DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. CENTRUM HOTEL ZATERDAG EN ZONDAG THE CORI ROYAL Attraction Band. Honderd een en dertigste laargang 1929 Afiaimflni ©ntsurljs bij yooruitbetaling per 3 raaanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct p. regel, grootere letters naar plaatsmlmte. Brieven franco NX Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster £oon, Voordam C9, Tel. Administr. No. 3. Rcdactie No. 33. De diplomatieke herstel- cenferentie te Den Haag. Dagelijksch overzicht. Buitenland No. "THf onntrnef Besfaaf nit 2 Maden, DOiWEBDAB Diiecfeur: C. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. Postgiro 37960 1 AUGUSTUS Deelneming van Amerika. Omtrent de formeele zijde van de bijeen- roeping der Haagsche conferentie wordt van ingelichte zijde medegedeeld, dat de vertegen- woordigers van de zes mogendheden, die tot de conferentie hebben besloten, den zesden Augustus op een bepaald uur in Den Haag zullen bijeenkomen. Vervolgens zal de ope- ningsvergadering plaats hebben. Dezelfde zes mogendheden noodigen Ame rika uit deel te necnen aan de conferentie en de uitnoodiging zal door den doyen van het diplomatieke korps te Washington worden overgebracht. In welken vorm de Vereenigde Staten aan de conferentie zullen deelnemen, 't zij door een vertegenwoordiger, die slechts de beraad- slagingen aanhoort, 't zij door een vertegen woordiger die daaraan dtelneemt, zullen de .V.S. natuurlijk zelf beslissen. Ook de kleinere mogendheden, die herstel- schuldeischers zijn, zullen worden uitgenoo- digd. Aan somtnigen van hen is de uitnoodi ging reeds gedaan. De Duitsche delegate. De Duitsche delegatie ter Haagsche con ferentie zai vermoedelijk bestaan uit onge- yeer 70 personen. Buitenlandsche zaken zal zijn vertegenwoordigd door dr. Stresemann, staatssecretaris von Schubert, de ministerieele directeuren Ritter en Gauss en de geheimra- den von Friedberg en Redthammer. Voor het ding en von Dorn, en nog tal van ambtena- departement van financieen gaan dr. Hilfer- ren naar Den Haag. Het departement van de bezette gewesten etuurt minister dr. Wirth en economische zaken minister dr. Curtius. De Britsche delegate. Officieel wordt medegedeeld, dat Snowden, de kanselier van de schatkist: Henderson, mi nister van buitenlandsche zaken, en Graham, voorzitter van het ministerie van handel, Groot-Brittannie zullen vertegenwoordigen op de Haagsche conferentie. De Belgische delegatie. In officieele Belgische kringen wordt ver- fcekerd, dat de opening van de conferentie in Den Haag den 6den Augustus ont elf uur 's ochtends zal plaats hebben. Vast staat thar.s, dat ook mnister van Staat, Francjui, zich naar Den Haag zal begeven. Een deel van de Belgische delegatie stelt zich voor, Zondag te vertrekken het andere deel volgt dan Maandag. Polen wacht op een uitnoodiging. Poolsche bladen melden, dat men op het departement van buitenlandsche zaken te Warschau wacht op een uitnoodiging der mo gendheden tot deelneming aan de conferentie in Den Haag. Ontvangt men de uitnoodiging dan zal de Poolsche delegatie reeds Zondag naar Nederland vertrekken. De Zuid-Slavische delegatie. De Zuid-Slavische delegatie naar de con ference in Den Haag zal 2 Augustus uit Bel- grado vertrekken. Zij bestaat uit dr. Marin- kowitsj, minister van buitenlandsche zaken, en dr. Kumanudi, minister zonder portefeuil- le, den gezant te Parijs, den gezant te Lon- den en den vertegenwoordiger van Zuid-Sla vie in de commissie van herstel. Voorbereidingen in Berlijn. De Duitsche minister van buitenlandsche zaken dr. Stresemann arriveert hedenavond met den trein van 22.10 uur te Berlijn. De an dere rijksministers bevinden zich reeds daar. De Kabinetszitting, die zich zal bezig hou- den met de Haagsche conferentie, vindt echter pas Vrijdag of Zaterdag plaats, aangezien de afzonderlijke departementen eerst nog ver schillende besprekingen te voeren hebben. Ook deze Kabinetszitting zal echter voorna- melijk slechts formeele beteekenis hebben aan gezien de richtlijnen, die de Duitsche regee ring te Den Haag denkt te volgen, thans reeds vaststaap. 1° het standpunt der Duitsche regeering 1S geen wijziging gekomen. Duitschland staat op het standpunt, dat jet plan-Young slechts aanvaard kan wor den, wanneer gelijktijdig de volledige ontrui- tmng van het Rijnland wordt toegestaan. ten opzichte van het Saargebied en van kf-.-fiH ya®tsJelings- en verzoeningscommissie ljtt het Duitsche standpunt hetzelfde als tot nog toe. De Franschen gereed -u nVa-S-m» dat de ..Matin" en de „Pe- k*anSleD naar aanleiding van het ge- rucht over een vertraging in het bijeenkomen Haagsche conference, melden dat te Pa- schikkingen zijn getroffen opdat de rransche delegatie den 5en Augustus voor vertrek gereed is. rv„ T- Ven'izelos naar Den Haag De,,Times meldt uit Athene dat Venize- los, de Grieksche premier, naar Den Haag is vertokken om Griekenland op de Hersteb conferentie te vertegenwoordigen Op zijn weg naar Nederland zal hij Rome, Parijs en Londen bezoeken. r. Voorbereidingen in Den Haag. Cmteren heeft Mr. Plemp van Duiveland net Pers-comite voor de regeling en de ont- vangst der buitenlandsche journalisten, dm in ons land worden verwacht in verband met de conferentie van Herstel, geinstalleerd in ?en de/ zalen van de Grafelijke Zalen. Hii meld daarbij een korte toespraak, waarin h'i deed uitkomec, dat het de bedoeling der re geering is, dat de buitenlandsche journalis ten hier in alle opzichten uitstekend zullen worden ontvangen, dat alles, zoowel wat de tegemoetkoming in hun werk als een aange- naam verblijf betreft, zoo goed mogelijk za! worden geregeld. De regeering zal daartoe in ruime mate haar medewerking geven en zoo kreeg men de beschikking over de Grafelijke zalen voor werk en ontspanning. De heer Plemp van Duiveland besloot met een beroep te doen op de leden van het comite om alien mede te werken tot het welslagen der persregeling. Verder kon hij nog mededeelen, dat hij van het Bestuur van den Haagschen Kunstkring de toezegging heeft gekregen, dat de journa listen van haar zalen en haar buffet gebruik, konden maken gedurende de conferentie. In de Rolzaal zal een volledige telegraaf- en te- lefoon-installatie komen. Het hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie gaf zijn mede werking voor een aanleg op ruime schaal, zoodat er een 40 cellen komen. De bovenza- len worden ingericht voor werkgelegenheid. In de Lairessezaal wordt het algemeen secre- tariaat geinstalleerd. De heeren H. Dunlop en H. S. M. v. Wickevoort Crommelin zullen permanente gedelegeerden van het comite zijn en dagelijks in het bureau aanwezig zijn om inlichtingen te verstrekken. Het bestuur van de Witte Societeit en de directie van de Maatschappij Zeebad Sche- veningen waren bereid tot het verleenen van velerlei faciliteiten en vele andere aanbiedin- gen van medewerking kwamen reeds in, zoo o.a. van het Nat. Jongeren Verbond en van de Ned. Padvindersvereeniging. Ook wat de huisvesting betreft zijn reeds honderden brieven ontvangen. Natuurlijk zal het comite voor de huisvesting een degelijk opderzoek instellen. Men hoopt dus, ondanks den zeer korten tijd van voorbereiding, met de algemeene medewerking een goed resul- taat te kunnen bereiken. DE SPANNING TUSSCHEN SERVIE EN BULGARIJE. Het verdrag van Pirot. In- terventie van Frankrijk en Enge- land. - Voorstel van Belgrado. De achtergrond van het con flict. In een uitvoerig bericht in ons blad van gister meldden we reeds dat Servie v/eigert het verdrag van Pirot te rati- ficeeren, wat op hetzelfde neerkomt als een opzegging van het verdrag. Dit bericht herinnert ons weer aan de spanning, die op den Balkan nog steeds tusschen Servie en Bulgarije bestaat, een toestand, die de voortdurende aan- dacht verdient van de verantwoordelijke leiders der buitenlandsche politie. Deze gevarenhaard voor den vrede eischt de belangstelling van de vredesstichters van Europa. Trouwens, Frankrijk en Engeland hebben ter dege het gevaar ingezien, dat hier voor den vrede in dit werelddeel bestaat. Deze beide landen hebben n.l. reeds stappen in de Zuid-Slavische en Bulgaarsche hoofdsteden gedaan om tot kalmte en gezamenlijk overleg aan te manen. Op den 17en Juli werd in het Engel- sche Lagerhuis den minister van bui tenlandsche zaken de vraag gesteld of het niet gewenscht was overeenkomstig art. 11 van het Volkenbondspact bij den Raad aan te dringen op het bijeenroepen van een conferentie van Balkanvolken te regeling van de voornaamste tus schen hen hangende problemen. Waar- op de heer Henderson toen antwoordde, dat hij ten aanzien van den bestaanden gespannen toestand aan de Zuid-Sla- vischBulgaarsche grens de voorkeur er aan gaf voorloopig te veronderstellen, dat de beide betrokken regeeringen in staat zouden zijn het geschil op te los- sen door rechtstreeksche onderhandelin- gen, zonder interventie vac den Bond. Van die rechtstreeksche onderhande- lingen is intusschen nog niet veel te- recht gekomen, integendeel, de verhou- ding is er eerder slechter op geworden. Thans.wordt bericht, dat de Zuid- Slavische gezant de Bulgaarsche regee ring een nota heeft overhancligd, waar- bij verzocht wordt nieuwe onderhande- lingen te beginnen inzake de indertijd bij de conferentie te Pirot niet opgeloste vraagstukken. Op deze conferentie in de Servische stad Pirot gehouden van 25 Febr. tot 7 Maart j.I. werd een regeling getroffen, volgens welke o.a. door de beide regee ringen een gemengde grenscommissie zou worden ingesteld ter. regeling van mogelijke conflicten en het wegnemen van conflictstof. Deze regeling is echter nimmer in werking gesteld, daar de Zuid-Slavische regeering haar nog steeds niet geratificeerd heeft. Door de gebeurtenissen van den laat- sten tijd is de stemming aan weerszij- den van de grens steeds verbitterder geworden en de toestand gevaarlijker, bij afwezigheid van een veiligheidsklep in den vorm van een verdrag als dat van Pirot had kunnen worden. Het voorstel, nu <ioor Belgrado gedaan om de onderhandelingen te hervatten, betreft punten (—1. het verdeelde grond- bezit en het instellen van een neutrale zone), waarop Bulgarije to Pirot niet meende te kunnen toegeven. Belgrado wilde nl. het landbezit over de grens onteigenen, doch Sofia wenschte de be trokken landslieden niet te dwingen daarin toe te stemmen. De door Zuid-Slavie verlangde instel- ling van een wederzijdsche grenszone van 10 K.M. diepte, waaruit dan alle „verdachte" elementen geweerd moesten worden, wees Bulgarije af, onder het motief, dat het niet in staat was deze zone langs de honderden kilometers lange grens behoorlijk te bewaken. Of men aan Bulgaarsche zijde hier- omtrent thans andere inzichten heeft ge kregen, staat intusschen te bezien, zoo dat de mogelijkheid groot schijnt, dat ook dit voorstel niet tot de gewenschte ontspanning zal voeren. Hoewel nog niet van een direkt oorlogs- gevaar sprake is, verdient deze kwestie alle aandacht, omdat op den achtergrond van dit conflict de drei ende tegenstel- Iing FrankrijkItalie staat. Frankrijk, wiens politiek ten opzichte van Duitschland en de handhaving der vredesverdragen ten zeerste beinvloed wordt door de houding van den bond- genoot Zuid-Slavie en Italie, dat Frank- rijk's mededinger is naar invloed op den Balkan en zich meer en meer tot kampioen maakt voor een herziening der vredesverdragen en als zoodanig een vriend van Bulgarije wordt geacht. DE 1 AUGUSTUS-HERDENKING. Maatregelen in Servie. De politie heeft in een lokaal van de medische faculteit te Agram 30.000 stuks vlugschriften en verboden bro chures in beslag genomen. Eenige hon derden communisten bevinden zich thans in hechtenis. Een verordening is uitgevaardigd, volgens welke op 1 Au gustus overal moet worden gewerkt; alle arbeiders, die het werk, zij het ook tijdelijk, neerleggen, zullen worden ver- volgd, evenals de patroons, die zulks niet ter kennis van de politie brengen. De winkels moeten open blijven. Bij het minste verzet zal de politie van haar wapens gebruik maken. In Griekenland. Gisteravond zijn te Athene opnieuw 10 leiders van de communisten in hech tenis genomen, waaronder ook de com- munistische candidaat voor het burge- meesterschap met den secretaris van de organisatie der journalisten. Negen an dere communisten zijn naar een eiland gedeporteerd. Het totaal der gearresteer- den bedraagt meer dan 200. Zij blijven tot 2 Augustus in voorloopige hechte nis. Communistische actie in Duitschland. De Berlijnsche communisten hebben hun aanhangers opgeroepen zich heden avond te half acht te verzamelen op het Sportplein te Friedrichsheim. De po litie heeft de noodiere maatregelen geno men om het op elkander stooten van troepen deelnemers te beletten. Boven- dien zullen de straten, waarjangs de de- monstraten ran- en afmarcheeren, door sterke politiemachten worden afgezet. Op zichzelf staande optochten zullen door politie op vrachtauto's worden be- waakt. De communisten hebben hun aanhan gers opgewekt om Donderdag alien hun werk een uur voor sluitingstijd te ver- laten. Maatregelen in Oostenrljk. De Weensche politie heeft uitgebreide voorzorgsmaatregelen getroffen voor vandaag. De optocht, die de communis ten wilden houden op de Ringstrasse blijft verboden. De communisten heb ben aangekondigd, dat zij toch al hun betoogingen zullen doorzetten. Sinds enkele dagen vertoeven communistische raddraaiers uit Tsjecho-Slowakije, Servie en Rusland te Weenen. De Rote Fahne is gisteren door de politie in be slag genomen. Verschillende „plakkers" zijn door de politie aangehouden. In Tsjecho-Slowakije. Voor 1 Augustus heeft de politie maat regelen genomen, die sterk aan die voor den Rooden Dag van 1928 herinneren. Talrijke compagnieen gendarmerie zijn te Praag geconcentreerd. Zij zullen vooral hebben te verhinderen, dat ar beiders uit de provincie naar de stad trekken, waar overigens alle staatsge- bouwen en groote industrieele onderne- mingen zullen worden bezet. De commu nistische partij heeft het aangekondig- de proletarische manifest uitgegeven, waarvan de schaar van den censor echter alleen de eerste en de laatste alinea overliet, welke aansporen tot da rn onstraties tegen de dmjrte, de fascis- ten en het dreigend oorlogsgevaar. De politie heeft alle colporteurs van de met het manifest verspreide verboden bla den gearresteerd. De communisten heb ben l.ierop in het geheim gedrukte cou- rauten op <je closettep der fabriekson- dernemingen neergelegd. De politie nam daar stapels dezer bladen in beslag. Het manifest van de communistische intellectueelen, dat ook door de z.g. op posite is geteekend houdt een betoog in tegen den oorlog in het algemeen en tegen China. In Roemenie. Te Boekarest zijn eveneens met het oog op communistische betoogingen van heden een aantal communistische leiders in hechtenis genomen. HET CHINEESCH-RUSSISCH CONFLICT. De eerste voorbereidende confe rentie. Pe eerste voorbereidende conferentie tus- schtn China en Rusland had Dinsdag te Mantsjoeli plaats. De consul-generaal der Sovjets te Charbin vertegenwoordigt de Rus- sische regeering, de Chineesche commissaris voor buitenlandsche zaken te Charbin verte genwoordigt China. De conferentie besprak het tijdstip en de plaats van de officieele conferentie tusschen China en Rusland. Een ontaktvolle rede. Aan een Engelsch blad wordt uit Sjang- hai met betrekking tot het conflict tusschen Rusland en China gemeld, dat de president van den Chineeschen Wetgevenden Raad een scherpe rede tegen Rusland heeft gehouden. Hij zeide dat het een fout was, aan te ne- men, dat het Sovjet-leger meer zou presteeren dan het Chineesche leger. Indien onverhoopt vijandelijkheden ontstonden, waren de Chi- neezen tegen de Russen opgewassen Zoo- lang China den revolutionnairen geest leven dig hield, behoefde over den uitslag van een strijd tusschen China en Sovjet-Rus'.ar.d geen twijfel te bestaan. VREDESVERDRAG. DE ENGELSCH-AMERIKAANSCHE BESPREKINGEN. Nog geen conferentie in het verschiet. Reuter meent te weten, dat er geen enkele definitieve aanwijzing is betref- fende de mogelijkheid van een conferen tie inzake vlootontwapening, hetzij bij een te roepen in den aanstaanden herfst te Londen, hetzij in het voorjaar van 1930, zooals geopperd in telegrammen uit Washington. Een dergelijke confe rentie, indien bijeengeroepen, zou een- voudig een vervroeging beteekenen van de conferentie van Washington van 1931 met het oog op de verandering van houding als het resultaat der jongste besprekingen over het vraagstuk der al gemeene ontwapening. CHINA. COMMUNISTEN GEARRESTEERD Plannen voor een opstand. De politie heeft in de Fransche nederzet- ting te Sjanghai 250 Chineesche communis ten gearresteerd. Er werd een plan voor een op heden vast- gestelden opstand in beslag genomen DUITSCHLAND. HET MIJNONGELUK IN SILEZIE. Nog drie dooden. Een Wolffbericht uit Waldenburg meldt, dat nog drie zwaargewonde mijnwerkers aan hun wonden ziin overleden. Er verkeeren nog meer gewonden in le- vensgevaar. Reeds 26 dooden. Het aantal dooden ten gevolge van het mijnongeluk bij Waldenburg is, volgens de „Vorwarts", tot 26 gestegen, daar nog twee zwaargewonden zijn overleden. Een gift van den rijkspresident. Een Wolffbericht uit Berlijn meldt, dat president Hindenburg een bedrag van 6000 M. ter beschikking van de nagelaten familie- leden der slachtoffers heeft gesteld. Een slachtoffer vertelt. Een der slachtoffers van het mijnongeluk, die met brandwonden in het ziekenhuis ligt, vertelt omtrent de ramp nog het volgende: Met twee kameraden, die den dood vonden, arbeidde ik op een diepte van ongeveer 535 meter. Een 32 andere werklieden arbeidden op nog grooter diepte, toen plotseling de ont- ploffingen plaats hadden. Knallen hoorden wij echter niet, slechts hadden vonkenregens plaats, die de mijngangen in rookwolken hul- den. Ik holde als een der eersten weg, maar verloor later het bewustzijn. Toen ik met zuurstof werd bijgebracht, bevond ik mij in een der werkplaatsen. Vreeselijke tooneelen speelden zich den ge- heelen dag in de lijkenhal af, waar 24 mijn werkers hun laatsten slaap sliepen. DE ARBEIDSCONFLICTEN. Opzegging loonovereenkomst in de Opper-Silezische ijzerindustrie. De Opper-Silezische metaalbewerkersbon- den hebben de loonovereenkomst voor de Op per-Silezische ijzerindustrie tegen 1 Septem ber opgezegd. ENGELAND. DE JAMBOREE. Een yell voor den hertog van Connaught. Vijftigduizend padvinders hieven gis ter bij de aankomst van den hertog van Connaught in Arrow Park te Birken head ter bijwoning van de Jamboree, die in den loop van den middag werd ge- opend, 66n machtigen welkomstkreet aan. De hertog gebruikte de lunch afzon- derlijk met het hoofd der padvinders Baden Powell. De dag eindigde koud en kil; er vielen zware regenbuiten. Sedert vroeg in den ochtend arrivesrden groo te menschenmenigten met alle moge lijke verkeersmiddelen. Het weer stuurt de opening in de war Stroomende regens hebben de ope ning van de Jamboree in de war go- stuurd. De tentoonstelling is door den wind weggeslagen, doch gelukkigerwijn werd daarbij niemand gewond. HET CONFLICT IN DE KATOEN- INDUSTRIE. Nog een kans op schikking. In het conflict in de katoenindustrie van Manchester is de laatste kans op een schik king gelegen in de vergaderfng die heden wordt gehouden door den spinnersbond, de eenige vakvereeniging die niet bij het con flict is betrokken en welke zich nog niet alge- heel tegen vermindering van loon heeft ver- klaard. Met dezen bond kan nog worden on- derhandeld. De spinners verwijzen de zaak naar de districten. De afgevaardigden van den spinnersbond besloten na een bespreking gedurende twee uren van het conflict in de katoenindustrie om de geheele zaak van het conflict te ver wijzen naar de districten met het advies, de zaak in handen van het uitvoerend comite te laten. Een of fide el onderzoek naar de ka toenindustrie. MacDonald heeft een subcommissie uit ds „Committee of Civil research" benoemd voot het instellen van een onderzoek naar de ka- ttoenindustrie, met Graham, president van den Board of Trade, als voorzitter. De sub commissie moet rapport uitbrengen over den tegenwoordigen toestand en de vooruitzich- ten der katoenindustrie, en advies uitbrengen over de maatregelen, die wenschelijk en uit- voerbaar zijn om de positie der industrie op de wereldmarkt te verb-.tcren. DE BETREKKINGEN MET RUSLAND, Een stagnatie in de onderhandelingen. De onderhandelingen tusschen Henderson, den minister van buitenlandsche zaken, en Dowgalewski, den Sovjet-ambassadeur te Pa rijs, zijn nog niet hervat, daar de ambassa- deur nog geen antwoofd ontvangen heeft van zijn regeering op de mededeeling, die hij haar na het eerste onderhoud heeft gedaan. HET VERGAAN VAN DE „VESTRIS» De officieel vastgesteld oorzaken. Gister zijn de conclusies gepubliceerd van het onderzoek, door den Board of Trade inge steld naar het vergaan van het passagiers- schip „Vestris" op 12 November van het vorig jaar onder de Amerikaansche kust, waarbij meer dan honderd menschenlevens verloren gingen. Gezegd wordt dat de vooraanstaande oor zaken waren: overlading en het feit dat het schip niet sterk genoeg was om aan ruw weer weerstand te bieden. Andere redenen waren onvoldoende stabiliteit, zwaar weer, zware zeeen, waardoor het schip water maakte, dat in de lager gelegen bunkerruimen liep en de steenkool verzadigde, met het waarschijnlijke gevolg, dat de pompen niet doeltreffend kon den werken. Verder zegt het rapport dat de „Vestris" be hoorlijk bemand was, dat de reddingbooten in goeden staat verkeerden en dat de maat regelen om ze te bemannen behoorlijk en doel treffend waren. Het hof stelde ook vast, dat indien het SO.S.-sein zes uur vroeger was verzonden, stellig meer dan een schip op de plaats der ramp zou zijn aangekomen voordat de „Vestris" zonk. s BOUW VAN EEN DUIKBOOT AFBESTELD. De firma Beardsmore te Glasgow, die op» dracht had ontvangen tot den bouw van een der nieuwe duikbooten, heeft gisteren van de admiraliteit een tegenorder gekregen om het werk niet te beginnen. De arbeiders zijn gis teravond uitbetaald. DE INTERNATIONALE BANK. Toch te Londen Omtrent de besprekingen van den gouver* neur van de Bank van Engeland, Montague Norman, met verschillende leidende Ameri kaansche bankiers wordt uit Washington ge meld dat de oprichting van de bank voor de internationaje betalingen in deze besprekin gen een hoofdrol speelt. Vooral de plaats, die deze bank bij de internationale goua-beweging zou innemen, werd uitvoerig besproken. Montague Norman heeft nadrukkelijk de En- g.lsche meening verkondigd, dat de interna tionale bank te Londen gevestigd hoort te zijn, en niet in de hoofdstad van een der kleine mogendheden haar zetel hoort te hebben. Naar verluidt zou men ook in Amenka deze meening deelen. Zoowel bet American-

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1