DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. i No. as Hontiert m ep derflgsU laanjani DagelSjksch overzicht. Buitenland Dit summer besfaaf uH 2 A2f Deze Conrant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, oltgegeven. 'Abonnementsprljs bl] vooruiibetaling per 3 oh an den voor Alkmaar 2.—, franco door Itet geheele Rljk 2.50. Atzooderlijke en bewQsnnmmere 5 eenfs. M.4AIBAG Olrecteori 0. KRAS. Telet.nr. Administrate 3. Telefoonnr. Redacfle 33. Postqtro 37060. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIENl Per regel 0.25, bij groote contraefen rabat. Groote letters naar plaatsrnlmta. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrnkkari] v/h. EER Me GOITfV ZOON, Voordam G 9. Hootdredaotenrt TJ. N. ADEMA. 29 JUIil DE FRANSCHE KABINETSCRISIS. Briand kabinetsformateur; het oude kabinet de grondslag van het nieu- we; onderhandelingen; het waar schijnlijke kabinet. De ontslag-aanvrage van Poincare heeft tengevolge gehad, dat het geheele Fransche kabinet is afgetreden. President Doumergue heeft dat ontslag aanvaard en aan Briand opdracht gegeveu, een nieuw kabinet samen te stellen. Hoe dat nieuwe kabinet zal worden samen- gesteld, is op dit oogenblik nog niet bekend, maar Briand zelf verklaard, dat het oude kabinet de grondslagen zal vormen van het nieuwe. Immers, dat kabinet heeft geen neder- laag geleden. Toch wil Briand zooveel mogelijk het ka binet uitbreiden. „Ik heb tot nu toe deel uitgemaakt van een kabinet", zeide Briand, „dat met een zeer be- paald deel gevormd is. Onder deze omstan- digheden is mijn weg afgebakend. Ik zal, zoover dat in mijn vermogen ligt den weg volgen, die Poincare begonnen is. Ik hoop, dat het mij gelukken zal reeds in den loop van Maandag den president van de repu- bliek het nieuwe kabinet voor te stellen. Ik heb goede redenen om aan te nemen, dat toonaangevende persoonlijkheden mij hun hulp niet zullen weigeren. Ik zou zoo veel mogelijk krachten om mij heen verzamelen waar ik op rekenen kan". Zondagmiddag heeft Briand de onderhan delingen weer opgenomen met het ontvan- gen van de radicaal-socialistischen minister van onderwijs Marraud, afgevaardigde Lau tier en senator Sarraut. Uit de verklaringen van Briand blijkt, dat de oplossing van de regeeringscrisis door den strijd voor en tegen Tardieu en wegens algemeene kwesties op moeilijkheden stuit en dat hij blijkbaar een slechts gedeeltelijke vernieuwing van het afgetreden kabinet pre- iereert boven een volledige vernieuwing. „Wanneer wij", aldus verklaarde hij, „in verband met de regeeringsconferentie geen haast hadden, zou ik een kabinet op bree- deren grondslag hebben kunnen vortnen. Men kan echter niet in vollen vaart, wanneer de kapitein ziek wordt, de geheele bemanning van het schip veranderen. De taak, die ik op mij heb genomen is nu niet juist gemakke- lijk. Ik zet mij echter aan het werk met den oprechten wensch hem tot een goed einde te brengen. Ik wil het kabinet aansporen tot een poli tiek van „ontspanning". Mocht het kabinet Dinsdag a.s. gevormd zijn, dan zou men de kamers bijeenroepen voor een buitengewone zitling op Vrijdag. Naar verluidt zal de radicaal-socialistische partij voor het deelnemen aan het kabinet Briand verschillende voorwaard'en stellen, waaronder het aannemen van verschillende punten van het op het congres van Angers opgestelde partijprogram en de uitsluiting van den minister van den groep der republi- keinsch-democratische Unie uit het nieuwe kabinet. De democratische en sociale actie houdt daarentegen de aanwezigheid van vertegen- woordigers van den groep Marin in het ka binet voor onontbeerlijk. Ingeval Briand tot overeenstemming kan komen met de radicaal- socialisten, veronderstelt men, dat de volgen- de ministerlijst waarschijnlijk zal zijn: Briand, minister-president en minister van buitenlandsche zaken. Steeg of Tardieu, justitie en plaatsverv. premier. Cheron, financieen. Daladior, oorlog. Tardieu of Durand, binnenlandsche za ken. Loucheur, arbeid. Herriot of Marraud, onderwijs. Queuiller of Lamoureux, landbouw. Forgeot of Laval, openbare werken, ■Lauernt Eynac, luchtvaart. Verder noemt men nog voor de overige portefeuilles Ricolfi, Champelier de Ribes, Hesse, de Chapdelaine enz. Henry Pate en Francois Pouchet zouden onderstaatssecretaris blijven terwijl bovendien een onderstaatssecretariaat voor de handelsvloot en een bij den minister- president zou worden gecreeerd. Voor dit laatste zou dan een persoonlijk vriend van Briand, Pierre Laval, in aanmer- king komen. Mochten echter de onderhande lingen met de radicaal-socialisten mislukken, dan verwacht men, dat Briand alleen maar het premierschap van Poincare zal overne- men en 2 nieuwe onderstaatssecretariateo zai scheppen. CHINA. CHINEESCHE TROEPEN AAN HET MUITEN. Naar uit Charbin wordt gemeld is een Chineesch regiment in Fudschandschan aan het muiten geslagen. De muitende soldaten hebben in het zakenkwartier de winkels gep'underd, waarbij 4 bur gers werden gedood. De kooplieden ont- vluchtten de stad. Vanuit Charbon wer den troepen gezonden om de muiters te outwapenen. Na onderhandelingen van meerdere uren gaven zij de wapenen over en trad de rust in de stad weer in. DUITSCHLAND. OFFICIEEL ONDERZOEK NAAR DE SCHEEPSRAMP TE STETTIN. Htt officieele onderzoek naar de oor- zaken van de ramp met de vrachtboot „Schwedt" heeft tot dusverre weinig re- sultaten opgeleverd, daar noch de pas- sagiers, noch de bemanning eenigerlei a^nvullende verklaring kunnen afleg- gen, terwijl volgens het oordeel der des- kundigen geen oordeel kan worden uit- gesproken, voordat de boot gelicht is. De liulpverleening door brandweer en politie was uitstekend; terstond na het ongeluk werden door de havenpolitie verhooren afgenomen. Na een herhaald onderzoek door het parket werd geen aanleiding gevonden den gezagvoerder in arrest te stellen. Zaterdagmiddag werd een aanvang gemaakt met het moeilijke bergingswerk. HOOGER REROEP IN HET PROCES-STINNES. Het 0. M. zal in de zaak-Stinnes, tegen het vrijsprekend vonnis in zijn geheel in hooger beroep faan. SCHIP GEZONKEN OP DEN RIJN. Het s.s. „Undine" dat tusschen Keulen en Dusseldorf vaart is Zondagmorgen op den Rijn gezonken. Het is in den voorafgaanden nacht bij het Bingerloch op den gror d gelcopen en lek gestooten. De 200 passagiers konden het schip tij- dig verlaten, terwijl de scheepsinstru- menten en de bezittingen van de beman ning eveneers kon worden gered. Het schip was reeds vrij oud en voer sedert ongeveer 37 jaai op den Rijn. EEN DORP IN MECKLENBURG DOOR BRAND GETEISTERD. Gisternacht is het dorp Gasgelow tus schen Wismar en Kluetz door een brand geteisterd. Van ae 26 gebouwen zijn slechts tien blijven staan. De schade wordt op 300.00C Maik geschat. Het vee kon, beholve een tiental varkens, worden gered. DE TERUGREIS VAN DE BREMEN De Bremen is weer naar Europa vertrok- ken. Op het Lloyddok te Brooklijn hadden vele menschen een plaatsje bemachtigd, die de Wacht am Rhein zongen, toen de Bremen het dok verliet. Alle hutten aan boord waren bezet. Het schip was helder verlicht en zijn vlaggen werden door zoeklichten bestraald Voor het vertrek heeft kapitein Ziegenbein aan een correspondent van Reuter medege- deeld, dat hij Donderdag om zes uur te Cher bourg hoopt aan te komen, denzelfden dag om 11 uur te Southampton en den volgenden ochtend te Bremen. HET SCHEEPSONGEVAL NABIJ STETTIN. Een doode, ten vermiste. Omtrent het ongeluk met de stoomboot „Schwedt", behoorende aan de Stoomboot- maatschappij te Greifenhagen, en onder ge- zag staan Je van kapitein Krue^er, wordt na- der gemeld, dat behalve de stoomboot „Schwedt" ook de stoomboot „Albert" is ge zonden, die eveneens met aardappelen was gelaten. Een passagier werd gedood, een wordt vermist. Men is onmiddellijk begonnen het schip te lichten. Den gezagvoerder treft waarschijnlijk geen schuld. PARATYPHUS-EPIDEMIE. In de kreits Lauterbach (Hessen) is een paratyphus-epidemie uitgebroken. Meer dan 100 menschen liggen ziek. Het onderzoek heeft uitgewezen dat de besmetting is uitge- ;aan van een boerderij van zeer gebrekkige ygienische inrichting. MAX HOLZ. Holz, de eertijds zoo beruchte communisti sche leider, had zich Zaterdag voor een der Berlijnsche rechtbanken te verantwoorden, wegens bedreiging en mishandeling. Het was leaen, dat de procureur-ge raal in het groote proces-Holz de dooastraf juist 9 jaar ge dat de procureur-gene- tegen den beklaagde had geeischt. Toen Holz in het begin van dit jaar uit de gevangems werd ontslagen kuoopte hij be- trekkingen aan met een gescheiden vrouw van een gewezen sociaal-democratisch lid van de Pruisischen Landdag, Rabold. Aan die vrouw was de verzorging van het eenige kind, een knaap, die thans 10 jaar is, toevertrouwd. Rabold, die intusschen lid van de communis- tische partij was geworden, werd ingelicht over de tusschen zijn gewezen vrouw en Holz bestaande betrekking. Hij eischte toen zijn kind op. Op 13 Maart zocht Holz Rabold op in de redactie van de communistische Welt am Abend. Beide partijgenooten kregen twist en werden handgemeen. Holz greep Rabold bij de keel en moet hebben getracht hem dood te slaan. Bovendien zou hij hebben gezegd: „Als ge nog een keer naar den voogdijraad loopt, dan vermoord ik je, al zou ik nog eens tien jaar in de gevangenis moeten zitten". Voor de rechtbank verklaarde Holz dat hij tot zijn verbazing had gezien, dat Rabold, die toch ook zelf communist is, hem voor een burgerlijke rechtbank heeft gedaagd. De advocaat van Rabold zeide daarop, dat indien Holz de politiek niet uit zijn mededee- lingen zou uitschakelen, hij enkele voor Holz hoogst onaangename dingen ter sprake zou moeten brengen. De politieke gezindheid van Rabold heeft niets te maken met de opvoeding van zijn kind; hij zal zich hierbij niet laten leiden, omdat hij lid van een bepaalde partij is. De vertegenwoordiger yan het O. M eischte een boete van vijftig mark, maar de rechtbank veroordeelde Holz tot een boete van honderd mark of tien dagen hechtenis. FRANKRIJK. DE KABINETSCRISIS. Wdt de Duitsche pers zegt. Het W. B. maakt melding van hetgeen en kele Duitsche bladen over hft aftreden van Poincare hebben geschreven. Het „Berliner Tageblatt" zegt o.a., dat Poincare, die steeds meer advocaat dan staatsman is geweest, het nooit over zich heeft kunnen verkrijgen om, alleen maar uit overwegingen van gezonde politiek, iets van zijn rechtsopvattingen op te offeren. Alleen echter het feit, dat hij besloten was met Briand verder te werken en met hem te za- men naar de Herstelconferentie te gaan, toont, dat het ook hem duidelijk was gewor den, dat achter de heg van hindernissen een kleine voorraad compromissen en concessies moest worden gereed gelegd'. In de ..Deutsche Allgemeine Zeitung" wordt gezegd: „Het kabinet-Poincare was een werkelijk kabinet-Poincare. Hij was er het volstrekte autoritaire middelpunt van. De leden van het kabinet waren zijn gevolg, dat aan zijn persoon was verbonder. Ook Briand bezat een te fijn gevoel om niet te begrijpen, dat dit kabinet slechts in de sfeer van Poincare kon ademen en leven, om maar een oogenblik een poging te doen zich aan deze sfeer te onttrekken. De „Kreuzzei.tung" schrijft, dat Poincare voor zijn vaderland een leider was, met een even groote energie, bekwaamheid, vastbera- denheid als handigheid. Hetgeen Duitsch- land tot zijn schade meer dan eens moest ervaren. In den vorm anders, in de zaak het- zelfde zal Briand de erfenis van Poincart met alle middelen verdedigen en voortzetten. De „Deutsche Tageszeitung", die uitroept: Poincare zelf gaat heen, he t Poincarisme blijft! vreest zelfs, dat de houding der Franschen op de conferentie nog onverzoen- lijker zal zijn dan onder Poincare's leiding het geval zou zijn geweest, daar er nu nie- mand is, die tot het aanvaarden van de ver- antwoordelijkheid voor nieuwe besluiten be- reid is. De rechtsche pers tegen Briand gezind. De „Temps" schrijft over de benoeming van Briand o.a. het volgende: Briand zal niet de opvolger van Poincare worden omdat de politiek van Poincare veel krachtiger was dan die van Briand, en nooit een nederlaag leed voor het parlement. De tot dusverre behouden meerderheid kan naar links worden uitgebreid, op voorwaar- de dat zij naar rechts niet wordt bestreden. Het .Journal des Debats" schrijft: Of de kamer Briand volgen zal, zal afhangen van de samenstelling van het ministerie en van de politiek die uit de samenstelling zal voort- vloeien. De „Infransigeant" schrijft: Het land heeft er bij de liquidatie van den oorlog op gerekend, dat Poincare met zijn sterken wil Frankrijk op de conferentie zou verdedigen. Met vrees denkt men thans aan wat Frank rijk wacht op de conferentie. Moskou is verheugd over het aftreden van PoincarL Naar uit Moskou gemeld wordt, schrijft de „Iswestija" dat Poincare de booze geest van Europa geweest is. Briand1 zal in den aanvang de politiek van Poincare moeten voortzetten, doch ieder Fransch kabinet zou de politiek van Poincare niet in denzelfden vorm voortzetten als Poincare dit tot dus verre gedaan heeft. De meerderheid van Europa is verheugd over het aftreden van Poincare. Voor der- vrede van Europa betee- kept het aftreden van Poiacare een succes. DE LAATSTE KAMER-VERGADERING IN FRANKRIJK. De Kamer-zitting is gesloten: de leden kunnen met vacantie gaan. Maar voordat het zoover was, ging het in de laatste Ka- raer-vergadering wat roerig toe. Toen Barthou van de Kamer-tribune af het sluitings-dekreet der Kamerzitting begon voor te lezen, ontstond er hevig kabaal: het centrum betuigde instemming, de linkerzijde protesteerde heftig. De communistische afge vaardigde Berthou verlangde het woord over het zittings-protocol, welks aanneming de Kamer-voorzitter voorstelde. Hij viel daarbij de rcgeering heftig aan. Dalimier, de radicale afgevaardigde, be- steeg op aandringen van zijn politieke vrien- den, die zeer opgewonden waren, het spreek- gestoelte om er tegen te protesteeren, dat nu door de schuld van de regeering de amnestie- wet niet in behandeling kwam. Vervolgens protesteerde een afgevaardigde uit den Elzas en daarna was het woord aan Leon Blum, die't recht van den voorz. de Ka mer bestreed om 't sluitingsdebat in de Ka- me voor te lezen, terwijl de Senaat nog bijeen was. Dit was, volgens den spreker een oneerlijke handelwijze. Blum beutreed de opvatting van den voorzitter, dat gelijktijdige voorlezing van het sluitingsbesluit in de beide Kamers niet noodig was. Blum's betoog ging verder in het kabaal verloren. Het protokol werd vervolgens in stemming gebracht en met 276 tegen 258 stemmen ver- worpen, waarop de vergadering werd ge- schorst. Na de heropening ontspon zich een debat over de vraag of de voorlezing van het sluitingsdekreet heeft plaats gehad op een wijze, die effect sorteeren kan. Tal van af- gevaardigden zeiden de voorlezing niet te hebben verstaan. De Kamervoorzitter bracht daarop de vergadering onder het oog, dat de Kamer niet kan worden gesloten zonder aan neming van het protokol en verzocht haar zich niet in een wespennest te steken. Leon Blum nam hierop nogmaals het woord om te betoogen, dat de voorlezing van het sluitingsdekreet, nog voor de Senaat het laatste woord over de ratificatie der schul- den-overeenkomsten had gesproken, een over- rompeling was. De linksstaande afgevaar- digden hadden het eenige hun ten dienste staande middel aangegrepen om een votum van wantrouwen in de regeering uit te spre- ken. Blum verzocht daarop het protokol een- stemmig aan te nemen. Dit gebeurde, waarop de zitting zonder verdere incidenten werd ge sloten. ALAIN GERBAULT. Zaterdag is Alain Gerbault met zijn scheepje, de Firecrest, te Havre binnengeko- men. De regeering heeft den onversaagden zeevaarder tot officier van het Legioen van eer benoemd. De ontvangst van Gerbault is gisteravond te Havre heel hartelijk geweest. Tegen half zeven liep de Firecrest binnen, geeescorteerd door een oorlogsschip. Gerbault had gewei- gerd op sleeptouw te worden genomen. Hij heeft verteld, dat zijn schuitje zeer noodza- kelijk op de helling moet en dat hij hoople een nieuwen zwerftocht te kunnen onderne- men. Gisteren wilde Gerbault naar Parijs gaan om er de tenniswedstrijden om den Davis-beker te zien. Hij is zelf een van Frank- rijk's goede tennissers geweest. De ontberingen van de laatste jaren moe ten den jongeman duidelijk aan te zien zijn. SPOORWEGONGELUK. 6 zwaar gewonden. De laatste wagen van den sneltrein Nan- tes-Parijs is kort nadat de trein het station Nantes had verlaten maar de trein had reeds een vaart van 70 K.M. losgeraakt en van het talud afgestort. Van de dertig reizigers in den wagen zijn er zes zwaar ge- kwetst. ENGELAND. HET GESCHIL IN DE KATOEN- INDUSTRIE. Het gevaar der uitsluiting nog niet geweken. In de Zaterdag verschenen „Daily Herald" lezen wij, dat de onderhandelingen tusschen werkgevers en werknemers in de Engelsche katoenindustrie tot Vrijdagnacht laat wer den voortgezet, doch dat't vooruitzicht, dat de uitsluiting alsnog zal worden afgewend, gering is. Overeenstemming stuit af op de weigering der werkgevers om toe te stem- men in de voorloopige wegneming van de proclamaties aan de fabriekspoorten, waar bij den arbeiders de keuze wordt gelaten tusschen loonsvermindering met 12 H pCt of uitsluiting tegen Maandag a.s. De werk gevers zijn, zegt het blad, op dit punt zoo hard als een spijker. Het voorstel werd gedaan om de procla maties voor den duur van een week in te trekken, opdat de arbeiders bij referendum uitspraak zouden kunnen doen over de vraag of zij hun leiders machtiging wensch ten te i geven, een of andere loonsverlaging in over- weging te nemen, het hun overlatend de beste schikking te treffen, die zij zouden kunnen verkrijgen. De werkgevers wenschten ten aanzien van dit voorstel niet verder te gaan dan de verklaring, dat, indien de arbeiders toegaven dat een loonsverlaging moest plaats vinden, zij hunnerzijds bereid zouden zijn toe te stemmen in een kleine wijziging van hun eisch tot loonsvermindering. Een onverwachte ongunstige wen ding van het conflict. Zaterdagmiddag hebben aldus het Hbld. de onderhandelingen in de katoenindustrie onverwacht een zeer onheilspellende wending genomen. Sir Horace Wilson, secretaris-gene- raal van het ministerie van arbeid, had de- zer dagen nog zijn uiterste best gedaan om een uitweg te vinden voor de moeilijkheid der door de werkgevers opgelegde algemeene loonsvermindering van 12 34 pCt. Hij voerde besprekingen met de arbeidersleiders en had daarna een vergadering belegd met al de besturen der vakvereenigingen, welke tot dusver hadden samengewerkt. Zaterdag echter hebben plotseling de we- vers zich van die gemeenschappelijke onder handelingen teruggetrokken en eenparig be sloten de loonsvermindering niet aan te ne men. De eigenaars hadden Zaterdagmiddag vergadering om den nieuwen toestand te be- spreken. Wanneer thans geen uitweg gevonden wordt, liggen vanaf Maandag 1600 katoen- spinnerijen stil en zijn 500.000 arbeiders bui- ten werk. Daar men in de crisis in de katoenin dustrie niet tot overeenstemming is kunnen komen zullen vandaag 500.000 werklieden zonder werk zijn. Naar ver luidt, zullen de onderhandelingen tegen het einde der week weer worden opge nomen. Een halfmillioen Britsche ka, toenarbeiders uitgesloten. Hedenmorgen is in het textielfabriek van Lancashire de uitsluiting van alle katoen- arbeiders in werking getreden. Van de 1800 bedrijven zijn 1500 gesloten en ongeveer 500.000 arbeiders, worden ge- troffen door deze knock-out. Het bedrag, dat aan loon gederfd wordt, bedraagt wekelijks ruim 12 millioen gulden. Indien het conflict van langen duur is, zul len minstens 100.000 arbeiders van verwante bedrijven eveneens getroffen worden. Ondanks het weinig bemoedigend verloop der bemiddelingsonderhandelingen geduren- de de laatste 14 dagen koestert men de hoop, tenslotte toch nog tot overeenstemming t« zullen komen. De uitsluiting, het grootste arbcidsconflict sedert de algemeene staking van 1926, heeft in politieke kringen groote bezorgdheid ee- wekt. DE EXFLOSIE OP DE ..DEVONSHIRE". Tengevolge van de ontploffing aa» boord van de ..Devonshire" zijn nog viei man overleden. Er zijn thans in het ge heel 17 dooden. De begrafenis van 1C der slachtoffers heeft plaats gevonden te Volo in Griekenland. Ket tweede leger- corjJs van het C-rieksche leger bracht hun volledige militaire eer. GROOTE OVERSTROOMINGEN IN BRITSCH-INDIE. Reeds 35 dooden Tengevolge'van den hevigen regenval, is de Indische r'vier Sabarmati buiten haar oevers getreden en heeft een groot gebied, o.a. ook de omgeving van Alla habad en Baroda, waar Gandhi woont, overstroomt. Naar tot nog toe werd medegedeeld, zijn 35 personen om het lever gekqmen. DE ONTPLOFFING OP DE DEVONSHIRE. Het aantal dooden zest&n, Het aantal personen, dat tengevolge van de ontploffing op de „Devonshire" den dood vond, is tot zestien gestegen. De oorzaak der ontploffing. De Britsche draadlooze dienst meldt, dal officieus bekend wordt dat het ongeluk op de ..Devonshire" het gevolg was van Fee sprin- gen van een der nieuwe achtduimskanonnen gedurende oefeningen in de Aegaei'sche Zee. De ..Devonshire" vertrok direct naar Volo, in Thessalie, om de gewonden op het hospitaal- schip „Maine" over te brengen en vervojgeos ALRMAARSC COBRA

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1