aitnistlie Ciuraut. Be broonjnveelen. m i m m H1 i m m m w Brieven uit tie hooldstai m m m m !L m m -m tEUlLLETON. m i H j? M M 9 s» m Mo. 181 1929 Henderd een en dertigste Jaargang. Katerdag' 3 Augustus. Artis en Koloniaal Instituut. De Plant age een leer school en een genot Het is nu de tijd, waarin ge, elken ochtend sChier, aan het Centraal-Station kunt zien tinnenloopen treinen met jeugdige vacantie- gangers. In drommen, kakelend en snaterend, komen zij, die kinderen van buiten, door hun onderwijzers en onderwijzeressen vergezeld, den trein nit. De drukte om hen heen, de uit- gestrektheid van de perrons, waarover die reusachtige bekapping zich welft, lets wat voor de meesten hunner, die vermoedelijk nooit te voren in deze stad zijn geweest, toch we 1 iets verbazing-wekkends moet zijn, schijnt in den regel niet veel belangstelling in te boe- zemen. Zij duikelen bijna de trappen af naar den uitgangs-tunnel en op het Stationsplein sekomen haasten zij zich weder naar de wachiende extra-trams of stellen zich in gelid om de stevige ochtendwandeling te gaan doen naar de plaats, de eenige plaats van Amsterdam, die hun belangstelling heeft op dezen uitgaan-dag, t.w. Artis. Artis, de dierentuin met zijn apen, zijn oh- fanten, zijn tijgers, zijn geheele Noach's ark: Artis, waarvan zij in de laatste weken op school, in huis zooveel hadden gehoord, waar van zij hadden gedroomd; zij waren er nu zoo dicht bij gekomen; dagen lang hadden zij zich gespitst op dien vacantie-dag naar Amsterdam, wat zeggen wilde naar Artis ai het andere was immers bijzaak! Ik ben eens zulk een groep vroolijke scho- lieren uit de een of andere provincieplaats gevolgd op hun vreugdetocht naar Amster dam's dierentuin, omdat ik wist, dat die tocht mij genoeg aanleiding zou geven tot eenige regels schrift, gericht tot degenen, die deze krant geregeld lezen. Begin niet te beweren, nog voor ge iets ver- der gelezen hebt, dat een bezoek aah Artis nu wel een erg afgezaagd onderwerp moet zijn in dezen tijd, zelfs voor een scribent te Am sterdam, voor wien in dezen vol-op-komkom- mer-tijd absoluut niets werkwaardigs aan de orde is, hetgeen gelukkig mag heeten, want bijzondere gebeurtenissen in een groote stad als de onze in de zomer-vacantie-weken betee- kenen in den regel een groote brand, een ern- stig ongeluk, de een of andere misdaad. ge beurtenissen, waarin voor den journalist weliswaar ,,copy zit", doch die toch beter niet- gebeurd blijven. Neen, noem een Artis-bezoek niet afge zaagd en beweer niet, dat men niet meer naar Artis gaat; dat het bezoek aan een beesten- tuio heel aardig kon zijn in den tijd toen we nog geen bioscopen, geen „dancings", geen Stadion-wedstrijden en wat niet al hadden. maar dat men daar nu genoeg van heeft. Nu ja, in de vacantie gaan er nog treinen vol provinciekinderen naar toe, maar zelfs de Amsterdamsche kinderen geven er niet meer om en hun ouders worden er maar zelden lid van. Dit laatste is jammer genoeg veel meer Amsterdammers moesten lid zijn van een ge- nootschap, dat niet in de allereerste plaats een instelling van vermaak is, doch dat door zijn levende have en riet minder door zijn musea en bibliotheek een instelling van groote wetenschappelijke beteekenis is geworden. Doch daarop ga ik niet verder in wel zou ik juist de provincie-menschen nog eens ernstig aan het bestaan van onzen Artis wii- len herinneren en hen opwekken als zij de stad voor langer of korter tijd bezoeken, hun schreden naar de Plantage te richten en dat men in provincie-plaatsen .voor vacantie-uit- stappen voor de jeugd nog meer dan reeds het geval is, een bezoek aan Artis op het pro- gramma zal zetten die jeugd geniet er „dol" zoo'n dag en voor groote menschen is er nog zooveel te zien en te leeren. Ik heb het kunnen opmerken toen ik eenige dagen geleden dien jeugdigen stoet gevolgd heb naar den tuin, waar ik zelf ook in langen tijd niet was geweest en veel nieuws opmerken kon, dat velen uwer, lezers, vermoedelijk -ook nog maar alleen weten uit uw krant of van hooren zeggen, doch ook u nog onbekend is en het bezoek waard. Merkwaardig is om te zien hoe de be- stuurders van het genootschap er hoe langer hoe meer naar streven de dieren, die den Ar- tis-tuin bewonen, hun gevangenschap zoo dragelijk mogelijk te maken. Niet alleen dat de kooien der verscheurende dieren zoo ruim zijn, dat de beesten er volop beweging in kunnen hebben; niet alleen, dat de buiten par- ken, waarin zich herten, zebra's, bisons e d dieren bevinden, dikwerf zeer uitgesterkt zijn. men heeft nu ook reeds veel gedaan om den wilden dieren vrijheid naar-buiten te geven. (Tbe crinkled Crown.) Geautoriseerde vertaling uit het Engelsch ^van William le Queux. door Mej. E. H. „Het verheugt mij zeer, u te ontmoeten, kameraad Lubanoff", riep hij op hartelijken toon „Een groot stuk vasteland houdt ons gescheiden, maar in den geest zijn wij altijd een. De zaak. waarom wij nu bij elkaar zijn, zal ons alweer een stap nader voeren tot de groote wereldrevolutie!" Hij zag, dat hij den juisten toon gekozen had. Lubanoff was zeker een onvervalscht dweper voor de zaak. Het knappe gelaat straalde van een glans, die zelfs de liefde voor een vrouw als Prinses Olga, niet daar op zou hebben verspreid. "V, is er een van het ware geloof, kame raad! O! die groote wereldrevolutie. Wan- neer zal die toch aanbreken? Wanneer wij toch overwinnen de gevoelloosheid en de on- wetendheid van de zwoegende miilioenen! Maar, zooals u zegt dit is al een stap in de goede richting. En laten wij nu tot de zakelijke bespreking overgaan. U weet den prijs, dien wij verlangen?" Easterbee knikte. uEen som van vier miUioenen, Hier voor zonder dat de veiligheid van het publiek ook maar een oogenblik gevaar loopt. In dit op- zicht is nieuw het Kerbert-terras genoemd naar den eenige jaren geleden overieden di- recteur waarop een prachtig leeuwenpaar zich nu den volke toonen lean in al zijn ma- jesteit, Het echtpaar heeft op de rotsblokken in de zandwoe.. ijn alle ruimte zich te ver- meien in de zomerzon en de breede gracht en muur, die hen van het publiek scheiden, voor- komen de kans van minder aangename ont- moetingen. Hetzelfde geldt voor den grooten berenkuil, waar het niet onvermakelijk is te aanschouwen hoe de beren zich daar verma- ken in de gracht, die om hun verblijf te hun ner beschikking is en waar zij in het water daarvan kunnen stoeien en spelen naar harte- lust. En vergeet bij uw bezoek ook niet het reptielenhuis, waar ge verbaasd zult staan over de collectie groote en kleine krokodillen, die daar een groot bassin hebben voor hun be- wegingen, ik geloof niet, dat veel zoologische verzamelingen een dergelijke collectie kunnen toonen. In het onvolprezen aquarium is een bezoek aan het Heymans Diorama, hetwelk zulk een keurig overzicht geeft van het vogelleven in onze Hollandsche duinen en dat ook een nieu- wigheid in Artis is van den lateren tijd, iets, hetwelk niet mag worden verzuimd. Er wordt daarginds in de Plantage heel wat gedaan om deze oude, maar nog lang niet verouder- de instelling, ook al trekken vele jongeren er in onzen tijd zoo'n beetje medelijdend-lachend den neus voor op, op peil te houden alg een plaats voor wetenschap en genoegen ik zou haar bijna volmaakt vinden, wanneer ik niet meende, dat het genot der bezoekers der ver zamelingen zeer verhoogd zou worden, indien de paden in den tuin bestrooid waren met grind van minder grove kwaliteit, nog liever met schelpzand, thans er is menige stap een marteling. Maar dat komt ook nog wel eens, als het ledental maar steeds stijgt en het aan- tal bezoekers uit stad en provincie eveneens. Hoe zeer is toch die Amsterdamsche Plan tage veranderd sedrt den tijd toen de grond- slagen van Artis in 1838 gelegd werden. In die dagen, en nog later, trokken de Amster dammers naar de buiten-herbergen in de Plantage of naar die, gelegen buiten de nabij- zijnde Muiderpoort. De poort staat er nog, de eenige werkelijke oude stadspoort, die Amster dam nog heeft, maar van plantage is weinig over. Dat het daarom leelijker geworden is, mag niet gezegd. Ge zult u herinneren, dat er destijds heel wat ach en wee is geroepen, toen boomen in de Middellaan werden gekortwiekt, gerooid en verplaatst en de weg geasphal- teerd nu zou je eens wat leelijks zien. Het is medegevallen en ik geloof niet, dat velen thans langer over den modernen verkeersweg mopperen. De oude Plantage is totaal veran derd, doch in het nieuwe gewaad een merk waardig nieuw stadskwartier. Aan den in- gang, uit de oude stad gekomen, eenerzijds de botanische tuin met zijn groote laboratoria, anderzijds het Wertheimpark; dan een paar schouwburgen, vervolgens de Artis-gebouwen en dan over de brug, achter de Muiderpoort. de breede, mooie verkeerswegen, waaraan het Koloniaal Instituut zich verheft. En dat krijgt allengs wereldvermaardheid, lang niet onverdiend; het behoort thuis in de hoofd stad van een rijk, dat nog steeds mag wijzen op zijn beteekenisvolle nederzettingen in den Ii.dischen Archipel en de geheele inrichting ervan is zoodanig, dat wij er den vreemdeling met trots heen mogen leiden. Geen toeristen wagen, die vol vreemdelingen door Amsterdam rijdt, slaat dan ook het Koloniaal Instituut over. Toen ik er dezer dagen was, trof ik er juist een groot gezelschap Duitschers, die, in een der zijzalen gezeten, met groote belang stelling zaten te luisteren naar hetgeen hun bij een groote kaart van Java door een des- kundige van het Instituut over de cultures, bodemgesteldheid, bevolking enz. van dat eiland werd verhaald en uit het gezelschap werden den spreker een aantal nadere inlich- tingen gevraagd. Het prachtige gebouw en de hoogst merkwaardige verzamelingen zijn een, en meerdere, bezoeken waard en een bewijs, dat het nog lang niet genoeg bekend is wat het gebouw al niet bevat, kreeg ik, toen ik bij mijn bezoek de verbazing ontwaarde van landgenooten, die daar in de afdeeling der Lombok-schatten kwamen ze hadden nog altijd gedacht, dat die in het Rijksmuseum bewaard werden. 't Is best mogelijk, dat er nog veel meer landgenooten in die meening verkeeren laat hen bij gelegenheid ons Koloniaal Instituut bezoeken en zij zullen ont- waren, dat die sehitterende schatkamer daar uitnemend „gevestigd" is, naast veel en veel meer, dat een leerschool is voor alien die be- lang stellen in alles wat den Indischen Ar chipel geen Indonesie als't u belieft be- treft. Artis, Aquarium, Koloniaal Instituut welk een leerschool is er te vinden in de oude Amsterdamsche Plantage! Heusch, vrienden in de provincie, dat alles is een paar dagen van uw vacantie ruimschoots waard. SINI SANA. wordt borg gesteld door een syndicaat, met Percival aan het hoofd". .Wanneer zullen uw afgevaardigden met hun deskundigen hierkomen?" Easterbee scheen even te overleggen. „Eer nog in deze, dan in de volgende week". Ze traden nu in nog nadere bijzonderheden Toen speelde Harold zijn hoogste troef uit Er was nog een ding, waarvan hij niet geheel zeker was en de hoffelijke chef van de Tcheka kon hem daaromtrent inlichten. Hij haalde een papier uit den zak. „Dit is een lijst van de zes borgen voor het geld, met Percival aan het hoofd. U weet, ik stel meer belang in het ontvangen, dan in het betalen, en de koopers houden de zaak nog al onder zich. Of die zesde man nu Hartmann is, weet ik niet zoo vast. Het ge- rucht gaat, dat hij zich teruggetrokken heeft. Mogelijk heeft u latere berichten, dan ik". Lubanoff keek nauwlettend het papier in, dat hem overhandigd werd. „Dat is juist. Hartmann heeft zich terugge trokken, maar zijn plaats wordt ingenomen door een ouden vriend van Percival, Morris Wilkinson, een man, die met hem meegedaan heeft in zijn Oweeers-plannen. We zullen het geld wel krijgen." Even daarna stond Easterbee op. Hij had uit Lubanoff gekregen het eene feit, dat hij verlangde te weten. Zood-a hij weg zou zijn uit dit vervlpekte land, zou een telegram naar PUZZLEN. Onze Juli-serie. In de eerste plaats volgt hier de oplossing van onze vorige puzzle, de laatste der Juli- serie. Gevraagd werd een zin betrekking hebben- de op Alkmaar. Uit dien zin konden verschil- lende aangegeven woorden gevormd worden. Sommige waren eenigszins ingewikkeld om- schreven. Doch onze oplossers lieten zich niet afschrikken en hebben met zeldzame volhar- ding gezocht. Men liet zich zelfs door de twee kleine foutjes niet in de war brengen en vond de rectificatie zelf. Dit soort puzzles schijnt evenals de lettergreep-opgaven en cross-words bijzonder in den smaak te val- len. Dat zelfs onze lezers op hun vacantie reizen de puzzles van de Alkmaarsche Cou- rant niet vergeten, blijkt uit ontvangen oplos- singen uit het buitenland. De zin was: „Toen hij op dien Vrijdag de drukke kaas- markt zag aan den voet van den mooien Waagtoren, was hij vol bewondering." waaruit de volgende woorden: strandvermaak tandem, wiskunde, Boter- straat, zwempakken, belastingverlaging, A ti ll rum, honger, adverteeren, vijver, donderbw. Natuur hebben wij wederom de balans opgemaai wat betreft de oplossingen der Juli-puzzles. De lettergreep-puzzle mocht zich in de grootste belailgstelling verheugen en hiervan kwamen dan ook veruit de meeste oplossingen in. De tweede met de woorden van drie letters heeft velen doen struikelen. Nummer drie, de solitaire, was heel moeilijk en velen hebben tevergeefs gezocht. De laatste bracht ook moeilijkheden, doch het aantal goede oplos sers was hiervan weer heel wat grooter. De strijd om den prijs bepaalde zich ten slotte tot twee deelnemers, die van alle vier puzzles goede antwoorden instuurden. Alleen bracht Jacob Bakker, Westerweg alhier, het iets ver der met het vinden der drie-letterwoorden (44), zoodat de maandeliiksche prijs van 2.50 ditmaal aan hem ten deel valt. Omdat echter het verschil met L. Trijbetz, Lange- straat, zoo gering was, hebben wij bij uitzon- dering voor dezen goeden cplosser een troost prijs van 1 beschikbaar gesteld. Beide prij zen kunnen vanaf Maandag aan de Admini- stratie der Alkmaarsche Ccurant worden af- gehaald. Zij, die ditmaal niet tot de gelukkigen be- hoorden, mogen niet verzuimen aan onze Augustus-serie deel te nemen, waarvoor hier- onder meer. De "Nieuwe Serie. In de maand Augustus zullen door ons 5 puzzles worden gegeven, waarin wij zooveel mogelijk afwisseling willen geven, waaronder cijfervierkant, crossword, enz. Wij openen met de soort, die in Juli zooveel waardeering vond n.l. een lettergreep-puzzle en wij hopen, dat het aantal goede oplossin gen dat van de vorige maal nog verre zal overtreffen. Eerste Puzzle der Augustus-serie. Vorm uit de hieronder gegeven lettergrepen de 14 woorden, waarvan de omschrijving ge geven is: afcacicidade—dededo doeeeeelfengagegie hakenkikijlelenlolijk mannananinigparare rusasie—sotitietietrava vacves. 1. een nuttige behandeling voor kinderen. 2. zorgen, dat iets goed verloopt. 3. iets, waarbij de vrouwen sterk gei'nteres- seerd zijn. 4. staat tegenover aanvallen. 5. is een soort gedicht, maar niet vroolijk. 6. stad in het tegenwoordige Griekenland. 7. een poetische naam voor 50 8. is't zelfde als prettig, maar iets sterker 9. is direct. 10. doen iknderen graag maar't is niet leer- zaam. 11. bekend zanger, reeds overieden. 12. iets voor rookers. 13. een soort verkleeding. 14. is een land van belofte. De beginletters dezer woorden vormen een mooi iets, dat steeds meer aanhancers vindt Oplossingen liefst zoo vroegtijdig moge lijk doch uiterlijk voor Vrijdag 12 uur a.s. aan de Puzzle-Red. Alkmaarsche Courant. IIOIIC3IIC3IIOIIC3IIC3IIC3IICDIICDIIC3 Sehaakpubriek Deze partij werd gespeeld in den wed- strijd om het kampioenschap van Ne- derland. Wit: Dr. Euwe. Zw.: Jhr. Mr. v. d. Bosch. Cambridge springsvariant van de d4 opening. 1. d4 Pf6 2. c4 e6 3. Pc3 d5 4. Lg5 Pbd7 5. e3 c6. Deze stelling wil zwart bereiken gevolgd door Lb4 en Da5 eventueel Pe4 en zwart staat op winst. 6. Pf3 Da5 7. Pd2 Had wit op 6Da5 7. Pe2 Lb4 8. Dc2 laten volgen dan speelt zwart 8 dc4 met pionwinst of na 6Da5 7. Ld3 dan volgt 7dc4 8. Lf6 cd3 9. Lh4 enz. 7Lb4. 8. Dc2 dc4 9. Lf6 Pf6 10. Pc4 Dd5 Dit schijnt de eenige zet om de aanval vast te houden. 11. 00—0! Lc3 Zwart moet nu een goed heenkomen zoeken. zoeken. Toch is Lc3 min der juist zooals het ver- volg aanduidt. 12. bc3 Wit waagt het er op om met ontblooten vleugel te spelen. 12b5. Meteen valt zwart hier aan, maar Euwe heeft een schoone recourse. 13. e4! Dd8 Onjuist zou zijn 13. Pe4 14. De4 Pd6 en wint. 14. Pe3 Db6 Beter ware eerst 00. Maar zwart staart zich blind op de zwakte van den witten damevleugel. 15. c4 c5 Zwart wil open lijnen maken. 16. cb5 cd4 17. Pc4!" Alweer een fijne zet. Dit witte paard beheerscht het geheele spel. Immers er dreigt na 17. Db5?? 18. Pd6f 17. Db8 18. e5! 't Kan allemaal net. 18Pd7 19. Pd6f Ke7 20. Td4 ab6 Als maar spelen om open lijnen te krijgen. 21. Tc4! Pe5 22. Tc7! Pd7 Na 22Kf6 volgt 23. Pe4 Kg6 24. f4 en wint. 23. Dc5 Kf6? Maar wat dan? 24. Pe4f Zwart geeft op. Er volgt Dg5 mat. Een krachtig gespeelde partij. Probleem 243. (Brian Harley). iHmm Wti Tweezet. Downingstreet de keten van bewijzen voile- dig maken. Hij had nu de zes namen van het niet-vaderlandslievend syndicaat. „Ik voel mij niet heel wel, kameraad Luba noff. Een hernieuwde aanval van mijn oude kwaal, ik denk, dat ik maar terugga naar het hotel en daar wat rust neem. Mag ik onze bespreking voortzetten, bijvoorbeeld morgen ochtend, om elf uur?" Lubanoff was een en al deelneming; hij be- tuigde diep leedwezen met de ongesteldheid van zijn nieuwen vriend. „Als u morgenochtend nog niet geheel hersteld is, dan zal ik bij u komen. Wees zoo goed en laat het mij bijtijds weten". Easterbee liep als op vleugelen, toen hij het Kremlin verliet. Hij had Lubanoff over- troefd en uit hem gekregen het eene feit, dat hij wenschte te weten, een feit van onschat- baar gewicht. Maar, ofschoon hij voor het oogenbli'k uit het hoi van den leeuw was, wist hij. dat zijn recht op veiligheid toch al zeer gering was. De echte William Richardson kon nu ieder oogenblik komen met getuigschriften, die den toets konden doorstaan. En dan zou die vriendelijke man, met het hart van een tijger onder zijn zachtaardig uiterlijk, tot de ont- dekking komen, dat hij bedrogen was. Toen kwam ook de gedachte aan Olga weer bij Easterbee boven. Zou het mogelijk zijn, dat ook zij betrokken werd bij de stoute onder- neming Oplossing probleem 246. (H. L. Brooke) 1. Pe7 Ke7 2. Df8 mat. 1. Kc7 2. Db6 mat. 1. Lc7 2. Df6 mat. 1. Le7 2. Db6 mat. 1. b5 2. Dc5 mat. Eindspel 295 (Uit HertogEuwe II) 8 a b o d e f g- h Ditmaal een gemakkelijk eindspel. Wit speelt en wint. Kon hij maar een brief naar haar verzonden krijgen. En terwijl hij hiervan steeds vervuld was en om der wille van zijn aangenomen invaliditeit naar het hotel hinkte, als iemand, die pijn heeft, tikte de Prinses, eenigszins vermomd, hem op den schouder. „Ik heb uw brief gekregen", fluisterde zij „en ik heb naar u uitgekeken. Ik zag u het Kremlin binnengaan, natuurlijk om Lubanoff te interviewen, u wilde zeker iets uit hem krijgen, dat ik u niet kon vertellen. Is u het te weten gekomen?" Easterbee glimlachte zegevierend. „Ja, ik heb het uit hem gekregen". Toen legde hij haar vriendelijk de hand op den schouder. „Maar, waarde vriendin, daarom blijf ik u evenzeer verplicht". Zwijgende liepen zij een tijdje naast elkaar voort en toen sprak hij de gedachte uit, die in zijn hart school „Nu, Prinses, moet ik alweer terugkomen op dat onderwerp, ook al bevalt het u niet. Daar ik van Lubanoff alles ben te weten ge komen, wat ik maar uit hem wilde krijgen, ga ik terug Maar de gedachte is mij onuitstaan- baar, dat ik u hier zoo, aan allerlei gevaren blootgesteld, moet achterlaten. Mijn laatste maskerade kon ernstige gevolgen voor u heb ben. I'k ga nu zoo gauw mogelijk. Ik smeek u, om dit vervloekte land te verlaten en met mij mee te gaan. Over de geleibiljetten behoeft u zich niet ongerust te maken. Ik kan er da- delijk een .voor ons bejden maken. Voeg u bij GYMNASIUM TE ALKMAAR. Het tweede toelatingsexamen zal plaats hebben op MAANDAG 2 SEP TEMBER a.s., des morgens 9 uur. Opgave van candidaten voor 24 Au gustas a.s. ultslaitend schriftelijk aan den Rector (den heer Dr. J. LIEMEL- RIJK, Huize „De Spar" te Bergen (N.H.) met vermelding van naam, voornamen (ook die van ouders of verzorgers), ge- boortedatum en -plaats, laatstbezochte school en klasse en adres. Damrubriek In onze vorige rubriek gaven wij ter oplossing probleem 1079 (auteur P. Kleute Jr.) Stand. Zw. 14 sch. op: 7, 9, 10, 12, 13, 14, 17, 18. 20. 23, 25, 26, 29, 36. W. 12 sch. op: 32, 35, 37, 38, 40/45 48, 50. Oplossing. 1. 43—39 1. 36 47 2. 37—31 2. 26 28 3. 42—37 3. 47 33 4. 37—32 4. 28 37 5. 39 8 5. 12 3 6. 48—42 6. 37 48 7. 40—34 7. 29:49 8. 50—44 8. 49 40 9. 45 34 9. 48 30 10. 35 2! Practische partijstanden. Wij laten hier weer een tweetaL stan- den volgen die voor de damliefhbbers van beteekenis zijn: De eerste stand is van Aubier, een Fransch dammer. Wit forceert het spel en maakt daarna een mooien damslag. Zw. 14 sch. op: 1, 5/8, 10, 12, 15/18, 20, 30, 35. W. 14 sch. op: 19, 23, 26, 29, 32, 33, 37, 38, 40. 42, 44, 45, 48, 50. Wit speelt: 1. 29—24! 1. 18 29 (gedw.) op 20 29 wint 23 25 een schijf 2. 19—14!! 2. 20 9 Schijnbaar de beste, want op 30 19 volgt 33 22 op 10 19 volgt 24 22 3. 32—27! 3. 4. 40—34 4. 5. 27—21 5. 6. 37—32 6. 7. 42 4! Stand, nummer twee is uit een partij waarin zwart remise had kunnen maken: mm i Sm. WM H 'h m WA. Zw. 13 sch. op: 2, 6, 8, 9, 11, 13, 14, 16, 17, 19, 21, 30, 35. W. 12 sch. op: 22, 23, 26/29, 31, 32, 33, 38, 39, 45. Wit speelde 2924 en nu lijkt zwart absoluut verloren. Toch had hij nog re mise kunnen maken door: 1. 29—24 1. 30—34 2. 39 30 2. 14—20 3. 23 12 3. 20 29 4. 33 24 4. 17 8 5. 26:17 5. 13—18 6. 22 13 6. 11 42 mij; nog eens; ik smeek het u! U is jong; u heeft het leven vo6r zich. U heeft al genoeg gedaan voor de wraakneming. Kom nu terug, terwijl u nog kunt." Zij richtte zich fier op „Vraagt u een vrouw van mijn ras, een gevaar te ontvluchten? Dat hebben wij nog nooit gedaan! En ik zou niet de eerste willen zijn, die zulk een voorbeeld gaf! De dikhoofdige Lubanoff is te verliefd, om mijn aandeel in deze zaak te vatten. Maar u moet niet denken, dat ik boos op u ben. Ik weet. dat het uw goed hart is, dat u tot dezen voor- slag dringt." Ondanks haar koppigheid wilde hij toch niet toeg;even zonder strijd. „Kan ik er u niet toe bewegen? t!k haat de gedachte, om u hier overgeleverd te laten aan de genade van deze woestelingen Trotsch als ik ben, wat ik gedaan heb, voel ik mij in mijn triomf geremd door dat idee, dat u hier zoudt blijven". Maar zij was onvermurwbaar. „Eens, wanneer ik de schuld jegens mij eenigszins afbetaald zal voelen, dan zal ik misschien uw raad volgen. Maar nu nog niet. waarde vriend! En laat ons nu scheiden; men weet nooit, wie ons bespiedt. Ik ben zeer, zeet blij, dat u Lubanoff overtroefd heeft En nc zeg ik- „goede reis", maar niet: „tot weer ziens"; om der wille van uw lieve vrouw moet u zich niet aan meer gevaren bloot- stellen." (Wordt vervolgd.) IIOIIOMOIIC3IIC-5IICDMC3IIC3IICDNCD .//JMm y//. v/a t *m.„ 7%>.„

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 5