lltlWHlt fOllIllt. De krooojnweeleD. FEU1LLETON. Starisnieuws Ko. 179 Kanderd sen en dsrtigste Jaargang. Donderdag 1 Augustus. RadioDlioekje Vrijdag 2 Augustus. Huizen, 1875 M. 10.-10.15 Morgan wil ling. 12.15—1.45 Concert door het A. V. R. O-Kwintet. 1.45—2.45 Concert door Piet Hesne's Kinderkoor, afgewisseld door popu- R O.-Kwintet. 5.30-7.- Concert door het A V R O -Octet. Boris Lensky, viool. Jac. Ph. Caro, has. 7.-7.45 Vioolrecital door Nicholas Roth. 8.01-8.15 Gramofoonmu ziek 8 15 Kurhaus Schevenmgen. Symphome Concert door het Residentie-orkest Inter mezzo: Liederen, te zingen door Jac. Ph. Caro. Na afloop van het concert persbench- ten. Daarna dansmuziek uit Hotel „Groot Badhuis" te Zandvoort. 12.— Sluiting. Hilversum, 298 M. (Na 6 uur 1071 M.) U _11.30 N. C. R. V. Ziekendienst. 11.30 __12.K. R. O. Godsdienstig halfuurtje. 12 151.15 Concert door het K. R. O.-Trio. 1 i5_2 K. R. O Gramofoonmuziek. 4.— 5 15 N. C. R. V. Concert. Vocale- en instru- mentale solisten. 5.15—6.N. C. R. V. Oranje-programma. Vocale- en instrumental solisten. 6.-7.— N. C. R. V. Carillonbespe- ling. Kon. Paleis te Amsterdam 7.-7.25 K. R. O. Causerie over: Kamerplanten. 7.35 iV. P. R. O. Persberichten. 7.40 V. P. R. O. Causerie over: Assisi. 8.15 V. P R. O. Con cert. Instrumental solisten. 8.50 V. P. R. O. Causerie over: Van Bombay naar Gewalior. 9.30 V. P. R. O. Vervolg concert. 10.— V. P. R. O. Voorlezen door Ina Boudier Bakker. 10.20 V. P. R. O. Vervolg concert Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Nieuwsberichten. 11.20 Gramofoonmu ziek. 12.20 Concert. Viool en piano. 12.50 Orgelconcert. 1.20—2.20 Gramofoonmuziek 4 05 De Padvinders World Jamboree. Toe- spraken door den Prins van Wales en Sir Robert Baden-Powell. 4.25 Piano-recital 4.35 Orkestconcert. *5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing. 6.35 Nieuwsberichten. 6.50 Muzik. Intermezzo. 7.05 Liederen-voordracht. Bari- ton. 7.20 Lezing. 7.35 Muzik. Intermezzo 7.50 Vaudeville. 9.20 Nieuwsberichten. 9.35 Actueele causerie. 9.50 Nieuwsberichten. 9.55 Orkestconcert m. m. v. solist, viola. 11.05 Verrassing 11.20 Dansmuziek. 12 2012.35 Beelduitzending. Parijs „Radio-Paris", 1725 M. 12 20 Gra mofoonmuziek. 12.50 Gramofoonmuziek. 1.25 Vervolg van 12.50. 4.05 Orkestconcert m. m. van solisten. 6.55 Gramofoonmuziek. 8.55 Orkestconcert m. m. v. solisten. Langenberg473 M. 7.207.50 Gramo foonmuziek. 7.50—8.50 Orkestconcert. 10.35 —12.10 Gramofoonmuziek. 12.30 Gramo foonmuziek. 1.25—2.50 Orkestconcert m. m v. sopraan. 5.556.20 Gramofoonmuziek 6.20—6 55 Uitzending uit Breslau. Verslag van de Duitsche zwemwedstrijden om het kampioenschap. 8.20 .Michael Kramer" Drama in 4 bedrijven van Gerhart Haupt mann. Daarna Nieuwsberichten en tot 12.20 Dansmuziek. Zeesen, 1635 M. 6.10—10.50 Berichten en lezingen. 12.201 15 Gramofoonmuziek. I.15—5.20 Berichten en lezingen. 5.20—6.20 Concert. 6.20—8.15 Berichten en lezingen 8.20 Uitzending van uit Langenberg: „Mi chael Kramer". Drama in 4 bedrijven van Gerhart Hauptmann. Hamburg, 421 M. 6.15 Concert. 8.20 Con cert. Orkest en solist. 9.20 Orkestconcert. II.05 Orkestconcert. Brussel, 508 M. 5.20 Orkestconcert. 6.20 Trio-concert. 6.55 Gramofoonmuziek. 8.35 Concert. 9.25 Vervolg van 8.35. scharwoude geen les in het Fransch ge- geven wordt. Werd gerenvoyeerd naar B. en W. Van de wed. J. Schagen een verzoek om wederom een toeslag van 50 te ver- leenen op ha&r pensioen. Werd aldus besloten. Van B. en W. te Noordscharwoude een adres om hier ter plaatse ook te komen tot een ophaaldienst van aardasch en vuilnis, daar het meermalen voor- k omt dat afval van naburige gemeenten daa. icr ^'ar.tse bcend ift in de slooton hetwelk uit hveienisch oogpunt niet wen£.-helijk is.Terwijl tevens de handha- ving en toepassing der verordening illu- sionnair blijkt te zijn vaststelling der leening groot 31050, daar door Ged. Staten hierop aanmerking is ge- maakt in de eerste plaats wat betreft de lee ning der school, welke niet mag duren 40 maar 30 jaar en ten 2e dat er 'n versterkte aflossing moet plaats grijpen niet binnen de 20 jaar, maar van ten hoogste 5 jaar. Door den voorzitter werd in verband hier- mede naar voren gebracht, dat nu omgezien moet worden naar een ander adres betreffen de het te leenen bedrag. Besloten werd het voorstel in den geest van Ged. Staten te wijzigen. Vervolgens kwam aan de orde het adres van Belang der Jeugd en ouder-commissie be treffende 'n subsidie van /300 tot't aanstel- Bij de rondvraag sprak de heer Welbo- ren woorden van dank tot den voorz. voor diens gelukwensch aan hem ge*- richt. OOK TE.GEN D0R5T! Provinciaa! nieuws BRGEK OP LANGENDIJK. Raadsvergadering. De raad dezer gemeente vergaderde Dinsdag j.l. 's avonds 8 uur. Aanwezig f ile leden. De voorzitter, burgemeester Slot, open de met een woord van welkom en gebed Ingekomen stukken. Van den inspecteur der dir. belastin gen dat de raming der gem.-ink.-belas ting over het dienstjaar 1929'30 is ge schat op 32000. Van den heer Mooij een verzoek om een gemeenschappelijke regeling aan te gaan met de gemeente Alkmaar, betref fende zijn zoon, om deze geplaatst te zien op U. L. 0. school daar ter plaatse omdat op de u. 1. o. school te Noord (The crinkled Crown.) Deautoriseerde verta'ing uit het Engelsch van William le Queux, door Mej E H HOOFDSTUK XX. ten van 'n 2e leerkracht voor't vak-onderwijs Door B. en W. werd voorgesteld hier- en uitbreiding der gebouwen en speelplaats op niet in te gaan. ^eFvP; n w De heer Kamp voelde veel voor Wat betreft het eerste hebben B. en W. een ophaaldienst van asch en vuil- Z1Ch persoonlijk op de hoogte gesteld bij e nis, daar er verschillende ingezetenen i onderwijzeres en zijn tot de oveituiging g- zijn welke geen water hebben, die alzoo komen dat het handwerk-onderwijs nu goe- niet weten waar ze met het vuil heen i geregeld is en dat de onderwijzeres in 1 geen klachten heeft moeten. Ook de heer Zuidam was deze mee- ning toegedaan. j Wethouder Ooijevaar zeide dat het hebben van een ophaaldienst veel moei- t lijkheden zal medebrengen. De voorzitter zeide dat de verontrei- j niging hoofdzakelijk kwam door afval j van veldvruchten en waar daar de hand aan gehouden wordt, komen we met een ophaaldienst geen stap verder. B. en W. stelden daarom voor, daarop voorloopig niet in te gaan. Daar de heer Kamp daarover stem ming verlangde werd het voorstel van j deze B. en W. adviseerden (Ian ook op dit gedeelte van het adres niet in te gaan. Ten opziehte van de verbouwing der school en uitbreiding speelplaats is in verband met het onderzoek van den Inspecteur aan den gemeente-opzi'-hter opdracht gegeven een ra ming te maken van de daaraan verbonden onkosten. zoodat B. en W. in deze vergade- ring nog niet komen kunnen met voorstellen tot moderniseering en verbouwing.1 Door den heer Smak werd aangaande het eerste gedeelte van het adres naar voren ge bracht, dat op den ouderavond gebleken is, dat de juffrouw het niet af kon. De voorzitter zeide, dat er wel een tijd ge B. en W. met. 5 st. voor en die van de hee j weesj. jg zwaar was VOor de juf Easterbee stond den volgenden ochtend vroeg op, terwijl hij zich aanmerkelijk ver- hfht voelde door de veranderde situatie. Dank zij Olga. en het vertrouwen, door Lubanoff in haar gesteld, hoefde zijn verblijf in deze hate- lijke stad niet van langer duur te zijn. Hij had oorspronkehjk gerneend, dat zijn onderzoe- kingen hem wel eeri drie a vier weken zouden ophouden. Maar de Prinses had hem in een paar uur tijds de inlichtingen gegeven; waarvoor hi] anders dan ook zeker zoo lang zou hebben noodig gehad, om die op listige wijze te vinden. En die inlichtingen waren van de grootste waarde, daar ze afkomstig waren uit de hoofdbron. Toch had hij liever gehad, dat hij ze langs een anderen weg verkregen had. Hij maakte zich ernstig ongerust over de ondernemende, stoutmoedige Olga, wier haat jegens haar werkgevers haar zulk een gevaarlijk spel deed spelen. Lubanoff mocht dan al zeer ver- liefd op haar zijn. de man was toch een woes- teline in zijn hart, evenals de rest van ziin ren Kamp en Smak tegen, aangenomen. Een schrijven van de desbetrelfende 1 commissie, welke door den commissaris was ingcsteld om even'ueele oneffett- heden te' regelen voor den directeur der gemeentelijke gasfabriek en lichtbedrij- ven. De commissie bestaat uit de heeren Oldenburg, directeur Prov. waterleiding en lichtbedrijven; Ochman, dir. der gas fabriek te Haarlem en baron van Haers- bolte, advocaat te Amsterdam. In verband met de vraaa: in het schrij ven of er nog voor gevoeld werd om aan de desbetreffende stukken nog iets mon- deling of schriftelijk toe te voegen werd door den voorzitter gezegd, dat het rap port toendertijd door den raad voor ken- nisgeving is aangenomen en B. en W. stelden daarom voor daarop niet in te gaan. Bleek het achteraf dat er nadere in lichtingen verstrekt moeten worden, dan zijn B. en W. daartoe te alien tij- de bereid. Aidr.s besloten. Er was een schrijven ingekomen van de Ned. vereeniging to„ behartiging der belangen van onvolwaardigc arbeids- krachten, met verzoek toe te treden als lid. De contributie bedraagt 1H cent per inwoner per jaar, hetwelk ongeveer 12 a 12.50 zal bedragen. B. en W. adviseerden daarop niet in te gaan, daar het hun gefrappeerd heeft dat er in het schrijven vermeld staat, dat de niet-individueele gevallen beter plaatselijk kunnen geschieden. De heer Smak zeide dat toch het al- gemeen belang er mede gediend wordt en vond de kosten niet zoo erg. Niemand meer het woord verlangen- de werd in den geest van B. en W. al dus besloten, dienaangaande aan de des- betrefende vereeniging bericht te doen. Aanbieding gem. rekening, lichtbe drijven en Burg. Armbestuur. Gemeenterekening 1929. Gew. dienst ontv. f 77.127.89, uitg. 71.898.63 X, ba- tig sal do 5.229.2554. Kapitaaldienst: ontv. f 70291.30, uitg 70145.30, batig saldo 146. Lichtbedrijven. winst gasbedrijf 5133.57, winst electriciteit 1834.47. Burg. Armbestuur 1928: ontvangsten 2679.49, uitgaven 2214.83 H, batig saldo 465.4554. Punt 5 der agenda bevattende een voorstel tot nadere aanvul.ing der bouw en woningverordening, werd in verband mci enkele onn.erkingen gemaakt door Ged. Staten, van de agenda afgevoerd tot een volgende vergadering, daar eerst het advies der gezondheids-commissie in dezen gehoord moet worden Aldus besloten. Inzake een verzoek van den heer Blok tot aanKoop van water achter zijn perceel, werd door de desbetreffende commissie geadviseerd, daarop afwij- zend te beschikken, zulks in verband met de eigenaren der be'endende per- ceelen. Aldus besloten. Vervolgens kwam aan de orde, nadere frouw, maar zulks was nu door de nieuwe regeling met de verdeeling der klassen opge heven. En wanneer er klachten dienaangaan de waren, konden deze door de juffrouw be- kend gemaakt worden bij B. en W. De heer Kamp vond het een mooi idee wan neer er persoonlijke klachten zijn, dat de be- trokkenen dan bij B. en W. dienaangaande kunnen komen. Door den heer Zuidam werd betoogd, dat Belang der Jeugd met een adres komt, maar het steekt zijn licht niet op bij de desbetref fende personen. Wethouder Ooijevaar zeide dat de heer Zuidam hierin mis was, daar nadien is in overleg met den Inspecteur de juffrouw vrij gemaakt is van de eerste klas en zoodoende is de nieuwe regeling tot stand gekomen. Niemand meer het woord verlangende, werd aldus besloten niet op dit gedeelte van het adres in te gaan. Verder werd door den voorzitter tot zijn spijt mededeeling gedaan dat den heer Zaal op attest van den huisdokter geen onderwijs mag geven en alzoo is zijn verlog verlengd tot 11 Sept. a.s. terwijl het tijdelijk Hoofd de heer Geurts als zoodanig tot dien datum weer is aangenomen. Bij de rondvraag werd door den heer Smak gezegd, dat de rollaag bij de brug over de sluis zoo afgesleten is, dat het gevaar ople- vert voor het verkeer met rijwielen. Zal onderzocht worden Hierna sluiting. De gascorruptie WARMENHUIZEN. De gymnastiekvereeniging D. A. S. K. O te Warmenhuizen behaalde op de wedstrijden bij de Zomerfeesten der V. V. V. te Schoorl resp. le pr. Heeren, 2e prijs Dames, 3e prijs jon- gens en 3e prijs meisjes wedstrijden. WINKEL. Crisis in de bouwbedriiven. Er di-eigt een staking in alle bouwvakken, welke zal omvatten de gemeenten Winkcl, Nieuwe-Niedorp en Oude-Niedorp. Vrijwel alle vaklieden zijn georganiseerd in den Bond van bouwvakarbeiders en aangesloten met het N. V. V. HANDELDR. EN INDUSTR. MIDDEN- STAND. Ledenvergadering. De Alkmaarsche Vereeniging voor den Handeldrijvenden en Industrieelen Midden- stand hield gisteravond in cafe „Central" eer ledenvergadering. Te ruim half negen opende de v o o r zi t t e r, de heer G. Cloeck, deze goed bezochtt bijeenkomst met een woord van welkom en hij wees erop, dat het bestuur zich gedrongen gevoelde de leden mededeelingen te doen over de voorbereiding van de G. A. M. I. T. De notulen werden zonder op- of aanmer king goedgekeurd. De s e c r e t a r i s, de heer De Raat, deed mededeeling van de volgende ingekomen stukken. Bericht van den Kon. Ned. Middenstands- bond, waarbij werd medegedeeld, dat als propagandist is aangesteld de heer W. M. de V03. De voorzitter deelde hierbij mede, dat een commissie zal worden benoemd om op de G. A. M. I. T propaganda te maken voor de vereemgiug en te trachten leden te winnen. Van den Armenraad was een schrijven in gekomen, waarin werd medegedeeld, dat be sloten was tot de instelling van een commis sie ter bestrijding van den woeker. Devoorzitte r vroeg of men van oor- deel was, dat de vereeniging deel moest nemen in het daartoe gestichte fonds. De heer Englander beantwoordde deze vraag bevestigend, omdat vele menschen reholpen kunnen worden. Spr. geloofde, dat .let in het belang was van de kleine zaken- menschen, als men deze zaak steunde. Reeds vele vereenigingen uit Alkmaar hebben steun toegezegd De heer R e n t e n a a r zei dat het niet de bedoeling was, de zakentnenschen te helpen. verfoeilijke deelgenooten. Zoodra het vermoe- den bij hem opkwam, dat zij hem misleid kon hebben, zou zijn liefde in haat verkeeren. Hij zou haar geen genade betoonen Bovendien: als zijn liefde zijn toorn over haar verraad overleefde en het vernederende gevolg, dat hij overtroefd was door een vrouw, kon hij haar nog wel moeten opofferen, om te voor- komen, dat hij zelve opgeofferd werd In dit hat-elijk land, waar iederen dag, ja, ieder uur, intrigues voorkwamen, moest ieder zichzel- ven bewaken, geen acht siaand op anderen. Even daarna zag hij toch kans om te ont- komen aan de pijnlijke gedachte aan de schoone, jonge prinses, want het idee, dat hem dien avond tevoren was ingeva-llen, eisch te wel heel zijn concentratievermogen; al zijn zenuwkracht. Hij had besloten, zelve dan al een heel gevaariijk spel te spelen: om zich in de tegenwoordigh-eid te vertoonen van zijn aartstegenstander. door een interview te be- werken tusschen Lubanoff en zichzelven Als hij en die hooggeplaatste ambtenaar elkaar ooit vroeger ontmoet hadden, dan zou dit onmogelijk zijn geweest. Maar, gelukkig voor zijn plannen, had zulk een ontmoeting nooit plaats gehad. Hij had zich namelijk voorgenomen, de identiteit van Richardson aan te nemen en, als zoodanig, onmiddellijk zooveel mog-elijk uit Lubanoff zien te krijgen. Het was een on- vervalscht zich wagen in het hoi van den leeuw en hij was zich volkomen bewust van h-ejt geriskeerde daarvan, Maar ziin duchtig vertrouwen in eigen kracht zei hem, dat hij alle kans had, om ongedeerd uit de gevaar- lijke vuurproef te komen, dat noch zijn ze- nuwen, noch zijn hersenen hem parten zou den spelen. Er viel geen tijd te verliezen. Volgens de Prinses toch zou het nog maar een paar da- gen duren, of Richardson, voorzien van de ware geloofsbrieven, zou in Moskou ver- schijnen. Hij moest er zich dus vertoonen, eer die er was. Zijn steeds bezige hersenen hadden nog nooit zoo snel gewerkt, ais op dit oogenblik. Iedere bijzonderheid van het stoute plan stond hem nauwkeurig voor den geest. Hij moest Rusland voor korten tijd verlaten als de een, en er terugkeeren als de ander. Uit een doos, onder den vloer verborgen, maar waar hij gemakkelijk bij kon, door het wegschuiven van een plank, nam hij een velletj-e officieel briefpapier, van het Hoofd- kwartier van de Tcheka, gestempeld met het zegel van die geheim-e politie-organisatie. Dit was voor hem gestolen door de Prinses op zijn vorig bezoek aan Rusland. Dank zij haar vriendschap met den vertrouwenden Luba noff, had zij toegang tot plaatsen, waar de gewone medewerkers niet mochten door- dringen. Terwijl hij aan tafel ging zitten en het pa pier uitspreidde, schreef hij voor zich zelven een vrijgeleide van de Duitsche grens naar HEEMSKERK. De ouden eik wij weten niet beter of het is de Vrijheidsboom geplant in 1803 mid den in ons dorp, begint nu in verval te gera- ken. Behalve de onoogelijke wijze waarop hij gekapt is voor langs loopende telefoondra- den, wat verband hield met de vestiging van ons postkantoor, vertoont hij alleen nog maar beneden teekenen van leven. Het boveneind is reeds geruimen tijd ten ziele gegaan. Gemeenteraad. De raad kwam Woensdagmiddag vol- tallig bijeen. Een vacature. Alvorens de agenda werd afgewerkt werd staande de deelneming in het ver lies van den heer Schuyt aangehoord. Daarna wenschte de voorzitter den heer P. Klaassen nog geluk met diens herstel. Volgde installatie van het nieuwe lid, den heer G. Welborn Wz. die in handen van den voorz. de vereischte eeden aflegde. Toen volgde wethouderskeuze. Na een paar stemmingen werd be noemd de heer J. v. Duivenvoorde Iz. te Noorddorp. Besloten werd eene oproeping te doen plaatsen voor gemeente-werkvrouw waarbij het salaris mede door een voor stel van den heer Nic. Henneman op 325 werd gebracht. Als een zeer verheugend nieuws deel de de voorz. mede dat de gemeente rekening dienst 1928 een batig sal do groot 8325.76 aanwees. (Applaus.) In de comm. voor nazien der rekening zullen zitting nemen de heeren P. Klaasse, P. de Vries en A. E. de Wildt. Richardson, een Engelschman, wonende in Londen, die daar de positie innam van ver tegenwoordiger van de Britsche revolutio naire partij. Hij was naar Rusland gestuurd, om voorbereidende schikkingen te treffen voor een geheim-e zending naar Moskou van een bepaald aantal leden van de organisatie, wier namen voluit geschreven waren. Deze bij- zondere inlichting was door Easterbee in Londen ingewonnen voor zijn vertrek. Het vervolg van het document vermaande alle medewerkers van de Tcheka om genoemden William Richardson alle mogelijke gemakken te v-erleenen bij zijn reis naar Moskou, waar hij Lubanoff zou gaan opzoeken. Ten slotte onderteekende Easterbee dit belangrijx papier met de nauwkeurig nagemaakte* handteeke- ning van den almachtigen Dzerzinski. Nadat hij die faak had volbracht, schreef hij haastig een brief aan Olga, in een cijfer- schrift, dat ze gebruikten voor hun corres pondence. Hierin lichtte hij de Prinses toe het idee, dat hem ingevallen was, nadat zij hem verlaten had en waarbij hij zich had voorgenomen, dat hij onmiddellijk uit Mos kou zou vertrekken en er zou terugkeeren als William Richardson, de Britsche afgevaar- digde. Deze missive overhandigde hij den trou- wen Ivan met de opdracht, om ze de Prinses bij haar volgend bezoek te geven. Hij wist, hoe voorzichtig ze was en dat ze den brief schappelijke werk 'n kleinigheid beschikbaar te stellen, ook in het eigen belang. De voorzitter deelde mede, dat hij als lid van het B.A. dikwijls met den woeker in Alkmaar kennis maakte, waar zeer hooge percentages worden betaald. Hier teelt welig afbetalingssysteem, dat echter met deze vereeniging niet bestreden kan worden. De menschen, die een gulden noodig hebben en hiervoor gaan naar een woekeraar, zullen zich ook tot de bedoelde commissie niet wenden. De secretaris herinnerde eraan dat het bestuur deze zaak nog niet had bekeken en hij wilde daarom dat het bestuur de ze kwestie eerst nog eens moest bezien om dan in de volgende vergadering- deze circu- laire opnieuw te bespreken. Aldus besloten. Van de Kon. Ned. Middenstandsbond was bericht ingekomen, dat aan de Tweede Kamer een adres was gestuurd, in verband met het ontwerp wijziging ziektewet. De s e c r e t a ri s. deelde mede, dat het adres bedoelde een bedrag van 10 millioen gulden aan overbo- dige controle te besparen. Van de Ver. voor Ziekenhuisverpleging was een schrijven ingekqmen, waarin er op gewezen werd dat de gemeentel. geneesk dienst een algeheele verandering heeft onder- gaan en de verplegingkosten in het nieuwe stadsziekenhuis minstens 3 per dag bedra gen. Bij verzekering is vorengenoemde veree niging krijgt men echter 6 weken vrije ver- pleging. De voorzitter noemde dit een hem al- leszins sympathiek adres. Spr. legde er den nadruk op dat ieder die er niet zeker van is 3 per dag te kunnen betalen, zich hiertoe dient te verzekeren en hij hoopte dat ieder voor deze ziekenhuisverplegingsvereen. in ei gen kring propaganda zou maken. Bespreking punten a.s. Congres Enschede. De voorzitter leidde dit punt in met voorlezing der agenda van dit congres. Naar aanleiding van een voorstel, inge- diend door de vereeniging te Winschoten, vroeg de voorzitter of men ook van mee- ning was dat inzake het organiseeren van uitverkoopen reeds regelend dient te worden opgetreden. De heer Englander verklaarde zich te- genstander van het steeds meer aan banden leggen van den handel, die men echter wel zoo eerlijk mogelijk dient te houden. Moskou. Hierin waren verschillende bijzon- zeker onmiddellijk na lezing zou vernietigen 4«fheden vermeld. De drager was William I Twee dagen later, vroeg op den ochtend, I ongeveer twee uur, nadat de express naar Moskou langs de met sneeuw overdekte vlakte van het stationnetje te Drissa reed, driehonderd mijlen van de groo'e stad, kwam er een man binnengewandeld op het kantoor- tje van den stationschef en viel daar neer in staat van uitputting. Opwekkende middelen werden hem onmid dellijk toegediend, en, terwijl hij bijkwam, fouilleerde de chef hem, met dit gevolg, dat hij een geleidebiljet van de Tcheka vond, waaruit bleek, dat de bezwijmde een En gelschman was, William Richardson gehee- ten, afgevaardigde van de Britsche revolu- tionaire partij, die naar Moskou reisde, om, voor zaken, Lubanoff op te zoeken. De man, die de rol speelde van den ineen gezakten reiziger, was natuurlijk niemand! anders, dan Harold Easterbee. Toen zijn onverwachte bezoeker weer bi|- gekomen was, luisterde de stationschef naar een zeer merkwaardige geschiedenis, verteld met dramatische gebaren, nauwkeurig tot in de kleinste bijzonderheden. Daar de man maar zeer onvoldoende bekend was met de Engelsche taal, duurde het eenigen tijd, eer hij zich een helder denkbeeld kon vormen van het verloop van zaken. En Easterbee had nu wel Russisch kunnen spreken, maar hij1 vreesde, dat dit soms achterdocht mocht wekken. (Wordt yeiyajgd-i hebt ge aan Lakerol een dorslwerend mid- del waarbij ge zoo frisch als een hoentje blijft. 't Is lekker en goed voor de keel! 50 ct. p. doos blj Apoth. en Drog. *5 menwerking in de Gascommissie, waaraan reeds geruimen tijd zooveel ontbrak, nog meer te wenschen ging overlaten. De commissaris der koningin, de onhoudbaa."- heid van dezen toestand inziende, heeft ten slotte aan de burgemeesters een schrijven ge- richt, waarin hij er op aandrong, de medewer- king te verkrijgen voor het benoemen eener Commissie, die nogmaals de kwestie der 5 pCt. zou onderzoeken en bij de eindconclusie waar- van de gemeentebesturen zich zouden neerleg- gen. Deze commissie is thans samengesteld en betaat uit de heeren Oldenburg, Ochtman en Baron van Haarsholte, welbekende persoonlijk- heden uit de Provinciale bedrijven van Noord- Holland. Begrijpelijk is het, dat de inwoners van Langendijk en St. Pancras met eenige spanning uitzien naar het rapport, dat door de ze commissie zal worden uitgebracht, te meer, daar deze kwe-stie reeds zoo langen tijd de be- langstelling van velen heeft gehad. Men schrijft ons; De kwestie van de gascorruptie en de al of niet ten rechte genoten 5 procent van uitbrei- dingen door den Directeur der Gemeenschappe lijke Lichtbedrijven aan Langendijk en St. Pan cras, is nu in het laatste stadium getreden. Deze kwestie is er een van de vele geweest, waaraan Langendijk rijk is en waardoor deze 4 gemeenten een zekere beruchtheid in Noord- Holland hebben verkregen. Van de beschuldi- ging van corruptie, waaraan de Directeur zich zou hebben schuldig gemaakt, is tenslotte niets overgebleven; geen enkel raadslid in de 5 be- trokken gemeenten is daaraan blijven vasthou- den en zelfs de burgemeester van Zuid- en Noord-Scharwoude, die door zijn bekende no- ta's den knuppel in het hoenderhok smeet, heeft geen corruptieve handelingen geconsti- teerd. Weshalve slechts overbleef het genieten van de 5 procent der uitbreidingen. Deze uit- breidingen betreffen volgens de nota van ge- noemden burgemeester: 1. in 1915 aankoop zuiveringskisten 6000.- 2. in 1916 uitbreiding en aankoop brandspuit 10.000.— 3. in 1917 aankoop meters en nieuwe gaslei- ding f 16.000.—; 4. in 1921 kamerovens enz. 200.000. Buiten beschouwing is hierbij nog gelaten de stichting van het electriciteitsbedrijf in 1918/19 en uitbreiding daarvan in 1921. Om de vraag, of 5 procent van deze bedragen met recht zijn genoten, gaat het nu. De Gascommissie heeft met groote meerder- heid van stemmen deze vraag bevestigend be- oordeeld, doch het rapport, waarin die commis sie tot deze conclusie kwam, werd door 3 van de 5 raden verworpen. Gevolg was, dat de sa- De arbeiders hebben als eisch gesteld beta- ling naar de 3de klasse, 0.62 per uur, bene- vens alle sociale voorrechten. Genoemde ge meenten behooren tot de 5de klasse, waann het loon 0,50 per uur is. In wer-kelijkheid UITSTEL DIENSTPLIC-HT. Bij beschikking van den Minister van Defen* sie, is aan den dienstplichtige A. J. Wamsteker, uit deze Gemeente, 2 jaar uitstel van eersta oefening verleend. worden er loonen uitbetaald van 50 tot 55 cent w - - per uur. Uiterlijk 2 Augustus wordt het ant-1 Toch raadde spr. aan voor dat_groote maat- woord der patroons ingewacht, en is dit afwij- zend, dan zal op 5 Augustus het werk niet wor den hervat. Een deel der patroons heeft reeds eerder ver- gaderd met het bestuur der georganiseerden en een vertegenwoordiger van het N. V, V. m daar kwam men tot een accoord, voorloopig al- thans, behoudens de uitspraak der op die ver- j gadering niet aanwezige patroons, van 60 cent per uur met alle sociale voorrechten. De op de eerste vergadering niet aanwezige pa troons, n.l. die van Winkel en Lutjewinkel heb ben thans ook vergaderd en besloten, het voor stel niet te aanvaarden. Verwacht wordt dat er gestaakt zal worden,

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 5