Mknmhc (unit. De kroonjuweelen. Geneeskundige brieven. FEIJ1LLETON. No. 178 1929 HtniUrd een en dertigste Jaargang. IVoensdag- 31 Jaili. Radio-hoekje Donderdag 1 Augustus. Huizen, 1875 M. 10.—10.15 Morgen- Vijding 12.15—2.— Concert door het Tu- schinski-orkest. 2.—2.30 Gramofoonmuziek. 2 30—4.— Aansluiting van het City-Theater, den Haag. 4.-5.— Orgelconcert door Fer dinand Kloek. Boris Lenski, viool. 5.30--7.15 Concert door het A. V. R. O.-Kwintet. Jacq. Ordeman, zang. 7.15—7.45 Spreekuur van den Radio-dokter. 8.01—10.30 Concert door het Haagsch Harmonie-orkest. Intermezzo: Lezing door Mr. dr. D. Oostingh over: De juridische vragen uit het proces Liebermann. Na afloop van het concert persberichten. Daarna gramofoonmuziek. 12.— Sluiting. HUversum, 298 M. (Na 6 uur 1071 M.) (Uiteluitend N. C. R. V.) 11.11.30 Zieken- dienst. 12.30—1.45 Concert. Vocale- en in- 6trumentale solisten. 5.—6.30 Concert. Vo cale solisten. 6.30—7.Gramofoonmuziek. 7.8.Orgelconcert. 8.— Concert. Orkest en spreker. Daarna persberichten. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10.5011.05 Nieuwsberichten. 11.20 Gra mofoonmuziek; 12.20 Concert. Trio en so- praan. 1.20—2.20 Orgelconcert door Regi nald Foort. 2.202.45 Beelduitzending. 3.20 Vesper in de Westminster Abbey. 4.05 Voor- lezing. 4.20-Concert. Sopraan en bariton. 4 50 Dansmuziek. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Muzikaal Intermezzo. 6.35 Nieuwsberichten. 6 50 Marktberichten. 6.55 Muzikaal Inter mezzo. 7.05 Liederen-voordracht. Bariton. 7 20 Actueele causerie. 7.45 Lezing. 8.05 Concert. Orkest en bas. 9.20 Nieuwsberich ten. 9.35 Lezing. 9.50 Nieuwsberichten. 9.55 „Ingredient X". Tooneelstuk door L. du Garde Peach. 10.45—12.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris"1725 M. 12.50 Gra mofoonmuziek. 1.25 Vervolg van 12.50. 4.05 Dansmuziek. 6.55 Gramofoonmuziek. 8.25 Concert. Kwartet, vocale en instrumentale solisten. Langenberg, 473 M. 7.207.50 Gramo foonmuziek. 7.50—8.50 Orkestconcert. 10.35 12.10 Gramofoonmuziek. 12.30 Gramo foonmuziek. 1.25—2.50 Orkestconcert. 5.20 —5.55 Ergens in West Duitschland. Uitzen- ding van de haven Ruhrort-Duisburg. 5.55 —6.50 Orkestconcert. 8.20 Concert. Orkest en tenor. Intermezzo: Liederen-voordracht. Bariton. Zeesen, 1635 M. 6.10—11.05 Berichten en lezingen. 12.201.15 Gramofoonmuziek. 1.155.20 Berichten en lezingen. 5.206.20 Concert. 6.20—8.20 Berichten en lezingen. 8.20 Populair orkestconcert. Julius Berger, cello. Daarna persberichten en tot 12.50 Dansmuziek. Hamburg, 421 M. 5.20 Orkestconcert. 6 20 Concert. 8.20 „Der Gunstling der Za- rin", operette in 3 bedrijven. Muziek van Robert Winterberg. 11.05 Cabaret. Orkest en solisten. Brussel, 508 M. 5.20 Dansmuziek. 6.20 Piano-recital. 6.55 Gramofoonmuziek. 8.35 Orkestconcert. 9 20 Concert uit de Kurzaal te Ostende. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van politie, Langestraat en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 en 1 uur, de navol- gende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 26, 27, 28, 29 en 30 Juli 1929: Schroef van een auto; kinderportemonnai armbandje; portemonnaie met inhoud; sleu- tels; banden van jassen en mantels; hand- schoenen. Aanwezig en te bevragen bij de navolgende ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 26, 27, 28, 29 en 30 Juli 1929: Pakje vleesch, P. van Velzen, Snaarmans- laan 61bankbiljet, H. Peereboom, zadel- maker, Nieuwe Niedorp; reiskoffertje, Fran- sen-Meyer, Houttil; zwemcostuum en cein- tuur, T. Venneker, Laat 90; bril, A. Atema, Eendrachtstraat 20; sleutel, J. Hoogiand, Laat 171mantel, N. Rasch, Visscherslaan 23; vulpotlood, J. Koot, Polderstraat 10; zwart knipmes, S. Post, Spanjaardstraat 15; broche, M. Wit, in turfschip Lindegracht; kinderportemonnaie met inh., S. Beemster- boer, Hofstraat 20; muziekboeken, A. Berlijn, Roerdomstraat 3, Oudorp; broche, F. J. Kemps, Baanpad 25; hoed, Beelekamp, Baan- singel 40; paar kousen, Koger, Karnemelk- buurt 1; nummerplaat auto, K. Dekker, (The crinkled Crown.) Gesutoriseerde verta'ing uit het Engelsch van William le Queux, door Mej. E. H. 54) Easterbee huiverde onder het luiste- ren naar haar. Hij nam haar hand en drukte die innig. Hij voelde diepe be- wondering en medelijden voor dit schoone meisje, dat zo'o wreed bedacht was loor het lot. „Waarde Prinses, wij hebben al eens meer zoo gesproken en u heeft dan wat ongeduldig naar mij geluisterd. Dit is geen vrouwenwerk! In's hemels naam, geeft u dit op! Als ze u een volgenden keer naar een ander land sturen, op een van hun zendingen, blijft u daar dan en laat u Rusland in den steek. U is ze6r moedig, z6er ondernemend, zeer vernuf- tig; u zoudt de meeste mannen be- schaamd doen staan, wat deze hoeda- nigheden betrcft; maar de weg is vol ge- varen. Een vergissing, een verkeerde stap, en u weet het einde!" Zij was zeer ontroerd door zijn ernsti- gen too:' van spreken: de tranen welden haar in de schoone oogen, maar zij schudde het hoofd met droeven glim- lacht Schermerweg 70; portemonnaie met inh., J. Govers, Wildemanstraat 17. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hiervan kennis te geven aan het Bureau van politie. CLXXZIV. Ds. F. C. Fleischer. In deze brieven worden in den regel alge- meene geen persoonlijke zaken behandeld. Wanneer ik daarvan dezen keer afwijk, dan is dat ten voile gerechtvaardigd, omdat de naam van wijlen ds. Fleischer onafscheidelijk verbonden is aan zaken van groot algemeen belang. In geschriften, handelende over He volksgezondheid in Nederland gedurende de laatste kwart eeuw mag de naam Fleischer niet ontbreken. Zijn eigenlijke werk begint in de periode, toen hij als predikant der Doopsgezinde Ge- meente te Makkum stond. In het najaar van 1900 wist hij de eerste Groene-Kruis-vereeni- ging tot stand te brengen. Het denkbeeld was niet nieuw. In Noord-Holland bestond reeds sedert geruimen tijd het Witte Kruis, dat verbetering trachtte te brengen in de zie- kenverpleging thuis, zoowel door zakelijke als persoonlijke hulp. Maar wat die vereeniging deed, was vol- gens Fleischer niet genoeg. Dat werk moest worden uitgebreid en bovenal mocht het niet tot die eene provincie beperkt blijven, het ge- heele land had recht op voorziening in de vele nooden, welke Fleischer toen reeds zag en voorspelde. En wat zeker nieuw was, dat was de geestkracht, het doorzettings- en uit- houdingsvermogen, de praktische zin en de handige tnanier, waarop hij het werk aan- pakte en de gelukkige keuze van zijn wer- kers. Zoo alleen is het te begrijpen, dat na ver loop van nog maar 3 1/4 jaar reeds 150 af deelingen waren opgericht met pirn. 50.000 leden. Hij had toen reeds den moed, een eigen tijdschrift uit te geven, dat hij tevens wijdde aan de belangen van het „Witte Kruis", eerst bescheiden vier keer per jaar verschij- nend, maar sinds 1908 reeds tot een maand blad geworden. En steeds groeide de veree niging, nam het aantal afdeelingen toe, ter- wijl elke afdeeling aan leden en aan kracht won. Thans is het overbodig geworden, er op te wijzen, welke geweldige en zegenrijke organi- satie het „Groene Kruis" in ons land is. Het belangrijkste arbeidsveld is nog altijd de wijk- en kraamverpleging. Terecht werd aan Fleischers graf gezegd, dat tegenover Floren ce Nightingale als apostel der ziekenverzor- ging in oorlogstijd, voor ons land Fleischer de vredesapostel op dit gebied mag heeten De beteekenis van zijn werk kan eigenlijk pas goed begrepen worden door wie de ge neeskundige toestanden op het patteland om- streeks 1900 van nabij heeft leeren kennen Het wordt nu zoo gewoon, zoo vanzelfspre- kend gevonden als voor een zwaar zieke uit het magazijn van het Groene Kruis een ledi- kant met toebehooren en allerlei gemakkelijke verplegingsartikelen worden aangevraagd, als de wijkzuster geregeld komt helpen bij verbedden, verbinden van wonden enz., als de kraamvrouw luchtig in een frisch bed, de zui- geling doelmatig gekleed in een hygienisch wiegje ligt, terwijl reiniging en voeding on der toezicht van de zuster, aan alle eischen vqldoen, als de ziekenkamer behoorlijk ver- frischt, gelukt en gereinigd wordt. Het valt moeilijk te gelooven, dat nauwe- lijks 25 jaar geleden de bedstede met veeren bed, van lucht en licht afgesloten door zware gordijnen, nog regel was, dat de ver- pleging nog zooveel te wenschen overliet, dat onreinheid in alle opzichten, doorliggen en bij de zuigelingen ingewandsstoornissen aan de orde van den dag waren. En als de zieke niet thuis verpleegd kon worden, welk een moeite leverde dan het vervoer op, terwijl thans de Groene Kruis-auto direct ter be- schikking staat en de zieken zonder noemens- waardige bezwaren overbrengt. Daarbij: welk een vooruitgang bij het pu- bliek, dat door cursussen in zieken- en zuige- lingenverpleging, door tentoonstellingen en allerlei andere propaganda in een goede rich- ting is geleid. Wat heeft de Groene-Kruis- beweging niet ontzettend veel nut gedaan bij de bestrijding der tuberculosa En hoe belangrijk is de zuigelingensterfte, mede on der den invloed van het Groene Kruis, in de laatste jaren gedaald. Dat goede organisatie de kracht verhoogt, begreep Fleischer. Daarom wist hij al spoe- dig de afdeelingen in provinciaal verband te vereenigen. Maar hiermede was hij niet vol- daan. Er moest een centraal punt komen, waar alle draden op uitliepen. En zooals al tijd, wist hij ook dit doel te bereiken, al moest door de in ons land zoo welig tierende par- ticularistische neigingen ook veel tegen- „Beste vriend, ben ik ongeduldig ge- weest?Gelo^f mij, dan was dit toch niet, omdat ik uw bezorgdheid niet op prijs stel; maar omdat ik niet hebben kon, dat mij iets zoa terughouden van mijn wraakplan. O, u kunt mij natuur- lijk niet begrijpen. Waarom is u hier? Waarom heeft u een geliefde vrouw ver- laten, om u te begeven in het hoi van den leeuw? Bij u is het een heilig vuur voor. een edele zaak; u wilt ongedierte uitroeien, dat uw schoon land zou ver- anderc.i in re lachtolaats, waar'" dit ongelukkige rijk is herschapen. Bij u kan het een abstract gevoelen genoemd worden. Bij mij is het een sterk persoon- lijk element: het bloed van mijn vader roept om wraak! Als ik die ellendelin- gen dwarsboom, als ik hun boos opzet tracht te erijdelen tot in de kleinst - bijzonderheden, dan geeft mij dit een gevoel, of ik mijzelven een deel terug be- t. A van de invar schuld. die rnen je- gens mij te boeten heeft." „Ik ben een man en u is een vrouw; daari.i, waarde Prinses, lirt het ver- schil." Zij verv ierp zijn argument met een bewegino- van haar s.anke hand: woorden te gebruiken: een vergissing, ,;Een man kan evenzeer leed worden toegebracht, als een vrouw. Om uw eigen woorden te gebruiken: een vergissing, een vprkeerde stap zou u evenzeer ten stand overwonnen worden. Toen was de tijd gekomen, dat zijn gansche persoonlijkheid, voor het werk vereischt werd. Hij legde het predikambt, dat hij na Makkum te Winters- wijk bekleedde, neer en irad op als directeur van het Centraal-Bureau te Utrecht, een bu reau, dat een model mag heeten. Ook voor de Eers'e Hulp bij Bedrijfs- ongevalien heeft Fleischer veel gedaan. Lan- ge jaren was hii secretaris van de in 1907 tot dit doe! in het leven geroepen Staats- commissie en wijdde hij zijn bezielende krach- ten aan het organiseeren van de Rijkscursus- ser. Aan dat werkzame leven is thar.s een plot- seling einde gekomen. Op het vredige kerkhof bij het 1ande!ijke Beekbergen, waar hij des zorrers zoo gaarne eenige rust zocht. is hij, gedekt dcor de Groene-Kruisvlag, door de leden van het hocfdbestuur. waarbij zijn vol- ijverige medewerkster, mej. A. G. van Hulst, niet ontbrak, naar het plekje gedragen. waar hij nu voor goed zal rusten. Vertegenwoordigers van het Groene Kruis, van hooge regeeringsinsteliingen als Ge- zondheidsraad. Volksgezondheid. Staatscom- missie E.H.b.O vroegere ambtgenooten en vrienden hebhen daarbij woorden van groote waardeering gesproken. Maar eerst op den duur zal voldoend? begrepen knnnen worden, hoeveel ons volk verplicht is aan dezen man, die door zijn leven en werken zooveel heeft bijgedragen om leed te vcorkomen en te verzachten, gezondheid te bevorderen, het leven van vele medemenschen te behouden, te verlengen of te veraangenamen en op die wijze hun werkge«rhiktheid op geestelijk ge bied te vergrooten. R. I. P. H. A. S. Fpovmc'aal nieuws HEILOO.^ De eerste kermisdag is hier rustig verloo- pen. In den namiddag had het kermisterrein en vooral de draaimolen, de belangstelling der jeugd. Tegen den laten avond hadden de inrichtingen van Janvier en Vallentgoed eenig bezoek, doch na 10 uur was het vrijwel uitgestorven. Daarentegen was het in de cafe's en dans zalen heel druk. In ,.De Rustende Jager" was het druk, daar de humorist van Esch zijn beste beentje voorzette en met zijn zang en voordrachten veel succes had. De politie, die met een 6-tal personerr aan wezig was, had een bijzonder gemakkelijke taak. De 2e en 3e bloc-veiling van zwarte bessen aan de veiling alhier was goed bezet. Aangeboden werden plm. 5000 Kg. Koopers werden de Hero fabriek en de heeren D. de Ruijter te Heiloo en A. Boersen te Alkmaar voor 26.50 tot 28 50 per 100 Kg. BERGEN. Maandag werd met de leerlingen der hoog- ste vier klassen der St. Ursulaschool, alhier, een autotocht gemaakt naar Amsterdam Jammer dat het zulk droevig en regenachtig weer was, doch op de goede stemming van de kinderen had dit gelukkig geen invloed. Onmiddellijk na aankomst te Amsterdam werd doorgereden naar de ligplaats van de „P. C. Hooft" een machtige oceaanstoomer, welke door de kinderen werd bezichtigd. Van- daar werd naar Artis gereden, waar- alles met de grootste aandacht in oogenschouw werd genomen. Door de hoogste klassen werd ook een bezoek aan het aquarium gebracht. Te ruim half zes werd de terugtocht uit Amsterdam aanvaard. Gereden werd over Haarlem en te Velsen werden de kinderen in een speeltuin in de gelegenheid gesteld zich nog eens flink te vermaken Te ruim half tien was men weder terug en keerden kinderen en geleiders, voldaan over den heerlijken tocht, huiswaarts. Door den heer M. aan den Kruisweg werd bij de politie aangifte gedaan dat in den nacht van Zondag op Maandag uit een open schuur een motorrijwiel was ontvreemd. De politie heeft het motorrijwiel opge- spoord en bleek dit bij een bewoner op 't Woud te zijn gedeponeerd. Vermoedelijk heeft een niet-onbekende, met het motorrijwiel een tochtje willen maken en dit wegens defect aan de motor op't Woud achtergelaten. CASTRrCUM. Raads vergadering. Raadsvergadering te Castricum op Dins- dag 30 Juli 1929 des avonds te 7 uur. Te^ genwoordig alle leden. De voorzitter, de bur- gemeester, is wegens ongesteldheid niet aan wezig en de vergadering wordt geleid door den waarnemend burgemeester, den heer Hemmer. De Rijksstraatweg. Het eerste de ingekomen stukken is de me- dedeeling van den burgemeester der gemeen- ondergang kunnen brengen, als mij. De kerkers van de Tcheka zullen ons beiden geopend worden, als men ons ontdekt; als wij er ons nie- weten uit te redden. Toch is u bereid, om de risico te aan- vaarden, ter wille van de Laak; en ik ben bereid, de risico te aanvaarden, ter wille van de wraakneming waartoe ik nog 6ens in staat hoop te zijn." Hij kon haar argument niet looche- nen, maar nog trachtte hij haar te overreden. „Ret booze heerscht in deze wereld, Prinses, en uw verlangen naar wraak kan wel nooit voldoening vinden. Ik wilde wel, dat u er toe overging, anders te denken, dat u naar mijn land wilde gaan, waar u veilig zoudt zijr en waar u vele vrienden zoudt vinden, die u aan een nieuw en minder gevaarlijk bestaan zouden helpen." ,,'t Wordt al laat en dit is geen heel geschikte plaats; zelfs niet voor zoo'n armoedig-gekleed vrouwspersoon," zei ze. ,En u moet mij niet geleiden, want dit zou te gevaarlijk zijn voor ons bei den. Heeft hetgeen ik u vanavond heb gezegd, ook eenige verandering gebracht in uw plannen?" „Ik geloof van wel. Ik had gedacht, dat het een ldnge geschiedenis zou wor den; iets van een paar weken. Maar, na wat u mij nu verteld hebt, is er zoo'n voortgang in de zaken srekomen, dat ik te Alkmaar dat de aangevraagde conferentic met den Minister van Waterstaat, omtrent de noodzakelijke verbetering van het bestaande tra?e van den Rijksstraatweg niet door zal gaan. Hierbij ontspint zich een uitvoerige dis- cussie over de plannen van de regeering ten aanzien van de afsnijding die door den rijks- waterstaat bij ons dorp wordt voorgestaan en gevraagd of deze al beslist en dus een feit is. De voprzitter deelt mede dat zulks niet het geval is. De voorstellen die door de gemeente zijn gedaan ten aanzien van de afsnijding van den rijksweg ten westen van het dorp zijn om advies bij de verschillende rijksinstan- ties. Meer is er nog niet van bekend. De ver gadering zal echter weten dat afgescheiden van die plannen door de gemeentebesturen van de gemeenten van Alkmaar tot Beverwijk is gevraagd aan den minister in de eerste plaats te zorgen voor afdoende verbetering van het bestaande trace en daarover is een audientie aangevraagd. De mededeeling be treft, alleen dat deze niet doorgaat. De heer Schipper maakt de opmerking dat een woord in den brief van den minister alles kan be- vatten, waar deze nl. zegt dat de weg langs Castricum verbeterd wordt. Dit kan beteeke- nen die langs Castricum gaat zooals hij thans is aangelegd maar ook dat de weg langs dus buiten het dorp in de toekomst zal worden gelegd. In ieder geval zegt de voorzitter dat ten aanzien van de afsnijding de beslissing van den minister behoort te worden afgewacht die den Raad zal worden medegedeeld. Andere stukken gaan onder den hamer door. Bij een voorstel van B. en W. om een eige- naar van gronden langs den Hoogeweg toe te staan op den berm van den weg een haag te mogen planten wordt niet zoo maar aan- genomen en verhuist naar de commissie voor openbare werken. Hierna wordt mededeeling gedaan van de uitkeering ad 3400 die uit het wegenfonds aan de gemeente wordt verleend voor een gedeelte van den Bakkummerweg, die in het wegenplan bij provinciale verordening is op- genomen. Door den heer Aukus wordt ge- meend dat de uitkeering 600 per K.M. be- draagt. Op verzoek van den voorzitter licht de secretaris de maatstaf van uitkeering uit- voerig toe en de mededeeling wordt voor ken- nisgeving aangenomen. De begrooting voor 1929 wordt volgens opmerkingen van Ged. Staten gewijzigd ter wijl de suppl. begrooting 1928 wordt vast- gesteld. Hierbij geeft de voorzitter een uitvoerige toelichting waarom deze wijziging en aanvul- ling wordt voorgesteld en welke dan ook zonder opmerking wordt aangenomen. Bij de benoeming voor onderwijzers aan school blijkt bij de raadsleden nog al ont- stemming te heerschen dat de eerst voorge dragene niet de raadsleden heeft bezocht ter wijl een andere slechts eenige raadsleden heeft bezocht. Het raadslid Hellinga deelt mede dat Mej. Bakker de eerst voorgedrage- ne op zijn advies de raadsleden niet heeft be zocht omdat hij van oordeel was dat zulks geen zin had omdat deze nog niet in het be zit waren van de voordracht. Waar dit een motief is dat gewogen dient te worden en deze onderwijzeres door het hoofd en de inspectie en B. en W. als no. 1 wordt voorgedragen ontmoet hare benoeming bij de raadsleden geen bezwaar en bij stemming blijkt dan ook dat deze juffr. met 1 Augustus a.s. wordt be noemd met 8 tegen 3 stemmen, waarvan 2 op Mej. v. Til en 1 op mej. de Goede. Rondvraag. Bij de rondvraag die heel lang duurde had men blijkbaar geen last van de drukken de warmte die in de zaal hing en nog veel minder van vacantiestemming want er wer den verschillende zaken ter sprake gebracht. De heer Hellinga vroeg inlichtingen over het uitbreidingsplan, waarop de voorzitter antwoordde dat binnen een tweetal maanden dit zal kunnen gereed zijn. De heer Twisk klaagde over de slootver- ontreiniging langs Schoutenbosch en het niet behoorlijk maaien van het gras langs de ber men der wegen waardoor het water in de slooten niet kan afvloeien. Hij verzoekt daar tegen maatregelen te nemen. Nu zijn de slui- zen der welsprekendheid geopend en verschil lende raadsleden geven wenken en raadge- vingen. De voorzitter zeide dat een en ander belangstelling van den burgemeester en wet- houders hebben, maar dat alles niet kan worden voorkomen; reeds zijn door de ge meente in samenwerking met den polder ver schillende uitgaven gedaan doch tot het ge- wenschte resultaat is men niet gekomen Voorts geeft hij 'n overzicht dat de scherpere bepalingen in de voorwaarden voor verpach- ting van't gras langs gemeentewegen niet tot het gewenschte resultaat zullen leiden. Ech ter de opmerkingen zullen zeker B. en W. een aansporing zijn om te trachten alles in het werk te stellen aan het euvel een einde te ma ken. De bermen die niet verpacht zijn zullen nog maar een paar dagen hier zal hoe-' ven te blijven." „Het kan dus zijn, dat wij elkaar niet meer ontmoeten?" vroeg d~ schoone jon- ge Prinses, terwijl ze haar armoedigen mantel om zich heen sloeg. „Dat is mogelijk", antwoordde Easterbee. „Ik moet alles nog eens overdenken. Oude Ivan is betrouwbaar. Zoudt u, in den loop van een dag of twee, drie, hier nog eens kunnen aanloopen? Dan zal ik een brief achterlaten, waarin ik u zeg, wat ik besloten heb". De Prinses stak hem de hand toe: „Dan zullen wij dus voorloopig afscheid nemen. Gaat u, zoo gauw u kunt, naar uw vrouwtje terug en droogt u haar tranen! Zult u haar wel mijn vriendelijke groeten over- brengen? U begrijpt mij zeker en zij zal mij evenzeer begrijpen, wanneer u haar mijn laatsten wensch overbrengt als ik zeg, hoe ik hoop, dat wij elkaar in Rusland nooit meer zullen ontmoeten!" Een handdruk,- en zij was weg, die schoone jonge vrouw, wier bevalligheid toch niet verborgen bleef door haar armoedige kleedij. Een zucht ontsnapte hem, van meeiijden en van vrees. Zou hij haar ooit weerzien in deze wereld Wat zou haar lot eindelijk wezen? Zou zij eens tot den verkeerden stap overgaan, waar- tegen hij haar gewaarschuwd had? En zou den He Verkers en de folteraars van de wraak- zoodra mogelijk worden opgeknapt. Ook langs het Overtoom zal getracht worden ver betering aan te brengen. Mevr. Kuijs—Piepers vroeg om dit "jaar niet als verleden jaar de kermis buiten het dorp te houden maar te trachten meer in het centrum behoorlijk de kramerijen enz. te plaatsen. De voorzitter zegt dat B. en W. in de gewenschte richting werkzaam zijn. Langs den rijksweg is het niet mogelijk. Getracht zal worden zooveel mogelijk een ieder te be- vredigen. De heer de Nijs klaagt over te hard rijden op den strandweg vooral des Zondags is he) meermalen levensgevaarlijk daar te wande- len. Hij vraagt toepassing van de maximum snelheid. De voorzitter antwoordt dat zulks niet mogelijk is, echter wel zal de politie op- gedragen worden streng toe te zien. Ook de heer Aukes vraagt of op dien weg nu er een rijwielpad naast is toch op den rijweg met rijwielen mag gereden worden. Waar moeten dan de wanaelaars blijven. De voorzitter be- aamt dit en zijn geruchten waar, dan zal binnen niet al te langen tijd langs den ande re zijde van dien weg een pad worden aan gelegd. Hierna wordt de openbare vergadering ge- sloten, nadat de voorzitter den wensch geuit heeft dat de volgende vergadering de burge meester gezond en wel de vergadering za' kunnen voorzitten. DE STREEK. De prijsdaling, aan welke ook de sluitkoo. gedurende de vorige week bloot stond, heeft gelukkig een einde genomen. Begin dezer week prijsde de roode kool /ll.*70 tot /15.60: witte kool 7.80 per 100 stuks. HOOGKARSPEL. Tot ambtenaar ter secretarie is benoemd A heer P. Spanjaard te Langendijk. HOORN. In tegenstelling met Enkhuizen, waar men hoofdzakelijk met garnalenkorren bezig is, oefenen de visschers hier voornamelijk de botvangst uit met goede resultaten. Sommige dagen wordt ruim 2300 pond aangevoerd. URSEM. Door de rijkspolitie alhier en te OudendijT zijn twee personen uit Amsterdam bekeurd wegens overtreding der Visscherijwet nl. K. F. R. en G. H., zonder vischacte visschen en het vangen van visch onder de maat. EGMOND AAN ZEE. Evenals vorige jaren heeft de V. V. V. de taak op zich genomen om eenige badgasten, die belang stellen in en bereid zijn tot mede werking aan een Strandfeest, bij elkaar te brengen en de voorbereidende maatregelen daartoe te nemen. Bij den afloop naar het strand aan het Westeind wordt een tent geplaatst, waar ieder gelegenheid heeft zich als deelnemer aan te melden. Het strandfeest zal gehouden worden op 5 of 6 Augstus, in verband met den tijd, van hoogwater te Egmond aan Zee. In den voormiddag zullen eenige spelen gehouden worden voor de kinderen, verdeeld in 5 groepen jongens en 5 groepen meisjes Daartoe zijn de leeftijdsgrenzen bepaald als volgt: a. kinderen van 6 en 7 jaar, b. van S en 9 jaar, c. van 10 en 11 jaar, d. van 12 en 13 jaar, e. van 14 en 15 jaar. Dezelfde verdeeling geldt voor den namid dag, waarop een wedstrijd wordt gehouden in het bouwen van sterke forten en het ma ken van sierwerken, dit laatste zoowel voor kinderen alleen als voor groepen Voor de forten is het aantal van een groep beperkt tot ten hoogste acht. Des avonds zal de prijsuitreiking plaats hebben in de zaal van „De Vergulde Valk", vermoedelijk in twee gedeelten, waarbij naar gelang van den beschikbaren tijd zoo moge lijk eenige films worden vertoond en waarna de Commisise zich voorstelt nog eenigen tijd gezellig bij elkaar te blijven. Indien er ook onder de grooteren wed- strijdlust bestaat, wordt voor personen van 16 tot 61 jaar de gelegenheid opengesteld aan fortenbouw of sierwerk deel te nemen. SCHOORL. De Zomer/eeslen V. V. V. Zoo goed als de lste dag van het feest was, wat het weder betrof, zoo slecht liet dit zich Maandagmorgen aanzien. Een trieste dikke motregen was wel een welkome verfris- sching voor't landschap, voor een feest in de openlucht is zooiets niet gewenscht. Gelukkig echter werd't smiddags iets beter en toen de kwieke rijders en rijderessen van de tijver- eeniging „West-Friesland" na een rondrit door de gemeente op't feestterrein aankwa- men was't vrij „houwelijk" en kwamen cok langzamerhand de kijkers. 't Bezoek werd dan ook nog bevredigend. Met 15 ruiters kwam de rijvereeniging in't veld, niettegen- zuchtige Tcheka haar als slachtoffer op- eischen? En toch, was hij niet de laatste, om het haar kwalijk te nemen. dat zij dit gevaarlijk pad had gekozen? Als hij haar leed had ge leden, zou hij dan aan zijn veiligheid hebben gedacht, zoo lang hij nog een sprankeltje hoop had, dat de tijd zijn zware schuld aan hem boeten zou? Nadat zij weg was, zat hij een paar uren in gedachten verdiept. De heele situatie was veranderd door de inlichtingen, die de Prin ses hem had gegeven. Oude Ivan kwam toen boven, om te vra gen, of hij ook wat voor hem doen kon, eer hij zich ter ruste begaf. Maar Easterbee stuurde hem weg en zocht zijn hard leger op. Hij kon den slaap niet vatten, want zijn her- senen waren nog druk bezig en een stout- moedige gedachte had hem overweldigd. Waarom zou hij zelve Lubanoff niet inter- viewen? Hij was persoonlijk onbekend aan dat gewichtig lid van het Sovjet-bestuur en het zou te gevaarlijk zijn, om Olga Petro- vitch te verzoeken, hem voor te stellen. Zij had het al moeilijk genoeg, om haar eigen weg te vinden; hij zou nog eerder zijn rech- terhand hebben afgehakt, dan dat hij dit nog had toegevoegd aan haar verwikkelingen. Toen opeensdacht hij, dat hij een weg zag en de slaap, die zoolang uitgeble- ven was, sloot hem de vermoeide oogleden (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 5