Brieven nit Amerika. Binnenland De meest hinderlijke kwaal De voorzitter beloofde om de 14 dagen het water te zullen ververschen. De bewoners aan die sloot hebben hieraan veel schuld, daar alle wireinheden in het water worden geworpen Hierna sluiting. BERGEN. Getn Bloemencorso te Bergen. Naar wij vernemen zag de V. V. V. te Ber gen zich ter elfder ure genoodzaakt het op 7 Augustus vastgestelde Bloemencorso niet te laten doorgaan, omdat ditmaal de opzet te groot bleek en de daaraan verbonden finan- cieele offers niet gedragen konden worden. Ret plan was om het corso dit jaar een ge- heel te laten vormen in 17 groepen, met der- tig ruiters en 260 personen, alien in ooster- sche costumes gekleed1, die het sprookje Aladin en de Wonderlainp uit Duizend en een nacht zouden voorstellen. De tijd om het corso, zooals tot nog toe, met vrije nummers te organiseeren bleek thans te kort, zoodat dit jaar het corso niet gehouden kan worden. Voor Bergen valt dit zeer te betreuren, aangezien de dag van het corso de drukste in fiet geheele seizoen is. In plaats van het corso wordt er nu 7 Augustus des avonds een verlichtingsavond met lampions gehouden waarvoor de V. V V. 10.000 lampions bestelde en de verlichting om de Rui'ne zal verzorgen. Verschillende buurtcom missies wedijveren met elkander, ®oodat deze avond, waarop twee muziek- corpsen met fakkellicht een rondgang door het dorp zullen maken, iets bijzonders beloofd te worden. Het aantal zomergasten is dit jaar grooter dan vorige jaren en bedroeg volgens de offi- cieele badlijst in De Badbode 4060 tegen 3087 in dezelfde week van 1928 en 2838 in die van 1927. Dat deze cijfers iets beteekenen bewijst wel het feit, dat volgens de vreemdelingenlijst in tfe Badcotrrant van Noordwijk Zaterdag 27 ItJuK aldaar 2896 gasten aanwezig waren. v Dank zij de vrije wandeling in de bos- schen, het uitgestrekte duingebied en het heerlijke vrije strandleven, dat er te Bergen aan Zee heerscht, wordt Bergen steeds meer het geliefde zomeroord voor tal van Neder- fHantfeche families waarvan het grootste deel uit Amsterdam en Groningen afkomstig is. .'Aan Zee, waar voor den oorlog ook een groot aantal Duitsche families vertoefden, keeren 'deze, vooral urt het Rijngebied, langzamer hand terug. i* VERTROKKEN PERSONEN. P. Wittebrood, R.K., landbouwer, van Hee fenweg naar Egmondbinnen. F. Rijken berg, R.K., religieuse. naar Hoedekenskerke. 1— H. Cnossen, N.H., arbeider, naar Alk maar D. M. M. Haakman, wed. Zonder- touis, R.K., naar Alkmaar. M. Smit, N.H., fhuishoudster, St. Annastraat 12 naar Alk maar. H. Slotemaker, N.H., landbouwer, naar Alkmaar. J J. D. Moraal, N.H., sum. dir. bel. naar Amsterdam. C. A. Jansen, naar N.O.-Indie. M. Blokker, N.H., machi nist, naar N.O.-Indie. K. Smit, N H., z.b., i.van Weg. n. Zanegeest naar Ruhrort. S. J. van Wonderen, R.K., landbouwer, naar SUitgeest. C. J. Eimers, geen, dienstbode, naar Noorddijk. W. S. H. Looisen, R.K, [religieuse, naar Hoedekenskerke. H. P. Heesterbeek, R.K., kruideniersbed. naar Wor- merveer. T. Nijland, geen, z.b., naar Haar lem. C. Engel, N.H., z.b., naar Midwoud, 'j- A. M. P. de Jong, R.K., z.b., naar Zoeter- Vtvoude. A. Telleman, echtgen. J. Kroon, R.K., z.b., naar Heerhugowaard. J. C. van •Leeuwen, R.K., hulp in de huish. naar Rotter- *dam. Gr. Duinmeijer, R.K., dienstbode, naar Egmondbinnen. M. M. van Velzen, R.K., z.b., naar Castricum, Bakkum. A. R A. Gerritsen Plaggert, D.G., handelsreiziger naar Assen. J. M. Koopman, R.K., dienst bode, naar Alkmaar. M. Baltus, R.K., cfienstbode, naar Berkel en Rodenrijs. P. M. Olsthoorn, R.K., z.b., naar Monniken- dam. N. Krijgsman, N.H., stucadoor, naar Oudorp. D. van der Veer, geen, dienstbo de, naar Hoorn. P. Meijer, N.H., z.b., naar Alkmaar. G. Smit, N.H., huishoudster, naar den Heleder. J. H. Haije, E.L., win- kelier, naar Amsterdam. M. G. Haije, E.L., z.b., naar Soest, Soestdijk. A. Wittebrood, echtgen. J. P. Leering, R.K., z.b., naar Wijk aan Zee en Duin. E. de Jong, echtgen. J van Assem. R.K., z.b., naar Schoorl. T. Bennik, N.H., rustend arts, naar Alkmaar. L. P. Warnies, R.K., z.b., naar Heiloo. A. Kahlman, N.H., z.b., naar Alkmaar. 9ac. Wittebrood, R.K., fruithandelaar, naar Den Helder. B. C. M. Houtkooper, N.H, dienstbode, naar Alkmaar. H. de Jongej N.H., rijwielhersteller, naar Warmenhuizen. Gr. Kremer, N.H., onderwijzeres, naar Hoogeveen. I J. Veenstra, N.H., huishoud ster, naar Haskerland, Joure. H. A. M ten Dam, R.K., onderwijzeres, naar Hazers- woude. A. Rood, R.K., geestelijk zuster, naar Warmenhuizen. M. d eGroot, R.K., religieuse, naar Spanbroek. - J. Mulder, N.H., dienstbode, naar Amsterdam B Swart, R.K., religieuse, naar Maassluis. Th. J. C. Timp, N.H., z.b., naar Rheden. Tr. Schipper, R.K., leerl. verpleegster, naar Venhuizen. C. Nierop, N.H., z.b., naar Schagerbrug. A. F. G. Snel, R.K., onderwij zeres, naar Haarlem. P. Weber, R.K., dienst bode, naar Duitschland. BROEK OP LANGENDIJK. De Langendijker Groentenveilingen. Een keur van allerlei groenten wer- den deze week aan onze beide groote veilingen aangevoerd. Het is nu weer een en al drukte en leven te Noordschar woude aan de veiling van den Noorder- marktbond en te Broek op Langendijk aan die der Langendijker Groenten- centrale, die elkander naar de kroon steken in het bereikeo van bet hoogste omzetcijfei. Moest Broek reeds een paar malen de vlag strijken voor haar zuster te Noordscharwoude, deze zal nu weer een zware concurrente krijgen, daar de tomatenomzet te Broek belangrijk is, terwijl te Noordscharwoude geen toma- ten worden geveild. Bovendien heeft de Langendijker Groentencentrale een bloembollenveiling opgericht, welke 1 Augustus a.s. wordt geopend, waardoor het omzetcijfer, bij de hooge prijzen der bloembollen, belangrijk zal stijgen. Het schijnt, dat de bollenteelt in onze tuin- bouwstreek een toekomst tegemoet gaat: al meer tuinders beginnen zich op die cultuur toe te leggen vooral nu het met den tegenwoordig uitoefenden tuinbouw weer niet naar wensch gaat. We vernamen althans, dat weer ver schillende bouwers het ook eens gaan probeeren met de bollen in de hoop, dat dit meer profijtelijk zal zijn dan de gro ve tuinbouw. Deskundigen beweren dat de grond zich hier uitmuntend voor bol lenteelt leeut en dat de kwaliteit zeer gezocht is. Jammer dat alleen zij, die over wat kapiiaal beschikken, zich de weelde kunnen veroorloven, van teelt- wijze te veranderen en dat juist degenen die financieel zwak staan, de mindere man onder de bouwers dus, niet met de bollenteelt kunnen beginnen. Over't algemeen was de stemming op onze veilingen wat beter dan de vorige week. Met de aardappelen blijft het ech- ter mis£re, al was de laatste dagen eeni- ge verbetering te bespetiren. Misschien dat deze toe te schrijven was aan het feit, dat men nu wat meer kocht dan gewoonlijk, om voor 1 Augustus nog flinke hoeveelheden naar Duitschland te kunnen exporteeren, daar met dien datum het invoerrecht van 1op 4 Mark wordt verhoogd, alzoo met een be- drag van 150 per spoorwagen. Met be- grijpelijke spanning wordt dan ook uit- gezien naar het verloop der prijzen de volgende week als de invoerrechten ten voile zullen drukken. Te Broek op Langendijk werd voor de beste en mooiste Schotsche muizen tot hoogstens 4.40 betaald. De laagste prijs was f 2.30. Vrijdag en Zaterdag was deze 2.50 en 2.60. Deze prijs gold de groo- t exportaardappels. We vernamen, dat met deze prijzen gemiddeld 12 per snees wordt gehaald. Bij een pachtprijs van gemiddeld 6, en een ruime bemes- ting. is het te begrijpen, dat de tuinbou- wer niet uitkomt. Hij moet dan ook nu nog maar niet zijn rekening opmaken, doch het verloop der prijzen van de latere producten maar afwachten. Eigenheimers golden aanvankelijk f. 3.80, doch liepen later nog tot 4.90 op; gemiddeld zal in de tweede helft der week 4.50 per 100 K.G. zijn gemaakt. Schoolmeesters zetten in met 4.50, in het verder verloop der week kon echter gemiddeld amper f 3.50 worden ge maakt. De laagste prijs van drielingen was 2.30, de hoogste j 3.60. Te Noord scharwoude lagen de prijzen van Schot sche muizen tusschen 2.10 en 4.20, zoodat gemiddeld 30 cent minder werd bctac.ld dan te Broek. Blauwe werden ve'kocht voor 4.60f 4.80, School meesters voor 2.40f 4, drielingen voor 2.103.20. Al deze prijzen waren lager dan te Broek. Hier werden rond 160 spoorwagons aangevoerd, te Noord scharwoude 164. Wortelen werden alleen te Broek aan gevoerd n.l. 10300 bos. De prijzen waren niet best n.l. van f 3 tot f 5.40. Zilvernep maakte een goeden prijs, vooral te Noordscharwoude. Woensdag werd hier f 17.20—/, 21.60 betaald, Don- derdag zelfs 17.8023.70, volgende dagen was de prijs weer mot een gulden of 3 teruggeloopen. Voor drielingen werd van 6.8010.60 besteed, terwijl zilvtruien 3.10 tot 4.10 opbrachten. Aan de Broeker veiling werden 41600 K.G. tomaten aangevoerd. De prijzen van de A-kwaliteit lagen tusschen de 8.40 en 13.20; voor B werd 8.50 tot 10.60 betaald; C gold van 6.70 tot f 13 en CC van 3 tot 7.60. Met de hoo ge prijzen was het dus ook deze week gedaan. Met de bloemkool ging het beter. Be- gonnen met een prijs van 3.508.40 voor eerste soort, was het den volgen- den dag reeds f 6.6012.10, welke no- teering successievelijk hooger werd, zoo dat Zaterdag 13.7023 werd betaald. De prijzen der tweede soort bloemkool lagen tusschen en 11.20. Te Noordscharwoude waren de prij zen beduidend lager. Zoo werd Zaterdag slechts 7.4015 voor eerste en 1.90 tot 2.70 voor tweede soort betaald. De aanvoer aan deze veiling beliep 18500, aan die te Broek 48200 stuks. Voor de roods k-Dl werden zeer bevre digende prijzen betaald. Maandag was de noteering 8.10—/ 1.90, Woensdag 6.50—/ 8.40, Zaterdag 10.50—/ 14.30, De prijzen te Noordscharwoude weken over 't geheel genomen weinig van de eerstgenoemde af Aanvoer te Noord scharwoude T575 K.G., te Broek 226-00 K.G. Van witte kool werd het meest te Noordscharwoude aangevoerd. Dinsdag werd 6.7010.80 besteed, welke prijs echter aanmerkelijk t'rug liep: Donder- dag tot 2.906.50, Vrijdag tot 14.40, Zaterdag werd 6.70 besteed. Te Broek was de priis 6.40—/ 7.50. Voor de slaboonen werden geen bui- tengewoon hooge prijzen betaald. In 't begin der week werd nog 21 a 22 be steed, wat Zaterdag successievelijk terug geloopen was tot ongeveer 16. Snijboonen brachten 23 op. Te Noordscharwoude liepen de prijzen van de spercieboonen van 15.90—/ 21. Tuinboonen golden van 2.10—/' 2.30. Voor peulen werd 6 betaald. VEENHUIZEN. Door elke week vijf cent te sparen zijn de krnderen van de hoogste klassen der openbare school alhier en nog enkelen, die de school reeds verlaten hadden, in staat geweest, om onder leiding van den heer J. Liefhebber, hoofd der school, een prachtig reisje te ma ken. Per trein ging het naar Amsterdam, verder per tram naar Monnikendam en van- daar hadden de kinderen een mooie boottocht naar het eiland Marken, waar een Marker binnenhuis bezichtigd werd. Verder per boot terug naar Volendam en per train weer naar Neerlands hoofdstad, al- waar nog een paar gezellige uurtjes in een bioscoop warden doorgebracht. Het was een genotvollen dag, begunstigd door schoon zomerweer. WARMENHUIZEN. Veihngsoverzieht. In de afgeloopen week weren de prijzen van de aardappelen ongeveer hetzelfae als de laatste dagen der vorige week. Dinsdag was de prijs het laagste, met een aanvoer van 116550 was de hoogste toen 3.70 per 100 K.G. Zaterdag scheen er wel iets meer vraag naar te zijn, aangezien toen 4.50 werd be steed voor de mooiste partijen voor het bin nenland. Omdat de aanvoer te groot is voor het binnenlandsch gebruik, werd het meeren- deel verkocht voor export tegen de prijzen van 2.70 tot 3.20 per 100 K G. De Eigenhei mers brachten gemiddeld 4 ct en blauwen aardappelen ongeveer 5 ct. per K.G. op. De bloemkoolprijzen waren deze week zeer goed en in't laatste zelfs hoog. Was de hoogste markt Maandag f 4.80, Dinsdag tot en met Donderdag liep de prijs op tot 11 en 12 ct voor de eerste soort, en Vrijdag werd reeds voor de allermooiste bloemkool 20 ct. besteed, met een tamelijken aanvoer. Zaterdag was het wel iets minder, maar toch kon nog 1516 ct. gemaakt worden. De mindere soorten waren naar verhouding ook veel hooger dan de vorige week. De prijs van de nep was van 15 tot f 18 per 100 K.G., over welken pr. de verbouwers wel tevreden kunnen zijn. Vroegere roode kool zette zich in A4aandag met 7.40 en eindigde de week met 12, wat voor dit pro duct geen slecht begin is te noemen. NOORDSCHARWOUDE. Naar we vernemen is de bouw van de aard- appelbewaarplaats te Noord-Scharwoude ge- gund aan de laagste inschrijver, de aan- nemers Koot en Molen van Alkmaar, voor een bedrag van 8239. New-York, Juli 1929. Den eersten van deze maand ging het. nieuwe quotum voor imniigranten in, dat voor vele naties een verandering sinds 1924 betee- kent. Sommige landen, zooals Denemarken, Duitschland en Noorwegen, zien hun jaar- lijks toegestane aantal landverhuizers tot de helft verminderd; anderen, zooals Engeland, Belgie en Oostenrijk, krijgen hun aandeel ver- dubbeld en meer nog. Een en ander is het ge- volg van een herziene afleiding van aanwe- zige immigranten in 1790 in plaats van 1890 en het op die basis toelaten van hun landge- nooten. Het jaarlijksche quotum van ons land bedroeg sinds 1924 maar 1648 en is nu sinds een paar weken 3153; wanneer ilc mij niet be- drieg, moeten er ongeveer 8000 personen op de reservelijst staan en ongetwijfeld komt daar door de nieuwe bepaling meer schot in Zonder deze enthousiaste aanstaande emigranten van hun voornemen te willen af- houden of alle illusie te willen ontnemen is het noodig er op te wijzen, dat de toestand in Amerika dit jaar niet meer is als in 1919 en dat 1930 of '31 weer geen 1929 zal zijn. En wel: niet beter voor den immigrant. Plaatsge- brek en de uitgebreidheid van het onderwerp dwingen mij kort in de bespreking te blijven. Maar verscheidene Hollanders, werkzaam of aan het hoofd staande van bekende kantoren en zaken zijn soms ten einde raad door de be- zoeken van gestrande landgenooten, die hier vol optimisme heen kwamen en geen werk kunnen krijgen. Als laatste redmiddel zoeken zij dan Hollandsche bureaux en zaken op in de veronderstelling, dat men hen daar toch wel helpen zal, maar ook daar is men voor- zien en dan volgt heel vaak de terugtocht naar het vaderland of een serie ellendige on- dervindingen om niet te moeten verhongeren Uit den aard der zaak heb ik ook vele van die schipbreukelingen gesproken, omdat zij naar mij toegezonden werden, want hoe gaat het? A. stuurt zoo'n landgenoot naar B. met een briefje: Amice, kan jij iets voor dien man doen, hij kent dit en dat en lijkt mij een be- trouwbaar mensch. Maar B. werkt zelf ook hard voor zijn broodje en kan zich niet ineens de weelde van een particulieren secretaris ver- schaffen en hij stuurt den man met een extra hartelijk briefje naar C., die hem naar D zendt. Het zou onzinnig zijn om te beweren dat Amerika vol is; er is nog plaats voor honderd millioen zielen. Even dwaas is het af te raden hierheen te komen, maar het diende bij ons meer bekend te zijn, dat het zoeken naar werk in Amerika even moeilijk, zoo niet moeilijker is dan thuis. Er Ioopc> hier ook duizenden ge boren Amerikanen naar werk te zoeken, ook hier herbergt het Heilsleger dakloozen en werkloozen bij menigte, ja, hier wordeft soms menschen van de straat opgepikt, die uitgeput zijn door gebrek! Daarbij komen voor den immigrant allerlei andere bezwaren: zijn meer of minder taalgebrek, zijn onbekendheid met's lands gewoonten, gebruiken en prijzen niet te vergeten! Het gemis aan bekende ge- zichten, eenzaamheid en heimwee ontnemen hem vaak alle fut en dan het belachelijke sommetje geld, dat sommigen meebrengen om hen op de been te houden tot zij aan het werk zijn. In den goeden ouden tijd moest elk immi grant zestig dollar kunnen toonen, die geaeht werden voldoende te zijn hem aan het werk te zetten en deze bepaling geldt nog. Maar toen kreeg ipen een kamer met ontbijt voor vijf dollar per maand en nu voor tien per week zonder ontbijt! De eerste vereischte voor elken Amerika- ganger, tenzij hij een aanstelling in zijn zak heeft, is een meer dan voldoende som geld om het te kunnen uitzingen, die hem desnoods in staat stelt het binnenland in te reizen en zijn geluk in een kleine plaats te probeeren. De meesten zien in New-York hun bestemming en een slechter plaats om werk te vinden voor een immigrant is er in heel Amerika niet. Als tweede vereischte een absolute kerinis van Engelsch: in het dagelijksche leven is een mondjevol een bezwaar, in een werkkring van eenige beschaving of verantwoordelifkhbid wordt gebroken praten of schrijven niet ge- duld. Al zijn onze Hollandsche typisten vrij goed op de hoogte van hun moderne talen, daarmee leveren zij nog geen perfecten Fran- schen of Engelschen brief af. De in allehoffe- lijkheid in het Engelsch geschreven brieven zijn meestal keurig vertaald Hollandsch zon der een tikfout, maar geen Amerikaan be- grijpt wat het zeggen wil. Maar zelfs de wei- nige uitzonderingen, die vloeiend en zonder fout hun moderne talen kennen, stenografee- ren, typen en die meenen, dat zij in Amerika op een kantoor gouden bergen zullen ver^ie- nen, wat staat hen te wachten? Ik citeer uit den langen dagelijkschen lijst advertenties om iiulp deze typische: Stenografiste, perfect #paansch, Fransch en Duitsch, ervaring in adverteeren en alle kantoormachines, univer siteits-diploma, geboren Amerikaansche, safa ris 30 tot 40 dollar per week. Stenografie in het Engelsch en brieven uitwerken, drie mo derne talen, met alle boekhoud-, copieer- of telmachines kunnende omgaan, afgestudeerd aan een Hoogeschool, geen buitenlandsche, en ten slotte een salaris, dat heel aardig is maar iang geen vorstelijk inkomen volgens Amerikaansche leefwijze. Ik haalde juist het bovenstaande met zoo- veel nadruk aan, omdat ik ettelijke malen jon- ge landgenootjes thuis met een verzaligd ge- zicht hoordi uitroeptn: oh, als ik maar in Amerika was, also! half Broadway aan de boot zou zijo om hen een betrekking aan te bicden. Behalve de plannen om hier op een kantoor werkzaam te komen, denken' onze emigraten aan fabrieken, de farm, her hotel- bedrijf, terwijl jaren geleden veel musici over- kwamen. Men moet al een zeer slecht kran- tenlezer zijn om niet te weten, dat er zooiets als een paniek onder de farmers heerscht en er van regeeringswege krachtige maatregelen beraamd worden den boerenstand voor den ondergang te behoeden. Dat er dus van ge brek aan arbeiders of ruime werkverschaffing geen sprake is, behoeft geen nader betoog. Natuurlijk zijn er in dit reusachtige land nog plaatsen genoeg over voor een goeden melker of hulp in den hooitijd, maar hoe vindt de im migrant dat zonder aanbeveling, steun, on- vermoeid zoeken en geldelijke opoffering? En dan kan ik mij niet eens verdiepen in de ge- vallen van stedelingen, die meenen met goed geluk in Amerika te kunnen gaan boeren of in de gevallen van Hollandsche landbouwers, die hier tegenover toestanden komen te staan. die in elk opzicht van onze intensieve bodem- cultuur verschillen. Zij, die zich tot fabrieken wenden, zullen misschien het snelst slagen mits zij het hier en daar en overal buiten de groote steden probeeren en met een inzicht te werk gaan, dat iemand, kersversch van de boot, ook maar niet aanwaait. Eenige weken geleden kwam hier een jong musicus aan wal, uitnemend in zijn vak met goede ervaringen en behalve zijn instrument een vracht introductiebrieven torschend. Bij ons zijn honderden van die jongelui, die met een niet malsch conservatorium-diploma in hun zak loopen, ork&t-routine hebben en ner- gens heen kunnen, waarop Amerika als een ster aan den horizont verschijnt. Maar hier loopen op het moment drie duizend werklooze muzikanten door New-York, die door de ge- luidsfilm hun baantje zijn kwijt geraakt Tientallen bioscopen hebben hun orkest opge- doekt en honderdtallen zullen volgen; Duit sche en Italiaansche veteranen van de contra- bas en clarinet loopen al een jaar werkloos en zif weten door hun jarenlange verblijf eerder den deg naar een mogelijke opneming dan onze jonge landgenoot, die een maand ge leden vol illusies aankwam en nu vrij wat minder opgewekt rondkijkt. In dien zelfden tijd kwam er een geroutineerde kantoorbedien- de met zijn familie, die jaren op de emigratie- lijst had gestaan; nergens kan men hem ge bruiken en wanneer hij binnen eenige weken niets vindt, moet hij terug naar het vader land, waar een ander zijn vrij goede betrek king heeft ingenomen. Ik zou tientallen voor beelden kunnen opnoemen van gevallen, die ik heb meegemaakt of die mij ter oore kwamen en telkens rees bij mij de vraag: hoe kunnen die menschen toch zoo onvoorbereid en onge waarschuwd komen in de rneening, dat het hier duizendmaal makkelijker gaat dan thuis? Het is de oude roep, die nog van Ame rika uitgaat, zooals vroeger van ons Indie en Zuid-Afrika, maar de room is er afgeschept door de millioenen v6or hen. Dat wil zeggen de room bovenop. Want zij, die geld, aanpassingsvermogen en een onvermoeibare zucht tot uithouden be- zitten, vinden na veel getob en vaak na jaren pas dat ideale Amerika. Maar velen komen, zien en worden overwonnen in verband met 't toegenomen jaarquotum en't met den dag veranderende Amerika is het een onvermijde- lijke plicht van onze autoriteiten meer en na- drukkelijker de emigranten te wijzen op het- geen zij gaan ondernemen. Ik verneem, dat men zich aan het ministerie van Landbouw in den Haag bijzonder beijvert landverhuizers naar Canada in te lichten; in zekeren zin gaan de Canadeesche problemen ook op voor de Vereenigde Stdten, ofschoon het Engelsch gebied grootendeels boeren zal aanlokken en de Staten iedereen. De 3153 landgenooten die van 1 Juli 1929 tot 1 Juli 1930 dc New- Yorksche haven zullen binnenvaren, aienen zooveel mogelijk op de hoogte gebracht ie zijn van hun komende ondervindingen, opdat zij niet na korten tijd wanhopig het Consulaat of Hollandsche namen in het tclefoonboek op- zoeken. Hoe wij zelf de nadeelen ondervin- den van die onwetendheid, bewijst de terug- reis van de teleurgestelden, 'die het leger werkloozen bij ons vergrooten. Een gezonde emigratie is voor ons overbevolkte land een noodzaak en daarmee bedoel ik wegfclijvers, die slagen en geen ontgoocheide mislukten,- die dan nergens uitkomst meer zien, mi zelfs Amerika hen niet met open armen ontvmg. Het aantai der laatsten en van 5«eu, die hier een vrijwat armelijker bestaan leiden dan zij thuis ooit gewend waren is groot genoeg om een verbetering ernstig onder oogen te zien. En dat gebeurt alleen door openbaarmaking. Het is een oniniskenbaar feit, dat men bij ons weinig van het nieuwe Amerika sinds den oorlog afweet al' is het meer dan dit wereid- dee! kent van ons. Men kan moeilijk veigeu. dai Oom Sam zich plotseling extra voor ons zou gaaa hiteresseeren, maar waar hij tegeu- wocrdfig vdjwel den toon aangeeft in het wereldgebeuren is het een onveigeeflpe fja- latig-hed, dat wij niet beter van hem op ds hoogte rijn dan Charlie Chaplin te kennen of in een ?oicl te zitten Wat wii ernstig missen is md Amerikaanach-Hoilandsch aueuwa- bureau, dat dubbel nut zou oplevereo. 't Zou uitgebreid financieel, poiitiek, economisch en desnoods actueel nieuws naar Holland zen- den en omgekeerd Amerika over de belang- rijke dingen uit ons land en kolonien inlich- ten. Het is niet overdreven te zeggen, dat de kennis omtrent ons land zich voornamelijk bepaalt tot windmolens, dijken en klompen. Wij vijzelen onze daden niet op, maar graven kalm de grootste sluis ter wereld bij ljmui- den, leggen de Zuiderzee droog, vliegen en telefoneeren naar Indie en geen mensch leest er hier iets van. De gevolgen van dat wel te doen liggen voor de hand: grooter belangsteU ling der handels- en zakenwereld, toenemend toerisme, grooter welvaart. De propaganda, die een dergelijk nieuwsbureau hier zou kun nen maken is niet te overzien, omdat het ter-; rein nog fcitelijk braak ligt en onberekenbare resultaten kan opleveren. Andere naties heb ben dat wel ingezien en plukken er sinds ja ren de zqete vruchten van. Intensieve berichtgeving en openbaarma king in dag-, week- en maandbladen der beid; landen kan alleen voordeel afwerpen en het zou mij niets verwonderen, als velen, die nu Amerika nog als een soort wonderland be- schouwen, waar men bijna van zelf rijk wordt er dan anders over zouden gaan denken Zeker zouden zij in vele gevallen niet hun be- scheiden positie er aan geven voor een onge- wisse toekomstige en liever een ander latea wegtrekken; zeker zouden velen beter besla- gen ten ijs komen, maar dan ook de tanden gebruiken en er doorheen bijten. En wat par- ticuliere berichtgeving betreft van familie of vrienden! Dit is wel eens te rooskleurig in de hoop op verbetering. Het is een historisch feit, hoe onze Zeeuwsche en Friesche voor- trekkers in Michigan rond 1850—'60 de meest opgetogen brieven naar huis schreven, waarop de achterblijvers ook hun hofstede verkochten en naar Amerika trokken om daar tusschen de oerwouden en moerassen te be- landen, terwijl ze dachten er mooie stadjes te vinden, zooals hun kinderen en kleinkinderen nu in Grand Rapids, Holland, Zeeland en Kalamazoo bewonen. Maar in onzen moder- nen tijd met zijn draadlooze behoeven zulke ervaringen en teleurstellingen niet meer voor te komen. i Mijn waarschuwing geldt vooral de hoofd- arbeiders, wat men hier een „white collar job ber" noemt, de werkman met het nette witte boord'. De emigrant, die meent dat een acts boekhouden en wat Engelsch voldoende zijn, is voorbeschikt om te falen; er loopen duizen den geboren Amerikanen rond zonder werk, die veel beter zijn. Meer en meer neemt men liever een grasgroenen ingenieur van hier dan een buitenlander met ervaring en zij, die 35 jaar oud of ouder zijn behoeven het r.iet eens te probeeren. Er heeft zich onlangs een bond gevormd van menschen, die dezen leeftijd be- reikt hebben en nergens meer aangeriomen worden, de vraag is naar jeugd en liefst on- ervaren, dus goedkoope jeugd. Deze en nog andere factoren maken het den tegenwoordi- gen landverhuizers heel moeilijk, tenzij hij zich eerst nuchter op de hoogte der feiten heeft gesteld. En dat is hij zeker verplicht, wanneer hij een huisgezin bezit. Mijn ernstig gemeende raad is: trek niet op goed geluk naar een vermeend sprookjesland, maar in- formeer degelijk ter bevoegder plaatse en maak een plan op. Hier in New-York loopen zeven millioen menschen elkaar voorbij, ieder bezig met zijn eigen levensvraagstuk op te lossen, ongevoelig voor landverhuizers- misere en gewend aan den ondergang van zijn evenmensch. WOLKENKRABBER. DE ZIEKTEWET. In Stsbl. 387 is afgekondiod het Kon. Besl. van 10 Juli j.l., t-t vaststelling van een algemeenc i maatregel van bestuur, als bedoeld ir. artikel 101, 3c lid der Ziektevet. Bepaald is, wanneer een bedrijisver- eeniging bevoegd is, de toelating van een werkgever als lid tc wei~oren of het lid- maatschap aan een reeds toegetreden werkgever op te zeggen. HET F. DOMELA NIEUWENHUIS- MONUMENT TE AMSTERDAM. In overeenstemming met het door dr. H P. Berlage, prof. R. N. Roiand Hoist en dn J. Mendes da Costa ontvangen advies be- sloot de commissie voor het F. Domela Nieuwenhuis Monument tc Amsterdam in haar Zaterdag met den beeldhouwer Polet gehouden vergaaering aan deze op te dragen een nieuwe maquette voor het monument te maken op 1/5 van de ware groote en deze maquette ter keuring voor te zetten aan dc schoonheidscommissie van Amsterdam. Na; gunstige uitspraak van deze commissie heeft de heer Polet opdracht een model te maken van de hoofdfiguur op de halve ware groo'te. Gaan de drie boveiigenemde heeren met de uitbeelding van de hoofdfiguur accoord, dan heeft de heer Polet stilzwijgcnd de opdracht om het monument te vervaardigeu, waaraan hij minstens een jaar zal werken. De heer Polet zal met een andere maquette komen omdat hem gebleken is, dat van de door hem gemaakie maquette, door de ver- eerders van Domela Nieuwenhuis niet be- grepen wordt, dat de adie van zijn yier.soon gebonden is aan 't architectonische karakter van die maquette. Bij de ve-eerders gsat bef meer om de persoon van Domela Sfieuwen- huis, waarom hij thans een ruaquette zal ma ken waarbij met deze wensch r?ke&ing ge houden zal worden. H.M. DE KONINGIN EN PRINSES JULIANA TE SOESTDIJK. In verband met den verjaardag van dk Koningin Moeder, worden H. M. d? Ko ringm ea ri. K. H. Prinses Juliana as Maand g voor eenige dagen ten Paleizt Soestdijk verwacht. COMENIUS' ORAF. Bciu'ging van erkentfl>ik*-eid. De Tsjechische gezar- heeft aan den mi nister van buitenlandsrhe ^aken zijn dank betuigd vow de medewerking en hulp, van de Nederlandsche rege'r/"^ ea atrtoriielten bndervonden bij zijn mo dingen fnzaie het vaststellen van de rustplaats wn ziin grooten landgenoot j. f C-POWOj1* voor menschen op leeftijd is verstopping. Foster's Maagpillen geven baat vanaf de eerste dosis. Een ide- aal laxeermiddel voor oudeo van dagen. Maagpillen 8 f 0.65 per flacon. Roster's Alom verVrijgbaar

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 6