catania n. Venetie. Ajax 8 Juli v. Syraceuse n Catania. Amazone 6 Juli v. New York n. Haiti. Amsterdam (uitr.) 7 Juli v. Curasao naar Cristob. Clio 7 Juli v, Limmi n. Calamata. Eos 8 Juli v. Santander n. Musel. Ganymedes 8 Juli v. La Guayra n. Curasao Hercules 8 Juli v. Algiers n Amst. Ilos 8 Juli v. Lissabon te Cadix. iris 9 Juli v. Stettin te .vmsteidam. Mars 8 Juli v Napels v Ic'ragona Medea 7 Juli v. W.-Indie te New York. Neptunus 8 Juli v. Malaga n. Amsterdam. Oberon 8 Juli v. St. Thomas n. Queenstown. Orion 8 Juli v. Praeus n. Smyrna. Perseus 9 Juli v. Aarhus te Amsterdam. Pr. Fred. Hendrik 7 Juli v. Paramaribo n. Madeira. Proteus 8 Juli v. Amst. te Danzig. Telamon 8 Juli v. Bremen n. Amst. Ulysses 8 Juli v. Varna n. Constanza. Aurore 9 Juli v. Tunis te Amst. Crijnssen (thuisr.) 9 Juli v. m. 7 uur van Plymouth n. Havre. Fauna (thuisr.) 9 Juli v. Havre n Amst. Odysseus 9 Juli v. Amst te Kopenhagen. f Simon Bolivar 9 Juli v. Amst n. Hamb. Jeugdleduur. Bij den uitgever G. B. van Goor te Gouda verscheen een fantastisch jongensboek, geti- teld: Het oog van Silva en geschreven door Ph. Exel. Het is het verhaal van twee vrien- den, Aarnout en Dafnis, een Hollander en een Griek, twee ionge mannen, die elkaar tij- dens de kruistochten leerden kennen. Zij dwalen van het groote leger af en be- leven daarna allerlei spannende avonturen in Bagdad en omgeving, waarheen de koopman Hassan ben Omar, die zij uit de. handen der roovers fcevrijd hebben, hen meegenomen heeft Herhaaldeliik verkeeren zij tusschen de fana- tieke Oosterlingen in doodsgevaar en dat ge vaar wordt er niet minder op als zii in een juweelendiefstal betrokken worden. Het oog van den afgod Silva is namelijk gestolen en> dat oog bestaat uit een edelsteen zoo groot als een duivenei. Al de avonturen van het tweetal laten zich moeilijk navertellen, het verhaal wemelt van fanatieke priesters, kalie- ven, emirs enz., en slangen en aligators spe- len er een groote rol in, evenals dwergen en bedelaars. De omstandigheid. dat het in den tijd van de kruistochten speelt, maakt dat de schrijver zijn fantasie den vrijen loop kan laten. Ten slotte komt alles natuurlijk goed te- recht en komen de beide jonge mannen weer veilig bij hun familie. De platen en de omslagteekening van O Verba gen zijn al even fantastisch als het ver haal zelf. HINDERWET. Bij besluit van 9 Juli j.l. is aan de Firma A. DAM CO. alhier vergunning verleend tot het oprichten van een ondergrondsche bcnzine-bewaarplaats met aftappomp v66r en ten behoeve van het perceel SCHARLOO 2, alhier. Alkmaar, 10 Juli 1929. Burgemeester en Wethouder voornoemd, WENDELAAR, Burgemeester. A. KQELMA. Secretaris. HINDERWET. Bij besluit van 9 Juli j.l. is aan de Finns G. A. CONIJN en ZOON, Al'kmaar, vergun ning verleend tot uitbreiden van een houl- zagerii en -schaverij, door bijplaatsing van een electro-motor van 30 P.K., tot aandrijving van een verticaal werkend zaagraam in het perceel FRIESCHEWEG alhier Alkmaar. 10 Juli 1929. Burgemeester en Wethouder voornoemd. WENDELAAR, Burgemeester. A. KQELMA. Secretaris. r\'

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 7