Londensch aanteeken&36&- BuitenBand Ket*k en seliool dokter van Oppen (beide eigendom der ge- meente) moet bctaa'.d \v<9den na werkelijke waarde, na taxatie vast te stelien, voor de sronden eigendom van het Burg. Armbestuui moet worden betaald 2275, wat ook IS,a^" rreboden, mits goedkeuring van den Raad. Ma uitvoerige bespreking aldus besloten. Daarna hechtte de raad zijn goedkeuring om de ontruiming van perceel sect. A no. met 6 niaanden te verlengen. Na gehouden rondvraag, die mets bijzon- ders opleverde, ging de raad in comite ter behandeling reclames belasting. Van onzen Londensehen Correspondent. Wanuelen en Auto-en. Over de tegenstelling automobilist- voetganger wordt veel gepraat en ge- tchreven. Een bekend ontdekkingsrei- ziger hier, de vermaarde Eveiest-be- klinimer Howard Somervell, heeft haar nu eens van een anderen kant bekeken. Van ontdekkingsreizigers kan worden verwacht dat zij geneigd zyn te foeteren tegen de kwaden van stadscultuuiStof- feliike beschaving, zooals wi.j die genie- ten in dit deel van de wereld, schijnt er immers vooral op gericht te zijn ons lichamelijk geriefelijk en inactief te ma- ken. Een ontdekkingsreiziger zoekt daarentegen ongemak en belemmering, en de lichamelijke inspanning, die hem deze tegenkanting moet doen overwin- nen. Dat is zijn vreugde en zijn eer- zucht: en ze maakten hem ontdekkings reiziger. Howard Somervell heeft hier een paar dagen geleden aan schooljongens ver- teld dat dit tijdperk van den motor (hij sprak in het algemeen van „motorisa- tie") een verschrikkelijk ding is, omdat de menschen er werkelijk door begin- nen te vergeten hoe zij hun beenen moe- ten gebruiken. Hij haalde het in zijn kleinheid zeer indrukwekkende voor- beeld van den kleinen teen aan, die uit de menschelijke anatomie begon te ver- dwijnen aangezien hij geen dienst meer deed nu men niet, meer met bloote voe- ten over maagdelijke en woeste gronden schreed. De beenen gingen denzelfden weg op; ze werden te weinig gebruikt en werden daarom al zichtbaar kleiner en zwakker. Deze alarmistische voorstel- ling van zaken heeft terstond tegen- spraak ontketend. Indien de heer So mervell had vernomen van de vierdaag- sche afstandmarschen, juist in Neder- land geeindigd, zou hij zijn opmerking misschien voor zich hebben gehouden. Zulk een prachtig voorbeeld van wakker gebruik der beenen, als Holland dezer dagen heeft gegeven, kan Engeland niet aanwijzen. Maar roept men uit in het aangezicht van dezen ontdekkingsreizi ger kijk eens naar MacDonald en Baldwin, die toch waarlijk wel geacht mogen worden vertegenwoordigers van het Britsche ras tc zijn. Beiden zijn geestdriftige wandelaars die er niet te- genop zien eiken dag een vijf tot tien mijlen te voet at te leggen. En de be- sturen van de in dit land toenemende wandelc'iubs hebben verklaard dat het aantal beoefenaren van de wandelsport hand over hand toeneemt en dat er even veel menschen te voet als tusschen de wielen over's Heeren wegen gaan. Toch is de voorstelling van den ont dekkingsreiziger niet zoo ongerijmd als de pertinente tegenspraak zou willen doen gelooven. Het feit dat de helft van de Britsche gemeenschap zich hoofdza- kelijk per motor of algemeen per as ver- nlaatst is al bedenkelijk genoeg voor hen, die hart hebben voor de lichamelij ke ontwikkeling van de natie. Dat het aantal wandelaars toeneemt, dat meer in het bijzonder club-wandelen toe neemt, is eenigszins verklaarbaar als gezonde reactie op het gerij. Maar het zal wel niet kunnen worden ontkend dat de som der wandelstappen van de Brit sche natie van 1929 heel wat kleiner is dan b.v. die van 1900. En als dit zoo is dan heeft de ontdekkingsreiziger ge noeg rechtvaardiging voor zijn uit- spraak, in het midden latend of er wer- kelijk gevaar bestaat dat zij, die na ons komen, eens stompjes zullen hebben >vaar voorheen volgroeide ledematen waren. De gelegenheid tot wandelen krimpt ook meer en meer in, in een (and waar de wegen al tevergeefs be- proeven ruimte te geven aan twee mil- °en. au*om°bielen, omnibussen, elec- trische trams, lokaaltreinen en onder- grondsche vervoermiddelen buiten be- schouwing latend. Mijn lezers kunnen niet °nkundig gebleven zijn van de s chting, die onder wandelaai-s n ordf aangericht door de wielen van het verkeer. Men mag inderdaad vaststellen nat de wandelgeestdrift oniembaar is, indien zooals men zegt de wandel- ge\voonte blijft groeien tegen de ver- drukking en de bedreiging van den mo- 01 in-.eon verdrukking en een bedrei ging die iragische beteekenis kriigen ^neel' me" weet dat verleden jaar voetgangers onder de wielen sneu- velden terwijl meer dan 160.000 meer of minder ernstig daardoor werden ae- kwetst. .uzeiiwe verkeerswetgevinq De verkeersongelukken slaan', voor zoo ver het jaar is gevorderd, alle vori- ge records En nu is Augustus de maand waarin het verkeer op de wegen het drukst is, nog. niet in het land. Ontsteld over de toenemende slachting hoort men een aantal menschen roepen om een weg-dictator die absolute macht zou nenben roekelooze en onvoorzichtige be- stuurders voorbeeldig te straffen. Maat- regelen die paal en perk zouden kunnen stel.en aan de voortvarendheid waar- mede de wielen dood en verderf zaaien zujn mderdaau veel te lang op hun be- °°p gelaten. Dat is ook de opvatting van de rijkscommissie, die na een jaar Jang het probleem te hebben bestu- c eei d, eon rapport heeft uitgegeven, vaarin ze zegt dat vcrder uitstel ramp- spoedig zou zijn. Het zou meer in over- eenstemming zijn geweest met de wer- kelijkheid, indien ze had gesproken van „rampspoediger", want rampspoed is er al genoeg. De Commissie stelt voor, dat het ministerie voor Transport nauw- keu. :g statistieken zal vaststellen over de oorzaken van alU verkeersongeval- len en de bevoegdheid zal krijgen naar elk ongeval, waarbij een motorvoertuig is betrokken, een onderzoek te doen in- stellen. De Commissie wenscht dat snelheidsgrenzen voor particuliere auto's en motorri.iwielen zullen worden afgeschaft, omdat zij, niet zonder grond, in snelheidslimieten een gevaar ziet. Vrachtwagens en groote auto's voor openbaar vervoer moeten wel gebonden blijven aan snelheidsgrenzen, variee- rend van 30 tot 35 mijl per uur. De wet- geving, die de Commissie voorstelt, schijnt in beginsel de meeningen van de deskundigen, sinds jaar en dag ver- kondigd, samen te vatten. De strek- king van de nieuwe wetgeving zou zijn den automobilisten meer verantwoorde- lijkheidszin bij te brengen door hun aan den eenen kant meer vrijheid te geven, hen aan den anderen kant heviger te straffen, indien zij de vrijheid misbrui- ken. De voorgestelde wetgeving stelt straf op „gevaarlijk rijclen". Tot nu toe wordt er herhaaldelijk gevaarlijk gere- den binnen de snelheidsgrenzen; maar de gevaarlijke rijder blijft niet zelden buiten schot, omdat hij niet sneller gaat dan 20 mijl per uur (de bestaande snel- heidsgrens). Het is duidelijk dat zulk een snelheid op zekere punten, b.v. in een drukke straat of bij scholen of op kruispunten, uiterst gevaarlijk kan zijn. Een groot aantal rij-methoden, die men nu straffeloos volgt, brengen gevaar lijk lijden" 'mee. De term is veelomvat- tend en het is zeker de bedoeling van de Commissie dat van die veelomvattend- heid het voile gebruik zal worden ge- maakt door de politie. Een eerste over treding zal is het voorstel bestraft worden met 50 pond sterling boete of gevangenisstrafeen tweede met 100 pond sterling of meer gevangenisstraf en automatische intrekking van de rij- v^rgunning. De voorstellen der Com missie zullen wel geen ernstige bestrij- ding ontmoeten; en men heeft alle hoop dat ze spoedig in een wetsontwerp zullen worden belichaamd en snel tot wet zullen worden verheven. Het is hoog tijd. De bestaande mtorwetgeving ont- stond 25 jaar geleden, toen een auto een rariteit was. Nu telt het land, zooals ge zegd, twee millioen auto's. HET MIJNONGELUK IN SILEZie. De begrafenis. DE 1 AUGUSTUS-HERDENKING. Over de communistische demonstraties op 1 Augustus ontvir.gen we nog de volgende berichten: Te Berlijn twee Reichsbanner- leden zwaar gekwetst. Twee leden van de organisatie Reichsban ner te Berlijn zijn door politieke tegenstan- ders overvallen en met messen ernstig ge- wond. De politie hield een der daders aan. Om half twaalf bedroeg het aantal ge- arresteerde personen 30. Tal van arrestaties in Hamburg. Een Wolff-bericht uit Hamburg meldt, dat de politie in den loop van den nacht 22 per sonen arresteerde. In Itali 'e. Te Florence hebben de arbeiders in ver- schillende fabrieken, in antwoord op het op- roerige karakter, dat de communisten aan den len Augustus trachtten te geven, een uur langer gewerkt dan gewoonlijk. De opbrengst van dit overuur hebben zij aan liefdadige instellingen ten geschenke gege ven. CHINEESCH—RUSSISCH CONFLICT. Japan acht Internationale be- middeling overbodig. Het voorstel van Stimson, den Amerikaan- schen minister van buitenlandsche zaken, om een verzoeningscommissie, bestaande uit ver tegenwoordigers van zes mogendheden, te benoemen om aan China en Rusland haar goede diensten te bewijzen, is hangende ge houden en wel voornamelijk omdat, naar men gelooft, Japan ervan overtuigd is, dat in de tegenwoordige phase van de crisis intema- tionale bemiddeling overbodig is. Japan geeft toe dat de vooruitzichten voor een directe re- geling van het geschil gunstig zijn. Het is niet twijielachtig, dat Japan weinig verlanger.d is om deel te nemen aan een in- ternationale commissie inzake Mantsjoerije, daar Japan daar zeer groote belangen heeft. DUITSCHLAND. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Volgens een bericht in de Berlijnsche bla- den is op de straatweg FriedensdorfWol- zig Vrijdagavond een ernstig auto-ongeluk gebeurd, doordat twee luxe auto's met groote snelheid tegen elkander botsten. Een inzitten- de werd gedood twee zwaar en twee licht ge- wond. HET KABINET BIJEEN. Het kabinet kwam gister onder voorzitter- schap van Dr. Stresemann bijeen, die zijn beste wcnschen uitsprak voor een spoedig herstel van den rijkskanselier. Dr. Stresemann zal gedurende de ziekte van Herman Muller diens werkzaamheden waar nemen. In de kabinetsziiting is ook de a.s. Herstel- conferentie te Den Haag ter sprake gekomen. De kwesties, die in deze conference aan- hangig gemaakt zullen worden, werden gron- dig besproken, waarbij de eenstemmigheid van het kabinet te dien aanzien duidelijk aan het licht trad Zetel voor de leiders behouden. Het resultaat van de tusschentijdsche ver- kiezing te Leeds (Zuid), noodig geworden door benoeming van den oud-afgevaardig- de Lord Duge in het Hof van Appel, is dat de Arbeiderscandidaat Milmer 11 804 stem- men kreeg tegen 512 stemmen voor den com- munistischen candidaat. De afgetreden afgevaardigde was eveneens een Labour-man. DE .JAMBOREE". Een gift ter bevordering der Internationale vriendschap. De Prins van Wales, die een dag en een nacht heeft deelgenomen aan het groote In ternationale padvinderskamp in Arrowe Park bij Birkenhead, heeft deri heer Mortimer Schiff, een der oudste firmanten van het bankiershuis Kuht;, Loeb Co. le New York, vice-voorzitter van de Boy Scouts Associa tion, in zijn tent ontvangen. De heer Schiff overhandigde den Prins eeh cheque van 10.000 pd. str. voor de op- richting van een fonds ter bevordering van de internationale vriendschap onder jongens over de geheele wereld. ERNSTIG MIJNONGELUK. Vijf gewonden. V. D. meldt uit Londen dat in een mijn in het district Preston in den afgeloopen nacht een ontploffing plaats had, waardoor vijf personen ernstige brandwonden opliepen De vijf gewonde mijnwerkers- konden met de grootste moeite gered en naar boven gebracht worden. Drie hunner verkeeren in levensge- vaar. DE ENGELSCH-AMERIKAANSCHE BESPREKINGEN. Overeenstemming over een formule tot vermindering der bewapetiingen. Een tegenspraak. Geen wijziging in den toestand. De spinnerspatroons zullen ijveren vooral gemeene verlaging der kaioen- prijzen. Meer dan 6000 arbeiders uitgesloten. DE BRAND TE ST. ET1ENNE. 500 menschen dakloos. Bij den grooten brand te St. Etienne (Zee- Alpen), waarvan reeds in ons blad van gis teren melding is gemaakt, zijn 65 huizen ver- nield. Van de 1200 bewoners van het dorp zijn er 500 dakloos geworden. DE BOSCHBRANDEN. In de streek van Fabreges nabij Toulon zijn weer 4SG H.A. bosch door brand vernield. Soldaten hebben bij het blusschen geholpen BELGIE. HET DIRECTE KANAAL ANTWERPEN— LUIK. In het Zuid-Oosten der provincie Limburg heeft de administratie der Belgische spoor- wegen een begin gemaakt met het aanleggen van een vierdubel spoor, dat, naar het heet, sleChts een voorloopig karakter zal hebben maar bestemd is om een spoedige uitvoe- ring van het kanaalplan AntwerpenLuik mogelijk te maken. De hoeveelheid uit te gra ven en weg te brengen grond wordt op 20 millioen kubieke meter geraamd, wat onge- veer 300 millioen francs zal kosten. Tusschen Ternaaien en Neerharen is het door het ka- naal te volgen trace thans afgebakend en zijn de noodig geachte terreinen onteigend. PEBZIe. EEN BERUCHT ROOVER GEVANGEN In het openbaar terechigesield. Perzische troepen in de buurt van Mesjed boekten een belangrijk succes. Zij namen den beruchten roover Zoelfoe gevangen na lang- durige operaties, waaaan zevenhonderd man deelnamen. De roover werd gewond naar Mesjed overgebracht en in het openbaar op- gehangen. Hij zou den laatsten tijd dertig personen heben omgebracht, waaronder drie subalterne ambtenaren. RUSLAND. MOTORBOOT GEKANTELD. Naar uit Moskou gemeld wordt is bij Li- vadia in de Krim een motorboot, waarop zich 18 personen bevonden, tijdens een hevig on- weer omgeslagen. Vijf personen konden zich zwemmende redden. De overigen worden ver- mist- ITALIe. DE BRAND TE NAPELS. Opzetteliik gesticht. Een bericht uit Rome meldt, dat de brand in de haven van Napels door havenarbeiders is aangestoken. Door dezen brand wilde men een grooten diefstal van Engelsche en Ameri kaansche goederen verbergen. De brandstichters en hun opdrachtgevers zijn gearresteerd. ~MERIKA. HET VRAAGSTUK DER PARITEIT. Senator Borah eischt dat Enge land een deel zijner schepen in den grond boort. Senator Borah heeft een verklaring gepu- bliceerd, waarin hij van Engeland eischt dat het enkele zijner oorlogsschepen tot zinken brengt tot het totstandbrengen van de pari- teit met de Amerikaansche marine. Borah zegt dat Engeland thans 59 mo- deme kruisers bezit, terwijl Amerika er pas 18 heeft gebouwd of in aanbouw heeft. Wan- neer Engeland het voorbeeld van Amerika na de Washingtonsche conferentie volgt en enkele zijner schepen in den grond boort en aldus de pariteit met de Amerikaansche vloot verwezenlijkt, zal niet slechts de belastingbe- taler gespaard worden, doch ook de oorlogs- prikkel worden verzwakt. GESLAAGD. Onze oud-stadgenoot de heer G. C. v. d. Meer slaagde te Haarlem voor het exa- men hoofdacte. NED. ONDERWIJZERS GENOOTSCHAP Gistermiddag werd te Haarlem dc 83ste vergadering van het N.O G. voortgezet. In den ochtend werd de huishoudelijke ver gadering vervolgd. U. L. O.-examens. Na de pauze was de vergadering open baar. In behandeling kwam het rapport van de commissie inzake onderzoek der U.L.O.- examens. De vergadering vereenigde zich met de conclusies, waarin o.m. wordt uitgesproken, dat er geen reden is voor het schrappen van een of meer vakken. Na eenige discussie werd aangenomen een voorstel-Rotterdam, waarbij het hoofdbe- stuur wordt opgedragen een onderzoek in te stelien naar de wijze van benoeming van hoofden van scholen voor buitengewoon L O. Eveneens werden aangenomen een voorstel Rotterdam om er bij de regeering op aan te dringen, de leerplichtwet ook van toepassing te verklaren op leerlingen van 't Buitenge woon L.O.; en een voorstel Deventer aan te dringen op maatregelen van de regeering, dat tot scholen voor nijverheidsonderwijs al- leen leerlingen kunnen worden toegelaten, die het 6de leerjaar der L. Sch. doorloopen hebben of niet meer leerplichtig zijn. Besloten werd, op voorstel van Rotter dam, een commissie te benoemen, die het vraagstuk der 6- en 7-jarige grondschool in studie neemt en de resultaten meedeelt aan de vergadering in 1930. V akonderwijs. Na eenige discussie werd, naar het Hbld. meldt, besloten het hoofdbestuur op te dra- gen zich tot de regeering te wenden met het verzoek het onderwijs in de lich. oefening op te dragen aan vakonderwijzers. Pensioen. De afdeeling Schagen had een voorstel in- gediend om elke poging to vervroeging van het recht op pensioen tot het op 55-jarigen leeftijd is gesteld, te steunen. Na eenige discussie werden dit voorstel en de amendementen teruggenomen, waarna werd aangenomen een motie-Amsterdam, waarin het boofdbestiiur en 4e redactie van „Het Schoolblad" wordt gevraagd een mee* stelselmatige actie te voeren voor de verla ging van den pensioen-gerechtigden leeftijd. Weduwen- en weezenpensioen Aangenomen werd een voorstel-Baarn, ge- amendeerd door het hoofdbestuur, waarin de vergadering zich uitspreekt tegen verplichte bijdrage voor het wed.- en weezenpensioen voor onderwijzers bij het L.O., die indertijd voor dit pensioen bedankten, voor het wedu< wenpensioen door ongehuwde onderwijzeres- sen, en het hoofdbestuur opdraagt bij de re geering aan te dringen, dat deze bijdrage voor genoemde functionarissen facultatief wordt gesteld. Ook zal er bij de regeering op worden aangedrongen de weduwen-pensioenen van voor 1919 te brengen op den nieuwen grond- slag van 1919 De voorstellen-Wonseradeel, Rotterdam en Alkmaar, waarin wordt gevraagd: verhoo- ging van het weduwen-pensioen en verlaging van den pensioengerechtigden leeftijd, wer den aangenomen. Ziekteverlof. Aangenomen werd als minimum een voor stel-Wonseradeel om krachtig te ijveren voor een regeling, dat bij ziekteverlof een jaar vol en een jaar half salaris wordt uitbetaald; terwijl het hoofdbestuur, overeenkomstig het voorstel-Groningen, bij de regeering zal aan- dringen op een betere regeling van het sala ris bij ziekteverlof. Verworpen werd een voorstel-Amsterdam om de vergaderingen in den vervolge in de Kerstvacantie te houden. Overeenkomstig een voorstel-Alkmaar zal het hoofdbestuur ijveren voor herstel van de leerlingscholen, zooals vastgesteld in de oorspronkelijke wet 1920 op het I.O., ter be- paling van het verplichte aantal onderwij zers aan ieder^school. Het program van het N.O.G. Aangenomen werd een vooxstel-Deventer om een commissie te benoemen, die zal on- derzoeken of het programma van het N.O.G. in zijn huidigen vorm dient gehandhaafd te worden en eventueel met voorstellen tot wij ziging zal komen. Ook zal deze commissie op voorstel van Amsterdam, bestudeeren cf aan de gemeenten het recht moet worden ver- leend op de bij K. B. vastgestelde salarissen toelagen te verleenen, Assistenten. Aangenomen werd een voorstel-Rotterdam, geamendeerd door Nieuw-Amsterdam, om er bij de regeering op aan te dringen, dat aile dienstjaren voor periodieke verhooging ge1- den, en dat de tijd als assistent met akte doorgebracht als diensttijd in aanmerking komt voor het bepalen van periodieke ver- hoogingen, en voor pensioen kan worden in- gekocht als diensttijd in den zin der Pensioen- wet. Moties. Tenslotte werden bij acclamatie moties aangenomen, waarin ten eerste het hoofdbe stuur wordt opgedragen, met klem bij de Re geering aan te dringen door het uitvaardi- gen eener afdoende salarisregeling, aan de gerechtvaardigde wenschen der onderwijzers tegemoet te kemen en ten tweede met kracht te ijveren voor totstandkoming eener regeling waardoor aan de onderwijzers hun rechtma- tigen invloed in het G. O. wordt toegekend. Samenwerking. De heer Zwitser, voorzitter van de Unie van Christ. Onderwijzers zei vervolgens, dat elke actie door de openbare onderwijzers ge- voerd om oneerlijke concurentie tegen te 1 gaan, kan rekenen op den steun der Unie. Spr. vroeg verder of het niet gewenscht was aan de niet-aangesloten organisaties te vra gen zich aan te sluiten bij de onderwijs-con- trale. Spr. uitte verder den wensch, dat de beide organisaties zakelijk en met succes mo- egn samenwerken. De heer Zijl sprak vervolgens woorden van sympathie namens de Ver. van .MU.L.O.-on- derwijzers. Vredes actie. De heer Reuvers hield daarop een betoog voor verbreiding van de vrecfesgedachte. De voorzitter verklaarde in antwoord daarop, dat het hoofdbestuur zal overwegen wat het nog meer in deze richting kan doen dan hetgeen al gedaan wordt. De heer Zelvelder, die namens „Volkson- derwijs" sprak, sloot zich in enthousiaste be- woordingen aan bij het betoog van den heer Reuvers. Wij hebben niets aan woorden en applaus, zei spr. er moet iets in de richting door den heer Reuvers bepleit worden ge daan. Spr. zou een bewijs van sympathie wil len geven aan „School en Vrede". Op aansporing van den voorzitter verhie- ven de aanwezigen zich van hun zetels en verklaarden door toejuiching hun instem- ming met den wensch van len heer Zelvel der. Nadat de voorzitter der afd. .Amsterdam den bondsvoorzitter hulde en dank had gebracht voor zijn leiding, sloot de heer Bon ue ver- gaderingT Vandaag wordt een gezamenlijke tocht in de omgeving van Haarlem gemaakt. PRED1KBEURTEN AKERSLOOT, vm. 10 uur, ds Bax. BROEK OP LANGENDIJK, Heryormd; Kerk, 9.30 uur, Ds. W. Okken. 2.30 uur, de- zelfde. Geref. Kerk, 9.30 en 2.30 uur, Ds. Wie- lenga. Chr. Geref. Kerk, 9.30 en 3 uur, Ds Donner. Doopsgez. Kerk, geen dienst. (Alles oude tijd). BURGERBRUG, vm. 10.30 uur, ds. van Loon. EENIGENBURG, vm. 10.30 uur, de heer Chr. Niessink, uit Heemstede. EGMOND AAN DEN HOEF, vm. 9.30 uur, Kinderkerk, Mevr. Spelberg-Stokmans Vm. 10.30 uur, ds. Spelberg. NOORDSCHARWOUDE. Hervormdf Kerk, geen dienst. Alles oude tijd. OUDE NIEDORP, vm. 10 30 uur, ds. d< Leeuw. URSEM, vm. 10.30 uur, ds Rijkx. ZUIDSCHARWOUDE, Hervormde Kerk. 9.30 uur, Ds. Staal. (Oude tijd). Doopsgezinde Gemeenten. BEEMSTER, vm. 10 uur. dr. Kuipers. •NIEUWE NIEDORP, geen dienst, va- cature. DE RIJP, vm. 10 uur, ds. de Keufltfg; B Onder groote belangstelling zijn gisteren de 25 slachtoffers van de mijnramp begraven. Een vertegenwoordiger van den rijkspresident, de rijksregeering en het Pruisische ministerie voer- de het woord, en daarna een geestelijke. Van een algemeene staking op dezen dag, die door de communisten gepropageerd was, is niets gekomen, Iedereen in de mijn was aan het werk, behalve een deputatie mijnwerkers, die de begrafenis bijwoonde. DE BOMAANSLAGEN TE LUNEBURG. Politie-ambtenaren uit Berlijn zijn te Liine- burg aangekomen om een onderzoek naar de bomaanslagen in te stelien. Naar verluidt zijn talrijke sporen gevonden ter plaatse, waar de aanslagen zijn gepleegd. EEN MOORD? Aan het strand van het badplaatsje Henken- hagen aan de Oostzee is verleden Woensdag het lijk gevonden van een Hongaarschen kapel- meester, die daar in een restaurant met zijn slrijkje speelde. Men meende eerst, dat hij het slachtoffer van een ongeval was gewordei>, maar het staat thans vast, dat hij is vermoord, vermoedelijk door een kellner, dien de Hon- gaar op diefstal had betrapt. De kellner werd gearresteerd. Hij ontkende het hem ten laste gelegde misdrijf te hebben gepleegd, maar in zijn bezit werd een met bloed bevlekte zakdoek gevonden, die thans door scheikundigen wordt onderzocht. ENGELAND. EEN TUSSCHENTIJDSCHE VERKIEZING. EEN MOORDENAAR GEPAKT. Uit Maagdenburg wordt gemeld, dat de koop- man Meissner uit Wellen, die voor eenige dagen zijn schoonmoeder heeft gedood, zijn schoon- vader zwaar en zijn vrouw licht heeft gewond, gistermiddag nadat er langdurig jacht op hem was gemaakt, is gepakt. De jacht ging drie ki lometer over velden en wegen totdat de ver- volgde eindelijk in een boschje gedreven, daar omsingeld en ten slotte gepakt werd. De „Evening Standard" deelde gisteravond mede, dat Mac-Donald, de premier, en Dawes, de Amerikaansche ambassadeur, na verschei- dene besprekingen, welke onmiddellijk na aan- komst van den ambassadeur in Engeland zijn begonnen, het eens zijn geworden over een for mule tot vermindering van vlootbewapening, waarbij lo. de programma's voor den aanbouw van slagschepen worden vermindcrd; 2o. de af- metingen van slagschepen worden verkleind; 3o. de thans dienstdoendc slagschepen langer i.n gebruik worden gehouden; 4o. de beide mo gendheden verklaren, dat zij bereid zijn, den aanbouw van duikbooten te staken. Hiermede zijn de besprekingen ten einde. De voorloopige voorstellen zullen thans aan de andere groote zeemogendheden als Frankrijk, Italie en Japan worden voorgelegd om er hun oordeel over te vragen. Er wordt thans stellig verwacht, dat binnen- kort een internationale conferentie van mari- tieme mogendheden zal worden bijeengeroepen en dat deze voorstellen dan de basis zullen vormen van de besprekingen. MacDonald zai op dit punt zeer spoedig, waarschijnlijk reeds de volgende maand, in de vergadering van den Volkenbond een verklaring afleggen. Het bericht van de Evening Standard, vol gens hetwelk Engeland en Amerika reeds zou den hebben besloten met den bouw van linie- schepen en duikbooten geheel op te houden, worden te Washington als uit de lucht gegre- pen beschouwd. HET CONFLICT IN DE KATOEN-INDUSTRIE. In het conflict in de katoenindustrie is geen verandering ingetreden. De werkgevers spre- ken met kracht tegen alsof er in hun rijen tee- kenen van zwakheid of van verdeeldheid vallen waar te nemen. Een belangrijk feit in het conflict in de ka toenindustrie is het door de federatie van spin- nerspatroons genomen besluit tot het benoemen van een speciale commissie, wier taak zal be- staan in het onverwijld treffen van maatregelcn tot het verkrijgen in het uiterste geval van een algemeene vermindering van de vastgestelde prijzen van katoenen goederen. Dit besluit be- teekent, dat de federatie den bleekerijen, ver- verijen en emballeurs zal verzoeken hun prijzen te wijzigen teneinde er toe mede te werken om de katoen goederen om het wereldniveau der concurrentie te brengen. De vierde dag van de uitsluiting in Lan cashire heeft de uitzichten op een overeenstem ming niet versterkt. De nevenbedrijven hebben eveneens de uitsluiting aangekondigd voor de volgende week, waardoor meer dan 6000 arbei ders worden getroffen. Daar de fabrieken die tot dusver nog werkten nu ook gesloten zij a, staan thans 99 pet. van alle bedrijven, die aan- gesloten zijn bij werkgevers-organisaties, stil. v FRANKRIJK.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 7