I Onze Kolonien. Pluimveeteelt BannenMand spoed te doen behandelen, omdat het der Ka mer bekend is, dat het opmaken van deze plannen zeer veel tijd in beslag schijnt te nemen. De weg voor het rijverkeer over dsn afsluitdijk zal gereed zijn zoodra de dijk klaar is, maar het is voor de provincie Frieslan.1 van het hoogste belang, dat dan ook het spoorwegverkeer over den dijk direct in wer king zal kunnen treden. Met cijfers toont de Kamer te Leeuwarden aan, dat de spoorlijn over den afsluitdijk den weg van Noord- en Zuidholland naar Fries land met een groot aantal kilometers zal be korten. De heer Nobel achtte-den spoorweg van zeer groot belang, zoowel voor N.-Holland •is voor Friesland, en zou samenwerking in Jezen zeer toeiuichen. Devoorzitter was het hiermee eens en stelde voor, met het oog op het belang van den handel bij deze zaak, om een adres aan den minister te sturen met verzoek het zoo spoedig mogelijk aanleggen van den spoor weg te willen bevorderen. Aldus werd besloten. Sluiting van bruggen op Zondag. j. Schrijven van de Condensed Milk Co. of Holland te Alkmaar, betreffende het slui ten vd'n de bruggen in het N.-H. Kanaal op Zondag. Adressante deelt mede, dat zij van dien maatregel veel hinder ondervindt, daar de melkbooten, welke van den Helder en van Amsterdam komen, des Zondags voor 4 aan de fabriek moeten zijn en die booten niet terug kunnen voor middernacht. De betreffende schippers hebben reeds verschillende malen de aandacht hierop gevestigd en geprobeerd voor de melkbooten, die een zoo bederfelijk artikel vervoSren, een uitzondering te krij gen, doch steeds met negatief resultaat. Namens enkele schippers wijst adressant ev jp, dat op Pinksterzondag de vlotbruggen vel geopend werden voor de E.S.O.N. A.-boo ren en gedurende den winter eveneens voor de /rachtbooten van de Holland-Friesland Lijn De heer Nobel meende,"dat wel is na te gaan wanneer de melkbooten moeten passee- ren en zou willen verzoeken de brug tegen lien tijd open te stellen. Goedgevonden. Belasting betalen op postkantoren. Stemmen uit de pradifk. k. Afschrift van een adres gezonden aan diverse gemeentebesturen door eeuige bur- gemeesters en ontvangers der directe belas tingen, inzake het belastingbetalen op de postkantoren. Na uitvoerige documentatie verzoeken adressanten: le al het mogelijke in het werk te stel len tot verwerping van het bedoelde wetsont- werp; 2e met kracht tegen te gaan de voorge stelde opheffing van belastingkantoren; en te helpen bevorderen dat opheffing van kan toren niet bij koninklijk besluit kan plaats hebben, maar zulks wettelijk dient te wor den geregeld; 3e de Vereeniging van Nederlandsche ge- meenten steun te vragen bij deze actie, als- mede de Kamers van Koophandel. 4e eventueele voorst. aan de directeuren der directe belastingen te doen om, waar noo- dig, de betaalgelegenheid te vertneerderen door het langer openstellen van de kantoren dan wel het houden van meer zitdagen. De voorzitter zei, dat deze kwestie in onderzoek is bij de commissie voor de ver- ordeningen, waarna het schrijven voor ken- nisgeving werd aangenomen. 1. Schrijven van het college van B. en W. te Schagen, dat zij zich met de onder „k" aangevoerde argumenten geheel kunnen ver- eenigen. n Als voren. Werktijdenbesluit. m. Afschrift van een adres der K. v K. te Utrecht, gericht aan den minister van Ar- beid, handel en nijverheid, nopens het werk tijdenbesluit. Adress. dringt er op aan, dat't wetsontwerp dienaangaande alsnog aan alle K v. K. in den lande ter bespreking zal wor den toegezonden. Devoorzitter merkte op, dat het werk tijdenbesluit inmiddels reeds in het Staats- blad is verschenen, het gaat hier om de vraag of de K. v. K. dienen te worden gehoord over dergelijke zaken. De nu afgetreden minister achtte het niet noodig. Overigens zei spreker dat deze Kamer steeds van meening was dar het werktijdenbesluit niet eerder moest wor den ingevoerd dan een winkelsluitingswet. De zaak is nu in studie bij de handelscom missie en bij die voor verordeningen. De heer D e R a a t wees er op, dat het werktijdenbesluit voortvloeit uit de arbeids- wet 1918 en de winkelsluiting een nieuwe wet vraagt en deze zal stellig niet meer v6or Januari a.s. kunnen komen. Overigens is het werktijdenbesluit nog al meegevallen. Spr. zou erop willen aandringen dat het advies der commissies van onderzoek in de volgen- de vergadering ter tafel komt. De heer Schmalz vreesde van het werk tijdenbesluit een scheeve verhouding, want z.i. zulen zaken zonder personeel nu des avonds geopend kunnen blijven, terwijl de grootere zullen moeten sluiten. omdat bet personeel niet lartger mag werken. De heer E n d e I meende dat die dan maar meer menschen in dienst*moesten nemen, het zou onbillijk zijn als de kleinen moesten slui ten ter wille van de grooten. De heer Schmalz betoogde dat alle winkeliers, ook de kleinen, na korten tijd in- genomen zouden zijn met de sluitingswet, want zonder deze krijgen zij nooit rust. De heer D e R a a t was het hiermee eens en meende dat de kleinen dan niet sluiten ter wille van de grooten, maar ter wille van een socialen maatregel. Meer personeel ne men gaat niet altijd op, want hoe zou b.v. een warenhuis moeten doen? Dubbel perso neel? Het gaat in hoofdzaak om de midde:- matige bedrijven met 2 of 3 man personeel, die zouden moeten sluiten, terwijl de kleinerc concurrent geopend bleef. Daarom zijn werk tijdenbesluit en winkelsluitingswet onafschei- delijk aan elkaar verbonden. Besloten werd de meergenoemde commis sies om haar advies te vragen tegen de vol- gende vergadering. Regeling van het verkeer. n. Afschrift van een door den Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland aan den minister van waterstaat gezonden adres, in zake de herziening van de wettelijke bepa- lingen betreffende het motor- en rijwielver- keer. Aangedrongen wordt daarbij op het tot stand brengen van een algemeene regeling aan het gansche verkeer op de openbare wegen, hetwelk thans slechts gedeeltelijk ge regeld is bij allerlei wetten en besluiten en gemeentelijke verordeningen, en zelfs ten deele heelemaal niet. Verschillende wenschen werden naar voren gebracht ten aanzien van een eventuee'e wetsherziening, als: a. het opleggen van d<; verplichting aan de fietsers om van de rij- wielpaden gebruik te maken en niet den rij- weg te gebruiken; b. het in de wet opnemen van een maximum-breedte voor wagens e.d.; c. het verplicht stellen van slikborden voor de wielen van auto's enz. ter bescherming van den wandelaar en den fietser; d. het ver- bieden van het naast elkaar rijden van meer dan twee fietsers. De heer Ringers deelde mede, dat in Alkmaar een nieuwe verordening op het ge bruik van de wegen wordt voorbereid en dat die ook aan de K. v. K. zal worden gezonden om advies. De voorzitter vond het jammer dat de zaak nu weer gemeentelijk zal worden ge regeld. De heer Ringers merkte op dat de re geling aan de gemeenten is opgedragen. Besloten werd de nieuwe verordening a: te wachten. o. Schrijven van het Gemeentebestuur van Graft waarin de Kamer wordt geant- woord, dat het bestuur reeds geruimen tijd in onderhandelingen is met den minister van waterstaat en den provincialen waterstaat in zake de opheffing van de tolheffing in de ge- meente Graft. Voor kennisgeving aangenomen. p. Schrijven van het departement van wa terstaat in antwoord op adressen der K v. K d.d. 6 Dec. '28 en 14 Mei '29 betreffende de opheffing van tollen, waarin de minister me dedeelt een commissie te hebben ingesteld om voorstellen aan hem te doen omtrent den af- koop van tollen, tot welke commissie hij in overweging geeft zich te wenden. 't Aan Ged. Staten en 't gem.-bestuur van Graft gedane verzoek zal nu ook nog aan de bedoelde commissie worden gezonden. 4. Rapport van den heer D. H. Grunwald van het bezoek dat hij met den burgemees- ter van Anna-Paulowna aan den directeur- generaal der posterijen en telegrafie op 16 Mei heeft gebracht. Werd goedgekeurd onder dankzegging aan den rapporteur. 5. Rapport van den heer M. A. Kolster omtrent zijn bezoek aan de directie der Ne derlandsche Spoorwegen, beoogende verbe- tering te brengen in de treinverbinding met den Helder. Aangehouden wegens afwezigheid van den heer Kolster. Uitgegane stukken. In verband met een verzoek aan den in- specteur der spoorwegen om verbetering van den treinenloop op Zondag, deelde de s e - c e t a r i s mede dat aan het verlangen der Kamer is voldaan. Naar aanleiding van het adres aan Ged. Staten met de vraag wanneer een aanvang zal worden gemaakt met de uitvoering van het provinciaal wegenplan, was van genoemd college een antwoord ingekomen, waaruit bleek dat wel terdege aan die uitvoering ge- werk wordt en dat ten aanzien van den weg Hembrug—Limmen reeds grondaankoop op groote schaal heeft plaats gehad. Nu dus blijkt, dat er wel wat gedaan is, wilde de voorzitter aan Ged. Staten vragen ook in't district dezer Kamer tot uit voering van het wegenplan over te gaan. De heer Grunwald meende bij Ged. weinig belangstelling voor dit district te mo- gen veronderstellen en wilde bevriende leden van de Prov. Staten er voor spannen. De heer K u y p e r meende dat het lid de zer Kamer de heer Valkering, tevens Staten- lid, dan de aangewezen man was. De heer Valkering merkte op, dat niet overal tegelijk kan worden begonnen, er wordt allerwege op spoed aangedrongen. Men moet niet vergeten, dat het wegenplan nog maar pas is vastgesteld, er zijn dezen zo. mer nog vele veranderingen in aangebracht. Spr. was overfuigd, dat men wel spoedig ook in dit deel van de provincie met de weg verbetering zal beginnen. De heer H o o g 1 a n d waardeerde de voor- zichtigheid en het voorloopige werk van Ged. Staten en wees er op dat het goed is gezien geweest om den grooten weg naar Wierin- gen niet over den Middenweg te Heerhugo- waard te leggen. Spr. zou zich nu willen bepalen tot een verzoek aan Gedeputeerden om spoed te betrachten In dien geest werd besloten. Rondvraag. Onder algemeene instemming bracht de heer Grondsm.a een klacht ter sprake over de postbestelling te Alkmaar. De eerste post komt veel te laat, pas om half tien. Na eenige besprekingen, waarbij naar vo ren kwam dat juist op marktdagen als men de post vroeg wenscht, de bestelling laat komt en dat de post die tegen 10 uur aan- komt eerst des middags om 4 uur bezorgd wordt, werd op voorstgl van den voor zitter besloten te verzoeken om de vierde postbestelling wederom in te voeren. In en kele plaatsen had men die nog laten bestaan en nu had de Posterij gezegd dat verdere be- zuiniging niet noodig was. Hierna volgde sluiting van de openbare vergadering. een woordje^met z^wiUen screken^6 maar lk 2011 wel eens thuis was-, spreken, ze verteWen me dat u niet (Life) DE ONRUST OP SUMATRA'S OOSTKUST Het petitionnement aan de ko- ningin van de vrouwen ter S.O.K. De Volksraad heeft een aanvang gemaakt met de algemeene beschouwingen over de begrooting voor 1930. De heer Van Helsdingen (C E.P.) besprak uit naam van vertegenwoordigers van alle part:,en den moord, in Deii gepleegu op mejrouw Landzaat en het petit'Onnement dat 167 dames uit Asahan, Sime'oengoen en Batoebara, onder den onmiddellijker indruk van den moord op mevrouw Landzaat tele- grafisch hebben afgezonden dan de koningin en dat woordelijk als volgt luidt: Ondergeteekenden, petiiionneerend na mens de Europeesche vrouwen en moeders, won end e op de afgel-egen ondernemingen van Batoebara, Simeloengcen en Asahan, verklaren zich diep geschokt in haar ver- trouwen, in de bescherming ons en den onzen geboden door het huidige bewind1, onder welk bewind reeds vele excessen zijn voorgevallen, en thans wederom als eerste, grootsche en meest tragische. dat van Zaterdag heeft plaatsgegrepen, waar bij een jonge, onschuldige echtgenoote en moeder zonder eenige aanleiding is ge- slacht. Een vergrijp als dit, dat ten dor! heeft een daad te verrichten tot demorah satie en desorganisatie van de rustige Europeesche samenleving, is tot dusverre nimmer voorgevallen en heeft tot gevolg, het verlies van het ontzag voor het recht op leven en goed. Wij, uwer Majesteits trouwe onderdanen, diep overtuigd, dat wij in ons vrouwelijk g-evoel en instinct buiten alle politiek staan, en dat ons juiste inzicht de beteekenis van den daad aangeeft, smeken uwe Majesteit tot interventie tot verand-ering van het be- staande regime ter voorkoming van bloe- dige conflicten tusschen onze mannen en vaders en de arbeidersbevolking, die op weg is naar tuchteloosheid, welke conflic ten onnoemelijk leed zullen aanbrengen. Wij zijn diep onder den indruk en voelen de deernis en de rouw van hen, die achter- bleven en wij begrijpen volkom-en de onrust, die onder de vrouwen is ontstaan. Wij laten in het midden of de vrouwen, in haar onrust en ontzetting, zich tot de koningin moesten wenden, maar wij hebben een ernstig bezwaar tegen den inhoud van het petitionnement, die onzes inziens een niet gerechtvaardigd oor- deel over den gouverneur-generaal uit- spreekt, als gezegd wordt, dat hem en zijn beleid de voile blaam treft en dat hij ver- antwoordelijk zoude zijn voor hetgeen ge- beurd is. De heer Fruin (P.E.B.) sloot zich geheel aan bij de woorden van meevoelen en hij be- treurde het, dat intusschen tevens de kwes tie van de verantwoordelijkheid ter sprake is gebracht. Deze cri de coeur van de vrouwen is zoo treffend, zei spreker, dat al het andere moet wij ken. Hij was echter van oordeel, dat de vraag van schuld, opgeworpen in het telegram aan de Koningin, buiten het debat behoorde te blijven. Als de vrouwen van Deli zich tot de ko ningin wenden, die ons aller Landsvrouwe is, moet dit zoo begrijpelijk genoemd worden. dat het verwonderlijk zou zijn, indien zij anders hadden gedaan. De heeren Van Lonkhuyzen (C.E.P.) en Zuyderhoff (P.E.B.) sloten zich geheel bij de woorden van den heer Fruin aan. De regeeringsgemachtigde voor alge meene zaken, de heer Kiewiet de Jonge, legde daarop een verklaring af naar aanleiding van de woorden van den heer Van Helsdingen. Namens de regeerii betuigde spr. de diep- gevoelde instemming met de wenschen van deelneming, die gesproken zijn, waafaan hij verbond den bijzonderen dank voor de be- sliste afwijzing van de ongerechtvaardigde beschuldiging, als zoude het beleid van de regeering mede verantwoordelijk zijn. De regeering blijft er bij voortduring op be- dacht alles in het werk te stellen om een einde te maken aan de ook door haar zoo be- treurde aanslagen ter Oostkust. Een voorstel der regeering in verband met de dopr de aanslagen op assistenlen veroorzaakte onge- rustheid. Naar Aneta vemeemt, verzocht de regee ring van den gouverneur van de Oostkust van Sumatra te overwegen of het ter gerust- stelling van de Europeesche bevolking niet wenschelijk zou zijn, korten tijd door troe- pen te laten patrouilleeren. De gouverneur, de heer Van Sandick, heeft geantwoord, dat zijns inziens de algemeene veiligheid in het gewest geen enkel oogenblik gevaar liep. Hij is echter van oordeel, dat hij de suggestie van de regeering moet opvolgen, daar hij geen middel onbeproefd wil laten om het gevoel van ongerustheid, dat thans bij het publiek heerscht, weg te nemen. De adie der planters. Op de vergadering van de planters, welke hier werd gehouden, waren meer dan twee- duizend aanwezigen. Onder hen bevond zich ook de gouverneur van Sumatra's Oostkust, de heer L. H. W. van Sandick. Dr. Van Rooyen leidde de vergadering in met de woorden: ,,deze dag zij een dies ater, doch tevens een dies irae" en verzocht een minuut stilte om de nagedachtenis van wijlen mevr. Lantzaat te herdenken. Spr. bracht vervolgens hulde aan de eenvoudige inland- sche vrouw, die het kindje Lantzaat met le- vensgevaar uit de handen van den moorde- naar redde. Hij stelt voor het navolgend tele gram aan de koningin te zenden: ,,Duizend vaderlanders betuigen Uwe Ma jesteit hun diepsten eerbied en spreken hun vaste vertrouwen uit, dat Uwer Majesteits regeering rust en orde zal weten te verzeke- ren tot ontwikkeling der Indische gewest en en tot Ijeil aller volksgroepen. Zij zijn over tuigd, dat aan de leuze „Je maintiendrai" gestand zal worden gedaan". De volgende spreker, de heer J. C. Groe- nenberg, inspecteur van het Nederlandsch Indische Landssyndicaat, deelde mede, dat de verbittering algemeen was, en dat een ge vaar! e grens bereikt was. De geemployeer- den der cultures verkeeren in een bitteren g-e- moedstoestand, en heffen hunne oogen op naar de regeering om hulp en bijstand vra- gend. Spr. ging vervolgens na de toestanden in Deli van vroeger en in Deli van thans. In- dertijd heerschte er verbittering onder de koelies wegens bestaande misstanden, welke nu zijn weggenomen. Thans heerscht er ver bittering onder de planters, die om be scherming vragen. De stelling „rassengelijk- heid" slaat in de onderste lagen der inheem- sche bevolking velen uit het lood. Verdere factoren, welke oorzaak zijn van den tegen- woordigen toestand zijn: de activiteit door Moscou betoond; d-e geringe straffen, opge- legd bij strafbare feiten, en de trage wijze waarop de straffen worden ten uitvoer ge- legd. Wij, de planters, hebben het onze ge daan voor betere huisvesting, benevens goede medische verzorging van ons perso neel, terwijl de „klap" teruggebracht werd tot uiterst sporadische gevallen. Thans is het de beurt der regeering om te zorgen voor voldoende bescherming van den Europeaan. Spr. houdt een pleidooi voor strenge selec- tie bij het re-engageeren van contractanten. De geemployeerden der cultures moeten blijven streven naar een waardig optreden Gingen ze slapen, droomden ze, hadden ze last van nachtmerries die hun onrustig maakten? Alle onderzoekingen in die rich- ting gedurende drie jaren toonden aan dat sommige kuikens flink bezig bleven. Een slapend kuiken neemt een gemakke- lijke houding aan, doet de pootjes onder het lichaam, den kop vooruit en den snavel op het strooisel. Soms slapen ze in een andere houding, maar de beschrevene is de meest gewone. Typisch is dat op den gaasbodem, zooals ik die beschreven heb, de kuikentjes op dezelfde manier zitten te. slapen en daarbij het snaveltje door het gaas steken, zoodat het Kopje dan nog lager hangt. Mochten er lezers zijn, die al resultaten ver- kregen hebben met den gaasbodem dan houd ik mij aanbevolen, ik ben zeer tevre» den en de resultaten met besmette kuikens zijn werkelijk verrassend geweest. Ik kora daar nog op terug. Een kuiken dat zich op zijn gemak ge- voelt kan urenlang zoo blijven maffen zon der eenig merkbare beweging te maken. Dit h„ngt er ook veel van af of de tempera- tuur onder de kunstmoeder goed is. D« kuikens zitten dan in een kring van onge- veer een hand Dreed onder den rand. Toch zal er haast nooit een zuivere cir- kel gevormd worden. Op bepaalde plaatsen waar wat minder tocht is daar zullen zich meer kuikens ophoopen. Op deze plaats zitten dus meer kuikens. Maar daardoor worden de binnenste te warm en de buitenste te koud, dus gaan de kuikens onderling zich weer verplaatsen. De binnenste kuikens gaan opstaan, trach- ten koeler te worden door de vleugels los van het licuaam te houden c i gaan hijgen (Een ander dier dat te warm wordt zal gaan transpireeren, doch dit kan een kui ken nu eenmaal niet. Er zijn wel veel men schen die praten over z eetklieren bij kip- pij waardoor bijv. tijdens het broeden de eieren bevochtigd zouden werden, doch een kip heeft gee i zweetklieren en kan dus ook niet zweeten. Vandaar dat kipnen als ze het te warm krijgen gauw met den bek open zitten te hijgen om op die manier af- koeling te krijgen). Het kuikentje frischt door de losse vleugelfjes en het gevolg weer wat op en dommelt weer verder. Doch een paar minuten later is het weer hetzelfde hunnerzijds. Hij stelt voor het volgende te- liedje en zoo blijft het beestje eenige uren lei^aiV130 den -~G" ^en Volksraad en soms steeds wakende en weer slapende on Staten-Generaal te zenden- I n„_ i.^-^ i v .y „De planters in Deli, benevens vele be- langstellende uit den handel, de scheep- vaart enz., verkeerende onder den indruk van het afgrijselijk gebeuren in het Sian tarsche, dringen aan met spoed maatrege- len te beramen, teneinde aan de voortwoe- kerende vergiftiging van de geesten der koelies paal en perk te stellen." dezelfde plek. Dan krijgt het op een gege- ven oogenblik genosg van en kruipt naar de buitenzijde van den cirkel over de rug- gen der andere slapende kameraadjes heen. Is het eenmaal op een koelere plaats dan gaat het daar rustig zitten slapen. Maar terwijl het naar de buitenzijde kruipt maakt het natuurlijk alle andere kuikentje lie aangeraakt worden, wakker. Deze richten De vergadering had een zeer waardig ver- zich half op, opened hun oogen" een beetje, on Dp nrpspntiplust MU Oim no. I Qms eventjes en ga|n - loop. De presentielijst vermeldde 2100 na- men, terwijl 2400 teiegrammen uit Atjeh, Ta- panoeli en Sumatra's Westkust waren ont- vangen. E>e vergadering werd besloten onder het zingen van een gemeenschappelijk „Wilhel- mus" Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abenne's worden gezonden aan Dr. te Hennepe, Diergaardesingel 96a te Rotterdam. Postzegel van 7 y, cent voor antwoord insluiten en blad vermelden. Wat doen de kuikens in hun leegen tijd? Een merkwaardige vraag waar de meeste menschen zich wel niet druk voor gemaakt zullen hebben tot nu toe. Toch is het voor dierenliefhebbers wel interessant eens te hooren wat anderen opgemerkt hebben. De meeste pluimveehouders hebben natuurlijk geen tijd om een dag rustig bij een troep kuikens te gaan zitten om eens te kijken wat ze eigenlijk zoo'n heele dag uitvoeren, laat staan wat ze 's nachts doen. Ock voor de pluimveehouderij als middel van inkomen zijn dergelijke vragen van be lang, hoewel men niet direct het nut er van begrijpt. Vraagt men zich echter eens even het volgende af: De nieuwe opfok- methode die met droogmeel in automati- sche voerbakken werkt tijdbesparend zitten slapen. Maar de kuikens aan den buitenkant vin- den het te koel en trachten naar binnen te dringen tusschen de andere kuikens door. Door dit voortdurend heen en weer getrek van kul'-ens naar binnen en naar buiten hebben de middelste kuikens feitelijk geen oogenblik rust; de eenigt kuikens die rust hebben zijn zij die een eindje verder zitten. op de dunner bevolkte plekken van den cirkel. Wordt de temnentuur onder de kunst moeder hooger dan trekt de heele massa min of meer naar buiten en daalt de tem- psratuur dan trekke'n ze naar binnen. Vooral bij tocht zal er dus een voortduren- de beweging of onrust onder de kuikens zijn. Als duz de nacht verder verloopt en de kachel doorgaans door aschhooping minder heet wordt en de buitenlucht koe ler, dan trekt de heele schare kuikens min of meer onder het scherm naar binnen. Als het in de kuikenruimte warmer is blijven er soms een aantal kuikens buiten de kunstmoeder. Deze trekken zich dan als het koeler wordt niet onder het scherm terug, maar blijven daar buiten zitten op een hoopje, om elkaar warm te houden. Zoodra bet licht wordt n de andere kui kens gaan eten, trekt dit* troepje echter direct ver onder het scherm, als het ware net als iemand, die s winters lang buiten en geeft de kuikens veel minder gelegenheid Sfweest is en nu binnenkomend gauw dicht in het strooisel te krabben om graankor- I de kachel kruipt om zich weer eeni rels te zoeken. Met andere woorden: de kuikens krijgen veel minder spieroefening. Groeien ze nu ondanks deze mindere oefe- ning toch even goed? Zoo zijn er meer vra gen te stellen en vond het proeffokstation van den staat Massachusetts in N.-Ameri- ka de zaak belangrijk genoeg om eens een onderzoek in te stellen. De eerste vraag was: Wat doet het kui ken overdag? Men nam verschillende kui kens van een tot twee dagen oud en kleur- de deze op verschillende manieren zoodat men ze gemakkelijk kon kennen in den kop- pel. Daarna liet men ze verscheidene da gen in den koppelloopen zoodat de andere kuikens aan hen gewend raakten en zich dus normaal gedroegen. De kuikens werden nu om de vijf minuten bestudeerd en hun bezigheden genoteerd. Dit geschiedde op lijsten met verschillende tabellen zooals voor: graan-etend, oieel-etend, water-drin- kend, graan-opzoekend, doelToos rondloo- pend, slapende. De proef _wcrd genomen met drie Leg- door en door te verwarmen. Zoodra dezt kuikentjes na een kwartiertje goed doorge^ warmd zijn, gaan ze op 1 »t voer af. Dr. TE HENNEPE. 1 DE HEER COLIJN GEEN LID DER TWEEDE KAMER? Naar verluidt, moet't niet in de bedoeling van den leider der A.R.-partij, den heer H. Colijn, liggen, cm in de Tweede Kamer. waarin hij op de Friesche lijst gekozen is, zitting te nemen, maar lid te blijven van df Eerste Kamer. Als zijn opvolger zou dan in de Tweed< Kamer zitting nemen de heer H. Amelink t« Utrecht, seer, van het Christ. Nat. Vakver bond. BELGISCHE ONDERSCHEIDING. Naar wij vrnemen is de heer J. B. Vink, vice-president van den Raad van Beheer der B „Usines Philips Beiges", benoemd tot riddei horns, vier Rhode Island Reds en een Ply- Ide Kroonorde van Belgie. mouth Rock. Het bleek dat de kuikens on- geveer 51 van hun tijd doorbrachten met eten, drinken en zoeken naar graan, dus bezigheden in verband met de voeding en 49 van hun tijd werd gebruikt voor sla- STAKENDE LANDARBEIDERS EN KOSTELOOZE RIJWIELPLAATJES. De ontvanger der directe belastingen tl Winschoten weigert, aan de stakende landar- pen en rondloopen zonder doel. De helft I beiders in Oostelijk Groningen kostelooze rij van den tijd wordt dus ten behoeve van de wielplaatjes af te geven, omdat zij thans voeding besteed. geen werkgevers hebben en daarom zijns in- Toch kan men dit natuurlijk niet precies ziens niet beschouwd kunnen worden als een aangeven want het bleek spoedig dat het beroep of bedrijf uit te oefenen. Het hoofdbe- eene kuiken meer tijd besteed aan zijn stuur van den Nederl. Landarbeidersbond wandelingetje en het andere meer tijd aan deelt die opvatting van den ontvanger niet zijn voeding. Het eene kuiken pikt gulzig I wijl de staking geen verbreking. maar slechtl alle me el voer op om snel verzadigd te zijn, onderbreking van dienstbetrekking bedoelt, het andere neemt er zijn tijd voor om de en heeft zich tot het ministerie van financien Iekkerste stukjes uit het meelvoer op te gewend met het verzoek, dat tot uitreiking zoeken. Ziedaar dus alweer precies dezelf- van de kostelooze rijwielplaatjes aan de sta- de gewoonten als bij de menschen zelf. Een kende landarbeiders over zal worden gegaao ander kuiken is weer een echte luiwam- -■■ mes en verslaapt het meest van zijn tijd. ONEERLIJKE BRIEVENBESTELLER. Het grootste uiken maakte van zijn tijd Te Poortvliet (Tholen) is de brievenbestel- het nuttigste gebruik, n.l. voortdurend eten. ler J. G. geschorst, omdat hij verdacht wordt Wat deden de kuikens nu echter's nachts? van verduisterinp van een aarureteekend stuk. weer piepen

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 6