1 H omervacantie ^Ladies Old ^IsaVendei? ap V Kerk en school Luchtvaart Rechtszaken Voor de huis vrouw. STRANDING. Vannacht te ruim 1 uur is het Amerikaan- )che stoonischip „Federal", van Antwerpeo romende, met bestemming naar Amerika, op ie Ballastkade in de Westerscneide vastge- raakt. Vanmorgen te 10.20 uur is het door 4 Belgische sleepbooten weer vlot gebracht. EEN KRANIGE PADVINDSTER. Zondagmiddag geraakte in de Hooigracht <en vijfjarig jongetie te water. Dit werd opge- merkt doer een paavinaster. Zij waarschuwae oudere kameraden, van wie de 18-jarige Grada Taat onmiddellijk in uniform te water sprong bij de plek, waar nog slecins een handje zichtbaar was. De padvindster smaa/.- te het genoegen de kleine te redden. VECHTPARTII TUSSCHEN DRONKEN SCHEPELINGEN. Te Zaandam is het Zaterdagnacht in het havenkwartier, kort na het sluitingsuui \an de cafe's, zeer rumoerig geweest. Kwart over twaalf zag een agent van politie, dat een tiental, onder den invloed van sterken drank verkeerende, schepelingen met elkaar was slaags geraakt en dat bij deze vechtpartij ten druk gebruik van zakmessen werd g- maakt. Door het lossen van een paar revol- verscotehn gelukte het den agent de vech- tenden te scheiden. Een Noorsche matroos van het s.s. „Arlex" is tijdens deze vechtpar tij door een nog onbekend gebleven schepe- ling van het s.s. „Diana" op twee plaatsen in de zijde gestoken. De verwondingen bU- ken van dien aard te zijn, dat zijn opneming in het gemeenteziekenhuis noodig werd ge- oordeeld. VERKEERSONGEVALLEN. Door em autobus gedood. Zondagavond stak op den Zutphenscheweg Ie Deventer een vijfjarig knaapje, thuis be- hoorende op het schip „De Drie Gebroeders dat op het oogenblik te Zutphen ligt, onver hoeds den weg over, juist toen een der auto- bussen van dien dienst Deventer—Zutphen naderde. Hoewel de chauffeur nog trachtte door uitwijken en remmen een aanrijding te voorkomen, werd het jongetje door den wagen gegrepen en bijna op slag gedood. Motorrijder verongeluki. De heer L. Klomp, werkzaam in de garage Mars te Dedemsvaart, werd Zondagavond :n de gemeente Zuidwolde (Drente) langs den weg gevonden naast zijn motorrijwiel. De on- gelukkige was zwaar gewond en werd per auto naar zijn huis vervoerd, waar hij spoedig aan de gevolgen van zijn verwondingen is overladen. Te Appelscha is Zondag de 70-jarige schil- der A. Naber uit Smilde op zijn fiets door een autobus uit Heeren veen aangereden. Hij is zwaar gewond naar het sanatorium te Appelscha overgebracht. EEN DOLLEMAN Zaterdagmiddag werd de politie van het bureau Warmoesstraat te Amsterdam ge- waarschuwd dat in de Nieuwebrgsteeg een dronken man liep, die alle voorbijgangers met een mes te lijf wilde. Twee agenten trok- ken er op uit oin den man te arresteeren. Zij troffen hem aan op den O.Z. Voorburgwal, waar hij zijn zonderling bedrijf voortzette. Tegen ae arrestatie had hij zoo groot be- ywaar, dat iiij met zijn mes een der agenten in een been sneed en dezen vrij ernstig ver- wondde. De agenten flcten om assistentie, die terstond verscheen en tenslotte slaagde men er in den dolleman te overmeesteren en hem naar het politiebureau over te brengen De gewonde agent moest in het Binnen gasthuis worden opgenomen. STAKING OPGEHEVEN. De staking, die Vrijdagmiddag 'op de Waalsteenfabrieken van den heer Hoeken te Herwijnen uitgebroken is, is gistermiddag geeindigd. De geschil'en zijn bijgelegd, de ontslagen arbeider, die de aanleiding voor de staking was, is weer in dienst genomen. Of U naar Zwitaerland reiit of er met de fiets op uit trekt, het voornaamste van de vacantie is een gezond lichaam en een goed hu- meur. Begin c i eindig daarom den dag met Ladies Old Lavender Soap. Het overvloedig donzig schuim en de frissche, natuurlijke geur der Lavendelbloemen geven opgewektheid en veerkracht (Q^oa, PAARD EN WAGEN TE WATER. Gistermiddag is te Amsterdam een paard, dat voor een vrachtwagen gespannen was, terwijl de koetsier zich even verwijderd had, op hoi geslagen. Van de Westermarkt af, waar paard en wagen hadden gestaan, snel- de het dier langs de Keizersgracht en kwam daar in het water tereCht, het zes-jarig zoon- tje van den koetsier, dat op den bok zat, in het nat medesleepend. Een 61-jarig kruier sprong gekleed te water en wist den jongen te redden. Het paard had zich door het water naar de Leliegracht voortbewogen, waar het door het reddingstoestel van de brandweer op het droge werd gebracht. GESTOLEN AUTO IN BESLAG GENOMEN. De politie te Bussum heeft bij een garage, tiouder een auto in beslag genomen, die door een chauffeur te Amsterdam was ontvreemd ten nadeele van een taxionderneming waar de man werkzaam was. Hij had in Bussum den auto voor 1450 verkocht De chauffeur is nog voortvluchtig. HET VREESELUK AUTO-ONGELUK DUBBELDAM. Het is een algemeen bekend feit, zegt d^ Haagsche Crt., dat de Dordtsche Zaterdag avond-vierende jongelui, na zich in de bin nenstad vermaakt te hebben, na afloop daar van nog wel eens een „slipperje" maken naar Willemsdorp, van welks nieuw restaurant bij den aanlegsteiger van het veer Willems dorpMoerdijk speciaal een groote aan- trekkingskracht uitgaat. Hiertoe besloten ge- passeerden Zaterdag ook de jongelui Ahaus en Uhl, die in gezelschap waren van de dienstbode mej. D. Prins en omstreeks hall twaalf nog in het ,,Paviljoen" op den hoek ,van de Toulonschelaan—Dubbeldamschev/eg zijn aangetroffen. Gedrieen namen zij plaats in de nieuwe Ford, welke dien dag voor het eerst in de garage van de firina van Twist aan den Bagijnhcf gestald was en gebruikt werd door den vader van den jongen Uhl. in dienst van de Excelsior-stofzuigerfabriek te Rotterdam. Laatstgenoeinde zette'zich achter het stuur, terwijl vermoedelijk mej. Prins ter echterzijde naast hem en de heer Ahaus achter in den wagen plaats nam. Op weg naar Willems dorp ontmoette men in de stad ncg den huis- waarts keerenden de Knoop, die uitgenoo- dmd werd, in te stappen en van dit aanbod helaas gebruik maakte. Te Willemsdorp kwa- men de jongelui echter voor een gesloten deur en werd hun geen toegang rneer verleend. Onverrichterzake moest men dan ook langs denzelfden weg den Rijkstraatweg naar de Merwedestad terugkecrfen. Naar alle waarschijnlijkheid heeft de jeugdige chauf feur toen eens willen laten zien, hoe hard hij den wagen wel kon laten loopen, want in elk geval het politioneel onderzoek heeft dit reeds uitgewezen moet er in de richting Dordt met een ontzaglijk groote snel- beid gereden zijn. Hoe het zich precies heeft toegedragen weet niemand en zal misschien ook wel een raadsel blijven, tenzij men het vrouwelijk slachtoffer nog in het leven weet te houdeu, maar feit is het, dat bij den zoog naamden Tweeden Tol, even voorbij den Wieldrecht- schen Zeedijk, dus nog onder de gemeente Dubbeldam, de auto met groote vaart tegen 'n zich daar iangs den weg bevindenden afge zaagden boom is opgereden. De botsing ging met een geweldigen knal gepaard, welk tot ver in den omtrek gehoord werd. De wagen maakte een halven slag om en stond, doordat het benzine-reservoir sprong onmiddellijk in lichte laaie. De motor werd totaal in elkaar gedrukt, terwijl de nog in zittenden met benzine werden overgoten. Onmiddellijk schoten twee heeren, die op dit late uur nog op den dijk stonden te pra- ten, toe. Een eind van de plek des onheils hoorden zij, onder aan den weg, gekertn en vonden zij de zwaargewonde juffrouw Prins die uit den wagen geslingerd was. Bij den brandenden auto zagen zij het verminkte li chaam van een manspersoon uit een der por tieren hangen, doch van eventueei verdere in zittenden konden zij door de geweldige vlam menzee niets meer waarnemen. Moeilijke identificatie Beide heeren hebben zich daarop gehaast, den burgemeester en den gemeentesecretaris van Dubbeldam van dit vreeselijk ongeluk in kennis te stellen. Het allereerste was natuurlijk te trachten de identiteit der slachtoffers vast te stellen wat groote moeilijkheden met zich bracht daar de auto, waarvan nog alleen het num- mer H 58071 was te onderscheiden, in Rotter dam bleek ingrschreven te staan. Men is er tenslotte in geslaagd de identi teit der slachtofers vast te stellen. De zwaar verkoolde lijken van Ahaus en Uhl, wiens borst kas geheel was ingedrukt waren alleen nog maar aan het gebit te her- kennen. De namen der drie om het leven gekomen heeren zijn: Ant. Uhl, student aan de uni versiteit te Leiden, wonende aan de Vest Dordrecht; G. de Knoop, waterklerk bij het cargadoorskantoor der firma Gerard Man ritz en wonende aan den Bleekersdijk, en Ahaus, werkzaam bij de Arbeidsinspectie wonend aan den Riedijk, eveneens te Dor drecht. Hun lijken zijn door de politie van Dubbeldam naar de begraafplaats overge bracht, waar Zondag in den loop van den dag dr. Romijn uit Dordrecht den dood con stateerde. Het vierde slachtoffer, mej. Prins, die aan den Eigenhaard woont, verkeert echter nog steeds in levensgevaar. Op de plek des onheils Op de plaats, waar het drama zich in een ondeelbaar oogenblik heeft afgepeseld, ver- toont de straatweg, voor de helling in de richting Dordt, een zeer gevaarlijke S-bocht, waarom daar als baken voor de automo- bilisten, die 's avonds er passeeren een witgeverfde, afgezaagde boom is geplaatst. Was deze boom, die reeds vroeger bij een on geluk op dezelfde plaats gesneuveld is, er niet, dan zou het gevaar bestaan, dat de au to's komende van Willemsdorp, den overigens goeden weg zouden afrijden. Waarschijnlijk heeft de aan het stuurrad zittenden Uhl door onoplettendheid en door te groote snelheid dezen boom met gezien met het bekende noodlottige gevolg. Van den auto is alleen de linkerlamp onbeschadigd gebieven. De heer J. v. d. Laarschot, hoofd der R.K. Jongensschool te Oudorp, heeft met gunstig gevolg het examen voor het godsdienst diplo ma B afgelegd. De heer M. T. Roep, onderwijzer te Sint Maartensbrug, staat als no. 1 op het drietai voor onderwijzer te Hilversum. Zondag heeft ds. N. Zwiep, uit Hoorn, die in plaats van den naar Londen vertrok- ken ds. J. van Dorp te Enschede was beroe- pen, zijn intrede gedaan. Mej. A Smit te Schagen is geslaagd voor de Rijkskweekschool voor vroedvrouw te Amsterdam. Als opvolger van prof. Clay te Ban doeng worat door curatoren van de Techni- sche Hoogeschool aldaar voorgedragen dr. J. Woltjer, lector aan de Leidsche universi- teit. GEMEENTELIJKE HANDELSSCHOOL TE ALKMAAR. Toegelaten: Tot de eerste klasse: J. Antonysen te Beverwijk, P. Binnenwijzend te Akersloot, U de Boer te Stompetoren, D. L. Groenhart te Dirkshorn, J. P. Haringhuizen te Heerhugo- waard, M. Stam te Koedijk, A. Boersma, Chr W. Bos, D. Buisman, D. Daalder, M. Hoet, H. W. Holsmuller en E. Koops, alien te Alk- maar. Tot de tweede klasse: T. J. de Beer t Krommenie, G. H. Grijsen te Castricum en J. G. Renaud te Zuid-Scharwoude. Tot de derde klasse: J. J. Best te Alkmaar, D. Nap te Bergen, W. W. Graaf van Lim- burg Stirum te Bloemendaal en A. N. Winkel te Hoorn. Tot de vierde klasse: P. H Zaandam, Geertje Maarse te Timmerman te Beemster. Bevorderd. Naar de tweede klasse: A. Benit, L. H Bulthuis, R. W. W. Th. van der Gaag, J. L Jimmink, P. Kater, Jansje Pool, J. A. Rew mer, W. Stoutenbeek, G. Teitsma, J. P. W. van Vliet, H. van Zuylen, N. M. D. Kaper en P. G. W. Stoutenbeek. Niet bevorderd vijf. Naar de derde klasse: F. Faber, R. Faber, K. D. de Haan, C. Hendriks, Annie van Hulst, P. Modder, Trijntje Ruijter, J. Uiten- tuis, Marietje Velthuis, J. Vroeg in de weij, J. Zaadnoordijk, A. K. Bosman, Th. G. Ma ters, W. H. P. Pieterse en Tietie Giliam. Herexamen: twee. Niet bevorderd- drie. Naar de vierde klasse: Jannie Ackermann, L. G Baas, B. Blom, W. de Geus, Mien ter Horst, J. Kabel, J. Matser, C. F. G. van der Meulen, Du de Reus, J. Schenk, Hardie Simoons, J. de Vries en Fientje Dekker. Niet bevorderddrie Naar de vijf de klasse: J. van der Elburg, J. C. Groot H Hendriks, A. J. J. Jellema, Clara Kater, J. W. Leep, G. Regeer, A Ren- tenaar, Henny de Reus, W. F. Uhl W. Vis- ser, K. de Vries Cz., K. de Vries Kz., Jans M. Zwaan en H. A. Hofstede. Herexamen: een. de Jong te De Rijp en J nooit zonder Schermerhorn langen tijd de redacteur ge weest. De anti-militaristisiche propaganda heeft ds. Schermerhorn als zijn voornaamste levenstaak beschouwd. Langen tijd is hij ook medewerker geweest aan het Vlaamsche tijd schrift: „Ontwikkeling", waarin hij artikelen publiceerde van populair-wijsgeerigen en so- cialen aard. Voorts heeft hij een groot deel van zijn werkzaamheid nog gegeven aan de vereenigingen„De Dageraad" en „de Nieuwe Gedachte", waar hij door lezingen zijn pantheistische levensbeschouwing aan de hoorders heeft doen kennen en waar hij zicb altijd heeft mogen verheugen in zeer groo te belangstelling. Voor zijn gemeentenaren organiseerde hij ontwikkelingscursussen die in ruimen kring belangstelling trokken. De Fransche revolutie, de Geschiedenis der Menschheid, de Vorming van een levens- en wereldbeschouwing, de Hamlet van Shake speare, de Faust van Goethe. August Strind- berg en zijn werken, Frederik van Eeden en in het bijzonder een van zijn werken, geti- teld De Blijde Wereld, uit de Wijsbegeerte: Friederich Nitsche leverden hem stof tot overdenking en bespreking. De kerk was tijdens de afscheidsplechtig- heid geheel gevuld. TEGEN KERKELIJKE BELAST1NG. Naar aanleiding der invoering van den verplichten hoofdelijken omslag door den kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te IJmui- den-Oost, hebben de Vrijzinnig-Hervormden aldaar een vergadering gehouden. Een com- missie werd gevormd, welke besprekingen zal voeren met den kerkeraad en zal trach ten ontheffing van betaling te verkrijgen voor de leden, die lid zijn van den Nederl. Protestantenbond, de Vereen. van Vrijzin nig-Hervormden of een te vormen plaatse- lijke vereeniging. Vrijdagavond had de kerkeraad een ge- meenteavond samengeroepen, waarop de ker keraad meedeelde, dat hij tot invoering van den verplichten hoofdelijken omslag was j overgegaan, omdat 50 procent der leden geen vrijwillige bijdrage betaalde. Vele aanwezigen brachten bezwaren naar voren, vonden de aanslagen te hoog of wil- den kinderaftrek toegepast zien. De kerke raad zegde toe zoo mogelijk nog voor dit jaar met de bezwaren rekening te willen hou- den. HOOG EN LA AG WATER BERGEN AAN ZEE, (In Zomertqd). J u 1 i. TE Laag water Hoog water Dat v.m. nam. 17 0.42 1.23 18 1.48 2.22 19 2.39 3.06 HOOG EN LA AG WATER EGMOND AAN ZEE. (In Zomertqd), v m. 9.26 10.27 11.21 nam. 10.04 11.00 11.50 TE Juli. Hoog water Laag water Dat v.m. nam. v m. nam. 17 0.39 i.20 9 14 9 52 18 1.45 2.19 10.15 10.48 19 2.36 3.03 11.C9 11.38 START NAAR AMERIKA NOG UITGESTELD. Uit Ivigtut wordt gemeld, dat op de kusl van Groenland nog steeds een krachtige storm waait, gepaard met hevigen regenval, zoodat de start van het Zweedsche Oceaan- vliegtuig naar Amerika wederom moest w^* den uitgesteld. HET SOVIET-VLIEGTUIG NAAR PARIJS. Het Sovjetvliegtuig „Vleugel der Sovjet", dat een rondvlucht boven Europa maakt, zal heden van Berlijn naar Parijs vertrekken. KORTE BERICHTEN. Op 58-jarigen leeftijd is te Oosterhout o ver led: n de emeritus-pastoor Adriaan P. Hamers, een figuur van beteekenis uit onze Volkszangwereld. De onthulling van het Heyermans-ge- denkteeken, waarvan het voetstuk reeds on- langs in het Vondelpark te Amsterdam werd geplaatst, zal tengevolge eener onvoorziene vertraging eerst begin September geschieden. Op de Nasaukade te Amsterdam stak een vrouw over, zonder daarvan te voren bhjk te geven. Het gevolg was dat een wielrijder, teneinde de vrouw niet aan te rijden, plot- seling remde, daarbij zijn evenwicht varloor, viel en zijn linkerbeen zoodanig blesseerde, dat hij in het Teselschade-ziekenhuis moest worden opgenomen. Te Coevorden is gistercn een muur- reclame van de firma Schuite op den hoek van de Molenstraat losgeraakt. De 16-jarige G. Vloedgraven is hierdoor op het hoofd ge- troffen. De jongen is in ernstigen toestand naar het ziekenhuis gebracht; hij heeft een bloeduitstorting in de hersenen gekregen en is aan een kant yeriamd- GYMNASIUM TE ALKMAAR. Vrijdag en Zaterdag slaagden voor toela- tingsexamen voor de le klasse: 1. Gabriella Brederode, Bergen; 2. Lode- wijk van Buren—Lensinck, Alkmaar; 3. Henny Cloeck, Alkmaar; 4. Jan Doves, Ber gen; 5. Gerrit Dun, Alkmaar; 6. Johanna Folkers, Alkmaar; 7. Felix Gimbrere, Alk maar; 8. Magdalena Hartkamp, Alkmaar; 9. Jan Hemelrijk, Bergen; 10. Leo Hemel- rijk, Bergen; 11. Hidde Heringa, Stompeto ren; 12. Alexander Hiemstra, Alkmaar; 13. Jelle Keuning, De Rijp; 14. Margarethe Kool, Alkmaar; 15. Margretha Korteweg, Alkmaar; 17. Simon Krom, Alkmaar; 18. Hilda de Lange, Bergen: 20. Jan Lind, Alk maar; 21. Nelly Luijting, Alkmaar^ 22. Lydia Maschhaupt, Alkmaar; 23. Reinder Posthuma, Warmenhuizen; 24. Alida Rem, Alkmaar; 25. Johannes Reijnvaan, Heiloo; 26. Cornelis Saal, Alkmaar; 27. Jetze Schaafsma, Hoorn; 28. Wilhelmina Schwantje, Alkmaar; 29. Ernst v. Sons- beek, Alkmaar; 30. Agatha Spaniaard, Alk- maard; 31. Jantje Vogelenzang, Egmond a. d. Hoef; 32. Willem Voorthuijsen, Alkmaar; 33. Kees Walraven, Alkmaar; 34. Ali Dik- staal (kl. VI) Enkhuizen; 35 Andreas Em- merling (kl. IV) Heiloo; 36. Willem Emmer ling (kl. II) Heiloo; 37. Petrus Tuin (kl. IV) Alkmaar. AFSCHEID DS. N. J. C. SCHERMER HORN. Ds. N. J. C. Schermerhorn heeft Zondag middag afscheid van de Herv. gemeenten Oude- en Nieuwe Niedorp genomen Behalve aan het predikambt heeft ds. S. zich ook aan allerlei ander werk gegeven. Geboren 1 Dec. 1866 te Scharwoude (ge meente Avenhorn) begon hij zijn predikants- loopbaan te Beets (N. H.) alwaar hij op 14 Augustus 1892 zijn intreerede hield. Tijdens zijn twee jarig verblijf in Beets (N.-H.) sloot hij zich aan bij de geheelonthoudersbewe- ging en nam in die beweging weldra een zeer vooraanstaande plaats in. 21 Sept. 1894 werd ds. Schermerhorn bevestigt te Nieuwe Nie dorp, alwaar hij het kerkelijk leven wist te doordringen met zijn bijzondere inzichten Niet altijd ging dit zonder moeilijkheden. Vooral toen ds. Schermerhorn onder den in vloed geraakte van Domela Nieuwenhuis en een vurig strijder werd voor het anti-militai- risme, veroorzaakte dit in zijn gemeente veel strijd. In 1904 riep bij met Domela Nieu wenhuis het eerste Intern. Anti-Militaristisch Congres bijeen te Amsterdam, alwaar de Int. Anti-Milit. Vereeniging werd opgericht. Van haar orgaan: „De Wapens neer" is ds. ZIJN.COLLEGA MET EEN SCHOP GEDOOD. De rechtbanlc te 's-Hertogenbosch heeft eenigen tijd geleden den 24-jarigen H. M. B., arbeider te Oss, veroordeeld tot vijf jaar. Hem was ten laste gelegd, dat hij in den nacht van 27 op 28 Januari te Oss zekeren J. v. d. L. zoodanig op het hoofd had gesla gen met een schop, dat deze is overleden. Verdachte was van dit vonnis in hooger be- roep gegaan en Maandag diende de zaak voor het Hof. Reeds lang bestond er tusschen den verdachte en den verslagene een veete, naar aanleiding van het feit, dat verdachte eens door Van der L. op het hoofd was ge slagen en gestoken, terwijl Van der L. in gebreke was gebleven verdachte daarvoor schadevergoeding te betalen. Laatstgenoem- de bleef Van der L. daarom steeds zoeken, en toen deze in den bewusten nacht in gezel schap van enkele personen op de fiets reed, heeft verdachte het hem lastig gemaakt door hem te hinderen en tegen hem aan te rijden Later wachtte verdachte Van der L. op een afgelegen plaats op; hij had een schop bij zich en heeft zijn slachtoffer daarmede van achteren aangevallen en een tiental slagen en steken toegebracht. Volgens verdachte werd hij niet door de oude veete bei'nvloed; hij zeide daar niets meer van te weten. De getuigen in deze zaak, die blijkbaar bang waren voor elkaar, legden hun verklaringen schoorvoetend af, nadat de president nog eens met nadruk op den eed had gewezen. Verdachte had volgens hen ge- zegd: „Nou zal ik je de laag maar geven". De procureur-generaal wees op de belang- rijke rol ten goede, die de vrienden hier had den kunnen spelen om de misdaad te voor komen. Verdachte, die anders niet ongunstig bekend staat, is mede door drankmisbruik tot zijn gruweldaad gekomen. De procureur-ge neraal eischte bevestiging van het vonnis der rechtbank. Uitspraak 29 Juli. Een lezeres vraagt of ik wat eenvoudige recepten weet om klein vleesch extra smake- lijk toe te bereiden. In dat opzicht klop ik al tijd bij Martine Wittop Koning aan. Zij is als leerares in koken en in de voedingsleer uit- stekend op de hoogte van wat het lekkerst, het voedzaamst, het meest gezond en het voor. deeligst is. Zoo raadt zij b.v. aan runderlappen te sto- ven. U heeft dan voor drie personen noodig: 5 ons runderlappen, een beetje zout en peper; 70 gr. boter; d-L. water; 1 d.L. azijn, 1 gesnipperde ui en een theelepeltje suiker. Nadat u de runderlappen goed heeft uitge- wasschen, wrijft u ze met wat peper en zout en legt ze om te stoven in een niet te diep pan- netje met een deksel, of in uw speciale stoof- pan. Giet er nu het water over dat kokend moet zijn, voeg er den azijn bij, voorts ge snipperde ui, de boter en de suiker; sluit de pan af en laat de lappen op een niet te hard vuur zachtjes gaar stoven; neem daar zoowat 1 Vt uur voor. In plaats van azijn met suiker kunt u ook heel goed een restje azijn van uw „zoetzuur", kwetsen-, meloen- of perenzuur gebruiken. Sommige menschen houden niet van zoete runderlappen; dan laat u de suiker eenvoudig weg. Een lekker en niet kostbaar gerecht is ver- der: runderrolletjes. Voor drie personen moet u nemen: 4 ons dunnen baklappen; 1 ons vakensgehakt; peper, zout, nootmuskaat; een sneedje oud brood; een eetlepel gehakte pie- terselie; 75. gr. boter, twee eetlepels tomaten- puree. Wrijf de goed gewasschsn lappen in met een beetje peper en zout. Maar het gehakt aan met't geweekte brood, de helft van de pie- terselie, wat peper, zout en nootmuskaat; srekt dit gehaktmengsel uit over de lappen; rol ieder lapje afzonderlijlc op en maak het vast met een stevigen draad. Doe de rolletjes nu in een stoofpan of in een geemailleerd ijze- ren pot en laat ze hierin in de heetgemaakte boter bruin worden; voeg daama de tomaten puree er ook bij, benevens een scheutje water, sluit de pan en laat de rolletjes in hun jus verder gaar stoven gedurende een uur. Neem daarna de draden er afleg de rollen op een verwarmde schoteldoe de rest van de fijnge- hakte pieterselie door de jus: giet hiervan een gedeelte over het vleesch en het overige in een vooraf verwarmde sauskom. Tegenwoordig is wel iedere huisvrouw er goed van doorgedrongen, dat salade een uit- stekend voedsel is. Doch niet alien kennen zij genoeg variaties om salade op te dienen en uit angst voor eentoonigheid wordt dan deze gansche groente van het menu geschrapt.1 Dat is heel onverstandig, want er bestaan massa's verschillende manieren om dit gfc- recht toe te bereiden. Een frissche voorjaarssla2 kropjes sala de, een plukje tuinkers, een fijngesnipperd preitje, 2 harde eieren, 2 eetlepels sla-olie, een eetlepel azijn, wat mosterd, peper en zoufci Wrijf de dooiers door een zeef fijn; maak er met wat azijn een goed gebonden glad papje van en voeg daar druppelsgewijze, zeer lang- zaam en steeds flink kloppende, de olie bij tot de saus zalfachtig wordt als een mooi« mayonnaise. Peper, zout en mosterd voegt u er aan toe naar smaak. Wanneer deze saus klaar is, roert u haar door de goed drooggemaakte sla, waar a reeds eerder de tuinkers aan toevoegde. Als de sla is aangemaakt, strooit u er het fijnge- hakte eiwit over been. Heerlijk is ook een sla van gevulde toma ten; noodig: drie mooie groote tomaten; drie voile eetlepels doperwtjes, wat gehakte pieter selie, een kropje sla en een paar lepels mayon- V Ouderwetsche tanteJ* vlnd si dat gaan naar bib ttJd- verknoeien". Nlcbtje, op een taxi wacbtendJt3at vlnd lk ook, maar a moot er toch og djl .gfiB aac^rg.Bas^r - Groot forma&t 20 cent Klein formaat 121/* cent Crown Soap Works Apeldoorn Holland.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 7