Sit«i!stli6 Coirant. Do kroonjjnweelen. 77anspireerende voeten FEU1LLET0N. No. 170 1929- Honderd een en dertigste Jaargang. MUianalag' 22 Juli. Radio-hoekje Dinsdag 23 Juli. Huizen, 1875 M. 10.—10.15 Morgenwij- ding 12.15—2.— Concert door het A. V. R. O.-Kwintet. 2.-2.45 Kookpraatje 2.45— 3 Gramofoonmuziek. 3-4.Maak het zelf, cursus. 4.30—5.30 Microfoon-debutan- ten.'viool, piano en zang. 5.30—7.15 Con cert door het Omroeporkest. Constant v. d. Elshout, bariton. 7.-7.45 Lezing door Dr. M. de Hartogh over: Het Amsterdamsch Genootschap voor werkverschaffing aan on- volwaardigen. 8.018.30 A. V. R. O.-Boe- kenhalfuurtje Marie Verhoeven—Schmitz bespreekt „Serpetua" door Wilhelm von Scholz. 8.30—10.30 Concert door het Staf- muziekkorps Koninklijke Marine. Inter mezzo. 10.30 Persberichten. Daarna gramo foonmuziek. 12.Sluiting. Hilversum, 298 M. (Na 6 uur 1070 M.) (Uitsluitend K. R. O.) 11.30—12.— Gods- dienstig halfuurtje. 12.151.15 Concert door het K. R. O.-Trio. 1.152.Gramo foonmuziek. 2.—2.20 Les in khippen en stof- versiering. 2.203.20 Vrouwenuurtje. 5.— 6.Gramofoonmuziek. 6.7.Gramofoon muziek. 7.-7.25 Cursus kerklatijn beginners. 7.35—8.— Cursus kerklatijn gevorderden. 8.9.15 Concert. Orkest en vocale solisten. 9.15 Nieuwsberichten. 9.20 Lezing over: De 'Middeleeuwsche straff en. 9.4510.30 Ver vo'lg concert van 8.10.3011.30 Gramo foonmuziek. Daventry, 1554 M. 10.35 Kerkdienst. 11.05 Kookpraatje. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Orgelconcert. 1.20 Orkestconcert. 4.20 Or- kestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Gedich- tenvoorlezing. 6.35 Nieuwsberichten. 6.50 Muziek. 7.05 Pianoduetten. 7.20 Lezing. 7.45 Causerie. 8.05 Licht orkestconcert. E. Kersey, viool. Omroep-orkest. 9.20 Nieuws berichten. 9.35 Muziekles. 8.50 Nieuwsber. 9 55 Kamermuziek. Virtuoso strijkkwartet. ij. Ireland, piano 11.05 Dansmuziek tot 12.20. Parijs „Radio-Paris", 1725 M. 12.50 2.10 Gramofoonmuziek. 4.055.05 Orkest concert. 6.55—7.20 Gramofoonmuziek. 8.55 —11.10 Concert. Orkest en vocale solisten. Langenberg, 473 M. 7.508.50 Orkest concert. 10.35 en 12.30 Gramofoonmuziek. 1.252.50 Orkestconcert. 5.556.50 Ka mermuziek. Trio. 8.20 Licht concert. Werag' orkest. Zeesen, 1635 M. 6.10—12.45 Berichten en lezingen. 12.501.15 Gramofoonmuziek. 1.155.20 Berichten en lezingen. 5 20 6.20 Concert. 6.208.15 Berichten en lezin gen. 8.20 Concert. Her-uitzending van Miin- chen. Orkest en solisten. Hamburg, 421.3 M. 4.35 Liliencron-her- denking Toespraak, zang en declamatie. 520 Radio-zanguurtje. 635 Concert. 8.20 Cello-concert door Hans Bottermund, m. m. v. Orkest. 9.20 Klassiek orkestconcert m. m. v solist. 10.35 Orkestconcert. Brussel, 512 M. 5.20—6.20 Gramofoon muziek. 6.507.20 Gramofoonmuziek. 8.20 10.35 Concert. Orkest van de Dierentuin te Antwerpen o. 1. v. Flor. Alpaerts. Stadsnieuws VER. VAN SOC.-DEM. RAADS- EN STATENLEDEN. Jaarvergadering der a)deeling Noord-Holland Noord. De afdeeling Noord-Holland Noord der Vereeniging van Sociaal-Democratische leden van gemeenteraden en provinciale staten hield gister in „De Unie", alhier, haar negen- de jaarvergadering. De heer W. van de Vail opende de vergadering met een woord van welkom en sprak er zijn vreugde over uit, dat de opkomst ondanks de warmte zoo groot was. In 't bij- zonder verwelkomde spr. den voorzitter van het hoofdbestuur, den heer Polak uit Amster dam. Spr. legde er den nadruk op, dat spe- ciaal de raads- en statenleden dezer provin ce tevreden kunnen zijn over de verkiezings cijfers. Overal waren de cijfers goed tot uit- stekend. Bij rustig voortarbeiden in de ge meenteraden zullen, aldus spr., over 4 jaar bij de Kamerverkiezingen en over 2 jaar bij de gemeenteraads- en statenverkiezingen de cijfers er nog wel anders uitzien. Blijkens het jaarverslag, aldus spr. is er dit jaar niet zooveel gebeurd als anders. In het volgende jaar zal er aan ontwikkelingswjerk (The crinkled Crown.) Ccautoriseerde vertaling uit het Engelsch v;rt William le Queux. door Mej. E. H. Stephanie deed haar vriendin het verzoek en Pauline zette zich aan de piano en speckle een van de schoone balladen van Chopin, niet wetend, dat zij zich in tegenwoordigheid bevond van zulk een scherp muziekcriticus als de beroemde Londensche leeraar, die al zoo- vele leerlingen van naam had. D-'l, was een van haar lievelingsstukkende Klaaglijke schoonheid van de muziek was zoozeer in harmonie met haar eis^en ^edach- ten. Zij had de ballade al dikwijls gesp-'eld maar dien middag scheen ze ze beter te ver- tolken, dan ooit. Zij legde haar heele ziei in Midden onder de voordracht keek Stepha nie eens even naar Bishop. Hij had al naar twee yoordrachten geluisterd. maar de uit drukking van zijn gelaat had toen slechts onverschilligheid getoond. Nu zag zij echter met genoegen, dat hij aandachtig iuister le Toen Pauline klaar was, trad Stephanie op hem toe en vroeg hem om zijn oordee', Hij was er eenmaal de man niet naar. om gauw complimenten te maken en daar hij steeds naar het volmaakte streefde. voelde hij zich maar heel zelden geroepen tot lof Vofij jiia aandoen .was zijp uitspragk dus meer gedaan wor<3KWToch was dit jaar door de verkiezingen zeer druk. Spr. deelde tenslotte mede, dat men na af- loop van de vergadering een excursie zou houden naar Bergen, Egmond aan Zee en Heiloo. De heer Polak dankte voor de uitnoodi- ging hier aanwezig te zijn en voor het vrien- delijke welkomstwoord. Spr. feliciteerde de aanwezigen met hetgeen bij de laatste verkie zingen in Noord-Holland bereikt is, waaraan het plaatselijke werk van grooten invloed moet zijn geweest. Willen wij over 2 jaar een goeden uitslag bij de raadsverkiezingen krij- gen, dan zal dit dikwijls moeilijke werk voort- gezet moeten worden, zeide spr. Bij dien ar- beid speelt de vereeniging van soc.-dem. raads- en statenleden een belangrijke rol Spr noemde de gewestelijke afdeeling van Noord Holland een organisatie, waarop het hoofd bestuur trotsch is. Voor de vereeniging is een groote toekomst weggelegd, speciaal wat be- treft de intercommunale behartiging van vele vraagstukken. In Noord-Holland bestaat de kans, dat, en spr. wees hierbij op het hoog- ovenbedrijf, het werk der gemeenten door an dere lichamen wordt overgenomen. Spr. eindigde met het uitspreken van de hoop, dat de vergadering goed mocht slageri en dat men in Noord-Holland met succes voort arbeiden zou. Wij hebben, aldus spr., niets anders dan ons woord en ons beginsel, die echter zoo sterk zijn, dat zij zullen over- winnen. De voorzitter sprak namens alle aan wezigen de verzekering uit, dat men in de ko- mende dagen met kracht verder werken zou. Uit het Jaarverslag van den secretaris, den heer J. Westerhof, stippen wij aan, dat in het afgeloopen jaar het bestuur bij acclamatie werd herkozen en wegens bedanken van den heer G. Edel uit Purmerend een vacature in het bestuur ontstond. Op den schriftelijken cursus in gemeentepolitiek abonneerden zich 101 raadsleden en plaatsvervangende raads- leden. In de Zaanstreek werden twee vergade- ringen gehouden in verband met voor deze streek belangrijke vraagstukken. In het afgeloopen jaar legden de raadsfrac- ties en alleenstaande raadsleden veel activi- teit aan den dag. Door den secretaris werden vanaf 1 Juli 1928 tot 30 Juni 1929 95 schrif telijke en 26 mondelinge adviezen verstrekt, tesamen dus 121. Het vorig jaar bedroeg dit aantal 77. Door de annexatie van Petten door Zijp: verminderde het ledental met 3, zoodat de af deeling thans 137 raadsleden en 5 statenleden telt. Vervolgens stelde de voorzitter de discussies open over het jaarverslag. De heer D e B o e r wees erop, dat er van de plaatselijke cursussen, vooral in de Zaan streek, heel weinig gekomen was. Spr. meen- i de, dat er aan de kennis van sommige raads leden heel wat mankeerde en het daarom wenschelijk was, die cursussen wel te houden De heer VanderVaart zeide, dat op de vorige algemeene vergadering gezegd was, dat men de eigen vereeniging.niet goed kende. Voldoende ingelicht was men toen niet. Mede naar aanleiding van de behandeling door het bestuur van een motie inzake de financieele verhouding tusschen rijk en gemeenten, door Den Helder ingediend, wees spr. er nog eens met nadruk op, dat de leden van hun eigen organisatie weinig afweten. Mede bracht spr. de contributie-vaststelling ter sprake, waar- in de leden niet gekend waren. Tenslotte hoopte spr., dat men elk nieuw lid bij het toetreden tot de vereeniging op de hoogte zou brengen van deze organisatie. De voorzitter beantwoordde den eersten spreker met de mededeeling, dat het niet gelukte in een bepaald centrum zooveel raadsleden bijeen te krijgen, dat het de moeite waard was de schriftelijke cursussen monde- ling toe te lichten. Desecretaris gaf den heer Van der Vaart ten antwoord, dat wijzigingen in de statuten van de landelijke vereeniging veran derin^en in het eigen reglement noodig maak- ten. Hierdoor moest met het drukken gewacht worden, doch dezen zomer zouden de nieuw.-.- reglementen gereed komen. De cursussen, die worden gegeven en de hulp die men aan het bureau vraagt, zijn het voornaamste practi- sche werk der vereeniging. Naar het doel der organisatie wordt in artikel 3 van het regie ment verwezen. Het betrokken voorstel was niet door ons overgenomen, aldus spr., doch men zegde slechts doorzending naar het hoofdbestuur toe. Inzake het contributievoorstel was in de vergadering reeds dikwijls gesproken over de moeilijkheid in vele gemeenten om met de financien rond te komen, waarover in „Het Volk" uitvoerig was geschreven. De voorzitter deed nog de toezeg- ging, dat, indien men in een bepaald centrum warm, toen hij zei: „Zij is begaafd Dit is boven alien twijfe-1 verheven. Maar zij heeft een leeraar noodig En Stephanie wist, dat van zulk een streng persoon, een uitspraak als deze, heel wat be duidde. Pauline speelde weer. en ten tweede male luisterde de uitstekendt leeraar met een aan- dacht. die op zichzelve al een compliment was. Later verzocht hij zijn gastvrouw. om hem aan haar voor te stellen. Hij praatte eenigen tijd met Pauline over algemeene onderwerpen. Van muziek sprak hij maar heel weinig, behalve dan, dat hij vroeg, wie haar leeraar was geweest Toen zij antwoordde, dat haar moeder haar eenige leerares was geweest, maakte hij de karak- teristieke opmerking. dat dit waarschijnlijk gelijk stond met in het geheel geen onder- richt. Hij haastte zich de schijnbare lornp- heid van dit gezegde toe te lichten door er bij te voegen: „Ik meen, dat u uw manier van spelen te danken hebt aan een aangeboren talent, dat u zichzelve geleerd heeft, wat u kent Daar Stephanie haar even voor de voor- stelling had ingefluisterd, dat hij een zeer, zeer groote persoonheid was in de muziek- wereld, deed Pauline geen moeite, om zijn oordee! tegen te spreken. Eer hij ging, noodde hij Stephanie, om den volgenden dag bij hem te komen lunchen. Hij deed haar altijd die beleefdheid aan, op zijn bezoeken in Parijs; maar, wel zeer tot haar yerbasng, had hij Pauline ook in de uitnoa- voldoende raadsleden kan vereenigen, het be stuur wel zal zorgen voor een bevoegd spre ker, die de schriftelijke cursussen mondeling toelicht. Inzake de financieele verhouding is door het hoofdbestuur reeds veel werk verricht Wetende dat in deze kwestie alle raadsleden ten sterkste gei'nteresseerd zijn, wil het hoofd. bestuur met de afdeelingen centrale cursus- vergaderingen beleggen, waar dit vraagstuk uitvoerig zal worden behandeld. De nieuwe contributieregeling moest door het congres tegen den wil van het hoofdbe stuur worden doorgevoerd. Spr. meende verder, dat het wenschelijk was aan de nieuwe reglementen en statuten een korte toelichting over de vereeniging toe te voegen. De heer Polak zeide, dat in 25 jaar de vereeniging van een klein plantje een groote boom is geworden. Bij dezen groei was veran- dering van organisatie noodzakelijk. Indieti niet de leden contribute betalen, is arbeiden onmogelijk. De nieuwe organisatie bestond in een in dexing in gewestelijke vereenigingen. Voorstellen met landelijke beteekenis, moe ten door de gewestelijke vergadering, indien niet verworpen, overgebracht worden naar de landelijke vereeniging. Spr. wees op de nood- zakelijkheid om ,.De Gemeente" te lezen. In de volgende hoofdbestuursvergadering zou spr voorstellen een geschriftje te laten drukken, waarin het karakter en de organi satie der vereeniging worden besproken. Bij behoefte aan voorlichting kan men zich wenden tot het informatie-bureau der vereeni ging., Verder heeft men het vereenigingsorgaan „De Gemeente" en geeft men schriftelijke en ook mondelinge cursussen uit. Hierdoor wordt de onderlinge studie en voorlichting bevorderd. De contributie-regeling haalde spr. nog kort aan en sprak er zijn verwondering over uit, dat er afdeelingen waren die over de vast- stelling der contribute niets hadden verno- men. De heer VanderVaart legde er den nadruk op, dat de behandeling van het be trokken voorstel van Den Helder niet in den haak was. De contributieregeling moest vol- gens spr. op de vergadering besproken zijn. De heer Polak wees tenslotte nog eens op het belangrijke werk en de groote taak der vereeniging. De secretaris legde er den nadruk op, dat het bestuur in deze in 't geheel niet in gebreke gesteld kan worden. De heer H e m e 1 r ij k stelde voor de vol gende oplossing te nemen: Zooals elk raadslid verplicht is lid te zijn der vereeniging en moreel en formeel con tribute moet betalen, dient hij ook verplicht te zijn „De Gemeente" te lezen. Deze oplossing zal in overweging worden genomen. De rekening van den penning meester sloot op een bedrag van 216.50 met een batig saldo van f 151.25. Depenningmeester, de heer P. Zeeman wees er op, dat verschillende leden nog geen contributie betalen. Oudkarspel en Noord-Scharwoude werden aangewezen om de controle-commissie te vormen. Aan de orde was hierna de bestuursverkiezing. De aftredende bestuursleden werden bij ac clamatie herkozen, terwijl in de vacature van den heer Edel werd gekozen de heer v. d. Berg uit Purmerend met 25 st. De heer Rijpma kreeg 12 st. en de heeren Zwart en v. d. Vaart resp. 1 en 4 st. De heer v. d- Berg aanvaardde de functie., Het bestuur stelde voor, dat de volgende centrale cursussen gehouden worden. a. Erfpacht of verkoop van grond. b. De baatbelasting. c. Bijzonder neutraal lager onderwijs. d. Samenvoeging of samenwerking Van ge meenten. e. Al of niet Hoogovengas (Gemeenschaps- of particulier bedrijf). De voorzitter deelde mede, dat naast de genoemde cursussen nog een cursus over de financieele verhouding tusschen rijk en gemeenten wordt gehouden. Naar aanleiding hiervan ontspon zich eenige discussie, waarbij verschillende wen- schelijkheden in verband met te geven cur sussen en voorlichting naar voren werden gebracht. De Wormerveersche raadsfractie had het volgende voorstel: „Voor zaken van interlocale beteekenis, worde ingesteld een permanente commissie, bestaande uit vertegenwoordigers der belang- hebbende afdeelingen (of raadsfracties) ter diging begrepen. Dit was heel eenvoudig in z'n werk geg^an. „Dus de jonge dame woont met je sa- men? Breng haar vooral mee. Wij kunnen dan nog eens over muziek spreken; zien, welken smaak zij heeft". Stephanie vond het heerlijk, dat haar vrien din ook in de uitnoodiging begrepen was; maar zij vond het wel vreemd. Gedurende zijn vele bezoeken aan Parijs, had hij nooit iemand meegevraagd van degenen, die hij bij haar op de kamer ontmoet had. Ze waren nederige leden van het vak en waarschijnlijk achtte hii ze beneden zijn artistiek peil Waar- om had hij dan nu met Pauline een uitzonde- ring gemaakt? Hield hij het er echt voor, dat er muzikaal genie in haar school? Voelde hij zich tot haar aangetrokken? Of was het maar een gril van hem? Aan de lunch richtte hij hoofdzakelijk het woord tot Pauline en sprak meest over zijn vak met haar. Gelukkig kwam haar smaak op dit gebied overeen met den zijne; ze waren het eens in de waardeering van sommige componisten. Hij schudde het hoofd, toen zij vertelde, welk soort muziek zij ten beste moest geven voor de bezoekers van Benoit. „In zulk een plaats te blijven zou een artistieke zelfmoord zijn", sprak hij. Pauline was het met hem eens, maar, on der de omstandigheden, wat kan zij doen! Hij gaf geen antwoord op deze praktische vraag, maar glimlachte haar vriendelijk toe en prevelde zoo iets, van dat hij daarover nog eens denken moest. Hij was een ernstig uian, die ook dadeji|k den iodruk miaalfte, dat behandeling van die interlocale vraagstuk ken, om te komen tot een eensluidend optre- den naar buiten". De voorzitter achtte het wenschelij- ker, alvorens een permanente commissie te vormen, een tijdelijke samenwerking in het leven te roepen. Besloten werd tenslotte de verschillende raadsfracteis te vragen hoe men over de in- stelling van een dergelijke commisise denkt. Na een korte rondvraag sloot de voor- z i 11 e r de vergadering. Des middags werd in een tweetal autobus- sen een excursie gemaakt naar Bergen, Eg mond aan Zee en Heiloo. EEN JEUGDHERBERG. Logies voor dertig personen. Door samenwerking tot stand gekomen. In navolging van vele andere plaatsen in ons land is thans ook in onze goede stad een jvugdherberg tot stand gekomen. Langen tijd hadden de plannen al bestaan, totdat zij in den laats'ten tijd vasteren vorm aannamen, dank zij de medewerking van den heer Sterk, den eigenaar van een huis aan het Zeglis Deze, die veel voelde voor de jeugdbeweging, was aanstonds bereid die woning, welke toe- vallig leeg stond, tot jeugdherberg te doen inrichten. Tal van jongeren van hier en uit de omgeving (niet altijd juist de naaste om- geving, want zij kwamen zelfs uit de Zaan streek en uit Haarlem) verleenden spontaan hun medewerking en toen was er gedurende vele dagen een timmeren, schilderen, enz. dat het een lust was. De zolder werd voorzien van een beschoten kap, een nieuw vergroot raam werd er geplaatst, alles werd geverfd, electrische leiding aangebracht, alsmede wa- terleiding op den zolder, enz. enz., en al deze werken geschiedden door de jongelui zelf, al- leen uit liefde voor het doel. En zoo is dan thans in perceel Zeglis no. 20 een jeugdher berg tot stand gekomen, die kan voldoen aan de eischen van alien, die, om welke reden ook, geen gebruik kunnen maken van de luxueuser ingerichte en daardoor natuurlijk duurder hotels. In de voorkamer zijn 18 bedd-en op een rijtje neergelegd op een verhooging (een zoogenaamde beun). waardoor het stofvrij houden gemakkelijker wordt. Na een vrij steile trap beklommen te hebben, bereikt men den zolder, waar 22 bedden een plaats von- den, evenals die in de voorkamer voorzien van stroozak, kussen en deken. Voor lakens moeten de logeergasten zelf zorgen. Op den zolder zijn in een apart kamertje nog twee bedsteden, bestemd voor eventueele zieken onder de loge's of voor de leiders van een of andere groep, die in de „herberg" verblijft. De opening. Zooals in een artikeltje, dezer dagen door ons opgenomen, reeds is aangekondigd, had Zaterdagmiddag de opening van de jeugd herberg plaats. Behalve zeer veel jongeren van beiderlei kunne, waren daarbij ouderen aanwezig, die sympathiseeren met de jeugdbeweging. Wij zagen o.a d-e heeren ds. Boeke van Schoorl, Jb. Cloeck en B. Hoek, dir. van Plantsoenen Van den burgemeester was bericht ingekomen dat hij tot zijn spijt door de officieele ont- vangst van den Bond van Pluimveehouders verhinderd was aanwezig te zijn. W i m W i e s e, de ziel der „onderneming", nam het eerst het woord. Hij heette alle aanwezigen welkom en sprak er zijn vreugde over uit, dat het werk der ieugdherbergen allerwege steeds meer be- langstelling en waardeering ondervindt, en schetste vervolgens hoe de jeugdbeweging hier ter stede, dank zij medewerking en hulp van buiten, er in was geslaagd een jeugd herberg tot stand te brengen, die voldoet aan niet al te hoog gestelde eischen, daar in alles eenvoud en simpelheid is betracht Deze jeugdherberg zal een der vele zijn, die in den laatsten tijd zijn opgericht en zich als een net over ons land hebben verspreid Deze alle vormen nog wel geen groot landelijk in- stituut, maar werken toch samen, ook met een groot d-eel van Duitschland. Spr. las den brief van mr. Wendelaar, die zijn waardeering uitsprak voor het werk der jeugdherbergen. zooals hij dat in Duitsch land had gezien Hij had betwijfeld of zulk een inrichting hier ter stede recht van be staan zOu hebben en had eerder gedacht aan Bergen of Schoorl, waar nu zij hier tot stand was gekomen, sprak hij daarover zijn voldotning uit, daarbij hopende dat zij juist doordat zij op neutralen grondslag is geves- tigd, za! kunnen medewerken tot verhooging van de liefde voor het land en tot meer onder linge toenadering, zoo mogelijk ook tot het buitenland. Dit nu. zei Wim Wiese, is ook de bedoe- ling: waardeering te wekken voor anderen en hun werk. De vredesgedachte zal hierdoor sterk kunnen worden gesteund, omdat eerste voorwaarde hiervoor is het volk zelf te lee- ren kennen, wat door het stelsel van jeugd herbergen eerder mogelijk is dan tot dusver. Neutraal is onae beweging uit den aard der zaak, zei spr., omdat het de bedoeling is alles wat in andere streken is te zien onder de geheele jeugd te brengen Volgende spreker was Jaap Sterk, die getuigde van groote sympathie met doel en streven van de jeugdherbergen en hoopte dat het onderling contact in de jeugdbewe ging er door versterkt zou worden. Een lid van deKennemer vereeniging voor jeugdherbergen, gevestigd te Haarlem, bracht een compliment aan Wim Wiese voor wat deze ten behoeve van de nieuwe inrichting had gedaan. Drie maanden geleden, zei spr., was het bij de opening van een jeugdherberg nog noodig daarbij vrij uitvoerig uiteen te zetten wat de bedoeling is van zoo'n stichting, maar sinds dien zijn er allerwege van deze inrichtingen tot stand gekomen. zoodat eenige verklaring daaromtrent nu wel achterwege kan blijven, omdat alom is gebleken dat men haar belang en reden van bestaan ten voile erkent. Spr. was verheugd dat thans ook in Alkmaar een jeugdherberg geopend kon worden, die mede zal werken om het trekken van stad tot stad en van dorp tot dorp in de hand te werken, in het belang van de jeugd en van het heele land. „Niet praten maar doen", zij het devies als het gaat om de zaak der jeugdherbergen, aldus een vertegenwoordiger van de Zaansche vereeniging voor jeugdherbergen. De spreker Was verheugd dat zoovelen de waarde hiervan hadden inge- zien en de handen ineen hadden gesligen om tot het goede doel te geraken. Spr. feliciteer de de jeugdbeweging met deze nieuwe jeugd herberg. Ds. Boeke vond het een voorrecht zijn gelukwenschen te mogen uitspreken voor wat hier tot stand is gebracht. Hij vond het wel« streelend, dat de burgemeester aanvankelijk Schoorl een meer aangewezen plaats had ge- oordeeld voor de vestiging van een jeugd herberg, maar kon zich als oud-Alkmaarder toch verheugen over de stichting alhier. Zij geeft een eigen cachet aan de heele buurt Spr. weidde dan uit over de idealen van vriendschap en broederzin. die door de jeugd herbergen gediend worden en sprak als zijn overtuiging uit, dat alleen via algemeene broederschap, het door de kerken verkon- digde ideaal, bereikbaar is de ware vrijheid en gelijkheid. Voile waardeering had spr. voor hetgeen hier tot stand is gekomen en hij hoopte dat andere plaatsen in de om geving het in Alkmaar gegeven voorbeeld zullen volgen. Een boom geplant. De openingsplechtigheid werd hierna be sloten met het zingen van een lied, waarna een door den dienst der Plantsoenen be- schikbaar gestelde boom werd geplant ter herinnering aan deze gebeurtenis. Zoo goed als alle aanwezigen wierpen een schop vol aarde om den boom, een lijsterbes, waaraan de nieuwe stichting haar naam ontleent. Ten slotte werd geza- menlijk thee gedronken in het nieuwe jonge- liedentehuis, dat naar wij hopen aan zijn doel zal beantwoorden en bij de jeugd de lust voor reizen en trekken zal aanmoedigen, omdat daarin ligt een verhooging van waardee ring van anderen en een bevordering van de levenslust en levenskracht. Naar wij vernamen, heeft het gebouw zijn eerste gasten reeds direct Zaterdagavond mogen ontvangen. Voor de eerstvolgender we ken zijn op verschillende dagen reeds plaat sen besproken. hij het leven niet licht opvatte. Maar Pauline had wel met hem op. Hij kon in het geheel geen knap mensch genoemd worden, maar hij had mooie oogen, en als hij glimlachte, werd zijn gelaat verhelderd door een vrien- delijke uitdrukking. Het duurde drie dagen, ter ze hem weer zag en, toen kwam hij bij Stephanie op de kamer, met het voorkomen van iemand, die wat te zeggen heeft. „Ik wilde die jongedame eens over haar- zelve spreken", zei hij, recht op zijn doel af- gaand, nadat hij beide jongedames de hand had gedrukt. „Maar, daar ik niets van parti- culieren aard heb te zeggen, is er gem reden voor jou, Stephanie, dat je zoudt weggaan". Toen wendde hij zich tot Pauline, die in ge- spannen aandacht geluisierd had. „Ik geloof, dat u talent bezit, om een zeer beschaafd, zelfs een groot artiste te worden. Maar u moet onmiddellijk een eerste klasse leerares hebben. Zooals ik laatst al zei: om zoo door te gaan, als u nu doet, beduidt een artistieken zelfmoord. Sommige fouten moe ten met wortel en tak uitgeroeid worden; als u er nu niet gauw bij is, dan gaat dit niet meer!" Pauline kreeg een kleur van genoegen, bij die waardeering van haar talent, maar zei, dat een eerste klasse leerares ten eenenmale tot de onmogelijkheden behoorde. Haar in- komsten waren veel te gering, om haar zulk een weelde te veroorloven. „Heeft u geen eigen middelen? U begrijpt, dat ik dit niet vraag uit onbeschaamde PiMglSGSfesM. mar om flrecigs _te ^etai, ALKMAARSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING Genomen baden van 14 tot en met 21 Juli: Heeren 2008 Dames 1949 Kosteloos: j Jongens 374 Meisjes 187 Tempt, hoogst 76 graden. Totaal 4518 hoe u er bij staat." Zij was dan ook zeker, dat geen nieuwg- gierigheid in zijn bedoeling lag en zij gaf hem een kort verslag van haar omstandig heden. Hij knikte eens, toen zij klaar was. Zijn houding was even ernstig als altijd, maar de uitdrukking van zijn gelaat was vriende lijk „Ik hield het voor't waarschijnlijkst, dat iets dergelijks het geval was. Nu, wij moeten zien, dat wij over dit struikelblok heenkomen. Ik wilde u voorstellen, om mijn leerlinge te worden. U begrijpt, dat ik u natuurlijk niet het succes kan garandeeren, waarop ik zoo zeer hoop. Dat hangt geheel af van uw rea- geeren op mijn methode." Zeker was er nooit een edelmoediger voor- slag gedaan aan een ontluikend genie. Ze zou zoo gauw mogelijk zijn leerlinge worden; de kwestie van honorarium hoefde haar voor het oogenblik niet te kwellendat kwam later terecht. Het was nu zaak, de schikkingen voor het oogenblik te treffen. Zijn ambt bracht veel administratief .werk mee, afgescheiden van zijn eigenlijke bezigheden van les-geven, en al eenigen tijd geleden had hij er over ge dacht, om een secretaresse te nemen. Miss Van der Wijck kon zijn secretaresse en zijn leerlinge zijn, tegelijkertijd. Het salaris, dat hij haar geven kon voor haar diensten, zou haar in staat stellen, om te leven, terwijl zij haar muzikale opleiding genoot. Klaarblijke- lijk had hij dit alles iot in de kleinste bizon- derheden bedacht. 46 en andere transpireerende lichaamsdeelen moet men behandelen met Purolpoeder, als zijnde het meest afdoende middel daarvoor. Purol-Voet - Toilet- en Kinderpoeder in Bussen van 60 cent en 1 gld. Bij Apoth. en Orogisten.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 5