Pluimveeieelt Luchtvaart Kerk en school Sport NA HEX ONGEVAL TE UBBERGEN. De rechtbank te Arnhem deed gisteren uit- spraak in de zaak tegen J. B., arbeider te Den Haag, wien ten laste gtiegd is dat tijdens net graafwerk van de waterleiding te Ubbergen door zijn nalatigheid een muur is pmgestort, waardoor verschillende arbeiders bedolven werden en een van hen gedood werd. De rechtbank achtte de schuld van den ver- dachte niet bewezen en sprak hem vrij. Het O.M. had drie weken gevangenisstrai geeischt. AANKOMST VAN WERKWILL1GEN TE DELFZIJL. Uit Delfzijn werd gister aan de Tel. ge- Gisteravond plm. 7 uur arriveerde alhier met de stoomboot „Vooruitgang" een 20-tal Oost-Friesche werkwilligen om in t stakings- gebied te werk te worden gesteld. Bij de boot stond een autobus gereed om genoemde per- sonen te vervoeren, terwijl mede een groot getal stakende landarbeiders ter plaatse aan- wezig was. Dezen trachtten de werkwilligen te bewegen om terug te keeren, waaraan aan- vankelijk geen gevolg werd gegeven. Bij den ingang van Delfzijl werd de auto echter staande gehouden en werd na een korte be- ipreking rechtsomkeert gemaakt. Dadelijk werd een sleepboot gecharterd, waarmede de werkwilligen na van voedsel te zijn voorzien voor rekening van den Bond weder naar hun Heimat terugkeerden. Om halfnegen arri veerde met de Woldjer-spoor tevens een 20- tal arbeiders, naar wij vernamen afkomstig uit Friesland. Ook hier stond 'n autobus ge reed en daar zulks de aandacht van de mees- le stakers was ontgaan, gelukte het dezen de alaats van bestemming, „den Oosthoek dezer gemeente" te bereiken. De reis hierheen ge- ,eek echter een wilde jacht, daar de bus werd •achtervolgd door tientallen fietsende arbei ders. Naar wij vernemen zijn de werkwilli gen in een boerderij te Heveskes onderge- oracht en zullen dezen naar alle waarschijn- lijkheid de oogstwerkzaamheden ter hand ne- aien. Politie en marechaussee waren overal aanwezig om de orde te handhaven. DE VERDUISTERING VAN 18.000. TE AMSTE1 JAM. Uit hot verhoor, dat den bankbedien- de, die zich heeft schuldig gemaakt aan verduistering van f 18.000 ten nadeele van de bankinstelling, waar hij werkte, werd afgenornen, is gebleken, dat hij reeds ongeveer een jaar lang cheques vervalscht had. Toen hij eenmaal be- gonnen was, moest steeds de eene val- schelijk geteekende cheque weer voor een andere gedekt worden, wanneer voor een benadeclden client een afreke- ning gemaakt moest worden. Ook nam hij veel geld uit de kas m stortte dat op de rekeningen der benadeelden, tenein- de het misdrijf te verbergen. Ten slotte echter liep het geknoei den bediende over het hoofd en kwarn de zaak uit. Bii zijn aanhouding had hij nog onge veer duizend gulden in zijn bezit. .Dit aeld is in beslag genomen. ERNSTIG ONGEVAL OP DE WETERlNGSCHANS. Vrouw door tram overreden. Gisternamiddag te ongeveer kwart Voor zcs heeft te Amsterdam op de We- teringschans een zeer ernstig ongeval plaate gehad. Een 60-jarig vrouw ver- liet plotseling den viuchtheuvel bij de brug naar het Rijksmuseum, zonder acht te slaan op een met vrij snelle vaart na- derenden tramwagen van lijn 19. De be- stuurder kon niet meer bijtijds stoppen, met het noodlottig gevolg dat de vrouw gegrepen werd en onder den baanschui- ver terecht kwam. De wagen moest wor den opgevijzeld en toen bleek dat van het slachtoffer, dat bewusteloos was, een voet was verbrijzeld, terwijl zij ook verschillende kneuzingen had opgeloo- pen. In zeer ernstigen toestand is de on- gelukkige per auto van den G.G. en G D. naar het Tesselschadeziekenhuis ver- voerd. NACHTVORSTEN. De nachtvorsten van de vorige week hebben te Groningen aan het te velde staand gewas zeer veel schade toegebracht. Vooral de aardappelen en tuinboonen hebben veel geleden. Op verschillende plaatsen lag des roorgens het ijs in de slooten. merkwaardige GEBOORTEN IN ARTIS" jjh 1S, dit jaar wel zeer fortuinlijk ge- gaat geboorte van l'onge dieren aan. N.'J'Paarden, damhertjes, bara r L Ischaap, zebra, waterbuffel, evenzeerfn "J en, hertebokjes mogen zich ale innl leders beiangstelling verheugea crP LnH^ zwamen> jpnge waterhoentjes, jon rpn Att fS 5n wa* dies meer zij. Fieele scha wl" ^msterdammers interesseeren zich voor meel& Rnh"" ,£ntjikkeIing van jonge ka riveL'S uen 28sten Maart j-1- het de trnnwp if de- Zondag U- werden doorTLnZOekefs van den tuin verrast itml Nr,hf«frzigueid van een allerkoddigst uur of 7K v ezelt1- dat dien dag om een perk naast dat^eboren was. In het uZn Z L dlt eze,t'e en zijn moeder ize Hie ifn?« ,of Tibetaansche Kalf- cen'ionrrp vf f J.l,'.h ter wereld kwam en een jonge zeeleeuw, die den 20sten juni i I geboren werd mag zich sindsdien in een h^tnPT eitabii de Artisbezoekers ver- fprfff" £^n e,'nd AuSustus of begin Sep Wr W ia n2s een i°nS van de ban- teng, het wilde rund van Java, verwacht. Met meest belangwekkende van alles is echter wel de geboorte resp. op Donderdag Jfiec nZ°m-a5 21 dezer van twee casu arissen. By de casuarissen broedt het man- netje, en met het wijfje, de eieren uit Nadat net mannetje 52 dagen had zitten broeden, ^aai jvt eeiste jong uit. Flet tweede jong volgde drie dagen later. De jonge dieren, die ook verder door den vader verzorgd worden "j3 t". u'tstekend en groeien goed. Zii zijn hcht geelbruin gekleubd met donkerbruin rot bijna zwart gekleurde overlangsche stre- pen, een breede over het midden van den rug en een aantal smallere, min of meer evenwij- aig daaraan. ter weerskanten. De jonge roe- pen den vader met een fluitend geluid, dat even aan den roep van een scholekster herin- nert. Bij het eten maken de jongen soms een piepend geluid. Het behoeft niet gezegd te worden, dat ook de casuaris met zijn beide spruiten enorm veel beiangstelling van de zijde van het publiek heeft te oogsten. EEN OPLICHTER. Vtrscheidene slaclitoffers ge maakt. Dezer dagen zoo vertelt het Hbl. werden een hotelhouder, een rijwielhanilelaar en een particulier te Arnlnm het slachtoffer van een oplichter, die door mooie praatjes van den hotelhouder vrij logies, van den rijwielhan- delaar een fiets en twee gulden en van den partjculier eveneens een bedrag aan geld heeft los gekregen. De oplichter verdween, doch de recherche wist hem spoedig te ont- dekken in een pension te Beek bij Nijmegen, waar hij als leeraar in vreemde talen logeer- de. Hij had zich hier zoo innemend weten voor te doen, dat hij behalve gratis eten en drinken, van de pensionhoudster geld wist los te krijgen, en van een winkelier in moHe- artikelen een prachtige collectie overhemden en dassen. De politie ontmoette in hem een ouden bekende, en arresteerde hem. Te Arn- j hem bleek, dat hij verschillende door oplich- j ting verkregen dingen naar de Bank van leening had gebracht, en zoo geld daarop had verkregen. DE MOORDZAAK GIESSEN— NIEUWKERK. In het bcr'cht over de behandeling van de moordzaak Giessen-Nieuwkerk voor het Hof te Amsterdam, is gemeld, dat de behande ling zal plaats hebben op 21 September a.s. Dit moet, naar de Tel. nader meldt, zijn 12 September. KORTE BERICHTEN. Te Zwolle is overleden, 73 jaren oud, de heer mr. P. Q. A. Sichterman, oud-vice-presi dent van de arrondissements-rechtbank al- daar. De overledene was riddcr in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Maandag is te Kinderdijk overleden, 57 jaar oud, de heer ir. Fred. Smit, directeur der N.V. J. en K. Smit's Scheepswerven. De heer Smit was officier in de Orde van Oranje- Nassau. In de Atjehstraat te Amsterdam is een 50-jarige vrouw in haar woning van de trap gevallen. Zij bekwam een schedelbreuk en overleed kort daarna. Het lijk is naar het Binnengasthuis vervoerd. Onder presidium van ds. W. H. Gispen, van Scheveningen.kwam de Geref. Vereeni- ging voor Drankbestrijding gister te Assen in 29e jaarvergadering bijeen. In tegenwoordigheid van vek belang- stellenden is in de daarvoor door het ge- meentebestuur van Hulst afgestane vertrek- ken in het stadhuis de oudheidskamer ge- opend, welke is ingericht door den Oudheid- kundigen Kring „De Vier Ambachten". Het anderhalfjarig dochtertje van den heer W. Z., te Wassenaar geraakte bij het spelen in het zand in een gat en werd onder het zand bedolven. Een vlug ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. Naar het Hbl. verneemt, hebben de ge- meentcbesturen van Rhoon en Hoogvliet gezamenlijk besloten een adres te rich- ten tot den minister van Waterstaat, be- treffende het hinderlijke luchtverkeer op Zondag, veroorzaakt door de vlieg- tuigen die van het nabijzijnde vliegveld Waalhaven te Rotterdam opstijgen. Bij de laatstgehouden groote vliegfees- ten van dit terrein af was het bijna on- doenlijk om in de kerken in deze ge- meenten de godsdiensto^feningen te houden. Vragen, deze rubriek betreffende, kun- nen door onze abonne's worden gezonden aan Dr. te Hennepe, Diergaardesingel 96a te Rotterdam. Postzegel van 7K cent voor antwoord insluiten en blad vermelden. Over dunschalige eieren en Doode kippen aan het verkeerdc adres. We zijn verleden week bij de oorzaken van slechte voeding blijven steken bij toe- standen, waarbij de darmwand door ziekte niet Let benoodigde voer kan opnemen. De ziekte kan ook door het voer zelf veroorzaakt worden. Zoo heeft men in Amerika opgemerkt dat bij voedering van bepaalde diermeelsoorten verhoogde sterf- te onder kuikens optrad, terwijl dit dier- meel bij kippen niet schadelijk werkte. Het darmkanaal der kuikens scheen dus gevoe- lig te zijn voor bepaalde atoffen in het dier- ineel en thans wordt gezocht welke stoffen dat zijn. Darmstoornissen bij kuikens die op grond loopen waar kippen geloopen hebben ko- men vaak voor. De kippen kunnen namelijk allerlei schadelijke parasieten herbergen en deze worden dan voor de kuikens nood lottig. Zeer schadelijk werkt ook een te groote hoeveelheid kuikens in een kleine ruimte. Kuikens moeten veel ruimte hebben om flink uit te kunnen groeien. Zelfs onoordeel- kunaige voeding van de foktoomen kan al de oorzuak zijn van zwakke kuikens die la ter weer tot zwakke kippen uitgroeien. We zien dus hieruit a! wel dat we bij dun schalige eieren niet maar zoo ineens kunnen zeggen dat dit aan het voer ligt, maar dat de eigenlijke oorzaken veel verder kunnen liggen en wel bij de ouders der kippen die de minderwaardige eieren leggen. In den laatsten tijd bestaat nog al veel de neiging om- kippen tot hoogen leg te prik- kelen door veel eitwit in het ochtendvoer. Ik ben daar uit gezondheidsreden altijd bang voor. Behalve dat ziekte zooals juicht, dunschalige eieren enz. er door in de hand gew^rkt worden, wordt ook het lichaam der kippen door de overmaat van eiwit af- braakproducten onnoodig belast en min of meer vergiftigd, zoodat eitwitovervoedcring behalve dat het vreeselijk duur is ook nog tot een overgevoeligen kippenstapel lijdt. Ten slotte is er cen zeer eigenaardige ziekte in sommige streken van ons land en andere ianden, waarbij de kippen zich blijkkaar besmetten door het eten van libel- len. Deze ziekte is door Dr. van Heelsber- gen in ons land aangetoond en uitvoerig be- schreven. Ik zelf heb haar nog nooit aange- troffen maar in Duitschland komt ze ook voor. Door de besmetting dringen bepaalde soorten wormen in den eileider en ver- oorzaken daar eileiderontsteking. Het ge volg daarvan is weer dunschalige eieren. Dunschalige eieren kunnen dus als 't geval bij enkele kippen voorkomt op ziekten wij- zen en als 'tbij meerdere kippen heerscht op algemeene zwakte of foutieve voeding. Als het zich als een min of meer duidelijke af- wijking over een gehei-. land gaat voordoen zooals sommigen in Fingeland beweren, dan wordt het srnstiger en moet mon de zaak grondig onderzoeken. Een belangrijk punt bij dunschalige eie ren is ook nog het volgende. Het kuiken vormt zijn beenderenstelsel in het ei voor een deel uit kalkzouten die het tijdens het broeden aan de schaal onttrekt. Heeft dus de schaal te weinig kalk dan heeft het kui ken een zwakker beenderstelsel en zal nei ging verfoonen tot het krijgen van de zoo sterk afgekeurde kromme borstbeenderen. Verder droogt een dunschalig ei sneller uit, de luchtkamer wordt dus te groot en het kuiken te klein. De kwestie der dunschalige eieren is er dus r.iet een var. eierhandelaren alleen maar een van pluimveehouders en fokkers in de eerste plaats. Onze fokkers kunnen niet voorzichtig genoeg zijn bij het letten op de schalen der eieren en we hebben nu ge- zien hoe schijnbaar onbeteekenende ver- schiji.selen op zeer ernstige fouten kunnen wijzen. Van ernstige fouten gesproken: ik heb tot mijn spijt de laatste weken weer ver schillende lezers moeten teleurstellen door hun eigen schuld. Ik heb namelijk aan mijn huis gestuurd gekregen verschillende kip pen of kuikens er. doorgaans op dagen dat ik op reis ben. Het gevolg is dat zulke die ren natuurlijk in ontbinding overgaan en niet oriderzocht worderi. Ik heb reeds meerdere malen duidelijk gewaarschuwd dat gestorven dieren niet naar mijn huis gestuurd moeten worden doch na:r de Rijksseruminrichting. Ook moet mijn naam niet op het adres vermeld worden. Rijrseruminrichth-g te Rotterdam is voldoende, zonder eenige bijvoeging van naam. Verleden week was ik eenige dagen in Engeland en met zoo'n reis zijn altijd eenige dagen gemoeid. Bij terugkomst vond ik een doos doode en reeds rottende kui kens met bijgaanden brief: Gaarne had ik zoo spoedig mogelijk antwoord. Tot dusver- re ging het best met het opfokken mijner kuikens, geen sterfte ongeveer, doch van dit laatste broedsel van 300 zijn mij er in twee dagen 60 gestorven en er gaan nog meer. De ontlasting is dun en bloederig en ze schijnen een soort kramp te hebben. Het vorig jaar was het ook zoo. Ik voer en heb n kachelkunstmoeder van 500. Wat zou ae oorzaak zijn, te warm in het hok of iets anders. Ik meen hierover wel eens iets van U gelezen te hebben, maar ik kan het niet vinden. Het lijkt wel bloeddiarrhe en is zeker zeer besmettelijk. Morgen komen er veer kubcens, deze moeten zeker niet in hetzelfde hok. U zult me zeer verplichten met spoedig antwoord. P. S. De kuikens zijn 8 dagen oud, laten de vleugels hangen, val- len om zijn dood." Jammer van den eigenaar is deze heele zaak misgeloopen. Waarschijnlijk betreft het hier coccidiosis en waren de kuikens naar de Seruminrichting gezonden, dan had hij direct antwoord gekregen. Nu komt na tuurlijk het antwoord te laat. Een andere kip die ik bij thuiskomst vond was al bijna een week in de doos. Hij kwam uit Terschuur en de eigenaar krijgt dus ook veel te laat bericht. Een derde exemplaar uit Axel luidde kort en bondig: „Opmerking aangaande loopende kippen. Drie a vier weken loopende, haast geen voer opnemende, mankeerende aan de pooten, kreupel bevindende, op de kara kleur geel vuil, daarna ineenzakkende, blij- vende zitten en langzaam den dood ster- vende. Hierbij de kip die aan bovengenoem- de beschrijving is bevonden Ik vermoed aan de beschrijving te oor- deelen dat het tubercr'ose geweest is, die thans in de zomermaanden geheel tegen verwachting van velen, nog al voorkomt. Daarbij treedt als typisch verschijnsel mees- tal kreupelheid op, die eenige weken duurt, waarbij de kammen bleek geel worden en waarbij de kippen daarna langzaam sterven. Laten we dus afspreken dat men mij be- slist geen gestorven dieren aan huis stuurt, daar komt als regel niets van terecht. Dr. TE HENNEPE. DE ZEPPELINTOCHT OM DE WERELD. Alhoewel het weer uitterst ongunstig is geworden, hoopt dr. Eckener toch ,.morgen- oclitend het sein tot het vertrek van de Graf Zeppelin te kunnen geven. Het meerendeel der passagiers aan boord van het luchtschip zal weer uit Amerikanen bestaan. Op den tocht om de wereld zullen onge veer 42.000 kilometer worden afgelegd. Het luchtschip begeeft zich eerst naar Lakehurst, daarna achtereenvolgens naar Los Angeles en Tokio, om tegen 29 Augustus weer naar Lakehurst terug te keeren en dan in begin September de terugreis naar Friedrichshafen te aanvaarden. Dalert op het water. Volgens een telegram uit Friedrichshafen aan de Vossische Zeitung zouden de ingeni- eurs van de Zeppelinwerf een uitvinding heb ben gedaan, waardoor het luchtschip wordt in staat gesteld op het water neer te dalen en wel omdat er groote Iuchtslangen onder de passagiersgondel van het schip wordt be- vestigd. Dit zou reeds op de onderstaande reis geschieden. Borstbeeld van Won Hiinefeld. Een Berlijnsch beeldhouwer laat het borst beeld van wijlen den Oceaan-vlieger von Hiinefeld door het luchtschip mee naar Ame rika nemen. De geheele vracht van de Zeppe lin heeft een gewicht van ongeveer 2000 kilo gram. De poststukken wegen totdusver 350 kilo. Tot vanavond worden nog potzen- dingen aangenomen. DE „VLEUGEL DER SOVJET". Het Russische vliegtuig „Vleugel der Sov- jet" is Maandag van Rome vertrokken met bestemming naar Londen. Tengevolge van een motordefect moest in de buurt van Ne- vers een noodlanding gemaakt worden. Daar bij werd het toestel beschadigd, zoodat het gedemonteerd moet worden. De vliegers ble- ven ongedeerd. Toch naar Londen. In tegenspraak met andersluidende berich- ten, heeft het Russische vliegtuig „Vleugel der Sovjet", dat bij Nevers wegens motorpan- ne een noodlanding moest maken, de reis naar Londen toch voortgezet. Gistermiddag is het vliegtuig met zijn negen passagiers weer ge- start. Nader meldt men uit Londen, dat de „Vleu- gel der Sovjet" gistermiddag om 6 uur te Croydon is aangekomen. DE AMERIKAANSCE VLIEGERS GEDAALD. Na ruim 420 uur gevlogen te hebben. Het vliegtuig St. Louis Robain met de vliegers Fred Jackson en O'Brien is gister- avond te 7.38 uur (Amerik. tijd) op het vliegveld Lambert bij St. Louis geland, nadat het 420 uur en 21 minuten in de lucht is ge- weest. De motor werd onwillig. Jackson en O'Brien waren gistermiddag 400 uur in de lucht en zij seinden, dat de mo tor teekenen van onwil en slijtage begon te geven. Men heeft hun geraden hun eigen ver- stand te gebruiken ter bepaling van het oogenblik van neerkomen, maar om toch vooral niet terwille van een kwartier meer of minder eenige risico te willen loopen. De vliegers hebben geantwoord, dat zij het nog 10 tot 12 uur da.chten uit te houden, maar dat zij onmiddeilijA zouden landen, zoodra er eenig direct gevaar zou dreigen. Nadere bijzonderheden. Het nieuwe duurrecord van bovengenoem- de vliegers overtreft het vorige, dat eerst eeni ge weken te Lcs Angelos gevestigd, met 7 dagen 4 uur en 36 minuten. Off het vliegveld had zich een reusachtige menigte verzameld, die de vliegers bij de landing enthousiast toejuichte. Deze bevon den zich in uitstekende stemming. in de vliegtuighal werden zij door_genees- heeren onderzocht die consiateerde iat hun gezondheidstoestand uitstekend was, afgezien van een geringe ondervoeding. Jackson en O'Brien verklaarde, dat zij de viucht nog gaarne hadden willen voortzet- ten, doch dat de motor niet goed meer werk te, vooral de benzine en de olietoevoer liet te wenschen over. De eigenaresse van het toestel, de maat schappij die de motors bouwde, heeft de vlie gers voor hun prestatie een honorarium van 25000 dollar toegekend. DE MINNESOTA. De tweede inzittende van de Minnesota, welk vliegtuig Maandag verongelukte, is thans ook overleden. BRANDEND VLIEGTUIG NEERGESTORT. Op een fabrieksgebouw. Een Belgisch militair vliegtuig uit Goidt senhoven geraakte in brand boven de stad Thienen; de militair, die er in zat, sprong uit het brandende toestel en kwam, dank zij het valscherm, behouden op den grond. Het brandende vliegtuig stortte echter neder op het dak van een der gebouwen van de Raffi- nerie Tirlemontoise, welk gebouw, mede ten gevolg van het barsten van een benzinetank, weldra in lichtelaaie stond. Een arbeider, die zich in het gebouw bevond, kon zich niet tij dig uit de voeten maken en werd levend ver brand. Een jong meisje, dat in bezwijming was gevallen. kon door moedige arbeiders worden gered. HET SUBSIDIE VOOR DE LUFTHANSA. Men meldt uit Berlijn aan de N. R. Crt.: Zooals bekend is, heeft het rijk in het loo pende jaar het subsidie voor de Duitsche Lufthansa verlaagd tot tien millioen mark. De Lufthansa heeft zich verplicht gezien het verkeer op een deel van haar lijnen te staken en 27 pet. van haar personeel te ontslaan. Daar de Lufthansa desondanks niet over de noodige middelen beschikt om haar program ma ten uitvoer te brengen, heeft zij in overleg met het rijk besloten een leening van zes mil lioen mark te sluiten voor den duur van drie jaar. Van 1930 af zullen elk jaar twee mil lioen mark door het rijk worden terugbetaald, terwijl de Lufthansa alleen voor de intresten zal moeten opkomen Dat een derg:elijke lee ning tenslotte niets anders is dan een verhoo- ging van het rijkssubsidie voor de eerstvol- gende drie jaar is duidelijk. S c h i e t e n. SCH1ETWEDSTRIJDEN BURGERWACH- TEN KRING ALKMAAR E.O. Korpswedstrijden. Aan bovenstaande wedstrijden, die plaats hadden op 27, 28 en 29 Juli j.l. op de baan te Limmen, namen deel de Burgerwachten limmen, Heiloo, Heemskerk, Schoorl, St. Maarten, Noord-Scharwoude, Zuid-Schar- woude en Alkmaar met 26 korpsen en 150 schutters. De uitslagen waren als volgt: Afdeeling A, klasseB: le pr. Alkmaar III, 2e pr. Alkmaar I. Klasse C. le pr. Alkmaar I, 2e pr. Heiloo II. Afdeeling B, klasse A: le pr. Zuid-Schar- woude I. Klasse B: le pr. Zuid-Scharwoude I, 2e pr Noord-Scharwoude I. Klasse C: le pr. Zuid-Scharwoude I, 2e pr Heemskerk I, 3e prijs Noor-Scharwoude I. Personeele wedstrijden. (Tijdvuur maximum 60 punten.) Afdeeling A, klasse B: le pr. A. J. A. Gunfaas, Alk maar 52 punten 36 sec. 2e pr. Ant. Boersen Jr., Alkmaar, 51 punten 32 sec. 3e pr. A. Boersen Dz., Alkmaar 51 punten 33 sec. 4e pr. G. Doeschot, Alkmaar, 51 punten 38 sec. 5e pr. J. C. Schuyt, Alkmaar, 50 punten 38 sec. 6e pr. H. Rijkenberg, Alkmaar, 50 punten 40 sec. 7e pr. P. Commandeur, Limmen, 49 punten 40 sec. Klasse C: le pr. J. Kaldenbach, Alkmaar, 48 p. 39 sec. 2e pr. K. Bottemanne, Alkmaar, 46 punten 43 sec. 3e pr. p. J. v. d. Bosch, Alkmaar, 45 punten 37 sec. 4e pr. J. Dinger- dis, Alkmaar, 45 punten 42 sec. 5e pr. P. J de Lange, Alkmaar, 45 punten 44 sec. 6e pr. A. Puerelle, Alkmaar, 44 4punten 41 sec. 7e pr. P. Koppes, Heiloo, 44 punten, 44 sec. 8e pr. J. Veel, Alkmaar, 44 punten 44 sec. Afdeeling B, Klasse A. le pr. Kl. Bekker N Scharwoude, 45 punten 25 sec. 2e pr. J. v. Kleef, Zuid-Scharwoude, 44 punten 27 sec. 3e pr. J. Snijders, Z.-Scharwoude, 44 27 sec.«(5). Klasse B: le pr. K. Kramer (Z.-Scharwou de, 47 punten 37 sec. 2e pr. D. Barten, N> Scharwoude, 44(1 punten 38 sec. 3e pr. W. Kuin, N.-Scharwoude) 46 punten 40 sec. (7). 4e pr. W. Meijlis, St. Maarten, 46 punten 40 sec. (6). Klasse C: le pr. P. Rustenburg, N-Schar- woude, 48 punten 35 sec. 2e pr. C. Spaans Pzn, N-Scharwoude, 446 punten 39 sec. 3e pr. A. Boon, Z.-Scharwoude, 45 punten, 45 punten 34 sec. 4e pr. A. Metselaar, Z.-Schar woude, 45 punten 42 sec. 5e pr. E. Bloedjes, Heemskerk, 43 punten 44 sec. 6e pr. M. Blok. dijk, St. Maarten, 41 punten 46 sec. 8e pr. A. Vonk, N -Scharwoude, 40 punten 34 sec. 9e pr. A. Mettes, Z.-Scharwoude, 40 punten 46 sec. 10 pr. Jc. Castricum, Heemskerk, 39 pun ten 38 sec. Rozenprijzen. Afdeeling A: A. J.,A. Genefaas, Alkmaar Afdeeling B: A. Leering, Noord-Scharwou de. De prijsuitreiking zal plaats hebben Zater- dag 3 Aug. te 8 uur n.m. in de bovenzaal bij den heer H. Loudon ('t Wapen van Munsterl Automobilisme. R. A. I.-TENTOONSTELLING. Van 24 Jan.—2 Febr. 1930. Naar het Hbld. verneemt zal van 24 Jan. tot en met 2 Februari 1930 wederom een automobieltentoonstelling gehouden worden in het R.A.I.-gebouw. Er zullen, evenals in het begin van dit jaar, automobielen, motorrijwielen, banden en ac cessories tentoongesteld worden. Het R.A.I.-gebouw zelf zal, wat den voor- gevel aangaat, binnenkort verschillende ver- anderingen ondergaan. INTERNATIONAAL AUTO-VERKEER. Wederzijdsche vrijstelling van wegen- belasting. Met vreugde is in de kringen der auto-toe- risten vernomen, dat een regeling is verkre gen, waardoor Nederlandsche en Deensche automobilisten over en weer vrijstelling van belasting genieten voor een tijdvak van drie achtereenvolgende maanden. In verband hiermede heeft de A.N.W.B. Toeristenbond voor Nederland and:rmaal 'n request gericht tot den minister van Finan cier met verzoek om ook aan automobilisten uit Engeland, ZwitserL en Italie vrijstel ling van wegenbelasting te verleenen voor de periode gedurende welke Nederlanders in die landen zijn vrijgesteld. De A.N.W.B. herinnert aan de reeds eerder hieromtrent tot den minister gerichte verzoek- schriften en wijst er op, dat de gevraagde vrijstelling in het bijzonder geldt voor En- gelsche automobilisten, aangezien in Enge land aan Nederlanders vrijstelling van belas ting wordt gegeven voor den tijd van vier maanden, terwijl de Belgische regeering reeds lang een dergelijke vrijstelling verleent, hetgeen ongetwijfeld Engelschen automobi listen aanlfriding zal geven eerder naar Bel- gie dan naar Nederland over te steken op hun tochten naar het vasteland. Bovendien wordt er aan herinnerd, dat Ita lie aan Nederlanders gedurende drie maan den vrijstelling geeft en dat Zwitserland in het geheel geen belasting heft van buiten- landsche automobilisten. Om deze redenen heeft de A.N.W.B. zich opnieuw tot den minister van Financien ge- wend, met verzoek een Algemeenen Maat- regel van Bestuur te willen uitlokken, waar bij aan automobilisten uit Engeland, Zwitser land en Italie vrijstelling van wegenbelasting wordt verleend voor denzelfden tijd als waar- voor Nederlanders in die landen vrijgesteld zijn. Het internationaal automobielverkeer zou door een dergelijken billijken maatregel zeer zijn gebaat en het internationaal toeristenbe- zoek aan ons land zou er stellig door bevor- derd worden. Sch a ken. HET TOURNOOI TE KARLSBAD. De loting. Gisteren heeft te Karlsbad de loting plaats gehad voor het koinende schaaktournooi. Zij had het volgende resultaat: 1. Gilg, 2. Colle, 3. Vidmar, 4 Spielmann, 5. Maroczy, 6. Tar- takower, 7. Thomas, 8. Rubinstein, 9. Bo- goljoebof, 10. Canal, 11. Yates, 12. Menchik, 13. Becker, 14. dr. Euwe, 15. Treybal, 16, Niemzowitsj, 17. Capablanca, 18. Mattison, 19. Gruenfeld, 20. Marshall, 21. Saemisch, 22. Johner. Dr. Aljechin neemt niet deel. Dr Aljechin heeft het bestuur van het op 30 Juli te Karlsbad beginnende tournooi la ten weten, dat hij daaraan geen deel zal kun nen nemen, daar Wiesbaden, dat het eersk deel van de wedstrijden om het wereldkara- pioenschap financiert, geen later begin dan 5 September wil toelaten. Die datum "is Alje chin te vroeg: hij zou, na deelneming aan he! tournooi van.Karlsbad, een behoorlijken rust- tijd moeten hebben om aan de wedstrijden te Wiesbaden deel te nemen. R o e i e n. EUROPEESCHE KAMPIOEN- SCHAPPEN. De Nederlandsche roeiers, die op 17 en 18 Augustus a.s. te Bromberg (Polen) deelne- men aan de wedstrijden om de Europeeschs kampioenschappen, zullen op Vrijdag 9 Au gustus vertrekken. Lawntennis. NEDERLANDSCHE SPELERS NAAR DUITSCHLAND. Deelneming aan de Internationale Kampioenschappen. ,Op uitnoodiging van den Duitschen Tennis- bond zal de N.L.T.B. een drietal spelers af-

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 7