Tijdschriften kabinet zonder bindend accoord het meest waarschijnlijk geacht. De vergadering van de R.K. Kamerfractie, in verband met de kabinetscrisis, is Zaterdag middag in het gebouw van de Tweede Kamer gehouden. EEN MIGDAAD? Jonge vrouw doodgevonden Zaterdagmiddag bemerkten buren, dat in de kamer van een 23-jarige vrouw, die te Rotterdam op een bovenhuis aan den ScLiedamsche Dijk woonde, de goordijnen dicht waren. Bovendien gal de vrouw geen gehoor op het roepen. Daarom en omdat de vrouw eergisteren ook niet meer gezien was, werd een onderzoek ingesteld. Een inspecteur van politie heeft de vrouw dood op haar bed gevonden, zij lag rustig op haar linkerzij en niets wees er op, dat hierbi.j eenig misdrijf in het spel zou goweest zijn. Men vermoedt, dat zij vrij plotseling is overleden aan een beroerte. Hoogstwaarschijnlijk is de vrouw in den nacht van Woensdag op Donderdag gestorven. De mogelijkheid dat zij vergif zou hebben ingenomen is theoretisch natuurlijk niet uitgesloten, doch oogen- eclrjnlijk moet zij zacht zijn dood ge- gaan, daar de houding van het lichaam was, als van iemand die rustig slaapt, aldus de „Msb." Op den Schiedamschc Dijk en omge- ving verspreidde zich nadat de politie in het huis geweest was het gerucht, dat de vrouw vermoord zou zijna De moge lijkheid dat bier eenig misdrijf zou zijn geschied, wordt door de politie echter uitgesloten geacht. DE ONDERWIJZERSKWESTIE TE VELSEN. Vocr Ged. Staten van Noord-Holland is onlana-s behandeld het bezwaarschrift van den onderwijzer De Vries te Velsen, ivebracht tee-en het beslu't van den ge- meenteraad alcla;.-, waarhij hij wegens zijn optreden tegenover het schoolhoofd voor een week werd geschorst, met in- houding van salaris. Ged. Staten hebben thans de schorsing niet goedgekeurd, omdat deze straf te zwaar werd geacht in verband met de omstandigheden, waaronder de feiten zijn gepleegd. De gemeenteraad zal dus nader hebben uit te maken of den betrokken onderwijzer een ancere straf zal moeten worden ge- geven. NA HONDERD DAGEN NOG SMEULING AANWEZIG. Het merkwaardige feit deed zich Zaterdag- avond voor, dat de Amsterdamsche brand- weer gealarmeerd werd voor een brand in de Paleisrui'ne, waar reeds tal van keeren in den loop der maanden assistentie is verleend. Het bleek nu dat na 100 dagen in de ru'ine nog smeuling aanwezig was, v/ederom in een der geheimzinnige kelders waarin het vuur nog voortwoekerde. Met e£n straal werd geruimen tijd water gegeven. DE BRAND TE VEENDAM. Het li)k van den arbeider Bos gevonden. De familie van de arbeiders Koetje en Tim- mer zijn naar het ziekenhuis te Winschoten ontboden. De toestand van deze beide slacht- offers is zeer ernstig. Bij den burgemeester zijn, naar het Hbl meldt, telegrafisch blijken van deelneming ontvangen van de koningin, de koningin-moe- der en van minister Kan. De Telg. geeft nog de volgende bijzonder- heden Het stoffelijk overschot van den arbeider H. Kruizinga, slachtnffer van de explosie te Veendam, is van Winschoten naar Meeden. Kruizinga's woonplaats, vervoerd en zal Maandag a.s. om 12 uur des middags ter aarde worden besteld. De toestand van de vier gewonden, die in het academiseh ziekenhuis te Groningen ver- toeven, is zeer goed. Het gevaar kan voor hen als geweken worden beschouwd. Voorts vernemen wij, dat de in het R.-K ziekenhuis te Winschoten opgenomen K. Lu- ken het vrij goed maakt. De toestand van de overige gewonden in dit ziekenhuis wekt ech ter nog zorg. Gisteren hebben duizenden en duizenden uit het geheele land, zoowel te voet als per rijwiel, motor en auto een bezoek aan de ru'ine gebracht. Er werd door een vijftal dames voor de betrekkingen der slachtoffers ter plaatse gecollecteerd en zeer veel ontvan gen. HET BEZOEK DER FRANSCHE HAVENDESKUNDIGEN. Reeds vroeg in den morgen, omstreeks negen uur, zijn Zaterdag de ongeveer tachtig Fransche havendeskunaigen, die op het oogenblik in ons land vertoeven, te Amster dam aangekomen om de Amsterdamsche ha ven te bezichtigen. 's Avonds hood het gemeentebestuur van Amsterdam het Fransche gezelschap, be- staande uit bijna tachtig leden van 1'Associa tion des Grand Ports Francais, een avond- maal aan in het Paviljoen Vondelpark. Later op den avond sprak de heer W. dc Vlugt nog een rede uit, welke herhaalde ma- len door bijvalsbetuigingen even onderbroken werd. Vervolgens was het de heer Brindeau, vice- voorzitter van de Association des Grand Ports frangais", die op welsprekende wijze het woord voerde. betreuren. Dit onderzoek heeft uitgewezen dat de kinderen vergiftige bessen hebben ge- geten. Hoewel de toestand van het derde slachtoffer ernstig is, hoopt men het in leven te kunnen behouden. WORDT DE R.K. VOLKSPARTIJ OPGEHEVEN? Mr. P. Arts voorncmens tot de R. K- Staatspartij terug te keeren. Uit Utrecht wordt aan het Hbld. ge- meld Naar ons uit goed bron wordt medege- deeld bestaat bij mr. P. Arts, voorzitter van de R.K. Volkspartij, het voornemen op het binnenkort te houden congres een voorstel te doen tot opheffing zijner partij. Zelf moet mr. Arts in ieder geval besloten zijn tot de R.K. Staatspartij terug te keeren. In hoe- verre nu ook zijn heengaan uit de R.K. Volks partij algeheele verdwijning ten gevolge zal hebben, dient te worden afgewacht. SCHILDERIJEN-VERVALSCHING. Een Nederlandsche schilder kwam dezer dagen op een kijkdag in een veilinggebouw te Amsterdam en bemerkte tot zijn ontstelte- nis dat daar drie olieverfstudies van zijn hand zich bevonden, waar men de ondertee- kening van den schilder onder had wegge krabd en dien van G. H. Breitner daarvoor in de plaats gesteld. De schilder heeft met behulp van de justi- tie de schilderijen in beslag doen nemen. Wie de vervalsching gepleegd heeft is tot dusver niet bekend. W. H. J. ODERWALD t Te Haarlem, waar hij sedert geruimen tijd woonde, is Zaterdag in den ouderdom van 69 jaar overleden de heer W. H. J. Oder- wald, commissaris en oud-directeur van de Stoomvaartmaatschappij „Nederland". WERELDCONGRES TE BOEDAPEST. Het Hongaarsche Consulaat-Generaal ge- vestigd te Rotterdam deelt mede, dat in ver band met de St. Stephanus herdenking, van 22-26 Augstus in Boedapest een wereldcon gres zal worden gehouden. Nederlanders, bezoekers van dit congres, kunnen een koste- loos paspoort en visum bekomen. Verder zul- len bezoekers verschillende faciliteiten wor den verleend, o.a. een reductie van 50 pet. op de spoorwegtarieven. Bewijzen van deel neming aan dit Congres, benevens reductie- bewijzen en nadere inlichtingen verstrekt de penningmeester van den Hongaarschen Bond, de heer J. A. Barany, Wijnhaven 91, Rotterdam. De Hongaarsche Bond organi- seert eveneens een goedkoope treinreis naar Hongarije. De heenreis naar Hongarije heeft plaats op 15 Augustus en de terugreis op 26 Augustus. HET BIOSCOOP-GONFLICT IN HET ZUIDEN. Naar aanleiding van het bemiddelings- voorstel van den heer D. van Staveren in het bioscoopconflict heeft het hoofdbestuur van den Ned. Bioscoopbond den heer Van Stave ren medegedeeld, dat dit voorstel zonder twijfel eenige punten heeft, die een basis kunnen vormen voor een bespreking tusschen partijen, welke wellicht tot een oplossing van het bioscoopconflict zal kunnen leiden. Het bestuur maakt echter de opmerking, dat het centraal karakter van de film-nakeuring geenszins zijn instemming heeft. Wanneerne* hoofdbestuur zich dan ook bereid verklaarh gevolg te geven aan de uitnoodiging om aan een op 8 Augustus a.s. belegde gemeen- schappelijke conferentie deel te nemen, mag hieruit niet afgeleid worden, dat het bemid delingsvoorstel voor den bond zonder meer aanvaardbaar is. DE EX-KEIZER. De ex-keizer heeft Vrijdag een bezoek ge bracht aan Velsen, waar hij de gast is ge weest van jhr. mr. J. W. G. Boreel van Ho- gelanden. De ex-keizer en gevolg hebben op „Waterland" een noenmaal gebruikt. Daar- na werd in auto's een bezoek gebracht aan IJmuiden. In den namiddag is de ex-keizer naar Doom teruggekeerd. WIERINGEN VERBONDEN MET DE OUDE ZEUG Zaterdagmiddag is men er in geslaagd het laatste gedeelte van den Wieringermeer-af sluitdijk boven water te krijgen. De verbin- ding van Wieringen met De Oude Zeug is, hoewel onbegaanbaar, dus thans tot stand ge- komen. VERKEERSONGELUKKEN. Zaterdagmorgen heeft, volgens de Tel., trein 3811, die om 9.20 uur uit Delfzijl naar Groningen vertrekt, op den onbe- waakten overweg nabij de Middelstum- mer-halte een vrachtauto aangereden van de Cooperatieve Melkfabriek te Be- durn De auto werd totaal vernield. De chauffeur, die van den auto is gespron- g„n, kreec geen letsel. De auto werd een eindweegs meegesleurd. De trein die om 10.24 uur aan de Groninger halte moet arriveeren kwam eerst om half een met twee uur vertraging binnen. Op den straatweg tusschen Leeu- warden en Wijtgaard is een personen- auto met drie inzittenden tegen een boom gebotst. De chauffeur, de 21-jarige F. Rijswijk te Midden Beemster werd door de voorruit geslingerd en met ge- broken kaken opgenomen. Na verbon- den te zijn is hij naar het Bonifacius zie kenhuis te Leeuwarden vervoerd. De andere inzittenden, twee Amerikanen die een toer door ons lard maken, liepen slechts lichte verwondingen op. De auto werd grootendeels vernield. De chauf feur heeft slechts met een snelheid van 35 K.M. gereden. Door een noodlottig ongeval ge- raakte Vrijdagmiddag om halfdrie aan de Waalhaven te Rotterdam de 30-jarige chauffeur A. Hoek bekneld tusschen een macLineketel en een stuurrad van een vrachtauto. Met zware inwendige kneu- zingen is de man per auto van den G. G. D. overgebracht naar het zieken huis aan den Coolsingel, waar hij kort na aankomst is overleden. Op de kruising Koningsplein—Hee- rengracht te Amsterdam is een man door een auto aangereden. De man be- kwam een hersenschudding en moest in het Binnengasthuis opgenomen worden. Vrijdagmorgen is te Deventer de vijftienjarige B. Rietman, leeriing met- selaar van een acht meter hoogen stei- ger van een in aanbouw zijnd huis aan den Brinkgreversweg gevallen. Kort na aankomst in het ziekenhuis is de jon- gen aan de bekomen verwondingen overleden. De ruim 70-jarige B. Ippel te Wer- kendam, die boven op een hooiwagen was gezeten, had het ongeluk zijn hoofd zoo ernstig te stooten tegen een muur, dat de dood onmiddellijk Intrad. Zaterdagmorgen is de 75-jarige Kees Buis, uit Duivendrecht, terwijl hij naar het hociland ging, door een uit Abcoude komenden trein gegrepen en gedood. De ongeveer 50-jarige jehuwde landbouwer H. Hartkamp, van Wapser- veen, vader van twee kinderen, viel bij het naar beneden werpen van een paar bosson stroo van den zolder en brak daarbij zijn hals. Hij was onmiddellijb dood. Worth a crown De origlneele pepermunl Voor engros bijJ. F. v. LIESHOUT, Alkmaar. BRANDEN. Zaterdagmiddag omstreeks kwart voof drie is te Amsterdam door onbekende oorzaak brand uitgebroken in dc straat- verdieping van het liuis Lijnbaans- gracht 335 waar de drukkerij - Energie' gevestigd is. Het huis wordt voor het overige gedeelte bewoond door den schoenmaker A. C. van Hilst. Op het oogenblik dat de brand uit- brak bevonden zich twee personen in de lokaliteit; ze vvisten zich door de vlucht te redden. Het vuur vtrspreidde zict zeer snel en sloeg weldra met groote vlammen uit. Het huis was echter blijk- baar zoo hecht en weldoortimmerd, dat door vloer noch zoldering het vuur heen- drong, zoodat de bovenverdiepingen en het sousterrein gespaard bleven. De brandweer, onder leiding van hoofdbrandmeester B. Brunet de Roche- brune, bluschte met twee straien op de Vechtwaterleiding in korten tijd den brand. De drukkerij brandde echter vol- komen uit. Zaterdagmiddag is de boerderij aan de Korte Vliet 20 te Kr.egras, gemeente Den Helder, bewoond door M. Gouwen- berg, geheel afgebrand. De vermoedelij- ke oorzaak is hooibroei. Verzekering dekt de schade. Te Roosendaal is geheel uitgebrand het huis met stal van den vrr.chtrijder J. Heeren aan de Bredasche Baan on der Roosendaal. De oorzaak van den brand is cnbekend. De vrouw des huizes en de drie kinderen werden door de bu ren gewekt. Verzekering dekt de schade. KORTE BERICHTEN. Ter gelegenheid van het feit, dat het dit jaar 300 jaren geleden is, dat de uitvinder van het slingeruurwerk, Chr. Huygens, gebo- ren werd, heeft de Ned. Bond van Horloge- makers in het gemeentemuseum van den K.' Vijverberg te Den Haag een tentoonstelling georganiseerd van „ons uurwerk, voorheen en thans". Op 11, 17, 18 en 25 Augustus a.s. wordt te IJmuiden op het feestterrein aan de Hadleystraat een nationaal mu- ziekconccurs gehouden, uitsreschreven door de Harmonie-vereeniging „Con- cordia" r.ldaar. Zaterdag is het fraaie, door leden van de familie Van Heek geschonken wandel- park „Van Lochumsbleek" te Enschede op feestelijke wijze in gebruik genomen, in te- genwoordigheid van leden der familie Van Heek, B. en W. van Enschede en andere autoriteiten. Naar de Telegr. verneemt heeft thans ook minister Slotemaker de Bruine aan het Centraal Stembureau medegedeeld, dat hi; zijn benoeming tot lid van de Tweede Kamei aanneemt. Een zevenjarige jongen van de familie K. alhier, die Donderdag met nekkramp in de barakken werd opgenomen, is gisteren ten gevolge hiervan overleden. Het Juli-nummer van Zonneschijn, tijd- schrift voor de jeugd, bevat het verhaal van De Twee Kistjes, een oud Zweedsch sprookje, naverteld door N. van Hichtum. Mevr. Bauer vertelt een verhaal over wolven en Oom Lo geeft een geestig honden- en kahenverhaal. Er is een aardige vertelling van Amber De Twee Vriendinnen, waama Mevr. Van Oven Van Doom een taartjes-drama publiceert Verder treffen wij bijdragen aan van N Pernot, Elize KnuttelFabius, Ro van Oven, Rein Valkhoff, Be van der Groen Zeegers en volgen de bekende onderhoudendt rubrieken op velerlei gebied. Licht het populair-wetenschappe'iijk weekblad, dat bij den uitgever W. de Haan te Utrecht verschijnt publiceert allerlei we- tenswaardigs over Perzie, welk artikel van C. Schaffalitzky de Muckadell met interes- sante foto's versierd is. Poul Bahsen be- spreekt de macht der gewoonte, waarna Jessie K. Donald zijn beschouwing vervolgt over de Orkney-eilanden. Ten slotte wordt een begin gemaakt met een beschrijving van Raphael en zijn beteekenis voor de schilder- kunst. Panorama geeft een aTtike! van WilMm Luttich getiteld Een monarch in een huisjas- je, y/aarin het leven van keizer Frans Joseph' behandeld wordt. Nazife Osman Pacha be- spreekt de positie van het jonge meisje in modern Turkije en Dr. Max Euwe, onze schaakkampioen, vertelt interessante bijzon- derheden over het kampioenschap van Neder- land. Er zijn ditmaal novellen van B. Stan- dish en J. Kibbin In de rubriek Opera- novellen wordt de Barbier van Sevilla behaw-' deld. Van de vele actueele foto's noemen wij dfe welke op het ChineeschRussische conflict betrekking hebben, die van den VWdaag- schen afstandsmarsch en het graf van Co- menius, die van de woningen an filmsterren en mooie natuurkieken van den Rijn «i van door weer en water grjUig gevojawk roaen DE ELECTRIFICATIE TOT ALKMAAR. De Haarlemsche correspondent van het Hbld. schrijft: Er zal, zooals wij reeds eerder meldden, spoedig worden begonnen met de electrifica- tie van de spoorlijnen AmsterdamAlkmaar en VelsenUitgeest. Op het traject Amster dam— Uitgeest, dat 23 K.M. lang is, zijn de spoorbruggen versterkt, behalve die over de Nauernasche vaart. Te Uitgeest zijn de noodige materialen aangevoerd; van daaruit zullen de werk- zaamheden voor de electrificatie worden uit- gevoerd in de richtingen Velsen, Amsterdam en Alkmaar. De spoorbrug aan de haven te Beverwijk zal worden vervangen door een ophaalbrug met dubbel spoor. De aanbeste- lOctaperroJ

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 7