(Ikwisfk Eonrant. V Brleven nit Berltin. De broonlaveelen. FEUII.LETON. C.O.COSROZErN ZErErP MET F1E-T AMKE-R D^BBELM^NN ER IS VERSCH1L TUSSCHEN ADVERTEEREN EN ADVERTEEREN. VERTEEREN A ADVERTEERT IN DE ALKMAARSGHE COURART. No. 166 1929 Hiitad een en dertigste Jaargang. Woensdag tH Juli. Rsedio-hDekje Dond.erd.ag 18 Juli. Huizen, 1875 M. 10.-10.15 Morgenwi)- ding. 12.154.Concert door het A. V R. 6,-fcwintet. 2.-2.30 Lezing door E. J. Lud- ding over: Rozencultuur. 2.30—4.— Aan" sluing van het City-Theater te Den Haag. 45 Ziekenuurtje. 5— 5.30 Sportpraatje door H. Hollander. 6.01-7.15 Concert door het Omroeporlcest. Lea Zweers, zang. 7_15 7 45 Lezing door W. Tolsma over: Be- «icherming van onze inlandsche zangvogels g 01—8.15 Gramofoonmuziek. 8.15 Kurhaus te Scheveningen. Concert door de Kon. Mil. Kapel. Na afloop persberichten. Daarna 1LDansmuziek. 12.Sluiting. Hilversum, 1070 M. (Voor 6 uur 298 M.) (Uitsluitend N. C. R. V.) 11.-11.30 Korte ziekendienst. 12.30—1.45 Solistenconcert. 5—6.30 Solistenconcert. 6.30—7.— Decla- maties. 7.—8.30 Concert. Kinderkoor met pianobegeleiding. 8.309.Lezing over. Javaansch gezinsleven. 9.Concert. Sons- ten. Daarna persberichten. Daventry, 1554 M. 10.35 Kerkdienst. 11.Oo Lezing. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Sen- siclekwartet. 1.20 Orgelconcert. 3.20 Vesper in de Westminster Abbey. 4.05 Lezing. 4.20 Piano- en celloconcert. 4.50 Dansmuziek. 5 35 Kinderuurlje. 6.20 Muziek. 6.35 'Nieuwsberichten. 6.50 Berichten. 7.05 Oude clave-cimbel muziek. 7.20 Lezing. 7.45 Le zing. 8.05 Kamermuziek. Brosa strijkkwar- tet. L. Mackinson, piano. L. Goossens, hobo 9 20 Nieuwsberichten. 9.35 Lezing. 9.50 Nieuwsberichten. 9.55 „Balletmuziek uit de vorige eeuw, van het Alhambra. Orkest onder leiding van M. Jacobi. 10e.55—12.20 Dans muziek. Parijs „Radio-Paris"1725 M. 12.50— 2.10 Gramofoonmuziek. 4.05 Gramofoonmu ziek. 4.35 Kinderhalfuurtje. 6.55 Gramo foonmuziek. 8.2511.10 Concert. Strijk- kwartet. Mile. Faroche, zang. Langenberg, 473 M. 7.20[Gramofoonmu ziek. 7.50 Orkestconcert. 10.35 en 12.20 Gramofoonmuziek 1.20 Orkestconcert. 5_5o Orkestconcert. 6.20 Pianoconcert. 8.20 ,,Er- gens in West-Duitschland. 9.05 Concert. We- rag-orkest. Moderne dansen. Zeesen, 1635 M. 6.10—11.05 Berichten en 'lezingen. 12.20—1.15 Gramofoonmuziek. 1 15—5.20 Berichten en lezingen. 5.20—6.20 Concert. 6.20—8.15 Berichten en lezingen. 8 20 Uitzending uit het Berlijnsche leven. 9 20 Concert. Bariton, viool en piano. Daar na- Persberichten en dansmuziek. Als Inter mezzo: Uitzending vanaf het vliegveld Tem- pelhof. Hamburg, 372 M. 4.35 Voordracht en con cert. Orkest. 5.20 Orkestconcert. 6.20 Con cert. 8.20 Orkestconcert. 9.50 Over den Oceaan. Groeten aan het s.s. Bremen. Con- certd oor de scheepskapel. Brussel, 512 M. 5.20—6.20 Trioconcert 6 50 Gramofoonmuziek. 8.35 Orkestconcert. 9.20—10.35 Concert in het Kurhaus van Ostende. Orkest onder leiding van T. Sutter. Berlijn, 6 Juli. Voor Duitschland, voor Berlijn in het bij zonder, i^ eihdelijk de komkommertijd aange- broken. De „Season" is ten einde, het „sei- zoen" is nog niet begonnen. Rijkskanselier en 'Rijksminister van Buitenlandsche Zaken zijn met verlof vertrokken. De tallooze Duitsche parlementen zullen spoedig volgen. Zeker een millioen Duitschers heeft de vele Berlijn sche stations en de vacantietreinen bestormd. Wie geen geld, geen lust, geen tijd heeft om weg te reizen, zit op zijn balcon (vrijwel geen enkel gezin is hier zonder dien onvermijdelij- ken uitwas), begiet z'n bloemetjes, begiuurt in kranten en tijtaschriften de foto's van ba- dende of bergstijgende stadgenooten en tracht zich in te beelden, dat hij met hen buiten is En nu dient er al dadelijk op gewezen te worden, dat u zich het lot van deze thuisblij- vers niet al te somber moet voorstellen. Ik heb zelf herhaaldelijk mijn vacantie in de wintermaanden genomen, omdat het, als men in Berlijn woont, nauwelijks noodig is, in den zomer met vacantie te gaan. Men doet het hier veelal, nu: omdat men Duitscher is: ;n omdat het er zoo bij hoort Om de kennis- •>en te ergeren met een prentbriefkaart uit Moorwegen, Barcelona, Monte Carlo, Flo fence of Cairo. De Duitscher reist graag, en de ten deele nog altijd ietwat stroeve stem ming, die in sommige andere landen jegens Duitschland gebleven is, weerhoudt hem niet. Het liefst trekt hij naar „das Land seiner Sehnsucht" Italie. Maar ook de zee en het Tooggebergte hebben zijn oprechte liefde. En dan natuurlijk: de kinderen! Kinderen willen aan het strand zijn; en voor hen is het „Wel- lenbad" in het Berlijnsche Lunapark, waar machinaal zeebranding getooverd wordt (en werkelijk aneraardigst) niet de gewenschte imitatie. Trouwens, dat „Wellenbad" is niet voor kinderen bedoeld en eerder een attractie voor de volwassenen, die er je reinste flirt- centrale van gemaakt hebben. Maar overigens! Neen: het is niet noodig, als Berlijner met zomervacantie te gaan. Wie als Nederlander in deze dagen naar de Duitsche Rijkshoofdstad komt (en ik hLb vast- gesteld, dat het alweer duizenden zijn!) zal mij moeten toegeven, dat we hier in een El dorado leven. In de eerste plaats al dadelijk: er zijn hier natuurlijk arme, zeer arme volks- wijken. Maar in het algemeen is Berlijn een stad van licht, van zon en vooral van groen Men behoeft nauwelijks een kwartier te tram- men of zelfs in vele gevallen te voet te gaan om een heerlijk park te vinden, meestal met een of meer natuurlijke meertjes er in, waai men 's zomers verrukkelijk in den schaduw kan zitten, en waar van het lawaai der wereldstad weinig meer te hooren is. En wanneer men het er voor over heeft, even ver- der te gaan, dan brengen treinen, trams, auto's en ommibussen den wereldstedeling binnen het halve uur naar omstreken, die in Europa vrijwel nergens zooveel schoons te bieden hebben. Dat hoeft niet veel te kosten. Berlijn is omringd met groote meren, die door prachtig, met bosschen bedekt heuvel- land omgeven zijn en heerlijke vergezichten bieden. Hier en daar zijn ook strandstrooken, waar de stad badgelegenheden ingericht heeft. Zoo kan men op warme dagen aan het Wannsee-strand vaak 300.000 en meer. ba- denden vinden; een beeld, dat men gezien moet hebben om er zich een juiste voorstel- ling van te maken! Men kent hier niet anders dan familiebaden. Maar zoo ongegeneerd en toch decent, als het hier toegaat! Dat is toch wel iets eenigs in Europa. Het resultaat intusschen is verheugend. Wie zich de moeite geeft, een motorbootje of een zeilscheepje te huren en een dagje op het water door te brengen, zal over het beeld, dat hem geboden wordt, eerlijk versteld staan. Niet alleen over de overtalrijke scheepjes, vanaf de heerlijkste motorjachten, die een kwart ton en meer gekost hebben en die door hun schatrijke eigenaar met uitgezochte weel- de ingericht zijn, tot de kleinste peddebootjes, waarin een bruingebrand meisjesstudente in zelfgekozen eenzaamheid, al lezend en philo- sofeerend, op de golfjes lig te dobberen. Maar ook wel degelijk over de prachtige generatie van kerngezonde menschen, die hier opgroeit. Het nieuwe Duitschland produceert geen kale knikkers, bierbuikjes en uitgezakte huis- sloofjes meer. Een ander type heeft burger recht verkregen. Slank, lenig, bruin en stra- lend van sportieve gezondheid zijn deze jonge Duitschers. En nu begrijpt men, waarom zij op de Olympiade de tweede plaats onder alle naties ter wereld hebben kunnen bereiken! Berlijn in lente en zomer is een ideale stad Men behoeft ze niet te ontvluchten. En wie niet van de natuur houdt, kan zich altijd nog met andere zaken bezighouden. Voor de zo- mermaanden schijnt men hier namelijk din- gen bewaard te hebben, die van een geheel ander karakter zijn, vrijwel het omgekeerde van gezonde ontspanning in de buitenlucht, maar die nu eenmaal vermeld moeten worden, omdat ze niet minder dan sport en lichaams- oefening de belangstelling van honderddui- zenden hebben! Ik bedoel de groote processen, waaraan in Duitschland, in Berlijn in het bijzonder, helaas nimmer gebrek is. Hoe noodig het is, de jeugd op te voeden in natuurlijkheid en hygiene, blijkt al te 'dras tisdh uit de omstandigheid, dat nog altijd duizenden jonge mannen en vrouwen, ja zelfs kinderen, den rechten weg niet weten te vin den, opgroeiend1 in gezinnen, die nog heden den funesten invloed van den grooten oorlog ondervinden, stuurloos blijken en ten slotte in misdaad eindigen. Naar mijn bescheiden meening werkt een deel der Duitsche pers er toe mede, deze hooge hartstochten telkens weer aan te wak- keren. De afgeloooen weken hebben tal van processen tegen jeugdige misdadigers vooral dat tegen den 18-jarigen Manasse Friedlaender, die zijn jongeren broer en diens vriend neerschoot de kranten zooveel stof bezorgd, dat men zich afvraagt of de be- roemde en ook onmisbare vrijheid van druk- pers in een land, dat nog een herstel-proces doormaakt als Duitschland, wel steeds ge- (The crinkled Crown.) Geautoriseerde vertaling uit het Engelsch van William le Queux. door Mej. E. H. 42 Met een handige wending kwamen ze dichf genoeg bij den langen slanken man, wiens identiteit Easterbee meende ontdekt te heb ben. Hij sprak vloeiend Fransch tot den heer, dien hij bij zich had; maar toch met een be- slist Engelsch accent. Hij droeg een knevel en een puntbaard, zeker met de bedoeling, om voor een Franschman door 'te gaan, wat hem dan ook gelukt zou zijn, als zijn tongval hem niet verraden had. Na een tijdje liepen de heeren verder door en Easterbee vroeg nadrukkelijk: Pennington gaf toe, dat de stem zeker op fie van Forbes leek, maar hij scheen zoo totaal hervormd in ieder ander opzicht, behai- re dan zijn lengte en zijn slankheid, dat hij nog altijd moeilijk kon aannemen, hoe het de- zelfde man zou wezen. „En ik ben er zekerder van dan ooit, nu ik jiem nog eens van dichterbij bekeken heb", zei Easterbee, overtuigd. „Ik heb he mdien avond in „De Motten" bijzonder goed opgenomen ik denk, dat mijn waarnemingsvermogen ver- icherpt was door het bewm«tzijn, dat er on ieil in de lucht zat en d daarmee uit- mov bebben. Ik zie dnideiiik het oude gelaat door de vermomming heen, hoe knap d^e nu ook aangebracht moge wezen." Pennington begon nu te gelooven, dat zijn vriend wel gelijk kon hebben. Er waren en- kele dingen, waarin Easterbee uitmuntte en dat ontdekken van vermommingen hoorde ook daartoe. „En ben je er genoegzaam van overtuigd. om daarop door te gaan?'' vroeg hij, toen ze teruggekeerd waren aan hun tafeltje. „Zeker", luidde het antwoord: „Het is te laat op den avond, om nu nog iets te be- ginnen, maar morgenochtend vroeg ga ik naar mijn o^iden vriend Bujet van de Surete en als de schurk zich nu maar niet vannacht uit de voeten maakt, dan zullen wij hem ach- terhalen. eer hij nog eenige uren oude- is". Ondanks zijn vertrouwen in Easterbee kwam Pennington toch telkens weer op het idee terug, dat ze wel op het verkeerde spoor konden zijn. „Dunville dat weet ik heeft het op- gegeven als een hopeloos geval", merkte hij op; „maar het bevel tot in hechtenisneming is nog niet ingetrokken en de Frar.sche poli tic moet op hem letten, zoodat hij zonder bezwaar aan Engeland uitgeleverd zou worden. Maar. als wij den verkeerde pakten zou dit al heel noodlottig wezen voor ons!" Easterbee lachte vol vertrouwen. „Laat dat maar aan mij ovej, man, dat is mijn verantwoording! Ik geloof. beste George, dat je een belangrijk iets vergeten hebt: Dunville heeft zijn vingerafdrukken die hij in Elswick bemachtigde, toen hij nog niet wist, wie de man was. En vinjzerafdruklen handhaafd mag worden. De verslaggevers vechten in zulke gevallen (en worden vaak zelfs handgemeen!) om zich de beste plaatsen bij zulke processen te ver zekeren. In de gerechtszaal wordt gekiekt en geteekend; heele bladzijden worden aan kin deren gewijd, die in moreel opzicht domme dingen gedaan hebben of die al te lichtvaar- dig met een gestolen revolver omgegaan zijn zijn. Zulke kinderen, aan wie meer aandacht besteed wordt dan aan beroemde geleerden, die een Nobelprijs verdiend "hebben, moeten zich wel als „nationale helden" gaan gevoe- len. En anderen worden geprikkeld, hun voor. beeld te volgen! De neiging in Duitschland, om voor mis dadigers steeds meer verontschuldigingen te vinden, om proletaries zwaarder te straffen dan adellijke zoontjes, en om steeds meer waarde te hechten aan het oordeel van ziel- kundige raadslieden der rechters, is even- eens niet onbedenkelijk en lokt met den dag meer protest uit. Ook hier hebben we met een uitwas van de revolutie te doen. Voor den oorlog was de Duitsche rechter als uiterst streng en het gevangeniswezen als reactinair eri achterlijk bekend. Nu wil men', ten deele uit politieke overwegingen, in het" andere uiterste vervallen en munt uit door wat we hier „Humanitatsdusel" noemen. Terwijl men bij een deel ,der rechters neigingen opmerkt om politiek met rechtspraak te verwarren en „politieke tegenstanders" de macht van de toga dubbel te doen gevoelen ten einde hem op ander terrein bij voorbaat murw te maken. Er is nog altijd ..something rotten in the State of Germany"! We willen het, ter wille van zomer, sport en zonneschijn, voorloopig liever vergeten. De herfst zal nog conflicten in overvloed brengen ROLAND. StacSsnieuws KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. Gisteravond vergaderde de K. v. K. en F ten Stadhuize te Alkmaar onder voorzitter: schap van den heer S. W. Arntz. Afwezig de heeren Blaauboer, Moens en Kolster, de laatste twee met kennisgeving. Bij de opening zeide de voorzitter,- dat hij diende recht te zetten een in de vorige Verga- dering door hem uitgesproken bewering ten aanzien van het handeldrijven door de poste- rijen te Beemster. Spr. had toen op grond van ontvangen inlichtingen gezegd, dat het hoofd der posterijen aldaar met behulp van de brievenbestellers handel dreef, tot schad: van den plaatselijken middenstand. Spr. had nu nadere mededeelingen ontvangen, die hem duidelijk maakten, dat hij niet had moeten spreken van het hoofd der posterijen, maar van het hoofd van een poststation onder Beemster. Die man drijft n.l. met toestem- CEMT NEEM ZOO'N HEER LIJK STUKZEEP MEDE ALS U OP REIS GAAT. OP GOEDE ZEEP5TAAT: liegen niet. zooals je weet. En als ze niet de- zelfde zijn, als van dien vreemden kennis van ons, met dat Engelsch acent, dan ben ik be- reid, zelve naar de gevangenis te gaan." Ze verlieten Benoits gelegenheid, eer de voorstilling nog afgeloopen was, maar na die twee opwindende ervaringen: de ontmo*- ting met Pauline en het herkennen van For bes. hadden zij geen gedachten meer voor iets anders over. De eenige vrees van Eas'eibee was dat Forbes hun soms mocht ontgaan door een plotselinge vlucht. Hij zou. hen zeker wei herkend hebben en hierdoor kon hij veront- rust zijn. Anderzijds hadden zij zoo doodge- woon gedaan, dat hij, hoogstwaarschijnlijk. niet vermoed had, hoe zijn meesterlijke ver momming toch ontdekt was. Easterbee had graag onderzoek gedaan naar den man onder de bedienden, maar hij durfde dit niet wagen. Toen hij weer in het hotel was, schreef hij een langen brief aan Dunvulle van Scotland Yard, waarin hij dien meedeelde, dat hij ze ker was, hoe hij Forbes had ontdekt en dat hij nu den volgenden morgen naar monsieu Bujet van de Surete ging. Nadat hij dien had opgezocht, zou hij de zaak in handen laten van de politie, van de respectievelijke landen Hij wist, dat de ont- vangst van dezen brief krachtdadig zou prik- kelen de activiteit van den toch al zoo ac- tieven super-indendant. Easterbee ging zijn vriend Bujet opzoeken, een man van middelbaren leeftijd, en een van de ..licbten" van de Suret6, die wel zeer e«- GOED ADVERTEEREN GEEFT IvEN ZEKER WINST ALS GELD DAT U NAAR DE SPAARBANK GOED ADVERTEEREN GEEFT EVEN ZEKER VIJFTIG PROGENT WINST EN MEER. ming van den minister handel en de bestellers mogen daarbij behulpzaam zijn. Hierna werden de notulen van de vergade ring van 8 Mei 1.1. vastgesteld. Ingekomen stukken. a. Schrijven van het Nationaal Congres voor Handelsonderwijs te Amsterdam te hou- den van 2—6 September 1929. Als afgevaar- digden zullen worden opgegeven de voorzit ter der Handelsonderwijscommissie en het Bureau der Kamer. b. Schrijven van de ii.ternationale ten toonstelling te Luik 1930, met verzoek de be- langhebbenden in het district der Kamer op deze tentoonstelling opmerkzaam te maken. Voor kennisgeving aangenomen. c. Idem van de wereldtentoonstelling te Antwerpen 1930. Als voren. Belasting betalen op de postkantoren. d. Afschrift van een adres van de Kamer van Koophandel te Hoorn, wericht aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, inzake het belasting-betalen op de postkantoren. Uitvoerig is daarin als de meening der Ka mer uiteengezet, dat de belastingbetaler hui- verig zal zijn om aan een postkantoor zijn be lasting te voldoen, uit vrees voor nieuwsgie- righeid van de zijde van het publiek. Adressante verklaart zich tegen opheffing van kleine ontvangerskantoren en van de zittingsdagen ten plattelande, omdat dan d-1 gelegenheid voor aanraking met den ontvan- ger zooveel geringer wordt, terwijl die juist noodig is ten gevolge van de! invoering van tal van nieuwe wetten: wegenwet, rijwielbe- lastingwet, tabakswet e.a., en ook voorts ten behoeve van de groentenzouterijen, de slagers en handelaren in gedistilleerd voor het beko- men van de voor hun bedrijf noodige docu- menten. Ook omdat de gelegenheid tot beko- men van allerlei inlichtingen voor het platte- land zou komen te ontbreken als de bedoelde opheffing feit wordt, meent de Kamer te Hoorn zich daartegen te moeten verklaren. De heer Wagenaar onlkende, dat op de betaaldagen veel contact zou ontstaan tusschen ontvanger en belastingplichtige, het is daar veel te druk voor. Ook de juistheid van het argument dat op de betaaldagen het publiek minder goed zou kunnen zien hoeveel ir-en betaalt, ontkende spr., het is andersom De betaling kan z.i. best op de postkantoren geschieden met opheffing van de zitdagen. als maar niet de belastingkantoren ten platte lande verdwijnen, zooals b.v. dat te Nieuwe Niedorp. Besloten werd af te wachten wat de com- missie voor de verordeningen zal zeggen naar aanleiding van het in de vorige vergade- ring over deze kwestie aan haar gerenvoyeer- de adres. Keuring autobussen. e. Dito gericht aan het college van Ge- deputeerde Staten van Noord-Holland, inzake de keuring van autobussen. Na eenige algemeene opmerkingen spreekt adressante als hare meening uit: le. dat de keuring, die noodzakelijk is in verband met de veiligheid van het publiek, in de eerste plaats moet gelden het chassis en wat daarmede verband houdt en dat de aesthetische eischen, te stellen aan de caros- serie, pas in de tweede plaats komen; 2e. dat aan bepaalde merken van chassis recht van voorkeuring moet worden gegeven, waardoor meer zekerheid zal bestaan, ten aanzien van de vraag, of een nieuwe wagen zal worden goedgekeurd; 3e. dat een mniforme regeling moet worden getroffen voor het geheele land, opdat de on- dernemers weten, aan welke eischen ze heb ben te voldoen; 4e. dat het door den keurmeester uit te bren gen rapport voor „gezien" moet worden ge teekend door den betrokken ondernemer; vreesd en gehaat werd door de duisterlingen van Parijs; en hij sprak alles af met hem Twee dagen later keerden de jonge man nen naar Londen terug en even daarna werd de man met het litteeken naar Engeland over- gevoerd, om daar terecht te staan voor den moordaanslag op Pennington. Bijzonderheden van de gevangenneming werden Easterbee verschaft, in een langen brief van monsieur Bujet. De man had al eenigen tijd in de stad verbleven en openlijk rondgeloopen onder de oogen van de politie, vertrouwdende op de onherkenbaar van zijn veranderde verschijning. Hij werd gesnapt in een pension, in een gewone buurt van de stad, zich heftig verzettend tegen het arrest en met kracht betuigend, dat hij een geboren Franschman was. Toen hij herinnerd werd aan zijn Engelsch accent, waar zijn ijdelheid zich hem niet van bewust deed zijn, ver- klaarde hij dit uit het feit, dat zijn moeder een Engelsche was en dat hij beide talen even gemakkelijk kon spreken. Toen een verge- lijking van de vingerafdrukken bewees, dat hij dezelfde was, die ingebroken had op Rid- gemount Close, en die herkend was als Forbes door Pennington, eer die geraakt werd, begreep hij, dat hij er nu toch bij was, en onmiddellijk veranderde hij van houding. Hij had, natuurlijk, dien avond bij Benoit, de beide jonge mannen herkend; maar hij had het er voor gehouden, dat hij ze voldoende van de wijs had gebracht. Maar nu wist hij, dat hij zich daarin toch vergist had; dat het Easterbee's scherpe oogen waren, die door de ri veripomminff hadden heengezien, 5e. dat,het wenschelijk is, dat voor het ge- bied der Kamer een keurmeester wordt aan- gesteld, die zoo mogelijk de wagens in de ge- meente, waar de ondernemer woonachtig is, aan een keuring onderwerpt; 6e. dat daarnaast een commissie van des- kundigen moet worden benoemd, ter behande- ling van geschillen, eventueel tusschen den ondernemer en den keurmeester ontstaan; 7e. dat de keurmeester geen geldelijk be' lang moet hebben bij herkeuringen, terwij! daarnaast onder de oogen moet worden ge zien de mogelijkheid, dat een regeling wordl getroffen, ten aanzien van een te heffen om- slag van keuringskosten. Voor kennisgeving aangenomen. De letters N. H. in het kaasmerk. f. Dito met verzoek adhaesie te willen be- tuigen aan een door haar verzonden adre? aan den minister van binnenlandsche zaken en landbouw, betreffende de letter's N. H. in het kaasmerk, die zij in grooter type verzoekt aan te brengen, waardoor het mogelijk zal zijn, dat de Noordhollandsche kaas die plaats op de wereldmarkt inneemt, waarop zij om haar kwaliteit recht heeft. De heer Grondsma kon zich in het al gemeen met het adres vereenigen, al zou hij niet alles onderschrijven. Het gaat niet aan b.v. om te zeggen waarom onze kaas de laat ste twee jaren duurder is dan andere 40 plus, ze is ook wel eens goedkooper geweest. Vast staat dat ze anders smaakt dan de kaas uit Z.-Holland, Friesland of Zwitserland. Mis- schien is een apart merk wel goed, opdat men weet welke kaas men koopt, maar er zijn ook wel handelaren die er niet om geven. De heer Nobel stelde vast, dat de strijd over het kaasmerk is geeindigd, het blijft zoo als het was. Spr. vond het niet tactisch om den strijd nu weer te heropenen. Na nog eenige bespreking werd het stuk voor kennisgeving aangenomen. g. Vlugschrift van het „Comite Handels onderwijs voor Winkelbedienden" te Amster dam, omtrent het handelsonderwijs aan win kelbedienden. De heer D e R a a t vond handelsonderwijs ook voor winkelbedienden zeer aanbevelens- waard, maar geloofde niet dat men direct zou moeten overgaan tot het instellen van dagcur- sussen, zooals het vlugschriftje wilde. Voor loopig zal men nog wel kunnen volstaan met avond-onderwijs. Als men dat hier zou kun nen krijgen, zou spr. dat toejuichen in het be lang van het personeel, dat nu b.v. nog lang niet altijd goed Nederlandsch kan schrijven en niet steeds goed met het publiek kan om- gaan. Spr. stelde voor, de kwestie in onder zoek te geven bij de handelsonderwijs-com- missie. Aldus werd besloten. h. Afdruk van een adres van de Kamers van Koophandel te Amsterdam en Rotterdam gericht aan de Eerste Kamer der Staten- Generaal, inzake het ontwerp van wet tot goedkeuring van het slotprotocol tusschen Nederland en Duitschland over samenvoe® ging van de douanebehandeling aan de"gren; in het scheepvaartverkeer op de-n Rijn. De adresseerende Kamers verzoeken goedkeuring van het wetsontwerp. Voor kennisgeving aangenomen. Spoorlijn Noordholland—Friesland. i. Afschrift van een adres der K. v. K. te Leeuwarden aan den minister van waterstaat. inzake het spoorwegyerkeer over den nieuwen afsl'uitdam. Waar de voltooii'ng van den afsluitdijk, onvoorziene omstandigheden voorbehouden in 1933, mogelijk reeds in 1932, blijkens mededeeling van Ir. Bongaerts, te verwachten is, meent de adresseerende Kamer er op te mogen aandringen de voorbereidingen van den spoorwegaanleg op den afsluitdijk met Hij vervloekte den kapitein en sprak gewel- dige bedreigingen uit van wraak, die hij op hem zou nemen, als hij weer op vrije voeten was. Volgens het verslag van Bujet had hij geen hoogen dunk van Penningtons bekwaamheid en had hij van dezen gesprok#n, mot onbe- grensde minachting Had hij enkel met h£m te doen gehad, dan zou hij nu nog vrij door de straten van Parijs loopen: Pennington was niet in staat, om iemand tot den onder- gang te brengen. Mtar over Easterbee goot hij de fiolen van zijn toorn uit. Beide jonge vrouwtjes waren dol geluk- kig, dat ze h^ar echtgenooten weerzagen en evenzeer blij, dat Forbes gesnapt was. Eas terbee bracht haar geen van beiden op de hoogte van dit deel van den brief van Bujet. dat handelde over de bedreigingen van den gevangene aan zijn adres, erf van zijn ver- achtelijk spreken over Pennington. Mrs. Kearns zou gelachen hebben over die bedreigingen, maar Doris, die eerder van streek was, zou er over getobt hebben. Arme Doris, zij was wel de allerlaatste, die zoo'n avontuurlijken man van het type van Easterbee had moeten trouwen! En, om nu tot Pauline terug te keeren: ge heel onwetend van het drama, dat om haar heen voorviel, zich enkel bewust van de laagheid, die Lenoir tegenover haar begaar had, was zij een en al verontwaardiging ovei den man, dien zij als haar vriend beschouwC had. (Wordt vervolgd). rrt X' „Nu?" BRENGT. DE SPAARBANK GEEFT HOOG- STENS VIER OF VIJF PROCENT

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 5