De krooniuweelen. II! Ilfli SClfi FEU1LLET0N. Hcilird sen en dertigste Jaargang. ftadio-hoekje BuitenBand Rechfszaken BinnenBand So. 161 1929 Dosiderda^ II Juli. Vrijdag 12 Juli. Hilversum, 1071 M._ 10.—10.15 Morgen- wijding. 12.152. Concert door het A. V R.'O.-Kwintet. 2.05—2.45 Lezing door M. J. Adriani Engels over: De athletiek landen- wedstrijd NederlandWest Duitschland. 2 45—4Gramofoonmuziek. 4.30—5.-— Lezing door W. Snapper over: Kleutergym- nastiek. 5.-6.— Orgelconcert door C. Pa- meyer. 6.02—7.15 Concert door het A- V. R. O.-Kwintet. 7.15—7.45 Spreekuur van den Radio-dokter. 8.01—8.15 Gramofoonmuziek 8.15 Kurhaus te Scheveningen. Symphome concert door het Residentie-orkest. Na afloop persberichten. Daarna dansmuziek. 12.— Sluiting. Huizen, 336.3 M. (Na 6 uur 1852 M.) 11.—11.30 N. C. R. V. Ziekendienst. 11.30— 12!— K. R- O. Godsdienstig halfuurtje. 12 151.15 K. R. O. Concert door het K. R. O.-Trio. 1.15—2.— K. R. O. Gramofoonmu ziek. 4.5.N. C. R. V. Gramofoonmuziek. 5—6.45 N. C. R. V. Concert. 7.-7.25 K. R. O. Lezing. 7.35 V. P. R. O. Persberichten. 7 40 V. P. R. O. Lezing over: Door Frank- rijk. 8.15 V. P. R. O. Concert. Instrumentale- en vocale solisten. 8.50 V. P. R. O. Lezing over: De ontwikkeling van het Vredesvraag stuk. 9.30 V. P. R. O. Vervolg concert. In- strumentale solisten. 10.V. P. R. O. Voor lezing uit werk van Albert Schweitzer. 10.20 V. P. R. O. Vervolg concert Daventry, 1554 M. 10.35 Kerkdienst. 11.05 Lezing. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Concert. Norman Chappie, viool. Stanley Chappie, piano. 12.50 Orgelconcert. 1.20— 2.20 Gramofoonmuziek. 4.20 Pianorecital. Edward Fountaine. 4.35 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing. 6.50 Landbouw- berichten. 7.05 Piano-recital. 7.20 Film- praatje. 7.35 Muzikaal Intermezzo. 7.45 Le zing. 8.05 Concert. Muziek en zang. 9.40 Concert. Symphonie-orkest. S. Kneale Knelly en Ernest Rutledge, viool Ambrose Gauntlett, cello. 11.05 Verrassing. 11.20 Dansmuziek. 12.2012.35 Beelduitzending. Parijs „Radio-Paris", 1744 M. 12.50 Gra mofoonmuziek. 1.25 Vervolg van 2.50. 4.05 Concert. Orkest en solisten. 6.55 Gramofoon muziek. 8.55 Opera-uitzending. „Das Leben fur den Czaren", Glinka. Orkest en solisten koren. Langenberg, 473 M. 7.508.50 Orkest concert. 10.35—12.10 Gramofoonmuziek 12.40 Gramofoonmuziek. 1.252.50 Orkest concert, m. m. v. solist. 5 556.50 Orkest concert. 8.20 Orkestconcert m. m. v. solisten Daarna tot 12.20 orkestconcert. Zeesen, 1649 M. 610—10 50 Lezingen 12.201.15 Gramofoonmuziek. 12.455 20 Lezingen. 5.20—6.20 Orkestconcert. 6.20 8.15 Lezingen. 8.20 „Die Fledermaus". Ope rette van Johann Strauss (zoon). Hamburg, 372 M. 4.35 Orkestconcert m v. solist. 6.15 Orkestconcert. 8.20 „Blum si und Kluten" door Wilfried Wroost. 920 n avond aan hei strand van Westerlanc .05 Orkestconcert. Brussel, 512 M. 5 Orkestconcert. 6.50 ^mofoonmuziek. 8.35 Concert, GRIEKENLAND. PANGALOS. De commissie van onderzoek uit het parle- ment heeft geadviseerd tot inwilliging van het verzoek van generaal Pangalos, den ex- dictator, en drie zijner medebeklaagden om hen tegen borgtocht 00 vriie voet«" te stel- len. RUSLAND. EEN VONNIS. Karl Weber, een vermaard Russisch schei- kundige en sinds de revolutie directeur van een scheikundige fabriek in sowjet-dienst, is onlangs „wegens het ondermijnen van het staatsbelang" en onder verdenking van spi- onnage in hechtenis genomen. Weber is thans tot tien jaar gevangenis veroordeeld en na zijn straf te hebben ondergaan zal hij voor 5 jaar naar Siberie worden gestuurd. Zijn geheele vermogen is in beslag genomen. Uit de mtiveering van het vonnis blijkt, dat We ber toen zijn fabriek door den staat werd overgenomen voor 12.000 roebel waarde zou rebben achtergehouden, bovendien zou hij in- lichtingen betreffende de Russische schei kundige Industrie naar het buitenland hebben gestuurd. AMERIKA. NEW-YORK-EXPRESS ONTSPOORD. 30 gewonden. Nabij Rocky Mount in den staat Noord- Carolina is de express voor New York ont- spoord, ten gevolge waarvan vijf wagons zwaar beschadigd en 30 personen gewond werden. „In- ter EEN ALKMAARSCH TOONEEL- GEZELSCHAP VOOR DE RADIO. Als eerste dilettanten-tooneelclub zal ter Nos", r. k. tooneelvereeniging hier stede, a.s. Dinsdag in de studio van den K R. O. een opvoering geven. Gespeeld zal wor den „Een faillissement", van Blornson, het stuk, dat door dezelfde club gespeeld is ten behoeve van den aankoop van een orgel voor de Pius-stichting. De opvoering zal om 8.25 aanvangen. Zeer zeker zullen stadgenooten met groote belangstelling dit spel volgen. GUNTHER SPREEKT VOOR DE RADIO. Naar wij vernemen zal hedenavond van 9.15 tot 9.45 uur de heer L. H. F. Gunther. de winnaar van de Diamond Sculls, voor de A. V. R. O.-microfoon te Hilversum het een en ander vertellen over de ervaringen en ver- richtingen op de roeiwedstrijden te Henley. Dit zal geschieden in dialoogvorm samen met den heer H. Hollander, wiens wekelijk- sche spreekbeurt over sport daartoe naar het genoemde uur is verzet. (The crinkled Crown.) Geauroriseerde vertaling uit het Engelsch van William le Queux, door Mej. E. H. 371 In verband daarmee was het natuurlijk, dat Pennington zou denken aan zijn ontmoe- ting met Pauline in Parijs. Hij had, sinds zijn terugkeer, om verschillende redenen nog niets van haar gezegd. Juist om dien tijd was zijn vriend verloofd geraakt met Doris, en, daar hij zich dan wel zeer vereenigen kon met deze keuze, wilde hij met niets aanko- men, dat 00k maar de geringste schaduw zou kunnen werpen op die jonge liefde. Hij, voor zich, was overtuigd, dat Easterbee zich sterk had aangetroken gevoeld tot dat knappe jonge meisje van geringe afkomst en hij wil de nu niet de risico loopen, zijn gedachten weer in de richting van het verleden te voeren. Maar nu was er toch 00k geen risico meer bij, om dat beetje te vertellen dat hij wist. Harold was getrouwd met een allerliefst meisje en was een man van strikt eergevoel. Hij zou nu de gedachte aan haar niet tus- schen hem en Doris laten komen. Zoo redeneerde Pennington, en toch, om de een of andere reden, die hij niet onder woorden had kunnen brengen, kwam hij ei maar niet toe, om Pauline's naam te noe- men. Mogelijk bes.cho.uwde.hii het nog altikl HET BANDIETISME IN NEW-YORK. Wij hebben af en toe verteld van de geheim- zinnige, nog niet voldoende opgehelderde moorden op twee bekende figuren uit de New Yorksche onderwereld, Rothstein en Marlow, gepleegd. De hoofdeommissaris van politie, Whalen, heeft het nu noodig geacht zijn corps uti te breiden met 50 geheime speurders, van wie hun relatie tot de politie slechts aan zeer enkelen van de hoogste politie-beambten be- kend zal zijn. Deze vijftig zullen nooit bij in hechtenisnemingen, razzia's of getuigen- verhooren ten tooneele verschijnen, doch zij moeten zelf in de „onderwereld" leven, en daar de geheimen ontraadselen en de gege- vens onthullen, die in het bezit van de po litieleiders het lot van de boeven en ban- dieten zullen bezegelen. De mannen, die dit corps van vijftig uitmaken zullen elkaar niet kennen en niet in het bezit zijn van politie- penning of legimitatiebewijs. EEN TRIBUNE INGESTORT. In de stad Fargo in den staat Noord Da kota is gisteren bij een sportfeest een tribune ingestort. 150 menschen zijn gewond, o.a. 14 zwaar. De bekende publicist professor Nicho las Murrayq Butler, die zoo Juist uit Europa is teruggekeerd, verklaarde, dat de bepalingen van het nieuwe douane- tarief-ontwerp zijn opgesteld zonder in het minst rekening te houden met den algemeenen toestand der wereld en met de gevolgen, die zij voor de levensbelan- gen van Amerika kunnen hebben. De Europeesche naties, die onze schulde- naars zijn, kunnen niet begrijpen, waar- om het schuldeischend land het voor zijn schuldenaars zoo moeilijk maakt om zijn schulden te betalen. EEN „TORCH MURDER". 7 Een jonge vrouw worgt en ver- brandt haar minnaar. De vijfde z.g. „torch murder", die dit jaar in de Vereenigde Staten is gepleegd, staat niet op naam van een man, doch van een vrouw. Een zekere Laura Wea ver, de pootige jonge dochter van een rijken boer uit Illinois, heeft bekend, dat zij haar minnaar, een 52-jarig man, genaamd Wilmer Mitselman, heeft ge- worgd en zijn lijk daarna met petroleum heeft begoten en in brand gestoken. Te harer verontschuldiging voerde zij aan, dat Mitselman haar van haar vaders boerderij had weggelokt, haar ertoe overhaaide om te New York met hem samen te wonen in een dobbelhuis en haar ernstig mishandelde. Den 30sten Juni zou de man beschonken zijn thuis- gekomen en haar hebben geslagen. Toen hij sliep, nam zij zijn buikriem, sloeg gaten in het leder vlak bij de gesp, maakte den riem om zijn hals vast en worgde hem. Vervolgens wikkelde zij het lijk in een beddesprei, bond deze met een vischsnoer samen, sloeg den bundel over haar schouder en sleepte dien de trap af naar haar auto. Dertig mijl ver- der wierp zij het lijk in een sloot, goot r petroleum over uit en stak het met een lucifer in brand. Toen werkiieden den volgenden moreen den uitgebranden hoop vonden was niets meer te herken- nen, doch een klein stuk van de bedde sprei, dat aan het vuur was ontsnapt, leidde tot het getuieenis tegeii Laura Weaver. JAPAN. EEN ViSSCHERSDORP WEGGESPOELD. Door eeen landverschuiving aan de Ja- pansche kust bij Kagosjima is een geheel vis- schersdorp gister in zee gespoeld en ver- dwenen. Reeds zijn 30 lijken aangespoeld. EEN TEKORT VAN 100.000.000. De dienst van de Amerikaansche Bonds- posterijen heeft over het afgeloopen financi- eele jaar een tekort opgeleverd: van 100.000.000. President Hoover, die een voortreffelijk zakenman en een goed reke- naar is, was nogal geschrokken toen hij van dit bedrag vernam. Hij heeft nu een congres van postdir. uitgeschreven dat te Washing ton zal bijeenkomen. Daar zullen adviezen worden gevraagd en gegeven om tot een economisch gezonde post-administratie te ko men. DE NIEUWE DOUANE-TARIEVEN. Protesten van 38 landen. Achtendertig landen hebben geprotes- teerd tegen het nieuwe douane-tarief, dat het Representantenhuis heeft aange- nomen en hetwelk op het oogenblik in den Senaat besproken wordt. Men ver- wacht. nog meer protesten. Het protest van Frankrijk heeft betrekking op de voorwaarden der douane-tarieven in het algemeen. Nederland verzet zich tegen de nieuwe rechtea op diamanten en bloembollen. Ofschoon het meerendeel der protes ten van Europeesche landen afkomstig is, hebben 00k de regeeringen van Zuid- Amerikaansche staten een protest doen hooren. Uruguay en Mexico verzetten zich tegen de invoorrechten op vleesch. De regeering van Perzie heeft een pro test geuit tegen de rechten op tapijten. De meening van prof. Butler. De toon van de nota's der verschillen de naties inzake het voorgestelde nieu we douanetarief, varieert tusschen een pleidooi voor rechtvaardigheid en een bedreiging met represailles. Frankrijk protesteert er tegen dat de Vereenigde Staten .'et de politiek der meestbegun- stiging toepassen. als een soort verraad tegenover een jong vrouwtje, dat zoo pas getrouwd was. Zoo bleef Easterbee dus in zalige onw&- tendheid van het feit, dat Pauline's schuil- p'aats ontdekt was, en zat hij gezellig te praten en te rooken. Dien volgenden dag op lunchtijd werden hem door zijn oppasser twee brieven ge- bracht. De een was van totaal geen belang; de ander, door een vrouwenhand geschreven, las hij tweemaal over. Toen wendde hij zich tot Mrs. Kearns, met droeven glimlach. ,Ik mocht gisteravond nogal zeggen, dat wij niet langer dan vier en twintig uur zeker van ons zelven zijn. Dit is van mijn oude vriendin, Olga Petovitch; u heeft, natuur lijk, wel van haar gehoord, van mij en van anderen. Ze is een paar dagen in Londen en verlangt bijzonder mij te spreken." Ze hadden alien gehoord van Olga Pe- trovitch en haar droeve geschiedenis, of schoon Easterbee de eenige daar in huis was, die haar persoonlijk kende. Haar vader, Prins Alexis Petrovitch, was commandant geweest van het opgeheven re giment van de garde en adjudant van den tsaar. Hij had behoord tot degenen, die saamgezworen hadden, om den dood te be- werken van dien anti-christ van Rusland, die bespotting van het geestelijk ambt, Rasputin. Ondanks dezen dienst, aan het vaderland be- wezen, zooals het door velen beschouwd werd, was hij wreedaardig vermoord door de bolsjewieken, bij de ongeregeldheden van Tver. Om haar leven te redden, was de onge- lukkiee orinses. die hiizondere schoonheid VOOR DEN POLITIERECHTER Zitting van Dinsdag 9 Juli. Politierechter: Mr. Ledeboer. MISHANDELING VAN EEN WERKGEVER. De cafehouder-aannemer Splinter Spieren- burg te Alkmaar is op 10 Mei te Heiloo mis- handeld door een lid van zijn personeei Gerrit A., die thans voor dit feit moet te- recht staan, doch niet is verschenen. De heer Spierenburg maakte dit licht ge- raakte heerschap eenige aanmerkingen over zijn werkwijze, waarop A. antwoordde door Spierenburg een kla-p met zijn klomp op den neus te geven. Verdachte heeft het feit ge- deeltelijk toegegeven, doch ontkent, dat hij een klomp heeft gebruikt. Eisch f 50 boete of 50 dagen hechtenis. Vonnis f 25 boete of 25 dagen hechtenis. MISHANDELING IN VEREENIGING. De heeren Anthonius en Arte P., land- bouwers te Harenkarspel en de landbouwer Joh. Theodorus L. te Heerhugowaard, ston- den gezamenlijk terecht wegens mishandeling, gepleegd op 8 Mei te Harenkarspel. Anthonius P. heeft dan op dien datum den 58-jarigen landbouwer Aris Groen afgerost, omdat hij hem naar zijn meening dwars had gezeten met den veehandel. Deze verdachte ontkende hetgeen hem is tenlaste gelegd en sprak tegen, dat hij de be- doeling had Aris Groen ter verantwoording te roepen. De landbouwer Groothuizen heeft echter duidelijk gezien dat Antoon P. den landbou wer A. Groen met een stok heeft geslagen. De landbouwer Daneberg is op verzoek var, Groen's dochter tusschenbeide gekomen en is toen geslagen door Arte P., die zulks echkr thans ontkent. (De 3 verdachten waren per auto gearri- veerd). Antcon P. zei, dat Daneberg hem bij den keel heeft gehad, waarop deze zeide, dat hij door het optreden van Antoon P. daartoe werd gedwongen. De derde verdachte J. Th. L. heeft ten- slotte de gebroeders Daneberg mishandeld en wel Piet met een paal en diens broeder Hendrik Daneberg met een mestvork. De heer P Daneberg stelt tegen deze ver dachte een civiele actie in betreffende genees- kundige behandeling en kosten van vervoer, zulks ten bedrage van f 7 totaal. Als het eeriijk is, zei verdachte, dan zal ik dat wel betalen. Ik had 00k een buil op mijn hoofd en een wond aan mijn hand. Het bleek dat P. Daneberg souffreert aan vallende ziekte en de politierechter maande verdachte aan, zich, voorai met betrekking tot zulke lijders in te toonen. Theodorus L. ontkende 00k het slaan met de mestvork. Tegen den veldwachter en rechtercommissaris heeft verdachte erkena, dat hij dronken was en niet meer wist wat hij deed. Nu beweerde hij zijn tramontanen te zijn kwijt geraakt als gevolg van een ont- vangen slag met een paal op zijn hoofd. Antoon Pancras is reeds eenige malen ver oordeeld wegens strafbare feiten. Arie heeft tot dusver nog een bianco strafregister. De officier vorderde tegen Arie P. 20 boete of 20 dagen hechtenis; tegen Antoon P. f 40 boete of 40 dagen hechtenis en tegen J. Th. L. eveneens 40 boete of 40 dagen hechtenis. Vonnis: Aris P. 20 boete of 20 dagen hechtenis; Antoon P. 40 boete of 40 dagen hechtenis en Joh. Th. L. f 40 boete of 40 dagen hechtenis en -betaling van 7 aan Pieter Daneberg wegens geleden schade MISHANDELING MET GEBRUIKMAKiNG VAN EEN MES. De rossige 25-jarige tuinder Joh. v. L. uit Heemskerk stond terecht ter zake, dat hij in den nacht van 20 op 21 Mei (Pinksteren) te Egmond aan Zee in een danstent den 20- jarigen- fabrieksarbeider H. Veenstra, die zich daar bevond in gezelschap van zekere Catharina de Winter, met een mes bloedend aan het hoofd heeft verwond. Verdachte van L. ontkende de mishande ling en heeft 3 getuigen a decharge mee- gebracht. De mishandelde blijft volhouden, dat hij door een roodharig persoon is verwond. Ook mej. de Winter herkent in verdachte den dader. Verdachte zeide, dat Catharina dronken was. Ze kon niet eens meer dansen. De politierechter noemde dat wat nieuws. Voor den Rechter-Commissaris heeft hij daarover niet gesproken. Verdachte, die de schuld schijnt te willen geven aan zijn broeder, zei dat het meisje 3 maanden met zijn broer heeft geloopen en nu hem er in wil laten loopen. De getuige Jac. de Winter beweert eveneens, dat ver dachte aan Veenstra een klap met een mes gaf. Het was niet diens broer Jaap, die het deed. Verdachte zei, dat zijn broer den klap gaf met een kopsleutel, niet met een mes. Hij heeft getuigen medegebracht, die dit kwamen verklaren. Getuige a decharge Bart Kok uit IJmuiden. eveneens een Pinksterhouder, in de danstent aanwezig, verklaarde dat Veenstra een klap heeft gekregen van Jaap van Lieshout, een broer van verdachte. Hij weet niet of ver dachte te voren ook heeft geslagen De 24-jarige Renter Baltus tuinder te Heemskerk beweert eveneens, dat Jacobus en niet Johannes den getuige Veenstra een slag ■heeft toegebracht. De 22-jarige H. A. Groeneveld, eveneens tuinder te Heemskerk, ook ooggetuigen van het misdrijf, verklaart dat Jacobus heeft ge slagen. Johannes heeft het naar zijn meening niet gedaan. Laatstgemelde zei ook, dat hij zijn broeder heeft zien slaan. De officier achtte het noodig deze zaak naar de Meervoudige Strafkamer te ver- wijzen in welken geest de Politierechter uit- spraak doet. De zaak zal dus later voor de voltallige rechtbank opnieuwf worden behandeld. ingericlit, dat de auto's er zonder veel moeite op kunnen nqden, ten einde cp die wij'ze ala vraehtgoea door den tol te worden gereden Voor den tractor met aanhangwagen zal d?.n een abonnement worden genomen. BLOOTLEGGING VAN HET GRAF VAN GOMENIUS? v Naar de Tel. verneemt, zullen Zaterdag a.s. besprekingen worden gevoerd tusschen der Tsjechoslowaakschen professor Matjika eu een Tsjechoslowaakschen architect met der heer Van Wettum, burgemeester van Naar den, over het graf van Comenius, dat, zooah men weet, onder de kieermakerskamer del Weeshuiskazerne ligt. Reeds is men begonnen de meubels en naaimachines uit dit vertrek te verwijderen en de mogelijkheid is niet uit- gesloten, dt't graf zal worden biootgelegd Volgens officieele bescheiden rust op dezelfd; plaats het stoffelijk overschot van nog twee schrijvers en een militair, zoodat het onder zoek hierdoor bemoeilijkt wordt. Het rustige stadje Naarden is gistermid- dag vereerd door het bezoek van hooge Tsje- choslowaaksche autoriteiten. Om 4 uur arru veerden per auto uit Amsterdam een vijftien- tal Tsjechoslowaaksche afgevaardigden van het congres der I.K.K. De gasten werden verwelkomd door den heer J. A. Smits, voor- zitter van de Comenius-vereeniging te Naar den en door den burgemeester, die de gasten in de raadszaal toesprak. Namens "de gasten sprak het eerst de heer Stotola uit Bratislava, die wees op de over- eenkomst van zijn republiek met Nederland, welke beide hun historie met bloed geschre ven hadden. Spr. eindiede met een woord van hulde aan koningin Wilhelmina. Dr. Kies- linger uit Praag wees o.m. op de leerstel- lingen van de republiek „Vrede, vrijheid en cultuur". Hierna werden ververschingen aan- geboden. Te 4.30 uur begaven alien zich naar het Cometiius-monument, waar de heer Stotola namens de gasten een krans voor het borst- beeld legde Na eenige oogenblikken een eer- biedig stilzwijgen te hebben bewaard was de plechtigheid geeindigd. Naar de Tsjechoslowaaksche gezant aan de pers mededeelde, zal de weeshuis kazerne zeer waarschijnlijk als mausoleum zal worden ingericht Het stoffelijk overschot van Comenius zal niet naar Tsjechoslowakijs worden vervoerd. DOOR EEN DRIJFRIEM GEGREPEN Gistermiddag te ongeveer een uur is het twaalfjarig meisje R., wonende in de Jou- bertstraat te Roterdam dat in de Rozestraat op een sleepwagen wilde springen. gevallen en door een autobus overreden. Het meisie bekwam een schedelbreuk en was terstond dood, zegt de Tel. bezat, wel in de noodzakelijkheid geweest, om dienst te nemen onder' de Tcheka, als een van haar spionnen. Vurig van temperament als zij was, zou ze den dood hebben verkozen, als zij niet de hoop had gekoesterd, door dienst te ne men onder deze banieren, nog eens in de ge- legenheid te komen, om den dood van haar vader te wreken. Doris keek teleurgesteldzij hoopte op een kalme week, op die heerlijke oude plaats en deze brief had nu al haar plannen in de war gestuurd. „Is het wel van zooveel belang? Zou je het nog niet een paar dagen kunnen uit- stellen?" vroeg ze. Maar, terwijl ze dit uitsprak, verwachtte ze eigenlijk in het geheel niet, hoe zij het antwoord zou krijgen, dat zij verlangde: een karaktertrek van haar echtgenoot kende zij nu al heel goed, een trek, dien haar moeder in even hooge mate bezat. Hij zou voor niets van zijn plicht afwijken. Hij schudde dan ook het hoofd: „Neen, dat is onmogelijk, vrees ik. Het moet wel iets van het grootste belang zijn, of ze had niet de risico willen loopen, mij te ontmoeten; want, in haar positie, is daar ge- vaar aan verbonden. En over drie dagen ver- trekt zij weer uit Engeland." Doris hield zich goed en wendde opgewekt- heid voor, die zij toch in het geheel niet be zat. „Er schiet dus niet veel anders voor je over, dan om maar te gaan," sprak ze, OS een toon van berusting. ACTIE TEGEN DE TOLLEN IN ZAANLAND. De door de Zaansche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer ondernomen tolboycot wordt thans op krachtdadige wijze gesteund door den A.N.W.B. Deze toch zal op verschil lende plaatsen aan zijn wegwijzers bordjes bevestigen: Alkmaar, tolvrije weg". Dit geschiedt om het doorgaande verkeer zooveel mogelijk de vele tollen in de Zaan- streek te doen vermijden. Voorts is bij de juridische afdeeling van den Bond van Bedrijfsautohouders in Neder land een idee van de Z.V.V.V. in onderzoek, dat indien dit voor uitvoering vatbaar is, de tollen tot een paskwil maakt. Het bestuur van de Z.V.V.V. stelt zich naar de Tel. meldt, namelijk voor bij den zaandijker tol 'n tractor met lagen aanhang- wgen te plaatsen, welke latste dusdanig wordt Easterbee wist, hoe verdrietig zij het vond, dat hij alweer zoo gauw van haar zou weg- gaan. En goedhartig van aard als hij was, bedacht hij er iets op, wat de moeilijkheic tot een oplossing zou kynnen brengen. „Kijk eens hier," zei hij, „ik zie geen enke- le reden, waarom jij en Moes ook niet zoudt meegaan. Ze is een allerliefst persoontje, en ofschoon ze in dienst is van de Tcheka, hoort zij in opvattingen geheel tot de onzen." Mrs. Kearns wierp de zeer natuurlijke tegenwerping op: „Maar als de zaak, waarover ze je nu wenscht te spreken, van geheimen aard is gevaarlijk voor haar om ze te openbaren dan zal ze je er niets van vertellen met twee vreemden er bij, al zijn wij nu ook nog zoo nauw verwant." Easterbee lachte: „Beste Moes, u vergeet, dat wij, zoo noo dig, Russisch kunnen spreken, als wij heel voorzichtig moeten zijn. U weet immers, dat ik een halve Rus ben, van moeders zijde dan." Mrs. Kearns had, voor het oogenblik, dit feit vergeten. Dan kon er ook niets meer tegen zijn, om hem te vergezellen. En ze waren beiden nieuwsgierig, om de schoone, jonge prinses te zien, wie het lot zulke droeve slagen hac toegebracht. Dus schreef hij een heel vriendelijk brief je aan zijn oude vriendin, waarin hij haar beloofde, dat hij op den door haar afgespro ken tijd op de door haar bepaalde plaats zou $ezen. Daar hii zijfl m>M en.haar n&g.cjer DE BEDREIGING VAN GOOILUSTU De bond van Heemschut heeft zich tot zijn beschermvrouwe, de Koningin, gewend met het dringende verzoek, te verhinderen, dat de kininefabriek bij Gooilust zal worden ge- bouwd. De Vereeniging voor natuurmonumenten heeft zich tot den Raad van State gewend met het verzoek, de vergunning tot den bouw in te trekken. EEN RUIT VAN EEN RIIDENDEN TREIN INGEGOOID. De chef van het station D.P. te Roterdam heeft bij de politie aangifte gedaan, dat gis teravond omstreeks kwart voor negen, van een trein, welke over de viaduct aan de Gedemp- le Binnenortte aldaar reed; ter hoogte van de Meent een ruit van de personenrijtuigen met een steen is ingegooid. Van de reizigers is niemand gewond. DE ZUIDERZEEWERKEN. Thans is ook, naar de N.R.Crt. meldt, h Wieringen een aanvang gemaakt met de werkzaamheden voor het maken van den af- sluitdijk naar Friesland. zoodat hieraan nu op drie plaatsen (bij de Friesche kust, op het Breezand en bij Wieringen) wordt gewerkt HET VLOTBRENGEN VAN DE EUGENIA. Vorderingen gemaah De laatste dagen heeft men een andere wij ze toegepast om het op den zeedijk in den Hel- der gestrande Grieksche stoomschip Eugeni" vlot te brengen. Aan bakboordzijde, aan der dijkkant, heeft men zestig vijzels geplaatst met de bedoeling, door het opdraaien daar- van, het schio naar stuurboordzijde te doen hellen, zoodat het van de steen en, waarop het geboeid zit, vrij komt. Het resultaat van het werk van Maanaag en Dinsdag is dat het schip reeds 15 c.M meer slagzij heeft gekregen. Men hoopt dat het schip van den dijk zal glijden en eerst dan zullen er weer sleepbooten voorkomen. meebracht, moest zij hem toestaan, de gast- heer te mogen zijn. Zij verlangden er beiden evenzeer naar, eens met haar kennis ie ma ken; en, daar zij geen van tweeen een woord Russisch verstonden, zouden alle zaken vol- komen veilig in die taal besproken kunnen worden. De ontmoeting had plaats, dien volgenden dag, in een klein restaurant in het Zuia- westen van Londen, Prinses Olga was don- ker en klein, met de gedistingeerde manie- ren en de hoffelijkheid, den adel eigen, en ze sprak uitstekend Engelsch, met een zweem van vreemd accent. „Kapitein Easterbee is al een heel oud vriend van mij en het is mij zeer aangenaam, om kennis te maken met degenen, die hem zoo na staan," zei ze. „Wanneer hebben ^wij elkaar eigenlijk voor het eerst gezien? Het lijkt mij nu al zooveel jaren geleden!" Easterbee bracht haar in herinnering, dat dit te Petrograd was geweest. gedurende den oorlog, toen hij aan het Britsche gezantschap was verbonden. „Och ja, zooveel ellende is er sinds dien gebeurd, dat ik soms de dingen niet meer uit elkaar kan houden," zei ze met een glimlach, die een rij parelwitte tanden liet zien „Ea een paar jaar later ontmoetten wij elkaar toevallig in Kjew en ik vertelde u toen. van de ellende, die mij overkomen was. Maar daarvan zullen wij nu niet spreken. Dat zou te droevig wezen, en dit moet een opgewekte bijeenkomst ziin (W<¥<fc wervt>ig(f)

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 5