Op Rets Maim Buitenland VERKEERSONGEVALLEN. Maandagavond is een zeventigjarige man op den Zeeburgerdijk te Amsterdam door een auto overreden. De oude man was van" een rijdenden tramwagen gesprongen en had den auto niet zien aankomen. Zwaar gewond is hij naar een der gasthuizen overgebracht. 1? VAKOPLEIDING VOOR HAND- i WERKSLIEDEN. Dezer dagen hield de Vereenigmg tot be- vordering van de Vakopleiding voor Hand- werkslieden haar algemeene vergadering op het kasteel Oud-Wassenaar bij Den Haag^ De voorzitter, mr. Smeenge,verwelkomde In zijn openingsrede de aanwezigen. Dat he djen slreven der «r»nigi« run*, kring erkend wordt, moge ook blijken, zei spruit de stemmen, die onlangs opgi"gen om als algemeenen maatregel vast te stellen dat iedereen, behalve het beroep zijner kett le een ambacht moet leeren en dat een vol Gar lang moet uitoefenen. In aansluiting merop, wees spr. op het ingediend wetsont- werp, dat als de cursuswet zoo m opspraak is gekomen en van alle zijden wordt aangevoch- te"ln het hoofdbestuur werden herkozen de heeren mr. Smeenge en J. de Kanter. secre. taris van de vereeniging voor leerhngenopln- ding voor de metaalindustrie te Rotterdam. Mr. Smeenge werd bij acclamatie als voorzit ter herkozen. ip de lijsten Friesland. Buisman geb. Blok Wvbrandi o in de prov. Noord-Holland en BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. Gistermiddag is de 13-jarige G. W. van Stigt uit de Oranjeboomstraat te Rotterdam bij het zwemmen in de Kreek verdronken. Er is geruimen tijd gedregd, hij werd ten slotte opgehaald en naar de Begraafplaats „Troost- wijk" gebracht. Te Wageningen is de 20-jarige H. Douroa uit Rotterdam, sergeant bij het 22ste regi ment infanterie, in garnizoen te F.de, bij het baden in den Rijn verdronken Hoewel zeer lang is gedregd, werd het lijk nog niet ge- vonden. I HET BEHOUD VAN DE „DELLEN De gemeenteraad van Epe besloot gisteren voor 25.000 deel te nemen in de obligatie- leening der stichting „Het Geldersche iand- schap" tot aankoop van het landgoed de „Dellen". De aankoop is inmiddels geschiea. PRINS HENDRIK IN FRIESLAND Reuter meldde gisteravond uit Helsingiors: Procope, de Finsche minister van buiten- landsche zaken, heeft aan Prins Hendrik een lunch aangeboden. De Duitsche gezant fia' ter eere van den prins een diner. Z.KH. zou hedenavond naar Oost-Finland vertrekken DE STAKING IN DE ZAANSCHE HOUT- INDUSTRIE. Gistermiddag zijn, onder een uitgebreide politiegeleide, de werkwillige Zeeuwen, die te Zaandam op verschillende, in het Westzij- derveld gelegen, houtwerven werkzaam zijn, van hun verloi te Zaandam teruggekeerd. Toen de Zeeuwen Vrijdagavond van Zaan dam vertrokken, deed in de stad het gerucht de ronde, dat deze werkwilligen in stakin" waren gegaan, omdat de patroons gewtigeid zouden hebben een ioonsverhooging van 4 per week in te willigen. Het feit, dat zij Maandag nog met aan de tverven teruggekeerd waren, gai aan deze ge- ruchten nieuw voedsel. In stede van niet meei terug te komen, zijn zij met 25 m. meer terug gekeerd dan zij Vrijdagavond vertrokken. De ze nieuwe werkwilligen zullen over verschil lende houtwerven worden verdeeld. Uit be- trouwbare bron werd medegedeeld, dat nog meer werkwilligen, voornamelijk uit Zee land, zijn te verwachten. Het inrichten van verblijf- plaatsen aan verschillende houtzagerijen en werven wijst hier ook reeds op. In de haven zullen binnen enkele weken een aantal El- burgers, die door de Scheepvaart vereeniging Naard voor de lossing van de booten zijn aangenomen, gemist kunnen worden, daar nog slechts enkele houtbooten in de Zaan- damsche haven worden verwacht. DE MOORD TE BREDA. De justitie is in het bezit gekomen van be- langrijke aanwijzingen tegen den verdachte J. v. d. E. op grond waarvan de rechtbank besloten heeft, haar bevel tot diens aanhou- ding met een maand te verlengen. AUTOBUSSEN. De Kroon heeft ongegrond verklaard de beroepen van de Ned. Spoorwegen tegen de beschikking van Ged. Staten van Noord-Hol- iand, waarbij aan P. Scheer Johz. te Twisk en J. Akkerman te Abbekerk vergunning is verleend voor autobusdiensten tusschen Hoorn en Medemblik, Hoorn en Twisk, Hoorn en Abbekerk, Abbekerk en Purmerend (op Dinsdag) en tusschen Twisk en Purme rend (op Dinsdag). ALCOHOLBESTRIJD1NG BIJ HET SNEL- VERKEER. Een goed plan. De vereeniging voor Alcoholbestrijding bij het Sndverkeer (V.A.S.) hield dezer dagen onder lading van haar voorzitter Ir. F. A. Brandt, te Utrecht een algemeene Vergade- /ing, waar besloten werd tot het aanbren- gen van een kleine wijziging in de Statuten, welke in de practijk wenschelijk gebleken was. In verband met het feit, dat ook een ma- tig gebruik van alcohol een nadeeligen in- vloed'op de werking van zintuigen, hersenen en zenuwen uitoefenen kan, en heel wat ver- keers-ongelukken daardoor mede veroor- zaakt worden, werd besloten binnenkort de gelegenheid te openen voor bestuurders van motorrijtuigen, om zich telkens voor den tijd van een jaar als geheelonthouder bij het Bu reau van de V.A.S. te doen inschrijven Als bewijs voor die inschrijving ontvangen zij dan een diploma. Ieder, die gebruik wil ma- ken van een huurauto b.v., kan naar dat di ploma navraag doen, terwijl zij, die een chauffeur in dienst willen nemen, aan het Bureau kunnen informeeren, of de sollici- tant daar staat ingeschreven. Voor de noo- dige controle is een zoo goed mogelijk sy- steem bedacht. Waarschijnlijk zal dit stelsel 1 januari 1930 in werking treden. DE EERSTE KAMERVERKIEZINGEN. Het Centraal stembureau heeft gistermid dag te 's-Gravenhage een zitting gehouden voor de beslissing over de geldigheid der lijsten en over de handhaving der daarop voorkomende candidaten voor de op 26 dezer plaats hebbende stemming ter verkiezing van de leden van de Eerste Kamer. Geschrapt werden wegens het ontbreken van een verklaring als vermeld in art. 144c der Kieswet (de schriftelijke verklaring n.l. van iederen candidaat dat hij bewilligt in de candidaatstelling op de betreffende lijst) de candidaten H. Brouwer en W. Fransen Jzn. op de lijst in de prov. Noord-Holland en op de iijtit in de prov. Friesland; mevr. H. C, VECHTPARTIJ Gisteravond heeft in cafe Klune aan het Gedempte Zuiderdiep te Groningen een ern- stige vechtpartij plaats gehad tusschen den cafehouder, den 35-jarigen slagersknecht J. N. en diens vriend, den arbeider H. H., waarbij een drietal spiegelruiten werden in- geslagen. De slagersknecht kreeg slagaderwonden aan beenen en pols. Na verbonden te zijn door de doctoren Mulder en Bouman werd hij overgebracht naar het academisch zieken- huis. De arbeider werd gearresteerd en naar een der politiebureaux overgebracht. KORTE BERICHTEN. Te Dordrecht is een eenjarig kind van B. uit den Augustijnenkamp, dat Manadag- middag een pot heete koffie van den tafel trok, gistermorgen aan de opgeloopen brand- wonden overleden. De landbouwer A. Pol, die onlangs na een val van een hooiwagen ernstig gekwetst naar het St. Josephgesticht te Deventer is overgebracht is gisteren aan de gevolgen overleden. De man was 56 jaar oud. Op den hoek van den Loosduinschen weg en de Laurierstraat te Den Haag is een dame aangereden door een auto. Zij werd met een hersensschudding opgenomen en in ernstigen toestand naar een ziekenhuis ge bracht. Minister Lambooy zal morgen een be- zoek brengen aan het concours hippique te Hoofddorp. '"iniftiiiiu'V" "Iff ittt'urnluniiyiiHini HOOG EN LAAG WATER BERGEN AAN ZEE. (la Zomertijd). TE Haar vader „0, ho Jongmensch, de situatie beheerschend was Juist bezig uit te leggen, meneer, hoe Orlando Gomarez, de filmheld, EUy Wickford hield in de film Lief des Lagen. (London Opinion) Ter verzaehting en genezing van stuk- geloopen voeten, zadelpijn, schrijnen en smetten der huid, muggebeten en zonne- brand, moet men op reis voorzien zijn van Doos 30,60, Tube 80 ct. PUROL Thomas A. Edison. door E. R. CASTLE. Twee van de meest vooraanstaande Amerikanen uit hetzelfde tijdperk komen in vele opzichten met elkaar overeen. Edi son en Roosevelt zijn beiden van Holland- s:hcn oorsprong. Beiden warsn als kind van een zwakke gezondheid en toch groeiden zij op tot mannen van een bijkans fabelachtig vermogen tot onvermoeibare werkzaamheid. De een vervulde met eere het hoogste ambt in di land, de ander werd het meest productieve genie, dat de we- reld misschien ooit gekend heeft. Beiden moesten hun weg door het leven vechtende banen. Onder zeer uiteenloopen- de omstandigheden geboren, bereikten bei den hun doel in totaal verschillende op zichten. Voor Amerikaansche ouders ech- ter, die met eenige ongerustheid denken aan de toekomst van hun spruiten, valt uit Edison's jeugd de noodige troost te putten. En terwijl nu de aandacht van de heele wereld gericht is op de groote viering in October a.s., waarop Edison's uitvinding van de gloeilamp herdacht en de uitvinder gehuldigd zal worden, is er ruimschoots ge legenheid voor de jeugd zich aan zijn voor- beeld te spiegelen door te bedenken dat zelfs gebrek aan gezondheid en ontwikke- ling geen beletsel.cn zijn het ver in de we reld te brengen. Met voorbijgaan van Freud en de psycho analyse en uitsluitend afgaande op beken- de feiten en gebeurtenissen, treft men niets in de jeugd van Thomas Edison aan, waar- uit zich zijn latere grootheid van te voren aankondigt. Geboren in het stadje Milan in Ohio den lien Febr. 1847 werd hij niet het jeugdige wonder van de ilr»ts zijner inwoning. Hij was geen begaafde leerling, zooals men dat pieegt te noemen. Zooals hij zelf zegt, was hij 'ewoonlijk numrarr laatst" en een on- derwijzer noemde hem een „warhoofd ftaar de zucht om er te komen zat altijd in hem. De bewoners van Milan zagen allerminst een uitdaging van de natuurelementen in het zitten van een jangen op een nest gan- zeneieren om te zien o' menschen ook kon- den broeden. En de bevolking van Port Huron in Michigan, waarheen de 10-jarige Edison verhuisd was, begree dat evenmin, toen zij hoorde, dat hij zijn vaders loopjon- gen had volgegoten met bruispoeder om zooveel gas in diens maag te ontwikkelen, dat hij de onoverkomclijke wetten van de zwaartekracht zou overwinnen en als een ballon door de luc11 zweven. In plaats daarvan hebben zij ongetwijfeld erg te doei. gehad met den looojongen, die haast ontijdig aa.i zijn einde kwam. En even zeker zouden al die brave men schen volkomen Ingestemd hebben met den harden draai om zijn ooren, dien de 13-jari ge Edison ontving, toen hij krantenjongen Was op den Grand Trunk spoorweg tus schen Port Huron e.i Detroit en een goe- derenwagen in brand had gestoken door proeven nut fosfor in een kloii laboratori- um, dat hij had opgericht door steun van George Pullman, den man van de slaap- wagons. Misschien zouden ze daar anders over gedacht hebben als ze geweten had- den, dat die klap de oorzaak zou worden van het stokdojf ziin dat hem in zijn latere leven tot zulk een last is geworden. Schrijvers van griezelromans of filmdi- recteuren zouden denkeli,k stof gevonden hebben in den jongen Edison, die een klein kind wegsleurde voor een aan het rollen gera-' ten goederenwagen en de daarop ge- volgde oankbaarheid van den vader, die den 15-jarigen redder aanbood het telegra- feeren te leeren. De meeste menschen zouden alleen het result: at ber'-houv/d hf>K'-"er>. waardoor da Jonge Edison en „dolende ridder van den telegra 'slfcutel" werd. En hoewel hij zijn superieuren overb'ufte met zijn bliksem- snelle transmicsi-, lette niemand in het bij-. zonder op hem, omdat hij nooit ergens lang bleef, maar het heele land doortrok. Zoo was Edison's leven tot zijn twintigste jaar. Er bestaat niet de minste twijfel, dat electriciteit in de jaren van rondreizen voortdurend zijn hersens vervulde, noch dat dit de oorzaak van zijn rusteloosheid was. Wij zien hem dan meer lezen. Hij werkt hoe langer "hoe meer tot diep in den nacht totdat hij negentien a twintig uur per etmaal werktaan den telegraaf- sleutel of zich verdiepend in de werken van Faradaymet Gabordriau en Sha kespeare voor ontspanning. Kort daarop beleven wij zijn eerste uit vinding de Edison Stem Weergever, waarvoor officieel Washington niet de minste belangstelling toonde. Daarop de Beurs-telegraaf en dan vinden wij hem zon der een cent of een vriend in New-York, waar hij theebladeren kauwt om zijn hon- ger te stillen. Dan Black Friday, maar geen donkere Vrijdag voor Edi-or.. Want een paar dagen later zou hij de eerste belooning voor zijn onderzoekingen ontvangen. Veertig duizend dollar in contanten! In alle zakken van zijn goedkoop confectie- pakje gepropt. Veertig duizend dollar om een laboratorium op te richten en daar ver- der te snuffelen en te onderzoeken met proefnemingen. Jaren later, maar op den- zelfden leeftijd, verscheen Roosevelt ten tooneele met zijn uitdaging aan de massa- „bunk", larie, in de handelingen der regee- ri:ig. Veertig duizend dollar en vier en twintig vrije uren per dag om te werken met zulke interessante dingen als de tele- grafie, seintoesfidlen, elcctrische penne- houders en schrijfmachines. Vijf en veertig man personeel als hulp om te doen, wat 6en man met geen mogelijk- heid per dag kan afdoen. Maar Edison kwam er spoedig achter, dat fabriceeren en uitvinden niet samen kunnen gaan. Na zijn fabriekje onder hoede van een bekwamen opzichter gesteld te hebben, trok hij zelf naar Menlo Park, N.J., waar hij rustig kon nadenken, proeven nemen en zich ver- wonderen. Hier ontstond de eerste overzender als voorlooper var onze telefoon. En uit dit gehucht kwam de wonderlijke kleine ma chine, die de doorden „Mary had a little lamb" van een wasplaat opnam en ze ein deloos herhaa'de. Hier in 1879, juist vijftig jaar geleden, vervaardigde Edison de eerste bruikbare electrische gloeilamp voor de wereld met het gevolg, dat hij een reusachtige licht- en krachtindustrie in het leven riep. Het kostte Edison precies veertig dui zend dollar, of*juister gezegd elke cent, die hij met zijn telegraaf-uitvinding verdiend ■i d, om zijn proeven met de gloeilamp tot een resultaat te brengen. Kenmerkend voor de rustelooze natuur van den navorscher is het feit, dat hij meer dan 16.000 proeven deed met verschillende grondstoffen bij zijn zoeken naar een geschikten gloeidraad. Zijn succes van 21 October 1879 kwam juist op den tijd, dat.deskundigen twijfelden aan de mogclijkheid van zulk een lamp, die voor den normalen handel 1 ereikbaar zou zijn. Niemand minder dan sir William Preece de groote Engelsche electrische deskundige van zijn tijd beweerde op een lezing, dat de onderverdeeling van elec- trisch licht altijd levensgevaarlijk zou zijn Na de lamp ontstond de Edison Illumi nating Company en het eerste krachtsta- tion; het laatste werd geopend in 1882 in New-York. Zes „Jumbo" dynamo's werden daar geinstalleerd. Tegenwoordige dyna mo's, die 80.000 P.K. ontwikkelen hebben meer recht op dien titel evenals de lam pen van heden, die een sterkte van 150.000 kaars hebben, de oorspronkelijke Edsion lamp tot een nachtpitje verlagen. Maar de strijd duurt voort en al wonnen Edison en Roosevelt herhaaldelijk, dikwijls bleek het een Pyrrhus-overwinning te zijn geweest. Gegotei; huizen van beton zijn een mislukking geworden, hoewel Edison er verscheidene jaren met hart en ziel aan ge- werkt heeft. Hij interesseerde zich voor vliegen, nadat hij proeven had genomen voor James Gordon Bennett in 1885. De ..Helicopter" was ontworpen om rechtstan- dig de luchi in te gaan, maar de Edison Helicopter vloog nooithij was te zwaar. Maar de netto-opbrengst van 60 ja ren arbeid overstraalt ruimschoots Edi son's mislukkingen. Sinds zijn eerste patentneming in Octo ber 1868 wijzen de betreffende archieven bovendien nog 1150 op zijn naam aan. Lang- zamerhand begon d- groote wereld te be- grijpen, wat Edison voor een vondst had gedaan met zijn gloeilamp en wat tot die waardeering den grootsten stoot gaf was de bioscoop. Dan kwam het Edison .effect", dat de basis is van onze radiolampen, ge- gomd papier, Portland cement, Deze over- schaduwen vele andere uitvindingen, wier aanta' en uiteenloopendheid verbazingwek- kend zijn. Edison beschrijft zijn eigen loop- baan zoo karakteristiek en eenvoudig als niemand zou kunnen „zeg, ik heb ook overal tusschen gezeten, niet?" Roosevelt is gestorven, maar Edison leeft nog. Tweemaal gehuwdomringd door zijn familie van kinderen en kleinkinderen vriendelijk, bedaard, eenvoudig is lij de verpersoonlijking van de Amerikaan sche idealen. En stellig zal het Gouden Ju- bileum van het Lichi. dat gevierd zal wor den op den 21sten October 1929, velen den invloed van Edison op ons dagelijksche le ven doen herdenken. Niet alleen als de schenker van Let licht, maar van gezond heid, yoorspoed, gemak en veiligheid. Stel lig zai Edison uitgeroepen worden als de grootste industrieele figuur van het heden. IjuIL Hoog water Laag water Dat v.m. nam. v m. nam. 17 0.42 1.23 9.26 10.04 18 1.48 2.22 10.27 1100 19 2.39 3.06 11.21 11.50 20 3.21 3.47 006 HOOG EN LAAG WATER TE EGMOND AAN ZEE. (In Zomertijd). ENfJELAND. HEVIGE VULKANISCHE UITBARSTING. Op het eiland Ambrym van de Nieuwe Hebridengroep heeft een zeer hevige vulkani- sche uitbarsting plaats gehad. 7 Lavastroomen stroomen van den krater in zee, waar de gloeiende massa's onder ex- plosies en heftig gesis het water doen ver- dampen. Op 5 mijl van de kust vonden tegelijker- tijd onderzeesche explosies plaats die zich echter verplaatsten en de kust tot op een halve mijl afstand naderden. PERZI8. DE ACTIE DER OPSTANDELINGEN IN PERZIE. Bij de gevechien in het gebied van den opstand in Perzie hebben de opstandelingen opnieuw sucessen behaald. Volgens berichten uit Teheran is een stad door de opstandelingen bezet. De bij vroege- re £evechten door de opstandelingen gevan- gen genomen bevelhebber der gendarmerie is intusschen weer in vrijheid gesteld. DE AARDBEVING IN PERZIE. Meer dan 2500 dooden. De Perzische regeering maakt officieel be- kend, dat bij de aardbeving in het district Schirwan 2553 personen zijn omgekomen. ITALIB. DE STRIJD OM DE JEUGD. De fascistische censuur in actie. Naar de particuliere correspondent van de Temps te Rome meldt, heeft de Vita Giovani- le, het katholieke blad van Vicenza, opgehou- den te bestaan, nadat het twee keer door de overheid in beslag genomen was. De eerste keer was dit geschiedt omdat het in een arti- kel over den Paus ter gelegenheid van St. Pieter onder den schijn van een rechtvaardi- ge hulde aan den Pauselijken soeverein een artikel had geschreven met de strekking „de Italiaansche katholieke jeugd te onttrekken aan het wettige Italiaansche staatsgezag en de Italiaansche instellingen". Het blad hac geschreven: „Van geen anderen meester ver wachten wij de waarheid dan van hem, door geen ander licht willen wij ons laten voor- lichten dan door het zijne, aan geen andere bron willen yij ons laven dan aan de zijne, omdat hij alleen, gelijk Christus, dien hij vertegenwoordigt, de geheimen kent van het eeuwige leven". In deze woorden had de fas cistische censuur te Vicenza een opwekking tot opstand tegen het staatsgezag gezien en toen de Ossevatore Romano daar wat mee spotte, verdedigde de Impero de censuur met de opmerking, dat de gei'nerimeerde woorden een doorzichtige opwekking inhielden om zich te verzetten tegen den eed van onvoorwaar- delijken trouw aan den Duce. De Impero waarschuwde het fascisme waakzaam te zijn, daar er ondanks de verzoening in Italie nog altijd een bezinksel overgebleven is van een geniepig, laag, baatzuchtig en anti-Itali- aansche clericalisme. De tweede keer is de Vita Giovanile in be slag genomen omdat zij o.a. de katholieke werken van liefdadigheid en de katholieke op- voeding boven dien van den staat gesteld had. Een ander katholiek jeugdblad, de Azione Giovanile van Milaan is in beslag genomen, omdat het den brief van den Paus aan kar- dinaal Gasparri voorzien had van een com- mentaar, waarin het zeide, dat de jeugdige katholieken de woorden van den Paus in kin- derlijke onderworpenheid moeten aanvaar- den. De strijd om de jeugd duurt voort. JAPAN. CHINA DRINGT BIJ JAPAN AAN OP, EEN ZOO SPOEDIG MOGELIJKE AANVAARDING VAN EEN CHINA-JAPAN-VERDRAG De Chineesche gezant in Tokio heeft den Japanschen minister van buitenlandsche zaken, baron Sjidehara, officieel een vriend schapsverdrag tusschen Japan en China voor- gelegd. De Nanking-regeering hecht groote waarde aan een spoedige onderteekening van dit verdrag, zelfs wanneer de andere economische en politieke kwesties tusschen beide landen nog niet mochten zijn opge- lOSL Juli Dat Hoog water laag water v in nam vm nam. 17 0.39 1.20 9.14 9 52 18 1.45 2.19 10.15 10.48 19 2.36 3.03 11.09 11.38 20 3.18 3.44 11.54 AMERIKA. ONTPLOFFING AAN BOORD VAN EEN LUXE MOTORJACHT. Het luxe jacht „Winonah" van den multi- miilionnair Stillmann, dat in Hamstead Har bour voor anker ligt, is gister door een ex- plosie vernield, welke een gevolg was van let bijvullen met benzine. Het jacht stond onmiddellijk in voile vlam en brar.dde geheel uit. Dozijnen in de nabijheid liggende vaar tuigen kwamen te hulp. Bij de ramp is een matroos om het leven gekomen. terwijl een ander zwaar gewond werd. Stillmann zelf was op he! moment der ontploffing niet aan boord. tt DE HULP AAN DEN LANDBOUW Hoover waarschuwt tegen al hooggespannen verwachtingen. De pas opgerichte Federal Farmboard kwam Maandag op het Witte Huis voor de eerste maal bijeen. In een korte toespraak deelde president Hoover aan de leden mede, dat hun voor- naamste taak was, een oplossing te vinden voor een groot aantal landbouwvraagstuk- ken, waaronder in de eerste plaats het in overeenstemming brengen der productie met de behoeften, welke kwestie reeds jaren lang de aandacht van het Congres had bezig ge houden. De president zeide te hopen, dat de landbouwers zouden beseffen, „dat dit alles niet kon worden verwezenlijkt door een too- verroede of door een nacht door te werW CHILEENSCH TROEPEN- TRANSPORTSCHIP VERGAAN. 39 man verdronken. Uit Valparaiso wordt gemeld: Gedurende een hevigen storm is het Chi- leensche troepentransportschip „Abtao" niet ver van Valparaisio vergaan. Van de opva- renden zijn 39 man verdronken, terwijl slechts 1 opvarende gered werd. In de buurt zijnde schepen, die op de S. O. S.-signalen van het in nood verkeeren- de schip assistentie wilde verleenen, konden het zinkende schip niet tijdig meer bereiken. De „Abtao" is van Duitschen oorsprong.' Het schip liep in 1923 als „Ernst Hemsots" te Embden van stapel. Eenigen tijd geleden werd het door de Chileensche regeering aan- g-kocht. Ppovinciaal nleuws ZUID-SCHARWOUDE. Niet met Aug. zooals wij eerder abui- sievelijk vermeldden maar den 16en Oct. a s. zal de brievengaarder A. Kist zijn 25-ja rig ambtsjubileum herdenken. HOORN. Oud HoorK De Vereeniging „Oud Hoorn" heeft Maan dagavond in „De Valk" een ledenvergade- ring gehouden onder leiding van den heer J. C. Kerkmeijer. Het bezoek liet te wenschen over. Uitvoerige mededeelingen werden ver- strekt over de restauratie of voorgenomen herstelling van onderscheidene bouwwerken nl. de „Witte Engel", Kruittoren, Breed 32 en perceel Kloppenburg. Hiermede werd op- gemerkt, dat de teekeningen van de restaura tie Kruittoren nog niet geheel gereed zijn. Vermoedelijk kan einde Aug. of begin Sep tember worden begonnen. Hierna werden de notulen gelezen en goed' gekeurd. Het jaarverslag vermeldt, dat de toestand der vereeniging goed is te noemen. Verschil lende bemoeiingen der Vereeniging over 't afgeloopen jaar worden hierbij gememo- reerd. De heer Boot wordt als secretaris hartelijk dank gebracht voor al zijn bemoeiingen. De rekening wees aan in ontvangsten een bedrag van 968.80, uitgaven f 736.93, zoo- dat er een batig saldo is, groot 231.87. De financieele Commissie heeft de bescheiden nog niet kunnen nazien. Onder hartelijken dank aan den Penningmeester werd de reke- ing voorloopig goedgekeurd. Bij de gehouden stemming voor bestuurs< lid werd de heer Zijp herkozen Goedkeuring werd gehecht aan het be- stuursvoorstel tot het houden van een excur- sie naar Edam. De heer Koning vroeg inlichtingen om- trent de lijst der monumenten De Voorzittet zeide, dat het Bestuur een voorloopige staat heeft, doch het Gemeentebestuur stelde de lijst vast. Indien eigendomsrechten worden aangetast, kan ontheffing van bindende be- palingen bij verbouwing enz. worden ver leend. Verder kwamen bij de rondvraag nog ver schillende zaken ter 'sprake, waarbij talrijke nuttige wenken in't belang der vereeniging werden gegeven. Na afloop der werkzaamheden hield de heer J. J. Laukester een interessante voor- dracht over de beteekenis van enkele aard- rijkskundige namen in West-Europa, well* bijzonder in den smaak viel. Hierna sluitiog. FEEMSKERK. Wei geen geboren, maar toch een war goed ingeburgerde ingezetene, n.l. mej. v. 4 Werff, die in 1890 bij bet openbaar onderwifs hier ter plaatse kwam, gaat Heemskerk nog op haar ouden dag door omstandigheden geheel buiten haar wil verlaten om het res- tant harer levensjaren door te brengen In de Westenburgstichting te Beverwijk. Wij wenschen mej. v. d. W. nog een ge noeglijke oudeo 6*g toe in voorcowpd t«Ml

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 7