Jtestol No. 168 1929- Honderd een en dertigste Jaargang. Vrydag Juli. Provincial! wieuws werk- hierna goed- SCHOORL. Gemeenteraad. In de Donderdag gehouden raadsvergade- fiiig deelde de voorzitter, baron van F r i d a g h in zijn openingswoord mede, dat de heer Gutter wegens persoonhjke zaamheden een uur later zou komen. De heer S m i t s las als secretaris de notulen, die onveranderd werden De voorzitter deed hierna mede- deeling van verschillende ingekomen stuk- kec waarvan wij aanstippen een schrijven van Ged. Staten, houdende mededeehng, dat de Laan- en Damweg, hoewel op het wegen- plan voorkomende, geen uitkeering kpjgt krachtens de wegenbelasting, omdat de weg te smal is en daarvoor niet het bedrag is uit- gegeven, dat vereischt wordt om voor een uitkeering in aanmerking te kornen. Ook was van hetzelfde college een schrij ven ingekomen, waarin bericht werd, dat afwijzend was beschikt op het verzoek van Schoorl om den weg Bergen Schoorl— Camperduin in beheer en onderhoud bij de provincie te n-emen. Evenmin zal de weg langs den omloop voor rekening van de provincie worden aangelegd. De voorzitter uitte den wensch, dat het verouderde standpunt door Ged. Staten en Prov. Staten verlaten za! worden. Schoorl zal echter zich zelve moeten hel- pen, tenzij er in Haarlem eens een frissche wind gaat waaien. Hierna deelde hij mede, dat het beroep van Schoorl tegen het ongegrond verklaren van den forensenaanslag van wijlen P. Lauer- man was afgewezen, omdat gebleken was, dat het grootste deel van het bed in de ge meente Warmenhuizen had gestaan. Van de V. V. V. te Groet—Camperduin was een lijst met namer. ingekomen van inwoners, die verklaarden het op prijs te stellen, dat het torenuurwerk te Groet den wettelijken tijd zou blijven aanwijzen De heer Schermer was destijds voor het aangeven van den ouden tijd door het uurwerk, omdat hij meende, dat de bewoners aldaar dit wenschten. Nu dit niet het geval blijkt, is ook hi] voor den nieuwen tijd. De heer K a a g oordeelde, dat zoo'n lijst niets zegt: Wanneer een bestuur van een vereeniging als de V. V V. er mede rondgaat, durven de neringdoenden niet weigeren te teekenen. Spr. begreep niet waarom de wil in deze van den raad niet was uitgevoerd. De voorzitter antwoordde, dat de meerderheid in het college van B. en W. zich voor den nieuwen tijd had verklaard. Ingekomen was voorts een verzoek om de vergunningen voor het innemen van stand- plaatsen voor stalletjes langs den weg in te trekken, wanneer de standhouders bier en li- monade verkoopen. Op voorstel van B. en W. werd besloten. dit, in het belang van de cafehouders, het volgend seizoen te doen. De tentjes zullen als drank dan alien kar- nemelk en melk mogen verkoopen. Besloten werd aan de V. V. V. Noord- Kennemerland voor het bloemencorso een jubsidie van f 10 toe te kennen en aan de- zelfde vereeniging te GroetCamperduin voor de zomerfeesten 10 subsidie te geven Voorts werd besloten voor de zomer- 'eesten f 50 te teekenen voor het garantie- fonds. Van den hoofdingenieur van den Rijkswater- staat was het verzoek ingekomen om goed te keuren, dat de ophaalbrug te Schoorldam op den rijksweg vervangen wordt door een vaste brug met giootere doorvaarthoogte. De heer Schermer had geen bezwaar, nadat de voorzitter had medegedeeld, dat B en W bij onderzoek was gebleken, dat wat noodig is voor landbouw, handel en nijverheid door de geprojecteerde brug kan, •nits er voor werd zorg gedragen, dat de kluft van den Laanweg zoo lang werd, dat ze niet scherper werd. De voorzitter zegde waakzaamheid tot, waarna het verzoek werd ingewilligd. Nog deelde de voorzitter mede, dat tijdens de ziekte van mevrouw Arpeau, die inmiddels hersteld was, mej. Boeke als tijdelijk onder- wijzeres was aangesteld. Voorts deelde de voorzitter nog mede, dat in de raadszaal nieuw zeil en een nieuw kar- pet komt. Deze mededeelingen werden voor kennis- geving aangenomen. Punt 3 was een voordracht van B en W. tot vaststelling eener suppletoire begrooting, dienstjaar 1028, in ontvangst en uitgaaf. groot 1276 92. Conform vastgesteld. Punt 4 aanbieding rekening Burgerlijk Annbestuur met een voordeelig saldo. groot 65.18Id. b Dito van den Vleeschkeurinnsdienst met een voordeelig saldo van f 195 85. c. Van ile Balans en Verlies- en Winst- rekening Woningbouwvereeniging" met een verliessaldo Bouwblok A f 1517,49 en Bouw- blok B f 727 13. d idem G E B met een winstsaldo van f 2235 61 e De Gemeenterekening met een voor deelig saldo gewone dienst f 5948 58 De rekeningen werden in handen van den raad ter onderzoek gesteld met den heer Stam als rapporteur. Het vastrechttarief vrlaagd. Aan de orde was hierop het voorstel om het vastrechttarief van het G. E. B met 25 te verlagen De voorzitter lichtte dat voorstel nader toe De heer Gutter vroeg. of het gezien de besprtkingen. die met het P. E N. gevoerd worden niet gewenscht was het voorstel aan te hcuden. De heer D u i n was van een tegenover- gestelde meening. Men moet aanpakken wat men kan krijgen. De heer Stam was ook tegen aanhouding. De winst, die er mee gemaakt wordt, komt echter te vervallen en spr. vroeg of de speling niet te klein zou worden voor eventueele her- stellingen en onderhoud. De heer B ij 1 vreesde daarvoor niet. Ieder jaar komen er meer aansluitingen. Het be- drijf wordt steeds gunstiger en bovendien is er nog een reservefonds. De heer D u i n betoogde, dat er pas 40 a 50 nieuwe palen zijn aangeschaft en hij oor deelde, dat men in de luwe Duinstreek aan root onderhoud niet toekomt. Spr. oor Boldoot* voor blanke fanden Doos 20 ct. Tube 35 et. De Neder- k tandsche f Tandpasta een grc jmrmv deelde, dat de verlaging het stroomverbruik in de hand zal werken. De heer Schermer zou voor stemmen, omdat hij oordeelde, dat in Schoorl het vast rechttarief niet billijk is. Spr. oordeelde ove- rigens met den heer Stam, dat het zeer wel mogelijk zal zijn, dat eventueele herstellingen niet meer uit de winst bestreden kunnen worden. Hij meende, dat er aan het net nog wel eens groot onderhoud zal komen. De heer Gutter trok zijn voorstel in. De heer K a a g meende, dat door de in- spectie van het P. E. N. wel bereikt was, dat het net goed is gemaakt. De voorzitter betoogde nog nader de mogelijkheid van het voorstel. Hierop werd z. h. st. besloten het vast- recht met 25 pCt. te verlagen. Besloten werd de uitzonderingstarieven tot het algemeen geldende te maken. Het voorstel om het tarief voor kracht- en dagstroom van 10 op 8 ct. per K.W.U. te brengen werd door de heeren Schermer en Gutter bestreden. De heer D u i n verdedigde het voorstel. In Schoorl wordt te weinig dagstroom ge- bruikt. Spr. zette het voordeel daarvan uit- een en gaf als zijn meening te kennen, dat verlaging de aanschaffing van motoren en apparaten bevordert. De heer K a a g verdedigde eveneens het voorstel. Hij wilde de grootgebruikers zelfs nog een lager tarief geven. Met 4 tegen 3 stemmen werd het voorstel aangenomen. Tegen de heeren Gutter, Stam en Schermer. Besloten werd de verlagingen 1 September te doen ingaan. BENOEMING ONDERWIJZER. Met 4 tegen 3 stemmen op den heer Arpeau de heer K- Oudes te Alkmaar benoemd. Voor de benoeming van den heer Arpeau verklaarden zich de heeren Duin, Schermer en Stam. De heer Duin verweet wethouder van Lienen, dat hij in deze een draaitol was geworden. De voorzitter stelde hierop aan de orde de benoeming van een onderwijzer aan de O. L. school te Schoorl, welke benoeming de vorige maal was aangehouden, omdat de raad toen den wensch had uitgesproken, dat den heer Arpeau, die niet op de voordracht stond, de gelegenheid werd gegeven zich aan een geneeskundig onderzoek te onderwerpen en hij bij geschiktbevinding alsnog op de voordracht zou worden geplaatst. De voordracht luidde thans: 1. K. Oudes te Alkmaar; 2. P. Goudsblom te Alkmaar; 3. J. H. Arpeau te Schoorl. De voorzitter deelde mede, dat Dr Korteweg te Alkmaar den heer Arpeau had onderzocht en in zijn verklaring bericht, dat het ziekteproces bij den heer Arpeau thans in een stadium was gekomen, dat het grenst aan genezing. De benoeming geeft echter een vergroot risico, waarom Dr. Korteweg er voor is, dat bij een benoeming den heer Arpeau te verplichten zich maandelijks aan het consultatiebureau te Alkmaar te laten onderzoeken. De voorzitter zeide, dat B. en W uit dit rapport opmaken, dat de heer Arpeau noch goed- noch is afgekeurd. B. en W. had den uit differentie voor den raad den heer Arpeau als no. 3 op de voordracht geplaatst, onder voorbehoud, dat bij een benoeming de heer Arpeau zich laat controleeren door het consultatiebureau te Alkmaar. Voor ons, aldus de voorzitter, blijft Klaas Oudes de gewenschte persoon. De heer Arpeau heeft zich bereid verklaard zich door het consultatie-bureau te laten controleeren en medegedeeld. dat hij bij achteruitgang van zijn gezondheidstoestand zijn ontslag zal indienen. Van het schoolhoofd was nog een nader rapport ingekomen. Het schoolhoofd schrijft, dat de omstan- digheid, dat Amsterdam de heer Arpeau des tijds ongevraagd eervol ontslag verleende wegens ernstige t. b. c. hem, ongevraagd nog noopt op te merken, dat hij de heer Arpeau niet kan aanbevelen, hoewel hij niets tegen het gezin Arpeau heeft Door het rapport van Dr. Korteweg, aan den raad uitgebracht, doch hem blijkbaar ook verstrekt, was hij in zijn meening versterkt, dat het ziekteproces wel tot stilstand was gekomen, doch dat van algeheele genezing geen sprake is Het schrijven van deze dorpspaedagoog, die als zangonderwijzer zijn sporen heeft verdiend, doch, voor zoover wij weten, op medisch gebied elk gezag mist, eindigt met de opmerking, dat hij de brief niet voor zijn genoegen schreef. Blijkbaar deed hij dit dus om een ander een genoegen te doen. De heer Duin verwonderde er zich over, dat de heer Arpeau op de voordracht was gekomen. Wanneer de voorzitter juist was geweest, dan had dit niet moeten gebeuren, omdat in de vorige vergadering, al was dit dan in comite, werd besloten, dat hij op de voordracht zou komen als hij werd goed- gekeurd. Spr., die het rapport van Dr. Korteweg heeft gelezen, gelooft wel degelijk, dat de heer Arpeau is goedgekeurd. Voor hoe lang zal bij ieder sterfelijk mensch wel een groot vraagteeken blijven. Spr. had voorts vernomen, dat de wet houder die hem warm had aanbevolen en mede had gewerkt om hem te laten keuren, tenslotte is omgezwaaid en nu geen voor- stander meer is. Wanneer dit waar is dan versterkt dit spr. in de gedachte, dat de heer Arpeau, ondanks zijn groote onderwijsbekwaamheid, om een misschien even minder goede gezondheid, hier stelselmatig wordt afgemaakt. Gezien de stukken van den inspecteur van het L.O de attesten van de doktoren Heringa van Hesteren en Korteweg, meent spr. dat niets de benoeming van den heer Arpeau in den weg staat. Over den burgemeester, die steeds be- toogt, dat wij moeten luisteren naar de ad- viezen van de boven ons geplaatsten, is spr. ten zeerste verwonderd, aangezien deze thans de eerste is, die deze adviezen aan zijn laars lapt. Spr. vreest er voor of de heer Arpeau vandaag benoemd zal worden, aangezien alles samen spant om hem uit te sluiten. Wanneer er motieven werden aangevoerd door de ouders van de kinderen, die de school bezoeken, dan zou spr. daaruit mis schien putten om van stem te veranderen. Doch van de ouders is er taal noch teeken. Persoonlijk werd spr. bezocht door een paar ouders, doch die verklaarden geen afge- vaardigden te zijn van de ouders. Ik heb hun nog gevraagd een lijst te laten circu- leeren onder de ouders, opdat kon blijken of de ouders er tegen waren, doch dit wensch ten zij niet te doen. Zij wilden liever hun beweringen geheim houden. Een raadslid mag m. i. terwille van zulke enkelingen niet omdraaien. Spr. kan het niet helpen, maar een draaibord is hij niet. Spr. heeft er zijn salaris niet bij te ver- liezen en verandert dan ook niet van stem, doch zal even goed den heer Arpeau stem- men. De heer Schermer sloot zich aan bij het betoog van den heer Duin. Er vaart een geest rond, die den heer Arpeau niet wil. Dit schijnt uit te gaan van een paar ouders van kinderen, dock spr. is de laatste die wil hechten aan kletspraat. Wanneer er ouders zijn die bezwaren heb- ben, dan hadden die dit kenbaar moeten maken. Dit was hun goed recht geweest. Bij spr. is evenwel niemand geweest. Hij hoort nu, dat ze bij den heer Duin wel geweest zijn. De heer Duin: Met niets anders dan ge- draai. De heer Schermer oordeelt, dat de raad heeft te beslissen wat het algemeen belang vordert en zich niet heeft te storen aan wat de z.g. volksmond zegt, omdat als men naar de bron zoekt van een praatje, het doorgaans op niets uitloopt. Spr. zal zich daaraan dan ook niet storen en zijn stem uitbrengen op no. 3 van de voordracht. Wethouder B ij 1 betoogde, dat wethouder Van Lienen er wel voor geweest is om den heer Arpeau in de gelegenheid te stellen zich te laten keuren, doch nooit gezegd had, dat hij hem zou benoemen. De heer Duin: Dat heeft geen mensch gezegd. Dt heer v. Lienen had eenige personen gesproken. Dat deze niet bij de anderen zijn geweest is iets waaraan hij niets kan doen. Deze personen acht hij het algemeen belang en spreker is bij een botsing tusschen het per soonlijk en het algemeen belang voor het al- gemeene. Spr. heeft dit den heer Arpeau ook ge zegd. Spr heeft hem gezegd, dat hij hem de keuring bespaard had omdat hij dacht, dat hij er toch niet kwam. Toen de heer Arpeau en de inspecteur wel de keuring wilden, was ook spr. er voor. Men kan het resultaat van de keuring lezen zoo men wil, doch spr. vindt de ziekte lang niet geneeselijk. Het ligt naar mijn geest niet op den weg van den raad om een onderwijzer te benoe men, die maandelijks ten aanzien van zijn gezondheidstoestand gecontroleerd moet worden. Nooit heb ik gezegd, dat ik hem benoemen zou. De heer Duin': Maar je wilde het wel. De heer Van Lienen: Dat denk je. De voorzitter zou nooit, als hij raadslid was tegen wien ook, zeggen, hoe hij zijn stem zou uitbrengen. Met den heer v. Lienen is spr. het eens, dat het hier te persoonlijk gaat. Wanneer de heer Duin het rapport van Dr. Korteweg leest, zooals het gelezen moet worden, dan ziet men, dat de toestand op het oogenblik vol- doende is, doch dat het belang van het on- derwijs vordert, en de wethouders zijn dit met mij eens, dat 1 of 2 benoemd wordt. B. en W. willen de verantwoording tegen- over de gemeentenaren aan den raad over- laten Wat een adres betreft, de heer Kaag merkte reeds op, dat men daaraan weinig waarde moet hechten. Een raadslid, moet recht en met open vizier tegenover de gemeentenaren st.ian. Ook in de oorzaak niet weet. De heer Arpeau mocht verwachten van den heer v. Lienen, dat die hem zou steunen Ook de heeren Schermer, I Stam en spr. hebben niet tot hem gezegd, dat ze hem zouden stemmen. Moreel mocht hij van hen, evenals van den heer Van Lienen verwachten, dat zij hem zouden steunen. Van de beide R.K. raadsleden was het be- kend, dat zij dit niet zouden doen. De v o o r z i 111 e r Dit moet er buiten blijven. De heer Duin: Het gaat niet aan, dat de heer v. Lienen, die eerst voor was, thans zonder motieven tegen is. Dat is draaierij. Op verzoek van den voorzitter las hierop de secretaris het schrijven van Dr. Korteweg in extenso voor. Hieruit bleek, dat Dr. Korteweg 26 Juni den hr. Arpeau had onderzocht en op grond van klinische verschijnselen, alsmede door rontgenonderzoek tot de conclusie was ge komen, dat bij hem het t. b. c.-proces tot een rustige toestand was gekomen, die practisch grenst aan genezing. Onder invloeden van andere ziekten blijft een verlevendiging van het ziekteproces steeds mogelijk, zoodat een oud longpatient een verhoogd risico biedt, voor blijvende invali- diteit. Uit de gezondheidstoestand in het gezin van den heer Arpeau komt dr. Korteweg tot de conclusie dat het waarschijnlijk is, dat de heer Arpeau reeds de laatste iaren niet be- smettelijk voor zijn omgeving is geweest Zijn sprutum is vrij van t. b. c. bacillen Wanneer de genezing aanhoudt zal hij geen bijzonder gevaar voor de leerlingen opleve- ren. Wenschelijk is het bij het opnieuw aan- stellen van een oud-longlijder als klasse- onderwijzer de voorwaarde op te leggen, dat hij zich op vastgestelde tijden onder- werpt aan doorloopende bevoegde controle en wel bij voorkeur door die van het dis tricts consultatie bureau. Ook in Zaandam en Utrecht geschiedt dit. Wanneer ook Schoorl dit doet dan is het gevaar voor de leerlingen tot een minimum beperkt en het gevaar zelfs veel kleiner dan in vele gevallen, waarin een schijnbaar ge- zonde kracht, zonder controle hoestende voor de klas staat en niemand weet of de oorzaak van het hoesten al of niet long t. b c. kan zijn. De heer Kaag verwonderde zich er over, dat de heer Duin had opgemerkt, dat de R.K. raadsleden er anders tegenover staan dan de anderen. Spr. kan zich daarvan geen denkbeeld vormen. De heer Duin: Ja, dat denk ik. Wethouder B ij 1 Het was toevallig, dat de vorige maal de heer Kaag en ik tegen waren. Wij hadden elkander niet gesproken De heer Kaag zag gaarne, dat de heer Duin zijn meening toelichtte. De heer Duin: Ik denk dit op grond van jelui program, doch wil er niet verder over sprekjn. De voorzitter oordeelde dat de raac had te beoordeelen of het openbaar onder- wijs met de benoeming gediend was. Het R.K., Protestant of Vrijdenker zijn doet er niets toe. Hierop werd met vier stemmen tegen dri op den heer Arpeau, de heer R. Oudes uit Alkmaar no. 1 der voordracht benoemd. De voorzitter sprak den wensch uit dat zou blijken, dat de keuze een goede was geweest. Met aanteekening, dat de heer Kaag geacht wenschte te worden te hebben tegen gesttmd werd hierna besloten om den Vaalderweg en de Coogelaan voor motorrij tuigen te sluiten. De heer Gutter die alleen ter vergade ring was gekomen om bij de benoeming van den onderwijzer zijn stem met de R -K raadsleden en wethouder van Lienen uit te brengen, verliet de vergadering. Na een uitvoerige rondvraag, waarbij B. en W. op een vraag van den heer Schermer toezegden met definitieve plannen van den Laanweg te zullen komen, volgde sluiting. de mogelijkheid, dat hij over een paar jaar niet herkozen wordt Het is beter alles ver- loren, dan de eer. De heer Schermer: Zoo denken juist wij er over. De voorzitter: Men moet zich ®naf- hankelijk stellen. Het rapport is gunstig voor den heer Arpeau, doch nog niet voor de school. Uit referentie voor den raad hebben B en W. hem op de voordracht geplaatst, doch zij achten met een benoeming van no 3 het openbaar onderwijs in de gemeente niet gediend. De heer Gutter: De heer Duin sprak van draaierij en knoeierij, maar als men om billijkheidsoverwegingen er voor is, om hem op de voordracht te plaatsen, behoeft men er nog niet voor te zijn om hem te be noemen. De heer Stam wenschte alleen te ver klaren, dat hij zich geheel bij het betoog van den heer Duin aansloot. De heer Duin oordeelde, dat de voor zitter, als hij vrij uit wil gaan niet kan vol- staan met uit het schrijven van Dr. Korteweg een passage voor te lezen. In het schrijven staat nog, dat in Zaan dam en Wormerveer ook onderwijzers werk- zaam zijn, die maandelijks door het consul tatiebureau gecontroleerd worden en, dat dit vaak te verkiezen is boven onderwijzers die aanvankelijk goedgekeurd zijn, en later met een hoest voor de klas staan, waarvan men HOOG EN LA AG WATER TE BERGEN AAN ZEE. (Ia Zomerfijd). Juli. Hoog water Laag water Dat v.m. nam v m. nam. 20 3.21 3.47 006 21 3.58 4.26 0.33 0.47 22 4.37 5.04 1.12 1.28 HOOG EN LA AG WATER EGMOND AAN ZEE. (In ZomertijdT JuU TE Dat 20 21 22 Hoog water nam. 3.44 4.23 5.01 v.m. 3.18 3 55 4.34 laag water v m. nam. 11.54 0.21 0.35 1.00 1.16 stond, begint weer teeken van leven te too- nen. Er was geen groote aanvoer met prij- zen van 5 tot 8 per 100 bos, daarentegen gold 2e soort zoo goed als niets. Peulen, doperwten, raspers en capucijners waren gewild en duur, althans voor mooit kwaliteit. We noteerden voor peulen, 14 tol 19, voor doperwten 20 tot f 28, voor raspers 22 tot 30 en voor capucijners 22 tot 30 per 100 Kg. Snij- en spercieboonen beginnen meer los te komen, ook al partijtjes van den kouden grond. Als gevolg hiervan gaan de prijzen terug, de noteering was voor snijboonen 40 tot 60 en voor spercieboonen 60 tot 7G per 100 Kg., enkele partijtjes golden nog iets looger. Komkommers werden in grooter kwan- turns aangevoerd dan de vorige week en het warme weer deed meer vraag ontstaan en looger prijzen voor le soort, de noteering was voor gele komkommers 7.50 tot f 11 en voor groene idem 3.50 tot 6 per 100 stuks. Aan de veiling komt meer en meer aanvoer van aardappelen en de handel wordt vaster. Natuurlijk zijn ook hier de prijzen laag, hoewel voor prima kwaliteit nogal betaalb wordt; de prijzen waren van 2.75 tot /4.25 per 100 Kg. De overige aanvoer onveranderde priizen. DIRKSKORN. Woensdagavond werd ten overstaan van den te Wieringerwaard gevestigden notaris v. d. Knaap te Wieringerwaard publiek gepresenteerd een woonhuis waarin timmer- zaak met loods en erf ter grootte van 2 Aren 65 aren, eigendom van mej. wed. L. Visser Aarsen. Het perceel werd in bod gebracht door der heer T. Visser te Dirkshorn op f 3010 en af- gemijnd op 175 daar boven door den heer A. Slijvert, timmerman te Amsterdam. Al- zoo 3185. NOORDSCEARWGUDE. Eerste steeniegging nieuwe Raadhux$<. Donderdagmiddag half 5 had de eerste steeniegging plaats van 't nieuwe raadhuis door burgemeester Jhr. van Spengler. Be- halve B. en W. waren aanwezig de raadsle den op twee na, nl. de heeren Broersen en Zut, die verhinderd waren. Verder waren aanwezig de waarnemend gemeenteopzichter, de heer A. Oosterlee, alsmede de aannemer en het personeel dat het werk uitvoert. Door den burgemeester werd een korte rede gehouden, welke wij tot onzen spijt niet kunnen opnemen, aangezien ons geen uitnoo- diging bereikte. De aanwezigen bleven nog eenigen tijd gezellig bijeen. Voor de Nederl. Ver. van Leeraren slaagde bij het gehouden examen te Utrecht mej. Geri Balder voor het diploma machine- schrijven (met lof). ZENNEMERLAND. De aanvoer van aardbeien, die Donder dag van de vorige week het hoogtepunt be reikte, begint nu sterk te verminderen. Er komen nog kleine partijtjes, die door de hitte vrijwel smakeloos zijn en alleen door de fa brieken worden gekocht, daar ze voor dit doel evenveel waarde hebben. De hooge prijs heeft zich in de afgeloopen week gehand haafd en blijft nog steeds constant of be weegt zich in stijgende lijn en was van 80 tot 98 per 100 Kg. De zwarte bessen beloven veel doch zij die hoopten, dat de rijke oogst heel wat op zou brengen zullen wel teleur gesteld worden, daar de prijzen in Gelderland en Zeeland niet hoog zijn en de prijzen op de bloc-veilin- gen te Zwaag en omgeving, die zich bewegen tusschen de 25 tot 28 per 100 Kg., be loven voor dit centrum niet veel goeds en zoo zachtjes aan zullen we weer aan de voor- oorlogsche prijzen moeten gewennen. De aanvoer van frambozen, roode bessen en kruisbessen was al iets grooter dan de vorige week en de prijzen waren voor fram bozen goed en voor de andere laag, doch er is nog weinig van te zeggen voor er geregel- de aanvoer komt; doch de verwachting is dat frambozen duur en roode bessen goedkoop zullen zijn, doch voor bessen spreekt het weer ook een woordje mee. Aan de groenteveiling was geen overgroo- te aanvoer en allerminst zooals we dien in de- zen tijd van het jaar gewoon zijn, wat zijn oorzaak vindt in het heete droge weer. De aanvoer van sla was beduidend groot, doch de kwaliteit was voor den doorsnee-aanvoer van matig tot slecht, alleen le soort bracht nog ongeveer 3 tot 3.50 per 100 stuks op, doch de massa ging voor 1 tot 2 per 100 stuks weg. Postelein, een echt warm-weer product, werd nog in mooie partijtjes aangevoerd, doch de prijs was laag, slechts 0.25 tot 0.40 per Inst. Wortelen werden in mooie kwaliteit aangevoerd, doch de prijs liep nog meer terug dan de vorige week; de noteering was slechts 8 tot 12.50 per 100 bos en dat is voor de dubbele bossen te laag. Bloem- kool werd in kleiner kwantums aangevoerd dan de vorige week, doch de kwaliteit was vrij goed, althans voor le soort. Ook de prijs ging omhoog: de noteering was voor le soort 25 tot 30 en voor 2e soort f 15 tot 18 per 100 stuks. De handel in rabarber, die vrijwel stil- GRAFT. Bij Kon. Besluit van 5 Juli 1929 No. 34 is ongegrond verklaard het beroep, ingesteld door de Tweede N.H. Tramweg Mij. te Am sterdam, tegen de beschikking van Gedepu- teerde Staten van Noordholland van 5 Dec. 1928 No. 160, waarbij de aan N. A. van der Hoff en J. Ton te West-Graftdijk verleende vergunning tot het onderhouden van een autcbusdienst tusschen Alkmaar en Spijker- boor is uitgebreid tot Purmerend. Met veel belangstelling werd deze uit- spraak tegemoet gezien en zij verheugt de om geving, waar deze a-utobusdienst gereden wordt, niet weinig, nu is komen vast te staan, dat deze dienst zal kunnen blijven rij- den, waar nu men aldaar gewoon is geraakt om zich per snelvervoer te kunnen verplaat- sen, hetgeen voorheen ten eenenmale was uit- gesloten. Het dagelijks eenige malen te vijden traject omvat Alkmaar, door Omval, langs de Noor- dervaart, de Zuidervaart, den Laanw. en den dijk van de Schermeer, over Driehuizen, West-Graftdijk en Oost-Graftdijk langs het Noordhollandsch Kanaal naar Sptjkerboor en van daar langs den Zuidervaart naar Purmerend. Deze is de eerste en eenige rechtstreeksche verbinding per autobus tusschen Alkmaar en Purmerend. De rekening dezer gemeente over het dienst jaar 1928 ligt ter Gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage, gedurende veertien dagen welke termijn afloopt op 30 Juli e.k. Hare eindcijfers zijn: Ontvangsten 4656S.05 en Uitgaven 46416,99 alzoo een batig saldo van 151.06. CASTRICUM. Goboren Wilhelmus Johannes, z. van T. F. Scheltinga en A. A. van Dinter. Margaretha Theodora, d. van H. Twisk en J. Lute. Overleden Geertruida van Koot, echtgenoote van W. van der Pol, te Alkmaar. Ondertrouwd: Johannes Antonius Everardus de Lange te Haarlem en Cornelia Vlaar. Openbare verkooping Door notaris Stuijt werd geveild de villa „Eduarda" staande aan het Stationsplein, welke in bod werd gebracht door J. Mulder op 6800 en gemijnd op 5 door G. F. Res alhier. Aardbeienveiling. Gister waren aan de veiling „Ons Belang-' aangevoerd circa 2400 manden aardbeien, hetgeen, gezien den stand van 't gewas, :ne- devalt. De prijzen bleven vrijwei constant en bedroegen 86—92 cent per K.G. StaiMsris Conant.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 9