KCerk en school Buitenland Onze SColonien. Zomersppoeten ver- Rechtszaken BRAND. Nog steeds branden in Rotterdam. De Rotterdamsche brandweer heeft het gis teren weer buitengewoon druk gehad. Onge- veer vijf uur des avonds heeft zij een brandje moeten blusschen in een aantal spoorbiels, die als onderstopping dienst doen bij een in aanbouw zijnde electrische draaischijf op het spoorwegemplacement aan de Tweede Rose- straat. Bij de blussching van dit brandje on- dervond de brandweer grooten last door het feit, dat in Rotterdam op de spoorweg- emplacementen, waar vaak zeer brandbare stoffen liggen, ge enbrandkranen zijn, zoodat honderde meters slang moesten worden uit- gelegd, om met drie stralen het vuur te kun- nen bestrijden. In den loop van den avond heeft zich daar- na nog een drietal kleinere branden voorge- daan, doch om half een brak brand uit in een pakhuis aan de Hoogsiiaat, welke een ern- stiger karakter droeg. Dit pakhuis" is in ge- bruik bij L. van Zanten, koopman in onge- regelde goederen. Ia+srtijd heeft deze reeds een brand gehad in een partij goedrten, die hij uit den brand bij Van Reeuwijk had opge- kocht, en nu wilde het toeval, dat zijn pakhnis volgeladen was met goederen, afkomstig van den brand bij de firma E. en L. aan bet Fiaagsche Veer, eenige weken geleden Het pakhuis was zoo vol, dat zelfs de trapoen versperd waren door stapels kisten. 'De brandweer heeft dan ook zeer veel moeite ge had om den vuurhaard op de eerste verdie- ping te bereiken. Een zestal slangen werden uitgelegd, die van voren door het pand heen en langs den achterkant aan den Groenedaal naar boven konden worden geleid. Na een uur was men den brand meester en was het gevaar voor uitbreiding in de dichtbevolkte buurt ^weken. De eerste verdieping brandde geheel leeg en de groote partij goederen is verloren ge gaan. werd een vervolging op touw gezet door pa- trouilles, waarbij zich ook vrijwilligers uit de plattelandsbevolking aansloten. Men wist de infringers naar de grens terug te drijven. ROEMENIe. SNEEUW IN ROEMENIE! Naar uit Boekarest aan de Nemzeti Ujsag geseind wordt, heeft het in Busteni in oud- Roemenie gesneeuwd en is de bergstreek van Boetsjetsj met sneeuw bedekt. EEN SEDERT EEUWEN GEDOOFDE VULKAAN WERPT ASCH UIT. Naar aan de Nemzeti Ujsag bericht wordt, heeft de sedert eeuwen uitgedoofde krater van den berg Sopoca bij Buzau in Roemenie na den storm van de laatste dagen eerst asi de en daarna asch uitgeworpen. De bevolking van de groote dorpen, die aan den voet van berg liggen, is bij dit onverwachte verschijn- sel in paniek gevlucht. Het uitwerpen van de asch duurde slechts enkele minuten, echter waagt de bevolking het nog steeds niet terug te keeren. Professoren van het. geologisch in- stituut te Boekarest zijn naar den berg ver- trokken, om een onderzoek in te stellen. PRINSES ILEANA RECLAMEERT TEGEN HAAR AANSLAG IN DE BELASTING Naar uit Boekarest aan de Uj Nemzeaek geseind wordt heeft het daar opzien gewekt, dat prinses Ileana, de tante van den koning, gereclameerd heeft tegen haar aanslag in de grondbelasting. Tegenover de belastingcom- missie, die het inkomen der prinses uit haar landgoed op 1.000.000 lei schat, beweert de prinses, dat dit slechts 720.000 lei uitmaakt LIJK GEVONDEN. Gisteren heeft een landbouwer, op weg naar het hooiland, op den Falieberg onder Zuidwolde het in staat van ontbinding ver- keerend lijk gevonden van een man, naar schatting 60 jaar oud, ongeveer 1.50 M. lang waarbij een stok met een gespleten handvat en aan het ondereind een stuk gaspijp. Blij- kens ingesteld onderzoek kan het zijn het lijk van den zwerver Hendrik Winters, afkomstig uit Nieuw Amsterdam, die uit de richting Slagharen, waar hij voor kort nog heeft ge- logeerd, is gekomen. Het lijk is vervoerd naar de begraafplaats. DOOR DE WARMTE BEVANGEN. In de buurtschap Armhoede te Lochem is de 70-jaTige landbouwer N. op het land door de warmte bevangen en aan de gevolgen overleden. VERKEERSONGEVALLEN. Gistermorgen is A. van G. uit Veur op zijn Aiotorfiets nabij Wijkerbrug bij het uitwijken voor een kermiswagen en een auto met een van de beenen tusschen een paal en zijn mo- torfiets bekneld geraakt. Hij raakte daarbij zijn stuur kwijt en werd van den motor ge- slingerd. Hij is ernstig aan het rechterbeen verwond. Na ter plaatse door een van de brugwachters te zijn verbonden, is de man naar St. Antoniushove vervoerd, waar het been onmiddellijk geamputeerd moest worden De heer Vlietstra, vertegenwoordiger van een besaltmaatschappij te Harlingen, is gisterochtend te Wijnaldum met zijn auto te gen een aan den weg staanden paal van het electriciteitsbedrijf gereden. De paal knapte afde auto sloeg over den kop en kwam in de sloot terecht. De heer Vlietstra kreeg eenige verwondingen van niet ernstigen aard. De *uto is ernstig beschadigd. DE STAKING TE ZAANDAM. Gistermiddag heeft te Zaandam op uit- /toodiging van den waarnemend rijksbemid- delaar de heer H. A. Ysselstein een conferen ce plaats gehad met het bestuur van den Bond van werkgevers in het houtbedrijf eenerzijdr, en afgevaardigden van de vier in het houtbedrijf samenwerkende organisaties anderzijds, ter bespreking van het conflict van de Zaansche houtindustrie. Na beein- van de bespreking heeft de Rijksbe- middelaar partijen in overweging gegeven de loonen van de losse arbeiders met 50 cent te verhoogen en de tarieven, dienovereenkom- stig op te voeren. Aan beide partijen is ver- zocht uiterlijk Maandag 22 dezer den Rijks- bemiddelaar mededeeling te doen of dit voor- stel wordt aanvaard. ITALIB. BEGROOTIN GEN HANDELSBALANS. Minister Mosconi heeft dezer dagen in den ministeraad medegedeeld, dat de rekening 19281929 voorloopig is afgesloten op 20.098 millioen aan inkomsten en 19.416 millioen aan uitgaven. Er is dus een over- schot van 328 millioen, ondanks de buiten- gewone extra-uitgave van 750 millioen vooi den Heiligen Stoel volgens het verdrag van het Lateraan. Het gunstig resultaat komt in hoofdzaak uit de indirecte belastingen, de monopolies enz. De directe belastingen zijn achteruitgegaan, wat een gevolg is van de geleidelijke opheffing van verschillende oor- logsbelastingen. De strenge bezuiniging op de uitgaven, die slechts vermeerderd zijn met 193 millioen voor buitengewone openbare werken, heeft krachtig tot het gunstige resul taat bijgedragen. Voor 19291930 raamt de minister het overschot op 9 millioen, rekening houdende met de nieuwe lasten, die voortvloeien uit de salarisherziening en de verdragen met den Heiligen Stoel. Voor 1930—1931 zullen de uitgaven uit dien hoofde nog hooger wor den, terwijl de extra-oorlogsbelastingen dan nog meer verminderd zullen zijn. De groot- ste voorzichtigheid in het financieele beleid is dus geboden. In de eerste zes maanden van 1929 heeft de invoer een waarde gehad van 2.261.7 mil lioen lire, de uitvoer van 1.544.4 millioen, wat onderscheidenlijk 399.8 en 300.4 mil lioen meer was dan in het overige halfjaar Het tekort op de handelsbalans is van 617.9 millioen in Mei gestegen tot 717.3 millioen in Juni, wat daaraan valt toe te schrijven, dat men eerst in Juni het heele resultaat van den postpakketdienst op de handelsbalans in rekening brengt. Het tweede kwartaal is de beweging van de handelsbalans gunstiorer geweest dan in 1928, doch over het heele halfjaar bedraagt het nadeelig verschil bij het eerste halfjaar 1928 nog 291.6 millioen. Dit cijfer was echter over de eerste drie maan den 549.6 millioen. Minister Martelli deelde mee, dat het aan tal werkloozen eind Juni 193.000 bedroeg, wat 21.600 minder is dan verleden jaar en 54.000 minder dan twee jaar geleden. Het aantal werklieden, dat slechts halve dagen werkte was 11.000, tegen 30.000 in 1928 Pullmanwagens, bestond, ontspoorden op de brug. De 9 eerste passagiersrijtuigen scho ven in en op elkaar. De locomotief, bagage waged en vier pasagiersrijtuigen stortten in de diepte. Een van de passagiersrijtuigen kwam geheel onder het water te liggen, dat den naburigen autoweg, de spoorbaan en het omliggende land twee meter hoog over- stroomde. Ook de naburige brug in den straatweg kwam onder water te staan. Het hooge water belemmerde het reddingswerk ten zeerste. Dadelijk bij het bekend worden van het ongeluk snelden de doctoren uit de vele naburige dorpen te hulp. Van een na- burig station werd dadelijk een ziekentrein gezonden. Men vreesde, dat het bergen van de lijken der verongelukten wel geruimen tijd zal vergen, daar men moet wachten tot net water valt. Onder de 500 passagiers van den verongelukten trein, die bijna alien in hun slaap verrast werden, bevindt zich ook de New Yorksche schouwburg-directeur Moris Guest. 25 dooden eischl de spoorwegramp in Amerika. In de laatste berichten uit Stratton wordt het aantal der bij het spoorwegongeluk ge- vallen dooden met 25 aangegeven. Hierbij komen dan nog de tatlooze gewonden; in den verongelukten trein bevonden zich onge veer 350 passagiers, waarvan verscheidene sliepen op het moment der ramp. Volgens verklaringen van o.m. den thea- tereigenaar Morris Guest, heerschte vlak na het ongeluk een wilde paniek, doch al spoe- dig hebben de niet-gewonden getracht hun ongelukkige tochtgenooten te bevrijden doc de dakbedekking en de bekleeding der bankc-n met behulp van bijlen te verbrijzelen. Het reddingswerk ondervond echter door het hoo ge water ernstige belemmering. Men acht het waarschijnlijk, dat de relzigers van de twee wagons van den z.g. Colorado-express, die uit 12 Pullman-wagens bestond en onderweg was naar Chicago, welke wagons onder wa ter zijn geraakt, alien verdronken zijn. De volgende rijtuigen zijn voor een gedeelte om- gevallen doch voor de brug blijven liggen. ONTPLOFFING IN EEN KRUIT- FABRI'EK. 20 dooden. In de kruitfabriek van de Alluminium-Com- pany te New-Kingston op ongeveer 25 K.M. afstand van Pittsburg heeft gisteravond een ernstige ontploffing plaarts gehad. Volgens de te New York ontvangen berich- ten werden 20 arbeiders igedood. Voor het in Juni gehonden examen ter ver krijging van het Merctrius-diploma 5paansche ftandelscorrespondentie slaagde onze stadgenoot, de heer G. Ii. van der Post Jr. Voor het in Juni gehouden examen Boekhouden Mercurius slaagde de heer J van Haneghem, alhier. Gisterochtend is in de Ridderzaal te s-Gravenhage het XI congres international de l'Enseignement secandaire (Xle Int. con gres voor middelbaar onderwiis) plechtig geopend. Ma. van DE FASCISTISCHE REVOLUTIE. Te Siena is het eerste nummer verschenen van een nieuw dagblad, Rivoluzione Fascis- ta geheeten. Musolini had den uitgever een brief gezonden, waarin hij zijn instemming uitte met den naam van het nieuwe blad, want, aldus Mussolini,,de fascistische revo- lutie is nog niet geeindigd en moet, behalve in de politieke, oeconomische en cultureele instellingen des lands, ook nog doorwerken m den geest en het hart van het Italiaan- sche volk. R. H. B. S. Toegelaten tot de lste klasset J. F. Ansink, F. A. Bergsma, Binsbergen, A. Boersma, H. J. Boskamp, L v. Buren—Lensinck, Ja. Sa. Folkers, A. Goedhart, K. de Haan, A. Hiemstra, C. Hil- lenius, J. Huisman, J. de Jager, J. C. Jong- kind, K. Koeten, S. Krom, Ga. Ma Louwaars, Ma. Ha. Massink, J. J, Ooster- wijk, C. D. Saal, E. Scheepmaker, J. P, Schotsman, Wa. Ja. Schwantje, W. Stroink, Ea. Ma. Verheus, J. Vios, K. Walraven, H. A. Wessels, A. v. Wieringen en S. de Wolff alien te Alkmaarj D. C Broersma te Lutje- winkel, Aa. Dekker te Eenigenburg, A. C Geertsema te Anna-Paulowna, A. Halff te Castricum, H. Heringa te Stompetoren, J. Jansma te Petten, H. J. G. Klijn, J. Reijn- vaan te Heiloo, Aa. Aa. Ca. Ja. v. Leeuwen te de Rijp; J. Pluister te Obdam, R. C. Post- huma te Warmenhuizen, P. Schoorl te Scha- gerbrug, B. Sj. Sieswerda te Wieringer waard, K. L. Slot te Sbhagen, Je. Fa. Stou- tenbeek te Beverwijk, Sa. Ma. Urbanus en M. Tje Visser te Bergen. Toegelaten tot de 3e klasse: M. de Boer te Bergen en Ca. Ja. de Lan- ge te Heiloo. nog liefst getrouwd roept tot het predi- kantswerk voor ternauwernood 2000. met de verplichting om een huis te meubileeren en te bewonen. dat in geen verhouding staat tot het tractedient. Wat een verhuiskosten ko men er op en wat moeten die jongelui een geld verreizen, eer alles voor elkaar is. tn als dan de intree komt, dan komen de heele ring en de halve gemeente en stroomt de pas netjes in orje gebrachte pastorie binnen en ze maken ales vuil en eten alles op. Wat een geld die dag het jonge huishouden kost! En als dan alles vuil en op is, dan gaan ze weg en dan vraagt niemand, waar die men- schen in ae pastorie van leven moeten, dan laten ze hen gerust drie maanden wachtc-n op het eerste tractement. En de kerk is de eerste die om geld komt, 10 voor ds we- duwebeurs; 71 voor den Pensicenraad. „We hebben hem gerust gesteld en hem de verzfkering gegeven, dat zijn kinderen het nog niet zoo heel slecht getroffen had- den, want als zij in het voorjaar gekomen waren n een gemeente met pastoriegoederen dan i den ze hen even gerust tot Novem ber hebben laten wachten op de landhuur En dan zou ook niemand gevraagd hebben, waar die jonge menschen van leven moesten. Dan hadden ze zich in de schuld kunnen ste- ken bij den notaris ter plaatse, die dan mis- schien tegelijk nog wel president-kerkvoogd zou zijn en wel zou vragen waar hij zelf van leven moest en dus een „redelijke rente" ge vraagd hebben op de voorschottenWie ambieert nu een positie, waar het zoo mal toe gaat! .Vroeger zorgden de kerkvoogden voor de spiritualia en de gemeente voor de naturalia en de eerste nieuwe lidmaten wel voor een nieuw karpet. En vroeger kreeg men 100 voor de eerste preek. Daarvan kon men ian bij een tractement van 800 wel zoowat bet einde van het eerste kwartaal halen. Nu is dat alles weg, gelukkig weg, maar het eeni ge, dat gebleven is, is de „sintevreetop" op den intreedag en het jonge domineesvrouwtje zit drie maanden lang in de misfere, wat el ders witte-broodsweken zijn. „Te weinig candidaten? „Het is toch nog naar heel kort geleden, dat een gemeente een candidaat beriep op on geveer 1800, en juist liepen de kerkvoog den rond met het plan er toch nog maar 300 op te doen, omdat ze bang waren, dat er anders een bedankje komen zou, toen het beroep werd aangenomen. Nu behoefde er ook geen 300 meer bovenop „Zoolang de synode niet bij machte is om aan het reglement op de predikantstracte- menten een uitvoering te doen geven, waar bij zulke dwaasheden, dat een gemeente meer dispensatie krijgt dan wegens onver- mogen gemotiveerd is, verdrijven, blijft rr maar een middel, om te voorkomen, dat de honger weerkeert in onze pastorieen. Dat middel is weinig candidaten ZEEVAARTSCHOOL TE DEN HELDER. Geslaagd diploma B. de heeren G. H. J van den Bogaerde, G. Kuipers, beiden ii Den Helder; P. C, de Bruijn te Santpoort C. van Doggenaar te Rotterdam; P. 't Hart te Marken Binnen; A. W. Hofkamp te Enk- huizen en A. M. Oudendijk te Wieringer- waard. Voor diploma A. de heeren H Schenk T. Schol en J. Verblauw, alien in Den Helder, KORTE BERICHTEN. Naar wij vernemen is bij het Nationaal Comite „Vereeniging Rembrandt" het bericht binnengekomen, dat door prinses Juliana een belangrijke gift is beschikbaar gesteld. Een kantoorbediende heeft aangifte ge- caan, dat hij, gaande van de Keizersgrachf naar perceel 249 aan den O.Z. Voorburgwal te Amsterdam, is kwijtgeraakt het cognosse- ment van een lading van 196.07 K.G. gerst, ter waarde van 20.000, bestemd voor de firma Zwaardemc.ker N.V. te Zaandam. Het lijk van den 18-jarigen C. Bokke- rink, die Zondag te Nijmegen bij men in de Waal is verdronken, bij Tiel opgehaald. RIJKSKWEEKSCHOOL TE ALKMAAR. Examen Slojd (hout, karton, klei, papier). Gister werden geexamineerd 8 candidaten. Geslaagd de heeren J. Muller te Alkmaar: De afgeschoten raket onlploft. J- Ooievaar te Hoorn; R. Bosschaart te Eg- mond aan Zee en D. Vries te Barsingerhorn. Voor het eindexamen van het instituut voor kunstnijverhek's nderwijs te Amster dam, slaagde mej. Rie Kooyman te Bergen. amerika, DE EERSTE POGING OM CONTACT MET DE MAAN TE KRIJGEN MISLUKT. het zwem- is gisteren ZUID-SLAVI6. PAVELITSJ EN PERISJETS BIJ VERSTEK TER DOOD VEROORDEELD. Dr. Ante Pavelitsj en Perisjets, de beide Kroatische voormannen, die de Servische overheid zoo ontstemd hebben door hun anti- Servische toespraken te Sofia en Vidin, waar zij lezingen hidden- als gasten van de Mace- donische revolutionnaire organisatie, die evenals de Kroaten strijdt tegen de Servische verdrukking, zijn gisteren te Belgrado we- ?ens revolutionnaire actie, op grond van de wet tot bescherming van het koninkrijk, bij 'erstek ter dood veroordeeld. COMITADSJI." Volgens een bericht van het Servische cor- /espondentiebureau Avala uit Striga is een nende van zestien Bulgaarsche, (d.w.z. Mace- donische) comitadsji, komende van Alba- fieesch gebied over de Servische grens ge- Komen in de buurt van Ressan. De autorifei- ia werden terstond gewgarschuwd en er Uit Worcester in den staat Massachussets wordt gemeld, dat Prof. Goddard, hoog-leer- aar aan de Universiteit aldaar, na een studie van vele jaren gisteren een poging zou doen om uit een speciaai voor dit doel gebouwden toren een raket af te schieten naar de maan. De raket vloog ongeveer duizend voet hoog en explodeerde toen met een knal, die mijlen- ver in den omtrek hoorbaar was en tenge- volge waarvan alle ruiten van de Universi- teitsgebouwen sprongen. De resten van de raket vielen brandend naar beneden, zonder echter op plaatsen neer te komen, waar zij schade konden aanrichten. De stad geraakte in groote opwinding en politie en brandweer spoedde zich naar de plaatS, van waar het projectiel was afgeschoten. Zij vonden ech ter slechts den professor en zijn assistenten. De raket was 9 voet lang en had een door- snee van 28 duim. Zij bevatte een gas, dat de explosies moest voeden, welke het projectiel de vereischte snelheid moesten geven. TREIN IN DE RIVIER GESTORT. 20 dooden Uit Denver in den staat Colorado wordt gemeld, dat de uit Chicago komende express trein van den Rockisland-spoorweg Donder- dagochtend bij Stratton in de rivier is ge- stort. Tot dusver wordt melding gemaakt van twintig dooden. Het ongeluk is ontstaan, doordat een an ders onbeduidende beek door de regens van de laatste dagen sterk gezwollen was en de pijlers van de brug onderspoeld had. De lo comotief en tender van den trein, die verdtr uit 12 stalen passagiersrijtuigen, .waarvan 8 GEEN OPENBAAR ONDERWIJS. Te Blerick Met ingang van 1 September wordt de o. 1. school, kom Blerick, overgedragen aan het kerkbestuur der St. Antoniusparochie. Van dien datum af besrtaat in Blerick geen gelegenheid meer voor openbaar lager on- derwijs. Toen het gemeentebestuur de ouders in de gelegenheid stelde om te doen blijken of zij voor hun kinderen openbaar onderwijs verlangen, haeft niemand zich aangemeld, zoodat geen nieuwe openbare school behoeft te worden gebouwd. Door de gemeente Maasbree, waartoe Blerick be- hoort, is bereids met Vanlo een overeen- komst gesloten betreffende de toelating van kinderen uit Maasbree tot openbare scholen te Venlo. TE VEEL CANDIDATEN? In het Orgaan van den Predikantenbond geeft de secretaris, ds. D. Boer, o.m. de vol gende ontboezeming over het groote aantal predikantsvacatures (337) in de hervormae kerk: „Onlangs spraken we een kerkelijk zeer belangstelend man, zelf predikantszoon. wiens volgend geslacht weer in een pastorie terecht kwam. Men had! dezen man, die de wereld en de Kerk om het zeerst kent, moe ten hooren over de „dwiaasheid in de Kerk, dat men een jong gestud^erd man en dan PREDIKBEURTEN. Zondag 21 Juli. Crroote Kerk, avond 6 uur, Ds. Verwaal. Kapel, voorm. 9 uur, Jeugddienst. Ds. Petri, van Dordrecht. Om half elf, Ds. Baalen, van Broek op Langendijk.. Evangelisch-Luthersche Kerk, voorm. 10.30 uur, geen dienst Remonstrantsch-Qereformeerde Kerk, vm 10.30 uur, Ds. Houtgast. Gereformeerde Kerk, voorm. 10 uur, Ds. D. Sikkel, van Amsterdam. Avond 5.30 uur, dezelfde. Collecte Rudolphstichtipg. Doopsgezinde Kerk, 10.30 uur, Ds Westra. Hersteld Apostolische Gemeente, Tous- saintstraat. Voormiddag 10 uur en nam. uur en Woensdagavond 8 uur, dienst. Groote Kerk, voorm. 10.30 uur (voor ds. Baar) ds. Staal uit Noord-Scharwoude. Avond 6 uur, Ds. Verwaal. UIT DE OMGEVING. Herv. Gemeenten. BERGEN, 10 uur, Ds. v. d. Kieboom. Evang. E. V. „Maranatha"10 uur vm. Ds. P. J. Kromsigt, van Amsterdam. „Looft den Heer', vereeniging tot verbrei- ding der Waarheid, Kerkelaan 17 in de Boschkapel, vm. 10 uur, de heer J. J. Ruijs, onderwerp: „Bijna". Av. 8 uur, de heer J. J Ruijs. Ger. Kerk, voorm. 10 en nam. 3.30 uur, Dr. Th. Ruijs, van Lisse. BERGEN AAN ZEE, vm. 10.45 uur, Ds H. A. C. Snethlage, te 's Gravenhage, Li- turgische dienst. BROEK OP LANGENDIJK, Hcrvormde Kerk, 9.30 uur, Leesdienst. 2.30 uur, Ds. v. Baalen. Geref. Kerk, 9.30 en 2. 30 uur, Ds. v. d. Leek, van Zaltbommel. Chr. Geref. Kerk, 9.30 en 3 uur, Ds. Drenth. Doopsgz. Kerk, 9.45 uur, Ds. de Jong. DIRKSHORN, geen dienst EGMOND AAN DEN HOEF, 9.30 uur, Kinderkerk, Ds. Spelberg. 10.30 uur, Ds. Spelberg. GROOTSCHERMER, 10 uur, Ds. Loysen. GROET, nam. 2.30 uur (oude tijd), de heer J. J. Ruijs, zaal van den heer K. Pijs te Hargen. HEILOO, nam. 2 uur, Ds. v. d. Kieboom. Evangelisatielokaal 10 uur: Ds. Wieringa, van Purmerend. NOORDSCHARWOUDE, Hervormde Kerk, geen dienst. Alles oude tijd. OBDAM, 10.30 uur, Ds. Kruizinga. OUDORP, geen dienst. OTERLEEK, 10 uur, Ds. Heep. DE RIJP, geen dienst. SCHERMERHORN, 10 uur, Ds. Boeren- donk. STOMPETOREN, geen dienst. WARMENHUIZEN, 10.30 uur, Mej. D. v. Vliet. ZUIDSCHARWOUDE, Hervormde Kerk, geen dienst DE AANSLAGEN OP ASSISTENTEN. Een georganiseerde communisii- sche actie onder de koelies niet ont- dekt. Aneta yerneemt, in tegenstelling met de onderstelling van verschillende bladen in In die alsof het positief bewijs geleverd was, dat de georganiseerde communistische actie en mvloeden van Moskou de oorzaken zouden zijn van de tragische aanslagen ter Oost- dat dit bepaald onjuist genoemd moet worden. Het hoofdparket, waaraan de algemeene recherche-dienst verbonden is, be- zit althans niet het materiaal voor zulk een bewijs. Ware dit wel het geval, dan zou de regeering reeds lang tegen de personen, die by de destructieve actie betrokken waren ol die onder den invloed van die actie stondea. onverbiddelijk zijn opgetreden. Het eenige wat men thans weet is, dat van onderling verband tusschen de inciden- ten met een extremistisch karakter, die ter Oostkust zijn voorgekomen, niets duidelijk ge- oleken is en nog veel minder van een haard van waaruit deze incidenten aangestoken zouden zijn. Zoolang geen andere feiten wor- aen ontdekt, ligt dus het vermoeden voor de hand, dat kwaadaardige elementen zich op Java lieten aanwerven en in Deli, ieder in eigen kring, ongeorganiseerd ontevredenheid hebben gewekt. Tegen deze actie zijn reeds sedert de- ontdekking verschillende maatre- gelen genomen en worden thans nog ander< maatregelen beraamd. DE MOORD OP MEVROUW LANDZAAT. Onderzoek en behandeling aan merkelijk bespoedigd. Naar Aneta verneemt, is het vooronder- zo€k in de zaak van den moord op mevr. Landzaat te Siantar op 11 Juli afgeloopen. De behandeling van de zaak is bepaald op 18 Juli voor den landraad te Siantar, waar uit blijkt, dat de rechterlijke macht, in geval dit uit strafrechterlijk oogpunt mogelijk is, bereid is de behandeling van eenvoudige za- ken zooveel mogelijk te bespoedigen. Men zal zich herinneren, zoo merkt het Hbl. hierbij op, dat „snel recht" werd geacht te zijn den der middelen om een einde te ma ken aan het euvel der aanslagen op assisten ten. Een middel, dat met medewerking van de regeering, gemakkelijk kon worden toe- gepast, naar thans blijkt: wordt toege- past! Floe noodzakelijk juist in een land als Deli snel recht is, bleek nog gedurende de steeds traineerende gedingen tegen deschul- digen aan de laatste twee assistenten-moor- den. Die verscheidene maanden in beslag na- men, waardoor tal van moeilijkheden ont- stonden, o.a. in verband met de getuigen- verhooren. Moeilijkheden, die culmineerden in het zoek raken van de processtukken in zake een der gedingen! Trouwens: snel recht, dat bijv. een einde zou maken aan het langer dan een jaar in voorarrest houden van verdachten dit kymt herhaaldelijk voor zou een zegen zijn voor geheel Indie. Misschien zou dan tevens een einde kunnen worden gemaakt aar het eveneens niet ongewone versdhljnsel, dat inlandsche gedetineerden veel te laat uit de gevangenis worden ontslagen, lang nadat hun straftijd is verstreken. HITTE EN MUZIEK. De „Borneo Post" bevat nadere mededee- lingen omtrent het vertrek uit Bandjermasin van den resident der Z. en O. afd van Bor neo, den heer De Haan, die met verlof naar Europa ging en volgens de „On dit's" na te- rugkeer in Indie zal worden benoemd tot gou- verneur van Atjeh. In het verslag van het afscheid treffen ons juist vandaag op het heetst van den dag de volgende zinsneaen: „Het haventerrein was zwart van dc de menschen. Twee muziekkorpsen de den hun best de hitte te verdrijven." Het Flbld, teekent hierbij aan: lets nieuws! Dat muziek wilde en verscheu- rende dieren tarn kan maken, weet iedereen, en het was ons als oudgast ook bekend dat muziek geesten, zon-eclipsen en epidemiecn zou kunnen verjagen, maar dat ze ook hitte kon verdrijven, hoorden wij nooit te voren. Wij zouden zeggen: laat en de tram- en de postharmonie, £n ons politieorkest dan nu dagelijks op den Dam spelen; zij, die het thans warm vinden, zullen het waardeeren. Overigens kan het in Indie nooit jjZwart* van de menschen zijn, wM wit dwijnen s p o e d i g door een pot Sprutol. Bij alle drogisten. RECHTSZAKEN. OVERTREDING DER LOTERIJWET. J De kantonrechter te Winschoten deed uit- spraak in de zaak tegen het bestuur van d< t. b. c. vereen. „Hulp door Vriendschap" al daar, beschuldigd van overtreding der lote- rijwet. De voorzitter werd veroordeeld tot f 600 boete of drie maanden hechtenis, de secreta ris tot 300 boete of zes weken hechtenis, de penningmeester tot 100 boete of een maand hechtenis; de overige bestuursleden werden schuldig verklaard zonder oplegging van straf. MISHANDELING VAN EEN RIJKSVELDWACHTER. De Rechtbank te Breda veroordeelde cell arbeider uit Oud-Gastel overeenkomstig den eisch tot 1A jaar gevangenisstraf wegens mishandeling van een rijksveldwachter te Zegge. De man had den veldwachter een messnede in den hals toegebracht. De Amsterdamsche filiaalinrichting van het Kon Ned. Meteor. Instituut meldt: Woensdag bereikte de thermometer aan de filiaal-inrichting een stand van 31.1 gr. C. 88 gr. F., in den Hortus 32.1 gr. C. 90 gr. F. In 1911, 1912, 1923 en 1928 werden hoo- gere standen bereikt; de hoogste was 33.1 gr. 92 gr. F. op 14 Juli 1923. 1 iuo-ui^iuiua VOOI

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 6