DAOBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN, Het Ghineesch-Russisch conflict. Handera ten en derflgste laarginj Dagelijksch overzichft. BIRICHT! Buiienland No. 171 Jff atnmner besfaaf nil 2 bladen Deze Conranl wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. kbonnementaprljs bij vooruiibetallng pes 3 nuanden voor Alkmaar fZ.—, franco door )iet geheele Rl|k J 2.90. Afzonderlljke en bewflnrammew 5 cents. Directenri C. ERAS. DIYSDAG Telef.nr. Administratis 3. Telefoonnr. Redactle 33. Postqlro 37060. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIENI Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Groofe letters naar plaatsrntmte. Brleven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrnkkerl] vfb, HERMs OOBTEl ZOON, Voordam C 9. Hooldredaotenr: T). N. ADEMA. 23 J1X1 „De verantwoordelijkheid blijft rusten op de Sovjet-regeering"- In beslag genomen stukken- ledere bemiddeling nutteloos; - Het einde van het eerste hoofdstuk. Tsjiang Kai-sjek. Een dreigende proclamatie. Tsjiang Kai-sjek, de opperbevelhebber der troepen van de nationalistische regeering, heeft een lang manifest uitgevaardigd betref fende de Russisch-Chineesche crisis. In het manifest wordt geconstateerd dat de sowjet regeering sedert 1927 onafgebroken een com- munistische propaganda heeft gevoerd, met de bedoeling de nationale regeering van China te ondermijnen. Die regeering was dus genoodzaakt, maatregelen van zelfverdedi- ging te nemen, zonder daarbij rekening te kunnen houden met mogelijke gevolgen. De sowjet-regeering heeft een oorlog voorbereid door het pact tegen den oorlog, aat door de sowjet-regeering zelf was onderteekend, te schenden. Waar dit het geval was, werd China ge noodzaakt, voorzorgsmaatregelen te nemen. De verantwoordelijkheid voor het verbreken van den vrede moet daarom bli|ven rusten op de sowjetregeering. Tsjiang Kai-sjek verzoekt in het manifest aan de wereld, er nota van te nemen, dat de Propaganda der sowjetregeering de nationale elangen van China bedreigt en dat door he! yerkeer op den Transsiberischen spoorweg stop te zetten, de sowjet-regeering feitelijk een Internationale verbinding heeft gestremd. In zijn manifest zegt hij verder tot de troe- pen „zich te verheffen tegen het roode impe- rialisme en de souvereiniteitsrechten van Chi na te beschermen". De afschaffing der onge lijke vedragen en de tot stand brenging der nationale onafhankelijkheid vormen de be- langrijkste punten van het program der Chi neesche revolutie. ledere officier en iedere soi- daat van het nationale leger behoort bereid te zijn, zijn leven op te offeren om ze te verwe- zenlijken. „De arrogante houding van Rusland Jegens de Chineesche regeering kan niet wor- den over het hoofd gezien. Hoe zouden wij anders kunnen hopen, ooit de ongelijke ver- dragen afgeschaft te krijgen en de ons toeko mende plaats onder de naties te herwinnen? De Chineesche regeering is vastbesloten zich niet te laten vernederen; wij koesteren geen imperialistische plannen, en wij- wenschen geen oorlog met Rusland; maar wij moeten onze rechten verdedigen. Indien wij' ons niet vereenigen in den strijd tegen het roode im- oerialisme, zal ons volk te gronde gaan." Een moordenaarscorps en een ge- heim leger. Het manifest, dat het ministerie van buiten landsche zaken aan de vreemde mogendheden heeft gericht, herinnert aan de oproerige ge- dragingen vandesowjet-Russen in Mandsjoe- rije en verzekert, dat China als onderteeke- naar van het verdrag van Kellogg zijn uiter- ste best zal doen om af te zien van elke hande- ling, welke den international vrede zou ver- storen. Als de sowjetunie echter onverhoeds tot vijandelijkheden over mocht gaan, zou China stappen nemen om zich tegen den aan- val van den invaller te verzetten. Het manifest beschuldigt de sowjetunie van samenzwering om de rsgeering ten val te brengen en zegt, dat bij de overrompeling van het Russische gezantschap te Charbin stuk ken in beslag zijn genomen over de instelling van een moordenaarscorps en een geheim leger. De overheid was gedwongen de noodi ge maatregelen ten aanzien van den spoor weg te nemen, omdat dit het beste middel was tegen binnenlandsche onlusten. De regeering is begonnen de stukken, die in beslag geno men zijn te vertalen om haar beschuldigingen te staven. De oeconomische gevolgen van het conflict. De Amerikaansche gezant heeft opdracht gekregen zijn vacantie uit te stellen in ver- band met het conflict. Naar bevestigd wordt zijn Melinikof, do Russische consul-generaal te Charbin en zijn staf door de Chineesche autoriteiten aange- houden, toen zij op het punt stonden naar Dairen te vertrekken, op grond dat de Russen aanvallen hadden gedaan op Mantsjoeli en Pogranitsnaja. Een verzoek van Melinikof om onderdak in een der buitenlandsche con- sulafen werd geweigerd. Ten slotte is zijn staf opgenomen in een Japansch hotel, terwijl Me- linikof zelf naar het consulaat terugkeerde waar hij vrij wel een gevangene was. Te Charbin liggen ten gevolge van de stop- zetting van het verkeer op den Oosterspoor weg 8000 ton vrachtgoed. In het station staan 457 wagons en 1800 goederenwagens. De uitvoerhandel van sojaboonen uit Wladi- wostok staat stil; de stoomscbepen vertrekken in ballast Grensgevechten. Tsjang Sjoe-liang, de opperbevelhebber in Mandsjoerije meldt, dat de sowjet-troepen Zaterdagochtend om 8 uur een aanval zijn begonnen langs de rivier Sjoefenho, die de grens vormt van Oost-Mandsjoerije. De Chineesche troepen bleven in het defen- sief. Naar verluidt zijn de sowjet-troepen uit- gerust met gifgasapparaten en met 32 veld- kanonnen. Stagnatie op den spoorweg. Volgens berichten uit Japansche bron is er te Charbin groote verwarring ontstaan als gevolg van het ontslagnemen van 800 sowjet- beambtan bij den spoorweg, en van 400 sow- jet-onderwijzers. Dat heeft den Chineeschen directeur van de Chineesche Oosterspoorweg in de grootste ongelegenheid gebracht De directeur heeft het ontslagnemen. strafbaar gesteld. Waarschijnlijk vreest hij het totaal vastloopen van den boel. Men neemt aan, dat de Chineezen nog steeds bereid zijn om aan den spoorweg sa- men te werken met de Russen, onder voor- waarde echter, dat't Chin, de officieele taal van 't spoorwegbeheer zal zijn, dat cheques door de Chin, en Russen samen worden on- derteek'-nd, en dat er een eind komt aan de communistische propaganda. Een Japansche verklaring. De Japansche bladen bevatten een officieele mededeeling van den Japanschen minister- president over het RussischChineesche con flict. Volgens deze mededeeling zou de Japan sche regeering alle maatregelen nemen, om een militaire botsing tusschen China en Sovjet-Rusland te voorkomen. De regeering zal zich niet in den strijd van den Chineesche Oosterspoorweg mengen. Van het geval China t o.v. den spoorweg in Zuid Mandsjoerije dezelfde maatregelen wil nemen als tegen den spoorweg in Noord- Mandsjoerije zal Japan maatregelen nemen, om den spoorweg te beschermen. Deze verklaring wordt in buitenlandsche diplomatieke kringen beschouwd als een waarschuwing aan de Chineesche regeering. Rusland handhaaft zijn ultimatum. Naar uit Moskou geemeld wordt, heeft het commissariaat van buitenlandsche zaken heden het volgende medegedeeld: Daar de politieke toestand in het Oosten ten zeerste slechter is geworden heeft de Fransche minister van buitenlandsche zaken Briand in Parijs den Sovjet-Russischen ge zant ontvangen en hem verklaard, dat Frank- rijk zich voor een bemiddeling in het Rus- sisch-Chineesch conflict ter beschikking stelt. Tegelijkertijd heeft de Fransche gezant in Moskou, Herbette, den plaatsvervangenden commissaris van buitenlandsche zaken be middeling aangeboden. Op den 22 Juli deelde de commissaris van buitenlandsche zaken van de Sowjet-Unie, Karachan, mede, dat de Sowjetregeering de Fransche regeering dank zegde voor hare moeite om het conflict bij te leggen, doch helaas de bemiddeling moest afwijzen. ledere bemiddeling in deze kwestie is vol- komen nutteloos, zoo lang de Chineesche overheid de in beslagname van den Chinee schen Oosterspoorweg niet opheft. Het con flict kan slechts dan worden opgelost wan- neer de Chineesche regeering het Russische ultimatum van 13 Juli erkent. De Sowjetregeering zal in het belang van den vrede. geen oorlogsmaatregelen nemen, tegen China, daar zij het belang van den w-ereldvrede wil dienen. Geen bemiddelingspoging van Amerika. Naar uit Moskou gemeld wordt, deelt het commissariaat van buitenlandsche zaken mede, dat het noch rechtstreeksche, noch mid- dellijke voorstellen van Amerika tot bijleg- ging van het Russisch-Chineesch conflict heeft ontvangen. De Fransche stap tot bijlegging van het conflict is niet in opdracht van de Amerikaansche regeering geschied, doch op initiatief van de Fransche regeering. De afwijzing der Fransche be middeling door Rusland. De Fransche gezant heeft Maandagavond staatssecretaris Stimson het antwoord van de regeering te Moskou overhandigd op de poging tot bemiddeling. Het antwoord is beleefd, doch uitwijkend gesteld. China tot arbitrage bereid. De Chineesche regeering heeft volgens be richten uit Washington op het advies van den minister van buitenlandsche zaken, Stimson, dat het conflict met Rusland langs arbitralen weg zou worden opgelost, een gunstig ant woord gegeven. De Chineesche gezant in Washington heeft Maandagmiddag'een bezoek bij Stimson ge bracht, bij welke gelegenheid hij het ant woord der NankSng-regeering overhandigde Engeland en de interventie. Henderson bev^stigde gister in het Lager- huis, dat de Britsche regeering in antwoord' op mededeelingen, Zaterdag uit Washington ontvangen, de Amerikaansche en Fransche regeeringen had medegedeeld, dat zij zich aansloot bij alle door haar te nemen maat regelen ter yerkrijging van een vreedzame oplossing van het Chineasch-Russische con flict. Op de vraag, of de diplomatieke betrek- kingen met beide landen zouden worden on- derbroken, ingeval het Keiloggpact niet na- gekomen werd, antwoordde Henderson, dat een dergelijke maatregel door hem niet in het belang van den vrede werd geacht, aan- gezien niet was vastgesteld, welk der lan den in gebreke Was gebleven. De \bemiddelingspogingen van America. Het eerste hoorastuk van de bemiddelings- pogingen in het Russisch-Chineesche conflict is geeindigd zonder dat het uitzicht op een vreedzamen oplossing van een conflict tus schen Nanking en Moskou verbeterd is. De berichten uit Nanking wijzen er op, dat men daar tot arbitrage bereid is. Uit Washington wordt gemeld, dat staats secretaris Stimpson gisteravond laat bekend maakte, dat hoewel van Chineesche en van Russische zijde bepaalde toezeggingen vol gens welke beide landen zich van elke vijan- delijkheid zouden onthouden, voor zoover dit niet noodzakelijk zou zijn uit zelfverdediging waren verkregen, hij met den Franschen en Japansche ambassadeur den Chineeschen ge zant en vele andere diplomatieke persoon- lijkheden een onderhoud heeft gehad, er op wijzende, dat nieuwe belangrijke stappen te verwachten zijn. Een der belangrijkste vraagstukken voor het Amerikaansche staatsdepartement is het herstel van den toestand, zooals deze was voor de bezetting van den Chineeschen Oos terspoorweg, wat een voorwaarde geacht kan worden voor elke poging tot bemiddeling of arbitrage. Het schijnt wel bijna zeker, dat Amerika zonder voorbehoud de Russische eisch van het herstel van den vroegeren toestand in Mandsjoerije als gerechtvaardigd erkent De Chineesche gezant te Washington blijft tot nu toe echter op zijn standpunt staan, dat de Oosterspoorweg niet door de Nanking- regeering wederrechterlijk is bezet. Te Washington ziet men een voorloopige oplossing daar in, dat door Moskou in over- leg met Nanking getracht zal worden, de ont- slagen employ's door andere Russische on- derdanen te vervangen, verondersteld, dat Rusland bereid is, nieuwe employ's naar den Oosterspoorweg te zenden en dat China toe- stemt in het herstel van den vroegeren toe stand. schieden en welke het land voor ernstige fi- nancieele moeilijkheden zou hebben geplaatst. Van nog grooter belang is evenwel, dat de ratificatie een der voorwaarden scliept voor de uitvoering van het plan-Young, dat de Duitsche betalingen .splitst in twee gedecl- ten, waarvan een gelijk aan het bedrag, aat Duitschlands schuldeischers weer aan de hunne moeten betalen. Nu de Fransche la mer de overeenkomsten met Amerika en En geland heeft geratificeerd, staat niets .neer de politieke conferentie in den weg, die aan de besluiten van de deskundigen haar sanctie moet verleenen en tevens de politieke uit- vloeiselen daarvan in overweging moet ne men, waarvan de ontruitning van het Rijn- land en het teruggeven aan Duitschland van het beheer over het Saarbekken de voornaam- sten zijn. Natuurlijk onthouden de Fransche bladen zich niet van uitvoerige commentaren op het beleid der egeering inzake deze ratificatie. Zoo meent de Echo de Paris, dat de regee ring ernstig verzwakt uit het Kamerdebat is getreden. De meerderheid is uit elkaar geval len en gebroken en de geduldige en langduri- ge pogingen om een groote nationale partij te vormen zijn in 'n onbeschrijflijke warwin- kel geeindigd. E)e Figaro kan zich slechts moeilijk schik- ken in het feit der ratificatie. De regeering zal, volgens haar, op de komende diplomatie ke conferentie in een moeilijken toestand ver- keeren, aangezien zij staat tegenover een Duitschland, dat eischen zal stellen, en en Engeland, dat vertegenwoordigd is door de Arbeiderspartij. De Excelsior meent, dat het kabinet-Poin- careBriand een zeer fijnen neus heeft om te speuren wanneer de rechterzijde in de I<a- mer de ontruiming van het Rijnland zal goed- keuren. Het zal het geheele kartel mee krij gen, wanneer het van de politieke herstelccn- ferentie terugkeert en het besluit dat het Rijn land ontruimt zal worden. Doch Poincare en Briand zullen de aanhankelijkheid en trouw van hun gewone meerderheid nauwelijks kun nen behouden wanneer een vervroegde ont ruiming van Rijnland niet voor de Kamer met waarborgen en voorzorgsmaatregelen wordt omgeven, teneinde deze nieuwe bit tere pil voor de Patriottische kiezers en het grootste deel van de Kamer smakelijker te maken. De linksche pers betreurt de geringe meer derheid en het feit, dat de partijen van links niet met meer overtuiging voor de ratificatie stemden. De radicale Volonte schrijft dat .de publieke opinie in Frankrijk zich langzamer- hand gaat vrij maken van de invloeden van na den oorlog. Men heeft gezien hoe Poincare zijn vroegere idealen verloochent en geheel nieuwe dingen verdedigt. Dit is de grootste triomf voor de menschen van links. DE RATIFICATIE DER SCHULDEN- OVEREENKOMSTEN. Met een kleine meerderheid door de Fransche kamer aangenomen; de motie Heraud; Poincare's overwin- ning; persstemmen. Het is dan toch geschied! De Fransche Kemer heeft de ratificatie van den schuldea- overeenkomst met Amerika goedgekeurd. Wel was er slechts een zeer kleine meerderheid van 8 stemmen, die den doorslag gaven, maar daarmee is dan toch de wil der Fransche re geering doorgezet. Eveneens werd door de kamer met 8 stem- men meerderheid aangenomen een achttal ar- tikelen van een motie Heraud, waarvan de inhoud hier op neerkomt, dat de lasten, welke de overeenkomst met Londen en Washing ton aan Frankrijk opleggen, moeten worden gedekt door de bedragen, welke Duitschland aan Frankrijk als schadevergoeding betalen zal. De meerderheid van 8 stemmen duidt v/el op een moeilijke „overwinning" van de re geering. Het is eigenlijk het werk van Poin care geweest, die door een driedaagsche rede- voering de Fransche kamerleden duidelijk heeft gewezen op de noodzakelijkheid van de aanneming der ratificatie. Immers, door tij- dige ratificatie voorkomt Frankrijk betaling van de 400 millioen dollar voor de overgeno- men Amerikaansche legervoorraden, welke afldej-s 1 Augustus a.s. had dienen te ge- Abonne's, die met vacantie gaan en de courant wenschen te ontvangen, gelie- ven hiervan tijdig bericht le zenden aan de administratie (tel. no. 3) met opgave van oud en nieuw adres. DE DIRECTIE. hitte te wijten zijn. Te Dresden zijn drie menschen in een badinrichting door den blik- sem zwaar gewond. Op een sportterrein te Dresden kreeg een voetbalspeler bij het spel tengevolge van de hitte een hartverlamming: Hij was onmiddellijk dood. Aan den Rijn zijn tal van menschen bij het baden verdron- ken. TRAMBOT3ING. Vijf zwaar gewond en Te Grunau bij Berlijn is Zondag, zon meldden we gisteren, een vrij ernstig tram- ongeluk gebeurd. Thans meldt men, dat twee geheel met dagjesmenschen oezette tramrij- tuigen op elkander boisten. Het voorperron van het achterste rijtuig werd ingedrukt, het andere rijtuig ontspoorde en werd bijna ge heel vernield. De brandweer die spoedig ter plaatse was bevrijdde talrijke slachtoffers. In het geheel zijn vijf personen zwaar en 27 licht gewond. Op de plaats van de ramp heerschte een onbeschrijfelijke paniek. Drie vrouwen, die ooggetuige van de botsing waren, vielen in zwijm. Men vermoedt dat kinderen al spelend de wissels hebben v-r- plaatst en dat het ongeval hieraan is wijten. EEN KERK VERBRAND. Te Bernlock is gjsternacht brand uitg« broken in de kerk. De brandweer, die spoe dig ter piaatse was, slaagde er niet in het vuur te blusschen; het gebouw was dan ook weldra geheel vernield. Men denkt, dat de brand door kortsluiting is ontstaan. DUITSCHLAND. DE WARMTE. Een windhoos boven Hamburg. Te Hamburg heeft de laatste dagen een buitengewone hitte geheerscht. Gisteren ech ter beleefde Hamburg met 32 graden Celsius in de schaduw en 45 graden in de zon den warmsten dag, dien men sedert eenige tien- tallen jaren had gekend. Zondagavond tegen tien uur brak echter een hevig on weer los. In dien tijd vormde zich boven de Beneden-Elbe een windhoos, die zich landwaarts in Noord-Westelijke rich ting bewoog en die vele verwoestingen ver- oorzaakte. Op haar weg door de Wilster- marsch en over Hohenaspe en Schenefeld werden alle korenvelden en boomgaarden, waar zij over trok, vernield. Het koren werd neergeslagen en de vruchtboomen knapten af of werden uit den grond gerukt. Te Wilster werd het dak van een verleden jaar gebouwd kantoor van de plaatselijke verbruikscoopera- tie afgerukt en over een grooten afstand mee- genomen. Een rijtuig met een aantal personen erin werd in een greppel geslingerd, maar de in- zittenden kwamen gelukkig met den schrik vrij. Te Hohenaspe werd een reusachtige linde, die ongeveer 70 jaar oud is, ontworteld, doch de ergste uitwerking had de hoos in de om- geving van Schenefeld, waar de bliksem in de kerk sloeg en het halve dak omlaag kwam. Ook in den omtrek van Itzehoe richtten uit- loopers van de hoos schade aan. De hoos en het onweer gingen gepaard met hevige regens en hagelslag. Ook in Holstein werd schade toegebracht aan de landbouwgewassen. Nadat het noodweer voorbij was, klaarde het te Hamburg al spoedig op en steeg de temperatuur weer zoodanig, dat in den loop van den nacht de thermometer weer op 25 graden Celsius stond. Reeds gistermorgen werd vrij vroeg een temperatuur van 30 gra den Celsius in gemeten. Ongevallen, Uit alle deelen van het rijk worden onge vallen en ramnen cemeld, die aan de groote UIT DEN STRIJD VAN DE KLANKFILM Zaterdag jl. werd plotseling de uitvoerln| van de sprekende film „Hochzeitsinarsch", die in de Mozartzaal te Berlijn zou plaats vinden, verboden. Ook de premiere van de sprekende film „Dreimal Hochzeit", die Zon dag jl. in het U.F.A.-paleis zou worden ge- draaid, werd afgelast. Reeds van het begin af stond het voor deskundigen vast, dat op het gebied van de zoogenaamde „Lichtton- film", waarbij de klanken op den filmband zelf worden opgeteekend, de Duitsche indu*- triegroepen een absoluut t-eheerschende posi- tie innemen. Over de machtskwestie betreffende het „Nadelton"-procede, waarbij de klank wordt voortgebracht door een parallel met de film afloopende geluidsplaat, bestond nog geen zekerheid. De eerste buitenlandsche film, volgens dit procede vervaardigd, was de „Zingende Dwaas", waarvan de uitvoering, zooals be kend is, door een vonnis in kort geding, dat door de nauw met klankfilm Tobis verbonden Telefunken Mij. gevoerd is, werd verboden. Het tegen deze uitspraak door de Amerika. nen bij het landgerecht in eerste instantie in- gestelde beroep had succes: de beslissing van den president werd vernietigd en de film werd gespeeld. Thans echter heeft in tweede instantie het rijkskamergerecht te Berlijn uitspraak gedaan en zich daarbij aan den kant van de Duitsche appellanten ge steld. Niet alleen werden alle zakclijke argu- menten van de Amerikanen venvorpen, doch evenzeer oordeelde de rechter in hooger be roep, dat er geen genoegzame reden was om tegen onderpand voor de betaling der even- tueele schadevergoeding, de beslissing in kort geding tot de einduitspraak buiten werking te laten. Nu is dan de uitspraak in kort ge ding weer in voile werking getreden en deze kan slechts om formeele redenen door het opperste gerechtshof, het Rijksgerechtshof, worden vernietigd. Het resultaat van dit beloop der procedure is, dat de klankfilm Tobis-groep over de ge heel e linie als overwinnaar uit den strijd met de Amerikaansche belanghebbenden te voor- schijn is gekomen en dat deze groep nu ver der consequent haar plannen ten uitvoer kan brengen. Men begrijpt, dat een productie in het groot, die toch al vele risico's mede- brengt, niet kan worden begonnen voordat de rechtskwestie volkomen was opgelost. De rechterlijke uitspraak heeft ook buiten de Duitsche grenzen beteekenis, daar d« klankfilm Tobis nu ook in het buitenland ge. bruik kan maken van haar machtspositie. Men hoopt in September a.s. met de appara- ten en sprekende films van de N.V. Kuchen- meister Maatschappij voor Accoustiek, geaf. filieerd met de Tobisgroep, in de Neder- landsche bioscopen te kunnen verschijnen. In voorbereiding zijn twee groote sprekende films, waarin Conrad Veith en P'chard TauJ ber zullen optreden. ALKMAAR CODRA II—'

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1