Beurs-Overzichten Railiojrafisch Weerberichf. i c; i\ ii i. SUPP05IT0RIA ICunst Sport VREEMDELINGEN IN OUD-ALKMAAR. Woensdag 24 Juli. 7.30 uur, Cinema Americain: tweede deel van De geheimen van het oerwoud (voor el &en leeftijd). 7.30 uur, A. B. T.: Confetti (boven 18 jaar). x 7.30 uur, Victoria Theater: Becky (boven 14 jaar). 8.30 tot 9.30 beiaard-concert van den Waagtoren, te geven door den heer Crefejd. Donderdag 25 Juli. 7.30 uur, Cinema Americain: tweede deel ;Van De geheimen van het oerwoud (voor el- ken leeftijd). 7.30 uur, A. B. T.: Confetti (boven 18 jaar). 7.30 uur, Victoria Theater: Becky (boven 14 jaar). 8 uur, Sted. Muziektuin, Concert van De stem des volks, dir. de heer P. A. Blaauw. Tenniswedstrijden te Bergen aan Zee. Vrijdag 26 Juli. Tenniswedstrijden te Bergen aan Zee. Zaterdag 27 Juli. Tenniswedstrijden te Bergen aan Zee. Zondag 28 Juli. d 8 uur, Sted. Muziektuin, concert Sted. Mu- ziekkorps, dir. de heer H. A. Maas. Tenniswedstrijden te Bergen aan Zee. Woensdag 31 Juli. i 8 uur, Stedelijke Muziektuin, vocaal-con /ert. Medewerkendengemengd koor Halle lujah te Broek op Langendijk, idem Looft den Heer te Sint-Pancras en mannenkoor De Lofstem te Broek op Langendijk, alle on- der leiding van den heer P. Kok. Opmerkelijk is, dat de machines, die te Cherbourg op voile kracht waren gezet eerst op de hoogte van Fire Island iets langzamer zijn gaan draaien om het postvliegtuig te la- ten vertrekken. De opstijging ging vlot. De kapitein van de Mauretania, welk schip ook in de haven van New-York ligt, heeft kapitein Ziegenbein, de officieren en beman- ming van de Bremen telegrafisch met hun re- cordreis gelukgewenscht. Kapitein Ziegenbein verklaarde, dat hij de machines niet buitengewoon heeft wrllen in- spannen. Het is echter mogelijk er nog meer uit te halen Hij hoopt zijn eigen record te verbeteren en 30 knoopen per uur of 55'A K M. te halen. De Bremen heeft de midden- route over den Oceaan genomen. Deze route is 49 mijl langer dan de Noordelijke route, die de Mauretania bij haar recordreis heeft genomen. De passagiers van de Bremen verklaarden, dat men op het voorschip niets van trilling voelt, alleen op het achterdek waren trillingen merkbaar. Men hoopt, ook dit euvel uit den weg te kunnen ruimen. Voorts zullen de schoorsteenen van het schip 120 c M. hooger worden, daar thans de rook soms over het dek scheerde. Dr. H.MANNING'S (Zetpillen tegen aambeien.) /li"spt2kiv EEN BLOEDIG GEVECHT MET DRANKSMOKKELAARS. TJit El Paso in Texas wordt gemeld dat een ,f>atrouille van de Amerikaansche grenswacht in den nacht op gisteren aan den Rio Grande een bende van twintig dranksmokkelaars over rompeld heeft. Er ontstond een verbitterd gevecht, waar bij de grenswacht twee smokkelaars dood- schoot, een wondde en vijf hunner gevangen nam. Drie gewone auto's, twee vrachtauto's en meer dan 600 L. whishky werden in beslag genomen. Van de patrouille werd niemand gekwetst. DUITSCHLAND. ONGEVAL MET EEN POSTAUTO. Uit Braunlage in den Harz wordt gemeld, 4at een postauto, waarin zich 20 personen bevonden, nabij de Stieglitz-Hutte tegen een boom is gereden, doordat de bestuurder de macht over het stuur verloor. Door den schok werden 15 menschen op straat geslingerd en bekwamen zij deels zware verwondingen; de chauffeur bleef ongedeerd. ENP,ELAND. ENGELSCH STOOMSCH1P IN BOTSING MET EEN IJSBFRG. Het Engelsche stoomschip „Vimeira" meldt draadloos, dat het in de nabijheid van New- Foundland op een ijsberg is gestooten. De kapitein verzocht om sleepbooten om het schip naar de naastbijzijnde haven te slee- pen. Volgens een bericht uit Glasgow zou reeds een sleepbopt ter plaatse verschener. zijn. ii. „Gern verlore ich mich noch einmal in deine Schatten; o Alk- maar! wo man sich als Mensch fiihlt, und seines Daseijns sich freut!'" Bemerckungen auf einer Reise nach Holland im Jahre 1790. „Wie Holland, dezen tuin van Europa (indien Italie niet eerder dien naam ver- dient) zien wil en alleen voor plezier reist, moet niet vdor Mei de reis onder- nemen, omdat Holland in 'n vroeger tijd van 't jaar bijna geheel met water be- dekt is." Zie hier den eersten raad, anno 1790, door den onbekenden, uit Olden burg afkomstigen reiziger, aan den vreemdeling gegeven. Even verder zegt hij, dat men heel Holland 'n „kiekkast" zou kunnen noemen en er is inderdaad in de blik, waarmee vreemdelingen vroe ger de dingen hier bekeken, vaak iets van 'n onwezenlijk staren, van 'n ver- wonderd turen door d6n oog, alsof't in derdaad maar „kiekkast" en geen leven- de werkelijkheid was, die men hier te zien kreeg. Ocdertusschen voelde onze onbekende Oldenburger zich te Alkmaar toch zeer goed thuis. Hij logeert in de „Nieuwe Doelen waar oudtijds steeds 'n herberg gevestigd was. Hij bezichtigt natuurlijk de Groote Kerk en vindt ze mooi. Maar, zoo merkt hij op, „alleen bevallen mij niet de vele er in opgehangen wapens (wapen- of rouwborden) van rijke, al- daar gestorven inwoners, waarmee de kerk gestoffeerd is en waa-docr ze erg verdonkerd en ontsierd wordt. Men treft ze ook in de meeste Zuid-Holland- sche kerken aan, maar men behoorde deze gedenkteekenen der menschelijke ijdelheid er uit te verbannen, daar de genius van goede smaak ze zeker niet kan hebben ontworpen. Ik vond hier ook zulke-wapens boven de deuren der hui- zen, waarin de overledenen gewoond hadden. Men zag ze vroeger op meerdere plaatsen en ze bleven daar zoo lang be- vestigd als de rouwtijd duurde. Soms las ik ook zonderlinge opschriften, bijv. Genoeg is al. Op 'n tuinhuis stond: Uitvlugt. Ook de uithangteekens zijn somtijds wonderlijk, b.v. waar rouw- mantels te huur waren, zag ik 'n heele begrafenisstoet afgebeeld; waar 'n stal- houder woonde, die paarden verhuurde, een paard-en-wagen. De kaasmarkt hier is wel de grootste; men vindt de kaas in stapels op de markt. Mij viel daarbij in, wat 'n schrij- ver zegt: Dans l'Hollande le demon de l'or, couronne de tabac, est assis sur nn tr6ne de fromage. Ook groene Texelsche schapekaas trof ik aan. Vanuit het werkelijk aardige Alk maar, waar de Haarlemmers, zegt men, vaak naar toe gaan, om zich te amusee- ren, voer ik op 30 Juli's morgens met de trekschuit naar Zaandam, waarheen men 'n interessante tocht heeft." Bij 'n Zwitsersch journalist, Jul. Pictet („Notes sur la Nord-Hollande", 2de druk, Geneve 1828) die in 1822 speciaal aan deze provincie z'n reis gewijd heeft, treft ons ook weer de meaning dat het niet de ongerepte natuur is, die men hier aanschouwt. Holland is door de Hollan ders zelf gemaakt: „Les Hollandais ont b&ti la Hollande." Na zware inspanning was het gelukt het land aan de zee te ontworstelen en nog wordt tegen het water voortdurend een ontzaglijke strijd gestreden en moet het lage land door dijken en duinen worden be- schermd. „L'dti'anzer n'y passe qu'en fr6missant, avec l'instinct de continuer sa route, tant le bouleversement de ces lieux factices lui parait inevitable." Wisten de Hollanders in zulke gigan teske zaken orde in de natuur te bren gen, ook in de allerkleinste dingen, uit zich hun zin voor orde en netheid en dragen zij er zoodoende toe bij, dat alles in de oogen der vreemdelingen iets j kunstmatigs krijgt: de zindelijke, steeds keurig-geveegde straten, de wanhopig- geschrobde, nette, gele steentjes en schoongedweilde blauwe stoepen vlak voor de huizen, de geveltjes van helder- roode baksteen of geschilderd in diverse fi'issche tinten en de blinkend-roode panncn op de spitse daken, de geschoren boomen met blauw- of wit-geverfde stammen de vreemdeling staart in stomme verbazing deze wereld aan en kan aan haar werkelijkheid niet geloo- ven. Hij ziet de bewoners in hun typische kleeclerdracht en roept met den Olden burger uit: „Alles ein Puppenschrank!" En de natuurlijke gelaatskleur der vrou- wen is z66 gezond, dat ze volgens 'n an- der reiziger, aan beschilderd was doet denken! De Zwitser vindt dat alles hier te volmaakt, t6 netjes en t6 ordelijk is, om werkelijk-mooi te kunnen zijn. Dat heeft hem ondertusschen niet belet om ook over Alkmaar alleraardigste dingen te zeggen. Op 'n mooien Junimorgen van het jaar 1822 vertrekt hij met z'n reisgezel- schap reeds heel vroeg uit Haarlem, in 'n Iichte kales, bijna geheel van riet, die men „Kii-boe" *ioemt. Tusschen Heems-* kerk en Heiloo leek het landschap hem minder bekoorlijk, maai-, zoo vertelt hij, „in de nabijheid van Alkmaar begon alles er weer even aantrekkelijk uit te zien. Het bladergewelf, waaronder men reist wordt gaandeweg mooier; de klee- derdracht aardiger. Spoedig bemerkt men de beroemden Alkmaarschen Hout, geliefde en hooggewaardeerde wandel- plaats. Wanneer men vanuit 'n vuil vlek in Midden-Frankrijk, vanuit een of ander gat in Pniissen of vanuit de vervallen hutten van Ierland opeens verplaatst werd naar Alkmaar, zou men 't nauwe- i'ks m geli.jk it liten, dat deze stad door gelijksoortige wezens bewoond wordt. De aanblik is biCcngewoon boeiend. 't Is 'n kleine, geheel open stad, die slechts 'n 10.000 inwoners telt. Zij bezit geen Hof, dat er 'n aanzienlijk uiterlijk aan verleenen zou, ook geen waterwerken, aantreKkelijk voor rijke nietsdoeners. Ze is altijc. dezelfde, bestaat alleen uit zichzelf en door haar burgerlijke inwo ners. Niets dat echter bij haar luister halen kan! Zij is he61 oud en de daken, elk met 'n afzonderlijke top en aan de voorzijde verticaal, doen denken aan kleine klok- ketorens en zij vormen aan weerszijden van de straat een reeks „festons" van groote sierlijkheid. De huizen hebben uitwendig veel meer ornaxnenten en de ze ziin in hun vormen van veel grooter verscheidenheid dan in't zeer adellijke en zeer moderne Den Haae- De kleuren zijn spxekend; de baksteen heeft in de meeste gevallen de oorspronkelijke kleur behouden, soms is ze geel geverfd. De huizen, die onmiddellijk op de straat uitkomen, lijken ir dit opzicht veel op do Engelsche. De Hollandsche woningen echter hebben, i. p. v. 'n sloot die ze van de straat scheidt, eenvoudig 'n steenen of ijzeren „borstwering", die 'n strook gronds vdor't huis omgeeft, zonder dat men weet waarom. Indien men die op- eenvolgende particuliere barricaden deed verdwijnen, zou, de straat aan el- ken kant 'n charmant marmeren trot- toir hebben. Maar die „verdedigingswer- ken" laten niet na veel bij te dragen tot den schilderachtigen aanblik. Wat be- treft het effect, veroorzaakt door de blinkende deurkloppers, de zoo goed- schoongelapte i*uiten, de zoo zorgvuldig- geveegde straat dat is 16 bekend, dat 't noodig zou zijn er nog eens over te spreken. De luxe van zulke ruiten, waar- van 't glas lichtelijk rood, blauw en vooral violet is gekleurd, geeft aan de dingen buiten 'n tint, die heel prettig aandoet en dit is op zichzelf zeer opmer kelijk. Het kost veel geld en toch treft men ze aan in de allerkleinste stadjes, zelfs in de dorpen. Om 7 uur 's morgens was de hoofd- straat, anders al heel stil, nog stiller dan gewoonlijk, dat's te zeggen absoluut verlaten. Lang-herhaald kloppen op 'n deur, waarop aanwijzingen in 't En- gelsch stonden, bracht ons eindelijk in 'n getegelden gang, bekleed met aarde werk en met bizonder mooi Italiaansch marmer. Heel aan 't einde stond 'n standbeeld in 't midden van 'n groen perk en nog verder was 'n gracht, wat ons begrijpelijk maakte, waarom men de straat links liet liggen. In die mooie herberg (waarschijnlijk het tegenwoordige Hotel „De Burg") zagen wij ons omringd door oelegante costuums en rijke kapsels, die de figu- ren van wie ze droegen ten voile waar- dig waren en die we noodwendig moeten trachten te beschrijven, hoe moeilijk dit wellicht ook zijn zal. De inwoners, vooral de vrouwen, be- zitten 'n opmerkelijke gestalte. De Wee ding der dames is bijna altijd wit, haar kapsel geheel en al nationaal. Een bree- de kanten hoofdband loopt vlak langs haar voorhoofd. Een goudijzer drukt in 'n halve cirkel de haren achter tegen 't hoofd en eindigt bij de slapen in 'n klei- nen haak, die zich tegen de haarlokken aandrukt. Deze „haak" is vaak versierd met edelgesteenten en in ieder geval heel sierlijk bewerkt. Dikwijls loopt 't gouden ijzer door tot midden op't voor hoofd, waar't tot 'n soort diadeem dient, Indien men zeker was er niemand mee te kwetsen, zou men, om van dit zonder- ling hoofdversiersel 'n idee te geven zich verstouten het te vergelijken bij 'n hoefijzer met twee krammen aan de uit- einden. Bovenop dezen hoofdband en nog talrijke andex*e dingen (we bemei'k- ten veel goud en borduurwerk, dat we niet in finesses konden t kijken) is 'n heel heldere kanten kap gezet, eindigend in lane-e kanten", die sierliik over" den nek fladderen. Men vertelt, dat dit costuum degenen, die't dragen, mooier maakt. Anderzijds zegt men, dat men heel knap moet zijn om 't te kunnen r.'ag-u. Een feit i 't ten slotte, dat de jonge meisjes, die men aldus gekapt in Alkmaars straten aan de vensters en in de sjeezen ziet bitten, zeer i" 't oog val- len en wel door 'n soort schoonhein die veel verschilt van die te Hassly (a. d Thunersee bij Interlaken) en te Guggis- berg (Giiggis-Grat t.o. Hassly), dat 's te zeggen. ze is oneindig meer gedistin gueerd. Zoo'n kapsel kost meer dan 200 francs. De straten van de kleine stad zijn vol met juwelierswinkels, waar de pronk-evende boeren den orijs voor de producten hunner kudden verkregen, teeren die sieraden komen inwCnelon. Vooral met kermis of gedurende de kaasmarkt is 't aardig deze kostelijke bevolking gade te slaan. Zx stroomt uit alle deelen van het gewest, 't zij per rij- tuig of per schip, hier samen en ver- dringt zich aan den kant van een der rachten op 'n klein plein, waar, op e6n enkele, reusachtige weegschaal alle koopwaar van de stdd gevvogen wordt. Honderden vaartuigen komen vanaf 't plat'eland hier aan, met kostbare wa ren beladen, honderden andere laden deze hieruit over, om ze in de voornaam- ste steden te distribueeren en vooral om er de schepen mee te bevrachten, welke ze vervoeren naar de uiteinden der aarde". (Slot volgt). Th. W. s avonds weer veilig en in opgewekte stem ming huiswaarts, opgewacht door vele ouders en belangstellenden. HEERHUGOWAARD. Onder vroolijk gejubel vertrok gistermor- gen de schooljeugd der R.K. school nabij den Donkeren weg in een vijftal autobussen voor d viering van het jaarlijksche schoolfeest Be- gunstigd door heerlijk, niet al te warm weer werd volop genoten van de tocht en niet min der van het strandgenot te Bergen aan Zee en het duinvermaak te Schoorl. Ongeveer half 9 kwam het jeugdige gezelschap weer op de plaats van uitgang in heerlijk opgewekte stemming. HEILOO. De 3e zwarte bessenveiling aan de veiling ,,St. Willebrordus" was beduidend beter De aanvoer, die voor een groot deel per slof ge- veild werd, was belangrijk hooger en be- droeg f 22 5025.50 per 100 K G. De aanvoer van aardbeien bedroeg 2885 K.G De prijzen gingen terug en bedroegen 79— f 84.50 per 100 K.G. worden gaarne op aanvraag gratis toegezonden. ALKMAAR. Telefoon 120. PiMivinceaal nieuwrs KENNEMERLAND. No-g steeds komen er partijtjes aardbeien, doch 't worden kleine partijtjes en van de meeste aanvoerders enkele sloffen. Gelukkig koopen de fabrikanten de laatste restjes en tegen abnormaal hooge prijzen, want anders was het al afgeloopen geweest; nu men echter een 80 a 85 cent voor een kilo gram krijgt is het afzoeken van de akkers nog wel loonend. In de afgeloopen week waren de aardbeien nog duur, hoewel er de laatste dagen een in- zinking intrad en dat is ook wel verklaarbaar want't product is weinig waard en alleen voor de fabrieken geschikt. De prijzen der aardbeien was in het einde der vorige week 85 a 93 en in het begin dezer week 78 a 87 per 100 K.G. Zooals we de vorige week reeds voorspel- den is de teelt der zwarte bessen uitstekend, doch de verwachting de prijzen zou een te- leurstelling wezen. Dit is uitgekomen want duizenden kilo's zijn voor een appel en een ei verhandeld, de hoogste prijs is geweest 24.50, de laagste 16 per 100 K.G. De aanvoer van roode bessen, rijpe kruis bessen en frambozen begint grooter te wor den en over het geniaal vallen de prijzen nog al mee, die van frambozen zijn hoog. We no- teerden voor roode bessen 18 a 30 per 100 K G., voor kruisbessen 0.60 a 0.80 per slof en voor frambozen f 0.40 a 0.55 per slofje (inhoud pl.m. 1 pond). Aan de groenteveiling was het misere. Door de groote hitte en droogte was er groote aanvoer en lustelooze handel, want't is voor de grossiers en handelaren niet gemakkelijk om de groente in goede conditie te houden. De grootste strop had de bloemkoolteler le soort gold nog wat; de rioteering was voor le soort 10 a 13 en voor 2e soort 3 50 a 6.50 per 100 stuks. Door de zelfde oorzaak was er groote aan voer van doperwten, raspers en capucijners en de prijzen gingen met sprongen terug, daar de vrucht te dik wordt en voor een groot dee waardeloos. Wanneer we de lage prijzen uit- schakelen dan was de prijs voor doperwten 9 a 12, voor capucijners 14 a 17 per 100 K.G. De aanvoer van boonen was weinig groo ter dan de vorige week, doch de kwaliteit is er niet op vooruit gegaan en bij gevolg kel derden de prijzen. We noteerden voor snijboo- nen le soort 25 a 30 en voor 2e soort 15 a 20, voor heereboonen (dik) 32 a f 35 en voor heerboonen 30—/ 35 per 100 K.G. De aanvoer van peen (wortelen) was niet te groot en daarom was er nog al vraag. De noteering was echter lager, n.l. 8.50 a 12 per 100 bos. Groene en gele komkommers waren ge- wil-d, doch de prijs v/as niet hooger, de no teering /3a/ 5.50 en 6 a 8.50 per 100 stuks. De aanvoer van sla was niet groot en wat nog werd aangevoerd bracht bijna niets op. De noteering was 1 a 2.50 per 100 stuks. Bosgroente werd in onbeduidende kwantums aangevoerd en de handel stond op het doode punt, de prijzen waren 1.50 a 4.50 per bos. De aardappelenmarkt was goed bezet en als overal een groote aanvoer en lustelooze handel.. Toch zijn de aardappelen van beken- de kwaliteit nog niet extra laag in prijs en in geen vergelijking met de witvleezige soorten. De noteering was voor muizen f 3.50 4.50, eigenheimers 3.50—/ 4.75 en voor blauwen 4.50—/ 5.50 per 100 K.G. naar waarnemingen, verricht in den morgp* van 24 Juli. Medegedeeld door het Kon Nederl. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 766.1 te Lacoruna. Laagste barometerstand 741.5 te Stand- seley, Verwachting, geldig tot den avond van 2? Juli: Zwakke tot matige winden uit westelijke richtingen; zwaar bewolkt met tijdelijke op- klaringen; waarschijnlijk enkele regenbuien; iets koeler. Neuvel (r.-k.) sprak als aller meening uit, dat men in deze gemeente van duren schoolbouw thans wel zooveel weet mee te praten, dat aan het bestuur dier stichting zal worden meeged-eeld, dat een plan op bescheidener basis wordt verlangd, niet hooger dan 25.000. De raad van Wervershoef heeft on step protest, alleen omdat er wettelijk niet aan te ontkomen is, besloten 80.000 beschikbaar te stellen voor de verbouwing van de r.k. Jon- gens- en meisjesschool aldaar. Er werd na- drukkelijk op gewezen, dat de toestand van den tuinbouw tegenwoordig z66 slecht is, dat een gemeente dergelijke m-eerendeels over- bodige uitgaven niet kan dragen Hoewel dan ook besloten is de bijdrage te verleenen zal men nog eens met het schoolbestuur con- fereeren. Luehfwaarf DE OCEAANVLIEGERS VERTROKKEN Gistermorgen 11 uur zijn de Australievlie gers Kingsford Smith, Delen en Mitchfield van Schiphol met de P. H. A. E. I van de K. L. M. voor een bezoek aan Berlijn vertrok- ken. (Reeds in een deel onzer vorige oplaag ge- plaatst.) Te Berlijn. Op het vliegveld Tempelhof arriveerde gis- termiddag kvvart voor drie met het dienst- vliegtuig uit Amsterdam drie leden der be- manning van het Australie-Engeland-vlieg- tuig ..Southern Cross". De vlieger Kingsford Smith, captain Ulm en Williams werden dooi geheimrat Fisch, van het Ministerie van Ver- keer en door vertegenwoordigers van de Luft hansa e.a. verwelkomd. Zij zijn in hotel „Kai serhof" afgestapt en zullen zich na een drie- daagsche verblijf in Berlijn via Parijs weer naar Londen begeven. DE „GRAF ZEPPELIN".. Het Iuchtschip „Graf Zeppelin" dat Vol gens mededeeling van dr. Eckener begin Augustus weer naar Amerika zal vertrekken, van waar dan de groote reis om de wereld zal worden ondernomen, wordt klaar gemaakl voor de reis. Op het oogenblik worden nu de proeven met de nieuwe koppelingen bevre- digend zijn gebleken de motoren weer in- gebouwd. Een der eerstvolgende dagen zal het Iuchtschip weer een proefvlucht maken boven het meer van Konstanz. DE „VLEUGEL DER SOVJET". Gistermiddag is het Russische vliegfu'g ..Vleugel der Sovjet" in de vlieghaven Vit- torio bij Rome vlot geland. De Italiaansche minister van luchtvaart Balbo, vele vlieger- officieren en een dichte menschenmenigte wa ren bij de aankomst der Russen tegenwoor- dig. Onze Koloriiera, B3VENKARSPEL. Bij Kon. besluit van 18 dezer is tot turgemeester dezer gemeente W. C. van Breda. benoemd de heer ZUID-SCHARWOUEE. De heer K. Dijkhuizen alhier is geslaagd voor het examen voor gerechts-deurwaarder OTERLEEK. Bij den heer C. Hoogvorst is een postduif komen aanviiegen; een ringetje aan een der pooten was gemerkt: A 11095/*3 29. SINT PANCRAS. Terwijl de hoogste klassen de vorige week hun schoolfeest hadden gevierd met een heer lijk reisj-e naar Den Haag en Scheveningen, hadden Dinsdag de laagste klassen der Openbare school hun feest, dat bestond uit een genotvolle dag in duin en aan zee. Met eenige groote luxe bussen van de firma Kok. Tuinman en Wilken werd 's morgens afge reden naar Bergen, waar naar hartelust werd gespeeld in het bekende Zandgat. Stond de lucht aanvankelijk wat dreigend, spoedig brak het zonnetje door, zoodat ook aan het strand nog volop werd genoten Onder de veilige hoede der geleiders keerden alien EEN MOORD. De oud-ambtenaar bij de douane, de heer A. N. van der W., heeft in het Tjandi hotei te Semarang met vier revolverschoten het lid van de Weeskamer, den heer W. van Zuijlen doodgeschgten. De vermoorde zou de volgen- de week trouwen met de gescheiden echtge- noote van den heer van der W. De dader is gearresteerd. Kerk en scii@ol De heer Th. de Wit, onderwijzer aan de R.-K. school te Alkmaar, heeft gisteren met gunstig gevolg te Haarlem het examen voor de hoofdakte afgelegd. Eveneens is geslaagd de heer W. Pontvuys te Blokker. IN DEN MUZIEKTUIN. De tuinconcerten volgen elkaar in 'n snel tempo op. Gisteravond musiceerde er het gunstig bekend staande strijkorkest „Trim tas" dat de heer Joh. van Engelen tot leider heeft. Een pittig gespeelde marsch van Blanken- berg was het eerste nummer, dat gevolgd werd door de ouverture „Norma" van Bel- dini, duidelijk en vlot gespeeld ondanks het snelle tempo. De Gronland-suite van E. Juel- Frederiksen bestaat uit vier korte stukken, elk een opschrift dragende n.m. 1 Mit Schlitten und Hunden iiber das Eis, 2. Sontagmorgen in Bolini, 3. Naja singt fiir das Kind, 4. Eskimo Tanz. 't Is goed klinkende muziek, aangenaam om te hooren Uitvoering als boven. Zooals altijd bij deze uitvoeringen ge- schiedt, speelde d-e dirigent ook nu eenige kla- viersolo's, 'n marsch (in E.) en de tweede Impromptu uit opus 90, beiden van Schubert. Technisch was die Impromptu uitmuntend, doch het middendeel nam E. te vrij, in rhyth- misch opzicht, de maten met de drie kwart noten in de inelodie klonken bijna als een kwart en twee achtsten. Na dit nummer on- dernam hij het waagstuk de Polonaise, opus 53 van Chopin te geven. De heer E. gaf het stuk in 'n vertolking waarvoor ik grooten eerbied heb. Na de pauze „Eine kleine Nachtmusik'1 van Mozart en het „Larghetto" uit de twee de symphonie van Beethoven Mozart goed. Beethoven somtijds wat gejaagd; 't hoofd- tempo is immers toch- „Larghetto". Mej. Cath. Jansen speelde piano bij alle orkestnummers, 'n heele taak, die zij volijve- rig volbracht. Wel eens wat te erg, wat ma- tiging was dikwijls wel wenschelijk geweest A. K. GEBREK AAN PRIESTERS. Wegens het gebrek aan priesters in het aartsbisdom Mechelen en in het bisdom Den Bosch zijn door den bisschop van Breda ver schillende priesters uit het Bredasche diocees voor deze bisdommen beschikbaar gesteld. De eerste benoemingen in het bisdom hebben reeds plaats gehad. (In een deel onzer vorige oplaag nog ge meld.) M o DURE SCHOOLBOUW. In den raad van Grootebroek is een voor- stel aan de orde gekomen om financieel mede te werken aan den bouw van een nieuwe R K. bewaarschool te Lutjebroek, waarvan de kosten op 40.000 werden geraamd, hoe wel het aantal leerlingen slechts 136 is. Al- gemeen verzetten zich de raadsleden tegen een dergelijke hooge uitgaaf eu het raadslid t o r e n. KAREL BURLAGE HUIS-TOE! „En Donderdag gelukkig er uit! Naat huis, naar Den Haag!" Dat was het eerste bijna, wat we hoorden, toen we gistermiddag den motorrijder Karel Burlage opzochten. We wisten het al, dat Karel we zullen hem zoo maar blijven noemen dat Karel Donderdag het ziekenhuis zou verlaten. Een sportminnaar had ons nl. gewaarschuwd. Maar voordat Karel Alkmaar zou verla ten, voordat hij geheel en al uit de motor- sport zou zijn getreden, wilden we hem nog even een bezoek brengen. We gingen dus „Hout"-waarts en wei'den dadelijk toegelaten tot den bekenden ruder Kamer no. 149, daar lap hi?..

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 2