DAOBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. BAD-HOTEL ZEEZICHT. Zaterdag 3 en Zondag 4 Augustus a.s. Prol. BEN All LIBL EGMOND AAN ZEE. Afgewisseld door Vlool en Piano. DANCING. Hondert* m en derflgsfe faargane De diplomatieke herstel- conferentie te Den Haa?. No. *$t Dit nnmmer bestaat nit 3 blades. Oeza Conrant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feesidagen, aiigegeven. 'Abonnementsprijs blj vooruitbetallng pex 3 mianden voor Alkmaar 2.-, franco door het geheele Rijk 2.50. Aizonderlljke en bewljsnnmmero 5 cents. PRIJS DEB GEWONE ADVERTENTIENi Per regel f 0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters near plaatsrnlmta. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrnkksri) r/b BSRMtr 008TB* ZOON, Voordam 0 1. Dlrecteori C, ERAS. ZATERUAO Waar land en water samenkomen> Wie In ons land over niet-ontgonnen ge- bied spreekt, bedoelt daarmede in den regel de eenzame heidevelden in Drente, Brabant en Lirrffiurg. En toch is er nog een honderden kilometers uitgestrekte vlakte waarvan nog slechts een betrekkelijk klein gedeelte in loo- nende exploitatie gebracht is. Dat is de kuststrook, de breede zandvlak- te tusschen duin en zee, het gebied waar land en water samenkomen en waar bij storm- weer een eeuwigdurende strijd tusschen de zee en het land wordt gestreden. 1 Op de Lagere school wordt ons geleerd, 'dat zand onvruchtbaar is, maar dat heide- grond, mits goed bewerkt, voordeelige bouw- grond kan worden. En nu is dit het eigen- aardige, dat aan enkele honderden meters zandgrond in ons land meer verdiend wordt dan aan K.M.'s van den besten bouwgrond omdat de bouwers het alleen van aardappe- len en groenten moeten hebben, terwijl de handige exploitanten van de stukjes zee- strand rijkelijk hun deel krijgen van alles wat in diverse spaarpotten ten behoeve van 'acantie-uitstapjes bijeen werd gezameld. Van de honderden kilometers lange kust 6trook is nog slechts hier en daar een stukje in exploitatie gebracht. Dicht bij de groote steden zijn de voorna me badplaatsen verrezen, welker hotels en pensions reeds een internationale vermaard- heid bezitten. Maar daarbij bleef het niet, want wij zijn langzatnerhand in den tijd gekomen, dat niet alleen groote steden als Den Haag, Amster dam en Haarlem zich de luxe van een eigen badplaats kunnen permiteeren. maar dat ook provinciale hoofdsteden zij het dan nog op bescheiden schsal propaganda voor een eigen badplaats beginnen te maken. Het IJmuider strand is nog jong, Castri aan Zee is betrekkelijk vlug uit het zand verrezen, Huisduinen is als badplaats een schepping der laatste jaren en deze baby- badplaats heeft nu voor het eerst een eigen hotel gekregen in de hoop, dat zij daardoor spoedig tot een vacantieoord van beteekenis zal uitgroeien. In Camperduin doet een optimist zijn best door het verkrijgbaar stellen van goede con- sumptie en het verhuren van stoelen en ten- ten een zaadje te planten waaruit nog eens een dikke boom'zal moeten groeien en zoo zien wij de breede strandvlakte meer en meer in beslag gpnomen door ondernemende han- delslieden, die begrijpen, dat zandgrond niet zoo onvruchtbaar behoeft te zijn als onze aardrijkskundige boekjes ons wel geleerd heb ben Evenwel, meer dan elders geldt hier het oude Hollandsche spreekwoord: „De cost gaet voor de baet uyt". Wie menschen naar strand en zee wil trekken, tnoet allereerst voor een goeden weg zorgen In Castricum waar de nog jonge zeeweg niets te wenschen overlaat, heelt men dat be grepen en het lijdt geen twijfel of de kosten aan een dergelijk werk verbonden zullen op den duur door de inkomsten der bad-exploi tatie ruimschoots gedekt worden. In Huisduinen en Camperduin zijn zee en strand gemakkelijk te bereiken en wij twijfe len er niet aan of ook hier wachi onderne mende cafe- en hotelhouders op den duur een goede toekomst. Anders is het met Bergen aan Zee. Niet dat dit niet een goede toekomst zal hebben, integendeel, die toekomst om nu maar eens 'n gewaagde beeldspraak te ge- bruiken is al bereikt, want Bergen a. Zee heeft reeds jaren een zoo goeden en beken- den naam, dat reclame voor dit zomeroord feitelijk overbodig is geworden. Er zijn twee factoren, die daartoe medege werkt hebben en wel allereerst, dat het als 't ware een verlengstuk van Bergen is en dat dit dorpje aan der. duinenrand door Moeder Natuur rijkelijk is bedeeld met bosch en hei met boomen en struiken, met beekjes en laan. tjes, terwijl de overheid tegen ontsiering ge- waakt heeft, zoodat landhuizen, bruggetjes en alle andere menschelijke bouwsels volko men aanpassen bij de omgeving. Zoo had Bergen al den roep der schoon heid en was het een rustig, aangenaam va cantieoord toen op initiatief der fatnilk Van Reenen en wij gedenken hierbij met groote bewondering het doorzicht en de energie van wijlen mevrouw Van Reenen Volter het oog op het duin- en strandge bied werd gevestigd. Een zeeweg, rechtstreeks van Bergen naar de kust zou niet alleen bet aantal gas ten van Bergen vergrooten, het zou ook het strand- terrein tot een bloeiend vacantieoord kunnen maken. Ook hier is de cost voor baet uytgegaan en wij behoeven er nu niet meer op te wijzen welke gevolgen een goede rijweg en daar- aan thans verbonden fietspad voor deze plaats gehad heeft. Het is de parel der Noord-Hollandsche badplaatsen geworden. Het had, omdat de zeeweg er het eerst was, meer ontwikkehngs- kansen dan andere nog in opkomst zijnde badplaatsjes en het heeft, door de combina- tie met Bergen, veel grooter levenskansen. Zoo ergens aan de Noord-Hollandscne kust, dan zal hier nog eens door onderne- mingsgeest en goede exploitatie zand tot goud gemaakt kunnen worden. Het is begrijpelijk, vooral waar men in weinig zomermaanden groote kosten moet dekken, dat men overal tracht het meest ka- pitaalkrachtige publiek te trekken. Daar is natuurlijk niets tegen, maar men bedenke wel, dat strand en zee een nationaal bezit moeten blijven waarvan ook de men schen met meer bescheiden beurzen ten voile moeten kunnen profiteeren. Vele badplaatsen tracht men op peil te houden door op het strand niets verkrijg baar te stellen in Noordwijk wordt dit reel sterk doorgevoerd en natuurlijk profi teeren daarvan de cafehouders en hoteliers langs en achter de boulevards, maar men mag o.i. niet vergeten, dat deze maatregel toch voor velen op het strand een groot on gerief beteekent. Waarschijnlijk heeft dit er ook toe mede- gewerkt, dat overal meer en meer gebruik wordt gemaakt van het z g.n. vrije of stille strand waar men in eigen tent kan kampee- ren en alles kan meenemen wat men noodig denkt te hebben. Dank zij het initiatief en de goede organi- satie der. Alkmaarsche Stille Strandvereeni- ging, wordt ook te Bergen aan Zee van de gelegenheid een tent op te slaan ook door velen uit de zoogenaamd gegoede krin- gen een steeds drukker gebruik gemaakt. Bergen is een zoo prettig vacantieoord, dat wie er eenmaal is, er ook graag wil blijven en nu wij dus toch al het een en ander over Bergen geschreven hebben, zullen we maar niet meer naar andere zomervtrblijven af- dwalen, maar nog uitsluitend eenige aan- dacht aan Noord-Hollands meest bekend ont.- spanningsoord wijden. Het is een opmerkelijk en tevens verblij dend verschijnsel, dat er in Bergen en Bergen aan Zee volgens de verjongde en zoo ar- tistiek verzorgde officieele Badbode dit jaar ruim 1500 gasten meer zijn dan in 1928. Dat maakt voor een betrekkelijk kleine badplaats een groot verschil en het bewijst te meer, dat Bergen in en buiten ons land een goede reputatie geniet, dank zij dan ook de onvermoeide propaganda van een lichaam als de V.V.V., dat vooral voor dergelijke pen sion- en hoteloorden van de allergrootste be teekenis is en dat men eigenlijk het best kan vergelijken met de machine, die onzichtbaar in het binnenste van een schip is verborgen, maar waarvan toch de groote stuwkracht moet uitgaan om dat schip in den goeden koers vooruit te kunnen drijven. Er moet natuurlijk samenwerking zijn tus schen het V. V. V.-bestuur en de honderden, die bij de komst van pension- en hotelgasten direct belang hebben. Wil van Bergen en wij sluiten bij dien naam ook Bergen aan Zee in een goeden roep blijven uitgaan, dan moet er al het ware een college van toezicht zijn, waaraan elk ander inzicht zich heeft te onderwerpen, een arbitrage-commissie tevens, die in geval van moeilijkheden tusschen huurders en verhuur- ders een onpartijdige uitspraak kan doen en waaraan beide partijen zich zonder meer heb ben te onderwerpen. Alleen op die wijze kan \oorkomen worden, dat zooals dezer dagen gebeurd schijnt te zijn verhuurders op unfaire wijze van het ruime aanbod van gasten profiteeren en door het gemakkelijk verhuren van hun woning- ruimte wel eens wat te nonchalant yaren in de behandeling hunner tijdelijke huisgenooten. Niets doet een badplaats meer kwaad dan dergelijke klachten en er is heel wat reclame noodig om dergelijke fouten weer te herstel- len. Dank zij de heel wat grooter beschikbare wmingruimte heeft Bergen thans een aantal gasten kunnen huisvesten, dat dat van Noord wijk terre overtreft, hoewel vele vacantiegan- gers, met het oog cp het risico van het weer, niet in het begin van dit jaar reeds gehuurd hadden, maar daarmede tot het laatste oogen blik gewacht hebben. Dat, juist nu de badplaats zoo floteert, het bericht kcmt, dat het bloemencorso door ge- brek aan financieelen en daadwerkelijken steun niet kan doorgaan, is zeker te betreuren Aan dit bloemencorso is tot duever jaarlijks Telef.nr, Administrate 3. Telefoonnr. Redacfle 33. Postqiro 37080. een kapitaaltje ten koste gelegd en dat dit geld niet nutteloos besteed was, blijkt niet alleen uit het telken jare drukker bezoek, maar ook uit het feit, dat het Bergensche bloemen corso reeds een evenement was geworden, dat uit alle deelen van ons land bezoekers heeft getrokken. Dat het dit jaar, evenals het vuurwerk ach- terwege moet blijven is een stap achteruit en we kunnen slechts hopen, dat de verlichtings- avond op 7 Augustus, waarvoor kosten noch moeite gespaard zijn, in alle opzichten een succes zal worden. Het gemeentebestuur van Bergen dient alles in het werk te stellen om het den bezoe kers zoo aangenaam mogelijk te maken en daarom betreuren wij het, dat verscheidene [hunner zonder eenige waarschuwing dezer dagen een proces-verbaal kregen, omdat zij I hun auto's doordat de parkeerparken be- zet waren langs den zeeweg hadden ge- stationneerd. Gelukkig is de Bouwexploi tatie-Maatschap- pij zoo actief geweest, onmiddellijk een derde i parkeerterrein in te richten en waar men hier voor den alleszins billijken prijs van een kwartje gedurende 5 uren een auto onder toe zicht kan plaatsen, mag zeker verwacht wor den, dat niemand zich thans aan die verplich- ting zal onttrekken. In«een Museum niet in Bergen- was een boek neergelegd, waarin de bezoekers kon- den schrijven waarom zij het museum bezoch Tot zijn met geringe ergernis las de direc- teur daarin na een allesbehalven mooien zo- merdag de opmerking: „Omdat het regent". Daaruit blijkt wel, dat een regenachtige dag van grooten invloed is op de stemming en de gedragingen van vele vacantiegangers. Bergen is voor alles een plaats, waar men naar bosch, duin of zee moet kunnen gaan en er wordt van de tact van een pensionhouder heel wat vereischt als regendagen alle mooie plannen komen bederven en de gasten zich, samengepakt in een klein vertrekje, moeten amuseeren door elkaars toiletten te becritisee- ren of naar elkaars familieverhoudingen te visschen „Bergen is een mooi plaatsje", zei dezer da gen een gemoedelijk oud heertje, die een para- pluie opgestoken had. „Het moest er niet regenen", antwoordde een jonge man, die zijn ontvreden gezicht diep in den kraag van zijn regenjas had gedoken en de passeerende Bergenaren aankeek of zij het konden helpen, dat het weer niet heelemaal was, zooals hij dat voor zijn goede geld had mogen verwachten. „In Amsterdam regent het nu ook", zei de oude heer berustend. „Jawel", knikte de jonge, „maar daar heb je 't Rembrandtsplein en de Kroon en hier heb je alleen maar de Rustende Jager." Alleen maar de Rustende Jager. Dat wil dus zeggen, dat men op regenach tige dagen de behoefte gevoelt aan nog an dere ontspanningsoorden, aan een cabaret wellicht of aan een bioscoop. Men houde dat eens in gedachten, want hoe gezellig en hoe onmisbaar dancings op een badplaats ook zijn mogen, men wenscht ten slotte wat variatie en een vierduizend gasten kan daarop zeker zijn rechten laten gelden. Wat niet wegneemt, dat wij er van over- tuigd zijn, dat hotel- en pensionhouders bij elke weersgesteldheid alles doen om het hun gasten zoo gezellig mogelijk te maken. Wat ten slotte het verkeer naar Bergen be- tref, blijkt de beruchte overweg altijd een hin- derpaal waaraan heel wat toerisen zich reeds geergerd hebben. Hoewel in theorie de boomen niet langer dan zes minuten gesloten mogen zijn, schijnt het maar al te vaak voor te komen, dat he* verkeer hier heel wat langer stopgezet wordt. i De Kamer van Koophandel blijft op gemoti- veerde klachten steeds grooten prijs stellen. Nu de concurrentie tusschen de Berger autobussen is uitgeschakeld, is er geen reden meer de bussen op alle mogelijke plaatsen te I laten stoppen tot het in- en uitlaten van pas- 1 sagiers. Vooral op drukke straathoeken als Kerkstraat—Dorpsstraat en bij de boterfa- briek De Lelie, levert dit plotseling stilhouden groot gevaar voor het drukke verkeer op, zoo dat het aanwijzen van officieele stopplaatsen niet langer overbodig mag heeten. Laten wij1 ten slotte constateeren, dat Ber gen, dat zich ook in den geleidelijken terug keer van vele Duitsche families mag verheu gen, dit jaar drukker bezocht is dan ooit te voren het geval was. Wij verheugen ons daarover van harte en wij hopen, dat dit zoo gezochte vacantieoord, van welks nabijheid de Alkmaarders zoo ruim schoots profiteeren, een gestadigen groei en een groote toekomst zal mogen hebben. Hoofdrcdaoteox: TJ, N. ADEMA. Het Italiaansche slandpunt t.o.v. het plart-Young. In het ministerie van binnenlandsche zaker. te Rome heeft een slotbespreking over de rege- ling van het plan-Young plaats gehad. Sa- menvattend verklaarde de minister: „Het is onmogelijk, een definitief oordeel over de regeling van het plan-Young te vel- len, welke relatief moet worden beoordeeld, in aanmerking genomen de dingen, die er aan zijn voorafgegaan en het doel dat zij na- streeft. Wij hebben hier met een compromis te doen, waarbij van alle zijden conressies zijn gedaan. Gelijk de ontwerpers reeds betoogd hebben, hangen alle onderdeelen der rege ling ten nauwste met elkaar samen. Zij kun nen niet afzonderlijk bestaan. De Italiaan sche regeering heeft daarom bij de beoordee ling dit in het oog houden. Men is bereid, de regeling als ondeelbaar geheel te aanvaarden, om op deze wijze den politieken en economischen wederopbouW van Europa mogelijk te maken. De Italiaansche gedelegeerden. Tot gedelegeerden naar Den Haag werden de onderstaatssecretaris Grandi, de minister van Financien Mosconi en de voorzitter van deft bon dvan Industrieelen, Pirelli, aange wezen. De Portugeesche delegatie De Portugeesche delegatie ter conference zal bestaan uit de heeren Ruy Ulrich, voor- malig directeur der Bank van Portugal, San tos Tavares, Portugeesch gezant in Den Haag en kolonel Tomaz Fernandes, Portu geesch gedelegeerde in de Commissie van Herstel. Een Amerikaansche waarnemer. Stimson, de staatssecretaris van buiten- landsche zaken, heeft besloten een niet-offi- cieelen Amerikaanschen waarnemer naar de Haagsche conference te zenden. De Poolsche delegatie. Behalve Zaleski, de minister van buiten- landsche zaken, die, gelijk gemeld, het hoofd der Poolsche delegatie ter Haagsche confe rence zal zijn, zal deze nog bevatten prof. Bozowski, de vertegenwoordiger van Polen in de Commissie van Herstel, dr. Lunarsk:, de vice-president der Bank van Polen, en eenige ministerieele ambtenaren. De Duitsche delegatie: Vier ministers De Berlijnsche correspondent van de „Frankf. Z." wijst erop dat uit de samenstel- ling van de Duitsche delegatie wel blijkt welk een uiterst groot belang men in Duitschland recht aan de a.s. conferentie. Niet minder dan vier minister maken er deel van uit. De mi nisters van buitenlandsche zaken Stresemann en van de bezette gebieden Wirth zullen de politieke besprekingen voeren; de heeren Hi! ferding en Curtius zullen als financieele des kundige en als officieele vertegenwoordiger van het Duitsche bedrijfsleven voor de eigen Iijke herstelonderhandelingen zorgen 3 AUGUSTUS des avonds 8l/4 uur, optreden van Geen entr6e. Geen consumptieverhooginff. I ten voorlichten omtrent de kwestie der onb ruiming van het Rijnland door verscheidene hooge officieren van het departement van landsverdediging en een gedelegeerde van den Belgischen hoogen commissaris te Koblenz. De Belgische ministers zullen Maandag te 's-Gravenhage arriveeren met den Pullman trein, die om 14.40 uit Brussel vertrekt en om 18.5 in Den Haag aankomt. Een speciale vliegdienst voor de Franschen. Gemeld wordt dat een speciale vliegmachi- ne dageTijks den minister Briand, Cheron en Loucheur gedurende hun verblijf te Den Haag de belangrijke documenten hunner on- derscheidene departementen zal brengen. Italie aanvaardt het plan-Young. In dev ergadering van het Italiaansche ka- binet, waarin de instrucCes voor de Italiaan sche delegaCe ter Haagsche conferentie wer den bepaald, heeft Mussolini verklaard, daf de Italiaansche regeering bereid is het plan- Young als geheel te aanvaarden en aldus mede te werken aan het oeconomisch en het politiek herstel van Europa. De Roemeensche afgevaardigden. De Roemeensche afvaardiging ter Haag sche conferentie zal bestaan uit Tilulesco, den gezant te Londen, Minoresco, den minister van buitenlandsche zaken. en Popovici, den minister van financien. Titulesco komt van het Lido te Venetie, Minoresco uit Bagnolles, Popovici vertrekt vanmiddag om 5 uur uit Boekarest. Als deskundigen komen mee Zuceano, gezant ter beschijcking, Savel Ra- dulesco, directeur van de oeconomische afdee- ling van buitenlandsche zaken, en professor Tutuc. Er wordt hard gewerkt. Op het Binnenhof wordt met koortsachtige haast gewerkt. In de zalen van het Grafelijk Slot kan men zich in een timmermanswerk- plaats wanen. Men slaat er schotten en toon- banken op, men sjougt er met meubelen. En in de Lairesse-zaal, waar-het perscomite ach ter groene tafels huist, is men bezig de laab ste hand te 1 egg en aan hetgeen noodig is om de buitenlandsceh collega's behoorlijk te ont- vangen. Tsjecho-Slowakije naar Den Haag Vrijdag heeft de Duitsche gezant te Praag, Dr. Koch, een bezoek gebracht aan het mini sterie van buitenlandsche zaken. om in naam van Duitschland, Belgie. Frankrijk, Italie, Japan en Engeland de Tsjecho-Slowaaksche regeering uit te noodigen tot deelname aan de conferentie in Den Haag. Tsjecho-Slowakije zal voorloopig op de conferentie vertegenwoordigd zijn door den gezant dr. Osusicky, den gouverneur van de nationale bank dr. Pospischil. ministerraad dr. Hadly en legatiesecretaris dr. Heidrich. De Belgische ministerraad en de conferentie: de Belgische delegatie. De regeering vergaderde gistermiddag on der voorzitterschap van minister Jaspar ter bespreking van de vraagstukken, welke ter conferentie in Den Haag zullen behandeld worden. De minister van buitenlandsche zaken zette deze vraagstukken uitvoerig uiteen welke uit- eenzetting en bespreking ongeveer drie uren duurde. Hymans deelde ook mede, dat door de betrokken regeeringen nog geen enkel be- sluit was getroffen aangaande het voorzitter schap der conferentie. De ministerraad hield zich verder bezig met de bepaling der directiven, welke door de Belgische gedelegeerden te 's-Gravenhage zullen worden gevolgd. Deze zullen het plan Young in zijn geheel verdedigen zooals het door de exports werd voorbereid. Verder werd de delegatie definitief samengesteld als volgt: Jaspar, minister-president en minister van kolonien; Paul Hymans, minister van buitenlandsche zaken; baron Houtart, mi nister van financien; Francqui, minister van staat; Guut, tweede gedelegeerde van Belgie bij de commissie van herstel; van Langen- hove, secretaris-generaal van het departe ment van buitenlandsche zaken, en tal van ambtenaren en deskundigen. De Belgische delegatie zal zich verder la- Dagelijksch oversicht. DE ENfcrELSCEi-RUSSISCHE BETREKKINGEN. Verschil in standpunt van beide. partijen. Het verloop der bespre kingen. Een misverstand?, En- gelsche en Russische pers. Aangaande het vertrek van Dowgalefski uit Londen naar zijn gewone standplaats Pa- rijs, wordt er in officieele Engelsche kringeo nadrukkelijk op gewezen, dat de onderhande, lingen niet afgebroken, doch slechts onder- broken zijn. Naar men weet, kwam op uitnoodiging van het nieuwe kabinet-MacDonald, Dowga lefski, de gezant te Parijs, naar Londen, af- gevaardigd met de beperkte opdracht: „over- leg te plegen omtrent de procedure tot het herstel der betrekkingen en niet over de ande-. re hangende kwesties". I In een door het Britsche Foreign Office uitgegeven communique, wordt verklaard, dat Henderson in zijn oorspronkelijke uitnoodi-i ging duidelijk gemaakt had, dat het den wensch der Engelsche regeering was, de be trekkingen met de Sovjet-Unie te hervatten en dat een verantwoordelijke vertegenwoordiger, van de Unie welkom zou zijn ter bespreking van de meest doeltreffende procedure voor de regeling van de bestaande kwesties, langs de lijnen welke Henderson had voorgesfcld. Dat Engeland het herstel der betrekkingen afhankelijk stelde van een „wederzijdsche voldoening gevende regeling der tusschen beide landen hangende kwesties, met inbe- grip van die, welke betrekking hebben op dtf propaganda en de schulden", was de groote moeilijkheid voor Moskou, dat de behandfe ling hiervan liefst zoo lang mogelijk uitstelt Wat het verloop van de besprekingen be-- treft, nog het volgende: In hun eerste onderhoud zette Henderson LKMAARSC COORiNT. ten. j j

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1