DAGBLAD VOOR ALKMAAR £N OMSTREKEN. 8. KROIH. Stoomerjj en Ververij 4 4 4 4 4 4 Buitenland Uit het Parlement No. iGt Oft nnmmei bestaat ult 2 bladen. Honderd een en dertlgste Jaargang 1929 A6oTiii«raentsprlj8 Ibij rooruitbetaling per 3 raaanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct p. regel, grootere letters naar plaatsruimia, Brieven franco S.T. Boek- en Handelsdr. t.Ju Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Adminlstr. No. 3. RMactie No. 33. DO!iDERUA» Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. Posigiro 37960 11 JILI Den Haag, 10 Juli 1929. Hoewel het ministerie demissionair is en de leden van de Eerste Kamer voor de helft in hetzelfde geval verkeeren, heeft laatstgcnoemd lichaam het heden toch maar aangedurfd om het belangrij- ke ontwerp op de financieele verhouding tusschen het Rijk en de Gemeenten toch maar in behandeling te nemen. Och ja, waarom ook eigenlijk niet? Het ont werp is van alio politieke smetten vrij en op verwerping er van bestaat niet de minste kans, vooral nu de Tweede Ka mer er zonder hoofdelijke stemming haar fiat aan heeft geschonken. Mis- schien zal zulks ook in de Eerste Kamer plaats vinden, maar zonder debat ge- schiedt dit ...ker niet! De middagverga- dering van heden is in beslag genomen door slechts twee sprdters en, naar bij het heengaan verluidde, staan er nog zeven redenaars op de lijst, zoodat het zelfs niet waarschjjnlijk wordt geacht, dai de Senaat bij het einde van deze week zijn zomerrecos zal nemen, er al- lictu nog een paar dagjes bii zal aan- knoopen alvorens voor goed naar huis t gaan. Dat bestrijding van het ontwerp een vechten tegen de Bierkaai beteekent, er- kende de eerste spreker v n hedenmid- dag, de heer dr. Wibaut (S. D. A. P.), die intusschen zich daardoor niet verhin- derd gevoelde om meer dan een uur uit te weiden over de pricipieele fouten ,van het wetsontwerp, dat naar zijn raee- ning in het bijzondor een inbreuk is op het beginsel der gemeentelijke autono mic. Het is volgens hem bij aanneming van het voorstel eredaa., met de finan cieele onafhankelijkheid van de ge meenten, zij zullen de middelen missen om zich op cultureel gebied verder te ontplooien en van verbeU.ing van den toestand der belastiagschuldigen zal wel niets komen. Door deskundigen wordt ait zeer wel lngezien, doch als het verzet tegen het voorstel niet krachtiger is, dan ligt zulks eenvoudig aan de omstandigheid, dat men erkent, dat dit ten minste iets positiefs is, dat in ieder geval den on houdbaren toestan.' van de wet van 1897 zal doen eindigen. Vierkant daartegenover stond de twee de spreker, de heer mr. Slingerberg (V.D.), die, al lag het voor de hand, dat hij als wethouder van Haarlem het voorstel met een Haarlemsche bril zou bezien, het enkel van een algemeen Ne- derlandsch standpunt wilde bekijken. Uitvoerig ging hij daarbij de voedings- geschiedenis van het wetsontwerp na en zette uiteen, hoe de fondsbeiasting een prachtvonds. was ter vervanging van de gemeentelijke inkomstenbelastingen en hoe de gemeenten nog over voldoen- de bronnen van inkomsten konden be- schikken tot dekking harer uitgaven. Met voorbeelden van een paar gemeen ten lichtte de spr. dat nader toe, terwijl hij tegenover den oud-Amsterdamschen wethouder van financien met de cijfers in de hand betoogde, dat, terwijl de op- brengst der Amsterdrunsche inkomsten- belasting sterk was gedaald, de uitgaven belangrijk waren gestegen en de dek king voor die stije-ing was gevonden in andere bronnen. Waarmee hij vilde be- toogen, dat de opheffing van de gemeen telijke inkomstenbelastingen nog niet onvermijdelijk der financieelen onder- gang der gemeenten ten gevolge behoeft te hebben. Met het schoone beginsel der gemeen telijke autonomie stak de spr. lichtelijk den traak. In de Grondwet wordt het volmondig aanvaard, maar zoowel de Gemeentewet als de gestie van de Gede- puteorde Staten laten er in de practijk niet veel van over wat spr. niet zoo erg crschrikkelijk acht, daa.- vrijheid allicht ten gevolge kan hebben, dat een gemeente haar saamhorigheid met het vaderland uit het oog zou verliezen. Morgen elf uur voortzetting. Dagelijksch overzicht. HET NIEUWE INCIDENT TUSSCHEN HONGARIJE EN TSJECHO- SLOWAKIJE. Het staken van het spoorwegverkeer over de Hidasnemeti; een vreemde maatregel. Op het kleine Hongaarsch-Tsjecho- Slowaaksche grensstation Hidasnemeti is dezer dagen door de Hongarijen een Tsjechxsch spoorwegbeambte gearres- teerd, die volgens de Hongaarsche auto- betra^t °P spionage werd Dit feit heeft tot een conflict tusschen de regeermgen te Praag en Boedapest aanleiding regeven. Ofschoon deze gebeurtenis op zich zelf lxOu niet zoo heel belangrijk is werpt een persbericht uit het Duitsch- Boheemsch blad Bohemia over het ge val een eiger.uardig licht. Het blad schrijft dan: "Sedtrt jaren worden in Tsjecho-Slo- wakije om de nietigste r^denen ontel- bare Duitschers (en Hongaren, voegen wij er aan toe) als spionnen gearres- teerd). Wanneer Tsjecho-Slowakije zich dat recht toeeigent, kan men het daar aan Hongarije niet betwisten. Hoe echter de zaak zich ook moge hebben toegedra- gen, in ieder geval ir. het een middel van twijfelachtige waarde, uit dien hoofde het spoorwegverkeer stop te zet- ten." Dat is, als gezegd, geheel daargelaten of de Tsjechische spoorwegambtenaar terecht of niet gevangen werd genomen, ook de Hongaarsche opnie. Het geval zelf kan het publiek natuurlijk niet be- oordeelen, evenmin als dat echter ook de Tsjechische en Hongaarsche bladen kunnen, die zich van weerskanten zoo druk maken. Intusschen zullen de Tsjechen zich door het staken van hefr verkeer in hoofdzaak in hun eigen vingers snijden, vooral, wanneer zij aan hun vreeselijk dreigement willen gevolg geven, om het geheele verkeer met Hongarije stop te zetten. In hoeverre in dat geval andere staten, voornamelijk Duitschland en Polen, die voor hun verkeer met Hongarije op het vervoer door Tsjecho- slowakije aangewezen zijn, niet ook nog een woordje zullen meespreken, moet dan overigens worden afgewacht. Ech ter bedraagt de waarde van den invoer van Tsjechslowakije in Hongarije 270 millioen pengo, terwijl van hier slechts vooi 146 millioen daarheen wordt uit- gevoerd. Overigens heeft de Tsjechische regeering een buitengewoon ongunstige tijd voor dat grapje uitgezocht. Gaan in een winter ongetwijfeld nog hjel wat personen uit de vroeger tot Hongarije behoorende gebieden naar Boedapest, in den zomer is dit getal zeer gering. Daarentegen plegen in dien tijd, volgens eene schatting van het blad Uj Nemze dek ongeveer 40.000 Hongaren naar Tsjechische en Slowakische badplaat- sen te gaan. Nu snijdt het staken van het verkeer in de eerste plaats, denge- nen, die de Tatra willen bereizen, den weg af. Dan zijn er velen, die naar an dere badplaatsen hadden willen gaan, die dit thans nalaten, hetzij, omdat zij vreezen, dat de Tsjechen den Hongaar- schen reizigers moeilijkheden zullen be- reiden, hetzij ook, omdat zij uit patrioti- sche gronden thans de Tsjechen niet wil len naloopen. Een nationalistisch blad als Uj Nemzedek wil natuurlijk laten gelooven, dat het laatste het hoofdmo- tief is, waarom de menschen thans niet naar de Tsjechische badplaatsen gaan; het spreekt ervan, dat de Hongaren die badplaatsen willen boycotten en beweert zelfs, dat „het Hongaarsche medische corps', patienten, voor welke het bezoek van een der beroemde Tsjechische bad plaatsen aanbevelenswaardig zou zijn, thans tracht te bewegen ergens anders heen te gaan. Intusschen behoeft men dat motief natuurlijk niet te hoog aan te slaan, al zullen er ongetwijfeld echte patriotten zijn, die onder de-3 omstandigheden b.v. liever naar de Dolomieten dan naar de Tatra zullen gaan. Belangrijker is ech ter het punt, dat de Tsjechen den laat- sten tijd telkens weer op allerlei nietige gronden Hongaren hebben gearresteerd, gelijk nog onlangs den officier van jus- titie dr. Geza Nagy en dat, waar zij thans zoo iets geks gedaan hebben als het sta ken van het spoorwegverkeer op een der drukste lijnen midden in het reissei- zoen, men inderdaad niet weet, wat zij nog verder voor kromme sprongen zul len rnaken. Uit dien hoofde kan men Uj Nemzedek wel gelooven, als het blad schrijft, dat op den eersten dag na de stopzetting 300 menschen volgens de schatting van de verkeersbureaux van hunne reis naar Tsjechoslowakije had den afgezien, dat op het Tsjechische ge- zantschap, waar anders dagelijks 200— 300 menschen op hun visum wachten, er thans ten hoogste 20 a 30 verschijnen en dat zeer velen, die reeds in Karslbad, Marienbad, Postyen of in de Tatra ka- mers hidden besteld, die telegraphisch weer hebben afbesteld. Voorloopig is dus het eenig resultaat van den Tsjechischen maatregel, dat een groot aantal hoteliers en andere personen, die van de „Frem- denindustrie" leven in Tsjechoslowa kije, groote verliezen geleden hebben. Van andere zijde schrijft men nu: In politieke kringen te Boedapest is men van meening, dat de zaak van Hi dasnemeti weldra zal worden gesloten. Volgens inlichtingen van het Hongaar sche ministerie zou men gisteren begin- nen met de afdeening van het incident langs diplomatieken weg. Dc Tsjecho- slowaksche gezant te Boekarest, Pallier, zou den Hongaarschen minister van buitenlandsche :aken, Walko, een nota aanbieden, waarin concreet is aangege- ven, in welke punten de Hongaarsche autoriteiten volgens de meening van de Tsjechische regeering de spoorwegover- eenkomst tusschen Hongarije en Tsje choslowakije hebben geschonden. In verband hiermede is het waarschijnlijk, dat het spoorwegverkeer tusschen Tsje- chosiowukije en Hongarije over Hidas nemeti zeer spoedig zal worden hervat. DUITSCHLAND. ZWARE BRAND IN 'N BERLIJNSCHE BROUWERIJ. In de Engelhart-brouwerij te Berlijn-Stras lau is Dmsdagavond een groote brand uitge- broken. Met inspanning van alle kTachten kon de brandweer het vuur tegen elf uur tot de mouterij beperken; slechts de fundamen- ten van dit gebouw konden behouden blij- ven. In de brouwerij, die pas verleden jaar was geboawd, lagen enorme voorraden graan die echter door het vuur niet zijn aangetast De oorzaak is, volgens mededeelingen der di rectie volkomeij onverklaarbaar. De brand- weerlieden, die zich van gasmaskers moesten voorzien, werden in hun werk bijgestaan door twee booten van de brandweer. In den loop van den nacht, is een groote brandmyur oni- vergehaald. WEER EEN BOMAANSLAG IN SLEESWIJK—HOLSTEIN. Gisternacht is in Sleeswijk-Holstein weder om een bomaanslag gepleegd. Onbekenden hadden tegen het wonhuis van den Land- raaW van het district Zuid-Tondern, Skalweit, een uurwerk-bom gelegd, die's nachts te half vier ontplofte. Door de ontploffing stortte de muur van den keuken in en kreeg het huis ook op andere plaatsen aanzienlijke schade. Voor zoover bekend is vonden geen persoon- lijke ongelukken plaats. Alle ruiten van het huis van den Landraad en van de omliggende huizen zijn vernield. BRUTALE OPLICHTING. Het station Diisseldorf werd 4 Juli j.l. op- gebeld door het personeelkantoor van de spoorwegdirectie te Elberfeld met de mede- deeling, dat de laatste een assistent, zekeren Huenek, zou sturen ter versterking van het dienstpersoneel. Het bewijs van overplaatsing zou volgen. Dienzelfden avond meldde deze Huenek zich te Diisseldorf aan en werd in dienst gesteld. Hij bleek een ervaren en voor- komend personage te zijn. Des Maandags verscheen hij niet. Na on- derzoek bleek men met een oplichter te doen gehad te hebben. Uit de kas was een bedrag van 10.000 mark meegenomen. HET PROCES-ORLOFF. Een eigenaardige wending Bij de hervatting van het proces tegen de vervalschers van Russische documenten deci de officier van justitie Koehler mee dat hij een brief van getuige Siewert ontvangen had, waarin deze verklaart dat hij niet verder wil of kan komen. Een medisch attest was er bij- gevoegd waarin Siewert voor ten minste drie weken ongeschikt wordt verklaard om ver- hoord te worden. Sp. deelde nog mee dat hij Siewerts naar aanleiding van dezen brief had gesproken, en een half uur getracht hem op de gevolgen en voor zichzelf en voor het be- loop van het proces te wijzen, maar Siewert was onwrikbaar op zijn standpunt blijven staan. De rechtbank ging nu in raadkamer, waar- na voorzitter Feldhahn verklaarde dat de rechtbank met het medisch attest genoegen namen. Advocaat Jaffe vroeg nu of de officier de aanklachten, die voornamelijk op Siewerts ge- tuigenverklaringen berustten, zou laten val- len? De officier antwoordde: „Tegen de geloof- waardigheid van dezen getuige zijn reeds al lerlei bedenkingen gerezen en waarschijnlijk zouden er vandaag nog wel een paar leugens bijgekomen zijn. Ik was derhalve toch al tot de overtui^ing gekomen dat ik in alle geval- len, waarbij Siewerts betrokken was, toch vrij- spraak zou moeten vragen. Ik stel mij dus voor in mijn requisitor tot een negatief re sultaat van die aanklachten te komen, zoo dat mijn requisitor alleen gebaseerd zal wor den op de aanklachten die met het geval- Knickerbocker samenhangen. Op deze punten zullen de verdedigers dan spoediger hun plei- dooien kunnen houden". De verklaring van den officier, waardoor een veroordeeling van Orloff en Pawlonowski zeer moeilijk en zelfs onwaarschijnlijk wordt, heeft in de zaal en onder de advocaten groot opzien gebaard. COMMUNISTEN OVERVALLEN DEN ZOON VAN GEN. VON BULOW. In het dorp Schwante bij Kremen werd1 's nachts een groep staalhelmers overvallen. Daarbij werd, zooals de „Lokal Anzeiger" meldt de grondbezitter von Biilow, de zoon van den vroegeren commandant van het der- messteken en slagen zwaar gewond. de leger-corps, generaal van Biilow, door ERGERLIJK GEVAL VAN KINDER- MISHANDELING. Zoon door zijn vader op zolder ge vangen gehouden. Te Zernik in het district Gleiwitz is de po litic een ergerlijk geval van kindermishande- ling op het spoor gekomen. Naar namelijk ge- bleken is, heeft aldaar een man zijn 16-jari- gen geestelijk minderwaardigen zoon gedu- rende geruimen tijd1 op zolder gevangen ge houden, door hem met touwen aan een balk vast te binden. Het lichaam van den armen jongen was geheel met wonden en vuil be- defr (Tel.) DE VDIJSPRAAK T."AN BENOIT. Aan Fachot te danken. George Benoit, die een moordaanslag heeft gepleegd op den oud-procureur- generaal Fachot, is zooals men weet door de jury vriisresnroken. Nadat zijn advocaten gepleit hadden. werd Benoit gevraagd of hij nog wat wenschte te ..eggen, en Benoit verklaar de: Ik vraac den heer Fachot van gan- scher harte ora vergeving. Als ik vrijge- sproken word, zal ik mijn belofte i^gens hem nakomen. Ik za1 arbeiden voor de toenadering tusschen den Elzas en Frankrijk. Leve Elzas, leve Frankrijk." Toen Benoit zijn vrijspraak vernam, bedankte hij de jury, waarop de voorzit ter van de rv:ry hem zeide: „Niet ons, maar den heer Fachot moet gij bedan- ken." EEN GEVAARLIJK BEDRIJF. Het juweliersvak te Parijs blijkt een niet ongevaarlijk bedrijf te zijn. Dinsdagochtend is de juweliersfirma Ostertag aan het Vendo- me-plan te Parijs door een handigen oplich ter bestolen. Deze, die half Poolsch, half Duitsch sprak, liet zich bij zijn bezoek aan den winkel allerlei ringen toonen, van welke hij naar hij voorgaf er een wilde koopen. Dc vreemdeling kon echter geen keus maken en zeide nog eens terug te zullen komen. Na zijn vertrek ontdekte men, dat een ring van 800.000 frank mede was verdwenen. Eenige jaren geleden, in Januari 1924, is dezelfde firma het slachtoffer van brutale dieven en moordenaars geweest. Drie mannen kwamen toen in den winkel en schoten er den bediende dood, waarop zij vluchtten zonder iets te kunnen stelen. ENGELAND. EEN MIJNONGELUK. Waarschijnlijk vier dooden. Te Blaenavon heeft een mijn-ontploffing plaats gehad. Men gelooft dat vier personen zijn omgekomen. Zes personen liepen zware brandwonden op. Nader wordt gemeld dat gevreesd wordt, dat bij het mijnongeluk te Blaenavon acht personen bet leven zullen inschieten. Vier 1 ijken zijn reeds bovengebracbt. Vier arbei- ders bevinden zich nog in de mijn. De red- dingspogingen werden totnogtoe verijdeld door giftige gassen. Geloofd wordt, dat de ontploffing werd veroorzaakt door het ont- branden van mijngas. Door mijngas ontstaan. Thans wordt gevreesd dat het aantal doo den tot acht zal oploopen. Vier lijken zijn reeds geborgen. Voorts zijn nog vier mannen in de mijn; de pogingen hen te redden zijn tot dusver bemoeilijkt door de gifgassen. Naar men gelooft is de ontploffing door ontbranding van mijngas ontstaan. DE GEZONKEN DUIKBOOT. De pogingen tot berging; bij zonderheden over de aanvaring. Al het beschikbare reddings- en bergings- materiaal is gister ter plaatse, waar de H. 47 gezonken is, aangekomen, o.m het nieuwste Duitsche duikerspak. Bovendien heeft een andere onderzeeboot op 30 M. diepte draad- looze telegrafische signalen uitgezonden, maar geen antwoord gekregen. Het is de vraag, of de duiker tot 55 vaam zal kunnen afdalen en de boot althans geborgen kan worden. Gistermiddag moest het werk we- gens slecht weer gestaakt worden en de commandant is met zijn booten naar Pem broke teruggekeerd Uit het voorloopig rapport van den ge- redden commandant is reeds gebleken, dat de L. 12 de H. 47 aan bakboordzijde ge- troffen heeft en met haar boeg een groot gat in den wand ter hoogte van de machinekamer gemaakt heeft. De H. 47 is binnen 20 se- conden gezonken. De bemanning kan niet langer dan een paar minuten meer geleefd hebben. De gewonde matroos van de L 12 is gister ook overleden, zoodat het aantal slachtoffers 24 of 25 bedraagt. Een rapport. De Engelsche draadlooze dienst meldt nader: De schout bij nacht, die het bevel voert over de duikbooten, die van Pembroke zijn vertrokken naar de plaats, waar de H. 47 is gezonken, heeft een voorloopig rapport uit- gebracht, waaruit blijkt, dat zoowel de H 47 als de L. 12 aan de oppervlakte voeren, toen de aanvaring geschiedde. De L. 12 raakte de H. 47 aan bakboordzijde onder een rechten hoek, juist bij de voorste stuurkamer. De steven van de L. 12 drong ongeveer 2 voe* in de H. 47. Deze laatste zonk binnen enkele se- conden met den boeg omlaag in het 55 vadem diepe water. Men had nog order kunnen geven om de waterdichte schotten te sluiten en het schip te verlalen, maar uit het getuigenis van den ontkomen commandant en de andere twee overlevenden valt op te maken, dat het niet mogelijk geweest moet zijn, dezen maatregel uit te voeren. De L. 12 werd ongeveer 40 voet mee om laag getrokken onder een hoek van 50 graden met den boeg omlaag. De officieren en manschappen, die zich aan dek bevonden, geraakten te water en de L. 12 kreeg ook nog vrij veel water binnen, voor men er in slaagde de waterdichte schot ten te sluiten. De schout bij nacht voegde er aan toe: Ik van Wij stoomen alle goederen en binnen een week terug. Wjj verven in alle kleuren ook lederen motorjassen, handscboenen, enz. ben overtuigd, dat onmogelijk een lid van de bemanning van de H. 47 langer dan enkele minuten in leven kan zijn gebleven. De bekende diepzee-duiker Bell is van het slagschip Renown afgehaald en met een tor- pedobootvemieler naar de plaats des onheili gebracht, maar de zee was Woensdag te ruw voor duikwerk. Het is in ieder geval nog een groote vraag, of de duiker in staat zal zijn het schip op deze groote diepte (55 vadem) te bereiken. f De geredden De onderofficier Hicks, een van de drie overlevenden, werd door den schok van de aanvaring over boord geworpen Terwijl hij omlaag zonk, greep hij den draad van de draadlooze installatie der L. 12. Hij ging met dat schip een eind mee naar beneden, maar hield vast en kwam zoo ook weer mee aan de oppervlakte. t De telegrafiste Cleburne, die eveneens ge- red is, schijnt een goed gesternte te hebben.1 Sinds zijn 15e jaar dient hij bij de marine, In den slag bij Jutland was hij op de George V. Den eersten keer, dat hij op een' duikboot voer, kwam deze in aanvaring met een stoomschip, maar de onderzeeer wist de haven te bereiken. Vervoigens diende hij op de M. 1, die in 1924 bij Start Point is gezon ken en waarbij 68 menschen omkwamen. Zijn familie dacht toen, dat hij onder de slacht offers behoorde, maar twee dagen te voren was hij juist op de L. 23 overgeplaatst. De Koning heeft zijn deelneming aan de admiraliteit betuigd en zijn sympathie voor de nagelaten betrekkingen. HET DEBAT OVER DE HANDELS POLITIEK. In de verklaring die Snowden in het La* gerhuis af heeft gelegd zeide hij nog te ho- pen, dat voordat aan het bewind van de ar- beiderspartij een einde komt indien dit ooit het geval mocht zijn de regeering de rechten op suiker gedroogde vruchten en alle voedingsmiddelen zou hebben afgeschaft, waarmede natuurlijk te gelijker tijd de voor< keurrechten zouden verdwijnen. 'i Met betrekking tot de moeilijkheden, waar< mede de suiker produceerende kolonien ta kampen hebben verklaarde hij, dat de regee ring zal nagaan of het mogelijk is bijstand te verleenen, welke niet slechts voor het oo- genblik het overwinnen dezer moeilijkheden mogelijk zal maken, doch welke deze kolonien op financieel en industrieel gebied in staat zal stellen, in de toekomst op de wereldmarkt aan de concurrence het hoofd te bieden. Niet volvette kaas uit Nederland. Gevraagd werd1 wat de regeering dacht ta doen aan den invoer van groote hoeveelhei den half-vette kaas uit Nederland en elders,' welke als gewone kaas verkocht wordt, en of zij niet zou zorgen dat er maatregelen ge nomen werden, opdat zulke halfvette kaas een kenmerk zal dragen, waaruit blijkt dat zij half vet is. Addison, de parlementaire secretaris van landb., antwoordde dat de verkoop van half vette kaas voortdurend de aandacht van de regeering had, maar dat geen nieuwe wetge- vende maatregelen gelijk de vrager beoogde gerechtvaardigd waren. J' DRIE MIJNWERKERS UIT EEN LIFT* MAND GEVALLEN EN GEDOOD. In de Brazedown-kolenmijn in de nabij- heid van Radstock, graafschap Somerset is een ernstig ongeluk gebeurd, doordat de vei- ligheidsdeur van een omhoog gaande lift-' mand zich ontijdig opende. Drie inzittenden stortten in de diepte en kwamen om het le ven. DE BEDEELING IN WEST HAM. Men weet dat de vorige regeering een eind heeft gemaakt aan het wanbeheer in West Ham (Londen), een van de gemeenten waar werkloozen zich liever door de armvoogden lieten bedeelen dan moeite te doen om werk te vinden. De nieuwe armvoogden die door de regeering benoemd werden, hebben den wan-' toestand verholpen en met welken uitslag blijkt uit hun verslag. In 1926 toen het wanbeheer gaande was, bedroeg het tekort in de kas van de armvoog- dij 844.320, thans is er een batig over-i schot van 164.778; de plaatselijke belas* tingen beliepen over het half jaar dat 30 September eindigde, in 1926 765.950, in 1928 462.680; in 1926 werd aan wekelijk- schen onderstand aan 66.001 behoeftigen 28.055 betaald, in 1928 aan 14.501 be hoeftigen 3860. Het aantal werkloozen dat extra onder stand ontving bedroeg in 1926 15 700, in 1928 1046. De socialistische regeering heeft thans be. OURANT. -./i f

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1