ParitaGhe Uneven. Buitenland Ingezonden stukken Binnenland Insulinde, thuisreis, 22 Juli v. Sabang. Kota Baroe, thuisreis, 22 Juli te Belawan. Paiembang, thuisreis, 20 Juli v. Padang. Ternate, 20 Juli v. Rott. te Hamburg. Tiericnai, uitreis,20 Juli v. Colombo. HOLLAND—BRITSCH-INDIE-LIJN. Schiekerk, thuisreis, 22 Juli te Suez. Stadsdijk, uitreis, 22 Juli van Suez. Bovenkerk, 21 Juli v. Rottt. n. Hamburg, h'oogkerk, thuisreis, 19 Juli te Karachi. Somelsdijk, thuisreis, 20 Juli v. Colombo Vechtdijk, uitreis, 20 Juli v. Colombo. KON. HOLL. LLOYD. Amstelland, 22 Juli v. Amst. te Hamburg Eemland, uitreis, 21 Juli te Pernambuco. Flandria, thuisreis, 21 Juli v. Las Palmas. Montferland, 21 Juli v. Amsterd. n. B.Ayres. Orania, uitreis, 20 Juli v. Coruna. Orania, uitreis, 21 Juli te en v. Oporto. Riinland, 22 Juli v. Hamburg te Amsterdam ]Waterland, thuisreis, 21 Juli v. B. Ayres n. Montevideo. Zaanland, thuisreis, 21 Juli v. Las Palmas. Zeelandia, uitreis, 20 Juli v. Montevideo ROTTERDAM-ZU1D-AMERIKA-LIJN. Alpherat, 21 Juli v. B. Ayres te Rotterdam. Oldabi, thuisreis, 19 Juli v. Montevideo. HOLLANDOOST-AZIE-LIJN. Gemma, 21 Juli v. Hamburg te Bremen. Oostkerk, thuisreis, 20 Juli v Sabang. Ouderkerk, thuisreis, 20 Juli v. Sabang. Ouderkerk, thuisreis, 20 Juli v. Viadiwostock. Zosma, thuisreis, 21 Juli te Suez. HOLLAND—WEST-AF-RIKA-LIJN. Maaskerk, 20 Juli v. Lagos te Rotterdam. Amstelkerk, uitreis, 21 Juli te Lagos. JAVA—PACIFIC-LIJN. Bintang, Java-Pacifick. 20 ]uh v. Manila JAVA—NEW-YORK-LIJN. Rhesus, 20 Juli v. Batavia n. Singapore. Deli, Java-New York, 20 Juli v Belawan JAVA—CHINA-JAP AN-LIJN. Tjikini, 19 Juli v. Manilla n. Makassar. Tjiraanoek, 18 Juli v. Soerabaya te Shanghai. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Atreus, Batavia-Amsterdam, 20 Juli te Suez. Lycaon, Japan-Rott., 22 Juli v. Singapore. Peisander, Amst.-Batavia, p. 21 Juli Perim. Phemius, 19 Juli v. Amsterdam te Shanghai. Prometheus, 20 Jul vi Liverpool n. Batavia. Teiresias, 21 Juli v. Foochow n. Rotterdam. Euryades, 22 Juli v. Hamburg te Amsteid. Eurymedon, 20 Juli v. Amsterdam te Glas gow. DUITSCHLAND. DE TOESTAND VAN HERMANN MULLER. Naar uit Heidelberg gemeld wordt, is de foestand van den rijkskanselier Hermann Muller zoo bevredigend mogelijk, gezien de ernst van het geval. Behalve Mevr. Muller wordt niemand bij den zieke toegelaten. De chirurg toont zich bevredigd over het verloop na de operatie. 500 SCHAPEN VERBRAND. Zondagmiddag heeft het in Voor-Pommeren fievig geonweerd. Vooral op het eiland Riigen is het noodweer geweest. Op het riddergoed Unrow te Samtens is de bliksem in een schapenstal geslagen. De vlammen sloegen op een schuur over en zetten ook dit ge- bouw in brand. Beide gebouwen zijn geheel vernield. In den stal bevonden zich 500 schapen, die voor het onweer binnengedreven waren. Alle schapen zijn omgekomen Een derde van den hooioogst is eveneens ver nield, alsmede een aantal machines. FRANKRIJK. HET ONTSTAAN VAN DEN OORLOG Het eerste deel der officieele Fransche pubticatie verschenen. Het eerste deel der officieele Fransche do- cumentenverzameling betreffende de voorge- schiedenis van den oorlog is heden ver schenen. De met de publicatie belaste commissie be- toogt in de inleiding, dat uits'uitend over- wegingen van economischen aard haar bij de Veuze der documenten hebben geleid. Het eerste dee! omvat de periode van 4 Nov. 1911, den datum der onderteekening van het Fransch-Duitsche Marokko-verdrag, tot 7 Febr. 1912, den dag van het vertrek van den Engelschen minister van oorlog lord Haldane naar Berlijn, waar hij een poging deed tusschen Engeland en Duitschland een verdrag inzake de beperking van de bewape- ning ter zee tot stand te brengen. De in dit deel opgenomen documenten hebben in hoofd- zaak betrekking op de kwestie der ratificatie van de Fransch-Duitsche Marokko-overeen- komst en de ontvangst derzelve bij de Euro- peesche mogendbeden, alsmede op den Ita- liaansch—Turkschen oorlog en het Russisch Perzische conflict. ENGELAND. de koning VAN SPANJE. Voor zijn vertrek naar Spanje heeft de Toning van Spanje gistermorgen een bezoek gebracht aan het Buckingham-paleis. Hij was vergezeld door den hertog van York en bracht een afscheidsbezoek aan de koningin. Later vertrok hij van het Victoria Station vaar Madrid. HONGARIJE. P°K HITTE TE BOEDAPEST. Zondag is te Boedapest de heetste dag van dit jaar geweest. Talrijke personen zijn ten gevolge van de hitte gestorven. 15 personen zijn bij het baden in de Donau *m het leven gekomen. ZUID-SLAVI8. DE REGEER1NGSCONFERENTIE Naar gemeld wordt, zou de Zuid-Slavische /egeering door de Engelsche regeering zijn uitgenoodigd, vertegenwoordigers naar de diplomatieke conference te zenden, waar het voung-plan wordt besproken. JAPAN. ERNSTIGE AANVARING. Op de kust van Santoeng botste het Ja- pansche s.s. „Tatsuno Maroe" (6960 ton) tegen het Chineesche s.s. „sin Kong" (2146 ton). De „sin Kong", die 180 personen aan Boord had, zonk. 120 der opvarenden konden door de ..Tatsuno Maroe". die slechts licht be- schadigd werd, gered worden. 60 personen worden nog vermist. Men vreest, dat zij ver- dronken zijn. De aanvaring geschiedde in een dichten mist. AMERIKA. DE RECORDOVERTOCHT VAN DE „BREMEN". Het Duitsche-Lloyd stoomschip „Bremen" is gistermorgen half acht (Am. tijd) het Nantucket-vuurschip gepasseerd en werd gis- teravond half negen (M. E. T.) in het qua- rantaine-station te J ,v York verwacht. Hier- mede is het schip er zeker van den z.g. „blau- wen wimpel", welke aan het record van den Oceaan-overtocht verbonden is, in zijn bezit te krijgen. De striid em den blauwen wimpel Het traject, dat in den kortst mogelijken tijd moet worden afgelegd, om het betref fende Oceaanschip in het bezit van den blau wen wimpel te stellen. strekt zich uit tusschen Cherbourg en den Ambras-vuurtoren, kort voor New York. Vorige recordhouders wa ren: van 1884 tot 1891 Trave und Saale met een snelheid van 17 zeemijlen per uur; daarna de ..Fiirst Bismarck" van de Hapag, met 19 mijlen. Var. 1893 tot 1897 het stoom schip „Lucabia" van de Cunard-line, welk schip 22 miil per uur voer. Nadat tot 1908 verschillende Duitsche schepen den blauwen wimpel hebben veroverd. volgde tot heden de „Mauretania" van de Cunard-line, met 26.7 mijlen per uur. De „Bremenin 4 dagen en bijna 19 rren over den Oceaan. Het Duitsche stoomschip „Bremen" is om 15.02 uur (Amerik. tijd) het Ambrose- lichtschip gepasseerd, waarmede de record- overtocht in den tijd van vier dagen, 18 uur en 50 minuten is volbracht. De belangstel- ling in de haven te New York was enorm. De „Bremen" 7 3 4 uur sneller dan de „Mauretania" Het Cunard-schip „Mauretania", dat tot dusverre den overtocht over den oceaan het snelst volbracht in den tijd van 5 dagen 4 uur en 34 minuten, is door het Duitsche stoomschip „Bremen" dus geslagen met 7 uur 44 minuten. (Buiten verantwoordelijkheid van de Re- daetic. De opname in deze rubriek bewijst geenszins dat de •edariie er mede instemt.) Alkmaar, 23 Juli 1929. M. de Redacteur! Voor onderstaand gaarne eenige plaats- ruimte in Uw blad. Bij voorbaat mijn dank WIE ZIJN DE OORZAAK VAN STADSONTSIERING? Tot mijn verwondering zie ik nog dage lijks, op verschillende gemeente-eigendom- men, verkiezingsreclame zitten van de A. R., Chr. Hist, en R. K. Geldt voor deze partijen niet de bepaling dat een week na den stem- mingsdag de reclame moet zijn verwijderd en, zoo hieraan niet is voldaan, de gemeente, voor rekening van de nalatige partijdeze er af laat halen? Waarom wacht de desbetreffende tak van dienst nu zoo lang met dit werk? Wordt hier met twee maten gemeten? Of moet dit, even als de tractortram, voor de gasten van onzen burgervader als bezienswaardigheid dienst doen? H. v. DRUNEN. Sint Pancras, 22 Juli 1929. In verband met het verslag van de zitting van den gemeenteraad van St. Pancras het volgende Bij de rondvraag maakte de heer Lek aan- merkingen op het verslag van de vorige ver gadering. Hij zeide hierbij volgens verslag in de Alkm. Courant van 20 Juli het vol gende „Hij had vooraf gei'nformeerd of de be- doelde verkoop aan „Vrone" geen schade zou berokkenen, was zelfs tweemaal bij den heer Hoogland geweest om te informeeren. Eerst nadat hij overtuigd was, dat „Vro- ne" geen kwaad kon, had hij voor gestemd". Toen ik dit las, keek ik zeer vreemd op en meerdere menschen waren verwonderd. Dat bleek Zondag, toen mij er meermalen naar gevraagd werd. Immers het was algemeen bekend, dat het bestuur van „Vrone" zeer ernstige bezwaren had tegen bedoelden verkoop. Ook ik, ik durf wel zeggen, juist ik had in deze zaak mijn meening niet onder stoelen of banken gestoken, maar luide en tamelijk krachtig tegen het bewuste raadsbesluit geageerd. Zou ik nu tot den heer Lek gesproken hebben in dien geest, dat hij vrijmoedig v66r kon stem- men, immers „Vrone" had geen last? Zou ik zoo'n tweeslachtige houding hebben aangenomen? Neen en nogmaals neen! Wel is de heer Lek tweemaal aan mijn huis geweest. Maar ik was beide keeren niet thuis. Ik heb dan ook vo6r die bewuste raadsvergade- ring niet met den heer Lek gesproken. Hoe hij dan ook mijn naam kan gebruiken en mij verantwoordelijk stellen voor zijn ver- keerde houding in den raad begrijp ik niet. Meer zal ik er maar niet van zeggen. Met dank voor de plaatsing, Hoogachtend, A. HOOGLAND Jr. VREUGDEN EN WEEMOED. De Holanders, die verleden week Parijs bezocht hebben, zullen met eenige verwonde ring gezien hebben, dat de heele groote avenue de 1'Opera in feesttooi was enkel de avenue de 1'Opera, geen andere straten daarvoor noch daarna. Alle huizen rijk ver- sierd met bloemen en vlaggen en wimpels. Ik zelf wist van niets, reed per autobus de avenue door, en stond versteld daar ineens in zoo'n prachtig aangekleede straat te ko- men, en vroeg den conducteur, wat al die bloemen en vlaggen en wimpels beteekenden. Het was 's morgens, de eerste dag van de versiering; de conducteur was al niet veel wijzerdan ik, maakte de veronderstelling, dat het zijn zou ter eere van de drie Fransche vliegers, die den Oceaan overgestoken zijn Een agent wist me beter in te lichten. Die antwoordde me, een beetje verontwaardigd zelfs: „Maar weet u dan niet, dat de avenue de 1' Opera deze week haar 50-jarig bestaan viert?!" Neen, ik wist het niet, en schaamde me een beetje er over, maar het troostte me weer, dat die autobus-conducteur, een Franschman, een Parijzenaar, het toch ook niet geweten had. Verdere bijzonderheden werden mij al gauw door anderen verteld. Werkelijk, ze be- staat nog slechts sinds 50 jaar, die prachtige avenue vol luxe-winkels, midden in het hartje van Parijs, dat we ons nu niet meer zonder die avenue kunnen denken voor ieder, die Parijs kent, lijkt het alsof ze er altijd geweest moet zijn. Het was Haussmann, de beroemde Hauss- mann, die deze straat in iijn plan opnam. Keizer Napoleon III besliste zelf, dat die nieuwe, grootsche, breede verkeersweg naar hem genoemd zou worden. En zoo werd ze in 1877 dan ook ingewijd onder den naam „Avenue Napoleon III". Doch geheel vol- tooid was de avenue toen nog niet, dat was ze eerst twee jaar later, in 1879 zoodat dan nu ook dit jaar pas men met recht zeggen kan, dat ze haar 50sten verjaardag beleeft. Toen keizers en koningen afgedaan hadden in Frankrijk, werd de avenue omgedoopt. Ze werd toen genoemd naar het groote Opera- gebouw, dat aan de zijde der boulevards zoo'n prachtige afsluiting van die avenue vormt, en zoo'n zeldzaam mooi eind-pers- pectief er aan verleent. De kranten zorgden er wel voor, dat heel Parijs in kennis werd gesteld van de feeste- lijkheid. Er heerschte dan ook op den eer- sten middag reeds een drukte van belang. Behalve de talrijke toeristen, zakenmenschen, boodschappende dames en files van auto's, die men er altijd ziet, waren er nu ook masa's Parijzenaars uit alle stadswijken toege- stroomd, rijken en armen, jongen en ouden, die maar flaneerden van het begin naar het einde en van het einde weer naar het begin terug, die genoten van al de bloemen en vlag gen en wimpels, waaronder ze voortkuierden en van de zelfs voor Parijs ongewone drukte (en dat zegt wat!) om hen heen. 's Maandags was die drukte nog erger. Toen had er een etalage-wedstrijd plaats Dat op zichzelf is al een enorme aantrekkings- kracht voor een kijklustig publiek. Maar er kwam bij, dat dien dag geen gewone verkoo- pers in de winkels stonden, doch in plaats daarvan de voornaamste en meest populaire vedettes uit de Parijsche theater- en music- hall-wereld. Terwijl de opbrengst van hun verkoop afgestaan zou worden voor een lief- dadig doel. Acteurs en actrices, die men anders alleen maar op het tooneel te zien krijgt, geschminkt en opgemaakt, en in de allergunstigste be- lichting gezet om die nu eens van heel dicht bij te kunnen zien, als „gewone" men schen, gewoon aangekleed, met hun eigen- lijke, gewone gezichten ge begrijpt wat een anima daarvoor is bij het publiek, voor al waar het betreft de meest bekende en meest geliefde types. Bij den schoenenwinkel, waar Mistinguett verkoopster was, Mistinguett, de populairste music-hall-actrice van Parijs, de lievelinge van het publiek, nog steeds, hoewel ze al een heel eind over de vijftig is naar men beweert daar was er eenvoudig geen doorkomen aan. Daar stond de menigte in dichte rijen letterlijk opeen geplakt, halsrekkend, zich op de teenen verheffend, om toch maar even, al was het slechts een glimp van de groote „koningin der musichall'' te zien te krijgen. Dat er geen ruiten zijn ingedrukt en de deur niet uit zijn scharnieren is gewrongen, dat mag werkelijk een wonder heeten. En hoe het mogelijk was, dat er voortdurend toch steeds koopers den winkel in en uit konden gaan een raadsel. Maar zeker is het, dat het Mistinguett was, die de grootste som aan de liefdadigheids-kas heeft kunnen afdragen Een heele week duurt het feest, en het zal besloten worden met een gala-diner onder voorzitterschap van den President van de Republiek. Zoo de Parijzenaars terecht zich verheugen over het welzijn en den vooruitgang van hun stad, de uitbreiding daarvan, de verfraaii'ng, en over de prachtige nieuwe verkeerswegen, die er steeds nog bijkomen aan den an deren kant zien ze toch met weemoed telkens en telkens weer een stukje van hun oude Parijs verdwijnen. En dat houdt niet op. Bijna van de eene week tot de andere hoort men van sloopingen, afbraak, transformaties in het oude Parijs, waar weldra geen enkel van de kleine, aardige bekende cafetjes, cabarets en andere gemoedelijke etablissementjes meer zal overblijven. Allemaal worden ze de een na den ander opgeslokt door groote, mo- derne, gestyleerde instellingen door bank- gebouwen, reusachtige cinema-paleizen, cafe's van ongeloofelijke luxe en afmetingen. Nu hoorden we' deze week weer, dat het „Petit Casino" op de nominatie staat om te verdwijnen Een groot cafe daarnaast heeft behoefte aan uitbreiding. De zaken gaan goed, de eigenaar kan enorme sommen bie- den voor de belendende perceelen hij biedt die sommen en koopt alles weg wat hem aanstaat en goed dunkt. Daar kan geen eige naar van een „Petit Casino" tegen op! Het is heel wel mogelijk, dat u al vaak Parijs bezocht en toch het „Petit Casino" niet kent, achter in de passages des Princes Het werd inderdaad veel meer bezocht door de Parijzenaars zelf dan door de toeristen. Het behoorde zoo heelemaal bij de Pa rijsche boulevards, en het Parijsche boule- vard-leven. Het was geen etablissement, waar men speciaal zich heen begaf om er een heelen middag of avond door te brengen Meer een gelegenheid om zoo eens even binnen te loopen voor wie moe was van het flaneeren over de -boulevards, en geen lust had om in een gewoon cafe te gaan uitrus- ten, wel eens even andere indrukken wilde hebben dan die van de eeuwige wisselende menschen-menigten. Die liep dan even het „Petit Casino" binnen. De entree was laag vijf francs den laatsten tijd (voor den oorlog slechts 50 centimes!) En voor die 5 francs had men nog recht op een consumptie ook, die men onder de voorstelling daar nuttigde zoo knus en gemoedelijk mogelijk. De artiesten? cafe-concert-artiesten na- tuurlijk, dus tweede-, derde-rangs. Men krijgt geen Mistinguett of Chevalier te zien voor dien prijs, dat spreekt! Maar altijd waren die artiesten toch wel zoo, dat men'er werkelijk een heel genoegelijk uurtje kon doorbrengen Men spreekt, men schrijft al over het ..Petit Casino" in den verleden tijd: Zoo was het er, dit en dat zag men er. Maar nog bestaat het, al zal dat dan ook niet meer voor lang en duur zijn. En zoo ge dezen zome: in Parijs mocht komen, ga er dan eens even heen, ter kennismaking misschien, maar ten afsch^id tegelijkertijd, want bij uw volgend bezoek zal het waarschijnlijk reeds te laat daarvoor zijn. Het laatste cafe-concert van Parijs, een stukje echt, voor-oorlogsch Parijs, dat ver dwijnen gaat Maar een grooter, een oneindig grooter verlies dan dat van een geliefd oud boule- vard-gebouwtje, heeft Frankrijk en speciaal Parijs deze week geleden door den doci van Courteline, den meest popuiairen Franschen kluchtschrijver van onzen tijd. en tegelijker tijd den grootsten. den besten Welke Franschman heeft niet in tens ge noten van zijn sclvtsen uit fnl mi'itaire leven, herinneringen aan zijn eigen diensttijd, en van zijn ..Messieurs les Ronds de Cuir", waarin hij zoo kostelijk-humo-'ftisch, er. zoo bitter tegelijkertijd, dat ambtenaarsieven hekelt, dat hij zelf een tijd meemaakte om zijn vader genoegen te doen, die niet veel voelde voor het vrije kunstenaars-leven, waaraaa zijn zoon de voorkeur gaf En hoeveel Parijzenaars hebben Courteline persoonlijk gekend en zijn vriendschap geno ten! niet alleen litteraire collega's en bewon- deraars, maar voor hoeveel volks-menschen ook was hij een goede bekende, een hartelijke vriend. Courteline hield van het volk; uren en uren bracht hij door in volks-kroegjes, maakte kennis met de bczoekers daar, ?ing met hen om als hun gelijke, verdiepte zich in hun leven, hun karakters, hun levens-opvat- tingen, en verwerkte zijn indrukken tot on- vergetelijke humoristische, satirische schet- sen, vertellinger.. klucht-spelen. Nooit taalde hij naar roem of eer hij was de eenvoud en bescheidenheid zelve, en hoewel zijn werk zijn tooneelstukken vooral, onberispelijk, men kan wel zeggen klassiek- volmaakt van vorm zijn, achtte hij zichzelf in alle oprechtheid slechts een „amateur". De waardeering, die zijn werk genoot was hem voldoende belooning; nooit deed hij de minste moeite om een „lintje" te be- machtigen, of om een literairen prijs te ver- krijgen of liet door vrienden moeite daar voor doen. Maar niettemin verleende de re geering hem het Commandeurs-kruis van het Legioen van Eer, en kende de Academie Frangaise hem een van haar groote prijzen toe. En zelden werden dergelijke onderschei- dingen met zoo algemeene en warme sym- pathie begroet. Frankrijk verliest in hem een van zijn grootste schrijvers; zijn vrienden een toege- wijd kameraad, steeds tot elken dienst, zelfs tot elke opoffering bereid. En Parijs verliest in hem daarbij nog een van zijn meest popu- j laire figuren. Doch zoo Courteline zelf is heengegaan, zijn werk blijft, en zal blijven bestaan. zoo goed als dat van Moliere, wiens ..rechtstreek- schen erfgenaam" men hem tijdens zijn leven reeds noemde. Parijs, Juli 1929. M. DE ROVANNO. DE STAKING IN OOSTELIJK GRONINOEN. De vrees voor brandstichtingen. Op de vragen van den heer Braat: Is het den minister bekend, dat door een spreker in een vergadering in de stakings- streek Oostelijk Groningen is meegedeeld, hoe men in Indie graanvelden in brand steekt door ratten uit te rusten met brandende voor- werpen en zoo de velden in te jagen? Is de minister bereid, tijdig maatregelen te treffen om de hooi- en graanvelden in die stakingsstreken goed te kunnen bewaken, ten einde dergelijke oranden te voorkomen? heeft de minister van justitie geantwoord: 1. Dat de in deze vraag bedoelde mededee- ling is gedaan, was den ondergeteekende niet bekend. Bij onderzoek is gebleken, dat een der revolutionnaire stakingsleiders in Oostelijk Groningen zich inderdaad in den aangegeven zin moet hebben uitgelaten. 2. Uiteraard zal, voor zoover practisch doenlijk, door de politie de noodige aandacht aan deze zaak worden gewijd. Intusschen moge de ondergeteekende zich veroorloven op te merken, dat hoe minder in het openbaar over dergelijke uitlatingen wordt gezegd, hoe beter zulks is. Het geven van meerdere ruchtbaarheid aan mededeelin- gen als de onderhavige, welke vermoedelijk door den geachten steller van de vragen, niet zonder grond, als verkapte oprui'ing is be- schouwd, is aan hen, die van een dergelijk vernietigingsmiddel gewagen, zeker niet on- welkom. En het bevorderen van maatregelen, als in de vraag bedoeld, kan toch zeer geree- delijk langs anderen weg jereikt worden. MUURSCHILDERINGEN TE ROLDE. Een deskundige van rijksmonumentenzorg heeft in de herv. kerk te Rolde muurschilde- ringen ontdekt. Blootgelegd werd o.a. een deel van St. Christophorus, waarboven zich in zwevende houding een beeld uitstrekt. Verder b-leken zich in het muurwerk ver schillende nissen te bevinden, waarvan door den deskundige enkele werden blootgelegd en andere aangeduid. Volgens den heer Por (deskundige van Rijksmonumentenzorg) moet al 't pleisterwerk van de muren worden verwijderd om de kerk weer in den oorspron- kelijken toestand te brengen. Vermoedelijk zal dit zeer kunnen bijdragen tot de kennis der geschiedenis van de kerk, die nu vrijwel ont- breekt. Kerkvoogden staan tegenover restauratie niet onwelwillend mits slechts de noodige middelen kunnen worden gevonden om de daaraan verbonden kosten te bestrijden. De kerk te Rolde is ongetwijfeld een der oudste van Drente en zeer zeker van historische waarde. EEN NIEUW LID VOOR DE EERSTE KAMER. In de heden gehouden zitting van het Cen- traal Stembureau is in de vacature, ontstaan door het bedanken voor zijn benceming van den heer Meyering tot lid van de Eerste Ka- mer, benoemd verklaard de heer J. E. Assei- bergs te Bergen-op-Zoom DE VERBINDING MET DE ZEEUWSCHE EILANDEN. Zooals men weet heeft destijds de minister van Waterstaat een commissie samengesteld, die belast is met het onderzoeken naar de ver- bindingen tusschen de eZeuwsche en Zuidi Holandsche eilanden, alsmede de verbiodln- gen met West-Noord-Brabant. Nadat die com missie Dinsdag j.l. te Dordrecht was gein- stalleerd, werd besloten heden met de werk- zaamheden te beginnen. Naar verluidt, ligt het in de bedoeling -en bezoek ter plaatse te brengen in de drie pro vinces, opdat de commissie zich kan overtui- gen, op welke wijze gemeld vraagstuk zal kunnen worden opgelost. Een deskundige commisie, samengesteld uit leden van de Staatscommissie zal een voorontwerp gereed maken, dat aan het oordeel van de geheeh commisie zal worden onderworpen. Dit on- werp zal misschien nog dit jaar aan de re geering worden aangeboden. JHR. MR. DR. A. ROELL UIT INDIE TERUG. De commissaris der koningin in Noord« holland jhr. mr. dr. A. Ruell, is Zondagoch- tend van zijn Indische reis teruggekeerd eu te 8 u. 57 per Genua-express aan het Arnhem- sche station gearriveerd. De heer Roell, die in blakenden welstand verkeerde en wiens sterk gebruind gelaat den invloed der tropenzon verried, verliet hier den expresstrein. Toen een correspon dent van het Hbld. den heer Roell op het sta- tionsperron begroette, verklaarde hij, dat zijn verblijf in Indie hem uitstekend was bevallen Drie weken voor en drie weken na het Paca- fic Science Congres, dat hij als vertegenwoor- diger der eegeering bijwoonde, heeft de heer Roell gereisd. Uitteraad kon hij in een ge- sprek van enkele minuten geen reisverhaal geven, maar wel vatte hij zijn indruk van In di esamen in een enkel woord.: „een fasci- neerend land". De heer Roell, die door Arnheinsche vrien den werd verwelkomd, zette met den trein van 10.18 zijn reis naar Meppel voort, on zich vandaar te begeven naar het landgoed „Dikningen" bij De Wijk. Donderdag zal de coenmissaris der konin ging zijn ambtsfuncties hervatten. BIJ HET ROEIEN VERDRONKEN. Zateragmiddag is een -jongeman uit Duitscji* land, Reger genaamd, die sinds eenige we ken als teekenaar bij de Constructiewrrk- plaatsen van de firma De Vries Robbe te Go< rinchem werkzaam is, gaan roeien. Aan de overzijde der ivier gekomen, bij Woudriche® is hij te water geraakt en verdronken. BOSCH- EN HEIDEBRAND. Te Millingen ontstond Zondagmorgeft een heidebrand in de bezittinge nvan het Kroon- domein. Militairen uit het remonte-depot, on der leiding van overste Fabius, doofden den brand, welke tot 3 H.A. beperkt werd. Aan den Amersfoortschen weg ontstond in het bosch ook een brand, welke men wist te beperken tot ongeveer 100 vierkante meter, daar de brandweer, de Apeldoornsche politie. en houtvester Mulder spoedig ter plaatse wa ren en het blusschingswerk verrichten. DE IEPENZIEKTE. Op zeer vele plaatsen ziet men thans iepe boomen, die verschijnselen van aantasting door de iepenziekte vertoonen. De bladeren worden geel of roodachtig en vallen op den duur af; vele boomen hebben reeds een dee' van het blad verloren en loopen dus door den zeer ijlen bladerkroon in het oog. In andere gevallen ziet men een enkelen tak de hierbo- ven genoemde verkleuringsverschijnselen vertoonen of wel plotseling geheel verdorren Een aantal boomen is reeds geheel dood. Het staat nu wel vast, dat de iepenziekte veroorzaakt wordt door een zwam, Grahpium ulmi Schwartz; door onderzoekingen zoowel in het buitenland als hier te lande verricht, is dit afdoende bewezen. Daarmede kan tevens het parasitaire karakter van de ziekte als zeker worden aangenomen. Hoewel de wijze, waarop langs natuurlij- ken weg de besmetting der boomen plaati vindt, nog niet voldoende bekend is, mag hei toch wel waarschijnlijk worden geacht, dat door de ziekte aangetaste boomen een min of meer ernstige bron van besmetting vormen Daar verder bekend is, dat eenmaal door de iepenziekte aangetaste boomen na korter of langer tijd zoo goed als zeker aan die ziekte te gronde gaan, kan het voor het tegengaan van een verdere uitbreiding der ziekte wen- schelijk worden geacht, de zieke en doode boo- pien op te ruimen. Aangezien het vaak moeilijk is, de licht aangetaste boomen in den winter als zoo- danig te herkennen, geeft de inspecteur, hoofd van den Plantenziektenkundigen Dienst, de heer N. van Poeteren, aan particulieren, zoomede aan de beheerders van Staats-, pro- vinciale-, gemeente- en waterschapsaanplan- tingen het advies, alle iepenboomen, die de verschijnselen der iepenziekte vertoonen, thans van een merkteeken te voorzien en deze boomen in den komenden winter te doen rooien Spoedige verwerking van het ge- velde hout moet daarbij wenschelijk worden geacht. Niet alleen als poging, om aan het verder voortwoekeren van de iepenziekte paal en perk te stellen, maar tevens om een aantas ting door iepenspintkevers te voorkomen, die zooals bekend is. bij voorkeur eenigszins kwijnende boomen aantasten, wordt boven- staand advies gegeven. DE BOUWVAKARBEIDERSSTAKING TE ROERMOND. De algemeene staking in de bouwbedrij ven te Roermond en omgeving, welke tegen gister was aangekondigd, is slechts gedeelte- lijk doorgegaan. Bij twee aannemers hebben ongeveer twintig arbeiders het werk neerge- legd. De andere patroons hebben aan de gf- stelde loonsvoorwaarden van den R.K. Bouw- vakarbeidersbond voldaan. EEN DOLLEMAN. Op de Gelderschckade te Amsterdam sprong Zaterdagnacht een dronken man plot seling op den treeplank van een voorbijnjden den auto en trachtte den chauffeur weg te dringen om zelf met het voertuig verder te rijden. De chauffeur bracht echter den wagen tot stilstand en spoedig verscheer hulr van

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 7