SilHiistlf Curat De kroonjnweeleo. H Londensch aanteekenboek. EEU1LLET0N. Tflsadieg (9ld ^IsaVeftclei*- No. 171 1929- Henderd een en dertigste Jaargang. Dinsda^ *23 J nil. RadSo^hoeS&jj© Woensdag 24 Juni. Huizen, 1875 M. 10.—10.15 Morgenwij- ding. 12-15—2.— Concert door het A. V. R O.-Kwintet. 2.—2.30 Gramofoonmuziek. 2.303.30 Kurhaus te Scheveningen. Kin- dermatinee 3.30—4.30 Concert door het A. V. R„ O.-Kwintet. 5.—5.30 Gramofoonmu ziek. 5.307.15 Concert door het Omroep- orkest. Piet Kramer, viool. 7.157.45 Lezing door Herman Rutters over: M uziekbeoefe- ning voorheen en thans 8.01—8.15 Gramo foonmuziek. 8.15 Kurhaus te Scheveningen. Solistenconcert. Het Residentie-orkest. Na afloop persberichten. Daarna concert door Hongaarsche Zigeuner Kapel, uit Grand Hotel ^Britannia" te Vlissingen. 12.Slui- ting. HUversum, 298 M. (Na 6 aur 1070 Af.) (Uitsluitend N. C. R V.) 11.—11.30 Korte Ziekendienst. 12.30—2.— Solistenconcert. 2.2.30 Gramofoonmuziek. 2.304.30 So listenconcert. 4.30—5.Gramofoonmuziek. 5.6.Kinderuurtje. 6.6.30 Causerie over het Dierenrijk. 6.307.Gramofoon muziek. 7.—7.30 Causerie over: Nieuwsvoor ziening en pers in den loop der eeuwen. 7.30 8.Causerie door den N. C. R. V.-voorzit- ter. 8.Uitzendavond. Orkestconcert. Cau serie over: Centraal-Afrika. Daarna persbe richten. Daventry1554 Af. 10.35 Kerkdienst 1105 Lezing. 11.20 Gramofoonmuziek 12.20 Concert, bas en sopraan. 12.50 Gra mofoonmuziek. 1.202.20 Dansmuziek. 4.20 Dansmuziek. 5.05 Concertorgelbespeling 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Muziek. 6.35 Nieuwsberichten.6.50 Tuinpraatje. 7.Mu ziek. 7.05 Pianoduetten. 7.20 Lezing. 7.45 Literaire causerie. 8.05 Concert. Omroep- symphonieorkest en S. Logan, bariton. 9.20 Nieuwsberichten. 9.35 Causerie. 9.50 Nieuwsberichten. 9.55 „The Dumb wife of Cheapside", hoorspel van A- Dukes. 10.55 Vioolconcert door H. Fairhurst. 11.20 12.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris"1725 Af. 12.502.10 Orkestconcert. 4.055.05 Orkestconcert. 6.557.20 Gramofoonmuziek. 8.5511.20 Gevarieerd concert. Orkest o. 1. v. E. Bigot. Langenberg, 473 Af. 7.508.50 Orkest concert. 10.35 en 12.55 Gramofoonmuziek. 12.15 Muziek v6or scholen. 1.252.50 Or kestconcert. 9.05 Vroolijk concert. „Orient". Orkest Bruna. Medew. van solisten. Zeesen, 1635 M. 6.10—11.05 Berichten en lezingen. 12.20—1.15 Gramofoonmuziek. 1.155.20 Berichten en lezingen 5.206.20 Concert. 6.20—8.15 Berichten en lezingen. 8.50 „Der Marquis von Keith'' van Frank Wedekind. Daarna persberichten en dans muziek. Hamburg, 421-3 Af. 4.35 Orkestconcert. 5.20 Orkestconcert. 6.20 Dansmuziek. 8.20 „Der Zerissene". Kluch': met zang door jo- hann Nestroy. 10.35 Orkestconcct. Brussel, 512 Af. 5.206.20 Dansmuziek 6.507.30 Gramofoonmuziek. 8.35 Concert. Mile. Moortgat, zangeres. 9.2010.35 Aan- sluiting van het Kurhaus te Ostende. Orkest concert. (The crinkled Crown.) Geautoriseerde vertaling uit het Engelsch ^van William le Queux. door Mej. E. H. Pauline kon geen woorden vinden, om haar dankbaarheid uit te spreken voor zulk een ongewone edelmoedigheid. „Maar het moet alles zoo van een kant komen bracht zij er, weifelend, tegen in. „Ik heb er al het voordeel van en voor u is het eigenlijk niet anders dan een speculatie!" Hij verwierp haar bezwaren met een hand- gebaar en met een vriendelijken glimlach: ..Waarde jongedame, zelfs een artist moet soms een man van zaken zijn, maar ik be- schouw mijn ambt niet altijd als een geld- winning. Er zijn gelegenheden, wanneer men zich gerechtigd voelt, wat af te wijken van het gewone pad." Inderdaad was hij een man van bizonder edelmoedige ingevingen en dit was volstrekt niet de eerste keer, dat hij geholpen had de- genen, die zich niet zelf konden helpen Een van de bekendste jonge Londensche artisten was bij hem geweest, ongeveer op dezelfde termen, als hij nu aan Pauline had voorge- stelcR en toen zij succes behaald had. had zij onmiddellijk haar schuld aan hem willen afdoen, maar had ten antwoord gekregen, dat hij hem niets schuldig was: dat zij hem ruimschoots had beloond, door zich zijn ver- trouwen waardig te toon en „De vraag is nu, hoe gauw u bij mij kunt komen", zei hij, terwijl hij opstond, om weg te gaan. Benoit zal niet verwachten, dat u hem zoo lang van te voren opzegt. Als het hem paste, om u kwijt te zijn, dan zou hij u ook wel ineens aan kant zetten; daarvan kunt u zeker zijn". Deze opmerking bewees, dat, weinig we- reldsch als Oscar Bishop ook soms mocht wezen, hij zich toch geen illusies maakte om- trent de onbaatzuchtigheid van de menschen over het geheel. Maar, daar Pauline zeer kiesch was en ook wel wist, hoe Benoit haar toch veel op- lettender had behandeld, voornamelijk in het geval van dat gaan naar Londen, meende zij, dat zij minstens een maand 'van tevoren haar betrekking moest opzeggen. Bishop haalde de schouders op en stelde de helft van dien termijn voor; maar, toen hij zag, hoe zij daar- mee inzat. gaf hij toe. Hij beloofde, dat hij alle bizonderheden zou opschrijven. Zij zou, natuurlijk, liever zelve willen uitkijken naar een pension, zoo dicht mogelijk bij zijn huis. De dubbele rol van secretaresse en leerlinge zou druk beslag leggen op haar tijd en zij zou zich niet wil len vermoeien, met onnoodig ver heen en weer trekken. Toen hij weg was, keken de jonge dames elkaar een oogenbiik aan, zonder te spreken. Het geheel had iets van een sprookje. Stepha nie Dubois was de eerste, die het stilzwijgen verbrak. „Wat een verwonderlijk iets he! Hij is in geen enkel opzicht een makkelijk mensch, om doorgronden. Maar, zoo op het eerst. liikt Stadsnieuws VER. VOOR VOLKSHUISVESTING. Algemeene ledenvergadering. Gisteravond hield de Vereeniging voor Volkshuisvesting in cafe Central een alge meene ledenvergadering, waarop aanwezig waren acht aandeelhouders, vertegenwoor- digend een aandeelenkapitaal van 650 en uitbrengende 23 stemmen. De aftredende bestuursleden de heeren P. van Toornenburgh en mr. J. Belonje, wer- den bij acclamatie herkozen. 'Jaarverslag. Aan het jaarverslag ontleenen wij tenslotte het volgende: De exploitatie van het Tehuis voor ouden van dagen geeft tot bijzondere opmerkingen geen aanleiding. Niet steeds gelukte het ter- stond geschikte huurders voor de vacant ge komen woningen in dit Tehuis te vinden. Eenige huurderving wegens leegstaan was daarvan het gevolg. Huurverlies wegens wanbetaling door bewoners van het Tehuis kwam ook dit jaar niet voor. Behalve de leden-aandeelhouders telde de Vereeniging op 31 December 1928: 5 leden. Overzicht der eigendommen. Op 31 December 1928 waren in eigendom de navolgende woningcomplexen: Groep I 40 woningen aan de Uitenbosch- straat Noordzijde. Groep II 40 woningen aan de Uiten- boschstraat Zuidzijde. Groep III 32 woningen aan en nabij het Zeglis. Groep IV 30 eenkamerwoningen aan de Visscherslaan en aan de Tweede Landdwars- straat. Groep V 96 woningen nabij den Wester- weg (Eikelenbergstraat, Boomkampstr. en zijstraten). Groep VI 47 woningen aan de Eerste en Tweede Landdwarsstraat. Groep VII 44 woningen aan de Krelage- straat (Tehuis voor Ouden van Dagen). Groep VIII 79 woningen nabij den Wes- terweg (Boomkampstraat, C. W. Bruinvis- straat en zijstraten). Totaal 408 woningen Behalve voormelde woningen is de Ver eeniging nog in het bezit van een drietal oude woningen gelegen aan de Zocherstraat Deze woningen staan op een gedeelte van het destijds van de Gemeente Alkmaar aan- gekochte terrein, waarop later groep IV is gebouwd. Overeenkomstig het besluit van de vorige algemeene vergadering, kwam de overdracht aan de Gemeente Alkmaar van verschillende straten, gelegen in de woningcomplexen der Vereeniging in de nabijheid van den Wester- weg, tot stand. Overigens vond in de eigendommen geen verandering plaats. Tot 31 December 1928 zijn voor de voor melde woningen in totaal voor /l.762,177,99 aan voorschotten opgenomen. Hiervan werd afgelost: a. ten laste van vorige jaren 81.875,42 b. ten laste van 1928 12.526,96 94.402,38 het wel, of hij vurige liefde voor je heeft op- gevat. Tenzij het natuurlijk slechts een zakeii- speculatie is, van z'n kant, en dat hij er zeker van is, hoe je een fortuin in je vingers hebt". Pauline glimlachte en bloosde bij het eerste deel van Stephanie's opmerking. Zij was zelve ook verbaasd door die buitengewone belangstelling van den kalmen, in zichzelf- gekeerden man. Maar haar opgewondenheid bij de plotselinge uitkomst, die hij haar bood. deed haar maar niet al te lang stilstaan bij de beweegredenen die hem daartoe dreven. Er was geen reden, waarom zij niet naar Engeland zou terugkeeren, het eenige on- aangename deel van het programma was, dat zij Stephanie moest vaarwel zeggen, die al tijd zoo vriendelijk voor haar was geweest en van wie zij dan ook heel veel was gaan houden. Alle gevaren voor de Broederschap zouden nu wel voorbij zijn, en als zij haar soms toevallig ontdekten, zou haar positie, als secretaresse bij Oscar Bishop, het geval voldoende verklaren. Zij zou een pensioen zoeken, ergens in de buurt van Edgeware Road. Dit zou veraf zijn van Lenoir, dien zij niet meer verlangde te ontmoeten. En ze hoopte ook van harte, dat ze Easterbee niet meer zou tegenkomen. Zij ging nu een nieuw blad in haar le- vensboek beginnen, een van eerzuchtig stre- ven, om Bishops geloof in haar te recht- vaardigen. Over eenigen tijd zou zij het ver- leden kunnen begraven. De vier weken gingen gauw voorbij, en, na een bedroefd afscheid van Stephanie, verliet zij Parijs. Bij aankomst in Londen nam zij haar intrek in een hotelletie. in een straat, blijft alzoo verschuldigd per 31 Dec. 1928 f 1.667.775,61 Overzicht van de hpurwaarden dec woningen. Aan het einde van het jaar bedroeg de ge- middeld te ontvangen huur per week per wo- ning: voor groep I 4,11 II 4,32 III 4,25 IV 3,84 V 6,20 VI 4,82 VII 3,32 VIII,, 6,29 Buiten beschouwing latende de een- en tweekamerwoningen in het Tehuis voor Ouden van Dagen (Groep VII), was aan het einde van het jaar voor de overige groepen (tezamen 364 woningen) de gemiddelde huur per week f 5,24 (vorig jaar 5.20). Hiiurderving wegens leegstaan der woningen. Huurderving, tengevolge van onverhuurd blijven, kwam meer voor dan in vorige jaren. In 1928 totaal 1.544,80; in 1927 317,10; in 1926 90,80. Hierbij zij er aan herinnerd, dat de totale weekhuur 2.054 bedraagt, de totaal per jaar te ontvangen huur 106 808. In het bijzonder in groep V (69 woningen aan en nabij de Eikelenbergstraat en Boom kampstraat) stonden een aantal woningen geruimen tijd leeg. Het huurverlies, ontstaan door vertrek van bewoners zonder betaling van hun huurach- terstand, bedroeg in 1928 300,80 (vorig jaar 234,30) bij een jaarlijks te ontvangen huur van 106.808. Huurachtersiand. Was bij den aanvang van 1928 de huur- achterstand voor alle woningen te zamen 1.902,30 (bij een totaal wekelijks te ont vangen huur van 2.040,45), aan het einde van het jaar bedroeg deze 1.743,80 (bij een totaal wekelijks te ontvangen huur van 2.054), terwijl zooals hiervoor reeds werd vermeld, wegens oninbaarheid in 1928 weed afgeschreven 300,80. Ten laste der exploitatie over het boekjaar 1928 behoefde voor eventueel vcvlies op de aan het einde van het jaar nog te vorderen huurpenningen, geen bedrag te woiden gere serveerd. Uit de winsten van vorige jaren is daar voor als reserve beschikbaar 1 175 Nieuwbouw. Reeds in het vorig verslag werd erop ge wezen, dat aan woningen met een huurwaar- de van 4 tot 4.50 per week hier ter stede zeer groote behoefte bestaat; het is echter ook thans nog niet mogelijk behoorlijke wonin gen te stichten, welke zonder verlies tegen voormelde lage huurprijzen verhuurd kunnen worden. Slechts een door de overheid te vcr leenen bijdrage in de exploitatie zou dit ver lies kunnen dekken. Het behoeft wel geen be- toog, dat op verkrijging eener bijdrage wei nig uitzicht bestaat nu de in de crisisjaren gebouwde woningen nog steeds zulke aan zienlijke bedragen uit de schatkist van Rijk en Gemeente vorderen. (Alleen voor de door de Vereeniging beheerde woningen beloopen deze bijdragen reeds f 23.000). Men had' dichtbij het strand, en den volgenden dag wijdde zij aan het zoeken van een pension waar zij ook al, wat haar toebehoorde, een plaatsje gaf. Den tweeden dag na haar komst vertoonde zij zich op Bryanstone Square. Na een korte ervaring kwam zij wel tot de ontdekking, dat haar plichten als secreta resse niet zwaar waren. Die aanstelling was zeker maar een list geweest, om Bishops edel moedigheid te bedekken Was die opvatting van Stephanie, dat hij liefde voor haar had opgevat, juist geweest? Daarvan was zij in het geheel niet zeker, daar zijn houding op werkuren bijzonder kalm en gewoon was. En, ofschoon hij min der terughoudend was gedurende den tijd waarop hij noch werk-, noch lesgever was kon zij niet anders dan blijken van vriend schappelijke belangstelling in hem ont- dekken. Hij was een eigenaardig mensch, in vele op zichten; en, gelijk Stephanie al had opge- merkt, was hij heel moeilijk te doorgronden Hij leek een mengeling van vriendelijkheid en strengheid. Als hij haar les gaf, was hij de strenge leeraar, die heel karig was met zijn lof, maar haar niet spaarde in het attent ma ken op haar fouten. Ofschoon ze hem heel graag lijden mocht, was ze toch een beetje bang voor hem. Nadat zij een maand zijn onderricht had genoten, vroeg zij hem, of hij ook eenige ver- betering waarnam, of zij zich in ook nog zoo geringe mate, zijn bijzondere vriendelijkheid waardig toonde. En, tot haar verbazing, want zij had d< et zwembad is open I Heerlijk! voor het eerst weer te duiken in het frissche, sprankelende water en alle loomheid van deze warme zo- merdagen van U.af te voelen glijden. Maar denkeraan: eerst even onder de douche-met een groot stuk Ladies Old Lavender-Soap; Het verhoogt het ge-^ not:van;het zwern»-ien. s dan ook geen verwachting, dat in deze Ge meente in de eerstvolgende jaren woningen met lage huurprijzen, met behulp van Rijks- voorschotten en nog minder met toekenning van Rijks- of Gemeentebijdragen in de ex ploitatie, zullen worden gebouwd. Het Bestuur, dat zich aldus voorloopig in zijn arbeidsveld tamelijk beperkt ziet, overweegt intusschen in hoeverre het moge lijk is, overeenkomstig de bepalingen der Statuten, op andere wijze in het belang van verbetering der Volkshuisvesting nuttig werk te verrichten. Zoo kan o.m. steun worden ver- leend ter verbetering van woningen of van de wijze van bewonen, waar zoodanige verbete ring uit hoofde van een wet of een wettelijk voorschrift, wordt geboden. Men verwachtte, dat in samenwerking met het Gemeentebe- stuur, ten deze zeker iets bereikt zal kunnen worden. Eerder of later hoopt men daartoe aan de vergadering voorstellen te kunnen doen. Balans en Winst- en Verliesreke- ning. De administrate voor elk der acht groepen wordt afzonderlijk gehouden.. De totalen der balanscijfers zijn overgebracht naar een ver- zamelbalans; de saldi der winst- en verlies- rekeningen naar een algemeene winst- en ver- liesrekening. Het College van Commissarissen stelde in het hierbij overgelegd rapport de vergade ring voor, gezien de door het bestuur opge- maakte balans en winst- en verliesrekening over 1928, alsmede gelet op de accoordbevin- ding der administratie door den heer L. Mo- lijn, deze rekening sluitende met: a. een voordeelig saldo van 5.319,76 H voor de woningen in exploitatie voor eigen rekening (Groep I, II en III); b. een nadeelig saldo van 23.656,44 voor de woningen in exploitatie voor rekening van Rijk en Gemeente (Groep IV t/m VII); c. een voordeelig saldo van 4.904,96 voor de woningen van groep VIII (in exploi tatie met een gemeentelijke bijdrage in een eventueel tekort, groot maximum 1/40 ge deelte der lasten) goed te keuren. Commissarissen verklaarden voorts zich te kunnen vereenigen met het voorstel van het bestuur om van het voordeelig saldo, bedoeld sub a ad 5.319,7654 te bestemmen o.m. 226,80 voor het uitkeeren van een dividend van vier procent over het aandeelenkapitaal, groot 5.670. Nadere beschouwingen der be- drijfsresultaten. De exploitatie der groepen I, II en II, to taal 112 woningen geschiedt met een voor deelig saldo ad 5.319,7654. Voorgesteld werd de tekorten ad /305,55 en 967,88 voor jaarlijksch onderhoud uit het exploitatie-overschot over 1928 te bestrij- den. De exploitatie van de groepen IV, V, VI en VII (totaal 217 woningen) geschiedt voor rekening van het Rijk en de Gemeente Alk maar. vraag gesteld met een innerlijk huiveren, was hij bijzonder hoffelijk in zijn antwoord. „U heeft mijn geloof in u meer dan gerecht- vaardigd. Ik kan mij geen andere leerling her- inneren, die zoo groote vorderingen heeft gemaakt in zulk een korten tijd. Maar en hier verviel hij weer in zijn gewone te- ruggehoudenheid, „ik vergis mij heel zelden. Als ik niet vast gemeend had, dat a van de juiste stof gemaakt was, dan zou ik zeker niet zoo'n belang in u gesteld hebben." Deze woorden schenen haar alien twijfel te benemen. Stephanie had zich vergist, toen zij had verondersteld, dat hij liefde had opge vat voor haar knappe vriendin. Hij had ge zien, dat er een artiste in haar school, en, in zijn hartstochtelijke liefde voor muziek, had hij besloten haar de gelegenheid te geven, waarvoor zij zelve onmogelijk had kunnen zorgen. De dagen vlogen om en zij begon in te zien, dat hard werken het beste middel is te gen ziekelijke herinneringen. Maar, op een goeden keer, werd, bij het openen van de krant, die oude tijd weer bij haar wakker geroepen, doordat zij er in las het proces van Forbes voor zijn moordzuchtigen aanval op George Pennington. Het was maar een kort rechtsgeding ge weest, de Broederschap had haar best ge- daan voor haar medelid, en ze had de zaak in hand en gegeyen aan een van de knapste advocaten, maar, tegenover zulke treffende bewijzen, de afdoende getuigenis van vinger- afdrukken, stond de handigste advocaat machteloos. Forbes werd schuldig verklaard en ontving het vonnis, dat hij verdiende (Wordt vervolgd). ErraraB Van onzen Londenschen Correspondent. 11 Juli 1929 De „Opgewekte Jonge Menschen". Sedert eenige jaren bestaat er in Londen een club van „opgewekte jonge menschen" De leden zijn uitsluitend gerecruteerd uit jonge en oude menschen, die niets of weinig te doen hebben maar nochtans over genoeg middelen beschikken om te genie- ten van het goede dat deze aarde der menschheid biedt. De activiteit van deze club, die voor haar „avonturen" altijd late „avonduren" en nachtelijke uren kiest, heeft wel eens aanleiding gegeven tot er- gernis bij bezadigae menschen die graag slapen en ook verder bezwaar maken te- gen openlijk vertoon van onbenulligheid en frivoliteit. Maar in het algemeen is er niet veel verzet tegen deze „Opgewekte Jonge Menschen" gerezen, wier orgien en bui- tensporigheden tenslotte yan vrij kinderlij- ken en milden aard zijn. „Als de kinderen maar zoet zijn" dat is de uitdrukking die tennaastenbij de houding van het pu- bliek tegenover de Club weergeeft. De leden verzinnen van alles en nog wat om oorspronkelijk en ongemeen te zijn in hun partijen. Zij hebben „krijgertje" ge- speeld met auto's in het middernachtelijk uur; en verstoppertje gespeeld, s nachts in sloppen en stecgjes van het West End. Zij organi.eeren zoogenaamde cocktail- partijen, waartoe de leden hun eigen drank, fleschen en glazen moeten meebrengen. De keuze van drank of van cccktailmengsel wordt aan hen overgelat n. Men verschijnt met jeneverflesschen gevuld met koffie of met melkflesschen gevuld met whisky en allerlei andere min of meer „dronken combinaties. Deze week wa er een partij der kindsch- heid. De „Opgewekte Jonge Menschen" hielden een verjaarpartij voor een der ja- rige leden. Men kwam aan het feesthuis aan in kinderwagens, sportkarren en kinder- trapautotjes, ook op ezels en ponies. Ver- scheidene vrouwen droegen meisjesrokjes, sokjes en de schoenen die men aan de voe- ten van schoolmeisjes ziet. De mannen i vaak grijs van haar hadden korte broe- ken aangetrokken, met school-,.blazers en petten in de kleuren van bekende scholen. P fopspeen in veler monden verhoogde de vroolijkheid en de potsierlijkheid van de vertooning. De officieele uitnoodiging voor de partij vertelde dat er gedanst zou vorden in de kinderkamer, van tien uur n.m. tot bedtijd- Verlegen en achterlijke kinderen kregen den raad hun kinderjuffrouwen mee te brengen. ,,Een parkeerplaats voor kinder- wagers ligt twee minuten loopen van de kinderkamer af", vertelde de uitnoodiging verder. De genoodigden kregen ten slotte het verzoek eigen fopspeenen mee te bren gen; voor fleschen zou wordeo gezorgd. In het hun zelf, in de „nursery", bevonden zich hooge kinderstoelen, ratals en kinder- speelgoed. In een der kamers had men een grooten bak water gezet, waar „de ;on- getjes" hun scheepjes konden laten zeilan. In een ander vertrek was de vloer her- schapen in een miniatuur stations-emplace ment met treinen. Voor het vermaak van de „meisjes" waren er poppen en een zand- hoop met spaden en emmertjes en een keu- kentje. Toen het middernachtelijk uur sloeg ging men naar buiten om in het plantsoen van het plein, waar het huis zich bevond, hardnjderijen te organiseeren met de ezels, met de kinderwagens en met ,,vliegende Hollanders". Deze beweging doet sterk denken aan de naive zotternijen waaraan de Romeinen zich in de laatste stadia van hun grootheid te buiten gingen. Maar de „Opgewekte Jonge Menschen zijn niet altijd zoo kinderlijk. De volgende week houden zij een ander soort feest en betrekken daartoe een schip, dat bij Cha ring Cross in den Theems ligt. De feest- gangers komen ,r in tropische kleeren. Het ruim van het schip wordt een balzaal, die wordt versierd met bananentrossen en ander tropisch fruit. Het dek wordt een Zuidzee-eiland met palmboomen. Zoo is het vertier van de moderne Boheme van Londen. De Vienna. De Londen en North Eastern Railway doet fliuk mee aan de algemeene vernieu- wing en moderniseering, die op de Engel- sche spoorwegen vechtend tegen de con currence der motor-voertuigen aan den gang is. Men weet dat de LNER den dienst over de Noordzee tusschen Harwich en den Hoek van Holland onderhoudt. Het is sinds jaar en dag een bloeiend bedrijf. De Neder- lander in Londen bemerkt dat een beetje tot zijn -chade, want de maatschapoij laat nooit excux-sie-booten tegen verlaagd ta- rief op deze route varen, hetgeen voor alle andere routes over het Kanaal wel ge- schiedt. Het reizigersverkeer naar het Vasteland via Harwich-Hoek van Holland neemt meer en meer toe. De laatste jaren is het niet zelden voorgekomen dat twee booten kort na elkaar den nacht op de Noordzee, Nederlandwaarts, ingingen om- dat een enkele boot volslagen machteloos was aile gegadigden over te brengen. In dit seizoen doen de Amerikanen, die „Yurrup" '-omen ,,doen", het aantal reizigers over de Harwich-route zwellen. Zij kiezen bij voor- keur deze lijn omdat zij aldus een extra dag voor hun gejaagd sight seeing" win- nen. Daarenboven laat de LNER tegen- woordig treinen rechtstreeks uit Midden- en Noord-Engeland naar Harwich loopen, voor menschen uit die deelen van het land, die naar het Vasteland willen reizen. Vroe- ger nioeoten zij daarvoor eerst naar Lon den en kozen zij vaak een zuidelijker en korter overtocht. Als gevolg van de bo- ven geschetste ontwikkeling der dingen ontstond er eexi nijpend gebrek aan booten. Hierin is nu gedeeltelijk voorzien door het in de vaart brengen (van Maandag 15 Juli af) van het nieuwe stoomschip ..Vienna", dat voorloopig om den anderen dag den overtocht zal doen en dat de meeste reizi gers graag zulle.i kiezen, wanneer de faam van het schip bekend wordt. Het is een mooi schip. Ik kan het getuigen omdat ik deze week het voorrecht heb gehad deel te nemen aan een inspectie-tocht, geduren- de vier uur op een in zon badende Noord zee. De „Vienna" ic nu de grootste boot die in geregelden dienst tusschen Engeland en het Vasteland vaart. Haar grootte valt het best op wanneer men zich in de entree-hal of in de eetzaal bevindt. De breedte van deze zalen is waarlijk indrukwekkend, vooral indien men zich de ruimte in an dere Kanaal-booten herinnert, welke hoe voldoende ook belangrijk minder is dan oi de ..Vienna". Gedetailleerde technische bijzonderheden van het schip kan ik den lezer sparen. Maar het zal hem belang in- boezemen te weten dat de nieuwe boot 366 voet iang en 50 voet breed is, dat haar snel- heid 2154 knoop is, dat en dit is zeker een geriefelijke nieuwigheid vele hutten koud en heet stroomend water hebben en aan de hoofdeinden der bedden Ieeslam- pen zijn aangebracht. De decoratie van eet- en rookzalen en van de „lounge" is aangenaam en degelijk, zonder in overdre- ven pracht te vervallen. Er zijn statie-hut- ten, die in gerief en luxe nochtans die van de prachtige zeekasteelen voor de trans- atlantische vaart benaderen. Voor vrouwe- lijke reizigers is extra goed gezorgd. Zij hebben in de afdeeling lste klasse een weelderig en boudoirachtig ingerichte sa lon. De boot heeft slaapgelegenheid voor 450 reizigers lste klasse en voor 104 reizi gers 2de klasse. Er zijn veel meer een-per- soons hutten, naar verhouding, dan in de andere en oiidere booten. In het algemeen genomen heeft men voor bouw en inrich- ting van dit schip het voorbeeld genomen van de transatlantische schepen. Twee ge- lijksoortige schepen, de Amsterdam" en de ..Prague", zijn in aanbouw en komen het volgend jaar in de vaart. Het in de vaart brengen van de Vienna" opent een nieuw hoofdstuk in de geschiedenis van deze onderneming, die in der loop van haar leven ze is 66 jaar oud tot hooge ont wikkeling is gekomen. Dat blijkt het best indien men weet dat de LNER den dienst in 1863 opende met twee gehuurde rader- stoombooten. Overigens is de scheep- vaart tusschen Harwich en Nederlandsche havens al veel ouder dan menigeen zal den ken. De Engelsche dichter Geoffrey Chau cer, aie leefde van 1340 tot 1400, gewaagt reeds van zeevaart tusschen Middelburg en Orewelle. Orewelle werd later Orwell en weer later Harwich. De zeerotten die vijf en een halve eeuw geleden de zee tusschen Holland en Engeland bevoeren, zouden i.i de .Vienna" moeilijk een spruit van hun middeleeuwsch zeevaartuig kunnen her- kennen. Groot formaat 20 cent Klein formaat 12 V2 cent rhe Crown Soap s'Work* a Apeldoorn - Holland

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 5