DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Het Chineesch-Russisch conflict. No. no Honderti m en dertlgeU laargunj Dagelijksch overzicht. Buitenland Binnenland Dit summer besfaat nit 2 blade* Doze Conranf wordt ELKEN AVOND, bobalve Zon- en Feestdagen, nitgegeven. frAbonnementspriJs blj vooruttbetallng per 3 mianden voor Alkmaar J 2.—, franco door l^ot gohocte Rljb f 2.50. Aizonde*tl]fee en bewljsnnmmero 5 cents# PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIENl f Per regel 0.25, bi] groote contracten rabat. Groote letters naar plaafsrnlmta. Brleven franco aan de N. V. Book- en Handelsdrakkerl] vfh, KSIUfe OOSTKt ZOON, Voordam G 9. Dlrecteari C. KRABL De toekomst niet al te donker. - Naar een vreedzameoplossing? - „We zullen spoedig wel zien." Engelsche persstemmen. In een bespreking van het Russisch-Chi- heesche conflict, zegt de Times dat, schoon Europa, Japan en Amerika de crisis nog niet te tragisch moeten opvatten, het gevaar voor uitbreking van vijandelijkheden ook weer niet onderschat moet worden, tengevolge van de opwinding en de toebereidselen langs de ge- heele Russisch—Chineesche grens en het daaruit voortvloeiend gevaar dat een naar roem dorsiend onderbevelhebber van een van beide partijen een aanval zou ondernemen. Het blad meent verder dat China's inbe- slagneming van den Oosterspoorweg een openlijke inbreuk op een plechtig gesloten In ternationale overeenkomst beteekent en her- innert beide landen dan aan hun onderteeke- ning van het pact-Kellogg en de gemeen- schap van beschaafde volkeren, waartoe zij mede behooren; het nakomen van aangegane internationale verplichtingen is de grootste en beslissende proef van de internationale standing en prestige van een land. Een officieuze nota van China. i Er is een (Chineesche) officieuze verkla- ring gepubliceerd behelzende, dat de Russi- sche nota, waarbij de afbreking der diploma- tieke betrekkingen wordt afingekondigd, on- noodig was geweest, gezien de verzoenende houding door China aangenomen. In handelskringen is men de meening toe- gedaan, dat de sovjet-regeering bedoelt een economische crisis te ontketenen, ten einde d? buitenlanders in China die door het herstel van de normale toestanden in China weer tot voorspoed begonnen te komen, te treffen. De bezorgdheid die er in de kringen der buitenlanders in China heeft bestaan, dat de Chineesche regeering bij verschil van openie met andere buitenlanders zoo zou kunnen handelen als zij het thans inzake den Oost- Chineeschen spoorweg had gedaan, is weg genomen door de verklaring van Tsjiang Kai-sjek, dat hij zou blijven streven naar de afschaffing der z.g. ongelijke verdragen. De in China woonachtige Russen beoor- deelen het optreden van China op welwillen de wijze. Van de z.g. Witte Russen die in China wonen, zijn er 30,000 bereid in het Chineesche leger dienst te nemen. In de Chineesche officieuze verklaring wordt er nog de nadruk op gelegd, dat de regeering te Nanking den wensch koestert het incident door onderhandeling te regelen. De bezetting van Pogranitsjaja en Mantsjoeli. De correspondent van de Asahi te Hranin zfeelt bij de vermelding van de bezetting van Pogranitsjaja en Mantsjoeli door de Russ''- sche troepen mee, dat deze ploiseling opruk- ten en de Chineezen verrasten. De beid- grenssteden werden zonder bezwaar bezel. De Chineesche overheid te Charbin, die door het bericht in groote beroering geraakte, tiet alle sovjet-ambtenaren, die in de stad achter- gebleven waren, interneeren en weigerde ver der nog visa op paspoorten te verleenen. Van andere zijde wordt van dit nieuws geenerlei melding gemaakt. De stappen der mogendheden. De Engelsche regeering heeft de regeerin- gen van de Ver. Staten en van Frankrijk mee- gedeeld, dat zij zich volkomen aansluit bij de pogingen om een ontspanning tusschen China en Rusland teweeg te brengen. In be- voegde kringen te Londen is men niet over- matig zwartgallig ten aanzien van den toe- •t£,nd. China breekt de betrekkingen ook af. Oe staatsraad van Nanking heeft besloten Am de betrekkingen met Rusland af te breken en alle Chineesche autoriteiteti uit Rusland terug te trekken. Aan alle Russische diploma- ten zal worden verzocht China te verlaten. Rasland en China zullen het Kelloggpact eerbiedigen. Tn regeeringskringen te Washington toont ftien zich zeer bevredigd door de uitlating van den woordvoerder der Sovjet-regeering, dat deze bereid is om het Kellogg-pact als basis voor verdere onderhandelingen te aan- vaarden. Ook de Chineesche gezant te Washington heeft zich in een gesprek met staatssecretaris Stimson in denzelfden geest uitgelaten. Hoewel het Kellogg-pact officieel nog niet in werking is getreden, koestert China niet het voornemen, in het conflict met Sovjet- Rusland geweld te gebruiken. Een officieel antwoord der Chineesche regeering op het haar telegrafisch toegezonder, Amerikaan- sche bemiddelingsvoorstel is echter te Wash ington nog niet ontvaDgen. Niettemin kon staatssecretaris Stimson reeds aan president Hoover verklaren, dat China de verplichtin gen, voortvloeiende uit het Kellogg-pact, zal nakomen. Stimson heeft ook een onderhoud gehad met den Italiaanschen ambassador, aange- zien de Italiaansche regeering den wensch had geuit, in verband met haar belangen in Oost-Azie, van de stappen, door de Vereenig- de Staten ondernomen, op de hoogte te wor den gesteld. China onder bepaalde voorwaar- den bereid de bemiddeling van Amerika te aanvaarden. De regeering te Ndhking heeft haar be- raadslagingen omtrent de bemiddeling der Vereenigde Staten in het conflict met Rus land nog niet geeindigd. In gezaghebbende Chineesche kringen wordt echter verklaard, dat de regeering te Nanking het Amerikaan- sche bemiddelingsvoorstel onder de volgende voorwaarden zal aanvaarden: 1. De sovjet-regeering moet de in beslagne- ming van den Chineeschen Oosterspoorweg door Nanking goedkeuren. De regeering te Nanking is bereid hiervoor aan Rusland een zekere schadevergoeding toe te kennen. 2. De sovjet-regeering moet zich verbinden de communistische propaganda in China te staken. 3. De regeering van China en van Rus land moeten na een verzoening alle oorlogs- maatregelen aan de Russisch-Chineesche grenzen ongedaan maken. 4. Ten slotte dient ter oplossing der ver- schillende kwesties tusschen de beide mo gendheden een Chineesch-Russische conferen- tie te Peking bijeengeroepen worden. De Russen aan de grens. De berichten over schermutselingen aan de Russisch-Mandsjoerijsche grens worden in officieele kringen met aanmerkelijk voorbe- houd beschouwd. Bevestigd wordt, dat 11 Russische vliegtuigen boven Pogranitsnaya hebben gevlogen en 4 torpedobooten op de Amoer en de Soengari zijn verschenen. De generale staf is van meening, dat 1 Russische divisie met cavalerie tegenover Mantsjoeli staat en een legercorps zich in de richting van Pogranitsjnaya beweegt. Mantsjoeli niet door de Russen bezel? Een telegram uit Mantsjoeli, dat 19 Juli laat op den dag verzonden is, deelt mede, dat het bericht over de inneming van Mantsjoeli door de Russen onjuist is. Het telegram meldt voorts, dat in de stad een paniek heerscht. De Russen en Chineezen trekken er weg. De Japanners blijven er. De correspondent te Charbin van het blad Asahi spreekt de inne ming van Pogranitsjnaya en Mantsjoeli te- gen. Engeland en de Sovjet-Unie. De Daily Chronicle meldt dat er twee te- gengestelde stroomingen in Britsche politie- ke kringen en de kwestie van een hervatting der diplomatieke betrekkingen met Sovjet- Rusland zijn. De eene is ervoor om de stap pen tot hervatting der Engelsch-Russische betrekkingen uit te stellen tot in het Russisch Chineesche conflict klaarheid gekomen is, de andere is ervoor om de toebereidselen voor de hervatting der betrekkingen te bespoedigen opdat Engeland naar waerszijden op de twee regeeringen een vredestrekkenden invloed kan aanwenden. Qjmmunislische betooging te Hamburg. De Hamburgsche communisten hebben Zaterdag een betooging tegen China gehou- den. Herhaaldelijk poogden een aantal jon- gelieden door te dringen tot bij het Chinee sche consulaat-generaal, dat echter door de politie werd beschermd. De communisten raakten een paar maal handgemeen met de agenten; een dezer werd door messteken zwaar gewond. Maarschalk Tsjang Hsue Liang uit zijn ambt gezet? Het Chineesche telegraafagentschap publi- ceert een bericht volgens hetwelk maarschalk Tsjang Hsue Liang uit zijn ambt van opper- bevelhebber der Chineesche troepen in Noord-Mandsjoerije zou worden ontzet. De Nankingregeering is volgens mededeeling-en van het agentschap ontevreden over de maat- regelen van den maarschalk ter bescherming van den Chineeschen Oosterspoorweg tegen een Russischen aanval. Maarschalk Tsjang Hsue Liang heeft Zaterdag Moekden weer verlaten en is naar de Chineesche badplaats Pitaho vertrokken. Officieele bevestiging van dit bericht moet nos worden afgewach-t TeleLnr. Administratis 3. Telefoonnr. Redact!® 33. Postgiro 37060. De agitatie der communisten. Het Chineesche opperbevel in Charbin deelt mede, dat 2 Chineesche communisten- troepen, groot 268 man, gepoogd hebben de Chineesche grens in de streek van Pogranisj- naja over te steken. De Chineesche infanterie heeft het vuur geopend op de Chineesche communisten en hen gedwongen naar Chi- neesch grondgebied terug te keeren. De com munisten had-den 2 dooden en 6 gewonden. Op den geheelen Chineeschen Oosterspoor weg heerscht rust. Het bericht, als zou het roode leger Charbin hebben bezet, wordt te- gengesproken. Op de geheelen Chineeschen Oosterspoorweg bevindt zich op het oogen blik geen enkel soldaat van het roode leger. StUzwijgendkeid van dr. Wang. De Chineesche minister van buitenland- sche zaken is van Tsingtau te Nanking terug- gekeerd. Hij weigerde bij zijn terugkeer zich omtrent het conflict met Sovjet-Ruslandi uit te laten. Hij verzekerde slechts, dat China bij het beheer van den Oosterspoorweg nooit door Rusland op voet van gelijkgerechtigheid be- handeld is, en dat Rusland de overeenkomst van 1924 herhaaldelijk heeft geschonden. Op een vraag omtrent zijn meening betref- fende den invloed van het Kellogg-pact, ant- woordde dr. Wang slechts: „We zullen spoe dig wel zien". DE TOESTAND IN CHINA. China bereid tot bemiddeling van Amerika; de moeilijke voorwaarden; „we zullen spoedig wel zien". Veel nieuws is er van China niet te vertellen. Nog steeds tast men in het onzekere en de telegrammen uit China vermelden geen nieu- we botsingen. Integendeel, men ontkent thans, dat Rus land twee grenssteden veroverd heeft. Slechts een telegram vermeldt een belang- rij'k feit, n.l. dat, waarin China zich bereid zou verklaren de bemiddeling. van Amerika te aanvaarden. Wel worden er nog bizondere voorwaarden gemaakt, maar de bereidwil- ligheid is er. Nu zijn die voorwaarden zeer logisch, maar misschien moeilijk door Rusland aan te nemen. Behalve dan de eerste, n.l. dat Nan king bereid is, voor de inbeslagname van de Oosterspoorweg, aan Rusland een zekere schadevergoeding toe te kennen. Maar voor- al de tweede bepaling is voor de Russen zeer moeilijk. „De sovjet-regeering moet zich ver binden, de communistische propaganda in China te staken". Welk antwoord moet Rusland daarop ge- ven! Stemt zij daarin toe, dan erkent zij schuld en maakt dus aan de heele wereld of ficieel openbaar, dat het niet stil zit, doch steeds doorwroet, om haar idealen verwezen lijkt te zien worden. En dit bekennen zou haar niet alleen de haat van China op den hals halen, maar zou ook.tot gevolgen kun nen hebben, dat de andere Staten zich nog, meer van Rusland afwenden. Men ziet dus, dat de Chineesche voorwaar den voor Rusland uiterst moeilijk zijn, om ze in te willigen. Wat nu de eigenlijke toestand aangaat, over het geheimzinnige offensief meldt een correspondent van de Asahi" in Mandsjoe- rije, dat de Russische troepen in den ochtend van 19 Juli begonnen op te marcheeren en de Chineezen verrasten. De twee grenssta- den werden zonder moeilijkheden bezet. De Chineesche autoriteiten te Charbin, door het bricht ontsteld, interneerden alle hooge amb- tenaren, die zich nog in de stad bevonden en weigerden verdere paspoorten van een vi sum te voorzien. Het bovenstaande bericht wordt uit geen enkele andere bron bevestigd. Van belang is verder nog de uitlating van dr. Wang, den minister van buitenlandsche zaken, die slechts dat zei op een vraag, waar in naar zijn meening betreffende den invloed van het Kellogg-pact gevraagd werd: We zullen spoedig wel zien". Binnenkort hebben we dus iets te verwach- ten. „We zullen spoedig wel zien!" Hooldxttfaoteor; XJ. N. ADEMA. ERNSTIG TRAMONGELUK IN GRUNAU BIJ BERLIJN Zondagmiddag zijn twee voile trams in de nabijheid van de vrije badgelegenheid Gru- nau bij Berlijn door nog niet opgehelderde oorzaak tegen elkaar gebotst. Verscheidene personen werden zwaar gewond, terwijl 15 personen licht gewond werden". De zwaar- gewonden werden door de Berlijnsche brand- weer naar het ziekenhuis vervoerd. DE HITTE. Berlijn heeft Zondag den heetsten dag van let jaar beleefd. Ondanks een korte onweers- regen drukte den geheelen dag een onver- draaglijke hitte boven de stad. Omstreeks twaalf uur was de temperatuur in het cen trum van de stad in de schaduw 95 graden en in den zon 104. De Berlijnsche bevolking zocht verkoeling bij de talrijke meren in de omgeving van de stad. De verschillende vrije badgelegenheden hebben een record aan be- zoekers geboekt. Onweren, maar geen afkoeling. Ook in Duitschland heerscht een geweldi- ge hitte; wel vallen er hier en daar onweren, maar afkoeling komt er niet. Integendeel, men verwacht voor de eerstvolgende dagen voortduring van het thans heerschende voile zomerweer. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Een ernstig auto-ongeluk is Zaterdagavond ongeveer 2 uur te Offenbach geschied. Een auto met 5 inzittenden botste bij het passee- ren van een tram tegen het balcon van een uit de tegenovergestelden richting komende tram. Zoowel de auto als de tram werden, ernstig beschadigd, terwijl alle inzittenden van den auto zwaar gewond werden. 2 van hen zijn inmiddels reeds gestorven. De tram- conducteur kreeg een zenuwinstorting. 22 JULI ENGELAND ERNSTIG BOOTONGEVAL IN BRITSCH-INDIE. 65 menschen verdrorikert. Uit Lahore wordt gemeld, dat op de Che- nal-rivier bij Chingo in Pundsjaab in Noord- voor-Indie een boot, waarin 100 personen gezeten waren, in een wervelwind raakte, waardoor de boot omsloeg. Van de inzittenden konden slechts 35 per sonen worden gered. De overige 65 worden vermist en moeten als verdronken beschouwd worden. Er-wordt een onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk ingesteld. :N GROOTE OVERSTROOMINGEN INDIE. De overstroomingen in het Zuiden van Voor-Indie zijn belangrijker grooter, dan tot nu toe aangenomen werd. In het district Sind is het aantal dooden gestegen tot 20. Tenge volge der overstroomingen zijn ook zeer veel huizen ingestort. Gedeelten van den Noord- westelijken spoorweg zijn op verschillende plaatsen overstroomd. Uit Haiderabad wordt gemeld, dat het aantal dooden tot 30 gestegen is en de scha- de geschat kan worden op ongeveer 20 mil-' lioen. In Shikarpur alleen zijn 200 huiz<-n ingestort. Vooral het verlies aan vee is bij- zonder groot. Ook de akkers hebben veel leden. DUITSCHLAND. RIJKSKANSELIER HERMANN MULLER ERNSTIG ZIEK. Gislermiddag geopereerd. Uit Bad Mergentheim wordt gemeld, dat de Duitsche Rijkskanselier Hermann Muller plotseling ernstig ziek is geworden tenge volge van een galblaasontsteking. De docto- ren Dr. Haug, Enderleen en Von Krehl advi- seerden den Rijkskanselier, zich onmiddellijk te Heidelberg aan een operatie te onderwer- pen. Ook dr. Zondek werd geconsulteerd en Zondagmiddag te vijf uur vond de operate plaats. Daarbij bleek, dat de galblaas ge- scheurd was. Hoewel de operatie goed ge- slaagd is wordt de toestand van den Rijks kanselier ernstig geacht HEFT1G ONWEER BOVEN HET "RIJN- LAND. Uit Keulen-meldt men ons: Gister in den namiddag woedde boven het Rijnland een heftig onweer. De brandweer in Keulen werd 21 maal gealarmeerd, voor het grootste deel, om daken te beschermen en gevaar voor instorting te voorkomen. Te Dueren vielen hagelkorrels van bijzon- dere grootte. Vele ruiten werden door de hagelsteenen vernield. Het onweer werd gevolgd door een hevi- gen stortregen, die het karakter van een wolkbreuk kreeg en 20 minuten aanhield. Op den Aggerdam te Duisburg werd een 25-jarige man door den bliksem gedood en een klein kind gewond. FRANKRIJK. MUITERIJ IN ELN GEVANGENIS. Volgens een bericht uit Rabat (Marckko) is in de gevangenis van Marrakes muiterij uitgebroken. Bij de controle stelde men vast, dat 6 gevangenen ontvlucht waren. Bij d.-n jacht op de vluchtelingen werd een gevan- gene gedood en twee anderen gewond. Drie zijn nog voortvluchtig. FRANKRIJK RATIFICEERT DE SCHUL- DENOVEREENKOMST MET AMERIKA EN ENGELAND. De Fransche Kamer heeft Zondag met 30G tegen 292 stemmen President Doumergue ge- machtigd de schuldovereenkomst met Was hington te ratificeeren. De regeering had voor deze stemming de vertrouwingskwestie gesteld. Het voorbehoud zal niet in den tekst van het wetsontwerp worden opgenomen. Bij opsteken van handen werd de ratifica- tie van de schuldovereenkomst met Londen met dezelfde stemverhouding, eveneens goed- gekeurd Daarna werd het voorbehoud Heraud-Goy met 282 tegen 274 stemmen aangenomen. In dit voorbehoud wordt verklaard, dat Frank rijk zijn verplichtingen, voortvloeiend uit de overeenkomsten van 29 April en 12 Juli 1926 slechts kan nakomen zonder zijn eigen eco- nomisch leven ernstig te schaden, wanneer Duitschland voldoet aan zijn verplichtingen tegenover Frankrijk. Alleen met de door Duitschland te betalen bedragen zal Frank rijk zijn schulden kunnen betalen. Te tien minuten na drieen werd de zitting heden- morgen vroeg verdaagd tot Donderdag <j.s. RUPSENPLAAG. Het Journal des Debats komt, na te heb ben gemeld, dat in Zuid-Oost-Frankrijk een rupsenplaag verwoestingen aanricht in het geboomte, verontwaardigd op tegen het jachtmaken op kleine vogels, dat helaas nog steeds in zwang is. Het uitroeien van de nut- tige vogels, is, zegt het blad, de oorzaak van den treurigen toestand. Ondanks alle mi- nisterieele circulaires duurt het wegvangen van de kleine vogels nog steeds voort en in het bijzonder de lijsters, echte rupsenverdel gers, worden jaarlijks bij duizenden gedood, zoodat deze vogelsoort dan ook welhaast ge- heel is uitgeroeid. Het Journal des Debats vraagt den minis ter van oorlog tot wanneer dit vand^Jjsjjje •at zal worden gedi^d ZWAAR WEER. Geheel Engeland en vooral de kuststrekeft zijn Zaterdag door zware onweders geteis-, terd, die meerendeels gevolgd werden' door geweldige regens Gedeelten van den Oost-,' en Zuidkust werden overstroomd In Folken- stone verdronk daarbij een man, terwijl 2 kinderen en twee vrouwen gewond werden. In verschillende gevallen gelukte het om zich' in het water bevindende menschengroepen op het laatste oogenblik nog van een verdrin- kingsdood te redden. Op verschillende plaat sen zijn personen gedood door den bliksem, en tevens velen gewond. Een deel van het spoorwegnet rondom Londen werd onbruik- baar, daar de rails 20 centimeter onder wa ter stonden >:T ROEMENIe. EINDEXAMEN-MISERE IN ROEMENIE. ,l Na het zeer strenge regime van den vroe\ geren minister van onderwijs Anghelescu, waaronder in hoofdzaak de jeugd der mino- riteiten heeft geleden, van welke bij het eind- examen 7075 pet. g'emiddeld niet slaagde, is nu een proef genomen met de nieuwe on- derwijswet van den tegenwoordigen ministei Costachescu. Volgens deze wet wordt het einddiploma na 7 jaren in plaats van gelijk vroeger, na 8 jaren uitgereikt Het resultaai is ook nu niet schitterend. Van de 7080 can- didaten zijn in het geheele land geslaagd 3280, dus 54 pet. niet geslaagd. De uitslag in de scholen der minoriteiten is nog 25 pet. slechter. Zes niet geslaagde candidaten zijn verdwenen, een heeft zich opgehangen. Men schrijft den slechten uitslag aan de overmatige eischen toe, welke aan de jeugo in Roemenie gesteld worden. Waar men in de westelijke landen pogingen doet om de leerstof in te krimpen, stelt Roemenie steeds grootere eischen aan de capaciteiten der can didaten. Volgens de ,,Temesvari Hirlap" moet men in ieder candidaat een gladiator zien, die met dit gevoel tegenover de stren ge examencommissie staat: Ave Caesar, mo- riture te salutant. AMERIKA. WAPENUITVOER NAAR MEXICO. Het embargo door Hoover opge* heven. Hoover heeft een proclamatie uitgevaar- digd waarbij het embargo op verscheping van wapens en munitie naar Mexico, dat se- dert Januari 1924 van kracht was, wordt opgeheven. DE ACTIE IN DE TEXTIELINDUSTRIE. Nadat de hoofdbesturen der textielarbei- dersbonden „St. Lambertus", ,„Unitas" en „De Eendracht" aanneming van de jongste voorstellen der werkgevers voor een jaar bepleit hebben, hebben zij nu aan de werk- gevers-organisaties medegedeeld, dat het re- sultaat is geweest, dat dit advies bij j?)I7e Eendracht" met overgroote meerderheid is verworpen de Christelijke en Katholieke or- ganisatie weliswaar de meerderheid het ad vies aanvaard heeft, doch een aanzienlijke minderheid er tegen was. Naar aanleiding hiervan achten de hoofd besturen het gewenscht zoo spoedig moge- lijk het standpunt der werkgevers-organisa ties in deze aangelegenheid te vernemen. In dien geest is aan de Twentsche fabri- kaqtenvereenigipg een brief verzonden, j COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1