Telegrammeii Sport houdt klaarblijkelijk verband met de specials voorbereidende handeiingen, die de sojaboon moet ondergaan alvorens haar voor mensche- lijke voedingsdoeleinden geschikt te inaken. Sojagerechten bereid op de in Oost-Azie ge- bruikelijke inauier, vallen bij Europeanen niet in den smaak; pogingen orn de sojaboon te xnalen tot een voor ons gebruik geschikt meei hadden geen succes, omdat men of door ex- tractie het kostbare vet cnoest verwijderen, of aan het waardevolle sojaeiwit door de be- handeling afbreuk deed, of een product kreeg, dat binnen enkele dagen ranzig werd en voor het gebruik niet meer deugdelijk was. Aan dr. Berczeller, sinds vele jaren als medewerker aan het plwsiologisch Instituut van de Universiteit te Ween en verbonden, is het thans gelukt een procede te vinden, waar- door men uit sojaboonen, zonder de voedings- waarde te schaden, meel verkrijgt dat goed smaakt, zeer verteerbaar is en dat langen tijd goed blijft. Het volgens dit procede bereide sojameel heet: Edelsoja. Het bevat: 41 pet. eiwit, 21 pet. vet, 23 pet. koolhydraten (geen zetmeel) 4 pet. voedings- zouten. Het is rijk aan vitaminen, lecythine, phosphaten en kalk en vereenigt lichte ver- teerbaarheid met zeer hooge voedingswaar- de. 1 K.G. Edelsoja heeft dezelfde voedings- waarde als 58 kippeneieren, 6%> liter voile melk of 3'A K.G. beenvrij rundvleesch. Aan zetmeel bestaat voor de menschelijke voeding in't algemeen geen gebrek; naar een goedkoope aanvulling van eiwit, vet en vita minen wordt reeds lang uitgezien. Het is dan ook daarom dat Edelsoja, hetwelk in het bui- tenland reeds een drietal jaren met steeds toenemend succes gebruikt wordt, ook Neder- land wel zal veroveren. DE R.K. VOLKSPARTIJ. De correspondent van het Hbl. schrijft aan Jin blad: Nu verschillende b'aden een tegenspraak hebben opgenomen van ons bericht over de R.K. Volkspartij, komt het ons gewenscht voor den zakelijken inhoud ervan volkomen te handhaven. Merkwaardig is intusschen dat in al deze berichten nadruk wordt gelegd op het feit, dat mr. Arts geen partijvoorzitter is, ja zelfs geen bestuursfunctie vervult bij de R.K. Volkspartij. Deze vergissing, die, hoezeer wij ze betreu- ren, overigens verklaarbaar is, omdat de R.K. Volkspartij nu eenmaal in de persoon van mr. Arts belichaamd wordt, terwijl de r.aam van den voorzitter Setteur vrijwel nooit buiten Utrecht werd gehoord, een vergissing bovendien die geen enkel katholiek blad bij overneming van ons bericht onmiddellijk heeft gesignaleerd, zou volgens den heer Donders „frappant en kenmerkend" zijn voor de onjuistheid van onze mededeeling. Deze behelsde voornamelijk de vermelding van het voornemen van mr. Arts op het a.s. congres een voorstel te doen tot opheffing der R.K. Volkspartij. Afgewacht dient te worden, schreven wij verder, of dit tot algeheele ver- dwijning dier part.j zal leiden. En tenslotte hebben wij in het licht gesteld, dat mr. Arts besloten was in ieder geval tot de R.K. Staatspartij terug te keeren, Deze feiten, dat bij mr. Arts het voornemen heeft bestaan om een voorstel te doen als bo- vengenoemd en dat hij persoonlijk besloot tot de R.K. Staatspartij terug te keeren, staan ondanks al e tegenspraak of schijn daarvan, ..nomstootelijk vast. AAN ZIJN VERWONDINGEN BEZWEKEN. Donderdagavond had te Zwijndrecht een ernstige aanrijding plaats, die den dood van een wielrijder ten gevolge had. De 53-jarige H. E. D. uit Zwijndrecht reed per fiets uit de Ambachtssteeg en wilde den Rijksstraatweg opgaan juist op het oogenblik, dat een auto bus van de N. V. Speelman te Sassenheim kwam aanrijden. Hoewel de chauffeur alle pogingen deed om een aanrijding te voor- komen en ver uithaalde, werd D. gegrepen en van de fiets geslingerd. Eenigen tijd later is het slachtoffer overleden. De Eerste Ned. Soroptunistenclub heeft Vrijdag te 's-Gra- venhage een lunch aangeboden aan eenige leden van de National Federation of Busi ness and Professional Women U.S.A.", die op het oogenblik een bezoek brengen aan curopa. BREIDT DE ALASTRIM ZICH UIT? Vermoedelijk ook een geval te Hille- gersberg. Te Rotterdaf is besloten, dat de medici aan- gifte aan den G.G.D. zullen doen van alle ziektegevallen, die zij als alastrim of witte pokken meenen te herkennen. Naar wij vernemen is nu ook een verdacht geval uit Hillegersberg aangegeven. De G.G. D. is er terstond op uitgetrokken om te on- derzoeken of hier werkelijk van alastrim sprake is. Inmiddels heeft de inspecteur van de voiksgezondheid aan ieder, die met den be- smettingshaard in aanraking is geweest aan- geraden zich te laten vaccineeren of revacci- neeren. Ook te Leiden een patient. Te Leiden heeft zich een geval van Alas trim voorgedaan bij iemand. die in het West- land was geweest en daar in aanraking was gekomen met Rotterdammers. INBREKERS IN DE GEMEENTE VELSEN. Wederom hebben inbrekers de gemeente Velsen tot hun werkterrein gekozen. In Sant- poort gold hun bezoek de woning van den heer Van D. aan den Hagelingerweg nabij den Rijksstraatweg. Op de bovenverdieping maakten de bezoekers (het kan ook een bezoe- ker zijn geweest) een geldkistje buit met /45 Het ledige geldkistje werd later op den Rijksstraatweg teruggevonden. Gisternacht werd ingebroken ten huize van den heer W aan den Tussch .nbeeksweg nabij het station Velsen tijdens de afwezigheid van den heer W. Diens echtgenoote ontwaakte door het kraken van de trap, waaraan zij verder geen aandacht schonk, denkend dat haar man, die spoorwegambtenaar is, van zijn dienst thuis »;wam. Groot was haar schfilr, toen zij even later een vreemden man in haar slaapkamet ontdekte. Zij begon te schreeuwen, waarop de brutale indringer het hazenpad koos. Er werd niets vermist. Het is gebleken, dat d? nachteliike bezoeker met een beitel een der ra- rnen heeft opgeschoven en zoodoende naar binnen kwam. Tot nu toe kon in geen van bei- de gevallen opheldering worden gebracht. RELLETJES TE MAASTRICHT. Gisteravond kwam het te Maastricht tot ongeregeldheden voor de fabriek der Maastrichtsche Zinkwit Maatschappij. Een aantal stakers met hun aanhang had zich voor de fabriek opgesteld oir. de werkwilligen bij het verlaten der fabriek te volgen. Door een der bestuurders van den Modernen Fa- brieksarbeidersbond werden de stakers ter plaatse toegesproken. De politie maande de menigte aan uiteen te gaan, waaraan echter geen gevolg werd gegeven. Daarop was de marechaussee genoodazakt van de blanke wa- penen gebruik te maken. Onder het zingen van de Internationale trokken de betoogen ten slotte af. In de stad kwam het nogmaals tot ongeregeldheden tusschen stakers en werk willigen. De politie moest, naar de Telg. meldt, meermalen ingrijpen. AMERIKA'S INVOERRECHT OP BLOEMBOLLEN. De Nedeiiandsch-Amerikaansche Kamer van Koophandel te New York bericht, dat thans door het Financial Committee uit den Senaat aan den Senaat wordt voorgesteld o.a. het inkomend recht op bloembollen terug te brengen tot dat hetwelk tot 1922 werd ge heven, n.l. 2 dollar per duizend stuks. Zooals men weet, werd genoemd invoerrecht in 1922 verhoogd en laatstelijk gbbracht op 6 dollar Alvorens het voorstel van het Financial Com mittee tot nut wordt verheven, zal natuurlijk eerst de Senaat, en daarna het Huis van Afgevaardigden hierover hebben te be- slissen. OP DRIFT GESLAGEN. Donderdag is, naar men aan het Hbl. meldt, tijdens den storm een in de Ha- ringhaven te IJmuiden liggend Belgisch vischersvaartuig, dat eenigen tijd gele- den doer een firma aldaar aangekocht en sindsdien geheel afgetuigd opgelegd was, losgeslagen en op drift geraakt. Het vaartuig kwam later ierecht op de glooiing in het I uitenstoeleioingskanaal naar de Nieuvvesluis, alwaar het is blij- ven zitten. 1 AUGUSTUS TE EINDHOVEN. Geen enkel incident. Donderdag is te Eindhoven volkomen rustig verloopen. Er heeft zich geen en kel incident voorgedaan. De politie had uitgebreide voorzorgsmaatregelen geno- men. FINANCIEELE VERHOUDING RIJK EN GEMEENTEN. Bij Koninklijk Besluit zijn benoemd voor den tijd van vijf jaren tot lid der commissie van advies, bedoeld in artikel 37 der Wet tot herziening van de financieele verhouding tus schen het Rijk en de gemeenten: prof. mr. C. W. de Vries, hoogleeraar aan de Handels- hoogeschool te Rotterdam; mr. A. Veen, ad- ministrateur van de afdeeling Belastingen en Statistiek ter gemeentesecretarie van Rotter dam; mr. A. Jonker, directeur-secretaris van de Vereeniging voor Nederlandsche Gemeen ten, te 's-Gravenhagemr. H W. J. Mulder, referendaris bij het Provinciaal Bestuur van Zuidholland, te 's-Gravenhage; J D. A. Vis- ser, hoofdeommies bij het Centraal Bureau voor de Statistiek, te 's-Gravenhage; J. Walch, administrateur der gemeentefinan- cien, te Amsterdam; W. Wagenaar, referen daris bij het Departement van Financien. Tot voorzitter van de commissie is aange- wezen prof. mr. C. W. de Vries. Donderdagavond zoo vertelt de Tel. heeft aan het Dep. van Financien de eerste ver- gadering plaats gehad van de commissie. De voorzitter sprak een persoonlijk woord tot de leden ter verontschuldiging van den grooten spoed waarmede de leden tot de eer ste vergadering waren opgeroepen. Ook op de benoeming van een secretaris der com missie kan niet worden gewacht. De voorzit ter verklaarde zich bereid tijdelijk mede zich te belasten met de werkzaamheden verbonden aan het secretariaat. Wat nu de spoedeischertde werkzaamheden der commisie betrof, meende de voorzitter dat het stellig in de bedoeling zou liggen, dat de commisie een ontwerp-algemeenen maatregel van bestuur bij de regeering inzond Van een zuiver-technische uitvoering der wet kan geen sprake wezen. De spreker wees op absolute noodzake- lijkheid dat de gemeenteambtenaren in Mei 1930 bij het opmaken van de begrooting van inkomsten en uitgaven voor het jaar 1931 zouden weten op welk bedrag de rijksuitkee- ring voor het jaar 1931 was te stellen. Een overweldigende arbeid moet voor Mei 1930 zijn verricht. Daarom had de commissie geen dag te verliezen. Zeer veel tijd zou heengaan aan het behandelen van de bezwaarschriften door de gemeentebesturen in te dienen, wan- neer de ministers de commissie over die be- zwaren zouden willen hooren en dus een ad- ministratie in jurisdictioneele vormen zou moetcn worden gevoerd met verantwoording van de motieven waarop de adviezen der com missie steunen. Lang voor Mei 1930 moet dit werk geheel zijn verricht, steunende op den algemeenen maatregel van bestuur die steljig in hen herfst van 1929 tot stand zal moeten komen. VACANTIE-ACTIE IN DE METAAL- INDUSTRIE. Zooals bekend is zegt de Telegr. voert de Alg. Ned. Metaalbewerkersbond te Rotter dam een actie voor volledige uitbetaling van vier vac.mtiedagen (de werkgevers willen slechts jU tot 75 betalen). Daardoor is een ultimatum gesteld bij de firma's Feyen- oord en Wilton te Rotterdam en de Nieuwe Waterweg en Wilton te Schiedam. Als ge volg hiervan zijn er Woensdag te Rotterdam besprekingen gevoerd tusschen den waarne- mend voorzitter van den Metaalbond, den heer Damme en den voorzitter van den Me taalbewerkersbond P. Danz, waarin van den kant van den Metaalbond zekere toezeggin gen zijn gedaan. Een en ander is gisteravond onderwerp van bespreking geweest in een vergadering van de besturen der betrokken afdeelingen en vertrouwensleden der betrok ken ondernemingen. In deze vergaderingen zijn besluiten genomen, die tot gevolg heb ben, dat heden aan de firma's Wilton en Nieuwe Waterweg het volgend schrijven is verzonden „Wij berichten u bij dezen, dat wij hebben besloten, naar aanleiding van de toezegging, die de waarnemende voorzitter van den Me taalbond Woensdag, 31 Juli, aan onzen bondsvoorzitter heeft gedaan, dat in den loop der volgende week besprekingen zullen plaats hebben met het bestuur van de afd. Rotterdam van den Metaalbond over beta- ling der vacantiedagen, het besluit in ons schrijven van 30 Juli vervat, niet uit te voe ren. WINDHOOS TE HOOGEZAND. Een windhoos heeft te Hoogezand Don- derdagnacht voornamelijk in eenige kweeke- rijen belangrijke schade aangericht. Geheele ramen en een schoorsteenkap zijn opgenomen en over een grooten afstand over een kanaa! heen weggeslingerd van de eene kweekerij naar de andere. Het aantal gebroken ruiten bedraagt ettelijke honderden. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. KNAAPJE OVERREDEN. Donderdagavond is te Amsterdam weer een knaap als slachtoffer van onvoorzichtig- heid op den rijweg gevallen. Een jongetje van acht jaar'hing achter een bespannen kar. Op den hoek van de Blankenstraat en den Cruquiusweg sprong het er af en stale den weg over. Het bemerkte niet een grooten vrachtauto van Van Gend Loos, die van de andere zijde naderde en werd daardoor overreden. De wielen gingen over den onge- Iukkigen jongen heen en hij was vrijwel op slag dood. Per auto van den G. G. D. is het lijkje naar het O. L. Vrouwegasthuis overge bracht. Kistje met geldswaardige papieren gevonden. Begrafenis van het zevende slacht n offer. SMOKKELAAR GEWOND DOOR EEN POLITIEHOND. De Duitsche kommiezen bedienen zich om de smokkelaars te vangen niet alleen meer van hun schietwapens, maar gebruiken voor dit doel ook politiehonden. Een grensbewo- ner, die Donderdag met eenige anderen aan het smokkelen was op den weg naar Bocholt, heeft hiermede op gevoelige wijze kennis ge maakt. De kommiezen hadden gewaarschuwd om stil te staan. Toen men hieraan geen ge hoor gaf, werd geschoten, maar zonder doel te treffen. Daarop werd een politiehond los- gelaten en deze sprong een der smokkelaars naar de keel en beet hem zoo ernstig, dat hij naar het ziekenhuis moest worden vervoerd Zijn buit, bestaande uit 60 pond koffie, ta- bak, chocolade en een rijwiel, viel den kom miezen in handen. WETHOUDERSCRISIS TE AMSTERDAM. De heer Ter Haar neemt ontslag. (Gedeellelijk gecorrigeerd.) DEENSCHE LANDBOUWERS IN ONS LAND. DEN HAAG, 3 Aug. Een gezelschap Deensche land- en tuinbouwers zal de vol gende week een excursie door ons land maken. Maandagavond komt het gezel schap uit Hamburg te's Gravenhage aan. Op het programma staat een bezoek aan Noord-Holland, het groentecentrum, de Zuiderzeewerken, het Westland, het groen te-exportbedrijf en de haven van Rotter dam, Middelburg en den Wilhelminapolder bij Goes. De Dinsdag is gewijd aan Noord-Hol land. Na een bezoek aan de veiling te Broek op Langendijk gaat het op Medem- blik aan waar de Zuiderzee-werken, als- mede den proefpolder te Andijk in oogen- schouw worden genomen. Des avonds zal de groote salonboot van de Alkmaar Pa cket het gezelschap weer naar Amsterdam brengen. BEROOVING. Aannemer zeer ernstig verwond. Portefeuille ontvreemd. De dader op het spoor. GOES, 3 Augustus. Hedenmorgen vroeg werd, in den Wilhelminapolder bij Goes bewusteloos en hevig bloedend op den weg gevonden de aannemer Wolse uit El- lewoudsdijk, die in den Wilhelminapolder een werk (ophooging van een zeedijk) in uitvoering had. Men had hem ernstige ver- wondingen toegebracht, op zijn gezicht ge- trapt en enkele ribben stukgeslagen. Di rect werd geneeskundige hulp ingeroepen. Twee doktoren uit Goes hebben hem ver bonden en naar het gemeentelijk gasthuis te Goes vervoerd. Zijn toestand is zeer era- ermoedelijk was het den dader te doen om het geld, dat de aannemer voor de uit betaling der loonen bij zich had. Zijn por tefeuille' werd niet meer op hem bevonden De rijkspolitie heeft de zaak in onder- zoek en schijnt den vermoedelijken dader reeds op het spoor te zijn. ERNSTIG SPOORWEGONGELUK IN ITALIE. Een locomotief en zes wagons neer- gestort. Een doode en vier zwaar gewonden. MILAAN, 3 Aug. Op het traject Tar- visUdine heeft een ernstig spoorwegon- geluk plaats gehad. Een goederentrein reed nabij het station Resiutta in een steen- lawine, die in de vroege ochtenduren van de bergen naar beneden was gekomen. De locomitief viel om en stortte van een hooge helling naar beneden. Zes wagons werden meegesleurd. De hoofdconducteur werd gedood, terwijl 4 man van het treinpersoneel zwaar ge- wond werden. DE VLUCHT VAN DE GRAF ZEPPELIN NEW YORK, 3 Aug. Volgens de laatst ontvangen radioberichten van de „Graf Zeppelin" hebben de weers- onistandigheden boven den Oceaan zich belangrijk verbeterd en zijn voor de vlucht veel gunstiger geworden. Dr Eckener had het plan een zoodani- ge koers te volgen dat het luchtschip de Bermuda-eilanden op ongeveer 200 mijlen noordelijk zal passeeren. In dit geval kan de Graf Zeppelin morgenmiddag New York bereiken. Alvorens in Lakehurst te landen zal over verschillende Amerikaansche steden o.a. Washington gevlogen wor den. DE ETNA WEER IN WERKING. ROME, 3 Aug. Uit de omgeving van de Etna wordt gemeld dat de vulcaan sedert gisteren weer werkt. De middelste krater werpt weer lava uit, een dof gerommel hoorbaar is. In de omegeving is een asch- regen gevallen. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. S c h a k e n. HET TOURNOOI TE KARLSBAD. De tweede ronde: Euwe wint. De uitslagen van de 2e ronde waren: Mattison wint van Tartakower. Euwe wint van Canal. Johner wint van miss Menchik. Griinfeld wint van Mai -czy. Samisch remise met Vidmar. Capablanca remise met Thomas. Niemzowitsj remise met Rubinstein. Becker wint van Yates. De partij GilgColle is afgebroken. Marshall verliest van Spielmann. Treybal verliest van Bogoljubow. De derde ronde: Euwe remise met Yates. De uitslagen van de derde ronde waren: Colle verliest van Johner. Tartakower remise met Griinfeld. Vidmar wint van Gilg. Spielman wint van Samisch. Maroczy wont van Marshall. Thomas remise met Mattison. Rubinstein remise met Capablanca. Bogoljubow verliest aan Niemzowitsj. Canal remise met Treybal. Yates remise met Euwe. Miss Menchik wint van Becker. Wielrennen. OPENING VAN HET GRONINGER STADION. Hedenmiddag heeft de opening plaats ge had van het Groninger wieler- en motor- stadion aan den Paterswoldschen weg. De baan, die indertijd van het oude Amsterdam- sche stadion is gekocht, ziet er mooi uit. Aan de openingswedstrijden, die heden en morgen worden gehouden, doen o.a. mee de gebrs. Leene, van Dijk, Lorie Hoevens, Bon- tekoe, Nankman, Koetse e.a. O.a. staat heden op het programma huldi- ging van de Olympische kampioenen Leene en van Dijk. De uitslagen der gister op de Stadion- baan gehouden wedstrijden luiden als volgts Wcdstrijd nieuwelingen, 6000 M. drie kla» sementen: 1. J. Engelaar, 13 p. 2. D. C>om- hof, 3. A. v. d. Linde. Wedstrijden beroepsrijders en onafhanke* lijken 10 M.: 1. R. Brilman, 2."S. Hoevens, 3. J. Hijzelendoorn, 4. J. Anspach, 5. J. Krunder. Wedstrijden met motorgangmaking voor beroepsrijders. 2 ritten van 40 KM): 1. R. Maronnier, 2. P. Krewer, 3. Paillard. Intern, sprintwedstrijd voor beroepsrijders in 15 ritten van 2 rijders, telkens over 1000 M.: 1. Moeskops, 2. Jaap Meijer. 3. Faucheur. 4. Germanini, 5. Kaufmann, 6. Leene. Z w e m m e n. HOLLANDERS IN FRANKRIJK. Successen. De Nederlandsche zwemmers van he< IJ zijn op hun terugweg naar het va- derland, te Lyon geweest en successen geboekt. Gister waren te Lvon zwemwedstrij- den, waarvan de voornaamste uitslagen luiden: 100 M. rugzwemmen voor dames: t. Mej. Braun (O. D. Z.) 1.26. 100 M. rugzwemmen heeren: 1. De Haas (Z. I. AN.) 1.20.8. 100 M. vrije slag: 1. Henk van Essen (Het IJ) 1.8,2; Van Oostrom Scede (Het IJ) werd derde in 1.10. 100 M. schoolslag voor dames: 1. Me]. Huybers (Hot I.T) 1.34. Estafette 4 X 100 M. vrije slag: 1. Ilet IJ, Amsterdam, 4.46.1. Zus Braun en Nette gaven daarna een sehitterende demonstrate in schoon- springen. Waterroio: Het IJ won met 7—0 van de Cercle des Nageurs de Lyon. Lawntennis. NATIONALE XAMPIOENSCHAPPEN. De uitslagen van gister zijn: Heeren enkc-lspel tweede afd. tweede ronde: ir. J. A. Pennink si. J. van der Hagen 6—0, 6—4. Derde ronde J. van den Berg si. W. Marinkelle 6—2, 97: ir. A. Knappert si. G. Leembruggen 62, 3—6, 6—1. Dames enkelspel tweede afd. eerste ronde: mevr. FruneeOnnen si. mevr. Jonquiere 6—3, 6—4. Heeren dubbelspel tweede afd. tweede r iide: ir. R. C. Nauta en ir. A. Knappert si. W. Korthals Altes en Schweigmann 6-4, 6-3. Gemengd dubbelspel eerste ronde: mej. N. Spit en W. J. Karsten si. mej. C. W. Blydenstein en J. G. Heldring 6—4. 6—3. Tweede afd. eerste ron.de: mej. H. C. van der Heide en H. Filers si. mevr. H. van Alfen en Kellerman Slotemaker 6—3, 6—4. Heeren-enkelspel, tweede afd tweede ronde: mr. A. J. Feith si. T. Hughan 6—1, 11—9. Dames-enkelspel, tweede uitzonde- ringsronde: mej. M. Canters si. mej. H. C. van der Heide 6—0, 61; mej T. Groenewegen slaat mevr. Driebeek Cas- tendijk 6—0, 63. Heeren-dubbelspel, eerste uitzonde- ringsronde: Marinkelle en Hughan si. ir. J. A. Pennink en J. Knottenbelt 63, 6—1 Gemengd dubbelspel, derde ronde: mej. N. Spit en W. J> Karsten si. mej. A. Kerckhoff en W. Kerckhoff 4—6, 6—4, 7—5. Eerste uitzonderingsronde: mej. Rollin Couquerque en G. R. Castendijk si. mej. E. de Wolff van Westerrode en T. C. ba ron Schimmelpenninck van der Oye 62, 62; mevr. Driebeek—Castendijk en ir. J. A. Pennink si. mej. N. Hulshoff Pol en mr. M. Brouwers 62, 68, 6—1. Gemengd dubbelspel: mej. M. Staab en G. Scheurleer si. mevr. M. Jongqui&re en W. F. V eber 61, 6—1. Heeren-enkelspel, troostronde: Bar- telds si. Kloos 61, 64: H. van Berkel si. J. van Herwijnen 64, 64. Dames-enkelspel, troostronde: mevr. Mechel si. mej. Lefebre 6—3, 6—4. Heeren enkelspel, tweede afdeeling, le ronde: S. R. Castendijk s'. J. Knottenbelt 7—5, 6—8. 6—1; 2e ronde: mr. M. C. Sig- mond si. J. v. d. Heide 68, 6—3, 63; G. R. Castendijk si. A. Pasteur 6—0, 6/1; 3e ronde: mr. M. C. Sigmond slaat ir. J. A. Pennink 6—3, 8—6. Dames enkelspel, kwarteindstrijd: mej. M. RollinCouquerque slaat mej. M. J. Staab 62, 46, 6—1; halve eind- strijd: mej. M. Canters slaat mej. T. Groenewegen 6J2, 60. Heeren dubbelspel, achtste finale: H. Eilers en G. Scheurleer slaan W. .T. Kar sten en J. v. d. Berg 64, 7—5; II. Tim- mer en J. Ruys slaan E. Nelwan en dr. Kellermann Slotemaker 6—3, 8—6; kwart-finale: H. Eilers en G. Scheurleer slaan J. v. d. Heide en mr. A. J. Feith 62, 68, 61; H. Timmer en J. Ruys slaan B. von Zitzewitz en F. des Tom- ber 61, 63; mr. M. C. Sigmond en G. R. Castendijk slaan W. Marinkelle en T. Hughan 75, 01 Dames dubbel spel, halve eindstrijd: mevr J. StroinkCordts en mej. M. Canters slaan mevr. DriebeekCasten dijk en mej. M. J. Staab 6—1, 6—0; mevr. FurneeOnnen en mej. M. Rollin—Con- queruue slaan de dames C. en D. Blij- denstein 61, 75. Gemengd dubbelspel, le ronde: mevr. Furnee—Onnen en J. Knottenbelt slaan mej. D. Blijdenstein en G. Leembrugge 79, 61. 64; mevr. Dudok van Heel Wijnands en FI. Timmer slaan mevd. AloffsWellen en J. v. d. Hagen 63, 62; mevr. MnllerusBeugen Bik en ir. R. C. Nauta slaan mej. N. Spit en W. J. Karsten 8—6, 7—5; kwarteindstrijd mej. M. Rollin—Conquerque en G. R. Casten dijk slaan mej. H. C. v. d. Heide en H. -sJlers 64, 62, GETRACHT ZIJN VROUW TE DOODEN. Gisternacht heeft zich te Maartensdijk een huiselijk drama cfgespeeld. In deze gemeente woont n.l. een bloemkweeker, die over de ech- telijke trouw niet al te serieuze opvattingen heeft. Vermoedelijk heeft hij reeds lang rond- geloopen met het plan zijn wettige echtgenoote uit den weg te ruimen, teneinde zijn geliefde, die te Amsterdam woont, vrij te kunnen nade- ren. De man is zich gisteravond moed gaan in- drinken en bij zijn thuiskomst heeft hij in een vlaag van volkomen dronkenschap een moord- aanslag op zijn vrouw gepleegd. Veldwachler Klaassen was op het gerucht, dat er iets vreese- lijks gebeurde, onmiddellijk ter plaatse. Hij kreeg, volgens de Tel., het op zijn beurt te kwaad met den onverlaat. In zijn woede n.l. greep deze een broodmes, stormde op Klaassen af, doch deze pareerde den slag en maakte den woesteling onschadelijk door hem tegen den grond te slaan. Er ontstond nog een vechtpar- tij, waarbij het tenslotte den veldwachter ge- lukte zijn dronken tegenstander het mes te ontnemen. Met behulp van een rijksveldwachter is de man naar Utrecht overgebracht en aan de Justitie overgeleverd. DE KABINETSCRISIS. De gisteravond voortgezette beraadslagingcn van den heer Ruys de Beerenbrouck met verte- genwoordigers der drie rechtsche Kamerfrac- ties zijn geeindigd met een voor het tot stand komen van een parlementair kabinet, steunende op de rechterzijde, ongunstige wending. DE RAMP TE VEENDAM. Nader kan nog worden medegedeeld, dat in de buurt van de plek, waar de vorige week de lijken van de echtgenoote en dochter van den opzichter Miedema zijn gevonden, nog werden aangetroffen een kistje met niet te herkennen geldswaardige stukken, een doosje papiergeld in verkoolden staat. Bovendien is een pakje met ruim f 300.— aan zilvergeld gevonden, dat of eigendom van de firma is of aan den heer Miedema toebehoort. Het comity tot leniging van den nood van de achtergeblevenen van de slachtoffers heeft tot heden ontvangen 9009.—, waaronder de vol gende giften de voornaamste zijn: f 4000.van de firma Wilkens, 1000.van de gemeente, 300.van H. M. de Koningin en 500. van den Arbeidersbond. In de gister gehouden raadsvergadering hield de burgemeester, de heer F. J. de Zee, voordat een aanvang werd gemaakt met de agenda, een uitvoerige rede, waarin de fabrieksramp her- dacht werd. De rede werd staande aangehoord, Besloten werd f 1000 te geven voor het comi- te voor de betrekkingen der slachtoffers. Te Ommelanderwijk is gisferen ter aarde be- steld het stoffelijk overschot van Otto Koetjes, het zevende slachtoffer van de ramp te Veea- dam. Ds. Vemaat, de heer V. J. A. Wilkens en de burgemeester, de heer De Zee, voerden het woord. De begrafenis werd, behalve door de fa- brieksdirectie en het gemeentebestuur van Veendam, door talrijke collega's van Koetjes bijgewoond. De wethouder voor de gemeentebedrijven, de heer J. ter Haar Jr., heeft zich niet kunnen vereenigen met den gang van zaken in het college van B. en W. met betrekking tot het sluitend maken van de gemeentebegrooting voor het jaar 19301931, waarvan het ontwerp de volgende week verschijnt, nadat het eerst nog in de commissie van bijstand behandeld zal zijn. Aanvankelijk werd gemeend dat het ver- schil van meenintf nog uit den weg geruimd zou lilULJ—LLl!f kunnen worden. Gister hield het college van B. en W. een langdurige vergadering, welke eerst omstreeks 6 uur in den namiddag geein digd was. Na afloop werd gemeld, dat de ernstige kwestie tusschen den heer Ter Haar en andere wethouders niet opgelost is kunnen wor den en dat de heer Ter Haar zijn ontslag als wethouder heeft gevraagd. KORTE BERICHTEN. Het begint thans vast te staan, dat met in- gang van 1 November de Gooische stoomtram met geheel gemoderniseerd materieel op het vak AmsterdamLaren zal gaan rijden.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 10