DAOBLAO VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. 4 m* K0FA MAAND3LAD J. MPKUIJT Honderl m er dertlg&te laarganp De diplomatieke herstel- conferentie teDenHaag. Dagelijksch overzicht. Buitenland Ft W.APPELJ5 No. ISO Bit nammer bestaat nit 3 bladen. Oeze Courant wordt ELKEN AVOND, bebalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs bIJ voorulibetallng pet 3 mianden vooi Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rtjk J 2.50. AfzondertQhe en bewijsnmnmero 3 cents. PRIJS DEB GEWONE ADVERTENTIENt Per regel 0.25, bij groofe contracfen rabat. Groote letters naar plaafsrulmta. Brieven tranco aan de N. V. Boek* en HandelsdmkkerlJ e/bu B8RKl> OOSlEl ZOON, Voordam C 9. Directeori G. KRAK. 1RIJUAO Telef.nr. Administrate 3. Telefoonnr. Redacfle 33. Postqiro 37000. Hooldredactenr: TJ. N, A DEM A 2 AUGUSTUS mammmmmsm Plannen van de Regeering, de Ko- ningin en het Gemeentebestuur van Den Haag. Naar de „Residentiebode" verneemt, zal de Nederlandsche regeering op den avond van den openingsdag der a.s. Herstelconferentie een officieele receptie houden. De Koningin volgt, naar het blad verder weet mede te deelen, met veel belangstelling de toebereidselen voor de conference. Zij zou voornemens zijn, een bijzonder blijk van voldoening te geven over het feit, dat de mo gendheden Nederland als plaats voor deze zoo belangrijke conference hebben uitverko- ren. De plannen voor een eventueel hoffeest staan echter nog niet vast. Ook het gemeentebestuur van 's Graven- hage zou niet achterblijven in het recipieeren en burgemeester Patijn zou van plan zijn te- gen 't einde der conferentie namens den ge- meenteraad een feest te arrangeeren. Ten slotte heeft de firma Begeer, Van Kempen en Vos het plan een gedenkpenning te slaan, met aan de eene zij de een Phoenix (ontwerp v. d. Hoeft), aan de keerzijde het Vredespaleis met tekst. Zaleski leider der Poolsche detegatie. De Poolsche bladen melden, dat de Pool sche minister van buitenlandsche zaken Za leski op zijn terugreis naar Warschau vier dagen te Parijs heeft vertoefd, waar hij be- sprekingen heef gevoerd met Briand en an- dere politieke personen. Tegenover persvertegenwoordigers heeft Zaleski verklaard, dat omtrent de deelne- ming van Polen aan de diplomatieke confe rentie te Den Haag reeds in positieven zin is beslist, wat Zaleski een bewijs acht voor het groeiende gezag van Polen in het buiten- land. De Poolsche delegatie zal van de aan- vang af aan de besprekingen te Den Haag deelnemen. Zaleski zal waarschijnlijk zelf als leider der delegatie optreden. De naam der conferentie Con ference de la Haye 1929". De correspondent van het Hbld. meldt uit Den Haag: Er schijnt nu voldoende contact tusschen de mogendheden der Herstelconferentie te hebben plaats gehad om overeenstemming tot stand te brengen omtrent den officieelen naam, welke aan deze sacnenkomst zal wor- den gegeven. Dit contact schijnt zich bij uit- zondering te hebben medegdeeld aan de Ne derlandsche regeering, die nu tenminste weet wat zij ontvangt, al weet zij dan ook nog niet wie. De officieele naam zal luiden in den Fran- schen tekst: „Conference de la Haye 1929". Deze neutrale vorm is van zeer bedoelde on- zijdigheid. Van een vroeger mogelijk geachte conceptie, die tot schoonen titel had: Con ference pour la Liquidation de la Guerre" heeft men dus blijkbaar maar liever afgezien. De naar Herstelconferentie zou ongetwijfeld voldoening hebben gegeven aan de Fran- schen en hun vrienden, die in de herstelkwes- tie het zwaartepunt zoeken, en die zich in- zake de volledige ontruiming van het Rijn land liefst niet te spoedig of te duidelijk zou- den willen binden. Maar van Duitsche kant wil men de taak der conferentie natuurlijk niet tot de herstelkwestie beperken. Daar zou men de ontruiming liever in een officieele benaming, die ook het „herstel" speciaal noemt, zien opgenomen. Zoo biedt de naam van de Conference de la Haye 1929" een uitweg in haar informatie- ve onschuld, waaruit echter eeji geestesge- steldneid blijkt, die duidt op meenirgsver- schillen, welke zich al in den aanvang doen gelden. Von Hoesch bij Briand. Naar van officieele Duitsche zijde wordt medegedeeld, had de Duitsche ge- zant te Parijs, Von Hoesch, een onder- houd met premier Briand, welke bespre- king gewjjd was aan de komende her stelconferentie in Den Haag. Nadere bij- zonderheden omtrent den inhoud der besprekingen ontbreken nog. Dj technische vocrbereidingen voor de aanstaande herstelconferentie in Den Haag zijn voor zoover zulks van Neder landsche zijde kan geschieden, in vol- lea gang. Op het Binnenhof is men druk bezig met het leggen van extra telefoon- kabels ten dienste van do pers, welke in een deel van de gravelijke zalen haar lokaliteiten gcdurende den tijd van de conferentie zal krijgen. Van de zijde van den r. T. T.-dienst wordt, volgens de Telg., dan ook alles gedaan om de te verwacliten drukte het hooid te kunnen bieden, want er zul len door de gedelegeerden en verdere deelnemcrs aan de conferentie, alsmede door de tairijke journalisten heel wat te'"£»ammen naar alle deelen der we- rcld word--u gezonden, en tclefoonge- kvrekjer. met Let buitenland warden govoerd. Doch er behoeft niet aan ge- twijfeld te worden, dat alles voortreffe- lijk zal loopen. In de gebouwen van de Eerste en de Tweede Kamer worden ook de noodige voorbereidingen getroffen. Intusschen was er gistermiddag offi- cieel bij de Nederlandsche regeering nog niets met zekerheid bekend omtrent den begindatum der conferentie, hoewel de berichten uit het buitenland melding blijven maken van den 6den Augustus. Ook is er nog geen instantio, waarmede de regeering nopens de voorbereiding der conferentie overleg kan plegen. Medegedeeld kan worden, dat bij de regeering het voornemen bestaat om ter gelegenheid van de conferentie een officieele recetipe te geven, welke in de Ridderzaal zal worden gehouden. Ook het gemeentebestuur van Den Haag is van plan om nog een feestelijkheid voor de deelnemers aan de conferentie te or- ganiseeren. Ook de Italiaanschs delegatie naar de Herstelconferentie zal Maandag te 's-Gravenhage aankomen. In het Gebouw der Tweede Kamer, dat, zooals gemeld, bestemd zal wor den voor de vestiging van het secreta- riaat van de Herstelconferentie, zal ook gevestigd worden een gemeenschappe- lijk inlichtingenbureau van de Ned. Spoorwegen en van de Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingenverkeer, in welk bureau ook vertegenwoordigd zullen zijn de Cie. Intern, des Wagons-Lits en de Mitropa. Dit bureau zal voor gedele geerden en journalisten naar wensch reizen en reisroute regelen. De V. v. V. zorgt voor al het benoodigd materieal omtrent de te bezoeken plaatsen in Ne derland. Dit wordt in dertien talen kos- teloos ter beschikkirig gesteld. Voor de expeditie der bagage en regeling der douane-aangelegenheden werd de fa. Gebr. Ruys aangewezen De samenstelling der Fransche delegatie De Fransche delegatie naar Den Haag, die Maandagmorgen van Parijs vertrekt zal uit de volgende leden bestaan: Briand, Cheron, Loucheur, Berthelot, Fromageot, Leger, adjunct-directeur van politieke zaken, Peycelon, directeur van het kabinet van Briand, Bargeton, chef van den persinlichtingsdienst, Mas- sigli, chef van den Franschen dienst van den Volkenbond, Coulondre, onderdirec- teur voor de handelsbetrekkingen, Aron en Leverve, technische deskundigen, rcau, -ouverneur van de Fransche Bank Parmentier, Fransch gedelegeer- de in de commissie van deskundigen, Quesnas, chef van den dienst der eco- nomische studien bij de Fransche Ban Farnier en Bizot, ambtenaren bij het m!- nisterie van Financien, de Peyster, tech- njsch deskundige. Verder gaan ook Fi- rard, hooge commissaris in het Rijnland, en generaal Gaillaumat mede naar Den Haag. De Iialianen. De Italiaansche delegatie, waarvan deel uitmaakt de heer Albert Pirelli, d5 onlangs afgetreden voorzitter der Int. Kamer van Koophandel, wordt, Maan dag in Den Haag verwacht. Geen Duitsche concessies inzake het Rijnland. Volgens de Berlijnsche bladen heeft Rijkspresident Hindenburg in een confe rentie met mister Stresemann beslo- ten dat Duitschland bij de a.s. besprekin gen in Den Haag wat betreft de voortzet- ting der controle in het Rijnland geen concessies zal doen. Duitschland is slechts bereid te on- derhandelen over een commissie, wel- ker bevoegdheden niet na 1935, het offi cieele jaar van de ophef-fing der laatste bezetting, verlengd zal worden. Griekenland beklaagt zich. Volgsns de Parijsche ochtenddbladen heeft de Grieksche minister-president Venizelos gisteren bij zijn bezoek aan Qucir d'Oissay zijn bekjag ingediend over de wijze, waarop Griekenland be- handeld wordt bij de verdeeling der be- dragen volgens het plan-Young. Venizelos zal op de Haagsche con'en tie verhooging van het Grieksche aan- deel en de erkenning van het door het DuitschGrieksche scheidsgerecht aan Duitschland toe te wijzen bedragen, eischen. Briand zou Venizelos te verstaap heb ben gegeven, dat Frankrijk de volledige handhaving van het plan-Young ver- iangt. De geringste wijziging zou het geheele plan in gevaar kunnen brengen. Voorzichtigheid is ook daarom gebo- den, wijl de Engelschen hun bedoeliw- gen nauwelijks verbsrg°n om eon bs- laaerjjke herzieuing ;e herkriigeu, ter- wijl kleine mogendheden, zooals Roemenie en Yougo-Slavie alle hetzelf- de eischen als Griekenland. Vertegenwoordiging van Belgi'e. Heden komt de regeering in minister- raad bijeen ten einde de vraagstukken, die te 's-Gravenhage zullen worden be- handeld, te bespreken. Ook zal de sa menstelling der Belgische delegatie, in deze vergadering, officieel worden vast- gelegd. RUMMER HET AUG. NUMMER VAN HET is verschenen met prachtige verhalen, sprookjes, vers- jes, spelletjes en prijsraadsels voor de jeugd, en bovendien nog KOFA-WEAKEA voor de vrouw GRATIS VERKRIJGBAAR voor iederen kooper boven f 1. MOFA-MAGAX1JA ALKMAAR - IJMUIDEN. DE FRANSCHE HEGEERINGS- VERKLARING. Het eenige deel: De Haagsche con ferentie. De vertrouwen der Kamer. Als eenig doel van de regeering merkte Briand in zijn regeeringsverklaring aan: de verdediging van de rechten en belangen van Frankrijk op de Haagsche conferentie en Frankrijk daar zoo sterk mogelijk vertegen- woordigen, teneinde het groote werk, onder Poincare verricht, te voltooien. De binnen- landsche politiek wenschte Briand vooreerst uitgeschakeld te zien, totdat de Fransche be langen in Den Haag naar behooren behar- tigd zouden zijn. Na ratificatie van de daar genomen besluiten zou dan de binnenland- sche politiek in bespreking komen, waarbij Briand, wiens gezondsheidstoestand den laatsten tijd er ook al niet beter op wordt, te kennen gaf, tegen dien tijd wellicht het bijltje er bij neer te leggen. De regeeringsverklaring ving aan met het uitspreken van een eerbiedige hulde aan het werk van Poincare. Dit werd in korte woorden geschetst als: gezondmaking der financien, de stabiliseering van de frank en de regeling van de buiten landsche schulden en men stelde in 't licht dat 't Frankrijk's streven moest zijn de uit- komsten der Haagsche confer, zoo te maken. dat zij de veiligheid des lands in Europa en de behartiging van zijn hoogste stoffelijke en Puoreele belangen waarborgea. Bij het op de verklaring volgend debat deed Briand in een meesterlijke rede een krachtig beroep op den steun der volksverte- genwoordiging voor het moeilijke werk, dat hem op de internationale conferentie wacht. En deze steun heeft hij gekregen; met 325 tegen 136 stemmen heeft de Kamer haar ver trouwen betuigd. De radicalen onthielden zich van stem ming, omdat zij met groote voorzichtigheid de gebeurtenissen willen afwachten en, zoo als 't radicaal-socialistische blad Repuglique schrijft, wederom eens de noodzaken van de internationale politiek boven alle andere over- wegingen heeft gesteld. De tegenstemmers bestonden hoofdzakelijk uit socialisten en communisten, die in het nieuwe kabinet geen volkomen vertrouwen hadden bij de komende onderhandelingen, vooral na de uitdrukkelijke verklaring van Briand ten aanzien van zijn voortdurende en volkomen overeenstemming met Poincare. Hoewel het nieuwe kabinet dus een aan- zienlijke meerderheid verkreeg, blijft het voor- loopig karakter van deze regeering en het ontbreken erin van vertegenwoordigers der linkerzijde, een zwakke plek in het prestige naar buiten. Wil er toch eenige voortgang komen in de pogingen om den weg vrij te maken voor betere verhoudingen in Europa, dan zal Briand tenslotte de buitenlandsche politieke lijn der linkerzijde moeten volgen. De eerste minister heeft ook nog terloops „de noodzakelijkheid om een entente tusschen de Europeesche staten in het leven te roe- pen", aangeroerd en gezegd sedert vier jaar te arbeiden aan het scheppen van een vredes- atmosfeer tusschen de volken, om Europa te organiseeren. Om booze vermoedens te ont- zguuwen, die met name in enkele Duitsche bladen zijn geuit, dat het hem te doen zou zijn Europa tegen Amerika te organiseeren, liet Briand er op volgen: „Dat werk mag niet tegen eenig land gericht zijn. Ook de Veree- nigde Staten van Amerika hebben er belang bij dat de Europeesche landen uit de atmos- feer van fanatistne komen". Nu het incident van de kabinetscrisis met de belemmerende bezwaren heeft opgeleverd, die een tijdige bijeenkomst der Haagsche con ferentie zouden kunnen verhinderen, wordt alles in gereedheid gebracht deze a.s. Dins- dag te doen aanvangen. DE 1 AUGUSTUS-HERDENKING. Over het algemeen een kalm ver- loop. De communistische betoogingen in het bui tenland hebben over het algemeen een rustig verloop gehad. In Berlijn vrij rustig. Zestien arrestaties. De president van politie deelde gister- avond om half tien mede: De anti-oorlogsdemonstraties van heden zijn rustig verloopen. Bij de demonstratie van de communisten in den Lustgarten moesten eenige personen worden gearresteerd en een wagen, die van beleedigende opschriften was voorzien, in beslag genomen worden. De ver- schillende optochten verliepen zonder eenige wrijving en de aanwijzingen van de politie zijn, met slechts geringe uitzonderingen, op- gevolgd. De demonstratie van de socialisten was zoo druk bezocht, dat in de omliggende stra- ten paralleldemonstraties moesten worden gehouden. Gok hier hadden geen incidenten plaats. Tot gisteravond 9 uur waren in totaal in verband met de demonstraties 16 personen gearresteerd. Groote demonstratie in Neumun- ster voor den boerenleider. Naar aanleiding van de invrijheidsstelling van den boerenleider Wilhelm Hamkens, die in de Zentralgefaengnis alhier 4 weken straf onderging, heeft de „Landvolksbewegung" in Neumunster een groote demonstratie op touw gezet. Om ongeregeldheden te vermij- den had men hem reeds Woensdagavond naar Flensburg gebracht, waar hij Donder- dagmiddag in vrijheid gesteld werd. Reeds des morgens waren duizenden boeren naar Neumunster gekomen. Om drie uur 's mid- dags zette zich een stoet van 3000 man in beweging. Een zwart-wit-roode vlag, waarop een ploeg en zeis waren geschilderd, werd in beslag genomen. Tegen 5 uur werd de stoet door de politie uiteengedreven. Om 7 uur slaagde de ontslagen leider Hamkens er in om met een auto in Neumun ster binnen te komen. Om 10 uur vond in de groote zaal van het stationshotel een massa- vergadering plaats, waar hij over zijne erva- ringen onder stormachtigen bijval sprak. Incidenten te Frankfort am Main. Ter gelegenheid van den eersten Augustus hebben de communisten Donderdagavond een fakkeloptocht georganiseerd. Daarbij kwam het tot ernstige botsingen tusschen de deelne mers en de politie. Bereden politieagenten chargeerden met getrokken degen op de me- nigte. Er vielen enkele schoten. Tegen mid- dernacht moesten tairijke politiemannen met karabijnen ter versterking aanrukken. De relletjes zouden reeds een doode en verschil- lende zwaargewonden ten gevolge hebben ge had. Ook na middernacht was de rust nog niet wedergekeerd. Tot dusverre konden nog geen nadere bijzonderheden verkregen wor den, daar de politierapporten nog niet bin- nengekomen zijn. Botsing te Neurenberg. De voor Donderdagavond 7 uur op touw gezette demonstratie van de communisten te gen den oorlog is door de uitgebreide politie- maatregelen op niets uitgeloopen Wei kwa- men groote troepen communisten op de Hall- platz bijeen, doch het gelukte de politie deze samenscholingen te verstrooien. Tegen 8 uur kwam het daarop tusschen communisten en nationaal-socialisten tot een botsing, die tot handtastelijkheden aanleiding gaf en in welker verloop een nationaal-socialist door verscheidene messteken in het gelaat en den dij zoo ernstig gewond werd, dat hij in het ziekenhuis moest worden opgenomen. De po litie heeft de orde weer hersteld en 3 com munisten gearresteerd. Kalm verloop in Brussel De herdenking van het uitbreken van den oorlog is gister in alle kalmte verloopen. De stations werden door een niet groote politie- macht bewaakt. De communistische demonstraties, die des avonds zoHden gehouden worden, zijn nog onbeteekenender geworden dan verwacht werd. De stoet, die om 8 uur van de Place Brouckere vertrok, was nauwelijks tweehon- derd man groot, en bestond voor de helft uit vrouwen en kinderen Door de om negen uur inzettende regen verliep daarop de demon stratie geheel. Het Freiheitsplatz te Weenen bezet. De ondanks het politieverbod aangekon- digde communistische demonstraties hebben tot gisteravond 7 uur nog niet plaats ge- vonden. Reeds om 4 uur's middags had de politie het „Freiheitsplatz" waar de groote demonstratie zou plaats vinden, bezet. Alle toegangswegen waren afgezet In de stad heerschte, afgezien van eenige kleine onregel- matigheden rust. In Athene groote rust. De met veel ophef aangekondigde commu nistische demonstraties zijn door de energieke maatregelen der regeering volkomen mislukt. In geheel Griekenland heerschte tot 6 uur 's avonds volkomen rust. In Engeland eveneens geen incidenten. De eerste Augustus is in Engeland, ge- lijk verwacht werd, zonder incidenten verloo pen. Ook uit de industriegebieaen in Midden- en Noord-Engeland en uit de katoenstreek worden geen onregelmatigheden gemeld. Ook in Parijs verliep alles rustig. De communistendag in Parijs is grooten- deels rustig verloopen. De meeste arbeiders hebben ook's middags in de fabrieken op de gewone wijze gewerkt. Eenige arrestaties vonden plaats. De directie van de „Humanite" heeft, daar op de nummers der „Humanite" beslag is ge- legd, een ander blad willen doen verschijnen, „lTnternationale", waarop gistermorgen ook beslag is gelegd. Op het bureau van de „Humanit6" werden zes personen gearresteerd. Het personeel bar- ricadeerde zich in het gebouw. De burgemeester van St. Denis is wegens poging om menschen van hun werk af te houden, gearresteerd. Arrestaties te St. Etienne. Te Sainte Etienne zijn gister belangrijke documenten in beslag genomen. Dertig per sonen werden gearresteerd. In Moskou en Leningrad groote demonstraties. Volgens berichten uit Moskou werd de communistendag onder groote deelname van communistische bonden en delegaties van het Roode Leger in Moskcu en Leningrad gevierd. Over het algemeen stonden de de monstraties in het teeken van het Russisch Chineesch conflict, waarop de meeste op schriften betrekking hadden. Huiszoekingen en arrestaties in Warschau. In geheel Polen is tot laat in den middag de rust volkomen gebleven. In alle fabrieken te Warschau is op de gewone wijze gewerkt. In den nacnt op Donderdag heeft de politie vele huiszoekingen gedaar. en in een school 30 mannen en 16 vrouwen gearresteerd, die daar vergaderden. De gearresteerden ont- kennen iedere betrekking' tot de communisten, doch worden door de politie voor leden van het partijbureau gehouden. In Wilna zijn in den nacht van Woensdag op Donderdag 20 personen gearresteerd. Botsing in Roemenie. Tot gistermiddag 2 uur is er in Boekarest geen enkel incident voorgekomen Een inci dent heeft plaats gevonden in Kischinef, waar een honderdtal communistische werk- lieden met roode vlaggen en borden met op schriften als „Weg met den oorlog" enz. in de voornaamste straten van de stad hebben willen demonstreeren. Politiepatrouilles en militairen hebben het optrekken van den op- tocht willen beletten. Schoten zijn gewisseld. Een vaandeldrager is gedood terwijl dertig manifestanten zijn gearresteerd. Aanhoudingen i(i Zwitserland. Ernstige incidenten zijn in Zwitserland niet voorgevallen. Te Bazel trachtten com munisten hier en daar te betoogen, maar zij werden door de troepen en de politie uiteen gedreven. De bekende communistenleider Weil, lid van den Nat. Raad, en de journa list Wieser werden gearresteerd. HET CHINEESCH—RUSSISCH CONFLICT. Russische legeroefeningen in het grensgebied. Naar men uit Chabarowsk meldt, is order gegeven alle soldaten met groot verlof en alle officieren van het Roode Leger in het Verre Oosten onder de wapenen te roepen voor mili- taire oefeningen. Ook alle dienstplichtigen der lichtingen 1902 en 1903, die in de dis- tricten Wladiwostok, Chabarowsk, Amoer en Tsjita wonen zijn voor reserve-oefeningen op. geroepen. Nog geen voorbereidende be sprekingen. Een tegenspraak. Uit Moskou wordt gemeld, dat door de •Sovjet-regeering het van Engelsche zijde vejspreide bericht, dat Dinsdag voorloopjgc CQURANT. DRUKKERIJ, ALKMAAR, VERDR.OORD 95 Al I CDRUKWERKEN r"\ L- La U, ZONDER UiT-ZONDERING ARTISTIEKE UITVOERING ZEER CONCURREEREND

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1