llkinrutt Cnurant. De kroosajjtiweelen. FEU1LLETON. No. 168 H 1929 Hendcrd een en dertigste Jaargang. Vrijdu^ 19 Juli. Radio-hnekje Zaterdag 20 Juli. Huizen, 1875 M. 10.—10.15 Morgenwij- ding 12.15—2 Concert door het A. V. R O.-Kwintet. 2.—2.30 Filmpraatje door Max Tak. 2.30—3.30 Aansluiting van het Tpuschinski-Theater te Amsterdam.^ 3.30— 4 30 Kurhaus te Scheveningen. The-dansant door ..The Ramblers". 5.-5.45 Lezing door Dr. C. H. Sluiter over: De verdeeling der materie in het heelal. 5.456.45 Concert door het Omroeporkest. Willem Segboer, ba- riton 6.45—7.15 Pianorecital door prof. Henry Wilhelmus uit Budapest. 7.15 Voort- zettine: concert. 8.- V. A. R. A. Concert. V. A. R. A, orkest, voordrachten. 10.45 V. A. R. A. Lied- jes uit het leven. 10.— V. A. R. A. Persber. 11.15 V. A. R. A. Gramofoonplaten-concert. HUversum, 1070 M. (Moor 6 uur 298 M). (Uitsluitend K. R. O. uitzending). 11.30— 12.Godsdienstig halfuurtje. 12^5—1.15 Lunchmuziek door het I<. R. O.-Tro. 1.15 2.Gramofoonplatenconcert. 2—3.15 Kin- deruurtje. 5.— Gramofoonplatenconcert. 5.45 __6._ Joumalistiek weekcverzicht. .6.-7.30 Concert in de Chicago-bioscoop. 7.30—8.— Causerie over:Wat is een film. 8-11. Concert en declamatie. Strijk-ensemble en solisten. 9.30 Nieuwsberichten. 11.12. Concert. Karakterduettisten. Daventry, 1554 M. 10.35 Kerkdienst. 11.05—11.20 Lezing. 1.20—2.20 Orkest- concert. 3.50 Bisley. Finale om de „King's Prize". 5.05 Orgelconcert (Cinema-orgel). 5.35 Kinderuurtje. 6.35 Nieuwsberichten. 7.05 Oude Fransche clavecimbel muziek. 7 20 Lezing. 7.35 Sportpraatje. 7.50 „Diary of a nobody" (5). 8.05 Vaudeville. 8.40 Frag- menten van „Love Lies", operette van Carter. 9.20 Nieuwsberichten. 9.35 Lezing 9.50 Nieuwsberichten. 9.55 Het Zigeuners- ensemble. Concert. 10.5012.20 Dansmu- ziek. Parijs „Radio-PaKs", 1725 M. 12.50— 2 10 Orkestconcert. 4.05 Kinderuurtje. 4.35 Dansmuziek. 6.55 Gramofoonmuziek. 8.35— 11.10 Concert. Orkest en solisten. 9.50 Dansmuziek. Langenberg, 473 M. 7.20 Gramofoonmu ziek. 7.50—8.50 Orkestconcert. 10.35 en 12.45 Gramofoonmuziek. 1.252.50 Orkest concert. 5.55—6.50 Gramofoonmuziek. 8.20 Vroolijke avond. Kobert-kapel. Vocale en in strument. solisten. Daarna tot 12.20 Dans muziek. Zeesen, 1635 M. 6.10—10.50 Berichten en lezingen. 12.20—1.10 Muziekuitzending voor scholen. 1.10—5.20 Berichten en lezingen. 5.20—6.20 Concert. 6.20—8.15 Berichten en lezingen. 8.20 Anekdoten. Declamatie, viool en piano. Daarna persberichten en dansmu ziek. Hamburg, 372 M. 4.55 Haarlemmer Blu- men. Causerie met muzikale illustratie. 5.20 Orkestconcert m. m. van solisten. 6.35 Con cert. 7.20 Ibcaal concert door Walther Car- nuth m. m v. orkest. 8.20 „Mein Leopold" Volksstuk in 3 bedrijven van Adolph L'Orronge. 10.20 Over den Oceaan. Groeten aan het s.s. „Bremen". Concert door de scheepskapel. Brussel, 512 M. 5.20—6.20 Trioconcert. Dansmuziek. 6.50 Gramofoonmuziek. 8.35 Concert door het omroep-orkest. Mile. Stroyebans, zang. 9.2010.35 Kurhauscon- cert. Stadsnieuws VERSLAG VAN DE BEVINDINGEN EN HANDELINGEN VAN DEN KEURINGS- DIENST VOOR WAREN IN HET KEU RINGSGEBIED ALKMAAR OVER HET D1ENSTJAAR 1928. Aan het door den directeur van den Keu- ringsdienst voor Waren uitgebrachte verslag ontleenen wij het volgende: De dienst bleef op denzelfden leest ge schoeid als voorgaande jaren, de organisatie bleef dezelfde en de wijze van werken even- zoo. Omdat tegenover de waardeering, die de dienst bleef genieten, geen enkele uiting staat, die van het tegendeel getuigde was voor ver andering ook niet de minste aanleiding. Het gebied, waarin de dienst het toezicht verricht, bleef ongewijzigd. De taak van den dienst bestaat in het hand- haven der Warenwet en de op grond dier wet vastgestelde Koninklijke Besluiten en ge meentelijke verordeningen. (The crinkled Crown.) Geautoriseerde verta'ing uit het Engelsch van William le Queux. door Mej. E. H. 44 „Wat heeft u gedaan met den brief die door kapitmn Easterbee naar mijn woning in Soho werd gestuurd? U weet toch wel, hoe de afspraak luidde, dat u iederen brief aan mij zoudt doorsturen? En het was de eenige. dien ik verwachtte. Heeft u 'm ver- nietigd of heeft u'm nog in uw bezit? Mocht dit zoo wezen, dan kunt u m altijd, al is het dan ook wat laat op den dag, nog aan de rechtmatige eigenaresse geven". Toen begreep Lenoir, waar die vreemde, vijandelijke houding vandaan kwam: zijn zonde was ontdekt! Langzaam trok er een donkere bios over zijn gelaat. Had hij dit al dadelijk, bij het begin, ver- moed, dan zou hij misschien getra'cht heb- ben, er zich door een leugen uit te redden, om haar achting te behouden. Hij kon heb- ben gezworen, dat de brief zeker verkeerd bezorgd was, daar die nooit in zijn bezit was gekomen De oude hospita was gestor- ven, die kon haar dus niet stijven in haar achterdocht Zulke methoden waren gang- baar in de oogen van de Broederschap, bij wie het doel de middelen heiligde. Maar, daar hij geen voortvarend mensch Personeel. Moest in het vorige verslag worden mede- gedeeld, dat aan het einde van het jaar 1927 nog niet was voorzien in de vacature, ont- staan door het overlijden van den klerk G. H Schneiders ,thans is dit wel het geval. De be- slissing is echter gevallen in eene richting. die ondergetekende zeer betreurt. Omdat vol- gens de Inspectie van de Volksgezondheid ge- acht werd, dat de dienst kon volstaan met vijf inplaats van met zes keurmeesters en in ae naaste toekomst geen vacature van keurmees- ter was te verwachten, is door den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid beslist, dat een der keurmeesters tijdelijk aan de admi- nistratie werkzaam moest worden gesteld. De keurmeester Joh. van Ammers, die door on- dergeteekende daarvoor het meest geschikt werd geacht, is vanaf April 1928 bij de admi- nistratie werkzaam. Om echter te voorkomen, dat deze ambtenaar, die als keurmeester met lust en toewijding zijn taak verrichtte, niet te veel uit dien werkkring zou geraken, waartoe hij bij eene eventueele vacature als keurmees ter zeker zal worden teruggeplaatst, is door ondergeteekende eene zoodanige verdeeling der werkzaamheden van de keurmeesters ge- maakt, dat de genoemde ambtenaar gemid- deld nog een dag per week als keurmeester dienst doet, zooveel mogelijk in eenige, dicht bij de centrale gemeente gelegen gemeenten. het geheele personeel heeft zijn taak tot tevredenheid van ondergeteekende verricht. Koninklijke Besluiten. Dit jaar verschenen geen nieuwe Konink lijke Besluiten. Dit is wel te betreuren ge weest, daar ten opzichte van meerdere waren een nadere regeling nuttig en noodig ware geweest. We hebben hierbij o.a. op het oog een Wijnbesluit, dat al geruimen tijd door de reeele handelaren van dit artikel verlangend werd tegemoet gezien. Het uitblijven van nieuwe besluiten heeft medegewerkt, dat dit jaar met het opmaken van minder processen- verbaal kon worden volstaan. Nieuwe rege- lingen toch worden niet altijd zonder drang en zonder straf grif opgevolgd. W erkzaamheden. Waar reeds meerdere malen in voorgaande verslagen uitvoerig overzicht is gegeven van de wijze, waarop de dienst haar werkzaam heden verricht, zal ditmaal worden volstaan met nogmaals naar voren te brengen het groote nut van de geregelde inspecties der keurmeesters ter plaatse. Juist omdat deze regelmatig, maar steeds op onverwachte tijden plaats vinden, neemt het aantal aan- merkingen, dat daarbij te maken is, geregeld af, doch te vreezen zou zijn, dat als deze con- trole in beteekende mate werd ingekrompen, in dezelfde mate het weer optreden van onge- wenschte toestanden zou plaats vinden. Dit jaar werden 15329 inspecties gehou- den, waaronder wordt verstaan het aantal malen dat een keurmeester bij een verkooper ter plaatse een onderzoek heeft verricht naar den toestand of de samenstelling of de behan- deling of de wijze van bewaren zijner arti- kelen. Ter gelegenheid van die inspecties zijn 156911 voorraden voedingsmiddelen en andere waren gekeurd. Dat deze getallen kleiner zijn dan het vo rige jaar, is het gevolg van het feit, dat een keurmeester de plaats van de opengekomer. vacature van klerk heeft moeten innemen. Hier zij er op gewezen, dat er vooral den laatsten tijd meerdere vergelijkingen zijn ge- maakt tusschen de werkzaamheden der ver- schillende keuringsdiensten in den lande en dat daarbij het aantal gekeurde partijen o.a een basis heeft gevormd voor die vergelijkin gen. Het komt ondergeteekende echter ge- wenscht voor, hier naar voren te brengen, dat als zooveel vergelijkingen deze speciaal mank gaat. Afgezien van het feit, dat plaatselijke omstandigheden van grooten invloed zijn op het aantal der per dag te keuren partijen, kan dat keuren op zich zelf meer of minder vluch- tig geschieden, maar juist dat deugdelijk keu ren, wat relatief meer tijd kost, mag toch alleen worden bevorderd. Zooals uit het aan tal dit jaar gekeurde partijen blijkt, hebben wij ons echter niet in de verkeerde richting laten bei'nvloeden. De medewerking, die een verkooper bij de inspectie aan een keurmeester verleent, is steeds teekenend voor de wijze, waarop zulk een verkooper den Keuringsdienst beschouwt Wordt die medewerking in hooge mate ver- leend en toont de betrokkene de komst van den ambtenaar van den dienst op prijs te stellen, dan blijkt daaruit, dat hij de bedoeling van dezen dienst begrijpt, die toch allereerst in opvoedenden zin wil werkzaam zijn en er geen prijs op stelt het aantal processen-verbaal zoo hoog mogelijk op te voeren, doch integen deel met zoo weinig mogelijk vervolgirigen zoo goed mogelijk aan zijn doel tracht te be- antwoorden. Verleent de verkooper echter wei nig of in het geheel geen medewerking, dan blijkt hij in den dienst slechts den dwarskijker te zien, die vooral genoegen zou scheppen in het maken van aanmerkingen in meer of min- was, maar juist besluiteloos, waar onmid- dellijk ingrijpen werd vereischt, deed deze vurige beschuldiging hem zijn gemoedseven- wicht verliezen. Uit heel zijn houding bieek, hoe hij zich schuldbewust was. Zijn woorden kwamen met moeite. Hij trachtie tijd te win- nen, om verontschuldigingen te bedenken „Hoe heeft u dit ontdekt?" vroeg hij, met verstikte stem en wierp een wanhopenden blik op haar streng gelaat. „Wat gaat u dat aan?" riep zij veront- waardigd. „Ik weet het en daarmee uit. Heeft u den brief?" Zooals bij vele kalme naturen, school er in Lenoir een duivel, die op onverwachte oogen- blikken te voorschijn placht te springen. En nu vertoonde die zich Hij was zich voor zichzelven zoozeer bewust, dat hij in haar bestwil gehandeld had, dat hij nu op zijn beurt h-eftig verontwaardigd was. Zijn stem klonk hard en gebiedend. „Ik heb den brief verscheurd, als u mij dan dwingt, de waarheid te zeggen. Het was in geen enkel opzicht de brief van een geliefde, maar toch had uw zin voor het romantische er voedsel in kunnen vinden. Ik had den plicht op mij genomen, om te zorgen, dat u uw ge- negenheid niet zoudt verspillen aan een man, die ze niet waard is." „Wie heeft u tot mijn voogd benoemd?" riep ze verachtelijk. ,1k zou zulk een inmen- ging van mijn eigen vader niet geduld hebben." „De man amuseerde zich maar wat", zei hij koppig. „Hij voelde geen ware liefde voor der scherpen vorm. Gelukkig kan worden ge- constateerd, dat het aantal der laatsten af- neemt ten gunste der eerstgenoemde soorf verkoopers en dat de verhouding tusschen het controleerend deel van het personeel van den dienst en de verkoopers eene goede mag wor den genoemd, ondanks dat de controle steeds scherper wordt. Het aantal partijen, dat dit jaar, hetzij op grond der directe bevinding ter plaatse of na onderzoek aan het laboratorium moest worden afgekeurd, bedroeg 640, hetgeen be- langrijk minder is dan alle voorgaande jaren Dit is een gunstig teeken van het werken van den dienst te noemen, doch het verschil met vorige jaren is ineens zoo groot, dat tot deze groote daling wel bijzondere omstandigheden moeten hebben medegewerkt, en er niet op kan worden gerekend, dat dit aantal ook de eerstvolgende jaren zoo klein zal blijven. Dat de verkoopers zelf meer geregeld hun minder deugdelijke waar vernietingen, mag hieruit wel worden geconcludeerd of anders, dat zij door beter toezicht op hun voorraden het in ondeugdelijken toestand geraken heb ben weten te voorkomen. Gerangschikt naar de soort der waar wer den afgekeurd: Azijn. Aantal partijen 10. Brood, koek en koekjes. Aantal partijen 26. Cacao en cacaoproducten. Aantal partijen 57. Gedroogde vruchten, groenten en zaden. Aantal partijen 12. Conserven. Aantal partijen 4. Graan en graanproducten, Aantal par tijen 155. Jams en geleien. Aantal partijen 10. Kaas, boter en margarine. Aantal partijen 19. Koffie, thee en surrogaten. Aantal partijen 13. Limonadesiropen en minerale wateren. Aantal partijen 1. Puddingpoeders. Aantal partijen 50. Specerijen en mosterd. Aantal partijen 20. Suiker, suikerwerken en Drups. Aantal par tijen 130. Tciletartikelen. Aantal partijen 1. Visch. Aantal partijen 18. Vruchtensappen. Aantal partijen "c. Groenten en versche vruchten. Aantal par tijen 6. Zuidvruchten. Aantal partijen 89. Diversen. Aantal partijen 12. Van deze partijen verdienen extra vermel- ding: grootere en kleinere hoeveelheden cacao te Alkmaar, Broelc op Langendijk en Hoorn, welke bezet waren met schimmel of in duff en toestand verkeerden; een flinke partij gema- len rogge te Alkmaar, welke muf was, terwijl te Edam een groote hoeveelheid gemalen rog ge verbroeid werd bevonden; aanmerkelijke partijen suikerwerk en chocoladewerk te Alk maar, Enkhuizen en Hoorn, alles schimmelig, nat of vuileenige duizendtallen bokking te Alkmaar, Egmond aan Zee en. Egmond-bin nen, welke bedorven was door een overhaaste behandeling op een trawler tengevolge van stormweer. Slechts een betrekkelijk klelne hoe veelheid van deze visch bleek in ons gebied te zijn geplaatst. Een partijtje bakbokking en gerookte bokking te Schagen, welke visch in bedorven toestand verkeerde; een partijtje bokking te Obdam, schimmel en bedorven; eei voorraad z.g. ijsco's te Alkmaar en Ber gen, waarvan de Storch's reactie positief bleek te zijn; een flinke hoeveelheid vanille- suiker te Avenhorn, hetgeen nog uit de oor- logsjaren dateerde; boter te Alkmaar, welke rans was; weiboter te Purmerend, die een buitengewone hoeveelheid vuil bevatte; een beduidende hoeveelheid thee te Hoorn, welke muf en schimmelig was; verschillende voor raden snoepgoed te Edam en Den Helder, hetwelk schimmelig was; 11 balen havermout te Alkmaar, sterk bezet met mijt; ontbijtkoek te Grootebroek, wegens mijt en schimmel; wederom te Zwaag een flink aantal fleschjes Hoofd Eau de Cologne, die schimmel bevatte Op de kermis te Dirkshorn werden ol.m. 150 gerookte poonen afgekeurd, welke uTbe- dorven toestand verkeerden. Evenals vorige jaren werd geregeld con trole uitgeoefend op de eet- en drinkwaren en genotsartikelen, die ten verkoop werden aan- geboden op kermissen en andere feestelijke bijeenkomsten. Door het geregeld bezoeken der kermissen enz. komt het maar zelden meer voor, dat aldaar ondeugdelijke waar wordt aangetroffen, hetgeen natuurlijk allerminst wil zeggen, dat die controle minder noodig wordt. Gemakkelijk is in te zien, dat met verslap- ping der controle het optreden van onge- wenschte toestanden zou samengaan. Naast controle op de waar zelve, wordt op grond van het Algemeen Besluit (Warenwet) toezicht uitgeoefend op de wijze, waarop de waren worden behandeld, bewaard en uitge- staid. Artikel 2 van dat besluit zegt n.l.: De bereiding, verpakking, bewaring, behandeling en het vervoer van eet- en drinkwaren mag u! Het bewijs daarvan is, dunkt mij, wel het feit, dat hij een paar weken, nadat u Enge- land verliet, getrouwd is met dat poppetje op de kast, Doris Kearns". ,,Kent u dan zijn vrouw?" riep zij heftig. ,Wie is zij? Hoe ziet zij er uit?" „Uit zijn oogpunt beschouwd, een dame van hooge geboorte en goede opvoeding; kortom, de soort vrouw, die hij hebben moest". Die woorden bezorgden haar een huive- ring; een koude stroom volgde op die vurige verontwaardiging. Wanneer, zooals zij dit vast geloofde, Easterbee haar indertijd had lief gehad, gelijk zij hem lief had, dan had hij zich wel gauw getroost. Toen ging zij aan het verontschuldigingen bedenken voor hem. Hij had zich bitter gegriefd gevoeld, dat zij hem geen woord van vaarwel had ge- schreven. Aan Doris Kearns hoe goed herinnerde zij zich dien naam was zijn hart dus blijven hangen. Gematigder dan zij dit tot nog toe had gedaan, sprak zij: „Welke uw beweegredenen nu ook waren, ik kan het u nooit vergeven. Neen, al lag u ook op uw sterfbed, dan kon ik het u nog niet vergeven, dat u mij gescheiden heeft van den man, dien ik lief had, door zulk een laag- beid". En het volgend oogenblik viel zij weer uit: „0, het was schandelijk! Maar wat kan men ook verwachten van een man, die sa- menwerkt met zulke misdadigers, van een uitsluitend geschieden op zindelijke wijze en zoodanig, dat verontreiniging voldoende wordt voorkomen en op grond van wettelijkfi uitspraken is voldoende uastgelegd, dat uit- stallen daaronder is begrepen. Voordat dit besluit verscheen, werden veel waren, die onverpakt uitgestald lagen, niet behoorlijk afgedekt. Iedereen kent thans de nette kramen, waarin al het losse suiker- en chocoladewerk behoorlijk onder glasramen is opgeborgen en allerlei vischwaren voldoende door glazen ruiten voor, boven en terzijde zijn afgedekt. Door de drukke passage van de vele kermisbezoekers en de vele voorbijgaande auto's enz., wordt op droge dagen zeer veel stof opgewaaid. Die ruiten moeten op zulke dagen dan ook geregeld van stof worden be- vrijd, doch daaruit volgt, dat bij het ontbre- ken van een dergelijke glasbedekking al dat stof op de losse waar zou zijn gevallen en met de waren mede zou worden opgegeten. Op grond van genoemd besluit is zulk een be- dekking dan ook algemeen voorgeschreven Was daartegen in den beginne veel verzet, toen men zag, hoeveel stof op dit ruiten neer- viel, moesten de verkoopers wel erkennen, dat deze maatregel beslist noodig was. De meeste moeite had de dienst met de verkoopers van visch, vooral omdat de straffen, op grond van opgemaakte processen-verbaal opgelegd, in den beginne gering waren en de verkoopers meenden, dat hun omzet door die bedekking zoozeer werd gedrukt, dat zij zich voordeeli- ger konden laten bekeuren. Op ons verzoek hebben thans echter de meeste gemeenten in dit keuringsgebied in de verordening, waarop standplaats wordt verleend, opgenomen de bepaling, dat de waren moeten worden uitge stald overeenkomstig de eischen. door of van- wege den directeur van den Keuringsdienst voorgeschreven op straffe Van de kermis te worden verwijderd. Bij den rondgang krijgt de keurmeester in die gemeente dan steeds zoo noodig assistentie van de plaatselijke politie, die bij vertrek van den keurmeester verder toe zicht houdt, zoodat het verzet in dit opzicht als gebroken kan worden beschouwd en dat zonder dat verdere verbaliseering noodig is. Hiervoor noemden wij reeds op de groote uitbeiding, die de verkoop van consumptie-ijs geleidelijk heeft gekregen en waarop, gezien de nadeelige gevolgen, die uit het gebruik van ondeugdelijk consumptie-ijs bij zeer veel per- sonen tegelijkertijd kunnen voortvloeien, ge regeld toezicht noodig is. Daar die verkoop al begint bij den eersten zomerschen dag, tot laat in den herfst doorgaat en een nog al winstgevend bedrijf schijnt te zijn, zoodat op elke in verband met het verkeer gunstige plaats een dergelijke verkooper met zijn wa- gentje post vat, is de vereischte controle hier- op zeer omvangrijk. Dat die verkoop speciaal op Zondag extra uitgebreid is, weet iedereen. vandaar dat ook deze verkoop Zondags veel werk bezorgt. Als bijzonderheden met betrekking tot den verkoop van consumptie-ijs kan worden ver- meld dat bij een verkooper vuile vormen werden aangetroffen. Daar het vuil niet zeer oud leek en niet beschimmeld was, werd bij uitzonde- ring toegestaan deze ter plaatse te reinigen; dat van een ijsverkooper zijn bus, die van koper was vervaardigd en vertind was ge weest, al dat vertinsel had verloren. Aange zegd werd deze bus opnieuw goed te doen vertinnen dat een ijswagen met den voorraad ijs ge regeld geplaatst werd in een paardenstal, die voor een tiental paarden in gebruik was. Er hing aldaar een zeer onaangename atmos- pheer. Bovendien bleek het deksel van de ijs- bus niet voldoende gereinigd. dat van een inrichting in een der seizoen- plaatsen op een drukken feestdag het ijs een ontwijfelbaar positieve Storch-reactie gaf, waarom het ijs werd in beslag genomen en de teider der inrichting duchtig onderhanden werd genomen; dat wij ijs aantroffen met 1.5 vet. De bereider gaf toe, de er voor gebruikte melk eerst te hebben afgeroomd en dien room 's morgens bij de koffie te hebben gebruikt. Hoewel voor het vetgehalte van ijs geen gren- zen zijn gesteld. is den ijsbereider toch mede- gedeeld, dat wij met die handelwijze aller minst accoord gingen. (Wordt gervolgd). VERTROKKEN PERSONEN. F. Schermer, N.H., zonder beroe^, van Oosterkolkstraat 11 naar Amsterdam. C. van Balen, wed. Boutkamp, G. K., werkster, van Keizerstraat 22 naar Rotterdam. J. Koelewijn, geen. electricien, van le Kanaal- straat 14 naar Amsterdam. H. H Jacobi, H. A., scheepsteekenaar. van Eikelenbergstr. 14 naar IJmuiden. W. J. Schut, R. K., huishoudster, van Uitenboschstr. 40 naar Amsterdam. C. G. Loep, wed. F. J. Goed- hart, N. H., van Westerweg 3 naar Brus sel. A. M. de Koning, R. K., winkeljuf- frouw, van Paardenmarkt 6a naar Utrecht lid van de Broederschap!" Weer veranderde zij van stemming. Ze ver- borg het gelaat in de handen en barstte in bitter snikken uit. „0, waarom waaromhebt u dit toch gedaan! U, die nogal voorgaf mijn vriend te zijn!" Hij stond op, een droeve, verschrompelde figuur in den eenen grooten makkelijken stoei in het nederig vertrek. Smachtend verlangen deed zich in hem gevoelen, om haar in de armen te sluiten; om haar te overtuigen, dat deze daad, hoe min ze haar dan ook leek, hem ingegeven was door zijn groote liefde tot haar. Maar hij durfde niet, hij kon enkel haar hand naar zijn lippen brengen. „Pauline, ik zweer bij al wat mij heilig is, dat ik dit niet gedaan zou hebben, als ik had geweten, dat ik je zooveel leed zou be- zorgen Je bent nog jong, hebt het leven nog v6or je Ik meende, dat de genegenheid voor dezen man zou vergaan, als de meeste jonge meisjesdroomen. Ik kan je niet vragen, om mij nu al te vergeven; dit zou toch niet gaan, maar tracht het dan later te doen." Zij had haar zwakheid overwonnen en stond tegenover hem, met droge oogen. Maar zij was niet meer geheel de vijandige en wraak- zuchtige Pauline van een oogenblik te voren. Het geduld en de nederigheid van den man, misschien de bewustheid van zijn trouwe liefde, had haar zachter gestemd, eenig be- grip in haar gewekt van het ingewikkelde van 7iin karaktet- D. de Winter, Isr., bakkersknecht, van Laat 105 naar Assen. W. M Leene, G. K., ass. in de huishouding, van Paternasterstr. 16 naar Hoogeveen. W. J. A. Ruiter, R. K., smid-bankwerker, van Verdronkenoord 12 naar Sappemeer. H. H. de Witt Hamer, geen, zonder beroep, van Kennemerstraatweg 91 naar Bloemendaal. J. C. Honig, wed. P. de Jong, D. G., van Kennemerstraatweg 91 naar Bloemendaal. G Prins, N. H., zonder beroep, van Wilhelminalaan 11 naar Dirkshorn. A. J. Leijgraff, R. K., pries- ter, van Nassaulaan 4 naar Utrecht. L4. J. J. M. Speet, journalist, van Nassaulaan 13 naar Haarlem. Binnenland EEN NIEUWE VEILINGSMETHODE. De veilingsvereeniging „Hoogezand—Sap- pemeer" past bij het veilen een methode toe, die een groote verbetering blijkt. Met behulp van een projectielantaarn met een sterkte van 10.000 kaarsen wordt, zoodra de mon sters zijn voorgereden, de geheele veilings- brief op het doek geprojecteerd, zoodat de koopers dadelijk een duidelijk overzicht hetv ben van alles, wat daarop betrekking heeft als de naam van den aanvoerder, de soort, de kwaliteit, de hoeveelheid, de verpakking en eventueel nadere bijzonderheden. Misverstand is hierdoor vrijwel uitgeslo- ten. Voorzoover bekend, is „HoogezandSap pemeer" de eerste veilingsvereeniging in ons land, waarbij deze methode wordt gevolgd Per uur worden pl.m. 500 posten geveild. DE EERSTE KAMERVERKIEZINGEN. De zetel van prof. De Savornln Lohman in gevaar? Naar aanleiding van de moeilijkheden, die in de Christelijk-Historische Unie zijn gere- zen met het Kamerkieskringbestuur van Rot terdam, dat ijverde voor de candidatuur van mr. J. A. de Visser, en nu ook een eigen weekblad uitgeeft, waaraan ook prof. B. C. de Savornin Lohman, lid van de Eerste Ka- mer, die als no. 1 werd geplaatst op de C.H. candidatenlijst in de groep Utrecht, Zeeland, Noord-Brabant en Limburg, medewerker is, schrijft de heer v. d. Wart, lid van de Staten van Zeeland in het C. H. orgaan „Het Prot. Zuiden" een artikel, waaraan het volgende is ontleend: „Waren deze feiten bekend geweest voor de vergadering van Statenleden, te Breda ge- liouden, dan zou ongetwijfeld de candida tuur van prof. Lohman aan ernstige critiek onderworpen zijn geweest, want zijn geheele houding schijnt ons afwijzend te staan te genover den geest, die in de Unie leeft en zich geopenbaard heeft in de candidatenlijst voor de Tweede Kamerverkiezingen. Het wil ons voorkomen, dat voor hen, die zich kunnen vereenigen met den geest, die de Unie kenschtst, zoowel in leiding als door samenstelling van de candidatenlijst voor le- den van de Tweede Kamer het thans niet aangaat, prof. Lohman weer een mandaat voor de Eerste Kamer te geven en dat na- mens de C. H. Unie". De schrijver besluit: „Komt er geen lichi in de houding van prof. Lohman, dan ligt het niet op den weg van de C. H. Statenleden, hem tot lid der Eerste Kamer te herkiezen". DE R.K. VOLKSPARTIJ. Het bestuur van de R.K. Volkspartij ver- zoekt ons te melden: De Bestuurderen van de R.K. Volkspartij kwamen deze week te Utrecht bijeen ter be- spreking van de uitslag der verkiezingen en tot vaststelling van de houding voor de toe komst. Betreurd werd dat men verlies moest con- stateeren, maar de omstandigheden in aan- merking genomen is dit verklaarbaar, want werd de Partij eerst totaal genegeerd, de laatste dagen voor de stembus zijn wij bestre- den op een zoo onrechtvaardige wijze als w-el nimmer een politieke partij bestreden zal zijn. Dit onrecht is des te grooter als men bedenkt dat deze bestrijders zich zelf opwer- pen als de verdedigers van recht en orde. De overwinning op ons is voor de sterkere dan ook zeer oneervol. Men is er niet voor teruggeschrokken onze katholiciteit in twijfel te trekken en verdacht te maken. Terwijl de Hooge Geestelijkheid zeer voorzichtig was in hare woordenkeus zijn er door redacties en onverantwoordelijkc. propagandisten, waar onder zelfs geestelijken, woorden gebezigd ter bestrijding van de 'R.K. Volkspartij die zij zeer moeilijk zullen kunnen verantwoorden. Overtuigd dat het recht toch eenmaal bo ven macht zal zegevieren werd besloten voor de toekomst alle tijd en energie aan de inner- lijke versterking van de organisatie der R I<. Volkspartij te besteden. De afdeelingen zul len op Zondag 11 Aug. bijeen geroepen wor den te Utrecht om gedachtig de spreuk „Zonder strijd geen kroon" de grondslagen vast te stellen voor een zeer intensieve actie. „Maar ik kan u nu niet vergeven. Eens als de tijd deze bittere dingen wat meer op den achtergrond heeft geschoven, zal ik hei over mu kunnen verkrijgen, om u te ver geven. Goeden dag." Zij verliet hem, nadat zij slechts even zijn hand had aangeraakt. En, toen zij weg was. zonk Lenoir in een stoel en keek droevig het vertrek rond, dat nog eens zoo somber leek, nu zij met haar bevaliige tegenwoordigheid ontbrak. Spijtig keek hij naar de lekkernijen die zij niet had willen aanroeren, omdat zij den gever zoozTeer verachtte. Hij had met zulk een vreugde de bijeenkomst tegemoet ge zien en dit was nu het droevig resultaat. De vrouw, die hij had lief gehad van kind af, had hem verlaten en beschouwde hem als haar ergsten vijand. En wat deed Pauline, nadat zij hem zoo koud had vaarwel gezegd? Ze ging naar Ryderstreet, en keek op naar het huis, waar Easterbee had gewoond. Verscheidene malen liep zij op en neer, zich weer voor den geest halend de enkele ontmoetingen, die daar had- den plaats gehad; zuchtend over de teedere herinneringen van dagen, die voorbij waren en die nooit zouden weerkeeren. Dien volgenden dag gino; zij terug naar Parijs, naar den Bohemienkring, dien Ste phanie Dubois om zich heen verzameld had, naar den vrij eentonigen sleur van haar ambts- bezigheden. in de gelegenheid van monsieur Benoit. ■v' - (Wordt veivolgd.) -a-' -'n-. I

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 5