Rlkmaarsclte Courant. De krooniuweelen. FEUILLETON. Vr'uda^ *10 Juli. Radio-hoekje No. 174 1929. Honderd een en dertigste Jaargang. Zaterdag 27 juli. Huizen, 1875 M. 10.—10.15 Morgenwij- ding. 12.152.Concert door liet A. V. R. O.-Kwintet. 2.2.30 Filmpraatje door Max Tak. 2.30—3.30 Aansluiting van het Tu- schinski-Theater te Amsterdam. 3.30—4 30 Kurhaus te Scheveningen. Dansmuziek door „The Ramblers". 5.-5.45 Lezing door Dr. C. H. Sluiter over: Bouw en wezen der mate- rie. 5.45—6.Gramofoonmuziek. 6.01 7 45 Concert door het Omroeporkest. Anton de Leeuw, bariton. 8.V. A. R. A. Zomer- avond-concert. Orkest en solisten. 10.10 Persberichten. 10.45 V. A. R A. Levens- liedjes. 11.15 V A. R. A. Gramofoonmu ziek. Hilversum, 298 M. (Na 6 uur 1070 M-) (Uitsluitend K. R. O.) 11.3012.Gods- dienstig halfuurtje. 12.151.15 Concert door het K. R. O.-Trio. 1.15—2— Gramo foonmuziek. 4.5.30 Kinderuurtje. 5.30 6.30 Gramofoonmuziek. 6.306.45 Vertel- kwartiertje. 6.45-7.— Journalistiek week- overzicht. 7.—7.30 Gramofoonmuziek. 7.30 —8.— Causerie over: Staat en nationale Sta- ten. 8.—11.— Concert. Orkest, vocale en in- strumentale solisten. 9.30 Nieuwsberichten 11.-12.— Optreden van een humorist. Daventry, 1554 M. 10.35 Kerkdienst. 11.05 —11.20 Causerie. 1.20—2.20 Orkestconcert. 3.50 Concert. A. Brown's kwintet. 5.05 Con- certorgel-bespeling. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Muziek. 6.35 Nieuwsberichten. 7.05 Piano- duetten. 7.20 Lezing. 7.35 Lezing. 7.50 „The diary of a Nobody" (6), hoorspel. 8 05 Con cert. Militaire kapel. O. Sturgess, sopraan. T. Clare, humorist. 9.20 Nieuwsberichten 9 35 Lezing. 9.50 Nieuwsbericthen. 9.55 „Mrs. Buggins again sees it through", re vue van Constanduros en Robinson. 10.55 12.20 Dansmuziek Parijs „Radio-Paris", 1725 M. 12.50—2.10 Gramofoonmuziek. 4.05 Kinderuurtje. 4.35 Dansmuziek. 6.55—7.20 Gramofoonmuziek. 8.35 Orkestconcert. 9.5011.10 Dansmu ziek. Langertberg, 473 M. 7.50—8.50 Orkest concert. 10.35 Gramofoonmuziek. 1.252.50 Orkestconcert. 5.55—6.50 Orkestconcert. 8.20 Vroolijke avond. Westfalia Orkest en 2 hoorspelen „Der letzte versuch" en Was ist's?". Daarna dansmuziek tot 1 20. Zeesen, 1635 M. 6.10—10.50 Berichten en lezingen. 12.20—1.10 Muziekuitzending voor scholen. 1.10—5.20 Berichten en lezin gen. 5.206.20 Concert. 6.20—8.15 Berich ten en lezingen. 8.20 Vroolijke avond. Een- acters, m. m. v. orkest. Daarna persberichten en tot 12.50 Dansmuziek. Hamburg421.3 M. 5.20 Orkestconcert. 6 35 Concert. 7.20 Zang ioor Lotty Cramer, m. m. v. orkest. 8.20 „Cavalleria Rusticana", Opera van P. Mascagni. 9.35 Orkestconcert 11.20 Manfred Lommel met eigen program ma. Dansmuziek. Brussel, 512 M. 5.20—6.20 Dansmuziek 6.50 Gramofoonmuziek. 8.3510.35 Con cert door de Vlaamsche Soc. Club te Ant- werpen. EEN KORTEGOLFZENDER VOOR DEN POLITIEDOKTER TE GRONINGEN. Geruimen tijd geleden besloot het gemeente bestuur van Groningen tot aanschaffing van een toestel, waarmee de politiedokter, voor het geval hij per auto was uitgereden, langs radiografisch enweg zou kunnen worden ge- waarschuwd. Proefnemingen zouden evenwel de fcruik- baarheid van het mestel moeten bewijzen Die proefnemingen hebben thans goede resulta- ten opgeleverd. Het toestel is berekend voor een afstand tot en met 60 K.M. Een ontvangtoestel is op de auto van den politiedokter aangebracht, terwijl bij het ver- laten van de auto voor een bezoek bijvoor- beeld, op de claxon wprdt overgeschakeld, zoodat de dokter binnen minimal en tijd in alle omstandigheden wordt hereikt Provinciaal nieuws PROVINCIALE BOND VAN ZIEKENFONDSEN IN NOORD-HOLLAND. Jaarvergadering te Amsterdam Bovengenoemde Bond hield hare jaarver gadering op Woensdag 24 Juli, in lunchroom „Beko" te Amsterdam, welke door tal van afgevaardigden uit alle deelen van N.-H werd bijgewoond. De hoofdbestuursleden de hee- ren Neuteboom en Kuyer uit Den Haag waren mede aanwezig Voorzitter Witbaard van Zaandijk opent met een welkom en wijst er op dat, hoe- wel de kassen niet door de wet zijn erkend, we toch niet stil zullen blijven zitten, maar de wegen zullen bewandelen, welke kunnen leiden tot behoud onzer kassen. De heer V i s s e r; Nieuwe Niedorp, leest hiema de notulen, welke na eenige be spreking worden goedgekeurd. Jaarverslag Uit het jaarverslag van den heer Visser ;tippen wij aan, dat de N.-H. Bond op 1 Januari 45 aangesloten kassen telde met 8200 leden, tegen 44 kassen met 6827 leden het vorig jaar, een vooruitgang dus van 1373 leden. Van de 42 kassen welke hunne gegevens hebben verstrekt, kan worden medegedeeld, dat. de totale inkomsten bedroegen 110.117.04,. waarvan aan contributie 99378.59, de totale uitgaven waren f 96866 98, aan ziekengeld werd uitgekeerd f 75388.84. Het bezit dier kassen bedraagt f 131100 73, wat gelijk staat met de totale uitgaven over anderhalf iaar. Het bezit per lid is f 15, terwijl het grootste bezit per lid is 40 en het kleinste f 5. Er zijn 41684 ziektedagen uitgekeerd, dat is per lid 5.88. hetgeen in dalende lijn gaat. Met het oog op de komende ziektewet is er een beduidende verandering te verwachten in verschillende ziekenkassen. Deze kunnen dan alleen verzekeren de z.g zelfstandigen, de niet verzekeringsplichtige arbeiders en voor de verplicht verzekerde arbeiders de aanvul- ling van hun loon met 20 pCt. Met dank aan den samensteller wordt het jaarverslag goedgekeurd. De heer Groen van Schoorl vraagt nog hoe het is afgeloopen met het herstellen van de schuld. De heer Witbaard antwoordt dat het ingeschreven bedrag door de kassen gevo- (The crinkled Crown.) Geautoriseerde vertaling uit het Engelsch ^van William le Queux. door Mej E. H. Haar hart was te vol voor woorden Haar leek de vermomming, hoe meesterlijk ook op zichzelve, een afschuwelijk-hernieuWde uit- gave van den man dien zij lief had En daar- p1! voegde zich nog een soort afkeer, dat lemand van zijn positie moest overgaan tot zulk een wanstaltige maskerade, voor welk doe! dan ook. Zij had gehoord dat Penning ton de roi van bediende had gespeeld Daar- voor kon zij nog iets voelen Hij was arm en had missciiien wel tot deze onwaardige methode zijn toevlucht moeten nemen om in zijn onderhoud te voorzien Maar voor haar man gold deze veiontschuldiging niet. Hoezeer zij ook hield van Harold, werd zij onwidekeurig scherp, of liever bitter, toen zij antwoordde: 'k if v00r het eerst gezien had en je hadt mij ten luiwelijk gevraagd, dan zou ik ie zeker bedankt hebben!" Easterbee iachte eens even, ofschoon hij wel degeliik het stekelige van de optnerking voeide en al wat daarachter school „Dus je hebt niet met mijn vermomming op, kind? Nu, dat kan ik mij levendig voor- stellen!" De uitdrukkgig op haar gezichtje werd zachter bij die woorden Ze kende zijn goede hoedanigheden, zijn licfh bewogen mede- gevoel; zijg juiste waardeering van het vrou- teerd, ruim voldoende was om alles te be- talen. Medegedeeld wordt dat de heer Zeeman als districtsvoorzitter van Alkmaar is her- kozen, Witbaard voor de Zaan en Westerning voor Amsterdam. Punt 5. Rapport van de Commissie belast met het nazien der rekening, bestaande uit drie kasbesturen. De rekening wordt na enkele opmerkingen en toelichting van den penning- meester met alg. st. goedgekeurd. Punt 6. Op voorstel van het bestuur wordt in de controlecommissie in de plaats van „Ondersteuning bij Ziekte" te Sijbecarspel Benningbroek, welke aan de beurt van aftre- ding was, benoemd „Vooruitgang zij ons streven" te Julianadorp. Begrooting Punt 7. Vaststelling der begrooting De heer W i e r s m a informeert naar de verhoogde afdracht aan het Ned. Verbond van Ziekenkassen. De heer Visser antwoordt dat het ver- band houdt met het meerdere aantal leden. De afdracht aan het N V. Z. bedraagt 7 cent per jaar en per lid. Helpt Elkander vraagt naar de verminde- ring van inkomsten uit de post Donateurs en begunstigers en den heer Groen van Schoorl komt de post vergaderingen te hoog voor. De heer Visser geeft inlichtingen over de post Donateurs en deelt mede dat de ver- gaderingskosten dit jaar hooger zijn, daar er anders twee vergaderingen worden gehou- den en nu zal dit drie worden. Wat er boven- dien te veel op staat komt ons toch weer ten goede. De heer B ij 1 van Assendelft vindt dat eigenaardig. Het is toch logisch dat men be- groot wat er noodig is, maar alle posten zijn verhoogd. De beer Visser meent dat men over het begrip begrooting moeilijk kan praten. Spr vat het zoo op dat men gewoon zooveel in- komen heeft en dan is de vraag: hoe kom je het weer kwijt. De salarissen blijven precies gelijk, drukwerk is er al meer dan genoeg. Blijft nog de post propaganda. Die is niet te begrooten, maar als dat te hoog is krijgt men een hoogere post voor onvoorzien. Het sanatorium}onds. Assendelft vraagt nog of de post „Sana- toriumfonds" niet meer wordt uitbetaald. De heer Visser antwoordt dat die post er verleden jaar per abuis is opgezet en hij meende niet het recht te hebben die er weer op te zetten. welijk temperament; zijn verdraagzaamheid; zijn inschikkelijkheid tegenover haar soms heel scherpe buien. Zij wierp zich in zijn ar- men en rijkelijk stroomden haar tranen. „0. liefste, vergeef het miji Dit had ik eigenlijk niet moeten zeggen! Maar we zijn de laatste paar maanden zoo gelukkig ge- weest en nu je op het punt bent, van mij weg te gaan lijk je mij een totaal vreemde; niet mijn eigen gelieide echtgenoot". Toen ze op het station afscheid namen, had zij zich verwonderlijk goed gehouden. Als hij haar had lief gehad, zooals zij hem, dan zou hij niet gegaan zijn. In dezen obscuren Geheimen Dienst, waarvoor zij persoonlijk een groote minachting voeide, hoefde hij niet bang te zijn, om ooit als laf gebrandmerkt te zijn. Maar toch kon zij het Harold niet ge- heel kwalijk nemen. Hij had haar zoo zorg- vuldig alles toegelicht, eer hij haar toestem- ming had gekregen. Maar zij had niet volko- men bevroed, al wat aan dit hatelijk ambt verbonden was. En nadat zij hun laatsten afscheidsgroet gewisseld hadden, stond het bij haar vast, dat zij elkaar nooit zouden weerzien; dat hij zijn ondergang tegemoet ging in dat ru- we land, waar immers al zoovele misdaden en geweldenarijen waren gepleegd; en, in haar warm hart, voeide zij stekend berouw. Was zij onvriendelijk voor hem geweest, ge- durende die korte weken in Elswick, toen hij nog had gewerkt aan de verbetering van zijn vermomming? Had zij zijn kwellingen nog niet vermeerderd door haar slecht humeur, door haar openlijk blijk geven van haar mis- noegen? Maar zij troostte zich met de herinnering aan hun laatste omhelzing, hun laatsten kus4 Wil de vergadering het toch, dan kan er 10 voor uitgetrokken worden. Aalsmeer vraagt waarom de post niet is uitbetaald geworden. De heer Visser: Het fonds heeft er niet naar gevraagd. Broek in Waterland stelt onder applaus der vergadering voor het bedrag alsnog uit te betalen en het opnieuw op de begrooting te brengen. De heer Z o r g m a n zou gaarne zien dat den kassen een verslag van het fonds werd toegezonden, wat door den voorzitter in uit- zicht wordt gesteld. Op verzoek van den heer Dresselhuys geeft de heer Zeeman van Alkmaar eenige inlichtingen betreffende het fonds. De heer Visser: Er is in de laatste ja- ren een bedrag van 1522.90 niet uitbetaald geworden, dat hebben we geleend uit het reservefonds. Als wij erkend waren bij de wet, dan hadden we een toevloed van leden gekregen en dan had dat bedrag gemakkelijk terug betaald kunnen worden. Het volgend jaar za! dat bedrag wel afgescchreven moe ten worden, want de kassen zullen het niet kunnen uitbetalen. De reserve is gevormd met het oog op de wet en is nu eigenlijk niet meer noodig. We kunnen er gerust een streep doorhalen. De v o o r z i 11 e r, de heer Witbaard, meent dat de reserve nog wel noodig is. Het vol gende jaar komen er voorstellen betreffende de reserve. De begrooting wordt hierna, sluitende in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van f 1978.0914, goedgekeurd. Besfhrij vingsbrief. Punt 8 Behandeling beschrijvingsbrief van het N. V. Z. De punten 14 gaan zonder discussie on der de hamer door. Bij punt 5, vaststelling begrooting, ont- spint zich een debat tusschen de heeren Zorg- man, Neuteboom en Zeeman over de indee- ling der begrooting, waarna deze wordt vastgesteld. Punt 6. Verantwoording redactie en be- spreking „zelfbeheer" geeft geen aanleiding tot op of aanmerkingen. Punt 7. Verkiezi-ng twee leden van het Dag. Bestuur, aftr. de heeren Visser en J. G. van Rooy. In de plaats van den heer Visser welke niet herkiesbaar was, werd benoemd de heer D. Witbaard van Zaandijk. De heer van Rooy werd herbenoemd. Voor Drente werd benoemd de heer W. ter Haar en voor Gel- derland de heer R. Jonker, te Apeldoorn. Hoofdbestuur administrates N. V. Z. Verdediging door Neuteboom. Punt 8 behelst een voorstel hoofdbestuur om op te treden als administrateur, bedoeld in den zin der Ziektewet, voor de algemeene Bedrijfsvereeniging, Nederlandsche Vereeni- ging voor Ziekteverzekering" (N. V. Z.) De heer Z o r g m a n vraagt hoeveel pro- vincies reeds voor het voorstel hebben ge- stemd, waarop dcor het H.B. geantwoord wordt dat er momenteel reeds 6 provincies mee accoord gaan. Het voorstel zal in N.-H. verdedigd wor den door den heer Neuteboom, omreden de heer Kuyer reeds zoo vele spreekbeurten heeft vervuld. Deze begint met er aan te her inneren dat de kassen reeds 20 jaar voor de zaak hebben gewerkt en nu moet de wet worden uitgevoerd. Er zijn kassen weg ge gaan, niet omdat zdfcie wet niet willen helpen uitvoeren doch om andere redenen. Wij had den niet gedacht dat we de nederlaag zouden lijden, doch het vorig jaar drong het reeds tot ons door, dat het komen zou. De meerder- heid in de commissie van voorbereiding was gebaseerd op de R.K. en de S.D.A.P. De minister beriep zich op een in Friesland ver- spreide circulaire, in zake de collectieve ver- zekering. Op een desbetreffend? vraag van den minister of wij daartoe ook in staat zou den zijn, hebben wij bevestigend geantwoord. In de kringen van ons bestuur is gezegd dat wij mee debet zouden zijn aan de wet. Nu wij niet rechtstreeks erkend zijn moeten wij toch een poging wagen om met een gedeelte der uitvcering belast te worden. De uitvoering wordt gelegd in handen van de Raden v. Ar- beid en de bedrijfsvereenigingen. Daarom is het noodig dat ook wij komen tot de oprich ting van een bedrijfsvereeniging. In de wet is bepaald dat die bedrijfsvereenigingen voor 1 Juli moesten zijn opgericht en heeft uw H. B. daarvoor gezorgd? In de vakbeweging wordt de uitvoering opgedragen aan derge- lijke lichamen mits ze rechtspersoonlijkheid bezitten. Ze blijven ook aansprakelijk voor de uitkeeringen. Er zijn op onze aandrang werk- gevers bij elkaar gekomen en daar is de zaai; opgericht. Het bestuur bestaat uit vrienden van ons verbond, het zijn alien onze eigen toen hij haar aan het hart gedrukt had en haar had toegefluisterd, met een stem, even onvast als de hare: „God zegvene je en spare je, mijn lief, klein vrouwtje! Je zult mij goed en wel terugzien, eer je haast weet, dat ik weg ben". Dit waren de opwekkende, blijmoedige woorden van een sterken man, die in zichzel ven gelooft en in zijn kracht. om alle moei lijkheden te overwinnen. Ze waren bestemd, om haar moed te schenken. Maar dezelfde sombere stemming was weer over haar gekomen, toen ze Ridgemount Close betrad en daar evenveel belovende woorden moest hooren van de lippen van haar moeder, toen die haar feeder omarmde. De stemming was eveneens over haar, toen zij aan tafel zat en luisterde naar het dood- gewone praten van de anderen. lets in haar fluisterde haar toe, met de grootste volhar- ding: „Dit was onze laatste omarming! Ik zal hem nooit weerzien!" Na het diner ging Mrs. Kearns, die altijd verbazend bezig was, naar haar studeerka- mer, om brieven te schrijven Doris praatte eenigen tijd met Ena en George Pennington; maar, daar zij heel rusteloos was, zei ze, dat ze nog even den tuin wilde rondgaan. Ena trachtte haar dit al te ontraden, daar het een koude avond was, met een krachtigen noord- oostenwind. Het was hun beiden opgevallen, zoo ongelukkig, als Doris eruitzag, en ze voelden de grootste sympathie voor haar. Maar zij was er niet van af te brengen: „Ik zal een dikken mantel aan doen". zei ze „Ik kan heusch niet buiten frissche lucht!" Zij ging naar boven, kleedde zich warm em liep den tuin in, Maar daar had zij ook menschen. Leden-werknemers zullen door ons aan den minister worden voorgelegd, dat is de wet. Als de kassen willen meewerken, dan staat te verwezenlijken waar wij alien jaren voor hebben gestreden, de indirecte erkenning van ons verbond. Wij hebben nu voor oogen te houden dat onze kassen slechts hebben uit te betalen hun die bij haar zijn onderge- bracht. De werkgevers bepalen waar hun personeel zal zijn verzekerd. Arbeiders boven 18 jaar kunnen bij geheime stemming uitma- ken of er 'personeelkassen zullen komen Wij moeten de menschen dus in handen houden ook voor de 80 pCt., daarmee zetten wij voort wat wij altijd hebben gewild, het voile loon voor de werknemers. Bij ontslag enz. kan dan de ver- zekering vrijwillig worden voortgezet. De uitkeering moet langer zijn dan de verplichte 26 weken. Als de menschen geheel bij ons komen kunnen wij de aanvulling ook gemak- kdijker plaatsen. Bij ons hebben ze zeer veel invloed op den gang van zaken, bij anderen worden ze niets meer^dan een nummer. Ze kunnen geen recht meer doen gelden bij sta king of uitsluiting. Als wij voldoende propa ganda voeren kunnen wij met de zelfstandi gen een ledental krijgen, grooter dan we ooit hebben gehad. De controle en uitvoering die- nen zoo goedkoop en soepel mogelijk te zijn daar hebben alle partijen belang bij, omreden de premie door beiden voor de helft moet wor den betaald. Bij ons zijn de premies altijd zoo laag geweest omdat de kosten zoo gering zijn. Bij andere lichamen worden hooge sa larissen uitbetaald en ziet men prachtig in- gerichte bureaux, dat hebben wij niet. Zelfs indien bij ons de premie even hoog zou zijn, was het nog beter voor den arbeider, omdat wij onder alle omstandigheden verzekeren, zonder chicanes. Wij alien moeten er voor zorgen dat een zoo groot mogelijk aantal werkgevers bij ons komt of ze gaan naar de Raden van Arbeid. Onze ervaring en onze kassen zijn borg dat wij de uitvoering beter kunnen regelen dan welke andere organisatie ook. Van het miljoen arbeiders zijn er de helft in de vakbeweging de andere helft wordt door de particuliere instehingen alleen als een zeer gewenscht verzekeringsobject beschouwd, doch wij zullen voortgaan op de manier die ons steeds tot eer heeft gestrekt en onze eigen boontjes doppen. Wij hebben daarom alleen reeds een groote kans van sla- gen, omdat wij in stand houden wat uit het volk is voortgekomen Wij ontmoeten op ons pad verschillende concurrenten, menschen die' in ons midden waren, treffen wij nu aan als concurrenten. Wij hadden verwacht dat ze zouden meewerken om de kassen een zoo goed mogelijke kans te geven. Vele patroons staan met ons op het standpunt dat de ziekteverze kering moet blijven buiten den loondienst. Mede daardoor is het door de wet gestelde verzekerde jaarloon bij one reeds ver over- schreden. Met een beroep op de afgevaardig den om mede te werken tot behoud der kassen besloot spr. zijn verdediging, waarna werd gepauzeerd. De discussies. Na de pauze is't woord aan den afgevaardig- de van de personeelkas, den heer Suyver, die inlichtingen vraagt over de premie welke be taald mo:! worden en hce het gaan zai bij staking en uitsluiting. Wat moet er gebeuren met het reservefonds, indien de kas het N.V Z gaat verlaten of de patroon een andere be drijfsvereeniging kiest De heer Neuteboom: We hebben ver schillende vereenig'ngen zien optreden onder verschillende namen en verschillende premies. Men noemt premies van 16 per 1000 iaarloon. maar ook 10, doch ik geloof, dat het zal worden 20. Daar moet dan nog 1/40 deel af voor het prophylaxefonds. Het's niet te overzien wat daar nog van kan komen. Elk ander bedrag, wat genoemd wordt, is te laag, doch de Raad van Arbeid moet voor 1 Maart zijn premies bekend maken. Wil men een aanvullingspremie, dan zal die wel hoo ger moeten worden. Staking en uitsluiting zul len misschien gelijk worden gesteld met eindi- gen van de dienstbetrekking en dan houdt een maand daarna de verzekeringsplichtigheid reeds op. Al zou een personeelkas behouden blijven voor de 20 dan is de oplossing reeds gevonden, dan kan men bij het beeindi- gen van een dienstbetrekking direct de 80 bijsluiten. Heemstede herinnert aan de vergadering in Utrecht en hetgeen daar gezegd is. De heer Neuteboom zegt, dat er ver andering in de koers moet komen. We hebben in Utrecht gezegd: er gebeurt wat er gebeurt, wii blii'ven bestaan. De heer W i e r s m a, Slooten informeert of een werknemer zich particulier voor 100 kan verzekeren, waarop ontkennend wordt geantwoord. De heer Neuteboom: De keuze moest al heel gauw genoeg van. Ze keek met benij— denden blik naar het licht in de kamer van haar moeder. Die onvermoeide vrouw was zeker weer met koortsachtigen ijver bezig aan haar correspondence. Wat was dat toch voor een vreemde geestdrift voor abstracte din gen, die sommige menschen scheen te bezie- len, met name haar moeder en haar man. Als het persoonlijke gevoelens waren ge weest, bijvoorbeeld de liefde voor het leven voor man of kinderenf dan zou zij het nog begrepen hebben, maar hiervoor was zij veel te practisch. Ze ging terug naar den salon. Zij had een zeer lichten tred, en, terwijl ze zoo door het hooge gras liep, maakte ze in het geheel geen geruisch. Toen ze dicht bij de deur was, hoorde zij de stemmen van Ena en George. Ze praatten van haar. Zij was geen luister- vink van nature, maar zij bleef nu toch even staan. Ze kon misschien iets te hooren krij gen, dat betrekking had op het onderwerp. dat haar zoozeer vervulde. Pennington zei: „Och, die arme Doris! Ze ziet er verbazend slecht uit. Deze scheiding van Harold breekt haar het hart. Ik wil niets tegen hem zeggen, maar, als ik in zijn plaats was geweest, zou ik niet hebben willen gaan, onder deze om standigheden". Ena's vriendelijke stem antwoordde: „Jij zoudt om mij ook geweigerd hebben, meen je dat niet?" „Hoogstwaarschijnlijk wel. Er zijn nog an deren, zonder banden, die dit gedaan konden hebben, al was het dan ook niet zoo goed, toch nog wel goed genoeg! Maar Harold, Signals zijn schoonmoeder, is zoo enthousjasj berusten bij den arbeider, doch dit is niet zoo. Als de arbeider zelfstandig wordt, loopt de verzekering af. Daarom moet er voor geijverd wordep dat de werkgevers onze bedrijfsver eeniging kiezen. De heer Witbaard: Als een arbeider buiten de wet valt en hij komt in een verzeke- ringsplichtig bedrijf, dan zal hij eerst twee maanden in dienst moeten zijn, eer hij kan trekken. De heer H a m e 1: Amsterdam meent dat dit geen kwestie is van vraag en antwoord- spel, maar een bestaansvoorwaarde. Als wij propaganda voeren onder de werkgevers, welke grondslag mag er dan opgelegd wor den. Mogen wij zeggen 1 of 2 De heer Neuteboom: Wij zijn bezig een schakel te vormen tusschen de kassen en de wet en dat is de bedrijfsvereeniging. Dat Amsterdam nog geen propagandist heeft, is met de schuld van het bestuur, er zullen in de toekomst meerdere propagandisten moeten ko men. Wij willen groot worden en dan moet men daar iets voor offeren. Wij mogen ons niet uit elkander laten rukken, wij willen geen afbraak maar opbouw. De heer Kuyer zegt, dat wij iets aan onze leden te vertellen hebben, n.l. wat hun te wachten staat. Wij hebben verschillende circu lates gezonden, waar men mee kan werken. Wij hebben berekeningen gemaakt en nu ben ik altijd de optimist, maar het zal toch het be drag moeten worden wat hier is genoemd. De ervaring in Duitschland en Oostenrijk wijst daarheen en ook dat het ziektecijfer straks zal oploopen. Door den heer Kroesse is zelf3 2060 gulden per 1000 verzekerd loon be noemd. De heer Witbaard: Voor een uitkee ring van 70 van het weekloon, gedurend* 13 weken wordt thans reeds IV, betaald. De heer B ij 1, Assendelft, heeft wel eenige ervaring met bedrijfsvereenigingen. Als wij ons schuldig maken aan dergelijke practijken, dan is dat het doodvonnis voor de kassen Doer het bestuur N.V.Z. is met een spoed ge- handeld zonder dat de kassen er in gekend zijn. Er mag bij ons geen sprake zijn van chi- caneeren, zooals dat maar al te veel voor- komt. Burgemeester Visser zegt, dat het geen gemakkelijke taak is, die hem hier op de schouders is gelegd, omdat hij moet ingaap tegen wat de heer Neuteboom verdedigd heeft Het gevolg van aanneming der ziektewet is, dat er komen bedrijfsvereenigingen en dat deze en de Raad van Arbeid worden belast met de uitvoering er van, de arbeiders zijn dus daar practisch verzekerd, zonder dat ze er iets in hebben te zeggen. Wij kunnen door- gaan op de wijze als tot nog toe, wij nemen alle zelfstandigen, die het minstens even noo dig hebben als de vaste arbeiders. Spr. zou er toe in staat zijn om alles ondersteboven te gocien en er een middenstanderskas van te maken. 500.000 zijn er straks verzekerd voor 80 daarvan kunnen wij nemen de 20 aanvulling. Daarop moeten wij gebaseerd zijn. Door den heer Neuteboom is naar voren gebracht. dat de bedr. ver. N.V.Z. er gekomen is voor de ziekenkassen, maar het is anders- om: de bedr. ver. wil van onze-kassen profi- teeren. De controle gaat niet alleen over de 80 "u maar ook over de 20 van de kassen, anders hebben ze geen controleurs en dan zijn de besturen der kassen de controleurs. Er is een oplossing en dat is: de bedr. ver. los van het N.V.Z. We komen met onze menschen niet uit. ze kunnen het werk niet af. De heer Neuteboom betreurt het, dat de heer Visser van een voorstander een tegenstander is geworden: 8 Februari waren we het er nog over eens en nu staan wij tegen over elkaar, dat is niet goed voor den gang' van zaken. Als men iets doen wil, moet men het goed doen. Als de kassen zeggen wij doen het niet, dan is er niets anders gebeurd, dan dat er wat geld uitgegeven is. Wij aanvaarden geen verantwoording voor andere vereenigin- gen. wij werken alleen voor onze eigen ver- eeniging. Er staat in de wet dat de minister verplicht is maatregelen te treffen, dat de 500.000 niet-verzekerde arbeiders ook in de wet worden opgenomen. doch er zal wel om gestreden worden wie die naar zich toe zal tr kken. Ten opzichte van de kassen en het N.V.Z. herinnert spr. nog aan de kip en het ei. De administratie wordt volledig uitgevoerd door het Verbond van ziekenkassen, de belan- gen loopen parallel en niet tegenover elkaar. L°s van elkaar beteekent zelfvernietiging, de moeilijkheden die er ^jijn, moeten overwonnen worden. Wij mogen het terrein niet vrijlaten voor de anderen. De heer V i ss e r: Er is eigen belang bij. De heer Neuteboom: In Utrecht was U het volkomen met ons eens en nu wil U de eene vereeniging los laten om een andere te vormen. De heer Witbaard: Het bestuur van de voor de zaak. „Plicht voor alles" is hun wachtwoord". Er volgde een langdurig stilzwijgen; toen begon Ena weer: „Je acht het toch ook een vreeselijk ge- waagd ondernemen, is't niet? Ik geloof, dal Moes het er ook wel zoo voor houdt, al wil zij er niet openlijk voor uitkomen. We hebben natuurlijk alien ons best gedaan, om onze vrees te verbergen voor Doris; maar ik ben er nog zoo zeker niet van, of zij heeft het wel doorzien. 't Is niet het enkele feit van de korte scheiding, dat haar zoozeer drukt, zij koestert dezelfde vrees als wij". En ernstig klonk het terug van Penning ton: „Wij kunnen er eiikel het beste van hop^n. Tot nog toe is Harold altijd gelukkig ge weest en' is hij meesterlijk den dans ontspron- gen. Als gevatheid en durf er hem doorheen kunnen helpen, dan zullen wij hem weerzien. Maar als hij een gewoon man was, zooals ik bijvoorbeeld, dan zou ik niet de minste hoop hebben op zijn kansen voor veiligheid". Innig-ongelukkig over wat zij gehoord had. sloop Doris naar boven, naar haar eigen ka mer. Het was haar nu niet mogelijk meer, om over gewone dingen met hen Je_spreken, over- weldigd als zij zich voeide door dien moor- denden angst. Ze schreide zich in een onrustigen slaap En, onder al de bittere gedachten, die haar brein vervulden, was misschien nog de bitter- ste die, dat, als haar man haar evenzeer had liefgehad, als Pennington zijn vrouw, hij haar dan nooit achtergelaten zou hebben, om die gevaarlijke reis te ondernemen. (Wordt vervolgd),

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 5