Boeken AiHtiTERDiitlSCHE IIEURS ECerk en school T elegrammen Achierwaarfsche politieke ontwikkelieig Oe laatste ontmoeting. z,f;-5e!l°^;Pact> °P 24 Juli a-s- in het „Witte Huis zal worden afgekondigd. van 16 Juli 1929 Opg-ave van Voord-VVollandsch I.andhomvcrcdlet - Z 1^09 naise-saus op een piatten kristallen schotel of op drie kleine bordjes spreidt u een laagje frissche, malsche kropslablaadjes; daarop schikt u de geschiide tomaten, (ora tomaten te schillen, moet u ze even in kokend water dorapelen; dan gaat't fijne schilletje er ge- makkelijk af). Voor ze echter op hun sladoedje komen te liggen, moet u ze eerst voorzichtig uithollen en dit hoi opvallen met koude, gekookte erwtjes, die met een beetje mayonnaise aange- maakt zijn. Als ze netjes op de schaal liggen, strooit u op elke gevuide tomaat een beetje pieterselie; terwijl u op de sla-blaadjes hier en daar 'n theelepeltje mayonnaise tipt. Nu de eieren gelukkig weer goedkoop zijn. kunt u daar ook ook mooie schotels mee fa- brieken, o.a. gevuide eieren. Bij vier eieren heeft u noodig een half ons ham, een kippenlever, twee lepels slagroom, wat peper en zout en een flinke lepel mayon naise; verder wat tuinkers of andere fijne sla-soort en vier ronde stukjes geroosterd brood. Eerst moet u de kippenlever koken of braden; dan hakt u hem met de ham samen fijn. De eieren moeten hard gekookt worden (10 minuten)dompel ze direct daarna in koud water en wacht men pellen tot ze heelemaal goed koud zijn. Snij nu van het breede uitein- de een plakje af en lepel er voorzichtig de dooier uit; het wit mag niet inscheuren. Snij daarna de punt aan de andere zijde er ook af, zoodat de eieren stevig kunnen blijven staan op de op maat gesneden ronde stukjes geroosterd brood. Wrijf de dooiers fijn en vermeng dit met de gehakte ham-en-lever, voeg er peper en zout naar smaak aan toe en vul met dit mengsel de uitgeholde eiwitten. Klop vervolgens den room stijf, giet er de mayonnaise bij; roer deze er door heen en spuit met een papieren spuitje bovenop ieder ei een figuurtje van dit mengsel. Om de eieren op den schotel schikt u wat fijne sla- blaadjes. door VOX. De verkiezingen hebben een flauwen na smaak bij het Nederlandsche publiek achter- gelaten. Veel drukte om niets is de algecneene eindindruk. Er is nog al wat geplakt en gepraat en geradiood en betoogd en gesmeerd en hit resultaat is dat alles vrijwel bij het oflde blijft. Wie iets verder kijkt, wordt getroffen door de wonderlijke kiesmethodes, welke in die mate de macht aan weinige leiders geven, dat dezen vast zitten en vast blijven zitten, zonder dat een macht ter wereld en in de allerlaatste plaats de kiezer in de per sonen, welke in de Tweede Kamer belast zijn met het uitbrengen van stemmen namens zekere partijen, komt wel eenige wijziging Op de zevende plaats zit nu Jan in plaats van Piet, op de vijfde plaats Klaas in plaat van Kees Doch invloed op den gang d? staatsmachine heeft dat nagenoeg niet. Want stem-uitbrengen ooen Jan en Klaas in den regel precies als Piet en Kees. Er zijn, behalve een paar verschuivingen twee uitzonderingen van meer beteekenis voor zoover wij dat zien bij de communisten en in het geval Floris Vos. Het geval bij de communisten lijkt ons het gewone verschijn- sel van de radicaalsten, die tegen elkaar op- bieden in radicaliteit en daarbij in den regel succes hebben. En in het geval Floris Vos zien wij de autobelangen te voorschijn treden Tot nu toe hadden deze achter de schermen een enormen invloed. Nu is h t al zoover, dat zij met eigen auto-candidaat komen, die al dadelijk succes heeft en zich zelfs beklaagt dat hij niet nog ipeer succes heeft. Het is natuurlijk een aan ieder bekend ver- schijnsel: georganiseerde belangen hebben een ontzaglijke macht. Weet een handig man de menschen te overtuigen, dat hij die be langen zal dienen, dan krijgt hij de menschen D Duische Jonkers hebben die waar handwerkslieden zich altijd laten overhalen om op iemand te stemmen, omdat die persoon- lijke voordeelen aan de handwerkslieden be- looft. Dat is natuurlijk verkeerd. Doch de handwerksman kan zich dan nog verdedigen met't betoog dat het om vitale belangen voor hem gaat en dat't aantal handwerkslieden in de samenleving groot is. Terwijl deze aufo- mobilisten geen van deze twee argumenten kunnen doen gelden. Het is en blijft een on doordachte daad, niets anders. En het is wel heel treurig, dat zelfs min of meer beschaaf- de menschen bewijzen zoo weinig public spirit te hebben. Van de tegenwoordige kies-methode schijnt ons nu het allerergste, dat zij niets doet om dezen misstand, dit wanbegrip, te vermijden, integendeel het hoe langer hoe erger maakt. Zeker men kan ook op ander gebied vee' slechts zeggen van de huidige methode. En de meest gehoorde critiek is dan ook een an dere: dat zij de macht in handen van te wei- nigen legt, dat zij de democratic tot een oligarchic maakt. Doch onze kritiek, dat zij de volksontwik- keling tegenhoudt, ja achteruitbrengt, lijkt ons met het oog op de gevolgen nog erger. De kiezer moet nu eenmaal opgeleid worden in het begrip van het parlementair bestuur. Dat geldt al van de oude kiezers gelijk het autovoorbeeld van Floris Vos leert dat geldt in niet mindere mate voor de nieuw - kiezers, die uit den aard nog steeds de slacht- offers moeten zijn van wie hun het meest be- looft. De kiezers moeten eenig inzicht krijgen in het gewicht en de moeilijkheid van de be- stuurstaak en in de voosheid van vele belof- ten en vele leuzen. Dat kunnen zij alleen krijgen door lang- durjge ervaring. Het oude kiezersvolk heeft die ervaring al ziet men hoe raar zij nog uit den band kunnen springen. Doch het nieuwe heeft die ervaring niet en nu schijnt ons het groote bezwaar van de nieuwe kies- methode, dat de kiezer zoo in het geheel niet in het geheim wordt genomen, zoo in toe- nemende mate buiten alles wordt gehouden, in groote kwesties niet meer wordt gekend volstrekt geen ervaring kan opdoen en zich dus voor 's lands bestuur steeds minder in- teresseert. Met andere woorden: de huidige kies- methode houdt de politieke ouiwikkeling van ons volk tegen, ja zet die achteruit. Dat achten wij het groote bezwaar en tegen dat bezwaar behooren al diegenen, die be- grijpen van hoeveel belang een voort- schrijdende politieke ontwikkeling is, zonder onderscheid van geloof of politieke over- tuiging op te komen. mee. heid ontdekt en de meest uiteenloopende par tijen hebben hun voorbeeld gevolgd. Schuif het eigen belang op den voorgrond aldus luidde het recept en gij krijgt succes Tot nu toe was dat eigenbelang een vitaal belang, een groot beroeps-belang, verschaf- fing van levensonderhoud enz Het nieuwe in het geval van den heer Floris Vos is, dat hier op een ondergeschikt belang iemand ge- kozen is geworden. Nu begrijpe men ons goed. Het verkeers- belang voor den automobilist schatten wij niet laag. Doch wanneer wij dit belang stel- len tegenover de enorme volksbelangen, wel ke de volksvertegenwoordiging in velerlei richting te behartigen heeft, dan is het toch absurd, om aan iemand, waarvan men al leen weet dat hij door dik en dun e. o. i op niet te verdedige wijze dat auto-belang gediend heeft, nu op grond van die houding de ruime opdracht te geven, die de volksver- tegenwoordiger heeft. In het voorbijgaan ge- zegd, is het komiek op te merken, dat deze heer Vos dat zelf ook gevoeld schijnt te heb ben. Althans, toen hij al gekozen was, heeft hij nog gauw een algemeen program in el kaar gezet en daarvan den volke kond g*- daan. Wij hebben hier dus het geval, dat ve'e automobiel-bezittende kiezers zoo weinig be- sef hebben van de groote belangen, die bij de Kamerverkiezingen op het spel staan, dat zij iemand gekozen hebben, alleen om te trach- ten, het hun nog wat makkelijker te maken op een ondergeschikt punt van vermaak of in elk geval op het punt van een verkeersbelang, dat toch absoluut in het niet valt tegenover de andere groote belangen, welke toch ook elke autobestuurder bij het staatsbestuur heeft. Nu beschouwe.p wij wel het automobielbe- zit met als het kenmerk van welstand en ge- schiktheid, waaraan men een geschikt kiezer kan kennen. Doch over het geheel heeft men hier toch te doen met menschen, die voldoen- de onderwijs hebben genoten om te kunnen nagaan van hoeveel beteekenis het stem-uit brengen is. En als dezen er dan op die ma- nier een paskwil van maken, moet men toch wel tot de conclusie komen. dat't ook me' deze kiezers droevig gesteld is. ioo dik wij I3 is erover geklaagd, dat de OVERGANGS-EXAMEN GYMNASIUM. Van de lste naar de 2e klasse werden be- vorderd: Lize Bosman, Alkmaar; Yvonne de Boer, Alkmaar; Anna Boscher, Alkmaar; J. S Brouwer. Krommenie; Alida Bruins, Alk maar; M. Burlage, Alkmaar; A. Dubois Alkmaar; Johanna Holsmuller, Alkmaar Jeann. Ledeboer, Alkmaar; H. Lesterhuis' Alkmaar; Th. W. Macdonald, Bergen; W Maschmeyer, Bergen; J. Nieuwenhuysen Limmen; K. v. Sluis, Alkmaar; K. v. Wal beek, Krommenie; J. H. Wilken, Heiloo en Alida Wittop Koning, Alkmaar. Niet overge gaan 7 leerlingen. Van de 2e naar de 3e klasse: Nelly Bos. man, Alkmaar; A. G. Degenaar, Alkmaar, A. F. Gimbrere, Alkmaar; J. J. Klant, War- menhuizen; Alida Nieuwenhuysen, Limmen; H. Pos, Alkmaar; C. Stokvis, Hoorn; Nora Walraven, Alkmaar; C. W. Wester, Schagen; Cath. Weyling, Heiloo; Fimke Wiersma, Bergen en K. Wiggers, Alkmaar. Niet over gegaan 4 leerlingen. Van de 3e naar de 4e klasse: Corry Blaau- boer, Alkmaar; Kea Bosman (toeh.), Alk maar; A. H. Emmerling (toeh.), Heiloo; P v d. Esch, Alkmaar; Riets Eyman, Egmond aan Zee; Alida v. Foreest. Heiloo; Ingeborg Heringa, Stompetoren; G. v. Hilten, Alk maar; Didy Kortewcg, Alkmaar; Nancy de Lange, Bergen; Guusje Maschmeyer, Ber gen; Clara Rahder, Alkmaar; Jo Ringers, Alkmaar; N. Sluis, Alkmaar; Eke Talsma, SchermerhornMartha Tillema, Floorn; H. G. Verdonk, Broek op Langendiik; Stien Vo- gelenzang, Egmond Binnen; G. van Wal- beek, Krommenie; Coba Wittop Koning, Alk maar en F. Zeiler, Bergen Niet over gegaan 3 leerlingen. Van de IVe naar de Ve klasse: Lies Arntz, Alkmaar; G. Biemond, Schoorl; G. Colnot, Bergen; Lien Cox. Alkmaar; H v. Dam, Alkmaar; Nelly Dekker, Alkmaar; Johanna Heringa, Schoorl; Lous de Lange, Bergen; A. Plaatsman, Helder; J. Pool, Hoogwoud; J. J. Schellings, Alkmaar; Annie Stroink, Alkmaar; Wilh. Wendelaar, Alk maar. Niet overgegaan 3 leerlingen. Van de Ve naar de Vie klasse: Marie Blom, Greta Galema, J. Th. Mol (B), J. H Voort (B), alien te Alkmaar. Niet overgegaan 5 leerlingen en 2 her- examen. Nadenkende vouwde mijn vriend de cou- rant op. Gewoonlijk interesseerden hem al leen het hoofdartikel en de kunstrubriek, maar vandaag had hij de ,,gemengde be- richten" het allereerst doorgevlogen. „IL zic haar nog voor me," sprak hij voor zich uitstarende. ,,Het was op een avond en tamehjk frischZij zat op een bank bij den oever van de rivier; de bank leek mij vochtig. Dat de kleine pakjes naast haar de oorzaak van haar uitputting waren, waar van haar heele wezer; getuigde, kon ik moeilijk aannemen. Een tamelijk jonge vrouw was zij nog, van late, tragische jeugd, die, hoewei aarzelend, nog niet ster- ven kon. Toch had de tijd een bitteren trek om haar mond gegroefd. Ondauks het late uur, kon ik. onderscheiden, hoe zij een een- voudig maar chic japonnetje droeg en een vdten hoedjeNeen, uit armoede n°od kon het onmogelijk gebcard zijn Met mijn herdershond, dien ik voor jaren uit het gevangeniskamp heu meegebracht, lep ik nog een ei-fje om. Zijn ouderdom viel r.let te loochenen, de witte haartjes bij zijn snuit, evenals zijn typisch,. lucht, wa- rf& oobedri agelijke vpprteekenen daar- van'mdat hij geen kwade bona is en allang niet meer naar liefdes-avonturen dringt, iaat ik hem 's avonds, wanneer slechts sporadisch enkele wandelaars on- zen wcg kruisen, los en zonde ketting loo- pen. Deftig, met zijn staart kwispelend, liep h j ook nu, ongeveer een twintig meter, voor me uit. Hij kwam aan de bank, snuf- felde, bleef staan en legde toen zijn voor- pooten op de zitplaats. Z'in groote, goedige kop, reikte ongeveer tot de hoogte van het gezicht der dame. Zij sloeg haar armen om den nek van het dier, waarvan het haar door den haisband rommeLg-platgedrukt en eruit zag als koren na een onweersbui. Zij begroef haar gezichtje in zijn dikke vel, dat ondanks het wekelijksche bad nimmer pro per mag heeten. In onderbroken zinnen sprak zij tegen het beest; bijna klonk het kinderachtig. ,Ja, ja, jij bent zoet, jij bent een mooi beestje en zeker een lief kameraadje en dat zegt veel, hoor, mijn vriendje een goed kameraad al is het dan maar een hondebeestBen jij ook zoo heelemaal alleen, jij ook?Ben je jij baas kwijt?" Ik was de bank genaderd en getroffen werd ik door den aanblik van d<^ door uit putting gebogen gestalte voor me met de door innerlijke smart verwrongen gelaats- uitdrukking, Schutterig zei ik: „Ik maak u wel mijn excuses", en trok haastig den hond weg, misschien al te haas- tig, zooals een moeder bij wijlen haar kleiirtje bruusk bij een vrouw zonder kinderen van- daan haalt, omdat deze naar aanhalingen hongert. De onbekende richtte zich op; ik scheen haar op de een of andere wijze gekwetst te hebben, misschien omdat ik haar beluisterd had. In een ondeelbaar oogenblik had de hond haar in het gezicht gelikt. Ik trok hem nu haastig-hardhandig bij de lijn mee, alsof ik een galeiboef had weg te geleiden en liep door. Mijn herdershond rukte met alle macht aan mijn arm en wilde niet voort. Ik trachtte hem te overreden: „Je bent te oud om met een onbekend wezentje te gaan flirten. Zou je nu ons bond- genootschap, dat meer dan negen jaren ge- duurd heeft, willen verbreken? Ik meen toch te mogen gelooven, dat je nergens grooter etensbak noch beter rustplaats zoudt kunnen vinden. Veel erbij winnen zou je dus niet; misschien alleen maar wat liefkoozingen Vindt je het aanhalen, dat een vrouw je doet. nu heusch zoo heerlijk, ja, ouwe herdershond, geboren en grootgebracht in een gevangenis- kampement?" Mijn spotten scheen mijn begeleider maar zeer weinig te behagen; hij raakte moe van het trekken en ik van het loopen. Wij waren reeds bij de brug aangeland en ik maakte rechtsomkeerd. Na een half uur kwamen wij weer bij de bewuste bank terug. Niemand zat er. Bij den oever der rivier stond een groep- je menschen. die inmiddels uit elkaar gingen. De belangstelling scheen ten einde. Mijn hond baande zich een weg door het troepje, snuffelde aandachtig den oever af. Met be- nauwde voorgevoelens trad ik op de men-1 schen toe en ondervroeg hen. „Een vrouw heeft zich verdronken." „Heeft men haar niet kunnen redden?" „Neen, om haar hals had ze een leeren taseh vol met kiezelsteenen gebonden. Met de grootste moeite is het den politie-agent ge- lukt, met door onder te duiken, het lichaam naar de oppervlakte te brengen." Ik keek naar de smalle, harde bank; had deze niet veel van een doedkist? Daar lagen nog enkele pakjes, een papieren zak met den naam van een of ander groot magazijn Hier was geen sprake van 'n drama uit materieelen nood. Hier gold het een drama uit verlaten-zijn, uit eenzaamheid, door mijn hond vermoed, door zijn instinct verdwaalde schapen op te sporen, met de scherpzinnig- heid den ouden speurhond eigen, die zelfs den weg naar den dood herkent. En ik, eng, verblind menschenkind, ik had dit instinct teruggedrongen, omdat ik mij ver boven dit honden-verstand verheven achtte. Er is zoo weinig noodig: een klein, lief woord, een vonkje naastenliefde... Aditeloos gaan wij soms aan al die ongelukkige schep- selen voorbij, die nog maar met eene schrede verwijderd staan van den rand van den af- grond. Deze vrouw verloor zichzelf door de zwaar melancholieke stemming van dezen somberen avond; de druk der eenzaamheid werd plotseling haar te machtig: de verlaten bank aan de rivier, de vodhtige liefkoozing van een hond en ten slotte ik, in mijn koel- hartigheidangst voor het leven bekroop haar en Misschien, als ik den hond niet zoo bruusk teruggeroepen had, dat „Was u dat?" vroeg de meneer naast mij, en aangezien hij een reporter was, haalde hij onmiddellijk zijn vulpen voor den dag met de onmiskenbare bedoeling de rubriek: „ge- mengde berichten" wat te verlengen. „Neen," antwoordde ik, „het was mijr. hond". In het leven dezer vrouw is hij de laaste ontmoeting geweest. bioscoopconflict in het Zuiden zijn leden oplegt. Inzonderheid zijn verschillende bioscoophouders ontstemd over het bedrag, dat zij wekelijks als steun voor hun colle- ga's, wier zalen gesloten zijn, moeten op- brengen, welk bedrag naar werd medege- deeld tusschen 15 en 40 gulden per week per lid. De kleine bioscoophouders vinden dit bedrag van 15 per week, in vergelij- king met de bedragen die als maximum van de groote theaters worden verlangd, te hoog. Daar er houders zijn die weigeren de wekelijksche bijdragen te storten heeft de Bond deze als lid geschorst en het verhu- ren van films aan deze exploitanten stop gezet De uitgeslotenen zullen thans bijeen, komen om te beraadslagen. LIJK AANGESPOELD. DEN HAAG, 16 Juli. Gisteren is te Scheveningen aangespoeld het lijk van den heer H. V. G., ambtenaar der provincial Griffie, die Zaterdag j.l. bij het zwemmen is verdronken. PROTEST TEGEN DE POLITIEK VAN MANIU. BOEKARESJ, 16 Juni. Als protest tegen de door minister-president Maniu ge- volgde politiek, die zij nadeelig voor het land achten, hebben de liberale partij en de groep Liu joe van de volkspartij het parlement verlaten. DE NIEUWE DIRECTEUR. PEKING, 16 Juli. Naar het Chin, tele- graafagentschap meldt, zal in de plaats van de Russische ingenieur Jemschaga- now, de vroegere directeur van den Oost- Chineeschen spoorweg, Ostounou, die in 1924 door de Russen van zijn post werd verwijderd, weer tot directeur worden be- noemd. In Charbin is de toestand volkomen r - tig. DE TOESTAND IN CHINA ERNSTIGER? TOKIO, 16 Juli. Het Japansche mi- nisterie van Oorlog heeftb evolen, dat een Japansch regiment onmiddellijk van Dai ren naar Moekden moet vertrekken ter be- scheming van het Japansche spoorwegnet in het Noordelijk gedeelte van Mandsjoe- rije. In opdracht van bet Japansche mi- nisterie van oorlog heeft generaal Taka- nagi zich naar Charbin begeven, om de politieke verhoudingen in Noord Mand sioerije te bestudeeren. DE OVERSTROOMINGEN IN TREBIZONDE. LONDEN, 16 Juli. Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat het aantal personen, dat bij de overstroomingen in de omgeving van Trebizonde om het leven is gekomen, thans reeds 425 bedraagt. Omtrent het lot van 10 dorpen staat nog niets met zekerheid vast, aangezien de reddingscolonnes nog niet in de gelegen- heid waren, deze dorpen te bereiken. Men vreest, dat zij geheel onder water staan en dat zoowel menschen als dieren ver dronken zijn. AFKONDIGING VAN HET KELLOGG- PACTOP 24 JULI A.S. WASHINGTON, 16 Juli. President Hoover heeft bepaald, dat het verdrag tot algemeene uitbanning van den oorlog, het Gedenkboek der Nederl F olklore-Schouw. Ter herinnering aan de Nederl. Folklore- Schouw, die gehouden wordt van 20 Juli tot 5 Augustus e k. te Tilburg, zal een be- iangrijk boekwerk worden mtgegeven van groote beteekenis voor Noord-Brabant Het is een gedenkboek der Nederl. Fo k ore-Schouw met geschiedkundig- rolkloristisch overzicht van alle Noord- brabantsche gemeenten. Het wordt voor- aigegaan door een hoogst belangrijk voor- woord van Pr. Dr. Jac. van Gmneken. Het boekwerk zal omvaiten 500 A 600 bladzij- den en worden gebonden in een fraaiea zwartlinnen band met goud gestempeld, naar een ontwerp van den bekenden kun- stenaar 1van der Laars. De medevverking is toegezegd van voor. aanstaande orabanders. De in: oud zal omvatten: Een uitvoerige beschrijving der geschle- dems van de provincie Noord-Brabant en Non?Reek beschrijvingen van alle Noord-Brabantsche gemeenten, de daar nog yoorkomende gebruiken en gewoonten op toIkIoiegebied. de daarmee in betrekklng staande gebruiksvcorwerpen, opgaven der middelen van yerkeer, de volksfeesten, glide- en schuttersfeesten, kermissen etc. Bovendien opgavfci. van natuur-historische en geschiedkundige plaatsen, van zaken, gebouwen en monumenten van groote be teekenis, van het tegenwoordig economisch leven, van de voornaamste bronnen van mjverheid, etc. etc. aan1Lb°HkWipj ZAl op/Tedra^er worden aan den HoogEd. Gestr. Heer Mr. Dr. A. B U. M. y. Rijckevorssel, Commissaris der Komngin in Noord-Brabant. De verkoopsprijs van dit kostbare werk" zal zoo laag worden gesteld dat het door gemeente-besturen en andere gemeente-in- stellingen, voor schofen, bibliotheken, lees- zalen en vereenigingen, maar bovendien door vele particulieren zal worden gekocht, waartoe een groote oplage wordt gedrukt. De verzorging van het boekwerk is op- gedragen aan de Uitgevers-Compagnie „De Branding De Bilt, uitgever van het alge meen tijdschrift voor Floklore en Dialect Eigen Vclk'. In het Folklore-Museum en op de Oud- heidkundige Tentoonstelling die tijdens de Floklore-Schouw te Tilburg wordt gehou den, wordt aan bezoekers de gelegenheid geboden zich bij inteekening exemplaar te verzekeren. van een (Qntvan^cn per draadlooze telefoon). t i Beter dan kinine slikken Is het muggen dood te tr'kken. Gedeeltelijk gecorrigeerd.) DE KABINETSCRISIS. DEN HAAG, 16 Juni. Wij vernemen, dat eerstdaags tengevolge van de 15 Juli door den kabinetsformateur Ruys de Bee- renbrouck aan de A.R., C.H. en R.K. ka- merfracties gedane mededeelingen, verga- deringen dier kamerfracties worden gehou den. HET BIOSCOOPCONFLICT IN HET ZUIDEN. ROOZENDAAL, 16 Juli. Naar de „Grondwet" uit betrokken kring verneemt, gaan verschillende bioscoophouders inzon derheid exploitanten van kleine bioscopen, niet accoord met de maatregelen welke de biQScoopJjoadL tenggy^lge yan het heieade STAATSLEENINGEN. 5 1919 BANK-INSTELLINGEN. Handel Mpij Cert. v. 1000 i> Resc. Kol. Bank Ned. Ind. Handelsbank Franscbe Banken (3) 1NDUSTR. OND. B1NNENL. v. Berkels Patent Calv6 Delft Cert t Centrale Suiker Holl. Kunstzijde Margarine Unie Maekubee Nederl. Kunstzijde Philips Gloeilampen Gem. Bezit INDUSTR. AAND. BUITENL. Am. Smelting Anaconda Bethleb, Steel Steel comm. Zweedsche Lucifers CULTUUR MAATSCH. Java Cult'uur I Cult. Vorstenl. Dito actions Poerworedjo MIJNBOUW. Boeton Redjang Lebong PETROLEUM. Dordtsche Petr. Kon. Petr Perlak RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Serbadjadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. Holl. Amerika lljn h Gem. Eig. Scbeepvaart Unie Kon. Ned. Stoomboot Niev Goudriaan TABAKKEN. Oostkust Oude Deli Senembab Deli Batavia AMER. SPOORWEGEN. Erie Milwaukee Southern Rails Union Pacific Wabash 'Exdividend. fExclaim. 803/, 35% 154% 205 71% PROLONGATIE vorige koers V orige Koers 1009/16 172% 172</s 233% 162 554 288% 2206/s 71V, 164* 482% 124% 339'/, 8751/, 103 229} 118%, 201% 378 650% 397 154% 135 77% 288'/, 156i 370% 388 207% 267 180 336'/, 203'/, lO'/le 63 59 204% 92'/, 100 144 387 428s/8 411% Koers van heden te "P! ■M plm. pl.m. pl.m. pl.m. 1.30 1.45 2.- 2.15 173 172% 172% 560-2 560-1 285'/, 284% 221 219% 219 481% 484% 482 480'/,-1 335-6 875-6 875 871-4 866-73 107 211 198 3,0 660 660-2 659-61 660 403 136 282 280-5 275-33 364 388-9 00 Oj CO 264 264'/, 179 176% 205 10.%, 9%, 63 59 143 141 141 /a 386 386 425 410 408-9'/, 83 38%, 38% 33-%, (Belga) Londen Berlijn Parijs Brusse) Bazel Ween en p. Sch. Kopenhagen Stockholm t v Oslo NIET OFFICIEEL. New-York 100 WISSELKOERSEN AMSTERDAM. Vorige koers 12.0713/,. 59.33 /U 9.75 34.61 47.90 35.05 66.32'/, 66.75 66.32% 4'/, pCt. heden 4} pC'. t JJ. .1J JL J JL L IJL1 2.491/is 13.03 Koers op heden 3 cur 12.071%, 59.33'/, 9.75% 34.61 47.90 35.071/, 66.35 66.77% 66.37% 2.4911/,.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 8