Itaawit Eiifiit. De brooninveelen. ifSlPUROI. FEU1LLET0N. Honderd een en dertigste Jaargang. H <»eii!;dag 2-i Juli. Radio-hoekje Donderdag 25 Juli. Huizen, 1875 M. 10—10.15 Morgenwij- Jing. 12.15—2.— Concert door het A. V. R. O.-Kwintet. 2.—2.30 Lezing door mevr. M. v. d. Schrieck over: De moderne flatbouw in Nederland. 2.30—3.— Gramofoonmuziek. 3._4.Concert door het A. V. R. O.-Kwin- tet. 4.5.Ziekenuurtje. 5.5.30 Gramo foonmuziek. 6.01—6.30 Concert door het Omroeporkest. 6.01—7 Piano-recital door Jan Couvee. 7.Voortzetting concert. 8.01 8.15 Gramofoonmuziek. 8.15 Kurhaus te Scheveningen. Italiaansch Opera-concert. Na afloop persberichten. Daarna gramofoonmu ziek. 12.— Shirting. Hilversum, 298 M. (Na 6 uur 1070 M.) (Uitsluitend N. C. R. V.) 11.11.30 Korte Ziekendienst. 12.301.45 Solistenconcert. 5—6.30 Solistenconcert. 6.307.Mu- ziekpraatje, over Joh. Brahms 7.8.Or- gelconcert. 8.Uitzendavond. Christel. Radio-orkest. Lezing over: Simon de toove- naar en Jezus Cliristus. Daventry, 1554 M. 10.35 Kerkdienst. 11.05 Lezing. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 So listenconcert. 1.20 Orgelbespeling. 3.20 Ves per in de Westminster Abbey. 4.054.20 Concert. H. M. Royal Horse Guards-kapel. 5 35 Kinderuurtje. 6.20 Muziek. 6.35 Nieuwsberichten. 6.50 Voor de landbouwers. 6 55 Muziek. 7.05 Pianoduetten. 7.20 Novel- lenbespreking. 7.45 Lezing. 8.05 Concert door de militaire kapel. G. Ripley, alt. M. Dilling, harp. 9.20 Nieuwsberichten. 9.35 Lezing. 9.50 Nieuwsberichten. 9.55 Variete. Aansluiting van het Palladium, Londen. 11.0512.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris"1725 M. 12.50 2.10 Gramofoonmuziek. 4.055.50 Klassie- ke muziek. 6.55—7.20 Gramofoonmuziek. 8.2511.10 Concert. Orkest. Kwartet „Radio-Paris", solisten. Langenberg, 473 M. 7.508.50 Orkest concert 10.35 en 12.40 .Gramofoonmuziek. 1.252.50 Licht orkestconcert. 5.55—6.50 Orkestconcert. 8.20 Volk en Heimat. Concert Orkest, koor. K. Blume, liedjes bij de luit Daarna tot 12.20 Dansmuziek., Zeesen, 1635 M. 6.1011.05 Berichten en lezingen. 12.201.15 Gramofoonmuziek. 1.155.20 Berichten en lezingen 5.206.20 Concert. 6.208.15 Berichten en lezingen. 8.20 Concert. Orkest en solisten. Daarna: concert. Werken van Mozart. Vervolgens persberichten en dansmuziek. Hamburg. 421.3 M. 4.35 Schubert-uurtje Orkest en soliste. 5.20 Dansmuziek. 6 20 Concert. 8.20 Orkestconcert. 10.35 Concert. Brussel, 512 M. 5.206 20 Concert. Mile Eugene, piano. Mme. Cluytens, zang. 6.50 7.30 Gramofoonmuziek. 8.35 Soeciaal con cert. 9.20—10.20 Aansluiting van het Kur haus, Ostende. Provinciaal nieuws Vereeniging van oud-leer- lingen der Rijksiandbouw- winterschool te Schagen. De Vereeniging van oud-leerlingen der Rijkslandbouwwinterschool te Schagen hield Dinsdag 23 Juli namiddags 1 uur in de ka- juit van „De Dageraad" tijdens een excursie naar't Kornwerderzand (Zuiderzeewerken), haar zomervergadering. De voorzitter, de heer P. Waaiboer, noem- de het wel een ongewone plaats voor een ver- gadering, deze was echter gekozen met oog op de excursie, die gezien de groote deelna- me geslaagd mag worden genoemd, waama de secretaris, de heer Sijp, de notulen las, die onder dankzegging voor de nauwkeurige .weergave werden vastgesteld. Medegedeeld werd, dat 13 nieuwe leden tot de vereeniging waren toegetreden. Op voorstel van het bestuur werd besloten om 2 leden, die hun coniributie niet haddeo voldaan, van de ledenlijst af te voeren. Het bestuur had een commissie ingesteld ter bestudeering van het vraagstuk der ver- zekering van de landfcouwers, bestaande uit de heeren Ir. Nobel, Ir. Veenstsra, Ir. de Vries, Jm. Blauboer en Daan Kaan en den voorzitter. (The crinkled Crown.) Geautoriseerde verta'.ing uit het Engelsch van William le Queux, door Mej. E. H. <8 Terwijl Pauline dit las, voelde zij een eoort voldoening. Zij was altijd overtuigd geweest, dat die man'haar vader had ver- moord en zij was blij, dat hij, in zekeren zin. zijn vergelding hiervoor had gekregen. De zomer werd gevolgd door den herfst en zoo kwamen al de donkere dagen van den winter. Eens, in Februari, genoot Pauline de weelde van een vrijen dag. Bishop was licht ongesteld en kon haar dus niet les g-even Zij maakte van deze geleger.iieid gebruik, om een oezoek te brengen aan West-End en daar de winkels te kijken. met de bedoeling, om er enkele inkoopen te doen. Toen zij bij Selfridge uitkwam, bevond zij zich ineens van aangezicht tot aangezicht met Pennington, die zijn verbazing betuigde, haar in Engeland te zien. „lk dacht, dat u besloten had, dat Frank- rijk uw vaste woonplaats zou zijn", zei hij Ze iiepen samen een eindje'op en zij ver- telde hem van de plotselinge verandering, die er in haar leven was ingetreden door haar kennismaking met Oscar Bishop. Later sprak zij van Forbes. Toen Pennington haar goeden dag zei, drukte hij zijn beste wenschen uit voor haar verder succes en bracht haar op de hoogte van zijn vriend. .Easterbee is naar Rusland. Wii zitten ■j:Vo6rt?,Werci meaegldeeui, dat VTJtJi' het Dr. v. d. Zande bijdragen waren verstrekt gedenkteeken van Bos en-de huldiging van Tenslotte deelde de secretaris mede, dat de financieele resultaten van dezen dag zoo gunstig waren dat stellig een voordeelig sal- do van f 100 wordt verkregen. Het lidmaatschap van de Vereeniging „Het Landbouwhuis" was met 5 jaar ver- lengd geworden, doch de contributie was voor de helft verlaagd. Het voorstel van het bestuur om voor de Vereeniging „Het Land bouwhuis" voor het aanstellen van een land- bouwconsulent 25 beschikbaar te stellen, werd z. h. s. aangenomen. Van de directie der Zuiderzeewerken was bericht ingekomen, dat de dienst het niet toe- liet om bij het bezoek deskundige voorlichting beschikbaar te stellen. De heer Buis bracht het jaarverslag en rekening van de Commissie van Toezicht op het Station voor Melkonderzoek te Schagen uit. Uit dit verslag bleek wel, dat dit station alle reden van bestaan heeft. De secretaris bracht het jaarverslag en de rekening uit van het station voor het onder- zoek van melk en melkproducten te Hoorn. De rekening sloot met een klein verlies en werd onveranderd vastgesteld De hr. Jm. Blaauboer deed mededeelin gen van de commissie tot bevordering van controle op aangekochte partijen veevoeder en kunstmest. De noodzakelijkheid om partijen te onder- zoeken kwam wel sterk naar voren. Tot leden van de financieele commissie 19281929 werden gekozen de heeren S. Buis, J. Donker Pz., H. C. R Folmer en G H. Geerlings. De voorzitter sloot met een specjaal woord van dank tot de heeren Veenstra, directeur der school, Ir. C Nobel eere-lid en H. K. Koster, voorzitter van de commissie van toe zicht, alsmede tot de pers, voor het bijwonen van deze ongewone vergadering, de bijeen- komst. De excursie. Des morgens 6 uur vertrok „De Dage raad" een stoomboot van den dienst Helder- Texel, metende 115 ton, met een diepgang van 7 voet (2 meter) en plaats biedende voor ten, naar Medemblik, waar om 10.15 het 450 passagiers, van Texel, met eenige cursis- groote contingent (140 cursisten) aan boord kwam. Onmiddellijk werd gevaren naar Den Oever, waar nog een 35 deelnemers aan boord stapten en de secretaris, de heer Sijp, die de excursie had georganiseerd, reeds da- delijk een blij gezicht trok, omdat hij al da- delijk berekende, dat de excursie voor de kas van de vereeniging een flink financieel voor- deel opleverde. Als organisator van excursies heeft de heer Sijp bijzondere talenten. Voor 2 per persoon bezorgt hij een 175 deelnemers, met een flinke boot, een gehee- len dag een watertocht op zee en ziet deson danks nog kans ruim 100 voor de l^s over te houden. Dat dit een prestatie is, blijkt wel uit het feit, dat Vereeniging van N. H. Water- schappen van een dergelijke excursie heeft moeten afzien, omdat alleen de boot 800 moest kosten. De heer Sijp weet blijkbaar nog met voor- oorlogsche prijzen te werken. Om 12.20 werd gevaren naar het Korn werderzand, waar men om 3 uur arriveerde. De tijd ontbrak om aan wal te gaan, doch wel werd er zoo dicht langs gevaren, dat men een indruk kon krijgen van het groote werk, dat daar in zee tot stand is gebracht. Wij publiceerden hierover reeds een en ander. Toen terug tegen wind gevaren werd, bleek de zee dermate in een deining te verkeeren, dat de vastliggende boot er invloed van be- gon te ondervinden. Het water zwiepte meer- malen velen in het gezicht, tot vermaak van de aanwezigen die niet werden getroffen. De vroolijkheid maakte bij velen echter spoedig plaats voor een steeds stiller worden omdat zij meer en meer gegrepen werden door het gevoel dat grenst aan zeeziekte. Eenigen kregen het zelfs volop met deze ziekte te kwaad en onder hen die te Den Oever aan boord waren gekomen, vatte meer en meer het denkbeeld post om ook te Medem blik van boord te gaan en te trachten op de een of andere wijze vandaar over land Den Oever te bereiken. Van de Groote Keeten werd gevaren vlak langs den tot stand gekomen dijk voor den Wieringermeerpolder die Medemblik met Den Oever verbindt, welke dijk het mogelijk maakt om 20.000 H.A. land te verkrijgen. Onder den dijk was de zee heel wat kal- mer, met het gevolg dat de cursisten ook weer spraakzaam werden. alien in onrust over hem. Het is een uiterst gevaarlijke zending! Wij zullen heel blij zijn als wij hem veilig en wel terughebben." „Een uiterst gevaarlijke zending?" echode Pauline, en hij zag, dat zij bleek was gewor den. „lk heb het den dames niet meegedeeld maar alien, die eenigszins op de hoogte zijn, weten, dat bet een levensgevaarlijke zending is. Als hij niet een man van zooveel durf en ondernemingsgeest was, zou ik ook niet de geringste hoop koesteren, dat hij ooit terug- keerde." De arme Pauline had een ellendigen nacht Als zij even insluimerde, had ze vreese- lijke visioenen van Easterbee, in handen van de vijanden, en allerlei folteringen door- staand. Hij was nog altijd de eenige liefde van haar leven en hij was haar onbeschrijfe- lijk dierbaar. HOOFDSTUK XVII. Het was een bitter koude dag in Februari, dat Doris Easterbee naar het huis van haar moeder in Elswick ging, om daar te blijven, tot haar echtgenoot van zijn zending uit Rus land zou terugkeeren. Ze had hem op den ochtend weggebracht en hem vol droefheid vaarwel gezegd. Ondanls zijn laatste op- wekkende woorden, voelde zij zich angstig en ellendig. Hij vatte het heel licht op, be- schouwde het geheel als een gewone reis, misschien een beetje lastig, wat enkele bij- zonderheden betrof, maar niets inhoudende, dat gevaar kon opleveren. Geen van de anderen was hem mee gaan wegbrengen, daar zij ongetwijfeld voelden, hoe het beter was, dat het jonge paar bij Men kreeg hier een saertvvaas^gea kijk op de Zuiderzeewerken. Aan beide kanten~Zag men de groote bag- germolens, met de geweldige zand- en keileembakken hun werk verrichten. De dijk moet over een lengte van 1 K.M nog worden afgewerkt, doch is reeds geheel dicht. Over een maand zullen geweldige machi nes het water voor den Wieringermeerpolder gaan uitmalen en deze zullen volgens bere- kening daarmede 9 maanden werk hebben. De N.O.-polder zal dan op de zee zijn veroverd, al zal er dan nog heel wat moeten gebeuren alvorens de boeren daar hun werk kunnen verrichten. De cursisten zagen dien arbeid in hun geest echter reeds plaats hebben, zoodat hun tongen er over los kwamen. Het is begrijpelijk, dat onder deze agra riers meer belangstelling was voor de vrij ko- mende kleigronden, dan voor het schuimen- de zilte nat, door enkelen hunner als chgm- pagnepils betiteld. Om half zeven gingen de cursisten in Me demblik uiteen in prettige stemming af- scheid van elkander nemende, voldaan over het aanknoopen van vriendschapsbanden of het hernieuwen daarvan, waarvoor tijdens den langen tocht ruimschoots gelegenheid was geweest. Die per auto waren gekomen en dit waren er niet weinigen, werden nog een moment ontstemd door het feit, dat zij voor het plaat- sen van een auto op een z.g. parkeerpark (een stuk openbaren weg, in 'n een stil straat- je) 1 moesten betalen. In Medemblik schijnt men nog niet te be- grijpen, dat dit niet bevorderlijk is voor het vreemdelingenverkeer in dit door de Zuider zeewerken opkomende stadje. In Amsterdam, waar de grond toch wel iets duurder is dan in Medemblik is men daarvoor d.25 verschuldigd. Het bestuur van Medemblik zal goed doen om aan het berekenen van dergelijke prijzen paal en perk te stellen. BERGEN. Gemeenteraad. Gistermiddag vergaderde de raad deaer ge- meente. Aanwezig waren alle laden, bebalve dr. Hemelrijk, die bericht van verhindering had gezonden wegens afwezigheid. Na opening door den voorzitter, mr. H. D. A. v. Reenen, volgde vaststelling der notulen van de vergaderingen van 7 Mei, 23 Mei en 7 Juni. Deze werden, na een paar kleine wijzigingen, goedgekeurd. Aan de orde waren vervolgens de ingekomen stukken. a. Bericht van mej. M. Roos houdende aanneming der benoeming tot onderwijzeres aan de Openb. lagere school. Mej. Roos is 1 juli j.l. in dienst getreden. Voor kennisgeving aangenomen. b. Door Ged. Staten goedgekeurd Raads- besluit strekkende tot het aangaan van een vaste geldleening groot 41000. De leening is bereids aangegaan met de N.V. Bank voor Nederl. Gemeenten en het lie- drag is 8 Juli j.l. opgenomen. Als voren. c. Door Ged. Staten goedgekeurd Raads- besiuit tot af- en overscnrijving van en op eenige uitgaafposten der Gemeente-begroo- ting dienst 1928. Als voren. d. Door Ged. Staten goedgekeurd Raads- besluit strekkende tot verhuur van het Post- kantoor met Directeurswooing aan den Staat der Nederlanden. Als voren. f. Beschikking van Ged. Staten houdende verdaging der beslissing omtrent het Raads- besluit strekkende tot het overtumen van grond voor verbreeding van den Loudelsweg. Als voren. g. Beschikking van Ged. Staten, houden de vaststelling der uitkeering aan de ge- meente over 1929 ingevolge art. I der Wet van 24 Mei 1897 Stbl. no. 156. Aangezien de uitkeering ad. 6546.73 juist is berekend, adviseerden Burgem. en Wethouders aan Ged. Staten te berichten, dat geen beroep zal worden ingesteld. Als voren. h. Beschikking van den Minister van Waterstaat, houdende intrekking der ver- gunning tot het als opslagplaats gebruiken van een gedeelte van den berm langs bet Noordhollandsch kanaal ten Noorden van de Koedijkervlotbrug. De voorzitter merkte op, dat deze be slissing hem buitengewoon spijt. Door Ged. Staten was als reden opgegeven wegverbree- ding. Wij blijven echter, aldus spr., in deze zaak diligent. zulk een gelegenheid alleen gelaten zou wor den. Mrs. Kearns, die anders niet zoo heel vaardig was in het lezen van gedachten, had nu de onaangename gewaarwording, dat Doris bepaald een afkeer had van het vak, waaraan Harold zich had gewijd, en dat zij zich altijd ongerust maakte over de gevaren, daaraan verbonden. Hier was zij achter ge komen door enkele opmerkingen van Doris, die wel.wist, dat er betreffende dit onder- werp toch geen sympathie bestond tusschen haar en haar moeder, zoodat ze haar gevoe- lens nooit ronduit onder woorden had ge bracht. Mrs. Kearns was evenzeer fanatiek ten opzichte van „de groote zaak", als Eas terbee zelf en zou onmogelijk sympathie heb ben kunnen betuigen, waar zij die niet voelde. Was zij in de positie van Doris geweest, dan zou ze tot zich zelve hebben gezegd: hoe grooter bet gevaar, hoe grooter de eer; zij zou van de opvatting zijn geweest van de Spartaansche moeder, die haar zoon ver- maande, om met zijn schild terug te komen of er op. Maar. hoe fanatiek en sto'icynsoh in zulke zaken zij nu ook zelve wezen mocht, werd ze toch wel eenigszins wanhopend, toen ze dat bleeke droeve gezichtje van haar dochter zag. Voor het eerst kwam de twijfel bij haar op, of ze wel verstandig had gedaan, dit huwelijk tot stand te helpen brengen; want het was door haar waardeerend spreken over Easterbee allereerst, en door haar voortdu- rende uitnoodigingen aan hem, om op Els wick te komen, dat Doris gewoon was ge- raakt aan het idee, om hem als echtgenoot te gaan beschouwen. Zou het niet beter zijn geweec) voor de gemoedsnwt *an t^t jonge i. Bescftikking Van Ged. StaM houden de vaststelling der uitkeering ad. 6950 aan deze Gemeente uit het Wegenfonds ever 1927. Den heer Zeil er was deze uitkeering mee- gevallen. Wanneer wordt zij echter uitge- keerd en wanneer gebruikt, vroeg spr. De voorzitter antwoordde hierop, dat het in de bedoeling ligt den Bergerweg in liet najaar opnieuw te bestraten. Tevens zulien dan de Kastanjel. en Hofl. verbeterd worden Men heeft ook plan te beginnen met de grondlegging eener eventueele verbreeding van den Bergerweg, zoodat de beide S-bodi- ten verwijderd worden. De Bergermeer heeft zich reeds bereid verklaard op bepaalde voor- waarden grond hiertoe aan de gemeente te widen verkoopen. De heer B a 11 u s vroeg of dit noodig was. De voorzitter beantwoordde deze vraag bevestigend en deelde mede, dat de weg dan ook veilig wordt voor voetgangers en fietsers. De heer B a 11 u s verklaarde er niet voor te vinden te zijn, omdat dan nog veel meer grond aangekocht moest worden. Aangezien deze kwestie niet aan de orde was, sloot de voorzitter hierover oc discussies. De heer Z e i 1 e r vroeg of de thans ont- vangen uitkeering als basis genomen lean worden voor jaarlijksche uitkeeringen. De voorzitter merkte op, dat het in ieder geval een teeken was, dat gemeenten die onderhoudswerken aan de wegen uitvoe- ren hiervoor een geldelijke uitkeering krij gen.# Wanneer echter meer andere gemeenten eveneens de wegenverbetering ter hand gaan nemen, is het mogelijk, dat de uitkeering per gemeente iets kleiner wordt. De heer Den Das verklaarde zich er voor, allereerst de communicatiewegen met de andere gemeenten te verbeteren. De heer Z e i 1 e r concludeerde, dat men dus elke basis mist. De voorzitter deelde nog mede, dat de Bergerweg alleen op de wegenlijst voorkonit en dat de mogelijkheid bestaat, dat ook de Duinweg hierop wordt gcplaatst. De heer Ba 1 tus vond dezen toestand on- houdbaar en was van oordeel, dat ook de Kogendijk op de wegenlijst diende voor te komen. Verder waren nog ingekomen: j. Proces-verbaal van de opneming v.aD kas en boeken van den Gemeente-ontvanger d.d. 27 Juni 1929. k. Rapport van den schoolarts over 1928. Beide voor kennisgeving aangenomen. Aan de orde kwam hierna een voorstel van B. en W. om aan den heer E. ter Brugge, op diens verzoek met ingang van 1 September a.s. eervol ontslag te verleenen uit zijn be- trekking van onderwijzer aan de Openbare school voor U.L.O. alhier. De voorzitter deelde mede, dat de heer Ter Brugge benoemd is te Amsterdam Er waren reeds oproepingen geplaatst voor een nieuwe en een tijdelijke leerkracht. Men had evenwel nog geen sollicitant met acte Duitsch Zoo spoedig mogelijk zouden B. en W met een voordracht komen, doch een vlugge be noeming werd nogal bemoeilijkt door de va- canties. Hierna was aan de orde een voorstel van B. en W. tot vaststelling der le Suppl. Be- grooting van het Gemeentelijk Electriciteits- bedrijf, dienst 1928, bedragende, Afdeeling I in ontvang en in uitgaaf f 460.10; Afdee ling II in ontvang en in uitgaaf 3518.24^. De totale stroomopbrengst in afd. I heeft bedragen 56000.43 of 1500.43 meer dan was begroot, waarvan de meerdere uitg. ad 460.10 kunnen worden betaald. Afdeeling II. De winst was begroot op 14445.0034 en heeft bedragen J 17963.25 of f 3518.2434 meer. Hiervan kunnen worden betaald de meer dere uitgaven ad 1975.0014, zoodat een voordeelig saldo rest van "1543.24, het welk aan het bedrijf teruggegeven wordt. Verder stelden B. en W. goedkeuring voor van de Rekening en verantwoording van ont- vangsten en uitgaven der Gezondheids-com- missie over '28 bedragende in ontvang en in uitgaaf 2984.17, alsmede der Begrooting dier Commissie voor 1930 in ontvang en in uitgaaf bedragende 2425 waaronder een geraamde bijdrage der Gemeente voor 1930 van 92.50. Aldus besloten. Aan de orde was hierna punt 6, opnieuw vaststelling der Gemeente-begroot-ing 1929. De voorzitter merkte op, dat het hier betrof de bemerkingen van Ged. Staten op ding, als zij haar geraden had, om te wach- ten op een man van minder avontuurlijken aanleg, een, wiens kalme levensopvatting be ter gestrookt zou hebben met de hare? Zij kuste Doris, met ongewone teederheid en haastte zich, haar op te wekken, op de haar eigen levendige wijze. ,,Maar, kindje, wat zie je er allerbedroefst uit! Enfin, dit is ook niet meer dan natuur- lij'k, onder de omstandigheden! Wij zullen ons best doen, om je gelukkig te maken, ter wijl je hier bent. Het zal niet lang meer du- ren, of je hebt Harold terug! En hierna zul len ze hem zeker langen tijd met rust laten. Wees er liever trotsch op, dat hij uitverkoren werd voor deze gewichtige zending. Velen zouden zich vereerd voelen in zijn plaats, dat ze zoo hoog aangeschreven stonden!" Maar de warm-voelende Doris was niet voor heldendaden geschapen, zooals haar flinke moeder, met haar veel sterker karakter. „Moes" meende het goed, daar was zij zeker van. en zij vatte het dan ook zoo op. Maar toch schonken die opwekkende woorden haar weinig troost en konden ze niet verbannen de droeve voorgevoelens, waarvan haar hart vervuld was, al van het eerste oogenblik af, dat haar echtgenoot haar zijn reisplan had meegedeeld. Hoe goed herinnerde ze zich dien dag, nu juist een maand geleden. 's Middags had hij een langdurig bezoek gebracht op het Minis- terie van Buitenlandsche Zaken. Even voor het diner was hij terug in het Savoy-hotel, heel ernstig en vervuld van zijn nieuws. Aan tafel was hij stil geweest. O, ze was er zeker van, dat hij haar een zeer onaangename tij- ding had mee te deelen. Ze gingen in het ver- trek daaraaast en hij stak een sigaar op Toen, de begrooting. De raad vereenigde zich met de aange- brachte veranaeringen Aan de orde was vervolgeni een voorsid van B. en W. .tot het verleenen van een jaar lijksche bijdrage van 871, aan de gemeenle Alkmaar, voor ten hoogste 10 jaar, ter dek- king van eventueele te korten op de exploi- tatie van het Stadsziekenhuis te Alkmaar, on der voorwaarde, dat voor de gemeente Ber< gen ten minste 5 bedden in de barakken voor besmettelijke zieken beschikbaar *ijn en ove- rigens voor de uit Bergen komende inwoners zoowel voor de barakken als voor het zie- kenhuis zelve, dezelfde tarieven gelden ais voor de inwoners van Alkmaar vastgesteld. De voorzitter zeide, dat het hem eea groot genoegen deed, na de inededeeling in de vorige raadsvergadering, thans te kunnen mededeelen, dat de gemeente Alkmaar met de voorgestelde regeling acoord gaat., Mocht men in exceptioneele gevallen meer barakken noodig hebben, dan kan hiervoor nog een nadere regeling getroffen worden. De heer Blank vroeg, waarom de termijn van 10 jaar was genomen. De voorzitter zeide, dat ook vele an dere gemeenten deze termijn met betrekking tot het Stadsziekenhuis te Alkmaar hadden genomen. Bovendien moest men de zaak we- derkeerig bekijken. De raad ging met het voorstel accoord. In behandeling kwam hierna een adres van den heer C. Kooij d.d. 22 Juni j.l. hou dende verzoek om eene tegemoetkoming in de kosten van vervoer van zijn zoon naar de school voor Christelijk Nationaal Schoolon- derwijs te Bergen, ingevolge art. 13 der ima ger Onderwijswet 1920. B. en W. stellen voor op het adres gunstig te beschikken en de tegemoetkoming vast te stellen op 4 per maand vanaf 22 Juni 1929 en voor zoolang op deze bijdrage ingevolge de wet aanspraak kan worden gemaakt. Daarna kwam in behandeling een verzoek van het Kerkbestuur van de H.H. Petrus pn Paulus parochie te Bergen d.d. 1 Juli 1929 om voorschot op de gemeentelijke vergoeding overeenkomstig art. 101 der Lager Onder wijswet, ten behoeve van hare bijzondere school voor het dienstjaar 1929. B. en W. stellen voor het voorschot te be palen op 80% van 24 (leerlingen) x 12.33 (gemiddelde kosten per leerling der openba- de lagere school over 1926 236.74) met be- paling dat de uitbetaling van het voorschot zal geschieden in 3 zooveel mogelijk gelijke termijnen vervallende op 31 Juli, 31 Septem ber en 31 December 1929. De raad ging hiermede accoord. Punt 10 was de behandeling van het ver zoek van het bestuur der vereeniging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs te Ber gen d.d. 14 Januari 1929 om voorschot op dp gemeentelijke vergoeding overeenkomstig'art. 101 der Lager onderwijswet ten behoeve van hare bijzondere lagere school, voor't dienst jaar 1929. B. en W. stelden voor, overwegende o.ro. dat tot het bekomen van bedoelde vergoeding over 1929, deze school, in 1928 door gemid- deld ten minste 40 leerlingen had moeten zijn bezocht en dat evenwel het gemiddeld aanlal leerlingen dezer school in 1928 minder heeft bedragen n.l. slechts 37V», te besluiten op dit verzoek afwijzend te beschikken. De voorzitter zeide, dat dit geschied- de blijkens beschikking van den minister, waarop moet volgen een terugvordering der reeds gegeven voorschotten. De heer Den Das: M.i. volgt hier de straf op de zonde. Nu is gebleken, dat geau- rende drie jaar het vereischte aantal leerlin gen niet aanwezig was. Spr. oordeelde, dat men goed moest toezien, dat hierbij geen on toelaatbare praktijken geschieden. De voorzitter meende, dat de minister hierop wel zal letten Hierna volgde sluiting en ging de raad in comite. met deelnemenden blik, naar haar, fcegon hij „Liejste, het spijt mij, dat ik het j-e zeggen moet, maar er hangt ons weer een scheiding boven het hoofd". „Daarvoor ben je naar Buitenlandsche Zaken geweest?" vroeg zij. Hij vond het zeer pijniijk, om het haar mee te deelen. Hij kende haar temperamenl nu zoo goed, dat hij begreep, wat zij lijden zou. iJa, er gaat iets heel gewichtigs om in Moskou en ze denken, dat ik het meest ge- schikt ben, om er heen te gaan. Het zal nog wel een drie a vier weken aanloopen, eer ik hoef te gaan, maar ik acht het beter, het je nu maar dadelijk mee te deelen, zoodat je er vast wat aan gewoon kunt raken. Ik gelool niet, dat het een langdurige afwezigheid zal worden; ik denk een maand, op z'n langst". Zij huiverde bij den naam Moskou; die stad van moord en geweldenarij, het hoofdkwar- tjer van de bedrijven van de verschrikkelijke Tcheka Had zij niet gehoord, op den dag, dat zij de Russische prinses had ontmoet, da' men in dit gedeelte van het land zijn leven niet zeker was? De zending, waarop hij uit- gestuurd werd, was niet van vriendschap- pelijken aard jegens degenen, die daar de macht in handen hadden. Ging hij zich niet in den leeuwenkuil begeven, evenals dat lief- tallige en grootmoedige prinsesje? Gedurende een seconde verborg zij het ge- laat in de handen, om het visioen van ver- schrikking te bannen, dat zijn woorden bij haar opgeroepen hadden. Toen vermande zij zich, om zoo flink mogelijk te spreken: „Zou je mij niet kunnen meenemen? Maar wat hoef ik dat ook eigenlitk te vragen? Je zoudf het mij wel trezegd hebben, als dit kon." No. 172 i$29. JL 1£ en Doorzitten bij Wielrijden, Zonnebrand en Smetten, verzacht en geneest men met ^M) Ooo,30-60 «9°ct.Tube80ct BiJ Apoth. cn Drogiitcn

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 5